We zullen Bouterse moeten wegschieten' Coups en tegencoups achtervolgen Suriname HERZET SURINAMERS IN NEDERLAND GROEIT 'Regering Suriname moet zelf militair ingrijpen' Instemming over stoppen ontwikkelingshulp Suriname BINNENLAND/BUITENLAND CeidócSotvwmt DONDERDAG 27 DECEMBER 1990 PAGINA 5 )EN HAAG Als leger- eider Desi Bouterse op Schiphol zijn zin had ge degen en de pers te woord had mogen staan, ad hij nu niet meer ge- ;efd. Dat weet voorzitter lomeo Hoost van de 8 de- :ember-beweging zeker. <Ju de moordaanslag op ïouterse is mislukt en de jemocratie van Suriname jpnieuw is aangetast, ;roeit het verzet vanuit Sederland: „alle anti- Bouterse mensen moeten zich verenigen". [Verzoening in Suriname is liet mogelijk mét Bouterse. lij moet weggeschoten wor- Jden. En dat was bijna gebeurd. Op Schiphol. Alles was al voorbereid. Vijf mensen wis- en ervan. Als Bouterse buiten nternationaal terrein zou ver keren, zou hij worden ver- loord. Maar hij werd te goed Jgezonderd en afgeschermd", ïr klinkt teleurstelling in de stem van Romeo Hoost. De moordaanslag is mislukt, de latsgreep gelukt. Een geruis- lóze coupe, waarvoor Bouterse het scenario schreef, de regie toerde en Ivan Graanoogst als loofdrolspeler aanwees. „De machtsovername hing in de lucht. Bouterse zocht alleen nog naar een aanleiding en die werd gevonden in de behande ling van zijn persoon op Schip hol. Graanoogst moest het vui le werk opknappen". De bru tale machtsovername heeft volgens Hoost weer eens dui delijk gemaakt wie in Surina me de macht in handen heeft: het leger. „De regering onder leiding van Shankar mag dan niet veel goed hebben gedaan, dat geeft een leger geen recht om de macht over te nemen! Zolang we toestaan dat een wettelijk gekozen regering wordt afgezet door een leger, komt er niets van Suriname terecht. Bovendien is het leger er schuld aan dat de regering zo weinig heeft gedaan. Shan kar en zijn ministers hebben voortdurend de hete adem in de nek gevoeld van de militai- Ingrijpen Maar in Paramaribo kan de bevolking niet treuren om het vertrek van de „lamlendige, corrupte" regering. Stanley Rensch, de voorzitter van het Bureau Mensenrechten in Su riname, laat zich niet leiden door de betrekkelijk laconieke houding van zijn landgenoten die volgens hem wordt ingege ven door angst en kortzichtig heid. „Het geheugen van men sen is kort. Je kunt zeggen wat je wilt over de regering, maar zij heeft in ieder geval geen 8 december moorden op haar geweten (eind 1982 werden door Bouterse vijftien voor aanstaande leden van de oppo sitie terechtgesteld, red.), geen moord op politieman Gooding, zij heeft geen granaat gegooid in een huis met zwangere vrouwen, geen schot gelost in de mondholte van een baby. Maar ik wil helemaal niet dis cussiëren over de kwaliteit van de regering. Militairen ho ren gewoon niet in het be stuursapparaat. Er is niets wat hun huidige positie rechtvaar digt". Wat te doen tegen de militaire overmacht? Met uit zondering van mogelijk het junglecommando van Ronnie Brunswijk, wordt geen verzet verwacht vanuit de Surinaam se bevolking. Volgens de Suri naamse journalist Lianarons zijn de knapste koppen naar Nederland geëmigreerd en zijn de economisch en intellectueel zwakkeren achtergebleven. Met in het achterhoofd de de cembermoorden bedenken de achterblijvers zich volgens Hoost wel tien maal voordat zij de barricaden opgaan. „Suri name heeft een klein bang volk. Dat komt niet in verzet. Zeker niet als Nederland voedselpakketten blijft sturen. Een Surinamer die geen hon ger heeft, komt niet in verzet. De enige oplossing is een mili tair ingrijpen van de Verenig de Staten, Frankrijk, Venezue la of Brazilië. Zoals de geal lieerden in '45. Nederland was toen bezet door