Geen straf voor arrestant die naam niet wil opgeven Half miljoen voor NOS-voorzitter zal D'Ancona opbreken xport UNJI NNENLAND EcidócSoivtont VRIJDAG 28 DECEMBER 1990 PAGINA 3 icordvangst illegaal vuurwerk N HAAG Het Korps troleurs gevaarlijke ffen heeft vanaf begin ember 58.000 kilo ille- vuurwerk in beslag iomen. Nog nooit der is in Nederland zo verboden vuurwerk espoord. Vorig jaar die hoeveelheid 7000 vuurwerk, dat niet vol- aan de in ons land gel de veiligheidseisen is gro- caa; ieels afkomstig uit China 26,Joop een deel uit Duitsland, is behalve bij illegale han- fen, ook aan grensposten eslag genomen. heeft de Rotterdamse poli deze week bij een hande- zogenaamde lawineblazers heslag genomen. Dat zijn meter lange pijpen gevuld kruit, die in Zwitserland den gebruikt om pakken euw op te blazen bij drei- J lawinegevaar. De pijpen hebben een doorsnee van vijf, zes of zeven centimeter en be vatten evenveel kruit als de afschietlading van een tank granaat. Bij explosie is de vei lige afstand honderd meter. Volgens de douane in Midden- Limburg is de invoer van ille gaal vuurwerk vanuit België enorm toegenomen. In het dis trict is dit jaar al 6500 kilo in beslag genomen, waaronder veel in Nederland verboden zogenaamde Chinese rollen en strijkers. Dat is twee keer zo veel als vorig jaar. De politie heeft inmiddels tegen 68 per sonen proces-verbaal opge maakt. De grootscheepse smokkel in vuurwerk is te wij ten aan de verschillende wet geving in België en Nederland. In België is vuurwerk het hele jaar vrij verkrijgbaar en bo vendien goedkoper dan in Ne derland. Overigens is er dit jaar naar schatting 3 miljoen kilo vuur werk verhandeld dat wel aan de eisen voldoet. Wankele slagen Een vader helpt zijn kind met een stoel bij de eerste wankele slagen op het gladde ijs. Nu het natuurijs uitblijft, nemen veel ouders hun kinderen mee naar een kunstijsbaan. Vlottrekken vrachtvaarder erg moeilijk (vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Pogingen om het gestande vrachtschip Maersk Yare los te trekken zijn vanmorgen op grote moeilijk heden gestuit. Het gisteravond op zo'n honderdvijftig meter van het strand van Schevenin- gen vastgelopen containerschip van de Norfolk Line was van nacht steeds dichter in de rich ting van het strand vast komen te zitten. Rond elf uur vanochtend was de afstand tot het strand nog slechts vijftig meter. ,,De opko mende vloed geeft het schip telkens een nieuwe opdonder", aldus woordvoerder Kakebeen van de Rotterdamse bergings maatschappij Smit Internatio nale. Hij toonde zich uiterst pessimistisch over de kans dat het schip, afkomstig uit Great Yarmouth, vandaag nog zou kunnen worden vlotgetrokken. ..Het bergingsvaartuig Deurloo is ter plaatse om zeven man aan boord van de Maersk Yae- re te zetten. Zij moeten eerst een goede sleepverbinding leg gen. Daarna moet het schip door twee sleepboten, de Dordtse Bank en de Maasbank, worden vlotgetrokken. Maar als het schip praktisch op het strand komt te liggen, zie ik het somber in". Hij ontkende het gerucht dat de kapitein gisteravond zou hebben geweigerd een contract met Smit Internationale af te sluiten, omdat de prijs van de bergingsoperatie te hoog zou zijn. De Maersk Yare wilde gis teravond de Scheveningse ha ven binnenlopen, toen het door een defect in het besturingsme chanisme op drift raakte. Het schip liep daarna vast op een strekdam. Aan boord waren dertien bemanningsleden be manningsleden. twaalf mannen en een vrouw. Aanvankelijk