Volleyballers aan vakantie toe =1 Kees en Mieke Tijsterman met steun in rug in Parijs-Dakar sportuitslagen aIORT CcidóeSou/tfWt VRIJDAG 28 DECEMBER 1990 PAGINA 7 >b Jacobs op non-actief j PAOK Saloniki PSSALONIKI Rob Jacobs is bij pK Saloniki op non-actief gesteld. Het jiur van de Griekse voetbalclub wil de jrige Rotterdammer dit seizoen niet lan- He technische leiding toevertrouwen. Ja- F contract loopt tot aan het einde van dit paljaar. Drie weken geleden besloot het Lur manager Terzanides naast Jacobs op jank te plaatsen. De Nederlander wei- te hem bij de technische besprekingen ;te laten. Terzanides neemt de werk- (ïheden van Jacobs voorlopig waar. On- v "fielding van Jacobs - voorheen onder werkzaam bij Excelsior, Roda JC, FC istaï'n®en en Feyenoord eindigde de club p Thessaloniki vorig seizoen als derde. Mo- 1 r teel bezet PAOK in de hoogste klasse elf punten uit twaalf duels de tiende Gerard Kemkers niet bij NK COLLALBO Gerard Kemkers zal niet mee doen aan het Nederlands kampioenschap voor allrounders. Dat heeft de met een „zwabber voet" sukkelende kernploegschaatser in sa menspraak met zijn begeleidingsteam besloten. Bondscoach Ab Krook beklemtoonde dat het niet betekent dat Kemkers met schaatsen stopt. Noch houdt het in dat de 23-jarige schaatser dit seizoen niet meer in actie zal ko men. Omdat Kemkers afziet van een start bij de nationale titelstrijd, kan hij zich niet plaat sen voor het toernooi om het Europees kampi oenschap dat van 18 tot 20 januari in Sarajevo wordt gehouden. Krook sluit niet uit dat Kem kers de rest van het seizoen als sprinter in ac tie zal komen. Gedurende de crisisperiode heeft Kemkers wel besloten een opleiding te gaan volgen aan de Academie voor Lichamelij ke Opvoeding in Amsterdam. De hoofdstedelij ke onderwijsinstelling biedt topsporters de mo gelijkheid een aangepast programma te. volgen. Van Linder terug van ontwikkelingswerk voor handbal in Cameroun ZEVENAAR Op kosten van het Internationaal Olympisch Comité heeft Ton van Linder, coach van het Nederlands vrouwen-handbalteam, twee weken ontwikkelingswerk in Cameroun verricht. Samen met de vroegere Westduitse bondscoach Ekke Hoff mann nam de trainer uit Zevenaar de beste club teams van West-Afrika onder handen. Tevens gaf hij in de hoofdstad Yaounde een cursus voor trai ners. „Uit de stage met de kampioenen van onder meer Ivoorkust, Congo Brazzaville en Gabon is mij gebleken dat er veel talent rondloopt", zegt Van Linder. „De omstandigheden waaronder moet wor den gespeeld zijn echter moeilijk. Zo is er in Yaoun de geen sporthal te bekennen. Probleem is verder dat de top te weinig tegenstand heeft. Speltechnisch kunnen ze ver komen. Alleen het verdedigen willen ze maar liever vergeten". Sportwereld Voetbal Eerste divisie club FC Zwolle en mana ger Koen Nijmeijer gaan aan het einde van het sei zoen uit elkaar. Prijsvragen De resul taten van de Duitse mid- lotto: trekking A: 7-18-27- 28-45-49, reservegetal: 36; trekking B: 1-20-26-32-43- 45, reservegetal: 46. Spiel 77: 1731942. Hockey Het toernooi om de Champions Trophy voor mannen- en vrou wenteams, dat volgend jaar in Berlijn wordt ge houden, is een week ver schoven. De nieuwe speel- data.zijn nu van 14 tot en met 22 september. Sport op televisie Nederland 3, 22.15 uur: Studio Sport Journaal. Duitsland 2, 22.50 uur: Die Sport-Re portage. Eurosport, 18.00- 01.30 uur: Sport. Sportnet, 18.00- 00.00 uur: Sport. ;dde„ein Rootselaar oolkt Den Helder /deler streep dr%RLEM Cees van tselaar en Robert th zijn guards oftewel verdelers. De eerste m- ft basketbal geleerd, laatste werd met een cetbal in zijn handen Dren. Van Rootselaar is een harde werker, feit sober, is geen rm talent, maar door stabiliteit altijd waar- 1 arpl. Smith, tien jaar ou- is een raspaard, een js Jezewerker die met lijk driedubbele schroef n oijr de basket klimt. v00rhverker versloeg het ras- ra op de vierde dag van de rlemse Basketbal Week. ,J Rootselaar trok Den Hel- lop de kritieke momenten de streep. Smith kreeg in