de Duitsers; Suriname wordt nu bezet door een bende criminelen". Na langdurig ondergedoken te zijn geweest in Nederland, woont Rensch weer in Para maribo en kiest hij zijn woorden zorgvuldiger dan Hoost. „Vroeg of laat komt het tot een militair ingrijpen. Het is hypocriet als je daar niet over nadenkt". Verzet Wie zijn hoop vestigt op de door Graanoogst aangekondig de verkiezingen is naïef. Rensch: „Misschien doet hij zijn belofte gestand en komen er daadwerkelijk verkiezin gen. Maar alleen als daarbij de macht voor Bouterse wordt veilig gesteld". Hoost: „Er wordt niet voor niets een za kenkabinet ingesteld, dat de verkiezingen moet gaan voor bereiden. Dat kabinet zal voornamelijk bestaan uit mili tairen die zullen knoeien om het Bouterse gemakkelijk te maken". Zolang de militairen de dienst uitmaken, maakt een demo cratisch stelsel in Suriname geen kans, alle mooie voorstel len van VVD-fractieleider Bolkestein ten spijt. Lionarons: „Het idee van fraktieleider Bolkestein om deskundigen te Desi Bouterse (links) en Ivan Graanoogst. sturen op het gebied van be stuur en management heeft geen enkele zin zolang het le ger de touwtjes nog in handen; heeft". Samen met enkele an dere in Nederland wonende Surinamers heeft Lionarons een 'studie- en informatie groep voor democratie in Suri name' opgericht. De groep be staat uit „anti-Bouterse men sen. die Suriname een warm hart toedragen". Bedoeling is, dat.de groep gaat onderzoeken welke mogelijkheden er zijn om Suriname te verlossen van het blok haar been: de militai re macht. „Ik ben geen voor stander van geweld, maar soms is er geen andere moge lijkheid. Als de opties in de richting van internationale druk, doodlopende wegen blij ken te zijn, dan zullen wij plei ten voor geweld", aldus Liona- Hoost heeft in de afgelopen dagen zoveel telefoontjes ge kregen van verontwaardigde Surinamers in Nederland dat hij het verzet vanuit Neder land nieuw leven wil inblazen. „Wij willen de raad voor de bevrijding van Suriname nieuw leven inblazen met mensen die niet uit zijn op ei gen belang. Geen Haakmat dus. Haakmat is geen verzet. Samen zyllen we een diploma FOTO: ANP tiek offensief openen. Wat moet je anders? Suriname is met vierhonderdduizend in woners net een familie. Alles en iedereen wordt in de gaten gehouden. Als het mij zou ge lukken ongemerkt Suriname binnen te komen, dan zou ik Bouterse vermoorden". MONIQUE VAN DE VEN VOORMALIG OFFICIER ROY BOTTSE: WILLEMSTAD „Ver kiezingen zullen geen op lossing brengen voor de talrijke, gecompliceerde problemen, waarmee Su riname nu zit opgescheept. Welke politieke leiders ook aan de macht komen, zij zullen de confrontatie om de macht moéten aan gaan met het leger". Dit keft Roy Bottse, een voormalig officier uit Su riname, woensdag op Cu rasao j Bottse vluchtte na de staats- van 1980 uit Suriname en was enkele jaren actief in het verzet tegen de Surinaamse le gerleider Desi Bouterse. Hij woonde tot 1983 in Nederland en vestigde zich daarna op Cu rasao. Volgens Bottse moet de regering een militaire macht creëren, „desnoods buiten Suri name", die oproepbaar is om op elk moment elke vorm van binnenlandse terreur te bestrij den. „Dit is nodig, temeer daar. gebleken is, dat de politie niet tegen het leger is opgewassen en het leger alleen maar op treedt wanneer het Bouterse c.s. goed uitkomt", aldus Bottse. De oud-officier deelt de me ning, dat „een of ander ingrij pen" door Bouterse te ver wachten was geweest. De ambtstermijn van de Suri naamse president Ramsewak Shankar loopt immers eind volgend jaar af en hij had al stappen ondernomen om de grondwet te wijzigen. De Suri naamse grondwet is aanvaard door een indertijd door het le ger benoemd parlement en er is daarin dan