werd gemeld dat het schip in brand zou staan, waarop de Haagse brandweer met groot materieel uitrukte. Van brand bleek echter geen sprake. Een poging van de ber gingsmaatschappij Smit Inter nationale om het schip rond negen uur vlot te trekken mis lukte. omdat door de lage stand van het water de schroef van de sleepboot kapot draaide op de zeebodem. Ook de redding boot Bernard van Leer kon het schip niet bereiken. Onderkoeling De kapitein van het gestrande schip liet trouwens direct we ten dat de bemanning onder geen beding het schip zou ver laten. Hoewel de afstand tot het strand betrekkelijk klein was. werd het verlaten van het schip door de bemanning die dan op eigen kracht het strand zou moeten bereiken, afgewe zen als te gevaarlijk. Het ge vaar voor onderkoeling in het ijskoude water was te groot. Het schip De Mistral van de Rotterdamse firma Koorn deed om elf uur nog een vergeefse poging om het gestrande schip 'aan te lijnen' Daarna ging een tweede sleepboot van Smit In ternationale vanuit Hoek van Holland op weg naar Scheve- ningen voor een hernieuwde poging het schip te ontzetten. Deze poging zou om twaalf uur worden ondernomen, maar werd uitgesteld omdat de wind afnam en de waterstand sneller daalde dan werd verwacht. •ouw (50) gedood ior vallende boom JEN Een 50-jarige Ne- landse vrouw is woensdag f/y België getroffen door een «v jende boom en overleden. I ongeluk gebeurde in een an S tuurgebied bij Baraque Mi ke]. eI. een wintersPortplaats op van de hoogste punten de Belgische Ardennen. n h verband met de storm had- bes de plaatselijke autoriteiten nd uitgifte van ski-materiaal ig v taakt. De vrouw, die af- l nstig was uit Venlo, raakte rusteloos door de klap. ewel een ambulance en een likopter uit de Bondsrepu- d at snel ter plaatse waren, iar icht hulp niet meer baten erbod iet, eld t a me hemisch hen ngedaan ïemaakt Geldboeten niet meer aftrekbaar DEN HAAG Geldboeten, opgelegd door een Nederlandse rechter, zijn met ingang van 1 januari 1991 niet meer af trekbaar voor de belasting. Een wet die hierin voorziet wórdt op 31 december gepubliceerd in het Staatsblad. Dit geldt zowel voor de inkomstenbelasting als voor de venootschapsbelasting (belasting over de winst van een onderneming). Indien de werkgever een boete voor een werknemer betaalt of vergoedt, is de vergoeding belast bij de werknemer. Voor de werkgever is dan sprake van loonkosten die ten laste van de winst kunnen worden gebracht. Bedrijven kunnen geldboeten opgelegd door de EG ook niet langer aftrekken. IDENTITEIT VAN DODE VROUW NOG ONBEKEND TETERINGEN De rijkspo litie van de groep Prinsenbeek is nog niet achter de identiteit van de sterk verwaarloosde vrouw die op eerste kerstdag dood in een bos bij het West brabantse Teteringen is gevon den. Het lichaam lag in een deken en een stuk vloerbedek king gewikkeld.. Na een poli- tie-oproep via de televisie en kranten zijn er zeventig tips bij de rijkspolitie binnengeko men. Diverse bruikbare aan wijzingen worden nu door een team van tien rechercheurs nagetrokken. Het stoffelijk overschot wordt zaterdag op de begraafplaats in Teteringen ter aarde besteld. Ook 1991 duurt seconde langer DELFT Net als 1990 duurt ook het jaar 1991 een seconde langer. Op 1 ja nuari 1991 telt de laatste minuut voor één uur 's nachts 61 seconden. Vol gens het Nederlands Meetinstituut in Delft is de extra seconde nodig, om dat de tijd op onze klokken is afge leid van de internationale atoomtijd. Ten opzichte van