PUR PER „Mensen moeten komen voor de cabaretier Vincent Bijlo 'Cosi fan tutte in de grondverf V) Bekeerling Rushdie rekent op intrekking Iraanse fatwa Wayenberg als een echte klavierreus KUNST/RTV Ccidóe Soman! DONDERDAG 27 DECEMBER 1990 PAGIMr James Brown Naar de Golf zal hij wel niet mogen, maar James Brown, inmiddels al weer twee jaar gedetineerd, treedt toch op voor de Amerikaanse troepen. Ste vig ingeklemd tussen twee fors gebouwde vertegen woordigers van de militaire politie is de soulzanger op de foto onderweg naar het podium in Fort Jackson Columbia, om een kerst concert te geven. Het was het eerste concert van de 'Soulist' sinds zijn veroor deling. De Amerikaanse zanger kreeg celstraf we gens mishandeling van zijn vrouw en verzet tegen zijn arrestatie. FOTO: AP Van Di jke leidt vergaderingen over rapport McKinsey AMSTERDAM De oud-voorzitter van de NOS, Mr. P. van Dijke. zal op 10 en 11 januari de vergaderingen van het NOS- bestuur leiden over het rapport McKinsey. De inmiddels gepen sioneerde ex-NOS-baas zal daarbij optreden als een „technisch voorzitter". Voor deze constructie is volgens de NOS gekozen om vice-voorzitter A. van de Heuvel de ruimte te geven in de discus sies voluit op te komen voor de belangen van de NOS als zendge machtigde. Dit advies kreeg Van den Heuvel ook van de voorzit ters van de andere omroepverenigingen tijdens de laatste besloten NOS-vergadering. De situatie kan nog veranderen als voor 10 ja nuari een nieuwe voorzitter wordt benoemd, die zelf de vergade ringen wil leiden. Van Dijke zal overigens niet deel nemen aan de beraadslagingen van het NOS-bestuur over de maatregelen die op basis van het rapport Mckinsey moeten worden genomen. In sommige omroepkringen werd binnenskamers vorige week overi gens met enige wrevel gereageerd op uitlatingen van Van den Heuvel omdat hij al in een vroeg stadium enkele consequenties van het rapport McKinsey met de pers besprak. Ook wrevel bij FNV over salaris nieuwe NOS-voorzitter HILVERSUM - De beoogd voorzitter van de NOS, M. de Jong, kan naar de mening van de Dienstenbond FNV met wat minder salaris toe dan de vijf ton die hij in zijn nieuwe functie wil verdienen. Volgens bestuurder K. Koornstra van de Dienstenbond zou De Jong genoegen moeten nemen met een bedrag van rond de 225.000 gulden. Verder zou hij een bonus kunnen krijgen als de reorganisatie van de NOS slaagt. De vakbond meent dat bij toekenning van het gevraagde sa laris ook andere functionarissen in de hoogste salariscatego rie meer geld zullen vragen. Zo'n ontwkkeling acht hij on gewenst. Het gebruikelijke salaris voor de NOS-voorzitter is twee ton. Eerder betitelde het CDA-kamerlid Beinema het bericht dat De Jong een half miljoen gulden zou willen ver dienen voor de reorganisatie van het omroepbestel als „ab surd". Het CDA overweegt daarover minister d' Ancona na de kerstvakantie ter verantwoording te roepen in de Twee de Kamer. Expositie Lindgrq in Pulchri Studie DEN HAAG In de Pulchri Stuj Den Haag is van 5 tot en met 24 ji ri een tentoonstelling te zien var nald Lindgren. De expositie o olieverf, acryl en aquarel. De gale dinsdag tot en met zaterdag geo van 11.00 tot 17.00 uur en zondag! 13.00 tot 17.00 uur. Toegang g Verder is van 5 tot en met 24 jai in de Pulchri Studio ook een keu >- zien uit het atelier van Nicolaas berg, getiteld 'Titbits' wat zoveel kent als lekker hapje, versnape lekker beetje, maar ook: intere |l stukje, neusje van de zalm, juwe aldus de exposant. Nicolaas Wijn|ne opent de tentoonstelling op zaterdj januari om 16.00 uur. BLINDE CABARETIER RICHT ZICH OP VERVOLG 'MADE IN BRAILLE' UTRECHT Direct in de openingsscène van de voorstelling 'Made in Braille', waarbij cabare tier Vincent Bijlo caprio len met een stoel uithaalt en daarbij snedig com mentaar levert, maakt hij duidelijk dat enige deer nis omtrent