[raakse raketten kunnen sraëlf s toch verrassen tl' Gennadi Janajev alsnog vice-president Volop diplomatieke mogelijkheden voor Saddam Husayn Zwitsers geld Marcos terug naar de Filipijnen Oppositie Albanië bang voor volkswoede en conservatieven gin UITENLAND £eidóe<3ou/uwit vrijdag 28 december 1990 pagina 5 lont- alvissen Sreenpeace neemt iok in de slotda- ien van 1990 geen as terug. Het plan an het Japanse chip Toshi Maru ,m 300 bontwal- issen te vangen, taat de milieu-or- anisatie totaal liet aan, reden waarom zij uit pro est een groot pandoek heeft angebracht op de lapanse vissers chuit. FOTO: AP MOSKOU Op de laatste dag van een stormachtige 1 O-daagse zitting van het Congres van Volksafge vaardigden is Gennadi Janajev in de herkansing alsnog gekozen tot eerste vice-president in de geschie denis van de Sovjetunie. Enkele uren eerder had president Michail Gorbatsjov Janajev voor de tweede keer voorgedragen voor de post van vice-presi dent nadat deze in een eerste stemming onvoldoende stemmen had behaald om benoemd te worden. De 53-jarige Janajev kwam in de eerste stemming door het Congres van Volksafgevaardigden 31 stemmen te kort. Gorbatsjov weigerde een andere kandidaat voor te dragen, zoals het parlement had gevraagd, en nomineerde Janajev opnieuw. Hij hield het parlement, voor dat zijn vice-president iemand moet zijn in wie hij vertrouwen stelt en drong er bij het Congres op aan verder te dicus- sieren om elke twijfel aan de verdiensten van Janajev, een trouwe communist die via de partij carrière heeft gemaakt, weg te nemen. Na de eerste stemming gistermorgen volg de 's middags de tweede stemming. Nu stemden 1230 afgevaardigden voor de be noeming van Janajev en 563 tegen; de rest onthield zich van stemming of bracht een ongeldige stem uit. Janajev had minimaal 1120 stemmen nodig, een meerderheid van de 2.239 aanwezige Congresleden. Een nauwkeurige taakomschrijving van de nieuwe functionaris ontbreekt overi gens in de door het parlement aanvaarde blauwdruk. Kennelijk wordt aan de presi dent overgelaten welke taken hij aan de vice-president wil delegeren. De president van Kazachstan, Noersultan Nazarbajev. tevoren beschouwd als een van de kanshebbers voor de functie, rea1 geerde op het nieuws van de voordracht kortaf dat hij Janajev zou steunen, maar geen behoefte had op diens verdiensten in te gaan. Michail Poltoranin, minister van informatie van de Russische Federatie, zei dat een „slechtere kandidaat" moeilijk te vinden zou zijn geweest. Rvzjkov gaat door MOSKOU Sovjetpremier Nikolai Ryzjkov, die dinsdag een hartaanval kreeg, is het niet eens met sommige rege ringshervormingen maar wil desondanks na zijn herstel zijn politieke loopbaan voortzetten. In een interview met het Sov jetpersbureau Tass zei Ludmil- la Ryzjkov dat haar man zijn hartaanval mede te danken heeft aan de voorbedachte kri tiek die hij van anderen heeft gehad. Zij zei dat de premier oververmoeid was. maar geen vrijaf had kunnen nemen. Ryzjkov is zwaar bekritiseerd wegens zijn economische her vormingsplannen, die volgens radicalen te behoudend zijn. 5XTRA LAND GERESERVEERD VOOR NIEUWE GRAVEN I(og ruim duizend Nederlanders n Golflanden rt™ IEN HAAG Er zijn og ruim 1000 Néderlan- ers in de landen en re- io's rond de Perzische lolf waarvoor een reisad- heel ha woi DAS ,jes geldt. let betreft landgenoten in ei lahrayn, Qatar, de Oost-Pro- e' nncie van Saudi-Arabië, de Ferenigde Arabische Emira- 'n ;n, Jordanië en Yemen. Een ei woordvoerster van Buiten- 'n indse Zaken zegt dat het mi- - ,w isterie nog geen indruk heeft 1 hoeverre de Nederlanders lta,r ehoor hebben gegeven aan et advies van Buitenlandse aken om ruim vóór 15 janua- i deze landen te verlaten. Het dvies was gericht aan fami- eleden en werknemers - die iet per se in deze landen hoe- en te zijn. Er is ter 4 een sprake van paniek. „De lensen hebben zoiets van; als weg wil, kan ik ook weg" er|ldus de woordvoerder. 