Dreigende Golfoorlog overschaduwt kerstfeest £cick>e Somor beroepingen kerk wereld Aalmoezenier Fokke van kermispastoraat neemt afscheid brieven van lezer £eidóeSou/ta/nt GEESTELIJK LEVEN/OPINIE £eidóe6outcMit 1 donderdag' 27 december 1990 PAG RK Kerk Argentinië wijst doodstraf voor rebellenleiders af BUENOS AIRES De Katholieke Kerk in Argentinië wil met alle mogelijke middelen voorkomen dat het doodvonnis wordt voltrokken aan vijf leiders van de legeropstand begin deze maand. De vice-voorzitter van de bisschoppenconferentie, aartsbisschop Estanislao Esteban Karlic, vindt dat de Argentij nen „extreme beslissingen zoals het opleggen van de doodstraf moeten kunnen vermijden". Tegen de vijf leiders van de mili taire opstand, onder wie de kolonels Mohamed Seineldin en Luis Baraldini, is vorige week voor de militaire rechtbank in Buenos Aires de doodstraf geëist. Het militair strafrecht biedt de rechtbank militairen ter dood te veroordelen die zich schul dig hebben gemaakt aan „muiterij" of rebellie tegen de autori teiten. Katholieke feministes helpen arme vrouwen NEW YORK Uit de opbrengst van de Mariapenning, een alternatieve geldwervingscampagne van katholieke feministes in Chicago, is vorig jaar 25.000 dollar besteed aan 30 projecten voor hulp aan arme vrouwen in de Verenigde Staten en La- tijns-Amerika. De penning heeft in de drie jaar van zijn be staan 86.000 dollar opgeleverd. Deze opbrengst toont volgens coördinator Maureen Gallagher aan, dat Amerikaanse katho lieken wel wat over hebben voor katholieke vrouwen die wer ken onder de onderdrukten in Latijns-Amerika. De feministes roepen de katholieken in hun land op een zondag per maand het geld dat zij normaliter aan hun parochie geven, naar de Mariapenning over te maken. De naam van de organisatie is ontleend aan de Pieterspenning, de bijdrage van katholieken aan het werk van het Vaticaan. Ouders willen aftreden bestuur Evan. Hogeschool 's GRAVENZANDE De druk op het bestuur van de Evangelische Ho geschool in Amersfoort om af te treden is verder toegenomen. Ruim dertig ouders van studenten aan de hogeschool alsmede een aantal 'EH-vrienden' hebben de bestuursleden opgeroepen hun functie met onmiddellijke ingang ter beschikking te stellen. Het bestuur kan naar hun mening zijn gezag niet meer naar behoren uitoefenen, doordat het de benodigde ver trouwensbasis binnen de school is kwijtgeraakt. Boven dien vrezen zij een faillisse ment van de hogeschool, die geheel van giften afhankelijk De ouders schrijven in een brief aan het bestuur waarde ring te hebben voor wat het in het verleden voor de Evan gelische Hogeschool heeft ge daan. „Maar wij moeten con cluderen dat het bestuur niet in staat is gebleken een oplos sing te vinden voor de al ge ruime tijd bestaande proble men". Eerder hebben de Raad van Toezicht en Advies, een groep van tien prominenten, onder wie drie van de vier directeu ren, een groot aantal vaste medewerkers en de grote meerderheid van de studen ten op het aftreden van het bestuur aangedrongen. Eind deze week beraden alle betrokkenen bij het conflict zich over een bemiddelings voorstel van negen voorstaan de theologen en leiders uit de reformatorische wereld. Ook volgens dit voorstel zou het bestuur moeten aftreden. Een •commissie van drie wijze mannen zou een uitweg uit de impasse moeten zien te vin- Drie van de zeven bestuursle den hebben inmiddels hun functie ter beschikking ge steld. Maar voorzitter dr.ir. C. Roos, penningmeester F.J. Kerkhof, ds. W.J.J. Glashou wer en H.H.O. Zwilling wei geren vooralsnog op te stap- Paus roept Tsjechen op kerkelijk bezit terug te geven VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II heeft de regering van Tsjechoslowakije opgeroepen