ook grote macht toegekend aan het militaire ge zag en het leger. Via grondwetswijzigingen zou in de nabije toekomst de macht van Bouterse en het leger moeten worden ingeperkt. Ve len verwachtten daarom ook, dat Bouterse „ongeveer nu" zou ingrijpen om de wijziging van de grondwet ten minste naar een latere datum uit te stellen. Roy Bottse denkt dat ook via grondwetswijziging geen demo cratischer verhoudingen in Su riname kunnen worden ge schapen. „De voorzitter van het Militair Gezag wordt gekozen door de militairen en de presi dent van het land, als opperbe velhebber van het leger, noch de regering of het parlement kunnen daar enige invloed op uitoefenen. De regering staat voor het probleem dat niet zij, maar het leger de werkelijke macht bezit. Dit is>een macht sprobleem, dat alleen op mili taire wijze kan worden opge lost. Gebeurt dit niet, dan blijft de regering naar het pijpen van (ADVERTENTIE) KERST IN ENGELSE SFEER JEANTIQUE Engelse Stijlmeubelen laat u graag een kerststemming beleven in Engelse sfeer. Bij een gezellig muziekje en een passend drankje kunt u de grootste collectie CHESTERFIELD zitmeubelen en de verrassend mooie sortering ELLIOT CROWN eiken meubelen in Georgian stijl bewonderen. De show- en beursmodellen 1990 worden tijdens de Kerstshow aangeboden met een aantrekkelijke korting. JEANTIQUE WADDINXVEEN zal u hiervoor graag ontvangen op donderdag 27, Vrijdag 28 en zaterdag 29 december. Donderdag koopavond. Jeantique Engelse Stijlmeubelen Kerkstraat 23 Waddinxveen Telefoon 01828-11919 het leger dansen". Bottse zegt dat het leger „een belemme rende factor" zal blijven en dat de slagvaardigheid van de re gering aanmerkelijk zal ver minderen. Als een bom Het nieuws van de overname van de regeermacht door het leger van Bouterse, is op de Ne derlandse Antillen overigens als een bom ingeslagen, niet het minst doordat er momen teel ruim 500 Surinamers er de feestdagen doorbrengen. Een groot deel van hen vreest niet op tijd naar huis terug te kun nen. Anderen maken zich zor gen om familieleden en vrien den in Suriname. Uit de woorden van allen klinkt angst en zorg om de allesoverheer sende machtspositie, die het le ger heeft ingenomen en een daarmee gepaard gaande, mo gelijke herhaling van schen dingen van mensenrechten op grote schaal. De regering en de Staten van de Antillen staan achter regering en parlement van Suriname. De Antilliaanse Staten-voorzitter Rufus McWil- liam onthulde kortgeleden bij Nederlandse parlementariërs te hebben gepleit voor hervatting van de ontwikkelingshulp. Het Junglecommando van Ronnie Brunswijk, dat opereert in Oost-Suriname, had vanoch tend nog geen reactie op de staatsgreep. De zegsman in Ne derland van Brunswijk, Eddy Jozef-zoon zei dat pas in de loop van de avond contact mogelijk is met „de mensen die hij hier in Nederland vertegenwoor digt". Eddy Dap, die vluchte lingen opvangt die afkomstig zijn uit dat gebied en veel ban den heeft met het Junglecom mando, zei dat „hoe paradoxaal het ook klinkt, de staatsgreep een goede zaak is. Er is nu ein delijk duidelijkheid wie de macht uitoefent in Suriname", aldus Dap. „Je kon met de re gering geen afspraken maken of overeenkomsten sluiten, want die werden toch niet na geleefd". SUSKE EN WISKE (c) Standaard Ultgeveri|/Wavery Productio Protest tegen bij Surinaamse ambassade Enige tientallen leden van de Surinaamse gemeenschap in Nederland hebben dinsdag rond het middaguur in Den Haag gedemonstreerd tegen de machtovername in Suriname. Voor een geheel verlaten ambassadegebouw riepen zij op tot herstel van de democratie in een nieuw Suriname. Volgens Romeo Hoost, lid van de 8 december beweging en organisator van de bijeenkomst, komt de machtsgreep niet als een