„Suriname is een beroerd land Je raakt eraan verslaafd" Surinaams parlement zwicht voor leger Lech Walesa verhoogt druk op Mazowiecki CfiidóeSowra/nt )E Politiek gekrakeel over gratie oude Griekse kolonel STANLEY RENSCH, BEWAKER YAN DE MENSENRECHTEN: Brazilië verontrust na coup Suriname BINNENLAND VRIJDAG 28 DECEMBER 1990 PAGIN jl. pe: nir Alsof ze op een terrasje wei! door de golven wer ,an verrast maar desondanks vig blijven door drinken. Zo ten deze vier leden van Britse roeiclub allesbehi op een droogje in de k ding van de Noordzee bij S derland. Natter kan het imiï niet, want terwijl een ober glazen vult, zorgen hagel en gen ervoor dat ook wat i boven water uitsteekt flink wordt. Allemaal voor het go doel: het spekken van i" van de club. FOTO: li (Van onze correspondent Ad Courant) ATHENE Aan de beruchte kolonels en hun trawanten die in 1967 een staatsgreep hebben gepleegd en gedurende zeven jaar het land in een dictatuur hebben veranderd, is gratie verleend. De kolonels waren in eerste instantie ter dood veroordeeld, maar deze straf werd door de toenmalige pre sident van de republiek, Kara- manlis, omgezet in levenslang. Rond de eventuele vrijlating is nogal wat politiek gekrakeel ontstaan. De toenmalige presi dent Karamanlis zou bij de omzetting van de straf in le venslang verklaard hebben: „Als ik zeg levenslang, dan be doel ik ook levenslang en geen jaar minder". Nu wil het lot dat Karamanlis op dit ogen blik opnieuw president is en weigerachtig zou zijn het gra- tiebesluit te tekenen. Maar on danks deze weigering bestaat er weinig twijfel dat de kolo nels toch spoedig op vrije voe ten zullen komen; waar een wil is is een weg en er zijn ge noeg justitiële achterdeurtjes voor een elegante oplossing. De kolonels hebben heel wat op hun kerfstok: onder andere het knechten van een heel volk gedurende zeven jaar, met de onvermijdelijke bijver schijnselen zoals censuur, mar telingen, verbanningen, lang durige celstraffen; ook het in koelen bloede neerschieten van tientallen burgers tijdens de heldhaftige studentenop stand van 1973 in de techni sche hogeschool van Athene; ten slotte en niet in de laatste plaats de poging om president Makarios van Cyprus te ver moorden en de junta uit te breiden over Cyprus. De poging tot staatsgreep schonk de Turken een voor wendsel het eiland binnen te vallen en tot heden ten dage voor veertig procent te bezet ten. De tragedie is dat 200.000 mensen, ongeveer een derde van de bevolking van Cyprus, van huis en haard werden verdreven. Dat de kolonels na hun vrijlating nog een gevaar voor de Griekse democratie zullen opleveren is niet aanne melijk. De meesten zijn op sterfelijke leeftijd, en hun re volutionaire ambities zullen met de loop van de jaren wel zijn verdampt. Bovendien zijn er nog maar weinig Griekfjï vinden die de kolonels c' ders des vaderlands zien Tj de ongeveer 25 lieden dif de val van de junta tot lanf rige gevangenisstraffen veroordeeld, zijn er onden sen al tien overleden. VaiU genen die niet langs dezejl tuurlijke weg zijn afgevlo 77 vijftien dus, zijn er acht vi 'p waardelijk vrijgelaten wei"sjer' ongeneeslijke ziekten, hoestrUl zij ongeneeslijke ziekten m9r°t treuzelen met overlijden, jp'1 feite gaat het dus maar om *0m handjevol figuren dat wer?,01 lijk achter de tralies zit. "'I ASSEN Nergens wor den de berichten uit Suri name zo gespannen ge volgd als aan Het Kanaal in Assen. Daar woont om veiligheidsrede nen het gezin van de mensenrechtenactivist Stanley Rensch, die zelf het grootste deel van het jaar in Paramaribo ver blijft. Hij is nu hier om Kerst en oud en nieuw te vieren en zou volgende week naar Amerika ver trekken, maar het zou er best eens op uit kunnen draaien dat hij in plaats daarvan naar Suriname gaat; hoe rottiger het daar gaat, hoe meer werk hij te doen heeft. De plaaggeest van Desi Bou- terse kruipt niet in zijn schulp, integendeel. Hij roept