'ier deelnemers aan de actie ez?8 ontact-Golf zijn vandaag aar de Iraakse hoofdstad aghdad afgereisd, vergezeld oor de imam Hamsa Zaid, die Ue erder kandidaat was voot een laats in de humanitaire mis- &yan ds. Wouters die destijds iaflr Irak wilde om daar Ne- he (/erlandse gegijzelden vrij te 00171 ileiten. Zaid is mee als tolk. In 1 laghdad zouden zij worden 01 intvangen door het Iraakse 1 s'e ninisterie van propaganda. De 1,001 nensen van Contact-Golf heb- te"e en ongeveer 1400 brieven en «richten van Nederlanders oal lij zich met „vredesgroeten" n oor Irakezen. oin luizenden vrouwen en'kinde- udei en zijn gisteren in Baghdad e straat opgegaan om bij de mbassades van de Verenigde ltaten en Groot-Brittannië te rotesteren tegen het opbren- kabi ,en van een iraaks vrac-ht- rSen chip met een kleine 250 vre- :oml lesactivisten aan boord, len TEL AVIV In Israël bestaat grote ongerustheid over de kans dat een aan tal Iraakse raketten op de kustplaats Tel Aviv kan worden afgeschoten zon der voldoende waarschu wingstijd voor de bevol king. De dreiging dat Israëls groot ste bevolkingscentrum (meer dan één miljoen inwoners) bij een verrassingsaanval kan worden getroffen, is zo reëel, dat op een grote begraafplaats even buiten de stad een extra stuk land wordt klaargemaakt voor honderden nieuwe gra- Enkele weken geleden kwa men de veiligheidsautoriteiten tot de schokkende conclusie, dat bij een Iraakse proefraket- lancering de waarschuwings systemen, die de voorbereidin gen hadden moeten waarne men, pas één minuut voor de raketten hun doel raakten op rood sprongen. „Dat was een blunder", was het oordeel van Dannie Les- hem van het Centrum voor Strategische Studies in Tel Aviv. Tot voor kort gingen de veiligheidsautoriteiten ervan uit, dat de verschillende waar schuwingssystemen, zoals Amerikaanse satellieten, de minstens anderhalf uur duren de voorbereiding voor de lan cering van raketten zeker zou den waarnemen. Dat blijkt nu niet het geval te zijn, en bo vendien zijn de Iraki's, vol gens dr. Leshem, druk bezig de voorbereidingstijd voor een raketlancering te verkorten. Vanaf het moment dat vanuit West-Irak een raket richting Israël wordt gelanceerd, ver strijken niet meer dan vijf acht minuten voordat hij Tel Aviv bereikt. Volgens het Israëlische Cen trum voor Strategische Studies staan tientallen raktlance- ringsinstallaties in West-Irak opgesteld, vlak bij de H-2 en H-3 vliegbases. Het Iraakse le ger beschikt over honderden raketten, die met conventione le, chemische of biologische oorlogskoppen kunnen wordt uitgerust. In het geval van een verrassingsaanval kunnen vol gens Israëlische experts tegen de twintig Irakse raketten het Israëlische luchtruim binnen dringen. De raketten waarvan Israël het meest te vrezen heeft, zijn die van het Al Husayn- en het Al Abbas-type. Beide modellen hebben een reikwijdte die meer dan voldoende is om Tel Aviv te treffen. Als de Iraki's chemische of biologische oor logskoppen gebruiken zullen in de stad honderden, mis schien wel duizenden mensen worden getroffen. Een van de hoofdbrekende vragen voor de Israëlische vei ligheidsautoriteiten is welk type gas (in het geval van een chemische aanval) zal worden gebruikt: mosterdgas of ze nuwgas. Volgens de Israëlische Irak-deskundige dr. Amatsia Baram is de kans op mosterd gas groter. Volgens hem is mosterdgas niet zo dodelijk als zenuwgas en duurt het langer voordat het fataal wordt. De inmiddels aan het merendeel van de Israëlische bevolking uitgedeelde gasmaskers zijn al leen afdoende tegen zenuwgas. Terugslaan Als president Saddam Husayn besluit Israël aan te vallen, zal het Israëlische leger, nu al in een staat van zeer hoge paraat heid, zeer krachtig toeslaan. In dat geval kan ook Jordanië, gelegen tussen Israel en