verrassing. De zittende regering is naar zijn mening voortdurend te zwak geweest om de macht van het leger in te perken. Hoost verwacht van de Nederlandse rege ring dat internationaal steun wordt gezocht om het tij in Suriname te keren. FOTO: ANP DEN HAAG Met in stemming van alle grote fracties in de Tweede Ka mer heeft de regering met onmiddellijke ingang de ontwikkelingshulp aan Suriname, waar maandag nacht een coup werd ge pleegd, stop gezet. De Tweede Kamer wil niet dat er grote stromen geld naar Su riname vloeien zolang er geen pogingen worden gedaan de totaal geruïneerde economie van Suriname op poten te zet ten. Nederland hervatte op be scheiden schaal de ontwikke lingshulp aan Suriname in mei 1988. Vorig jaar werd onge veer 80 miljoen gulden gege- Plaatsvervangend legerleider Graanoogst was van de maat regel niet onder de indruk. „De ontwikkelingskraan kan bijna niet dichter als hij al zit". De Suriname-specialisten in de Tweede Kamer vinden niet dat Nederland door deze 'har de' opstelling heeft bijgedra gen aan de instabiliteit van de voormalige kolonie. CDA'er Aarts: „Als iemand verant-, woordelijk is dan zijn dat de militairen en politici in Suri name, omdat zij hun werk niet naar behoren hebben gedaan". Graanoogst, heeft gisteren via de staatsradio laten weten dat het Surinaamse leger niet op uit is de macht te behouden. Volgens hem worden binnen honderd dagen verkiezingen gehouden en wordt een inte rim-regering gevormd. Verder zou de bestaande grondwet worden gerespecteerd en werd de vorming van een zakenka binet aangekondigd. De afge zette regering Shankar zat op het moment van de coup drie jaar in het zadel. Over de posi tie van de leden van de rege- ring-Shankar zei Graanoogst dat zij mogen gaan en staan waar zij willen. „U kunt ze ge woon zelf bellen", aldus Graanoogst. Het vreedzame verloop van de coup was voldoende reden om het Surinaamse consulaat in Amsterdam op Tweede Kerst dag een spoedprocedure te la ten opzetten zodat aan Neder landse journalisten- direct visa werden verstrekt. Dériise de Hart Dénise de Hart (midden), de 77-jarige vrouw die vorige week vrijdag nog via een kort geding heeft geprobeerd de Surinaamse legerleider op Schiphol te spreken te krijgen, is tijdens de kerstdagen vertrokken naar Suriname. Zij zegt daartoe te zijn uitgenodigd „door iemand uit Suriname" maar wil niet zeggen door wie en waarom. Zij was eerder als bemiddelaar in Suriname actief. FOTO: ANP DEN HAAG De nieuwe machtsovername door het leger in Su riname op Kerstavond 1990 is de tweede in tien jaar. Het leger greep voor het eerst de macht in het begin van 1980 onder leiding van bevelhebber Desi Bouterse. Na de verkiezingen van 1987 stond het leger de macht officieel af aan de toen gevormde rege ring v^n president Ramsewak Shankar. Ditmaal vond de militai re machtovername plaats feitelijk onder leiding van luitenant Ivan Graanoogst, die als nieuwe bevelhebber fungeert nadat Bou terse deze functie zaterdag neerlegde. Hij deed dit wegens het uit blijven van een krachtig protest van president Ramsewak Shan kar tegen de behandeling die de bevelhebber in de voorgaande weken op Schiphol kree^ van de Nederlande autoriteiten. Maar sinds de „sergeants" op 25 februari 1980 de eerste staats greep pleegden door de regering van premier Henk Arron omver te werpen zijn er ook verscheidene pogingen tot tegencoups ge weest. Al twee maanden na de eerste militaire staatsgreep in 1980 verschenen er berichten over Surinaamse militairen die met be hulp van buitenlandse huurlingen een poging tot een staatsgreep deden. Leider van de expeditie was de in Nederland woonachtige gepensioneerde adjudant van Ijet Surinaamse leger Fred Orms- kerk. De huurlingen zouden geprobeerd