z'n blindheid volkomen misplaatst is. Ook later in het program ma wordt duidelijk dat Vincent Bijlo absoluut niet zielig is. Niet elke zaal reageert overi gens even gunstig op de grap pen en grollen van Bijlo. De corpsballen in Delft hebben het bij Vincent Bijlo helemaal verbruid. Jongens, die volgens hem altijd bij mama zijn geble ven, nooit in het café zijn ge weest en nu ineens volkomen losgeslagen, brassend en bral lend door het leven gaan. „Maar ik kan ze wel aan", ver zekert Vincent. „Als het te gek wordt, zeg ik: 'jochie, weet je moeder wel dat je hier zit?' Dan zijn ze gauw koest". En Apeldoorn: „Moeilijk pu bliek. Ik kan me herinneren dat ik de vorige keer Franz Jozef Strauss, die net was overleden, herdacht en daarbij de 'Last Post' bracht op een trompet, die vervaardigd was door Krupp. Die scène kwam absoluut niet over. Er was zelfs iemand die na afloop van de voorstelling het podium op klom en 'schande' en 'boe' in m'n oor schreeuwde". En Baarn. „Als je merkt dat een zaal pas na vijf seconden rea geert op een grap, dan weet je dat zo'n voorstelling niet gaat lopen en geen vaart krijgt. Daar komt nog bij dat Baarn al schrikt van een scheet. Ik ken die contreien, ben in Bussum opgegroeid. Er zijn gewoon moeilijke zalen in Nederland. Dat weet je, als je in dit we reldje meeloopt. Ga ik naar Brabant en Limburg, dan zit het meestal snor. De mensen geven zich gauwer gewonnen, hun geaardheid is anders", rondt Bijlo z'n rondje langs de Nederlandse theaters-af. Toeval Het is hard gegaan met de 25- jarige Vincent. Hij is er min of meer bij toeval in gerold. Op een festival van de gehandi captenraad deed hij een stuk- kie ('Ik kon niet op m'n bek gaan, want niemand kende me') en doorstond de vuur doop glansrijk. Tenminste, dat vonden Hans van Willigen- burg en Jack Spijkerman, die als juryleden optraden. Daarna volgde in mei '88 het Leids Cabaretfestival, waar hij de tweede prijs en de publieks prijs in de wacht sleepte en daardoor naam en faam ver wierf. Dat ene stukkie bouwde Vin cent in de loop der tijd uit tot een complete voorstelling (met onderwerpen als dastunnels en wildviaducten, christelijke werkgevers en wantoestanden bij de sociale dienst) en hup: het land in. Een chauffeur rijdt hem van dorpshuis naar schouwburg, een technica zorgt voor geluids- en lichton- dersteuning en voor de rest doet Vincent alles zelf. 'Made in Braille' is het resultaat van zijn creatieve inspanningen met z'n handicap als rode draad. Zoals het fragment waarin hij zegt: „Ik schreeuw de en brulde totdat men niet meer 'hij' maar 'jij' zei". Bijlo: „Het is toch heel raar als mensen zeggen: 'Moet hij nog koffie of een biertje?', terwijl ze vlak naast me staan? Alsof ik een ander wezen ben. Bela chelijk. Ik heb me daar vroe ger ontzettend kwaad over ge maakt. Nu is dat minder, er zijn immers zoveel dingen waar je je over kunt opwin den. Ach. een mens wordt be paald door z'n omgeving, zo is de maatschappij nu eenmaal". Blind-zijn heeft ook voorde- Jen. stel je in de show vast. „Jazeker. Je kunt onbekom merd vuurwerk afsteken, de rotjes vlak bij je gezicht hou den en dan op het laatste mo ment weggooien. Verder hoef ik die ellende op de tv niet te zien. Ik ken mensen, gevoelige zielen, die de beelden van hongersnood, oorlogen en an dere rampspoed nauwelijks kunnen verdragen. Ik ben' blij dat ik daarvan verstoken ben". „Ik denk dat ik in een nieuwe show op een andere manier met die blindheid zal omgaan. Meer zijdelings aantippen. Zo'n tweede programma is een logisch vervolg op het eerste. Je ontwikkelt jezelf. Als ik te rugkijk ben ik nu een stuk ze kerder geworden en heb er daardoor meer plezier in. Ik raffel de boel niet meer af. Als je toch nagaat dat ik vroeger, bij een minder grappige scène, wel eens zei: 'Jongens, we gaan hier effe snel doorheen en dan krijgen we een leuk stuk'...nou ja, dat kan absoluut niet". „Kennissen denken dat ik in no-time een tweede program ma kan bedenken. 