Qowtwnl UITVERKOOP Surinaamse regering denkt aan aftreden Lekker en makkelijk. Kermis in Paramaribo draait op volle toeren ProVeste 2 11 12 15 De eerste Gennadi Janajev haalt te weinig stemmen kleindochter steekt n Leiden opa neer Zalm-in-blik van dubieuze kwaliteit Israël ontkent YS te waarschuwen voor aanval op Irak 4.99 lï Dagen Gratis Ccidóc Souoont Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071-122 244, fax 071-134 941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur G J. Onvlee. Donderdag 27 december 1990 82ste jaargang no. 24915 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers f1,35 Morgen wisselend bewolkt en enkele buien. In de middag verder toenemende bewolking gevolgd door perioden met re gen. Minimumtemperatuur omstreeks 3 graden. Middag- temperatuur ongeveer 7 gra den. Vrij krachtige zuidweste lijke wind, aan de kust storm achtig. MOSKOU Gennadi Janajev, die door president Michail Gorbatsjov aan het parlement van de Sov jetunie was voorgesteld als vice-president van het land, is vandaag niet in deze functie gekozen. Janajev haalde 34 stemmen te weinig om gekozen te worden in de nieuwe functie. De toestand van Sovjetpremier Nikolai Ryzjkov, die dinsdag een hartaanval kreeg, is verder ver slechterd. Vitaly Ignatenko, de woordvoerder van Sovjetlei der Michail Gorbatsjov, zei vandaag bezorgd te zijn om de gezondheidstoestand van de 61-jarige premier. Boris Fjodo- rov, de hervormingsgezinde minister van financiën van de Nikolai Ryzjkov (links) voor zijn hart- Sovjet-républiek Rusland, is vandaag afgetreden. van president Michail Gorbats- pagina 7: Gorbatsjov kan met extra bevoegdheden cha os aanpakken Kasparov behoudt wereldtitel LYON Gari Kasparov blijft wereldkampioen schaken. De titelverdediger behaalde giste ren in de 22e partij na 43 zetten het laatste benodigde halve punt in de tweekamp tegen uit dager Anatoli Karpov. De stand werd daardoor 12-10. Kasparov had aan twaalf punten voldoen de om zijn titel te prolongeren. Er staan nog twee partijen op het programma. De wereldkam pioen heeft nog een half punt nodig om de tweekamp te win nen en zich daarmee te verze keren van de hoofdprijs van ruim drie miljoen gulden. Pagina 13: Kasparov troeft aartsrivaal opnieuw af Kasparov peinst. Bloemenveiling Aalsmeer over grens twee miljard AALSMEER/ROELOFARENDSVEEN De VBA- veiling in Aalsmeer, waarin opgenomen de veiling van Roelofarendsveen, heeft vanmorgen om zeven uur een record-jaaromzet van twee miljard gulden bereikt. De vestiging in Aalsmeer kwam op een jaaromzet van 1,959 miljard gulden en de veiling in Roelofarendsveen op 41 miljoen. Nadat de onver wachte mijlpaal vanochtend was bereikt overhan digde veiling-voorzitter G. Kooy Pzn aan zowel de koper, Leo Plasmeyer, als aan kweker Kreling uit Nieuw Aal een horloge met inscriptie. Ten opzichte van vorig jaar was er zeven procent meer omzet. De grens van twee miljard werd bereikt dank zij 25 procent meer omzet in de week voor Kerstmis. Vo rig jaar was de omzet in de Aalsmeerse veiling 1,85 miljard gulden. De Aalsmeerse veiling bereikte de grens van half miljard in 1976, één miljard in 1982, anderhalf miljard in 1986. tl DEN HAAG De af gezette president Shan kar en vice-president Henk Arron van Suri name hebben gisteren ?gd dat ze hun por tefeuilles willen inle- „Als het mij onmogelijk wordt gemaakt onder nor male omstandigheden te werken, zal ik mijn porte feuille aanbieden aan het parlement", aldus Shankar, wiens regering maandag avond door een militaire coup omver werd gewor pen. Vanmorgen werd nog gepraat met parlements- voorziter Lachmon. Volgens plaatsvervangend legerleider Graanoogst is de coup gepleegd