Irak, oefeningen heeft laten hou- bij de oorlog betrokken wor- den. den. Koning Husayn van Jor- De kans op het uitbreken van danie is daarover zo veront- een oorlog in de Golf wordt in rust, dat hij zijn leger enkele Jeruzalem zeer groot geschat, dagen geleden grootscheepse Maar volgens dr. Baram is de oorlog niet onvermijdelijk. „Er bestaat nog steeds een kans dat Saddam Husayn op een poli tieke oplossing uit is" In beide gevallen is Jeruzalem ongerust. Als de vijandelijkhe- WASHINGTON In het Witte Huis en het Penta gon realiseren beleidsma kers en militaire strategen zich dat Saddam Husayn over een scala van diplo matieke mogelijkheden beschikt om niet te vol doen aan het VN-ultima- tum (volledige ontruiming van Kuwayt) en het de Amerikanen toch moeilijk te maken aan te vallen. „Als hij zich slechts gedeelte lijk terugtrekt, of zelf als als hij een toekomstige gedeeltelij ke terugtrekking alleen maar aankondigt, zal het voor presi dent Bush al een groot politiek probleem zijn om nog een bloedige oorlog te starten voor een beperkt doel", zo erkende gisteren een stafmedewerker van het Witte Huis. Hij verklaarde dat tijdige vol ledige terugtrekking van Irak uit Kuwayt uiteraard de voor keur heeft van president Bush, maar dat „oorlog en een com plete nederlaag van Irak de voorkeur heeft boven een po litiek compromis waarin Sad dam deels zijn zin krijgt en on bestraft blijft". Dat laatste zou het prestige van zowel de VN als de VS zware schade berok kenen. „Het is in zekere zin geruststellend voor ons dat Saddam zich blijft ingraven in Kuwayt en geen tekenen ver toont van een gedeeltelijke af tocht". Het enige 'compromis' dat Washington aan Saddam Hu sayn wil aanbieden is een be lofte Irak zelf niet aan te val len indien Kuwayt zonder ge vechtshandelingen wordt ont ruimd. Een selectief handels embargo zou daarna moeten garanderen dat Irak geen kernwapen kan ontwikkelen. Verhevigde Amerikaanse mi litaire dreiging, na 15 januari, jegens Irak zou Saddam kun nen verleiden tot tijdige aan vaarding van dat 'compromis' „Als hij zijn gezicht denkt te kunnen redden met de claim dat hij de Amerikanen heeft weten af te schrikken van een aanval op Irak, dan is hem dat van harte gegund", aldus de Witte Huis-medewerker. Iraks dreiging Israël aan te vallen zodra oorlog uitbreekt, wordt in Washington ernstig genomen. Weinigen in de Amerikaanse hoofdstad gelo ven echter dat Saddam daar mee ook andere Arabische landen, zelfs na een Israëlische vergeldingsaanval op Irak, tot militaire actie tegen Israël kan bewegen. Selectief legerleiding nog steeds niet de finitief besloten welke militai re strategie voor de bevrijding van Kuwayt zal worden ge volgd. Steeds meer uitlatingen duiden er echter op dat hevig zal worden vertrouwd op se lectieve vernietigingskracht van de Amerikaanse lucht macht. Uitschakeling van alle strategische doelen in Kuwayt en Irak, inclusief electronische en fysieke verbindingen in die twee landen, zou de militaire weerstand dermate moeten verzwakken dat een oorlog op de grond van korte duur en beperkt bloedvergieten kan zijn. Ook het sparen van zo veel mogelijk Iraakse levens is, in verband met toekomstige Amerikaans-Arabische ver houdingen, een van Washing- tons prioriteiten, welke pleiten voor nadruk op een beslissing in de lucht in plaats van op de Franse Mirages zullen in geval van een Golfoorlog aan de grond blijven omdat ze te veel lijken op de Mirages die enke le jaren geleden aan Irak ver kocht zijn. Iran beschikt over SA-6 luchtdoelraketten van Sovjet-makelij en heeft er gis teren één uitgetest, zo heeft radio Teheran meegedeeld. Irak, Irans vijand in de oorlog van 1980 tot 1988, heeft zeker 300 SA-6 raketten naast ande re luchtdoelraketten die vanaf land worden afgevuurd. 