om snel de terug gave te regelen van kerkelij ke eigendommen die onder het communistische regime in beslag zijn genomen. De paus deed zijn oproep bij de installatie van de Tsjecho- 'slowaakse vertegenwoordiger in het Vaticaan, Frantisek Halas (53). In april maakten Praag en het Vaticaan be kend, na 45 jaar onderbre king, weer diplomatieke be trekkingen aan te gaan. „Alleen een vertrouwensvolle dialoog tussen de autoriteiten ^n de kerkelijke gemeen schappen zal ae resterende problemen van de afgelopen- de decennia kunnen oplos sen", zei de paus tegen Halas. Kerken en religieuze ordes moeten over middelen be schikken om hun missie uit te voeren, benadrukte hij. De paus'voegde eraan toe dat de kerken niet alleen hun ei gendommen moeten terug krijgen, maar ook de ruimte moeten hebben „om hun ei gen leven te ontwikkelen en zichzelf in dienst te stellen van anderen, in het bijzonder op het gebied van onderwijs en liefdadigheid". Eerder dit jaar had er een 'zeer succesvol bezoek van de paus aan Tsjechoslowakije plaats. De betrekkingen tus sen het Vaticaan en Tsjecho slowakije werden toen weer normaal. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Hoornaar R. de Reuver te Sebaldeburen (part-time); te Vlls- singen tot predikant voor bijzondere werkzaamheden, (geestelijk verzor ger bejaardencentrum Ter Reede) (part-time) mw. drs. A. Spaans-Mool- enaar, vicaris te Veere-Kleverskerke- Vrouwenpolder, wonende te Westka- pelle, die dit beroep heeft aangeno- mèn. Aangenomen naar Ruinerwold H. Vrielink, eervol ontheven predikant te Beetsterzwaag; naar Schevenin- gen J. Gebraad te Nunspeet. Gereformeerde Kerken Benoemd tot docent Oude Testa ment aan de Rijksuniversiteit te Utrecht dr. M. Dijkstra te Wilnis, die deze benoeming heeft aangenomen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Aangenomen naar Utrecht-Centrum voor de wijk Houten R.A. Houtman te Deventer, die bedankte voor Zuid- Wat wij gewoon zijn bescheidenheid te noemen, is vaak vermomde eigenliefde. Baron de Stassart Kerstmis kon dit jaar voor het eerst officieel in de Sovjetu nie gevierd worden. Over het Rode Plein in Moskou trok ken gelovigen in processie geleid door een aantal pries ters. FOTO: EPA DEN HAAG De drei gende oorlog in het Golf- gebied heeft dit jaar de viering van Kerstmis overschaduwd. Paus Johannes Paulus II waarschuwde in zijn kerst boodschap vanaf het balkon van de St. Pieter in Rome, dat een oorlog in het Golfgebied een „avontuur zonder weg te rug is". „Door rede, geduld en dialoog met. respect voor de onvervreemdbare rechten van mensen en volkeren" nioet volgens het hoofd van de RK Kerk in zijn rede Urbi et Orbi een uitweg uit het conflict worden gezocht. De paus pleitte ook voor een vreedzame oplossing van het Palestijnse conflict, maar het was niet duidelijk of hij een koppeling tussen dit conflict en de crisis rond de Perzische Golf wilde suggereren. „Voor het Golfgebied, wach ten wij trillend tot de dreiging van wapens afneemt. Moge de leiders ervan overtuigd zijn dat oorlog een avontuur is zonder weg terug", aldus de paus tot de duizenden mensen op het Sint Pietersplein. „Door rede, geduld en dialoog met respect voor de onver vreemdbare rechten van mensen en volkeren, is het mogelijk de paden van begrip en vrede te herkennen en te betreden", aldus de paus in zijn boodschap die in 60 lan den rechtstreeks op de televi sie werd uitgezonden. Bethlehem De dreigende oorlog en de Palestijnse opstand in de be zette gebieden waren er de oorzaak van dat er dit jaar vrijwel geen toeristen naar Bethlehem, de geboorteplaats van Christus, waren geko men. Hooguit tweehonderd buitenlanders trotseerden op kerstavond de koude wind en de regen op het vrijwel lege plein voor