)verheid kan zonder pijn ien miljard bezuinigen DB alle cosmetica 1/2 prijs! Overleg Pan Am en TWA in impasse OR Postbank en NMB positief over fusie Beurs van Amsterdam Leiden: Hooigracht 89 MEER MODE VOOR MINDER GELD )NOMIE Sleidóe. Somarit DONDERDAG 27 DECEMBER 1990 PAGINA 9 jei overvallen op bedrijven HAAG Het aantal gewelddadige overval- j bedrijven is in 1990 behoorlijk gestegen. In ledroeg het aantal bedrijven dat met dit delict geconfronteerd nog 431, tot begin december ar waren al 556 ondernemingen overvallen, een woordvoerder van de Centrale Recher- iformatiedienst (CRI). an en andere financiële instellingen zijn ver- ngsgewijs dit jaar minder slachtoffer geweest ergelijke overvallen. eeft volgens de woordvoerder te maken met it dat dit soort bedrijven steeds betere bevei- smaatregelen neemt waardoor overvallers <n ontmoedigd. de criminelen gaan dan toch op zoek naar e doelen", zo verklaart de zegsman van de lat het aantal overvallen waarbij geweld ge- t wordt toch flink is toegenomen. In 1987 en eerden respectievelijk 404 en 376 winkels en ondernemingen de dupe van brute overval- Lichte stijging omzet staatsloterij DEN HAAG De omzet van de Staatslote rij is ondanks de toegenomen concurrentie gestegen van 623,5 miljoen gulden vorig jaar tot 625,3 miljoen gulden dit jaar. Voor volgend jaar begroot de Staatsloterij een omzet van 630 miljoen gulden. De Staatslo terij denkt echter boven die 630 miljoen uit te komen. Na een daling in de eerste helft waren de verkopen in de tweede helft van dit jaar gunstiger dan in' dezelfde periode vorig jaar. Vooral het vierde kwartaal liet een flinke stijging zien. De Staatsloterij schrijft de sterke stijging van de belangstel ling in de laatste maanden van dit jaar on der meer toe aan directe benadering van mensen via de post, een uitbreiding van 1.450 naar 1.650 verkooppunten, het nieuwe straatjesspel en meer promotionele acties. België scheldt Afrikaanse landen schulden kwijt BRUSSEL België heeft de schuld van tien arme Afrikaanse landen kwijtge scholden. Het gaat om een bedrag van 2,53 miljard frank (f 138 miljoen), zo heeft het dagblad Le Soir gemeld. Be nin, Burundi, Kenya, Madagaskar, Mo- cambique, Niger, Rwanda, Senegal, Tanzania en Zambia hoeven het geld dat zij voor 1 januari 1989 van de Belgi sche overheid hebben geleend, niet meer terug te betalen. De Belgische mi nister van financiën, Philippe Maystadt, heeft de landen van de Europese Ge meenschap gewaarschuwd Afrika niet te vergeten ten gunste van Oost-Europa. Uitzendbureaus verhogen tarieven AMSTERDAM De uitzend bureaus die zijn aangesloten bij de Algemene Bond Uitzendon dernemingen ABU verhogen hun tarieven per 1 januari. Voor kantoor-, administratief en (para-)medisch personeel be draagt de verhoging 1,6 procent, voor industrieel, horeca-, en overig personeel 3,1 procent. Als redenen voor de verhoging noemt de ABU de sterke stij ging van de ziektewetpremie en algemene kosten van bedrijfs voering. Loonstijgingen op grond van de cao voor uitzendkrachten zijn niet meegenomen in de vastge stelde tarieven. Sovjetunie zou weer Duitse lening willen DUSSELDORF De Sovjetunie pro beert een nieuw miljardenkrediet te krij gen van Duitse banken. Het land wil twee miljard mark (ƒ2,25 miljard) om achterstallige vorderingen van Duitse ondernemingen te kunnen betalen, zo heeft het Duitse economische dagblad Handelsblatt gemeld. De Duitse banken verstrekten de Sovjet unie in de zomer al een ongebonden kre diet van vijf miljard mark, waarvoor de bondsregering zich garant stelde. Ook dat geld werd gebruikt voor het weg werken van betalingsachterstanden. Aan het eind van het derde kwartaal was echter weer een nieuwe achterstand ont staan van 1,5 miljard mark. Voor deze vorderingen hadden de betrokken Duit se ondernemingen geen kredietverzeke ring afgesloten omdat de Sovjetunie tot voor kort