die tijd draait de aarde de laatste tijd iets langzamer, zodat onze officiële tijd voor gaat lo pen op de zonnetijd. De schrikkelse- conde wordt ingelast om een uur 's nachts op 1 januari. Klokken die de tijd op seconden nauwkeurig aan geven moeten dus om een uur een se conde stil worden gezet of een secon de teruggedraaid worden. Autogebruik licht gedaald VOORBURG In de eerste maan den van de Golfcrisis, van september tot november, is het gemiddeld aantal gereden kilometers per personenauto met ongeveer 5 procent gedaald ten opzichte van dezelfde periode in 1989, zo blijkt uit voorlopige gegevens van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. In de periode vóór de Golfcri sis van januari tot en met augustus was het gemiddeld aantal gereden ki lometers per personenauto ongeveer even hoog als in dezelfde periode van 1989. Door de groei van het aantal personenauto's in 1990 met 2 procent blijft het totaal aantal in Nederland gereden kilometers met Nederlandse personenauto's in de eerste elf maan den van 1990 ongewijzigd ten opzich te van dezelfde periode in 1989. NIEUWE ETIKETTEN OP ZEER OUDE ZALM-IN-BLIK GOES De tientallen blikken zalm die deze week bij de Keuringsdienst van Waren in Goes zijn ingeleverd, zijn afkomstig van een zeer ouc|e par tij. Uit een eerste onderzoek is geble ken dat er geen schadelijke bacteriën in de vis aanwezig zijn. zo heeft de Keuringsdienst bekendgemaakt. De kopers zijn volgens de Keuringsdienst alleen gepakt in hun portemonnee. De blikken Gipsy-zalm werden deze en vorige week maandag op de week markt in Roosendaal aangeboden als koopje: „drie grote blikken voor vijf gulden". De blikken waren volgens de Keuringsdienst in Goes opnieuw geë tiketteerd. Met hulp van de slagcode in de blikken kan de ouderdom van het uit Amerika afkomstige produkt nog wel achterhaald worden. Klantenservicenummer van PTT wordt 06-nummer DEN HAAG Het telefoon nummer van PTT Post Klan tenservice wordt op 1 januari gewijzigd van 0017 in 06-0417. Het nummer blijft gratis. Eveneens per 1 januari wordt het „Binnenlands Postblad" afgeschaft en zal een einde ko men aan de cassettepost. zo heeft de PTT meegedeeld. Bij PTT Post Klantenservice kan het publiek terecht met vra gen over onder meer postco des. tarieven en openstellings- tijden van de postkantoren. Jaarlijks wordt het nummer van klantenservice 1.5 miljoen keer gebeld. „ABSURD, ONVERANTWOORD EN BIJNA IMMOREEL" S1n HAAG De Nederland- >tun regering heeft geen moge- bedi heden om de export van irii miseh afval naar de voor- Pj. ]ige DDR tegen te houden, ministerie van milieube- r heeft nagelaten om de -bepalingen in de Neder- CD idse wetgeving goed te ver- rken, aldus de Raad van le in een gisteren bekend laakte uitspraak. d' uitspraak volgt na een be zat pszaak door twee bedrijven, logers Chemisch Afval uit Idrop en GMU Nederland uit Alblasserdam (thans de naam Ecoservice Ne- n' land BV). De exportver- 30r' ining voor chemisch afval voor beide bedrijven door lubeheer geweigerd, maar lad van State heeft nu de ing ongedaan gemaakt, le uitspraak zegt de Raad State dat de Nederlandse ing „de rechtstreeks wer- le bepaling" in EG-bepa- 'n inzake de export van :isch afval niet heeft en. In een vrij han- 'erkeer kan Nederland enjrdoor de export van che- :h afval haar andere EG- len niet verbieden, zo luidt :onclusie. Door de toetre- tot de Bondsrepubliek be- het grondgebied van de talige DDR nu tot de EG. „import" van chemisch af- werd door het