'Ben je nog steeds met 'Made in Braille' bezig?' luidt hun verbaasde re actie, als ik hen na drie maan den tegenkom. Sommigen ver onderstellen dat ik ter plekke grappen bedenk. Zo werkt het dus niet. Het is heel normaal dat je twee seizoenen met één programma tourt. Bovendien vergt zo'n show een enorme voorbereiding. Zeker nu de verrassing eraf is en ik mis schien anders beoordeeld word, wil ik goed voor de dag komen, me extra bewijzen. Je hebt nu nog mensen, die voor de voorstelling naar je toeko men en zeggen: 'meneer Bijlo, we hebben veel respect en be wondering voor u'. Goed be doeld, maar ik wil dat de men sen naar de cabaretier Bijlo komen kijken, niet naar het fenomeen Bijlo". Ondergrond Vincent: „Of er nog taboes zijn? Ik denk dat je in Neder land alles kan zeggen, als je het maar op een originele wij ze doet. Wat dat betreft, citeer ik graag Bram Vermeulen, die ooit zei: „Alles is al eens een keer gezegd, alleen niet door mij". Alles kan, hoewel...als ik Jack Spijkerman in het radio programma 'Spijkers met kop pen' hoor zeggen: „Prins Bern- hard, die safariprins, moet zich tegen een olifant doodrijden", dan vind ik dat een bijna fas cistoïde uitspraak. Grof zijn om het grof zijn kan functio neel zijn, het kan een doel hebben, maar dit soort uitspra ken is echt niet meer leuk". Freek de Jonge rekent hij tot zijn favorieten. „Z'n woordspe lingen, die lef en tomeloze energie, grandioos," vat hij z'n waardering samen. Ook is hij een bewonderaar van Youp van 't Hek. „Ik loop niet al m'n collega's af, hoor. Anders krijg ik zoiets van 'wat moet ik daar nog aan toevoegen?'. Bijlo hoort tot de nieuwe lich ting cabaretiers, die is opge staan na Liberg, Kaandorp en Finkers, om maar eens enkele coryfeeén te noemen. Over de allernieuwste lichting heeft hij weinig goeds gehoord. „Het ni veau van het Camaretten-fes- tival zou de laatste keer erg laag geweest zijn. Het is een veeg teken dat Joost Nuissl van de Kleine Komedie een geplande presentatie van dit nieuwe talent heeft afgelast. Ik denk dat de markt verza digd is. Er zijn nu eenmaal niet meer speelplekken." Bijlo bereidt zich altijd op voorstellingen voor door plaat- Vincent Bijlo in 'Made in Braille' selijke kranten door te nemen en de VVV te bellen. Zo brandde er, net voor z'n komst, zowel in Purmerend als Oosterhout een fritesfabriek af. „Voer voor een leuke grap, natuurlijk", grijnst de Utrel ter bij de herinnering. HENK WANINl (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN Dr. Hesjam el-Essawi, de Londense tandarts van Egyptische afkomst die de controver siële Britse auteur van Indiase origine Salman Rushdie heeft bekeerd tot de islam, probeert het nog steeds te bewerken dat Iran zijn beschermeling absolveert. Rushdie werd 22 maanden geleden door wijlen ayatollah Khomei ni ter dood veroordeeld wegens de godslasteringen die volgens fanatieke isla mieten zouden voorkomen in zijn omstreden roman 'De Duivelsverzen'. Dr. el-Essawi stuurde gisteren twee telegrammen naar Iran. Een daarvan was bestemd voor president Rafsanjani; het andere voor ayatollah Khame nei, de geestelijke leider van het land. Dr. el-Essawi sprak in elke boodschap de mening uit, dat de tijd rijp was om de 'fatwa' (het godsdienstige de creet) betreffende Rushdie's leven compleet in te trekken. Salman Rushdie houdt zich al 22 maanden schuil onder poli tiebescherming om te ontsnap pen aan islamitische moord aanslagen. Rushdie kondigde op kerstavond aan dat hij nu gelooft in Allah en diens enige firofeet, Mohammed. Rushdie iet verder weten, dat zijn 'Duivelsverzen' alvast in het Engels niet zouden worden uitgegeven in paperback en dat hij ook geen nieuwe verta Salman Rushdie, hier gefotografeerd tijdens opnamen van een