V S wachten met aanval na 15 januari We zijn op oudejaarsdag van 9 tot 5 open. Seconde CeidaeSowxa/rit VANDAAG Suriname krijgt snel nieuwe president rubbers et mij allen" 14 Dagen Gratis EeicUc Gowmit Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 112300 AA Leiden, telefoon 071 -122 244, fax 071 -134 941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hall^was, Chef-redacteur G.J. Onvlee. Vrijdag 28 december 1990 82ste jaargang no. 24916 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers f. 1,35 HET WEER Morgen veel bewolking en buien. Minimumtemperatuur 6 graden, middagtempera- tuur ongeveer 8 graden. Vrij krachtige zuidwestenwind, langs de kust en op het IJs- selmeer enige tijd hard tot stormachtig. Vernielingen op begraafplaats in Valkenburg VALKENBURG Op de mi- litaire begraafplaats bij de kerk in Valkenburg zijn, ver moedelijk gedurende de kerst dagen, vernielingen aange richt. Drie grafzerken zijn om vergegooid en een is er scheef getrokken. Van de drie omge gooide grafzerken zijn er twee door de klap doormidden ge broken. De vernielingen zijn gisteren ontdekt. De politie vraagt getuigen contact op te nemen: 01718-22634. Op de begraafplaats liggen mi litairen begraven die geduren de de Tweede Wereldoorlog bij Valkenburg ziin gesneu veld. Zij maakten deel uit van het voormalige vierde regi ment infanterie. China: doodstraf voor drugshandel en pornografie PEKING Het Nationaal Volkscongres, het Chinese parlement, is vandaag akkoord gegaan met een voorstel om de doodstraf toe te kennen aan handelaars in verdovende middelen en pornografie. Ana- tomieboeken en seksueel ge tinte kunstwerken zullen niet als pornografie worden be schouwd. Op het smokkelen, vervoeren of verkopen van meer dan een kilogram opium of meer dan 50 gram heroïne staat minimaal 15 jaar cel en maximaal de doodstraf. Overi gens wordt de doodstraf al re gelmatig toegepast voor het handelen in drugs. (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F.PRANGE1S Verhuur van luxe auto's en busjes vanaf 30.- p. dag. HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 14 PAGINA'S Bomaanslag op Radio Vaticana Half miljoen voor NOS-voorzitter zal D'Ancona opbreken Stanley Rensch ondanks alles verslaafd aan Suriname Iraakse raketten kunnen Israëli's toch verrassen Volleyballersaan vakantie toe Turkse arbeiders vereniging in jk Leiden bestaat U 25 jaar V Actie voor behoud Astra- theater Wassenaar Akkoord over herinrichting j j winkelcentrum Koudekerk I Neerwaartse spiraal dreigt ja voor Nederlandse J film l£ MEDEDELING voor de adverteerders en reclameburo's In verband met een noodzakelijke aanpassing van het productieproces van de LEIDSE COURANT in de week van oud- en nieuwjaarsdag, dienen de sluitingstijden voor het aannemen van advertentieopdrachten als onderstaand aangegeven, gehanteerd te worden Voor de krant van MAANDAG 31 december 1990; sluitingstijd voor kader- en rubrieksadvertenties is vrijdag 28 december 1990 voor 16.00 uur. Voor de krant van WOENSDAG 2 januari 1991; sluitingstijd voor kader- en rubrieksadvertenties is maandag 31 december 1990 voor 10.00 uur. De directie Leidse Courant vermoeide, Roemeense i/v wacht met stel gasfles- jij een vulsta- ln Bukarest. jevolg van ekort aan angas ten mensen lijf dagen in j staan. FOTO: EPA Maar als u slim bent komt u morgen al. Tientallen slachtoffers bij brand kledingfabriek DAKHA Bij een brand in een kleding fabriek in een voorstad van Dhaka zijn gisteren 