om recht en vrijheid, hij denkt zelfs aan een militaire actie om een eind te maken aan „deze criminele troep". Ver schillende keren werd hij al gearresteerd, verleden jaar ontsnapte hij maar net aan een moordaanslag, maar Stanley Rensch laat de angst niet toe, hij houdt zijn mensenrechten organisatie Moiwana '86 over eind en weet zich gerespec teerd door de Verenigde Na ties, de Organisatie van Ame rikaanse Staten (OAS) en ook door de Nederlandse regering en het Nederlandse parlement. Minister Van den Broek van buitenlandse zaken noemt hem het symbool voor de mensenrechten in Suriname, CDA-kamerlid Aarts, voorzit ter van de vaste kamercom missie voor buitenlandse za ken, vergelijkt zijn organisatie met Charta '77. Zelf houdt hij het er op dat hij „als mens" aan de bel moet trekken als medemensen onderuit gehaald worden. Rensch klein van stuk, goedlachs, doordringende ogen kan zich voorstellen dat er in Nederland verbazing bestaat over de laconieke wijze waarop in Suriname gerea geerd wordt op de staatsgreep van dé militairen; de kermis van Paramario draait op volle toeren, nergens een soldaat te bekennen, business as usual. „Inderdaad lijkt de reactie een beetje lauw, maar daarvan be grijp je misschien ietsje meer ais je weet wat het betekent om de adem van de terreur in je nek te hebben. Suriname is klein, Paramaribo is geen Am sterdam wie zich verzet is zo opgepakt". Is het ook niet zo dat het de mensen niet eens zoveel kan schelen omdat ze het gevoel hebben dat het niet uitmaakt of ze door de hond of door de kat gebeten worden? „Nou, het maakt wel degelijk uit hoor. Op Arron en Lach- mon kun je nog openlijk kri tiek hebben, op Bouterse niet. Maar de Surinamers hebben een andere traditie dan de Ne derlanders. Ze gaan niet zo snel de straat op. Ze verzetten zich niet. Dat wil niet zeggen dat ze Bouterse niet afwijzen: bij de verkiezingen in 1987 heeft het volk Bouterse mas saal afgestraft. En dat de helft van het volk buiten het eigen land leeft, is dat geen afwij zende reactie? Maar ik geef toe hoor, er heerst een zekere apa thie. De democratische waar den zijn het volk onvoldoende ingegrifd. Het meest ergerlijke is dat zelfs als het leven van anderen wordt vernietigd, als het meest fundamentele wordt aangetast, men nog niet de straat op gaat. Er is te weinig compassie en dat is tragisch. Maar weet u wat ook het pro bleem is: het bestuur heeft zich onvoldoende gemanifes teerd als hoeder van de men sen. De mensen hebben niet het gevoel dat de politiek de moeite waard is om voor te strijden". Is democratie dan toch een zaak van een elite van intel lectuelen waar het volk, te druk met de jacht op het dage lijks brood, niet aan toekomt? „Nee nee, democratie is geen kwestie van intellect, het is iets dat je beleeft, de waarde ring die je hebt voor de mens. Dat je je medemens laat toeko men waar hij recht op heeft en hem laat deelnemen aan de sa menleving. Dan ben je ook be reid te vechten voor de insti tuties die dat moeten garande- Wat is er in Suriname misge gaan waardoor het schort aan democratisch besef? „We zijn een jonge natie en het is ons nog onvoldoende ge lukt een gemeenschappelijke noemer in onze geschiedenis te verwoorden. De marrons, de bosnegers, worden in de ge schiedenisboekjes omschreven als 'weggelopen slaven', dat is geen goede omschrijving: zij waren de eersten die zich ver zetten tegen de slavernij, die vochten voor hun 'waardig heid. Maar nog altijd worden ze achtergesteld. Het ontbreekt ons aan nationale identiteit, die is nog aan het groeien. We zullen geduld op moeten bren gen en tegelijkertijd kritisch zijn op onszelf. We hebben een nieuwe generatie politici no dig, politici die de partijen niet misbruiken om zichzelf te ver rijken, zoals nu het geval is. Die zijn er, ook in de bestaan de partijen, maar ze houden zich koest. Niet per se omdat ze laf zijn, maar omdat ze het goede moment