BBC-interview, heeft zich bekeerd tot t ling blijft echter gehandhaafd. lingen van zijn controversiële boek meer zou dulden. Hij dis tantieerde zich van iedere ver klaring in de roman die bele digend zou kunnen zijn voor de profeet Mohammed en be loofde te zullen ijveren voor een beter begrip van de islam in de hele wereld. Rushdie heeft zich bekeerd onder invloed van Dr. el-Essa- wi. Deze tandarts met een praktijk in Londens befaamde Harley Street (een straat ge vuld met de kabinetten van dure particuliere artsen) is stichter van de islamitische Vereniging tot Bevordering van Religieuze Tolerantie. Zij werd door hem opgericht om dat hij zich zorgen maakte over de vele wanbegrippen be treffende de islam in het wes- Dr. el-Esswai zegt dat hij ge kant is tegen iedere vorm van fanatisme. Zijn vereniging or ganiseert ontmoetingen tussen islamitische wijsgeren en lei ders van Engelse volksgroe pen. Dr. el-Essawi was van het be gin af van mening dat de doodstraf, die in Iran werd uitgesproken jegens Salman Rushdie, niet strookte met de principes van de Koran. Het ergert hem bovenmatig, dat de Britse media het geval Rush die fout hebben aangepakt „omdat zij geen verstand heb ben van de islam". In Groot- Britannië wonen ruim 3 mil joen moslims. Volgens el-Essa wi zijn deze mensen verre van moordzuchtig. Hij noemt hen „overwegend tolerant en zach taardig; zij eerbiedigen de wet ten van het land". Nadat Salman Rushdie afgelo pen september op de Britse commerciële tv geinterviewd was, trad Dr. el-Essawi telefo nisch met hem in contact. De tandarts maakte een grondige studie van Rushdie's persoon lijkheid en kwam tot de con clusie dat de auteur niet god deloos was. Dr. el-Essawi ont dekte ondermeer dat Salman Rushdie nauwelijks de leeftijd van 13 jaar had bereikt toen hij naar Engeland kwam. Rushdie genoot geen islamiti sche opleiding. Volgens de Egyptische tandarts kan de ter dood veroordeelde auteur dus geen afvallige worden ge noemd, aangezien hij tevoren geen gelovige was. „Ik probeer deze man te hel pen om zichzelf te leren ken nen en zijn gedrag te verkla ren," zegt Dr. Hesjam el-Essa wi, die in 1970 van Egypte naar Londen verhuisde. Daar organiseerde hij op kerstavond de ontmoeting van Salman Rushdie met diverse promi nente moslims. De kans dat Rushdie overigens ooit onder de fatwa uitkomt lijkt klein. De Iraanse geeste lijk leider Ali Khaménei noemde de fatwa gisteren „on herroepelijk". De fatwa van Khomeini „levert zijn eerste resultaten op", aldus Khomei ni's opvolger in een reactie op de verzoenende opmerkingen van Rushdie. „Niemand durft in de toekomst de heilige waarden van de Islam of diens profeet te beledigen", aldus Khamenei op de Iraanse radio. Ook het Iraanse fundamenta listische dagblad Abrar vond Rushdie's bekering tot de is lam geen reden het tegen hem uitgesproken doodvonnis in te trekken. Rushdie leefde sinds het dood vonnis van de inmiddels over leden Khomeini ondergedoken in Groot-Brittannie, maar doet pogingen om zijn isolement te verbreken en zich met zijn is lamitische tegenstanders te verzoenen. Volgens de krant Abrar is „het historische -von nis" van de toenmalige geeste lijk leider echter „niet te her roepen". 'Cosi fan tutte' door het Onafhanke lijk Toneel. Danstheater, Den Haag, gisteren. Als afsluiting van een lange tournee van 31 voorstellingen in zes grote steden kreeg Den Haag op tweede Kerstdag de laatste twee voorstellingen in Nederland van 'Cosi fan tutte' door het Onafhankelijk Toneel uit Rotterdam. Voor de kleinschalige voor stelling van dit toneelgezel schap was er slechts plaats voor maximaal 250 toechou- wers die in Den Haag werden ondergebracht op een tribune achter het toneel in het Dans theater aan het Spui. Het brandscherm sloot het toneel waarop gespeeld werd van de lege zaal af. De motor achter dit intieme gebeuren op kamerformaat