30 mensen omgekomen en 100 anderen gewond geraakt. De meeste do den werden gevonden in de ruimte waar de kleding werd gesneden en stukken textiel werden opgeslagen. Volgens over levenden werd deze ruimte meestal op slot gedaan om te voorkomen dat mede werkers kledingstukken stalen. Een naaister vertelde dat de bewakers van de fabriek aanvankelijk de vluchten de mensen tegenhielden, omdat ze dach ten dat er mogelijk overhemden" werden gestolen. Bij de brand is ook de directeur van de fabriek om het leven gekomen. Voetballer mishandelt vriendin clubgenoot LEIDEN Een 29-jarige voetballer van UVS is gister avond aangehouden nadat hij met zijn auto op een club genoot was ingereden en diens vriendin zwaar had mis handeld. De Leidenaar wachtte na een paar wedstrij den in de Universiteitssporthal aan de Max Planckweg zijn 32-jarige clubgenoot op in zijn auto. Toen die met zijn vriendin, een 23-jarige Leidse, naar zijn auto liep gaf hij vol gas. De Leidenaar wist met een schijnbewe ging en een snelle sprong zijwaarts de auto te ontwij ken. Daarop stapte de automobilist uit, greep al schel dend en tierend de vriendin van de man, sloeg en schopte haar en ramde haar hoofd tegen een geparkeer de auto. De vrouw is met een wond aan haar oog over gebracht naar het AZL. Na het voorval gingen de Lei denaar en zijn vriendin er vandoor. De man is korte tijd later in zijn woning aangehouden. (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON Als op 15 januari het leger van Irak niet weg is uit Kuwayt, zal de Ameri kaanse krijgsmacht dichter naar de gren zen van Kuwayt en Irak oprukken, maar nog niet meteen aan vallen, zo wordt nu in Washington verwacht. ,,Tank- en artillerie-eenhe den zullen ppsitie kiezen op schootsafstand van de Ira ki's. Mariniers zullen dicht onder de kust van Kuwayt gaan klaarliggen en de Amerikaanse luchtmacht zal grootscheepse oefen- en verkenningsmissies rond en boven Kuwayt uitvoe ren", verklaarde gisteren een medewerker van gene raal Colin Powell. Tot nog toe liggen VS-troepen in Saudi-Arabië op tientallen kilometers van de grens met Irak en Kuwayt. Het aannemen van een uiterst dreigende militaire hou ding zodra het ultimatum van de Verenigde Naties tegen Irak op 15 januari af loopt, dient voor de VS twee doelen. Uitstel Van een daadwerkelijke aanval geeft Amerika nog enkele weken extra tijd om com pleet op sterkte te krijgen. Daarnaast is de hoop dat Iraks leider Saddam Hu- sayn dermate geïntimi deerd wordt, dat hij zich alsnog uit Kuwayt zal te rugtrekken. De Ameri kaanse president 'George Bush heeft gisteren gezegd dat de Amerikaanse troe pen voorbereid zijn wan neer een oorlog uitbreekt in de Golf. Een gespreks- datum tussen Saddam Hu- sayn en Amerikaanse mi-* nister James Baker is er nog niet. Pagina 5; Volop diploma tieke mogelijkheden voor Saddam Husayn PARAMARIBO Uiterlijk morgen zullen in Suriname een nieuwe president en vice- president worden benoemd en beëdigd, heeft waarnemend bevelhebber van het leger en coupleider, Ivan Graanoogst, verklaard. Als mogelijke kandidaten cir culeren de namen van oud-mi nister Johan Kraag, erevoor zitter van de Creoolse partij NPS, en Jules Wijdenbosch, leider van de militaire partij NDP. Ook worden genoemd rechter Oskar Abendanon en ex-president van het gerechts hof van Suriname, Fred Ram- dat Misier, die eerder staats hoofd van Suriname was. Het leger zal de kandidaten voor dragen, maar dat gebeurt in overleg met de belangrijkste