afwachten. Dat vind ik verstandig". Zou een nieuwe, onbezoedelde partij niet onmiddellijk de steun krijgen van de meerder heid van de bevolking als zij zich nu presenteerde? „Jawel, eerder is al gebleken dat tachtig procent van de be volking de militaire dictatuur niet wil; in '87 hebben we de overwinning op de soldaten gevierd. Maar het beroerde is dat de leiders van de winnen de partijen zich daarna toch weer gebonden hebben aan de militairen en nu is de vraag hoe je hen de kazerne weer in krijgt. De huidige toestand toont aan hoe moeilijk dat is". Kan Nederland daarbij een rol vervullen? Moet Nederland dat misschien, vanwege zijn koloniale verleden? Of mag Nederland het juist daarom niet? „Nederland kan en moet dat, niet vanwege het koloniale verleden, maar omdat mensen en samenlevingen en bestuur ders verantwoordelijkheid dragen voor elkaar. Wij heb ben bovendien een gemeen schappelijke geschiedenis. Ik vind het niet juist vanuit het verleden de confrontatie te zoeken en het is ook nergens voor nodig. Ik ben het er mee eens dat de ontwikkelingshulp is opgeschort, ik heb altijd ge zegd dat er geen ontwikke lingsgeld naar Suriname zou moeten gaan zolang de militai ren zich nog niet hebben on derworpen aan het burgerlijk bestuur. En dat heb ik niet zo maar gezegd, maar ik heb ge zien hoe het regime functio neerde en daar is nu nog die criminele troep bijgekomen, die drugsmaffia, die criminali sering van de samenleving. Dergelijke toestanden kun je toch niet met ontwikkelings geld in stand houden? Neder land moet doorgaan met druk uitoefenen, en Nederland niet alleen, de medemenselijke verantwoordelijkheid is tegen woordig mondiaal geworden. Als men uw rechten als mens geschapen door de ene Schepper vertrapt, dan moeten andere mensen voor u op kunnen komen. En als-de roep om te stoppen met het schenden van de mensenrech ten niet helpt, als Bouterse doorgaat met zijn terreur, dan zeg ik niet langer dat we koste wat kost van hem af moeten blijven. Ik roep niet op tot mi litaire acties, maar als Bouter se niet luistert, dan zouden ze wel eens nodig kunnen zijn. Nee, ik heb daar verder geen gedetailleerde gedachten over, maar het is gewoon zo dat ik tot mijn spijt op een gegeven moment geen andere moge lijkheid meer zie dan militair ingrijpen". Hebt u bewijzen voor de be trokkenheid van Bouterse bij drugshandel? „Nee, ik baseer mij op een stroom van artikelen, op moorden gepleegd door men sen dichtbij Bouterse, de moord op Goosing, de wijze waarop het systeem de hele sa menleving criminaliseert". Waarom blijft u daar tegen vechten? „Ach weet u, Suriname is een beroerd land. Je raakt er aan verslaafd en dat doet je de das om. Het lukt mij niet het te verwerken permanent elders te zijn, niet in Suriname te zijn. Ik werk daar vanuit een heel persoonlijke motivatie, een zeer persoonlijke betrok kenheid. Angst heb ik niet. Ik ben wel alert, maar angstig niet, want angst is je eigen cre atie en houdt je in bezit". Wanneer gaat u terug naar Paramaribo? „Ik zou op 6 januari naar Amerika gaan, op uitnodiging van de Colombia-university, maar het zou best eens kunnen zijn dat dat niet doorgaat, dat ik ëerder naar Suriname te rugmoet. Er is daar straks veel werk te doen". Bent u niet bang dat u wordt opgepakt? „Daar hou ik me helemaal niet mee bezig, anders kan ik wel ophouden". STEVO AKKERMAN BRASILIA De Braziliaanse regering heeft gisteren blijk gegeven van „haar be zorgdheid over het verbreken van de rechtsorde in het buurland Suriname", al dus een communiqué van het ministerie van buitenlandse zaken in Brasilia. „Brazilië blijft trouw aan het beginsel van niet-in- menging in de binnenlandse aangelegenhe den van staten", zo gaat het communiqué verder, „maar het kan zich aan de andere kant slechts ongerust maken over gebeurte nissen die bevriende landen van democrati sche procedures beroven". Brazilië werkt met Suriname samen