Sou/ia/nt „Bestrijden discriminatie begint bij goed luisteren" ALLER LEICDS) STAD OMGEVING/KUNST/RTV Slimme EHBO-kit CcidócSouocmt VRIJDAG 28 DECEMBER 1990 PAGINA 9 ngeren gepakt inbraak id snackbar IDEN Een 22-jarige uw en een 17-jarige jongen Leiden zijn gisteravond igehouden nadat zij hadden ebroken in snackbar De orn aan de Genestetstraat. een koevoet hadden zij toegang verschaft. Drie i»eren met wie het tweetal 1 na de inbraak stond te ten werden ook meegeno- ar verhoor. Zij zijn in- idels weer op vrije voeten dat ze met de inbraak niets maken bleken te hebben, tweetal zit nog vast. Cursussen bij Hara LEIDEN Het vrouwenge zondheidscentrum Hara aan de Bonairestraat in Leiden start komende maand een reeks van themabijeenkom sten en cursussen. Vanaf 10 ja nuari wordt iedere donderdag ochtend om tien uur een the mabijeenkomst gehouden waarbij spreeksters worden uitgenodigd. De cursussen massage en bewegingsleer staan voor een tiental vrijda gen op het programma. Inlich tingen zijn vanaf 7 januari verkrijgbaar op telefoon 071- 233209. Rioolrecht grootverbruikers in Oegstgeest flink omhoog OEGSTGEEST Inwoners van Oegstgeest gaan per 1 maart 1991 rioolrecht betalen op basis van het geloosde afvalwater. Per ku bieke meter water moet ƒ1,08 aan de ge meente worden overgemaakt. Momenteel wordt een vast bedrag aan rioolrecht be taald. Het waterverbruik van een eengezins woning bedraagt 100 tot 200 kubieke meter per jaar. Dit betekent dat een gezin jaarlijks 110 tot 220 gulden rioolrecht gaat betalen. Nu is dat ƒ157,20. Burgemeester en wethou der kiezen voor dit nieuwe systeem omdat dit volgens hen het meest optimaal een ver binding legt tussen de mate van vervuiling en de hoogte van de heffing. Bedrijven, te huizen en scholen gaan door de nieuwe hef fing aanmerkelijk meer betalen dan nu. B en W vinden dat terecht omdat deze grootver bruikers het riool ook zwaarder belasten. Cursussen in Droomfabriek LEIDEN Art Centre de Droom fabriek houdt op zondag 6 januari open dag in verband met de start van het nieuwe cursusjaar. Vanaf één uur 's middags wordt een reeks van dertig minuten durende demonstraties van de diverse cur sussen gegeven. Achtereenvolgens komen aan bod: callanetics, Afri kaanse zang en jazzballet, dansex- pressie, zelfhypnose. lambada, yoga, buikdans en filmacteren door Ruud van Hemert. Voor in lichtingen. 071-133883. De band Tokkel Wokkei sluit om vijf uur de open dag af. De Droomfabriek is gevestigd aan de Oude Singel 56 in Leiden. Winterlezingen bij Louise de Coligny LEIDEN De betrekkingen tussen Nederland en de Sovjet-Unie staan centraal tijdens vier lezingen in de aula van de Louise de Coligny aan de Kagerstraat 7. A. Gerrits en F. Kaplan bijten op 16 januari het spits af Zij spreken respectievelijk over „De relatie tussen de Sovjet-Unie en de voormalige satelietsta- ten" en „De relaties tussen de volkeren in de Sovjet- Unie" Een week later besteedt J. Stolker aandacht aan „De economische situatie in de Sovjet-Unie" en A Bijl aan „De handelsbetrekkingen tussen Neder land en de Soviet-Unie". J. Braat en G. van der Meij- dei) gaan op 30 januari in op „De betrekkingen tus sen Nederland en Rusland op politiek, cultureel en economisch gebied voor 1917". G. Harmsen („De beeldvorming van de Sovjet-Unie in de afgelopen decennia") en J. Löwenhardt („De politieke crisis in de Sovjet-Unie") besluiten de cyclus op 6 februari. De lezingen beginnen om acht uur. „Gestolen" geld terug LEIDEN De Lei- denaar die woens dag aangifte kwam doen van inbraak in zijn woning aan de Hoge Rijndijk en diefstal van zijn portemonnee met 26.000 gulden, heeft zijn geld terug. Bij het instappen in zijn