fases geen grip op zijn emakkers van Olympique Tubes. Vooral niet onder jijlJigen basket. Daar verloor Sa'°pl°Per in de Franse com- het aantrekkelijke duel: is prof hij Den ;süS,dènnamMj ïj.' hc ploeg. Smith was Denver Nuggets, te- een half miljoen per j francs (circa 660.000 gul bij Antibes, dat als een Inder rijke suikeroom, th klom op fabuleuze wijze f de basket en werd topsco- ibe(niet 30 punten. Defensief hij «3? nder het 'ranse slag en lieten Den zeventien aanvallende inds pakken. Daarin lag rzaak van de nederlaag, ertien minuten voor het Dt Antibes de toe- ?enfswegen naar het bord. toen had Den Helder al kat van twintig punten ge- fn: 80-60. ih ging een tandje hoger n en de Fransen kwamen tot 86-79. Antibes leek eg zijn stunt van een dag ir tegen Hapoel Tel Aviv ferhalen. Toen wonnen de isen na een achterstand 122 punten met 108-96 in prlenging. Door Smith die unten scoorde. Rootselaar onderkende Fevaar. Hij behield de con- over de wedstrijd en leid- kijn ploeg koel door de ilijke momenten. Met rake punters en strakke regie. m4pelverdeler werd topsco- netfan zijn ploeg met 23 pun- ëu|Door de overwinning be- aar| Den Helder uitzicht op blaats bij de laatste vier. uJdöWBL All Stars werden Itisch zeker van een plaats tie halve eindstrijd. De rikanen behaalden gister- 1 hun tweede overwin- Hapoel Tel Aviv werd in thriller met 104-102 ver- om jtrapl a oriduin ïfen- ïdstrijden HAAG Slechts de voetbalclubs be- ook het laatste iérhkeinde van dit jaar het spelen van een iduel. Voor morgen- ïoufag (aanvang 12.00 staat Postalia (za)- veningen (za) op het [ramma. Zondagmid- om 14.00 uur wordt ;rapt bij ODB-SV luin.- ïieuwjaarsdag vindt weer (arlijks terugkerende con- fetie plaats tussen SVPTT 1 |n team van Haagse trai- iHet duel op Filmstad be- pm 14.00 uur. Bij de do- in draven onder anderen Brakus, Piet van der JI Bert Blans, Piet Gelauf, I Lamens, Han van der ^e, Wout Pronk, Jan Lin- pf en Ton van der Veer Eveneens op Nieuwjaars- kvordt er op een aantal /)(en gespeeld tussen de Hen nieuwe garde. Dit ge- 1 bij ODB om 13.00 uur, l VC om 13.30 uur en bij agido om 14.00 uur. Aan aan Hogenhoucklaan spe- tlaanvang 12.00 uur) de ledienden van HVV en [tegen elkaar. APELDOORN Bas van de Goor kon zijn geluk niet op. Als gastspeler hoopte de Dynamo-vol leyballer één rondje aan het net te mogen mee draaien om zo zijn eerste ,,cap" te veroveren, net als zijn clubmakker Stefan van Offenbeek dat in het achterveld op het oog had. Het werd meer. Twee sets mocht Van de Goor op draven. Twee keer scoor de hij tegen de Finnen het winnende punt. Het bete kende een kleine opleving in een saai Oranje-bal. De nationale mannenploeg is duidelijk aan vakantie toe. Het nietige Finland, nota bene met een (gewonnen) vijfsetter te gen de Tsjechoslowaken in de benen, kreeg permissie een set op te eisen. Liefst tachtig mi nuten had de ploeg van bonds coach Harry Brokking nodig om de setstanden 15-3, 9-15, 15-3, 15-3 te I Vrouwenteam start weer in de kelder APELDOORN „Ik bekijk alles op dit moment door een zwar te bril", verontschuldigde Peter Murphy, bondscoach van de Ne derlandse vrouwen-volleybalploeg zich gisteren voor zijn cyni sche preek. De verzamelde pers werd gisteren in de Apeldoorn- se America-hal weer eens getrakteerd op de mopperige kant van het veelzijdige oeuvre van de Brabander. „Als je zo speelt, wordt je op een EK nog geen tiende", doelde hij op de wedstrijd tegen Tsjechoslowakije. „Het was volleybal van het slechtste soort. En als je dan nog wint (3-1, red.) dan heb je toch nog iets goed ge daan". Na het succesvolle wereldkampioenschap in China, waar Oranje met een negende plaats als tweede Europese land - na kampioen Sovjetunie - uit de bus kwam, doken de internationals bij de verschillende eredivisieclubs in het zwarte gat. Het resul taat van een half seizoen nationaal gepruts in de competitie krijgt Murphy nu op z'n boterham. „Ik zit erbij te kijken en denk: „jeetje, waar ben ik nu weer in beland?". Het niveau in de eredivisie van