in de sectoren land en mijnbouw, transport en energie en op militair terrein. Suriname staat bij Brazilië voor een bedrag van 52 miljoen dollar (90 miljoen gulden) in het krijt. Aruba veroordeelt coup in Suriname ORANJESTAD De Arubaanse Staten hebben de staatsgreep in Suriname unaniem veroordeeld. Tij dens een gisteren gehou den vergadering besloot het parlement unaniem een telegram te sturen naar de legerleiding in Pa ramaribo. In het telegram wordt de staatsgreep „een ernstige inbreuk op de de mocratie" genoemd, waar van het Surinaamse volk weer het slachtoffer zal worden. Op het leger is het beroep gedaan de macht weer aan het volk over te dragen. [Oei/ Owns dc mriittcrjïü Ontsnapt Deze struisvogel heeft niet de trein van Geldermalsen naar Dordrecht gemist, eerder heeft de trein hem gelukkig gemist. Samen met een kangoeroe ontsnapte de vogel gisteren uit een particulier dierenbedrijfje, dat aan de spoorbaan bij Beesd is gelegen. Het beest is inmiddels gevangen, maar naar de kangoeroe wordt nog gezocht. FOTO: ANP WARSCHAU President Lech Walesa van Polen oefent steeds meer druk uit op Tadeusz Mazowiec ki om aan te blijven als premier, zo is uit rege ringsbron vernomen. Walesa sprak gisteren met Mazowiecki in het presi dentieel paleis en zei na afloop van het gesprek te geloven dat verzoening' tussen hen beiden moge lijk was, ondanks de har de woorden die in de strijd om de presidents verkiezingen waren ge vallen. Walesa heeft zijn hoop geves tigd op het „patriottisme" van Mazowiecki en zei zich niet te kunnen voorstellen dat de pre mier zich niet „aan mijn en onze zijde zal scharen om te werken voor Polen". Mazowiecki diende zijn ont slag als premier in nadat hij in de eerste ronde van de presi dentsverkiezingen een ver pletterende nederlaag had ge leden en genoegen moest ne men met een derde plaats, achter Walesa en Stanislaw Tyminski. Walesa won de tweede ronde op 9 decemer en is er nog niet in geslaagd een nieuwe premier te vinden. Hij hoopt dat Mazowiecki aan wil blijven tot aan de pariemens- verkiezingen dié volgend jaar worden gehouden. Zegslieden achten het niet erg waarschijnlijk dat Mazowiecki terugkomt van zijn besluit af te treden, maar volgens het persbureau PAP heeft hij Wa lesa's benadering niet ronduit afgewezen. SUSKE EN WISKE DE GOALGETTER (Van onze speciale verslaggever) PARAMARIBO Terwijl Su riname gisteren gewoon aan het werk ging, alsof er geen coup was geweest, vergrootten de militairen hun druk op het parlement om „vrijwillig" aan de staatsgreep mee te werken. Binnen het Front de coali tie van de drie regeringspartij en braken in de loop van de dag hevige ruzies uit over een 'grondwettelijk verant woorde oplossing' voor de cri sis, die de voorzitters van die partijen in de voorafgaande nacht samen met de coupple gers hadden voorgekookt. Officieel heet het nu dat het Surinaamse parlement, de Na tionale Assemblée, heeft beslo ten het verzoek tot aftreden van president Ramsewak Shankar en vice-president Henck Arron in beraad te houden totdat bekend is wie de" nieuwe kandidaten zijn, al dus parlementsvoorzitter Jag- gernath Lachmon gisteren in een zitting. Ook de ontslagaan vraag van de rest van de mi nisterraad zou in beraad ge houden worden. Door een en ander heeft het parlement echter feitelijk ingestemd met datgene wat het Nationale Le ger wilde. En dat op een vrij simpele manier. De staatsgreep heeft in Para maribo al de naam telefoon- coup gekregen. Want kort voordat waarnemend legerlei der Ivan Graanoogst op kerst avond wereldkundig maakte de nieuwe baas van Suriname te zijn, had ondercommandant Chas Mijnals gebeld naar het presidentieel paleis waar op dat moment de regering in vergadering bijeen was. Hij zei dat het Nationale Leger de macht had overgenomen en liet de ministers weten dat ze beter naar huis konden gaan om daar nadere mededelingen af te wachten. Persconferentie Omdat door