politieke partijen, aldus Graanoogst. Het Surinaamse parlement be sloot gisteren de staatsgreep te accepteren. Vandaag zouden president Shankar en vice- president Arron aftreden. Ook wordt het aftreden verwacht van de voltallige ministerraad. Het leger garandeert dat het de nieuwe verkiezingen, die binnen 97 dagen gehouden worden, zal respecteren. Vol gens Graanoogst moeten in de nieuwe ministerraad, een za kenkabinet, deskundigen zit ting nemen. De kans is zeer klein dat er militairen in het kabinet komen. De Organisa tie van Amerikaanse Staten (OAS) is vandaag in Washing ton bijeen om de situatie in Suriname te bespreken. Pagina 4: Surinaams parle ment zwicht voor leger Als u uw boodschappenlijstje goed bekijkt, kunt u bijna alles al van tevoren inslaan. Dat spaart u een hoop drukte op oudejaarsdag. Toch gaan we die maandag al om 09.00 uur (tot 17.00 uurl open. Voor alle zekerheid. BUNNIK De Bovag heeft houders van de benzine- pompen gevraagd het eerder gegeven advies om per 1 ja nuari twee kwartjes in rekening te brengen voor elektro nisch betalen niet op te volgen. Het bestuur van de afde ling vul- en servicestations van de Bovag vraagt hen de resultaten af te wachten van overleg met de banken, de oliemaatschappijen, de overheid en de consumentenorga nisaties. De Bovag vindt de „door de banken opgelegde kosten die de pomphouders nu nog voor eigen rekening nemen onaanvaardbaar hoog". Het ministerie van econo mische zaken liet de Bovag eerder deze maand weten dat een „vrijblijvend advies" van deze organisatie om de twee kwartjes in rekening te brengen „geen bindende prijsafspraak is", maar dat het ministerie niettemin zal ingrijpen op grond van de wet economische mededinging als de pomphouders massaal hiertoe overgaan. D-MINISTER RRIT BRAKS: HAAG In tegenstel- tot wat velen denken ct het CDA in het kabi- jubbers/Kok niet de »t uit. Het is de PvdA die i zelfs premier Lubbers dwingen haar zin te doen. ociaal-democraten zijn zo ïtig doordat het CDA mo- teel niet van partner kan n. Daarom moest premier jers ook minister Gerrit ;s laten vallen toen de diens hoofd eiste, voormalige bewindsman landbouw, natuurbeheer isserij zegt dit in een in- ew dat morgen in de Ou- irsbijlage van deze krant It gepubliceerd. 7-jarige Braks trad begin imber af, nadat de PvdA- ie had laten weten geen 'ouwen meer te hebben in visserijbeleid. Braks ver- 'de toen dat- hij er zélf van afgezien deze kwestie in cabinet aan de orde te stel- - Hij vond dat niet nodig, iij toen. Als het gehele ka- t zich achter Braks' beleid gesteld, had Thijs Wölt- het een stuk moeilijker egen. De PvdA-fractielei- ïad dan het risico gelopen liet alleen de minister van douw maar ook alle ande- iwindslieden waren opge- inthult Braks dat niet hij- maar premier Lubbers de- was die weigerde de vis haak in het kabinet aan de te stellen. „Ik heb het met Ruud over gehad. Hij I het niet nodig de zaak in cabinet te bespreken. Mijn rijdossier was sterk ge- naar zijn mening", zegt ud-minister in het inter- later, toen de PvdA desal- emin het vertrouwen in s had opgezegd, weigerde lier Lubbers zijn minister ulp te schieten. Hoewel :s hem dat wel degelijk verzocht, voelde Lubbers ets voor de PvdA te drei- met een breuk in de coali- Iraks: „Ja, heel kort heb- Ruud en ik dat besproken, 'ond ook dat niet verstan- Kijk, voor Ruud was het moeilijk met een crisis te [en. Er is immers nog alternatief voor deze coa- Het CDA kan moeilijk nu er bij de VVD