Janajev 'radicaal- realistisch' v oor invoering markteconomie Onvergetelijke Kerst voor Albanezen E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Waarnemers: Servische verkiezingen dubieus JITENLAND "raël laat joodse errillagroep vrij bUZALEM Israël heeft gisteren ne leiders van een joodse guerrilla- Ihep op vrije voeten gesteld. Minder 1 zeven jaar hebben zij uitgezeten V de hun opgelegde levenslange ge- hgenisstraf wegens moorden op Pa- [tijnen in de bezette Westelijke Jor- Lnoever. Bij de Ramleh-gevangenis bij Tel Aviv begroetten tientallen hhangers de drie vrijgelatenen als |den die de dood van joden hebben Lgolden. Er was ook kritiek op de Mating, die gebeurde op grond van ed gedrag. De Israëlische president, [aim Herzog, heeft de straf van de [lonisten drie maal verminderd, de itste maal tot tien jaar. QeidwOowuvnt DONDERDAG 27 DECEMBER 1990 PAGINA 7 De drie leden van een Israëlische guerillagroep maakten bij hun vrijlating een vreugdedans. Veel doden in Spaans verkeer MADRID Op Spaanse snelwegen zijn de afgelo pen vijf dagen bij ver keersongelukken 117 mensen om het leven ge komen. De meeste van de 91 ongelukken die tussen vrijdagavond en tweede kerstdag plaats vonden, ontstonden door gladheid. Veel auto's raakten van de weg en sloegen over de kop. Naast 117 dodelijke slachtoffers raakten 103 mensen gewond, van wie 58 ernstig. Doodvonnis Tunesische diplomaat voor spionage TUNIS Een Tunesische diplomaat zou van daag worden terechtgesteld nadat hij dinsdag na een proces achter gesloten deuren van één dag ter dood was veroordeeld wegens spionage voor de Verenigde Staten. Lamiri Dali (58), onderdirecteur van de afdeling-Afrika op het Tunesische ministerie van buitenlandse zaken, werd op 16 oktober gearresteerd toen hij op het punt stond geheime documenten aan agen ten te overhandigen. Dali, die al 32 jaar op het Tunesische ministerie van buitenlandse zaken werkt, had sinds enkele jaren de rang van ge volmachtigd minister. Zijn benoeming tot am bassadeur werd verwacht, maar hij moest op het laatste moment plaats maken voor een mi litair, waarover hij zich bij president Ben Ali Schietpartij IRA na kerstbestand BELFAST Twintig mi nuten na afloop van het driedaagse kerstbestand dat de IRA had afgekon digd, is vannacht de con trolepost Annathmartin in Noord-Ierland onder vuur genomen. De politie schoot terug, maar meldde geen gewonden. De verant woordelijkheid voor de aanslag werd niet direct opgeëist, maar de politie verdenkt de terreurbewe ging IRA. Er is gedurende het bestand geen sprake geweest van terreuraan slagen. Britten bouwen nieuwe generatie kernraketten LONDEN De Britse krant The Indepen dent heeft vandaag gemeld dat de regering- Major het groene licht heeft gegeven voor de ontwikkeling van een nieuwe generatie tacti sche nucleaire gronddoelraketten. De raket ten, die door vliegtuigen moeten worden meegevoerd, gaan volgens het dagblad de verouderde kernbommen vervangen die door de Tornado moesten worden afgeworpen en die 24 jaar geleden in gebruik werden geno men. Volgens de regeringsbronnen waarop The Independent zich beroept heeft Londen de keuze uit twee Amerikaanse systemen, maar is het ook mogelijk dat er samen met Frankrijk een nieuwe raket wordt ontwik keld. Eind maart zouden de Britten hun plan nen willen voorleggen aan de nucleaire plan commissie van de NAVO. OSKOU Gennadi Ja- jev (53), die door presi- ;nt Michail Gorbatsjov iteren werd voorgedra- n voor de nieuwe func- van vice-president van Sovjetunie maar van- itend stemmen te kort ram om door het parle- int gekozen te worden, it zichzelf als 'realis- ch-radicaal' voorstander n een geleidelijke over- ng naar de marktecono- een interview dat Janajev