'Desert Rat' voelt hij wel FOTO: EPA den uitbreken bestaat er niet alleen het gevaarvoor een verrassingsaanval op Tel Aviv, maar moet er ook rekening worden gehouden met politie ke onrust in de Arabische We reld. Egypte lijkt in dat geval de grootste kans te lopen dat de extreme islamitische ele menten het regime in gevaar kunen brengen. Cairo is overi gens ook bevreesd voor een luchtaanval op de in Zuid- Egypte gelegen belangrijke Assoeandam door Iraakse vliegtuigen die in Sudan zijn gestationeerd. Wordt op het laatste moment toch een politieke oplossing uitgewerkt, waarbij Irak haar leger zal terugtrekken uit een deel van Kuwayt, dan zal de Amerikaanse concessie vrijwel zeker een belofte inhouden met spoed te werken aan een oplossing van het Israëlisch- Palestijnse probleem. En die oplossing is alleen maar moge lijk, wanneer Israël zal wor den gedwongen haar troepen terug te trekken uit de sinds 1967 bezette westelijke Jor- daanoever en de Gazastrook. Vermisten bij scheepsrampen 1ELSINKI Tijdens een hevige storm is gisteren voor de zuid- cust van Finland in de Oostzee een Fins vrachtschip gezonken. Reddingsploegen zijn op zoek naar zeker 10 mensen die zich aan •oord bevonden. Het Finse schip, de platbodem Baltic, kapseisde 'oor de kust van Hanko. De opvarenden van het schip zijn allen ''innen. Door de storm, die gepaard ging met windstoten van 20 n/sec, sloeg ook een Duits rij-op-rij-af vrachtschip op de rotsen van de Finse zuidkust. De Transgermania drijft stuurloos rond. 'waalf zeelieden zijn van boord gehaald en de tien anderen pro- leren samen met brandweermannen het water uit het schip te lompen. De Noorse vrachtvaarder Jarita is vannacht ten zuid- osten van de Engelse kust vergaan. Twee opvarenden worden vermist. Wang Fang vervangen PEKING De Chinese ninister van openbare 'eiligheid, Wang Fang, is lan de kant geschoven, lij is vervangen door de >5-jarige Tao Siju. j^De 70-jarige Wang Fang stond 5 /orig jaar bloot aan heftige iritiek van behoudende com- nunisten die hem verweten de ernst van de studentenpro testen te hebben onderschat. Onder aanvoering van Wang was de Chinese politie in 1989 niet in staat de studentenpro testen de kop in te drukken. Ook de minister van weten schappelijke betrekkingen en buitenlandse handel, Zheng Tuobin, is zijn positie kwijt. Zheng is vervangen door de 58-jarige Li Langing. Algerijnen protesteren Naar schatting 500.000 Algerij nen hebben gis teren betoogd tegen de politie ke en religieuze onverdraag zaamheid en voor de bescher ming van de Ber ber-cultuur en de Berbertaai. Tot de betoging was opgeroepen door het Front van Socialisti sche Krachten (FFS) van Hocine Ait Ahmed. In de toekomst moeten alle re- gerinsgverklarin- gen en zakelijke transacties in het Arabisch worden gesteld. FOTO: EPA DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB MYSTERIE VAN HET ZEVENGESTERNTE Ondertussen is prof. Lupardi in zijn laboratorium te Am- weJsterdam druk bezig. Hij zoekt naar de oplossing van de atoom- hoi structuur der stoffen en is al aardig gevorderd, maar hij zou nog n n irotere resultaten kunnen bereiken, wanneer hij over voldoende adio-actieve diamanten beschikte. En wanneer Prudon bij hem iomt en hem vertelt dat de diamanten zijn gevonden en aan wei^oord van de „Zuiderzee" zijn, rijpt ook in zijn hoofd een plan. lij begeeft zich naar de zolder waar hij enige tientallen postdui ven vasthoudt. De vogels zijn voorzien van kopantennes, net als indertijd zijn pinguins in het Zuidpoolgebied. Hij kan ook met de duiven uitvoeren wat hij wil. Tot op verre afstand is hij in staat hen te leiden en blindelings voeren de vogels de bevelen uit die hij van zijn laboratorium uit hen opdraagt. Met behulp van deze gevleugelde vrienden wil hij nu proberen de diamanten van het „Zevengesternte" in handen te krijgen! GENÈVE Het Zwitserse Federale Gerechtshof heeft gisteren bepaald dat ongeveer 330 miljoen dollar die de fami lie van