de Geboortekerk. Burgemeester Elias Freij sprak van het „treurigste en luguberste kerstfeest van mijn De Latijnse patriarch van Je ruzalem, Michel Sabbah, pleitte tijdens de nachtmis voor een vreedzame oplossing van de Golfcrisis. Kerstmis is het feest van liefde en vrede, maar de situatie in het Heilige Land is door ongerechtigheid, ongelijkheid en angst, maar ook door het verlangen naar vrede bepaald, aldus Sabbah. In Baghdad woonden bijna duizend christenen de nacht mis bij in de St. Jozefkathe draal. Voorganger was patri arch Raphaël I Bidawid die de gelovigen verzocht op 5 janu ari een dag van vasten en gebed voor vrede te houden. In het zuiden van Irak, op twee kilometer van de grens met Saud'iarabië, vierden bui tenlandse vredesactivisten Kerstmis in een vredeskamp. In de Saudische woestijn ke ken vele van de 430.000 Ame rikaanse militairen naar' een videoboodschap van president George Bush. Hij hield hun voor dat zij in het Golfgebied zijn omdat de wereld agressie niet mag belonen, omdat vita le belangen op het spel staan en wegens de bruutheid en het gevaar van Saddam Hu- sayn. Bush sprak de hoop uit dat de Amerikaanse militai ren spoedig naar de Verenig de Staten kunnen terugkeren, zonder dat er een schot is ge- In Bulgarije en Albanië, tot voor kort het enige atheïsti sche land in de wereld, kon den de gelovigen voor het eerst sinds lange tijd Kerstmis vieren. De Bulgaarse presi dent Jelio Jelev behoorde tot degenen die in de Aleksandr Nevski-kathedraal in Sofia de nachtmis bijwoonden. In de Albanese stad Shkoder had den zich volgens ooggetuigen meer dan 30.000 gelovigen verzameld rond de kapel op de gemeentelijke begraaf plaats. De voorganger hield de gelovigen, onder wie ook talrijke moslims, voor dat Al banië in de eerste plaats be hoefte heeft aan vrede en to lerantie en dat de problemen van het land door middel van dialoog en met geduld moeten worden opgelost. Ongeveer 500 gelovigen woonden in de hoofdstad Ti rana in de voormalige Fran- ciscanenkerk de mis bij. Officieel In de Baltische staten Estland, Letland en Litouwen was Kerstmis voor het eerst sinds de bezetting door de Sovjetu nie in 1940 een officiële feest dag. De feestvreugde werd echter gedempt door toene mende spanningen tussen de Baltische staten en de Sovjet regering. In China waren de kerken overvol. Ondanks het koude weer namen duizenden gelo vigen deel aan diensten in de katholieke en protestantse kerken van Peking en andere grote steden. De regerings krant 'China Daily' toonde op de titelpagina een kerstboom en wenste de lezers gelukkig kerstfeest. Maar in Hanoi ge lastten de autoriteiten de nachtmis in de kathedraal af. Het grote aantal mensen dat de mis wilde bijwonen, kon volgens hen onmogelijk in het kerkgebouw worden opge vangen. Nederlanders Op het marine-bevoorra dingsschip Zuiderkruis had onder leiding van aalmoeze nier Van Doorn en predikant Feenstra een kerstnachtdienst plaats die vooral bezocht werd door Nederlandse gezinnen die wonen in een van de Ara bische emiraten. De belang stelling van de mariniers die op een van de drie marine schepen in de Golf zitten was Gereformeerde Bond wil dialoog met evangelischen HUIZEN Hoewel de me ningsverschillen met de èvan- gelischen soms zeer groot zijn, moeten de gereformeerden bereid zijn tot een „ernstige dialoog" met hen over datge ne wat de Geest tot de chris tenen van vandaag te zeggen heeft. Deze conclusie trekt het' hoofdbestuur van de Gerefor meerde Bond in de Neder landse Hervormde Kerk in zijn nota 'Gereformeerd en evangelisch'. De nota geeft een overzicht van de overeen komsten en verschillen tussen beide groepen van christenen. De groei van de buitenkerke lijke, evangelische groepen in ons land