mei, in zijn functie van irzitter van de centrale raad vakbonden in de Sovjetu- in Moskou gaf, wees hij er dat de Sovjetunie „markt- •houdingen moet invoeren, nt men heeft verscheidene dellen uitgeprobeerd waar- er geen probaat is geble- inder de markteconomie is niet mogelijk uit de crisis geraken", gaf hij als zijn ning te kennen om er met- aan toe te voegen dat de irgang naar de marktecono- tot een „sociale uit- sting" in de Sovjetunie zou len als die niet gepaard gaat Gorbatsjov kan met extra bevoegdheden chaos aanpakken (Vervolg van de voorpagina) MOSKOU Het Congres van Volksafgevaardigden in de Sov jetunie heeft gisteren ingestemd met uitbreiding van de be voegdheden van president Michail Gorbatsjov, die daardoor het recht krijgt rechtstreekse controle uit te oefenen op de vijftien republieken en de nationale economie. De hartaanval van pre mier Ryzjkov betekent dat Gorbatsjov voor de tweede keer bin nen enkele dagen tijd een geestverwant uit zijn nabijheid moet missen. Vorige week trad minister van buitenlandse zaken Edoeard Sjevardnadze af, naar eigen zeggen uit bezorgdheid over een mogelijke terugkeer van dictatuur in de Sovjetunie. Het wegvallen van Ryzjkov is van minder betekenis omdat het ambt van premier door de bestuurshervormingen enigszins is uitgehold en er al rekening werd gehouden met een vrijwillig vertrek van Ryzjkov. Dinsdag stemde het congres ermee in het kabinet in omvang aanzienlijk terug te brengen tot ongeveer vijftien leden en onder controle te plaatsen van de president. Tot nu toe stond het kabinet van Ryzjkov onder controle van de Opperste Sovjet, het nationale parlement. Gisterochtend gingen de volksafgevaardigden ook akkoord met de oprichting van een nationale veiligheidsraad, waarvan de leden door Gorbatsjov zullen worden benoemd. Verder stemden de afgevaardigden in met de vergroting van de macht van de uit de presidenten van de 15 republieken bestaande federatieraad. De vernieuwing van de uitvoerende macht was volgens Gorbatsjov nodig om het door economische chaos en separatistische activiteiten bedreigde land bijeen te houden. met waarborgen voor de wer- werkloosheid, en dat vormt kende bevolking. maatschappelijk dynamiet", „Onder de jeugd bestaat veel aldus Janajev, die het aantal Sovjetburgers zonder baan op 2 miljoen schatte. Naar zijn schatting moet dat aantal ver viervoudigd worden als men overgaat op de marktecono mie. In mei verklaarde Janajev dat „bijna 40 miljoen Sovjetbur gers dicht bij het bestaansmi nimum leven" en dat „er 80 miljoen armen zijn als de in woners van de Sovjetunie geen bescherming meer genie ten tegen de effecten van de markt". In het licht van die problematiek „kan zich een bloedige ontwikkeling voor doen en zo'n toestand moet men diis verhinderen", aldus Janajev, die zei dat één van de belangrijkste moeilijkheden ligt in het feit dat de bevol king van de Sovjetunie niet voorbereid is op de wetten van de markteconomie. Verrassing De kandidatuur van Janajev kwam als een verrassing, om dat werd gedacht dat Gorbats jov een van zijn naaste mede werkers, zoals de onlangs afge treden minister van buiten landse zaken Edoeard Sjevard nadze, tot vice-president zou willen benoemen. Nadat Gorbatsjov de nomina tie bekend had gemaakt viel er een korte stilte in het Con gres van Volksafgevaardigden, waarop een luid applaus los barstte. Janajev, een Rus, is lid van het politburo en het centraal comi té van de partij en van het Congres van Volksafgevaar digden en de Opperste Sovjet, het parlement van de Sovjetu nie. Hij is kandidaat-lid van de afdeling geschiedenis van de Academie van Wetenschap pen. Janajev voltooide in 1959 een opleiding aan het landbouw kundig instituut in