auto ontdekte hij gistermorgen zijn verdwenen col bert op de achter bank. Daarin zat het vermiste be- Scholieren strijden om basketbaltitels LEIDEN Meer dan zestig teams nemen donderdag 3 ja nuari deel aan de Leidse kam pioenschappen basketbal voor brugklassen Een dag later doen ongeveer evenveel teams mee aan het kampioenschap voor basis scholen. Titels zijn er te verge ven bij zowel de jongens als de meisjes. Beide toernooien hebben plaats in het Leids Universi tair Sportcentrum aan de Was- senaarseweg 74 en staan onder auspiciën van de gemeentelij ke schoolsportcommissie. TURKSE ARBEIDERSVERENIGING HTIB BESTAAT 25 JAAR LEIDEN „In de Ste venshof wonen zo goed als geen migranten. Tienduizend woningen worden daar gebouwd en er wonen maar twee of drie Turkse gezinnen. In Leiden-Noord en - Zuid ligt het percentage migranten verhoudings gewijs veel te hoog. Dat werkt discriminatie in de hand en dat is niet de schuld van de buren. Wel van de gemeente, die de migranten meer gelijk over de stad moet verspreiden". Het is maar een voorbeeld de zaken die discrimina tie van migranten in Leiden verergert. Werkloosheid on der vooral de jongeren is een ander. Muharrem Güner, penningmeester van de 25-ja- rige Turkse arbeidersvereni ging HTIB, verwijt de ge meente geen slecht beleid: „Maar het kan veel beter. De gemeente moet goed leren luisteren. Al te gemakkelijk vordt er gezegd dat er geen jeld is. Te duur, te duur, te luur". ,De visie van migranten groeperingen moet bij het formuleren van het beleid daadwerkelijk worden mee gewogen. Bij zaken als werk gelegenheid, cultuur, woon ruimteverdeling. Ghetto-vor- ming werkt aan alle kanten negatief. Kijk maar naar Lei den-Noord of naar de Slaagh- ïjk. De blanke Nederlan ders trekken daar weg omdat er te veel migranten wonen Is het de schuld van de buren als de verhoudingen scheef lopen? Het is de gemeente die moet zorgen voor een goede spreiding." Overleg Güner zit in het pand van de HTIB aan de Cathrijnestraat aan een glas thee. Is net de verveloze trap naar de eerste étage opgelopen en kijkt om zich heen. Veel luxe is er niet, maar dat is niet wat Gü ner het meest dwars zit. HTIB moet toch binnen een jaar het pand uit, dus veel wordt er niet opgeknapt. GU I' ner wil vooral meer overleg met de gemeente Leiden en met andere organisaties van migranten. Dat is de manier om resultaat te boeken. Er zit progressie in het beleid van de gemeente, zegt Güner. „De regeling waarbij vijf pro cent van de werknemers al lochtoon moet zijn is daar een voorbeeld van, net als het aangehaalde overleg met vakbonden, de raad van ker ken, de politie en het cen trum voor buitenlanders Rijn en Lek. Maar dat praten moet wel iets opleveren". Eerste uitzending op oudejaarsavond Op oudejaarsavond gaat eindelijk een lang gekoesterde wens van de Turkse gemeenschap in Leiden in vervulling. Tussen 's avonds zes uur en middernacht wordt het pro gramma van de Turkse satellietzender TRT International uitgezonden op kanaal 2 (frekwentie 48.25) van het kabel- net. De Gemeenschappelijke Regeling Antennebeheer en Stadskabei Leiden zijn dit overeengekomen. Het is voor het eerst en voorlopig eenmalig dat de Turkse zender in Leiden te zien is. De samenwerkende Turkse or ganisaties dringen al lange tijd aan op het doorgeven van TRT. dat een volwaardig en gevarieerd TV-programma uitzendt gericht op de in West-Europa levende Turken. Een permanente dagelijkse doorgifte is nog niet mogelijk omdat de capaciteit van de Leidse kabel ontoereikend is. Een forse uitbreiding van het aantal kanalen is in voorbe reiding. De verantwoordelijke wethouders P. Bordewijk (stadskabei) en J. Walenkamp (mediabeleid) staan daar positief tegenover. „Wij willen bijvoorbeeld een centrum voor alle migranten in één pand. Door die con centratie kunnen we veel be ter onze diensten verlenen dan nu het geval is. Dat het gebouw aan de Cathrijne straat wordt gesloopt is niet erg als er een ander goed pand voor in de plaats komt Maar altijd als we vragen of er al iets bekend is voor de toekomst, dan is het ant woord nee". Een aanbod om een pand aan de Langegracht te betrekken wees HTIB eerder dit jaar af. „Ja, dat was een goed pand Ruim genoeg, met meubelen die we konden gebruiken. Maar het was onder de zol- derkap. En HTIB heeft ook veel oudere leden die niet n)eer zo goed ter been zijn. Die zouden allemaal de trap moeten nemen om aan de ac tiviteiten deel te kunnen ne men Dat gaat niet, we heb ben een ruimte op de begane grond nodig". Sociale vernieuwing Over- de sociale vernieuwing heeft Güner al heel wat met de gemeente gepraat. „Wat betekent dat voor de migran ten op het gebied van onder wijs, werkgelegenheid, voor de ouderen9 De eerste gene ratie Turken die naar Neder land kwam, leefde met de ge dachte hier geld te verdienen en na een paar jaar terug te keren naar hun vaderland. Voor de latere generaties ligt dat anders. Kinderen groeien hier op. krijgen een stuk Ne derlandse opvoeding mee, trouwen vaak met Nederlan ders. Ik schat dat zo'n 80 pro cent van hen in Nederland blijft wonen. In de Leidse re gio alleen al wonen zo'n 3.000 Turken". Om de grote werkloosheid onder Turkse jongeren (45%) terug te dringen organiseert het arbeidsbureau wel projec ten, maar de werkelijke oor zaak moet worden gezocht in het onderwijs. Güner: „Er wordt veel te gemakkelijk gedacht: een Turkse jongere, die kan maar beter naar een school met een laag oplei dingsniveau. Bij het LHNO, BTS, CVV, daar komen veel Turken terecht. Waarom niet een hogere opleiding? Goed, veel jongeren moeten eerst nog de Nederlandse taal goed leren beheersen voordat ze verder kunnen studeren, dat kost gauw twee jaar. Scholen zeggen dan meteen, o, ben je al zo oud. Ga dan maar naar een lagere opleiding. Het is niet voor niks dat er nauwe lijks migrantenkinderen stu deren aan de universiteit. Turkse kinderen moeten de zelfde kansen krijgen als hun Nederlandse leeftijdgenoten". Ook de projecten die door de gemeente Leiden worden op gezet moeten in een duidelij ke emancipatoire structuur worden geplaatst. „De ge meente biedt bijvoorbeeld cursussen gezinsverzorgster aan bij Turkse vrouwen. Die willen dat graag doen, maar als ze kleine kinderen heb ben. kunnen ze dat niet want Leiden regelt geen kinderop vang. Dat is voor die vrou wen heel beroerd. Ze krijgen vaak maar één kans en dan is het afgelopen". T elevisie Behalve integratie en eman cipatie wil HTIB ook de ei gen Turkse cultuur in Leiden kunnen uitdragen, tenminste in de eigen gemeenschap. Güner weet dat veel Turken in Leiden graag naar de Turkse televisie zouden kij ken, maar dat kan niet om dat de programma's niet wor den doorgegeven op de Leid se kabel. Over de zaak wordt al lang gepraat met wethou der Walenkamp. „Maar dat heeft nog steeds niets opgele verd. Walenkamp zegt dat er te weinig kanalen zijn, of geen geld. Maar de Turkse regering heeft miljoenen be taald aan de Nederlandse re gering om overal in het land via de kabel Turkse televisie programma's uitgezonden te krijgen. In Amsterdam, Rot terdam, Den Haag, Zoeter- meer en Haarlem wordt daar binnenkort wel mee gestart. Waarom niet in Leiden? Wij Turken hebben ook recht op eigen uitzendingen". JOEP VAN ZEUL Muharrem Güner (midden) symbolisch achter het schaakbord in het pand aan als je je belangen goed wilt behartigen". i