omdat de regering afspraken niet na kwam De coup verliep zonder bloedvergieten. Nederland heeft de militai re machthebbers in Surina me gewaarschuwd zich te onthouden van geweld en bloedvergieten. „Inbreu ken op lijf en goed van de De Surinaamse president Ramsewak Shankar. FOTO: ANP individuele burgers zullen door de regering hoog wor den opgenomen". De Ne derlandse regering heeft de coup „met kracht veroor deeld" cn betreurt „d; clag die is toegebracht aan de consolidatie van het demo cratisch bestel in Surina me". De ontwikkelingssa menwerking met Suriname is tot nader order opge schort. De regeringspartij en CDA en PvdA hebben k FOTO: EPA geschokt gereageerd. Ze vinden dat de betrekkin gen met Suriname herijkt moeten worden. Van reizi gers die woensdagochtend uit Suriname op .Schiphol aankwamen, is vernomen dat in Suriname zeer gela ten en afkeurend gerea geerd op de coup op kersta vond. Pagina 5: Instemming over stoppen ontwikke lingshulp Suriname (Van onze speciale verslaggever Rob Ruggenberg) PARAMARIBO De ker mis draait op volle toeren. De lichtjes in de kerstpal- men flonkeren in de tro pennacht. Mensen wande len vredig op straat. Er is geen militair te zién. In Pa ramaribo is heel weinig te merken van de 'kerstcoup' die op kerstavond een ein de maakte aan het in 1987 democratisch gekozen Suri naamse bewind. Het is duidelijk dat luite nant Ivan Graanoogst, de man die in de plaats van Desi Bouterse de coup leid de, zijn mannen opdracht heeft gegeven uit het zicht te blijven. In de stad Para maribo is op Tweede Kerstdag niets te merken van enige militaire activi teit. „De rustigste Kerstmis sinds jaren", zegt een taxi chauffeur. In het presidentieel paleis brandt op een kamer nog een lichtje. Minister Jesajas van landbouw legt uit dat nog altijd wordt gepro beerd de militairen te laten terugkeren van hun dwaal wegen. „Wij hebben een te genvoorstel gedaan:laat de regering aanblijven en dan schrijven wij wel de door jullie gewenste vervroegde verkiezingen uit". Minister Jesajas, overigens een van de weinige be windslieden die met jour nalisten wil praten of durft te praten, zegt dat hij ook de volgende dag gewoon naar zijn ministerie zal gaan. Maar hij is toch afge zet? „Och", aldus Jesajas, „voordat ik minister werd, werkte ik op hetzelfde mi nisterie als Landbouwvoor- lichter. Dat baantje zal nog wel vacant zijn". EIDEN Een 84-jarige leenstaande Leidenaar is 'eerste kerstdag in zijn oning aan de Piet Hein- raat door zijn kleindoch- ir (31) neergestoken. vrouw die drugs gebruikt ng er nog wel vandoor, maar >n even later, dank zij een Ded signalement, op de Rijns- Jrgersingel worden aange- Duden. Omwonenden hadden ulpgeroep gehoord en de po- tie gewaarschuwd. >e vrouw, die zonder toestem ming de woning aan de Piet einstraat was binnengeko men, probeerde bij haar groot- ti a<^er êeld l°s te krijgen. Zij as niet welkom omdat eerde- bezoeken steeds op ruzie ^sj( itliepen. Zo ook deze maal. led ?e vrouw di® een dag later ja- jg, S was, toonde zich óntevre- j len over het tientje en het 1 dat zij van haar opa reeg. De Leidenaar probeer- e de discussie te ontlopen oor in de keuken af te gaan 'assen. Daar zocht de klein dochter hem opnieuw op en dat ontaardde uiteindelijk in een vechtpartij, waarbij de man vijf tot zes maal werd ge stoken met een aardappelschil mesje. De vrouw verliet daar op de woning en ging naar een bekende op de Rijnsburgersin- gel waar zij zich waste en om kleedde. De bejaarde man werd door de recherche hevig bloedend in zijn woning aangetroffen. Met enkele steekwonden in het bo venlichaam is hij naar het AZL overgebracht. Daar bleek dat hij ook inwendige bloedin