Gorki en studeerde in 1967 af als mees ter in de rechten. Later werk te hij enige tijd als technicus in Gorki voordat hij vrijwilliger werd binnen de Komsomol, de jeugdafdeling van de commu nistische partij. Begin jaren ze ventig verhuisde hij naar Mos kou en werd daar voorzitter van het Comité van Jeugdor ganisaties van de Sovjetunie, een instantie, die zich bezig houdt met jeugdorganisaties in het buitenland. Hij was zes jaar lang vice-voorzitter van de Sovjet-Vriendschapsvereni- ging. In 1989 ging hij werken voor een officiële vakbond. Hij werd in juli dit jaar gekozen tot lid van het politburo. Janajev is de verrassende kandidaat voor het vice-presidentschap van de Sovjetunie. een Roemeense mis voor ex-koning JKAREST/GENÈVE De Roemeense ex-koning Michael is iteren weer in zijn Zwitserse ballingsoord teruggekeerd na een verwacht bezoek aan zijn vaderland dat voortijdig moest wor- n afgebroken omdat de Roemeense regering hem opdracht gaf t land te verlaten. De 69-jarige voormalige koning, die 43 jaar leden noodgedwongen in ballingschap ging, was in zijn privé- legtuig naar Roemenie gereisd in het gezelschap van zijn ouw, Ana de Bourbon-Parma, zijn dochter Sophie en een klei- hofhouding. Hij was van plan gisteren in een klooster in Cur- i de Arges, 140 kilometer ten westen van Bukarest, een mis bij wonen en vervolgens weer naar Zwitserland terug te keren, (t koninklijk konvooi werd echter op 40 kilometer van het ooster tot staan gebracht door een blokkade van 30 politiewa- ns. De ex-koning protesteerde hefting toen bleek dat hij op n militair vliegveld zou worden gezet en dat zijn eigen toestel or de regering was geconfisqueerd. Michaels dochter Sophie dat haar vader een visum had en dat zijn Deense diplomatie- paspoort door de autoriteiten was ingenomen onmiddellijk idat hij na aankomst in Bukareót de grens had gepasseerd. De lemeense autoriteiten spraken van een ongeldig visum en een rauduleuze grenspassering". KAVAJA/SHKODER Kerstmis zegt de moslim bevolking van het Alba nese plaatsje Kavaja niet veel. Maar evenals hun katholieke landgenoten in de noordelijker gelegen stad Shkoder zullen de in woners van Kavaja zich Kerstmis 1990 nog lang heugen. Daar waar de roomsen voor het eerst sinds 23 jaar in alle openbaarheid een nachtmis konden bezoeken, vierden de muzelmannen een politiek no vum: Eerste Kerstdag trokken ze massaal naar het dorpsplein om daar een manifestatie van de nieuwe democratische par-, tij van Albanië te bezoeken. Het was de eerste niet-commu- nistische bijeenkomst in het dorp sinds de oorlog, en daar mee naar Albanese begrippen sinds mensenheugenis. De meerderheid van de bevolking in Albanië is onder de 22 jaar, voor hen is de oorlog niet meer dan een verhaal over een partizanenstrijd die resul teerde in de communistische machtsovername. Het was echter niet alleen de jeugd die zich op het modderi ge plein had verzameld. Aan vankelijk verliep de bijeen komst rustig, maar toen de in ternationale pers - alweer zo'n nieuwigheid in het dorp - werd gesignaleerd, versmolt jong en oud tot een kolkende mensenmassa. Iedereen wilde op de foto, iedereen maakte het -V-teken, iedereen toonde zich democraat. Dat na 44 jaar communisme niemand meer wist hoe daarnaar te handelen, mocht de pret niet drukken. Ook voor de speciaal uit Tira na afgereisde leider van de een week eerder gevormde op positiepartij was het even wennen. Zouden meer gerouti neerde sprekers de mensen tot kalmte hebben gemaand, in Kavaja werd de massa vanaf het podium met armgebaren nog verder opgezweept. Pas toen het platform was be stormd en een aantal journalis ten in een aanpalend huis be scherming had gevonden te gen de goedwillende menigte, keerde