gold als zeer betrouwbare de biteur. Het Handelsblatt verwacht dat de Duitse regering ook voor de nieuwe lening borg zal staan. Bij gebruik van het geld voor het aflossen van onverzekerde kredieten is dan in feite sprake van een herstruc turering van schulden waarbij de Duitse staat het risisco overneemt van de be drijven. Over het vierde kwartaal van dit jaar zal nog maar een klein bedrag aan onverze kerde leningen betaalbaar worden om dat de laatste tijd wegens de verminde ring van de kredietwaardigheid van de Sovjetunie alleen nog is geleend met kredietverzekering. Daarom zal een kre diet van twee miljard mark voldoende zijn om de oude vorderingen te dekken, aldus het Handelsblatt. ONOOM PROF. RUTTEN IN NIEUWJAARSARTIKEL: HAAG De over- is zonder al te veel lemen in staat meer 10 miljard gulden te inigen op de uitga- Belastingverhoging is minst noodzakelijk het begrotingstekort dringen, stelt dr. F.W. Rutten, malig secretaris-gene- van het ministerie van economische zaken, in zijn nieuwjaarsartikel. Rutten schreef in voorgaande jaren als secretaris-generaal elk jaar een nieuwjaarsartikel voor het economen-vakblad Economische-Statistische Be richten. De Telegraaf heeft dit jaar de traditie voortgezet. Rutten schat dat de overheid deze kabinetsperiode met een tekort van 10 tot 15 miljard komt te zitten. Het grootste deel daarvan kan worden te rugverdiend door te bezuini gen. Dat kan zonder dat de economie en de samenleving daar schade van ondervinden, denkt de econoom. Zo kan in zijn ogen worden bezuinigd op de kosten vóór arbeidsongeschiktheid en ziek teverzuim door de wetten op dat gebied strenger te maken. Ook bij Defensie is een uitga- venvermindering op zijn plaats, meent Rutten. Daar naast moet de overheid wat zuiniger omspringen met de subsidies. Op een subsidieto taal van 34 miljard gulden, zijn best wel enkele miljarden te vinden, stelt hij. Of de regering 15 in plaats van 10 miljard moet bezuinigen, hangt volgens Rutten af van de loonstijging de komende ja ren. De koppeling tussen lo nen en uitkering is voor hem allesbehalve heilig. P-directeur r Frico-Domo HAAG -T- De heer A.A. ager (46), thans directeur ie Maatschappij voor In- ële Projecten (MIP) in Haag, zal komend voor- iverstappen naar de zui derneming Friesland >-Domo) waar hij direc- irzitter wordt. In de op- ng zal dan zijn voorzien, ie MIP. Olijslager trad in in djenst bij de Leeuwar- Papierfabriek. In 1977 hij directeur van Leo- toen nog onderdeel van leuwarder Papierfabriek. 81 werd Leopack verzelf- igd en in 1988 verkocht het Van Leer-concern. 1989 trad Olijslager in ^t bij de MIP. NEW YORK De fusie besprekingen tussen de Amerikaanse luchtvaart maatschappijen Pan Am en Trans World Airlines (TWA) dreigen vast te lo pen. Pan Am zou een vergadering op maandag hebben afgezegd iets wat overigens door deze maatschappij wordt ont kent waarna TWA-topman Carl Icahn een boze brief heeft geschreven aan zijn col lega Thomas Plaskett van Pan Am. „Het lijkt erop dat u al het mogelijke doet om een fu sie te vermijden", aldus Icahn in zijn brief. Volgens geruchten op Wall Street zou Pan Am de pendel dienst tussen New York, Was hington en Boston willen ver kopen aan de elektriciteits maatschappij PacifiCorp, die het uitvoeren van de dienst zou willen overlaten aan Nort hwest Airlines. Bovendien zou Northwest een koopoptie krij gen. Eerder deze maand heeft Pan Am tegen de zin van TWA zijn belangrijkste vluchtroutes naar Londen ver kocht aan United Airlines voor 290 miljoen dollar. Die prijs was volgens Icahn veel te laag. Pan Am verkeert in een peni bele financiële situatie. De maatschappij maakte maandag bekend geen geld te hebben om een dochter van het Euro pese vliegtuigbouwconsortium Airbus Industrie te betalen voor het leasen van 21 vlieg tuigen. Airbus heeft het con tract daarop opgezegd, maar Pan Am de vliegtuigen nog