is volgens de Gere formeerde Bond mede te wij ten geweest aan de „horizon- talisering van de bijbelse boodschap binnen de grote kérken. De kerkleiding deed er niets tegen, dat christenen hun normen niet meer aan de bijbel en God ontleenden, maar aan de maatschappij. „Wanneer in de kerk uitslui tend een horizontaal gerichte boodschap wordt gebracht, gaan mensen elders op zoek naar de klanken van verzoe ning, verlossing en bevrijding voor het persoonlijk leven", meent de Bond. De Bond, die zich altijd tegen de horizonta- lisering heeft gekeerd, steekt de hand ook in eigen boezem. De gereformeerden hebben de mond vol van de ervaring van het geloof, maar veel pre diking blijft steken in een als vanzelfsprekend veronder stellen van de aanwezigheid van geloof. De werking van de Heilige Geest wordt dan veronachtzaamd. Het gezag van de bijbel wordt voluit se rieus genomen, maar er is een „geestelijke dorheid, opper vlakkigheid en onverschillig heid inzake het geestelijk le ven die ver afstaan van het doorleefde geloof waarvan de bijbel vol is". De Bond erkent dat er ook buiten de gevestig de kerken „oprecht" geloofs leven bestaat. GRONINGEN De nachtmis maandag aan het begin van de kerst- kermis in de Groningse Martinihal is voor de 66- jarige pater mr.dr. G. Fokke van bijzondere be tekenis geweest. Het was namelijk zijn laatste kerstviering als aalmoe zenier van het kermis- en circuspastoraat in Neder land. Meer dan twaalf jaar heeft de pater jezuïet die allerminst gemakkelijke functie vervuld. Met de rond vijfduizend leden van zijn sterk mobiele paro chie deelde pater Fokke een trekkend bestaan. Hij maakte de niet geringe zorgen van zijn parochianen tof de zijne. Fysiek heeft dit veel van hem gevergd. Het was dan ook be grijpelijk dat hij zijn ontslag heeft aangevraagd, hetgeen hem door de rooms-katholie- ke bisschoppenconferentie per 1 januari op de meest eervolle wijze is verleend. Fokke kwam in 1978 tamelijk toevallig in het kermis- en circuspastoraat terecht. Op grond van zijn jarenlange stu dies, die hij een jaar tevoren aan de katholieke universiteit van Leuven summa cum lau- de afsloot met de promotie tot doctor in de theologie, wacht te hem een professoraat aan de theologische faculteit van de jezuïetenuniversiteit in het Canadese Toronto. Die benoe ming kon echter niet door gaan omdat de faculteit bij ge brek aan priesterstudenten werd opgeheven. De hoogleraar in spe diende om te zien naar een andere functie en werd daarbij attent gemaakt op de vacature van kermis- en circuspastor. Dat leek hem wel wat. Niet alleen omdat hij tijdens zijn studie veel had gezworven inCana- da, de Verenigde Staten en België, maar ook wegens zijn levendige belangstelling voor circus en kermis. Scheveningen Fokke, afkomstig uit' Den Haag, was in zijn jeugd niet weg te slaan bij voorstellingen in het Scheveningse Circusge bouw en fietste heel wat ker missen af in de wijde omge ving van zijn woonplaats. Toch viel de kennismaking met -zijn nieuwe functie aan vankelijk niet mee. „Kermis- mensen zijn heel spontaan maar ook heel achterdochtig. Ik kon hun gedachten wel ra den. Wat moet die man van ons? Is hij soms uit op geld?" Maar Fokke wist hun ver trouwen te winnen. Hij drong zich niet op en bedelen was hem volkomen vreemd. Hij wilde temidden van de ker- mismensen zijn en hen hel- Voordat hij besloot toe te tre den tot de provincie van de jezuïetenorde in Canada, waarheen hij was geëmi greerd, had hij een opleiding tot accountant en jurist achter de rug. Die kennis is hem uit stekend van pas gekomen bij zijn pastoraal werk dat hij omschrijft als „economische theologie". Door de sterke veranderingen in de maatschappij die steeds meer tendeert naar grootscha