gen had opgelopen en dat één van zijn longen was geraakt. Zijn toestand is op dit moment stabiel. De vrouw heeft inmiddels be kend haar opa neergestoken te hebben. Haar wordt poging tot doodslag cq. poging tot moord ten laste gelegd. Wanneer de vrouw wordt voorgeleid is nog niet bekend. Recentelijk kwam zij ook in contact met justitie nadat zij in Den Haag een tramconducteur had neer gestoken. Weggeblazen Overal hadden we van ge droomd. Van een witte kerst of dan toch ten minste nog van eentje die gedompeld zou zijn in gezon de vrieskou. Maar ook dit jaar is daar weer niets van uitgekomen. De Tweede Kerstdag is zelfs met een volle storm vanuit het zuid-westen weggeblazen. Terwijl de regen de wandelaars langs het strand gistermiddag s- striemend te lijf ging, zorgde de hevige wind er voor dat menig paraplu de krachtproef niet kon doorstaan. Voorlopig komt er aan het wissel vallige weer nog geen einde. De wind blijft vrij krachtig tot stormachtig. FOTO: ANP GOES De Keuringsdienst van Waren in Goes onder zoekt een partij zalm-in-blik die de afgelopen dagen op drie markten in West-Brabant ver kocht is. De dienst heeft naar aanlei ding van klachten van consu menten vastgesteld dat de vis van 'inferieure kwaliteit' was en gaat nu na of ook sprake is geweest van een gevaar voor de volksgezondheid. Volgens een woordvoerder van de dienst ging het om een 'bij el kaar geraapt zooitje', dat abso luut geen aanspraak kon ma ken op de kwalificatie 'roze zalm' die het etiket vermeldde. De dienst is doende de aan stichter van dit bedrog te ach terhalen en heeft het gevoel reeds 'dicht bij de bron' te zijn. In Venrayhebben rond de drieduizend medewerkers van het bedrijf Rank Xerox de raad gekregen de stol uit hun kerstpakket onaangeroerd te laten. In een aantal gevallen bleek de stol beschimmeld. Frans verboden in Algerije ALGIERS Het Algerijnse parlement heeft het gebruik van het Frans verboden en het Arabisch tot officiële taal ver klaard. Het parlement besloot gisteren ook dat alle regerings verklaringen en zakelijke cor respondentie en transacties in het Arabisch gesteld moeten worden. Op scholen is Ara bisch voortaan de enige taal. Algerijnen die in de zakenwe reld, het onderwijs of binnen de overheid toch buitenlandse talen gebruiken, waarvan het Frans in het Nöordafrikaanse land het meest gesproken wordt, lopen kans beboet te worden. Volgens de nieuwe wet worden documenten die de overheid of bedrijven in andere talen dan het Arabisch opstellen „tenietgedaan". (ADVERTENTIES) MANNENMODE Haarlemmerstraat 149, Leiden JERUZALEM Avi Pa- zner, de woordvoerder van de Israëlische premier Yitzhak Shamir, heeft ontkend dat Israël heeft beloofd eerst met de VS te overleggen voordat een vergeldingsaanval op Irak wordt ondernomen. Pazner ontkende berichten in de Washington Post dat de Amerikaanse president George Bush in ruil voor de Israëlische belofte bereid is Israël van de laatste inlich tingenrapporten over Irak te voorzien. De woordvoerder verwees naar de waarschu wing die Shamir eerder deze week naar Baghdad heeft la ten uitgaan om de joodse staat niet aan te vallen. De Iraakse president, Saddam Husayn, heeft verklaard dat Tel Aviv het eerste doelwit zal zijn van de Iraakse troe pen in geval van een gewa pend conflict. Volgens het artikel in de Washington Post wordt het vermeende pact tussen Bush en Shamir stil gehouden omdat het Wit te Huis bang is dat de Arabi sche staten uit de anti-Iraak- se coalitie stappen als Israël direct bij een gewapend con flict in de Golf betrokken raakt. Irak is bereid tot een serieu ze en constructieve dialoog met de Verenigde Staten over de Golfcrisis. Maar Baghdad wijst