Martinus en Olympus is niet met het internatio nale volleybal te vergelijken. Dit speelt zich echt twee klassen hoger af. Daarnaast heb ik last van allerlei afleidende manoeu vres. Het Italië-verhaal (speelsters als Weersing en Boersma hebben al te kennén gegeven naar „het beloofde land" te willen afreizen, red.) leeft bij wat individuen. En daar zijn nog de spon sorperikelen bijgekomen (morgen maakt de bond de speciale vrouwen-sponsor bekend, red.). Sommigen spelen alsof ze in een prijsvraag de honderdduizend hebben gewonnen". Het probleem van de zwakke nationale competitie gaat zo lang zamerhand te zwaar op de ploeg.drukken. Murphy: „De meesten balen er gewoon van dat ze een heel iaar trainen voor die ene 1 die ze met Olympus en Martinus tegen elkaar spelen, •b niets aan balende speelsters. Maar goed, het is mijn Avital Selinger en Henk-Jan Held proberen een smash van de Fin Kai Mattila te blokkeren. FOTO: en ben blij dat nu ook ben. Wat sfeer vanaf de tribu nes, want uit zichzelf lukt het nauwelijks meer" De sfeer ontstond pas toen Brokking de plaatselijke ve detten Van de Goor en Van Offenbeek liet opdraven. De bondscoach had hen uit acht kandidaat-internationals gese lecteerd, omdat ze positioneel (midden- en stoppende buiten man) prima inzetbaar waren en voorts als Dynamo-krach- ten ook wat regionale binding met het publiek konden ver oorzaken. De andere zes - Josha Kailola, Misha Latuhihin, Marko Klok, Michael Sengers, Mark Broer en Arno van Solkema - zou den mogelijk bij de voorjaar- stoernooien in Haarlem of Slagharen een invalmogelijk- heid kunnen krijgen. Brok king heeft daarbij in het ach terhoofd dat wellicht ook nog Olof van der Meulen, vanaf ja nuari actief voor Dynamo, nog beschikbaar is. Na gesprekken in februari en maart zal zijn selectie in april definitief op twaalf gebracht moeten wor- Bas van de Goor was gister avond de eerste die mocht de buteren. Twee keer had de Brabander balcontact in de derde set. De eerste keer met. de vingertoppen via een blok, de tweede keer via een vernie tigend blok waarmee direct de set werd binnen gehaald. En in de vierde set herhaalde hij dat. Zijn blok maakte een ein de aan de wedstrijd. „Schitte rend", glunderde hij. „Ik was doodzenuwachtig voor deze wedstrijd. Gelukkig werd ik fantastisch opgevangen door de anderen. Toen het er op zat, was iedereen ook heel erg po- In de slotfase mocht ook Nij- verdaller Van Offenbeek zijn opwachting maken. Het resul taat: „Een heel vreemd gevoel. Je kunt je niet voorstellen wat spelen in Oranje inhoudt. Als je dan met het idee een paar punten achterin te mogen meedraaien invalt en je plotse ling wat meer punten mee maakt, dan is dat heerlijk. Hier gaat het allemaal een stuk harder dan bij Dynamo. Oranje heeft meer power". Brokking: „Nu teams als Cuba en de Sovjetunie hier niet op hun sterkst zijn verschenen, heb ik ten minste de mogelijk heid om mijn jongeren volop in te zetten. Ik las dat Bas van de Goor nog niet rijp zou zijn voor dit niveau. Het publiek heeft nu kunnen zien dat-ie er toch lekker in kwam tegen de Finnen. Maar daarnaast is het natuurlijk jammer voor het publiek dat de toplanden hier niet op volle sterkte zijn ver schenen. Het is teleurstellend, maar van hun kant kan ik het me best voorstellen. Uiteraard had ik hier graag tegen de bes te Cubanen en de beste Russen Onzekerheid AC Milan over meespelen Marco van Basten MILAAN AC Milan zal het zondag in de wedstrijd voor de Italiaanse compe titie tegen Juventus hoogstwaarschijnlijk zon der Marco van Basten moeten doen. De Neder landse aanvalsleider is grieperig. Voor de ontknopig van de Ita liaanse competitie wordt het een belangrijk weekeinde. In- ternazionale, met negentien punten koploper, ontmoet in Genua nummer drie van de ranglijst Sampdoria, terwijl Juventus. tweede met achttien punten, op bezoek gaat bij nummer vier AC Milan. Bij Inter zal Andreas Brehme weer zijn plaats innemen tus sen Lothar Matthaeus en Jür- gen Klinsmann. De Duitser is hersteld van een dijbeenbles