DDR-regi- gebruikt voor het verkrij- van buitenlandse devie- lui DEN HAAG Een paragnost voorspelde deze week dat in 1991 een be kend Nederlands politicus (m/v) zal moeten opstap pen. De man zou weieens eerder gelijk kunnen krij gen dan hijzelf voor mo gelijk houdt. Want als mi nister Hedy d'Ancona van welzijn, volksgezondheid en cultuur voet bij stuk houdt in de zaak van het vacante voorzitterschap van de NOS, lijkt alles mogelijk. D'Ancona heeft in het kabinet voorgesteld een zekere drs. Max de Jong een jaarsala ris van een half miljoen te ge ven, als hij zo goed wil zijn op de NOS-troon te gaan zitten. Deze zetel staat leeg sinds oud staatssecretaris Joop van der Reijden een paar maanden ge leden plotseling vertrok naar de vleespotten van Veronica. Het normale jaarinkomen van een NOS-voorzitter is 175.000 gulden bruto. Maar wat D'An cona betreft kan De Jong een bonus krijgen van drie ton per jaar. De minister ziet in deze man „de sterke manager" die de Hilversumse omroepen, ge plaagd als zij worden door fi nanciële problemen en de noodzaak van verregaande sa menwerking, nodig hebben. Natuurlijk is de reorganisatie van 'Hilversum', zeker als dat op basis van het rapport- McKinsey moet gebeuren, ge- Jong zonodig een supervette, jaarlijkse bonus wil geven. Het antwoord is eenvoudig: de man eist dit bedrag zelf. Hij kreeg bij de Perscombinatie 1,3 miljoen gulden per jaar en is derhalve niet van zins voor een 'fooi' van 175.000 gulden de NOS te gaan besturen. Ook een ophoging tot- 225.000 gul den, zoals de omroepen beplei ten, is hem nog veel te min. Hedy d'Ancona vindt dat een te billijken standpunt. De Jong zou het volgens haar als NOS- topman erg zwaar krijgen en zou bovendien slechts voor een paar jaar in dienst van WVC treden. De drie ton ex tra per jaar wil de minister er zelf bij leggen, dat wil zeggen ten laste brengen van een an dere post van haar begroting' Geen steun Desondanks krijgt zij geen en kele steun in politiek Den Haag. Integendeel. „Absurd, volstrekt onverantwoord en bijna immoreel" noemt CDA- kamerlid Marten Beinema de houding van de minister in deze kwestie. Snapt zij dan niet, vraagt de Zeeuwse parle mentariër zich af. dat de door haar gezochte crisismanager vooral tot taak zal hebben het ontslag voor te bereiden van misschien wel honderden om roepmedewerkers? En die mensen plegen geen gouden handdrukken te krijgen om het leed van de werkloosheid te verzachten. Voor velen van hen is er geen ander uitzicht dan de werkloosheids- en later de bijstandswet, meent Beine- Opmerkelijk is dat D'Ancona ook van haar eigen PvdA steun moet ontberen. Zowel fractieleider Wöltgens als me- diaspecialiste Jeltje van Nieu- wenhoven hebben haar gead viseerd haar mening omtrent het half miljoen te herzien. Immers, het kabinet staat op het punt te beginnen aan één van de diepst insnijdende be zuinigingsoperaties sinds de Tweede Wereldoorlog. Hoe willen premier Lubbers en vice-premier Kok ooit begrip kweken voor deze maatrege len, die vooral de mensen met een minimum-inkomen het hardste zullen treffen, als te gelijkertijd een andere minis ter voorstelt het salaris van de NOS-voorzitter met 325.000 gulden per jaar te verhogen? T opambtenaren Dat de minister deze zaak toch in de ministerraad aan de orde stelde is volgens ingewijden de schuld van haar topambtena ren Kramer en Riezenkamp. Dezen zijn zeer geporteerd voor een type Max de Jong. Zo'n manager van linkse snit maar met een goed gevoel voor de eisen die het kapitalis