Amerikaanse arrogantie en ijdelheid af, zei Saddam Husayn tegen Iraak se diplomaten. Het Ameri kaanse ministerie van bui tenlandse zaken sprak giste ren berichten tegen dat mi nister James Baker op 9 ja nuari in Baghdad verwacht wordt voor een 'laatste ge sprek' met president Saddam Husayn vóór 15 januari, de datum waarna volgens een VN-resolutie Irak met ge weld uit het bezette Kuwayt verdreven mag worden. Pagina 7: „Iraakse aanval op Israël heel realistisch" Van onze huistraiteur: Moussaka, de beroemde Griekse oven- schotel, lekker met een frisse salade Q QC Voor 1-2 personen. Bak 400 gram 4£50.*7vJ Qujche Lorraine, een hartige taart voor tussendoor of als voorgerecht. Bak 375 gram 535 Bavaroises, 'n heerlijk luchtig nagerecht ®sxs> voor 2 personen. Aardbeien, chipolata O QQ of cappuccino. Bak 285 gram 335 C-.Z/Z) Aanbiedingen geldig t/m 31 december a.s. De Huistraiteur. Uw privékok bij Albert Heijn. di Brand in cel politiebureau LEIDEN Een gedetineerde heeft gisteren brand gesticht in zijn cel in het Leidse poli tiebureau. De 28-jarige man had enkele dagen eerder een aansteker gekregen, waarmee hij kranten in brand stak. Rook- en brandmelders gingen vervolgens af. De politie bluste zelf het vuur. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 an 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. ADVERTENTIE De traditie van ELLY ALEMAN interieur OPRUIMING VAN MODERNE TOPMERKEN 18 PAGINA'S Kerstviering overschaduwd door crisis in Golf Maij overweegt regionale a tarieven openbaar vervoer V „Regering Suriname moet m zelf militair K ingrijpen" V Onvergetelijke Kerst voor I Albanezen 1 Slecht weerhoudt Leidenaars tijdens kerstdagen niet binnen Noordwijk stemt in met bouwplan appartementen Gat van Palace Pernixwint Leidse korfbalbeker GEESTELIJK LEVEN/OPlNlE BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE LEIDEN/REGIO 11 SPORT 13 KUNST/RTV RTV PROGRAMMAS WEER/PUZZEL/MENU MEDEDELING De CAO's staan niet toe dat op kerstavond werkzaamheden worden verricht voor de productie van delen van de krant voor vandaag; productie-technisch was het hierdoor niet mogelijk naast een actuele krant, vandaag ook een UIT-bijlage uit te geven. Hiervoor in de plaats heeft u donderdag 20 december een extra uitgebreide UIT-bijlage ontvangen met ook de programma's van deze week. Mocht u deze bijlage inmiddels weggedaan hebben en u heeft deze toch nodig, dan kunnen wij alsnog de UIT-bijlage van donderdag 20 december laten bezorgen. Hiervoor kunt u morgen 28 december tussen 9.00-13.00 uur kontakt opnemen met de afdeling abonnementenservices; telefoon 071-313677. De UIT-bijlage wordt dezelfde dag nog bezorgd. Heel wat Nederlanders, onder wie vooral politici, liggen de laatste tijd wakker in de nogal benau wende verwachting dat binnenkort hele horden Russen ons land binnenstromen. Ministeries zou den zelfs al legertenten achter de hand houden voor noodopvang. In Amsterdam trof de politiè een Rus aan in de - hoe kan het ook anders - oostbuis van de Coentunnel. Op de flets. Dat mag helemaal niet maar in het kader van de ontspanningpolitiek is er geen proces-verbaal opgemaakt. Hoe dat straks met al die Russen verder moet leest u later wel in de Leidse Courant. Eerst de bon, zij het een andere dan die de Rus bespaard bleef. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik.hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 Naam: Voorl.: Straat: J Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant^A^t^mdnum^rigr 998y?^CU VC pep Haag Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een'proefabonnemen worden geweigerd. i iiiiiimi»inn»irnT

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1