sure, die hem sinds 18 novem ber aan de klant hield. Samp doria moet het doen zonder verdediger Moreno Mannini en de ervaren Braziliaanse middenvelder Antonio Cerezo. De één is geschorst; de ander luventus, de tegenstander van AC Milan, mist hoogstwaar schijnlijk internationaal Ro berto Baggio. De duurste speler ter wereld herstelt van een knie-blessure. Mede daar door kon hij in het weekeinde niet worden opgesteld in de kwalificatiewedstrijd voor het Europees kampioenschap op Cyprus. Het trainingsveld van Milaan was de afgelopen dagen be dekt met sneeuw. De selectie van AC week uit naar het kust van Toscane om zich daar on der betere omstandigheden voor te bereiden. VANDAAG START IN VERSAILLES VOOR ZESDE KEER IN MONSTERRALLY RAAMSDONKSVEER - Is het een afwijking of be zetenheid voor de sport? Kees Tijsterman heeft geen pasklaar antwoord. „Vroeger ging ik in janua ri met mijn vrouw op ski vakantie. In 1984 besloten we naar Afrika te gaan. Als toeschouwer volgden we toen een deel van Pa rijs-Dakar. Vanaf dat mo ment was ik verloren", verklaart de 37-jarige ga ragehouder in Raams- donksveer. Vandaag start hij bij het kas teel van Versailles voor de zes de keer in de monsterrally- Met zijn vrouw Mieke als na- - vigator. Vorig jaar moesten de Tijstermannen op het laatste moment verstek laten gaan omdat de sponsor afzegde. Sinds dat moment - december 1989 - ging Kees Tijsterman op- jacht naar sponsors. Hij vond het sportartikelenmerk Ruca- nor en "Toyota. De autofabri kant stelde twee voertuigen ter beschikking en Tijsterman huurde in Tsjechoslowakije een vrachtauto die als service wagen dienst doet. De beman ning bestaat uit Anne Kies, Si mon Schramm en de Tsjechs- lowaak Milan Koreny. De equipe van de tweede Toyota wordt gevormd door Willem Tijsterman en Jan Tuyl. sterman, die dit jaar in de ver beterde standaard-divisie rijdt. De dertiende editie van het geesteskind van de in 1986 met een helikopter verongelukte Gilbert Sabine is drastisch ge wijzigd. Tachtig procent van het traject gaat over en door het zand. „Ik heb vorige week woensdag voor het eerst een video gezien van het parcours. Veel zand, en dat ligt ons wel", meende Mieke Tijster man. „Dat hebben we in het verleden al bewezen". Kees en Mieke Tijsterman hebben een maand geleden de voertuigen in Tunesië getest. De twee Toyota's arriveerden net op tijd in het nationale Au tomobiel-museum in Raams- donksveer. Kees Tijsterman had de hele nacht nog gesleu teld om de wagens te kunnen presenteren. „De komende da gen moeten we nog veel werk verzetten. Het vermogen van de auto's is opgeschroefd tot 225 pk. Er zit nog meer in, maar dat vond ik niet verstan dig. Want dan ben je te afhan kelijk van de kwaliteit van de benzine". Zowel Toyota als Rucanor hield de lippen stijf gesloten op de vraag hoeveel geld is ge ïnvesteerd in het project. Kees Tijsterman wil ook geen cijfers prijsgeven. „Pas drie maanden na Parijs-Dakar weet ik of ik geld moet bijleggen, of dat ik quitte speel. Ik kan er nu nog steurT'dë g in mijn doende is, weet ik pas over en- aldus Tij- kele maanden". Groot internationaal dames basketbal- toernooi in Lisse LISSE In sporthal Meerzicht in Lisse wordt zaterdag en zondag het traditionele internationale dames basketbaltoernooi gespeeld. Het internatio nale karakter wordt ver zorgd door Sparta Praag (Tsjechoslowakije), de na tionale teams van België en Denemarken en de winnaar van het toernooi van Trudovi Reservi uit Gorki, Rusland. De Nederlandse deelnemers zijn Lisse, Festo, Rotterdam Zuid en landskampioen Amiga Den Helder. Vanaf 10.30 uur zaterdag zul len in twee poules de ploegen gaan uitmaken wie zondag in de finales, mogen uitkomen. Het toernooi mag in ons land als uniek worden beschouwd. De opzet van de organisatie is de promotie voor het basketbal in de Leidse regio. Gezien de begroting van 75.000 gulden en de enorm sterke bezettig zal aan die doelstelling zeker worden be- fwsESWï-.'a K=^r=-

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7