hebben vanuit het nabu rige Frans-Guyana Suriname binnen te dringen. Omdat enkele initiatiefnemers zich op tijd bedacht hadden en de plannen aan de Surinaamse legerleiders hadden doorgegeven, konden de strijd krachten op tijd ingrijpen. Waarschijnlijk ten gevolge van ver wondingen opgelopen bij het verhoor is Ormskerk overleden. Linkse coup In augustus 1980 volgde nieuwe beroering toen Bouterse de linkse militairen Sital, Joeman en Mijnals en enkele burgers liet oppak ken. Officieel heette het dat zij een „linkse coup" hadden be raamd. Ofschoon die beschuldiging niet hard werd gemaakt, kre gen de verdachten een gevangenisstraf opgelegd. Ruim een half jaar later volgde echter een spectaculaire verzoening. Bouterse kondigde bij die gelegerlheid ook plotseling een „socialistische koers" aan. Anderhalf week daarna op 16 maart 1981 wordt een staats greep verijdeld, waarbij de 25-jarige sergeant-majoor Wilfred Hawker werd gewond en gearresteerd. De soldaat Weissenbruch kwam om het leven. Wie Hawkers verdere medeplichtigen waren was onbekend. Hawker verdween in de gevangenis waaruit hij in 1982 in de nacht van 10 op 11 maart werd bevrijd. Dat was de inleiding tot de ernstigste uitdaging aan het militaire bewind van Bouterse tot dan toe: de coup van luitenant Surendre Rambocus en Hawker. Zij namen de Memre-Boekoekazerne in en verklaar den op radio en televisie de macht te hebben overgenomen. „Wij hebben het volk bevrijd van een ondraaglijk juk", zo zeiden zij. Bouterse had zich echter met zijn getrouwen verschanst in Fort Zeelandia. Hij wist verscheidene aanvallen af te slaan en ging vervolgens met succes tot een tegenoffensief over. Hawker viel in de handen van de troepen van Bouterse en werd zonder vorm van proces terechtgesteld. Rambocus, die 'het nooit eens was ge weest met de „linkse" koers van Bouterse, werd gearresteerd. Op 14 maart verklaarde het hoofd van de militaire politie dat kapi taalkrachtige Hindoestanen de aanstichters waren geweest van de maar net mislukte coup. Oppositie Daarna bleven de spanningen bestaan. Protestacties en stakingen met een steeds duidelijker politiek karakter volgden elkaar op. Op 1 oktober maakte minister van leger en politie Ivan Graan oogst gewag van nieuwe coupplannen, waarbij individuele leden van het in Nederland gevestigde actiecomité „Herstel Democratie Suriname" betrokken zouden zijn geweest. Na de groeiende oppositie, onder meer van de zijde van de vakbe weging, barstte eind 1982 de bom. Op 8 december liet Bouterse vijftien vooraanstaande leden van de oppositie terechtstellen. Ook de vastzittende Rambocus werd gedood. Op de televisie verklaar de Bouterse dat in de nacht van 7 op 8 december een poging tot een staatsgreep was verijdeld. Volgens hem ging het om leden van de oude „rijke economische elite" die aan de macht wilden komen. Nederland en de Verenigde Staten schortten hun hulp op. Minister Graanoogst ontkende dat Cubanen het regime-Bouterse zouden hebben geholpen. Nog was het met de onrust niet over, al werden er sindsdien geen coups meer gepleegd. Het zogeheten Junglecommando van Ron nie Brunswijk zorgde voor een regelrechte opstand door talloze acties. In juli 1986 bond Brunswijk met steun van Surinaamse bal lingen vanuit het binnenland openlijk de strijd aan met het Suri- naamse leger om te pogen Bouterse ten val te brengen. Door de gevechten met het leger kwamen honderden mensen om en vluchtten duizenden naar het buurland Frans Guyana. Bouterse slaagde er echter toch in in 1987 een referendum over een nieuwe grondwet te houden, wat leidde tot algemene verkiezingen in dat zelfde jaar, met de regering Shankar die nu is afgezet als gevolg..

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5