aanklop- Die partij verkeert nog te veel in wanorde om stabiele coalitiepartner te vast op net strand Het vrachtschip Maersk Yare van de maatschappij Norfolk Line zit sinds gisteravond half acht vast op het strand van Schevenin- gen. Door een defect aan de stuurinrichting raakte het schip bij het binnenvaren van de Scheveningse haven op drift en kwam vast te zitten op een strekdam. Pogingen om het schip gister avond los te trekken mislukten. Ook moest ervan worden afge zien de twaalf bemanningsleden van boord te halen, omdat de reddingboot Bernard van Leer niet voldoende langszij kon ko men. Rond het middaguur zou bij hoog water een nieuwe poging worden ondernomen. Zou die mislukken dan is het wachten op het nieuwe hoogwater, laat in de avond. Tot die tijd moet het schip harde wind en regen doorstaan. FOTO: STEPHEN EVENHUIS Pagina 3: Vlottrekken vrachtvaarder erg moeilijk Omstreden pijnstiller blijft verkrijgbaar DEN HAAG De pijn stiller Glifanan die in Bel gië uit de handel wordt genomen, blijft in Neder land verkrijgbaar op dok tersrecept. Volgens het ministerie van volksge zondheid is niet aange toond dat „de ellende in België uitsluitend is te wijten aan het gebruik van Glifanan". In België zijn onlangs twee mensen overleden na het ge bruik van Glifanan. „Alle Eu ropese landen zijn het er over eens dat Glifanan veel bijwer kingen kan hebben, Het is moeilijk ondubbelzinnig vast te stellen waardoor alle ellen de komt. De mensen die ern stige bijwerkingen van Glifa nan ondervonden, waren er al erg aan toe. Pas als andere middelen niet blijken te hel pen, wordt Glifanan uitge schreven", aldus directeur C. Visser van het College ter Be oordeling van Geneesmidde len in Rijèwijk. Vanwege de uiteenlopende bijwerkingen is aan de krachtige pijnbestrijder een lijst toegevoegd met waar schuwingen en bijwerkingen die variëren van huiduitslag, buikpijn en misselijkheid tot leveraandoeningen en shock. Wetenschappelijk onderzoek moet aantonen of ernstige bij werkingen bij Glifanan meer voorkomen dan bij andere pijnstillers. „Eventueel wordt het middel alsnog van de markt gehaald", aldus Visser. De uitkomsten van het onder zoek worden in de loop van volgend jaar verwacht. Net als dit jaar duurt ook 1991 langer dan een normaal jaar. Zij het slechts één seconde, maar toch. Geleerden hebben immers ontdekt dat de aar de de laatste tijd iets langzamer draait. En laten we eerlijk zijn, zoiets kunnen wij in het atoomtijd perk natuurlijk niet hebben. Onze klokken staan dan ook niet meer op de zon afgestemd, maar op de internationale atoomtijd. En omdat we met die tijd mee zullen moeten, kunnen we niet anders doen dan die seconde er maar bij nemen. Voor me nigeen misschien net het moment om in te zien dat een proefabonnement op de Leidse Courant toch zo gek nog niet is.... Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 Naam: Voorl.: Telefoon: Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071-122 244 (L0) I Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd. i1 Bovag: elektronisch betalen voorlopig gratis (ADVERTENTIES) Mensen willen van bijna alle dingen weten hoe lang, hoe groot en hoe zwaar ze zijn. Daarom moest ook walrus Antje in de Hagen- beck's Zoo in Hamburg gisteren 'aan 't lint'. Haar slagtanden wa ren na veertien levensjaren tot volle wasdom gekomen en dan horen ze 50 cm lang te zijn. En dat bleek te kloppen. FOTO: AP Frau Antje

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1