ligheid, is het circus- en ker- misleven keihard geworden, zegt Fokke. Er is sprake van een moordende concurrentie. Geld speelt de hoofdrol. Wie het meest biedt, komt voor een plaats in aanmerking. Bij de race om de huurwaarde van kostbare gronden in de binnensteden valt de kermis Pater Gerard Fokke SJ vaak als volksvermaak af. De gemeenten zijn oppermachtig. Circus- en kermisonderne mers voelen zich machteloos, mede omdat hun bonden door onderlinge verdeeldheid geen krachtige vuist kunnen ma ken. „Kermis- en circusmen sen gaan kapot aan stress". Fokke hoop vurig dat er snel eenheid tot stand komt. An ders ziet de toekomst er voor al voor de kermis bar slecht uit. Alleen de allergrootste ondernemers zullen overle ven. De vele kleine familiebe drijven sterven uit. Als economisch en juridisch adviseur heeft Fokke menig exploitant onschatbare dien sten bewezen. Zijn grootste aandacht gold de jongeren. Die ontmoette hij in de rijden de scholen waar hij hun op een aangepaste manier gods dienstonderwijs gaf. „Weinig dogmatisch maar in verhaal vorm heb ik de hoofdmomen ten uit de heilsgeschiedenis aan mijn leerlingen verteld. Zij waren er zo door geboeid dat ze er thuis over spraken. Via de kinderen bereikte ik de ouderen". Randkatholieken Terugkijkend op de voorbije periode stelt Fokke vast; „Het was zeer interessant om pas tor te zijn van een allesbehal ve engelachtige parochie. In hoofdzaak bestond zij uit randkatholieken. Toch waren het mensen om van te houden met gouden karakters". Re den waarom zijn afscheid hem van weemoed vervult. Het zal moeilijk zijn een op volger voor hem te vinden. In elk geval hoopt hij dat dit een pastor zal zijn die optreedt als een soort ombudsman. „Aan zo iemand hebben hardwer kende zwoegers van kermis en circus behoefte. Niet aan een priester die zalvend en zegenend rondtrekt en op zondag ook nog rekent op druk bezochte kerkdiensten". Kerstcoup De 'kerstcoup' in Suriname heeft duidelijk gemaakt voormalige kolonie de status van een bananenpubliel''- niet is ontgroeid. Sinds de staatsgreep van 1980 maken tairen er de dienst uit en heeft de Nationale Assemble parlement) niets te vertellen. Coups, tegencoups, eco .g sche chaos, betrokkenheid bij de cocaïnehandel en d stand onder leiding van Ronnie Brunswijk beheerste Surinaame politieke leven in die tien jaar. SlNDS de verkiezingen in 1987 stond het leger de mae ficieel af aan de regering van president Shankar. Ma afgelopen dagen bleek hoe weinig democratie voor Boi 3 en consorten betekent. Een democratisch gekozen parle zou over het lot van een kabinet moeten beslissen. In Si(0 me greep het leger in, toen de regering niet op haar taa rekend bleek. Bouterse stak daarbij de beschuldigende ger op naar Nederland. De weigering van de Nederl, autoriteiten om de legerleider ,op Schiphol te laten p met journalisten wordt nu als excuus aangevoerd voo militair ingrijpen. Maar de werkelijke reden lijkt te sch in de wil van het leger om een meer vooraanstaande de Surinaamse politiek te vervullen. De nieuwe sterke man in Paramaribo Ivan Graanoogst^ volle neef van Desi Bouterse en in feite niet meer daid; foetoeboy, loopjongen) heeft weliswaar verklaard dat h er ger de grondwet zal eerbiedigen, een depiocratische re staat wil handhaven en de positie van het parlement zi^' kennen. Maar aan deze mooie woorden moet weinig gt worden gehecht. Hoe zijn die immers te rijmen met de st it greep? Zeker omdat nu is gebleken dat de regering Arr< H president Shankar al vóór de coup de legerleiding hae aangeboden in mei vervroegde verkiezingen uit te schrik De militairen wilden meer. Hun aandeel in het zakenka [e dat de verkiezingen moet voorbereiden zal groot zijn, het leger ook in de toekomst