me aan een onderneming stelt, zou naar hun mening Het Be stel kunnen schoonvegen en ordenen, zodat de publieke omroep eindelijk naar behoren gaat functioneren. Volgens Kramer en Riezen kamp dienen „oneigenlijke" publieke omroepen als TROS en Veronica „uitgerookt" te worden. Die moeten hun pret- programma's maar zo snel mo gelijk op een binnenlandse commerciële zender gaan ver tonen. Daarna zoudeN NCRV. KRO. VARA, VPRO EN EO zich kunnen beperken tot het brengen van „maatschappelijk en cultureel verantwoorde programma's", daartoe in staat gesteld door de diverse daar voor in het leven geroepen overheidsfondsen. D'Ancona heeft volgens haar omgeving (nog) te weinig ei gen visie op het mediabeleid om tegen de wensen van haar ambtelijke medewerkers te durven ingaan. Toch zal ze dit keer waarschijnlijk niet anders kunnen, want het kabinet lijkt niet van plan de salariseisen van Max de Jong te accepte ren. En mocht D'Ancona in de ministerraad haar zin kunnen doordrijven, dan is er nog de Tweede Kamer. Veel kamerleden, ook sociaal democraten. kijken namelijk wel iets verder dan hun neus lang is. Van het half miljoen dat drs. Max de Jong per jaar eist voor zijn diensten, moet een bijstandsmoeder of -vader bijna twintig jaar zien rond te komen. Het laat zich raden wat voor effect zo'n salarië ring van de NOS-voorzitter zou hebben op het resultaat van de in maart te houden sta tenverkiezingen. De volksver tegenwoordigers van met name CDA en VVD zullen mi nister D'Ancona nog eerder la ten aftreden dan dat zij straks van de kiezers het verwijt krijgen dat zij zich medeschul dig hebben gemaakt aan vriendjespolitiek en zakken- vullerij. RIK IN T HOUT deze uitspraak deelt de on(j( id van State voor de tweede ve r een berisping uit inzake /e v Nederlandse milieu-wetge- l Eerder bleek het wette- niet mogelijk te zijn om de lort van buitenlands che- ch. afval tegen te houden. 8ellJke import voor ver- in nding op de Noordzee blijft 0D jelijk, bepaalde de Raad "State, hoop van het ministerie milieubeheer is nu geves- un op de volgende EG-mi- ministerraad, die vermoe- jk midden volgend jaar ft, dt gehouden. Als dan het jal drag van Bazel, een mi- r n. inchtlijn van de Verenigde ,ren les, wordt aanvaard, zitten la| EG-landen op de lijn van perland, aldus een woord- rder van Milieubeheer. Het irag moet dan nog wel ge- ficeerd worden, maar dat binnen een jaar zijn beslag inen krijgen. het ministerie bestaat niet J,",, ('rees dat door de uitspraak ze,ide Raad van State de ex- 1 van chemisch afval een ms\ e vlucht gaat nemen. De ja lelijkheden voor opslag en iverking in eigen land zijn n [enomen en dit wordt aan- jll ïoedigd door het ministerie. rll endien heeft de uitspraak mrekking op bedrijven die de }r hikking hebben over •fjn (plaatsen in Oost-Duits- stel (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Arrestan ten van de politie die wei geren hun naam te noe men, riskeren door deze weigering geen geldboete of gevangenisstraf. De po litie krijgt echter ruimere bevoegdheden om te pro beren achter de identiteit van de verdachte te ko men. Minister Hirsch Ballin van jus titie heeft dit schriftelijk aan de Tweede Kamer meege deeld. Hij brengt hiermee en kele wijzigingen aan in het wetsontwerp Anonieme ver dachten van zijn voorganger Korthals Altes. In het oor spronkelijke wetsontwerp stond dat elke arrestant de plicht heeft zich te legitimeren of op z'n minst zijn of haar ware naam te noemen. Wie Minister Hirsch Ballin foto: dijkstra dat niet wilde zou strafbaar Hirsch Ballin wil van de legiti matieplicht af om te voorko men dat er opnieuw een poli tieke discussie ontstaat over de invoering ervan voor alle Ne derlandse burgers. De rege ringspartijen CDA en PvdA hebben afgesproken dat er geen algemene legitimatie plicht komt. De minister wil wel de bevoegdheden van de politie vergroten om de identi teit van een verdachte te ach terhalen. Anonieme arrestan ten mogen intensief worden gefouilleerd en er mogen ook foto's en vingerafdrukken van hem of haar worden gemaakt. Tevens mag de politie de li chaamsmaten van de betrok kene opnemen. Verder wordt het toegestaan anonieme ver dachten zes uur langer vast te houden dan gebruikelijk is. Het is een dwangmaatregel om verdachten ertoe te brengen alsnog de identiteit bekend te maken. Een anonieme verdachte die ondanks alle genomen maatre gelen blijft weigeren zich be kend te maken, moet in vrij heid worden gesteld. De moge lijkheid van een rechtszaak blijft dan echter bestaan. Des noods wordt iemand op grond van zijn foto en vingerafdruk ken gedagvaard. Zwemmen in de openlucht De temperaturen mogen dan soms om het vriespunt schomme len. in Surhuisterveen blijft men in het zwembad 'Wettervlecke' nog even in de openlucht zwemmen. Alsof het volop zomer was. De reden is echter niet de al of niet aangename buitentempera tuur. maar die van het water. Die bedraagt niet minder dan 24 graden. Door het bassin 's nachts met een dikke deken te be dekken, wordt ervoor gezorgd dat het water niet te sterk afkoelt. Voorlopig geldt de openstelling van het bad een initiatief van chef-badmeester Evert Wilstra alleen voor de maand decem ber. foto: anp Minister Hedy d'Ancona van WVC Oud-directeur Max de Jong van de Perscombi- natie. De Jong is de eerste kandidaat voor het foto: dijkstra voorzitterschap van de NOS. Hij vraagt echter een jaarsalaris van een half miljoen. foto: anp baat bij een capabele NOS- voorzitter. Daarover is ieder een het eens. Maar wat maakt uitgerekend drs. De Jong zo geschikt voor die functie? D'Ancona wijst erop dat haar kandidaat zelf bij McKinsey heeft gewerkt en dat hij daar na jarenlang en met veel suc ces hoofddirecteur is geweest van de Perscombinatie, de uit geefster van de Volkskrant, Trouw en Het Parool. Mislukte fusie De minister vergeet echter er bij te zeggen dat een door De Jong geïnitieerde fusie van Perscombinatie-en Elsevier/N- DU, uitgeefster van onder meer NRC/Handelsblad en Algemeen Dagblad, een falie kante mislukking is géworden. Het was vooral het verzet van de redacties van NRC/Han- delsblad en Volkskrant'dat de samensmelting deed misluk ken. De redacteuren waren bang dat een verregaande sa menwerking de identiteit en de kwaliteit van hun journalis tieke produkten schade zou toebrengen. En hoe sterk hij als manager ook was, Max de Jong dolf het onderspit. Hij ging de straat op, met overi gens wel een gouden hand druk van twee miljoen. Dat doet de vraag rijzen waar om minister D'Ancona uitge rekend iemand die net bewe zen heeft géén fusie-expert te zijn, wil belasten met de sa mensmelting van de Hilver sumse omroepen? Deze organi saties zijn nog gevoeliger dan kranten als er een aantasting dreigt van de eigen souverei- niteit. NCRV, KRO. VARA, VPRO EN EO lijken nog lie ver te gronde te gaan dan dat zij een grammetje van hun identiteit willen inleveren. De volgende vraag is uiteraard waarom de minister aan De

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3