tot 20 januari ter beschikking ge steld. Tegen die tijd hoopt Pan Am een nieuwe regeling te kunnen treffen. Uitval van de Airbussen zou kunnen leiden tot het opheffen van een groot aantal diensten. Pan Am heeft in elk geval geld nodig om de wintermaan den door te komen. Icahn zei een lening van 100 tot 125 mil joen dollar te hebben aangebo den zonder enige reactie van Pan Am te hebben ontvangen. Volgens Pan Am is er van een afbreken van de onderhande lingen geen sprake zijn. Laatste dag Een handelaar op de beurs van Seoul gooide gisteren met een grote zwaai zijn nota's en afrekeningen de lucht in. Het was de laatste dag van de Zuidkoreaanse beurs in het oude jaar. FOTO: AP ïheerders nemen afstand -I in omstreden Femis-bank STERDAM De Nederlandse beheerders van de zwart- bank Femis, die door omvangrijke verliezen in moeilijkhe- Iverkeert, hebben afstand genomen van de Duitse eigenaren Duitse directeur, meldt de Volkskrant. Een van de zeven en, de Zwolse makelaar/assuradeur De Graaf van Vilste- eeft zijn handen helemaal van Femis afgetrokken. Van ren beëindigde het agentschap in april volledig vanwege me de volgens hem aanhoudende malversaties en ondui- toezeggingen van de Duitse directie. De twee eigenaren, roeders Weiskopf, zouden miljoenen aan ingelegd geld misbruikt voor eigen activiteiten. De Nederlanders heb- begin dit jaar ook advocaten en accountants opdracht gege- 'de praktijken van de bank te onderzoeken. AMSTERDAM De onder nemingsraden van de Post bank en de NMB hebben beide positief geadviseerd over de voorgenomen fusie met Natio nale Nederlanden. Een belangrijk punt voor bei de raden was het principe-ak koord over het fusieprotocol dat eind november met de vakbonden is bereikt. Beide raden sluiten in hun advies dan ook aan bij de afspraken die zijn gemaakt met de bon den, maar daarnaast hebben zij een aantal aanvullende voorwaarden gesteld, zo blijkt uit het personeelsorgaan van de NMB/Postbank Groep. Hoewel de raden menen dat de bestaande cao's voor het bankbedrijf en het verzeke ringsbedrijf gehandhaafd moeten blijven menen zij dat ernaar gestreefd moet worden dat medewerkers over en weer gebruik kunnen maken van de bedrijfsregelingen. Een belangrijke voorwaarde is dat de fusie geen nadelige gevol gen mag hebben voor de ar beidsvoorwaarden. Bovendien moeten vacatures over en weer worden gemeld. Ook gaan de raden ervan uit dat de voornemens voor de oprich ting van een 'tussenpersonen- bank' niet zullen veranderen. Een voorwaarde die de OR van de Postbank bovendien stelt is dat het gratis giropak ket voor het personeel niet wordt afgeschaft. In de adviezen wordt nog eens nadrukkelijk bevestigd dat op korte termijn geen integraties zullen plaatsvinden met on derdelen van Nationale-Ne- derlanden. Op het moment dat dit aan de orde mocht zijn moeten de raden tijdig worden geïnformeerd. De raden me nen dat voorrang moet wor den gegeven aan uitbreiding van de bancaire activiteiten van de nieuwe holding. De vestigingsplaats van de hol ding zou Amsterdam moeten zijn. GOUD Nieuw Vorige ZILVER onbewerkt 20740 - 21340 20470 - 21070 onbewerkt 190 - 260 185- 255 bewerkt 22940 22670 bewerkt 300 300 Prijsbericht veiling Delft-Westerlee, 24-12-1990. Aardapp. Irene 18-18, aardappelen 11-11, amsoi 125-125, andijvie glas 305-315, bleekseld. natuur 50-139, bloemkool 140-360, bospeen 380- 380, crispysbergsla gl. 60-75, diver sen 50-50, ijspegeles 109-119, krulsla 75-104, paksoi 125-200, pepers bont 200-200, pepers groen 1970-2210, pepers rood 1510-3370, peterselie bos 85-85, raapstelen bos 14-14, ra dijs glas 26-145, radijs puntzak 93- 103, reuzenradijs 52-68, selderij bos 28-64, sla poly glas 53-109, sla 30 stuks 8-8, spitskool 71-78, spruiten 126-191, vleestomaten 343-582, vleestomaten rood 521-586, witlof 255-360. TSTE WEEK! Ê337

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9