Cathrijnestraat: „Meeden ken is essentieel FOTO: TEJO RINGERS Inzamelen kerstbomen begonnen Op verschillende plaatsen in Leiden is gistermiddag een be gin gemaakt met de inzameling van afgedankte kerstbomen. Op de Admiraal Banckertweg, Van Vollenhovekade, Bizetpad, Stevens Park, bij boerderij Lage Morsweg 102, in de Pie- ter Bothstraat en bij de kinder boerderij in de Merenwijk wer den de eerste 2.500 bomen af geleverd. De actie is dit jaar eerder gestart omdat veel mensen hun boom al direct na tweede kerstdag de deur uit doen. Voor elke boom wordt een lot gegeven waarmee een zwema bonnement, een radiorecorder, een walkman en een fiets ge wonnen kunnen worden. Op verschillende plaatsen in de stad werden door een team van de gemeente en de politie honderden door jongeren ver zamelde bomen in beslag ge nomen. Ook daarbij werd voor elke boom een lot gegeven om problemen te voorkomen. Óp oudejaarsdag kunnen de bomen van half negen tot vier uur worden ingeleverd. Op 2 en 3 januari kan dat ook op de volgdende punten: 2e Binnen vestgracht naast Molen De Valk, Oude Herengracht, Doe- zastraat, buurthuis Mierennest aan de Morsweg, speeltuin Zuid-West in de Berlagestraat, speeltuin Westerkwartier aan de Ten Katestraat, buurthuis Groenoord aan de Pasteur straat, buurthuis Morschwijk aan de Topaaslaan, buurthuis Matilo aan de Zaanstraat, speeltuin Zuiderkwartier aan de Anjelierstraat, speeltuin Oosterkwartier aan de Ambon- straat en op het kruispunt Leeuwerikstraat/Lijsterstraat. De verbranding is donderdag 3 januari op het terrein van de Groenoordhallen om zeven uur Daar gingen vorig jaar 20.000 bomen in vlammen op. Hoofdcommissaris H. Mostert van het Leidse korps maakt op hetzelfde tijdstip de uitslag van de loterij bekend. FOTO: HENK VAN OEN ENDE Lijn 40 nu ook door Buitenhof LEIDERDORP Buslijn 40 van de NZH rijdt met ingang van woensdag 2 ja nuari ook door de wijk Buitenhof in Leiderdorp. Vanaf het huidige eindpunt aan de Rietschans ziet de nieu we route er dan zo uit: Van de Havestraat, Meerburglaan, Buitendijklaan en Vijverhof Vanaf de Vijverhof wordt de bestaande route naar Noord- wijk vervolgd. Nieuwe haltes worden aange legd aan de Meerburglaan ter hoogte van het Nievaartpad en aan de Buitendijklaan ter hoogte van het Kloosterhof. De halte Buitenhoflaan ver valt. Buslijn 40 heeft nu zijn defini tieve route door de wijken Buitenhof en Binnenhof. :er diefstal van ese staartklok in jordwijkerhout gge< IORDWIJKERHOUT 5 70( Bij een inbraak in een J i: ning aan de Wildlaan lom Noordwijkerhout zijn ee klokken, waaronder -i Hi i Friese staartklok buit- ?ter naakt, rent kwij blee J' ban: J diefstal uit het huis, waar- i de bewoners op vakantie werd gistermiddag ont- t. De dieven zijn binnenge- dS rien door een raam aan de Ga terzijde van de woning te r nielen. LC precieze waarde van de ge en spullen is nog niet be- d. Woensdagavond werd een woning aan de Eiken- k in Noordwijkerhout een jaar oude Friese staartklok lolen Onderzoek Het TNO Instituut voor Pre ventieve Gezondheidszorg in Leiden zoekt nog vrijwilli gers voor een hersenonder zoek. Vrijwilligers krijgen een kap met elektroden op hun hoofd om door middel van een elektro-encefalo- graaf de activiteit van de hersenen in beeld te bren gen. Dat gebeurt in de vorm van een EEG. De proef is volkomen risicoloos. Alleen mensen die tussen de 45 en 80 jaar oud zijn. redelijk ge zond en weten dat ze geen aandoeningen hebben of slechte leefgewoontes (veel roken, drinken, zware medi cijnen) kunnen zich aanmel den. De proef duurt onge veer een half uur. Aanmel dingen bij J. Koster, tel. Karate Voor vrouwen start in janu ari een beginnerscursus Shu- ry-Ryu