de rust langzaam terug. Ontroerd Kalmer ging het er kerstavond in Shkoder aan toe, hoewel ook daar tijdens de nachtmis de emoties hoog opliepen. Rond de 8000 zichtbaar ont roerde katholieken hadden zich op het kerkhof van de stad verzameld. Het verbod op godsdienstuitoefening is welis waar sinds kort opgeheven, maar een kerk hebben de ge lovigen in Shkoder nog niet, die is sinds 1968 als sporthal in gebruik. De mis vond dan ook noodgedwongen plaats ih de openlucht, waar priester don Guani vanachter een geïmpro viseerd altaar de mensen voor ging. In de kleine kapel op het kerkhof was een kerststalletje ingericht, in een afgeschoten ruimte zong een kleumend jongenskoor het 'Ave Maria'. Het podium werd niet be stormd door de gelovigen die zich op en rond de graven hadden verzameld, maar evenals de mensen in Kavaja hadden ook de katholieken in Shkoder de Kerst van hun le ven. Toch zijn er ook Albane zen die met minder enthou siasme aan de afgelopen dagen zullen terugdenken. Als teken van verdergaande hervormin gen werd opnieuw een aantal leden van de partijtop van hun privileges beroofd. Afgelopen dagen werden zij uit hun luxe villa in de speciaal voor de no- menclatura bedoelde wijk van Tirana gezet. Wonend in gewone flats tus sen de gewone mensen zullen zij zich Kerstmis anders heb ben voorgesteld, evenals de oudere chauffeur die zich met zijn partijwagen in Kavaja waagde. Na 34 jaar schadevrij te hebben gereden en altijd onbelemmerd doorgang te hebben gekregen, moest hij nu tot zijn ontzetting meemaken hoe het volk deze Kerst het ontzag voor zijn Mercedes ver loor. Vastgelopen in de menig te werd de wagen na afloop van de partijbijeenkomst in Kavaja van alle kanten be laagd door jongeren. Slechts met moeite wist de chauffeur zich uit de menigte te bevrij den. „Blij dat ik met pensioen ga", mompelde hij vol gas ge vend richting Tirana. Marchais (70) getroffen door hartaanval AVIGNON De leider van de Franse communistische partij George Marchais is gis teren door een hartaanval getroffen. De 70-jarige partij leider is opgenomen in de af deling intensieve zorg van een ziekenhuis in Avignon in het zuiden van Frankrijk. Marchais die de partij sinds 18 jaar leidt, was afgelopen zaterdag herkozen in zijn ambt van secretaris-generaal tijdens het 27 partijcongres in Saint Ouen bij Parijs. MYSTERIE VAN HET ZEVENGESTERNTE |3 Nu Rob terug is en bovendien de diamanten zijn opge- toord, heerst er aan boord van de „Zuiderzee" een opgewekte Bmming. De sleepboot is direct uit de haven van West-Ter- ihelling vertrokken en nu op weg naar Amsterdam. Ross heeft een telegram naar Prudon en de anderen gestuurd om de ei- Inaars van de diamanten te waarschuwen. En het spreekt van- ilf dat ze die avond nog lang zitten na te praten, want Rob moet les vertellen wat hem is overkomen. Eén man is er echter, die zich wat afzijdig houdt: Cigaret-Larry. Eigenlijk vindt hij het stom dat ze die diamanten zo maar moeten afgeven: drommels, die stenen vertegenwoordigen toch een enorme waarde! Hij deelt een hut met Peer de Schuymer en wanneer ze tegen midder nacht naar kooi gaan, besluit Larry Peer deelgenoot te maken van zijn plannen om de diamanten weg te nemen. Maar wanneer hij zich over de rand van zijn kooi buigt, ziet hij dat Peer al is ingeslapen. Bijna 250 miljoen Amerikanen geteld WASHINGTON De Amerikaanse bevolking is sinds 1980 met 10,2 pro cent gegroeid tot 249.639.692 personen. Dat blijkt uit gisteren open baar gemaakte resultaten van de 21ste officiële volkstelling, die dit jaar is gehouden. In 1980 waren er nog 226 miljoen Amerikanen. De stijging van 10,2 procent lag onder de 11,4 procent die tussen 1970 en 1980 ge meten werd. Californië bleef met