de interne discus sies een parlementair besluit gisteren aanvankelijk niet van de grond leek te komen, beleg de waarnemend bevelhebber Ivan Graanoogst een perscon ferentie, die rechtstreeks op de radio werd uitgezonden, en waarin hij in harde taal be kend maakte wat de volksver tegenwoordiging te doen Graanoogst dicteerde letterlijk: „De ministers zullen straks hun ontslag moeten indienen bij president Shankar. Daarna zal de vice-president en pre mier Henk Arron zijn eigen ontslag en dat van Shankar bij het parlement indienen. Dit zal geaccepteerd worden. Het parlement zal vervolgens voor aanstaande zondag een nieuwe president en vice-president kiezen en beëdigen. Die twee zullen een voor zijn taak bere kend zakenkabinet samenstel len. De nieuwe president zal ook de verkiezingsdatum moeten noemen" Graanoogst benadrukte dat deze regeling met de leiders van de regeringspartijen is overeengekomen. Hij ontken de dat Bouterse die nieuwe Voorzitter Jules Wijdenbosch van de Nationale Democratic Partij van Suriname, waartoe ook Desi Bouterse behoort, vf genoemd als opvolger van vice-president Henck Arron. president zou moeten worden, maar hij liet er geen twijfel over bestaan dat de militairen zeggenschap eisen over de be noemingen. „Over de invul ling moet consensus bereikt moeten worden. Dat betekent niet dat wij de namen depone ren, maar wel dat iedereen, dus wij ook, akkoord moet gaan met die namen". Basis Met de gekozen constructie van 'vrijwillige' meedewer- king door het parlement heeft de coup alsnog een grondwet telijke basis gekregen. Volgens Graanoogst is het le ger opgetreden op basis van de grondwetsartikelen 177 en 178. Art. 177 stelt dat het leger „mede arbeidt aan de nationa le opbouw en bevrijding van den natie". En het daaropvol gende artikel bepaalt dat het .Militair Gezag mede de op dracht heeft de voorwaarden te garanderen waardoor het Surinaamse volk een vreedza- dige maatschappij kan realise- Jaggernath Lachmon, tevens •leider van de hindoestaanse VHP, 'verdedigde gisteren de voetval voor de militairen on der meer door te wijzen op de scherpe internationale reacties op de gebeurtenissen in Suri name. „Nu is het nog een pa pieren staatsgreep. Als we het op een echt conflict met de mi litairen laten aankomen, kun nen er ongelukken gebeuren, raakt ons land verder geïso leerd, en zijn we dus nog ver der van huis", is zijn redene ring. Met name- de veroorde lingen van de coup door Ame rika, Frankrijk en Brazilië, en de aankondiging van Vene zuela om de Organisatie Amerikaanse Staten (OAS) een te roepen, is in Surin hard aangekomen. Die reacties, die u de Surinaamse kranten ei de radio zijn gemeld, beïmj? den de publieke opinie in ramaribo. Wie met mei praat krijgt over het algen te horen dat de regering w w waar niet deugde, maar da n ook geldt voor de militairj Gelaten Volgens Graanoogst heef [C staatsgreep „een zucht jÉ verlichting" in Suriname til weeggebracht, maar daari straat weinig van te mer gg, De bevolking reageert vi iei gelaten. Er is al zoveel in name gebeurd, dit kan c nog vvel bij. De opvallende afwezig <c van militair vertoon in|[n. straten wordt door veel r sen gezien als een voorscl op de verkiezingsstrijd. Dc e^( litairen zullen daar ïmi aan meedoen, middels ha gen politieke organisatie, Nationale Democratische I tij, waar Bouterg erevoorzi 3j van is. Deze NDP kreeg yu de verkiezingen in 1987 or looflijk klop, en is met sle njn drie leden vertegenwoorc ner in het vijftig leden telle parlement. ,g Graanoogst zei gisteren dal )r leger de uitslag van die n ,qC we verkiezingen binQt drie maanden te houdei e, „zal respecteren". Maar zei hij dat het duidelijk is „men" in Suriname niet derom opgezadeld wil wor met een incompetent kabi ,er „Het leger moet dus zorgen p er een regeringsteam komt jc wél correct kan handelen" Nat, nat, nat

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4