karate. Tijdens de eerste lessen kan kennis ge maakt wordenmet deze ge- vechtsvorm die bestaat uit de onderdelen karate, zelf verdediging. straat- en stok- vechten. De trainingen zijn op zondagavond van 19.15 tot 20.45 uur. Voor inlichtin gen of aanmelding kunnen geïnteresseerden terecht bij E. van Gent (tel: 720772) of M. van Tol (223640). EHBO EHBO-vereniging Peerke Donders begint op 7 januari met een nieuwe cursus EHBO. De cursus duurt twaalf weken en wordt ge geven op maandagen in Het Binnenhof, een zaal achterin de Herensingelparochie van acht tot tien uur. Naast de beginnerscursus wordt er een vervolgcursus gegeven waardoor het diploma zijn geldigheid behoudt. Deze vindt het eerste kwartaal van 1991 plaats op de eerste donderdagavond van de maand, eveneens in het Bin nenhof Inlichtingen en op gave bij het secretariaat. C. Brons. Boshuizerkade 40. 2321 TT Leiden, tel. 762074. Cursus Buurthuis Groenoord begint in januari met een Gordon- cursus van tien bijeenkom sten. De cursus gaat over ef fectief omgaan met kinde ren. Ouders leren hoe Ze kunnen luisteren als een kind problemen heeft, hoe ze kunnen reageren als ze zelf een probleem ervaren door het gedrag van hun kind en hoe ze een goede re latie met hun kind kunnen onderhouden De cursus wordt gegeven op dinsdag ochtend van half tien tot half twaalf en kost 25 gul den. Kinderopvang is aan wezig en kost per keer een gulden per kind De eerste bijeenkomst is op 8 januari, inschrijven kan tot 1 januari. Informatie: buurthuis Groe noord. Pasteurstraat 23. tel. 217222 Trees Claassen). Bestuur Om meer bekwame be stuursleden te krijgen voor de Leidse (ouderen/organisa ties geeft het Volkshuis een cursus besturen voor 55- plussers. Veel organisaties zitten te springen om be kwame bestuursleden. Des ondanks zijn er nog cursus plaatsen vrij. Voor inlichtin- Kindertheater Theatergroep Schrikkel houdt woensdag 2 januari de première van het stuk ..II Maestro" (de dirigent) in de kapelzaal van K& O aan de Oude Vest 45 in Leiden. De kindervoorstelling begint om half drie. Voor inlichtin gen: 071-144141. Hotseflots Circus de Blauwe Eend voert op 4. 5 en 6 januari in het Microtheater Imperium het stuk ..De Eed van Hot seflots. de vertelling van een verlichting" op. De toegang tot het gebouw aan de Oude Vest 33e bedraagt 7 gulden voor volwassenen en 3 gul den voor kinderen tot en met 12 jaar. Op vrijdag en zaterdag begint de voorstel ling om 20.30 uur en op zon dag om 15.00 uur. Oegstgeest wil minder betalen aan muziekschool OEGSTGEEST De gemeente Oegstgeest moet 142.000 gulden bijdragen in de tekorten van de streekmuziekschool Leiden. Deze tekorten zijn ontstaan in 1989 en 1990. Voor volgend jaar moet Oegstgeest 256.000 gulden op tafel leggen en dat is 87.000 gulden meer dan was geraamd. Burgemeester en wethouders willen, als de gemeenteraad daarmee akkoord gaat, een andere beheersvorm van de school en eisen ook een lagere subsidie Als niet aan deze wensen wordt voldaan, dan bestaat de kans dat de gemeente Oegstgeest uit de muziekschool treedt. Dat kan echter pas per 1 januari 1993. Deze handzame EHBO-kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abon nee aanbrengt. j \-yjV De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: x deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande i Naam: Voorl: I I Adres: I Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) I 1 Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand .(automatisch betalen) f25,70 I kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de slimme EHBO-kit naar: J Naam: Adres: I I Postcode/plaats:

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9