is dirigent en bewerker van de muziek, Christof Escher. Hij verkleinde alles en liet regis seurs Mirjam Koenders en Gerrit Timmers massa's stof wegblazen en veel frisse hu mor en leuke vondsten aan brengen. In Mozart,s opera wordt de liefde van vier jonge mensen door een weddenschap van de listige cynicus Don Al fonso danig op de proef ge steld. Bij de Rotterdammers zijn het ook heel jonge mensen die deze rollen spelen en is be wust afgezien van poederprui ken en wat dies meer zij. Wat op het toneel gebeurt is im mers van alle tijd, en datzelfde geldt voor Mozarts onvergete lijke muziek. Dat betekent echter ook dat q' ware operaliefhebber ho stens voor de curiositeit n 01 deze voorstelling moet ga Door de verkleining - een Jj* kest van 11 man zangers met nog weinig er ring maar ook bewust in ev wicht met het intieme tonef>l° tje en dito orkest, worden, dynamische contrasten ev< joj'i zeer verkleind. Voor gr mme woede of pure lyriek ontb 11 ken de mogelijkheden. Da entegen krijgt de lichte hun veel plaats en zijn er veri nee sende regievondsten - het d< Ie oi tersconsult per telefoon - go gedoseerd ingevoegd. Er is jj" dubbele bezetting voor zov,5Cl orkest als zangers. De bezetting van de laat avond voldeed op alle fronti Technisch verliep alles waarbij vooral de snel te s\ len en te zingen grotere e sembles voor drie of me stemmen veel lof verdienf Het is een soort Mozart in grondverf; men hoort en 5 op deze kleine schaal uitsl kend hoe alles in elkaar maar de afwerking met glanslaag ontbreekt. De R< terdammers introduceerd met deze voorstelling de ventiteling - zijtiteling in h geval - in het Nederlands v delen van de gezongen tekst deze zaal. Het was weliswa nog niet geheel volmaal maar het feit zelf vindt hop lijk aan de andere kant het scherm navolging. ERIK BESlAn lorlG ,a\ (ADVERTENTIE) EntB»., OPUS#^ DILIGENTIA za. 29, zo. 30 dec - 20.15 uur Ma. 31 dec (oudjaar) 19 00 uur Tel. kassa 3651851 Pianorecital door Daniël Wayenberg met werken van Beethoven en Moe88orgsky. Gistermiddag, Dili- gentia, Den Haag. Op Tweede Kerstdag is tradi tiegetrouw het Diligentia-podi- um voor pianist Daniël Way enberg (61), op zijn program ma van gistermiddag stonden werken van Beethoven en Moessorgsky. De Schilderijen tentoonstelling van Moessorg sky behoort, ook en vooral in de orkestversie van Ravel, tot de .Music for millions'. Tal van pianisten en vele orkesten hebben het werk op grammo foonplaat en cd uitgebracht en steeds weer opnieuw wordt de partituur „ontdekt". Wayenberg heeft zich de laat ste jaren ontwikkeld tot een onvervalste klavierreus en de Schilderijententoonstelling is dan ook een kolfje naar zijn hand, hij kan zich daarin tech nisch en muzikaal uitleven. De Beethoven-sonates opus 57, door uitgever Cranz .Appassio- nata' gedoopt, en opus 109 werden door Wayenberg op ei genzinnige wijze gespeeld. Niet alleen werden de vertol kingen ontsierd door missla gen, erger was de woeste aan pak van beide werken. Een forte-benadering leek Wayen berg niet te kennen, steeds weer verviel hij in een onbe heerst fortissimo, onbarmhar tig hard. Daarbij kwam ook nog, dat hij zich liet meeslepen door zijn temperament met als gevolg, dat de zaak meerdere malen ritmisch uit de hand liep. Het is jammer dat een van. huis uit toch een groot pianist en een uitstekend Beethoven- interpreet nu, veertig jaar na zijn debuut, niet meer in staat lijkt die grootheid te continue ren. ADRIAAN HAGER sto Acteur Tom Crui*wlr naar het schijnt begeerd, is op kei nd, avond in het huwel getreden met actri Nicole Kidman, paar kende elka sinds de opnam mor van de film 'Days Zor> Thunder', waarin Ki ond man de rol speel! Mas van dr. Claire Lewi(|0nd en Cruise die Cole Trickle. Het welijk werd voltri ken in een monda ski-oord in het Am rikaanse Colorado. FOTO: Zo >1

Leidse Courant | 1990 | | pagina 16