een hoofdrol gaat spelen, i ontwikkeling die zal leiden tot een nog grotere (ëcon c sche) chaos in een land dat toch al nooit een toonbeeldpe- stabiliteit is geweest. ZEER terecht heeft Nederland de staatgreep dan ook oordeeld en de ontwikkelingssteun onmiddellijk stop^ Geldelijke hulp aan een militair bewind staat immers °c aan het financieren van een heilloze zaak. Ons land zou echter te gemakkelijk van zijn historische schuld aan Su h me afmaken door het daarbij te laten. De regering, meteti nister Van den Broek voorop, dient zich nu te beraden democratische krachten in en buiten Suriname het kunnen worden geholpen teneinde de situatie in dat laijj; spoedig mogelijk te normaliseren. Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezont stukken te bekorten. Buitenlandse Zaken Als coördinator was ik zeer nauw betrokken bij de opzet en bouw van het Ministerie van Buitenlandse Zaken en daarom wil je ik gaarne énige kanttekeningen plaatsen bij 'het artikel over het rapport van de Algemene Rekenka mer. Alle lof voor het werk van de Algemene Rekenkamer die, zij het wel repressief, toeziet op een juiste besteding van over heidsgelden, maar dan dienen cijfers en getallen goed te wor den geïnterpreteerd. Het valt niet te ontkennen dat de witte gevel sneller vervuilt dan te voorzien, omdat het kli maat in Nederland verschilt van dat in de Scandinavische landen, waar dit soort gevelbe kleding na jaren nog een schoon aanzien heeft. De te le zen weergave over het verval van de aluminiumkozijnen is zeer overtrokken. De buiten zonwering is aan corrosie on derhevig, maar de kozijnen op zich zijn tot nog toe in goede staat. Tot nog toe, en als de Rijksgebouwendienst zich ho^dt aan de onderhoudsvoor schriften voor aluminiumpui- en, zal er geen vuiltje aan de lucht zijn. Bij het ontwerp van het nieu we onderkomen van IjJZ werd de norm van 12,5 m2 per amb tenaar toegepast. In 1984 werd dit gecorrigeerd naar 11,4 m2 per ambtenaar. Wanneer het Ministerie van Financiën deze behuizingsnorm verder ver laagt is het logische gevolg dat er meer ambtenaren onder het dak van Buitenlandse Zaken kunnen. Ik wil hier toch wel duidelijk stellen, dat men de indelingsnormen of hoe men het wil noemen moet zien in de tijd van inhuizing i.e. 1984, want in die cog-f zijn de kamers ontwoj Hetzelfde geldt voor het at parkeerplaatsen. Destijds de de gemeente 's-GravenPsl voor dat 1 op de 4 amH-n ren/bewoners moet ki parkeren. Die norm is daad in 1980 herzien, - toen was BZ al in aantip1 Het valt mij echter wel o in de weergave van de fi en cijfers een duidelijk r<m' visme valt waar te nemer| R. E. Schlette, DEN HAAG. lei Bosgra In de krant stond onlangs1 artikel van Raymond H^ii lerharm over het bezoek 5ei Sietse Bosgra van het Kor Zuidelijk Afrika aan Afrika. Het Komitee Zuidig Afrika distantieert zich va. uitspraken van Bosgra. weerspiegelen in elk niet de opvattingen van Komitee Zuidelijk Afrika. Namens het Komitee Zuidf„ Afrika, Kees de Pater, AMSTERlF 1 ,WOe^' Authorised dealer Wagenstraat 39 et |^XW Grote Marktstra m f Den Haag cwPOTRWiBBV Tel070-36396811 ld Uitgave; Westerpers .(behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon: 071 - 122 244 Postadres; Postbus 11, 2300 AA Leiden Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 uur. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248. van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15.00 uuL. Abonnementsprijzen (inclusief 6 BTW. Bij automatische betaling: Bij betaling per acceptgiroka; per maand f. 25,70 per maand f. per kwartaal 76,60 per kwartaal f. per jaar f. 294,30 per jaar f. 299; Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel.: 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2