oud-president Marcos van de Filipijnen op Zwitserse bankrekeningen had gezet, te ruggegeven dient te worden aan de regering van de Filipij nen. Voordat het overgemaakt kan worden, moet een Fili- pijnse rechtbank eerst confis catie van het geld gelasten. Het besluit van het Federale Gerechtshof heeft slechts be trekking op Marcos' geld op banken in Zilrich en Freiburg. Rechtszaken over geld dat, naar wordt aangenomen, op rekeningen staat in Genève, Vaud en Luzern, lopen nog. Amnestie voor feestvarkens MEXICO STAD De Cubaanse president Fidel Castro heeft alle varkens amnestie gegeven voor de feestdagen. Daarmee be doelt de leider dat de traditionele Cubaanse eindejaars feest maaltijd bestaande uit varkensvlees dit jaar vanwege de econo mische problemen niet beschikbaar zal zijn. ..Ongeveer 200.000 varkens zullen het nieuwjaar overleven als onderdeel van een strategie die erop gericht is de veestapel te beschermen", zo stond in een officiële verklaring. (Van onze correspondent Gert van Wijland) TIRANA De leden van de oppositie in Albanië wilden gisteren zo graag een persconferentie ge ven, dat ze het geen be zwaar vonden daarvoor uit te wijken naar een van de communistische tem pels bij uitstek, het protse rige cultuurpaleis aan het centrale plein in Tirana. Maar het ging de Democraten toch te ver om plaats te nemen onder éen levensgrote buste van Enver Hoxha. Pas nadat de beeltenis van de stichter en held van de communistische staat Albanië in een kast was opgeborgen, kon de bijeen komst beginnen. Ondanks deze demonstratieve daad slaagde de Democratische Partij, sinds vorige week de eerste en tot nu toe enige op- positie-partij in Albanië, er niet in de gerezen twijfel over haar onafhankelijkheid geheel de kop in te drukken. Critici die de Democraten ervan ver denken slechts een nieuwe af deling van de communisische partij te zijn, wachtten tever geefs op bewijs van het tegen deel. De door intellectuelen gevormde partij weigerde op nieuw de communistische lei ders van Albanië al te nadruk kelijk aan te vallen. Ze toonden zich teleurgesteld over de uitkomst van het ple num van de Arbeiderspartij dat woensdagavond niet de ge wenste hervormingen had op geleverd, maar het bleef bij wat brave kritiek. Natuurlijk had de stalinistische partij structuur moeten worden ver anderd, natuurlijk hadden er meer conservatieve leden van het Centraal Comité met pen sioen moeten worden ge stuurd, natuurlijk was het met de mond belijden van een open-markteconomie in strijd met het vasthouden aan de marxistisch-leninistische ideo logie. Geen heksenjacht Een van de oprichters van de Democratische Partij, cardio loog Sali Berisha, verdedigde de strategie van de partij door in de wandelgangen te wijzen op de moeilijke positie van de Democraten. „Als wij toegeven aan de wens van de bevolking en een heksenjacht op de com munisten ontketenen, roepen we krachten op die niemand meer kan controleren. 'Dood aan communisten' roepen be tekent binnen drie dagen het einde van de democratische ontwikkelingen in Albanië". Hoe heet het Albanese bloed is, bleek in de afgelopen we ken toen in diverse steden in het land grote schade werd aangericht tijdens anti-com munistische rellen. Dat ook de angst voor een hard terug slaand regime niet uit de lucht gegrepen is, bleek wel uit de vervolgens uitgedeelde straf fen. In Shkoder werden jonge ren tot 20 jaar veroordeeld we gens het met dynamiet opbla zen van een standbeeld van Enver Hoxha. Volgens oogge tuigen hadden de autorieiten net zo goed de hele bevolking kunnen arresteren en veroor delen. De softe strategie van de De mocraten kan echter ook ave rechts uitpakken en ertoe lei den dat radicalere stromingen zich niet meer herkennen in de Democratische Partij, zo blijkt uit de woorden van een inwoner van Tirana.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5