een stijging van zes procent en een inwonertal van 29 miljoen de grootste staat. Wyoming bleef met 455.975 inwoners de klein ste staat van de VS. BELGRADO De Servische oppositie en in het bui tenland levende Serviërs die als waarnemers optraden bij de zondag gehouden tweede ronde van de Servische verkiezingen, hebben de communisten van dubieuze verkiezingspraktijken beschuldigd. Bij de eerste vrije verkiezingen sinds de Tweede Wereldoorlog behaalden de socialisten een grote overwinning behaald. De op volger van de Bond van Communisten won 194 van de 250 zetels in het parlement van de grootste Joegoslavische deelrepubliek; de oppositie moest met 46 zetels genoegen nemen. In de eerste ronde werd de communistische leider, Slobodan Milosevic, al met meer dan 60 procent van de stemmen herkozen als presi dent van de republiek. Conform de uitslag van het vorige week gehouden referendum heeft de Joegoslavische deelstaat Slove nië zich autonoom verklaard. Ook Kroatië heeft aangekondigd zich onafhankelijk te verklaren als de centrale regering niet ak koord gaat met een aanpassing van de grondwet waardoor de zes republieken in een lossere confederatie op zouden kunnen gaan. Het conservatieve Servië, waar zo'n 40 procent van de 23,5 miljoen Joegoslaven woont, is tegen die plannen en is voorstan der van een krachtig centraal bestuur. „Iraakse aanval op Israël heel realistisch" (Vervolg van de voorpagina) RIYAD Het ziet er niet naar uit dat de Iraakse troepen binnenkort uit Kuwayt zullen vertrekken en de Iraakse pre sident Saddam Husayn zal daarom waarschijnlijk met wapengeweld uit het buurland Kuwayt verdreven moeten worden, aldus luchtmacht-ko lonel Tom Coury van de in lichtingenstaf van het US Central Command, dat het commando voert over de Amerikaanse eenheden in de Saudische woestijn. Hij waarschuwde dat Irak, dat over grote hoeveelheden che mische wapens beschikt, waar schijnlijk niet zal aarzelen om die wapens in te zetten tegen een „aanvallende multinatio nale macht". Coury was een van de sprekers tijdens de eer ste reguliere voorlichtingsbij eenkomst van het Central Command. Coury verklaarde dat de enorme versterkingen die door Irak naar Kuwayt worden gestuurd, terwijl Irak economisch onder druk staat door het VN-embargo, erop wijzen dat Saddam in Kuwayt wil blijven. Artillerie-officier kolonel George Pepin, die is aangewezen als de vaste pers voorlichter, verklaarde dat Irak door het embargo en de kosten van de oorlogsvoorbe reidingen elke dag 100 miljoen dollar verliest. Volgens Coury is het aannemelijk dat Irak in de nabije toekomst zal probe ren een oorlog te vermijden en tegelijkertijd zal proberen de publieke steun voor operatie Desert Shield in de VS en bij de bondgenoten te doen afne men. Als laatste redmiddel zou Saddam Israël kunnen aanval len om zo een splitsing in de multinationale coalitie te be-' werkstelligen. Op de vraag of het realistisch is voor Irak om Israël aan te vallen antwoordde Coury: „Ik geloof dat het heel realistisch is". Over de gevechtskwaliteit van de Iraakse eenheden zei Coury dat de door hen aangelegde fortificaties formidabel waren, maar dat de Iraki's een tech nologisch superieure macht te genover zich zouden vinden die met de naar het voorbeeld van de Eerste Wereldoorlog gebouwde versperringen wel raad zou weten. Irak heeft deze week opnieuw een test met een raket uitge voerd. De grond-grond-raket is niet buiten het Iraakse grondgebied gekomen. Het ministerie van buitenland se zaken heèft ongeveer 800 gaspakken en -maskers ge stuurd naar de Nederlandse ambassades in de landen in de Golfregio waarop sinds vrijdag een reisadvies van toepassing

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7