OPzOP ijSlecht weer houdt Leidenaars tijdens kerstdagen niet binnen ,Het belangrijkste is n blijft de leerling -leidóCSOmCmt^ STAP OMGEVING/SPORT/KUNST/RTV ROELOFARENDSVEEN, Noordeinde 96 Licht maken Ccidóe Sou/tont I DONDERDAG 27 DECEMBER 1990 PAGINA 11 d senheimer rijdt in trance naar huis De Lissese politie had afgelopen nacht veel een 50-jarige Sassenheimse automobislist tot stopp- m e brengen. De man reed met grote snelheid van Lis- Ejk hting Sassenheim en reageérde in eerste instantie jp stoptekens van de politie. Ook het voor alle duide- eid aanzetten van de blauwe zwaailichten hielp aan- elijk niet. Pas bij de zoveelste poging reageerde de Ademanalyse wees uit dat hij te veel had gedron- rï/ff De Sassenheimer kreeg een proces-verbaal en een M- /Ier ^JpERDORP Een personenauto die in de kerstnacht UI de Vronkenlaan in Leiderdorp reed is volledig uit- f ind. De brand begon om omstreeks half vier onder lotorkap en verrastte de bestuurder volkomen. Toen randweer arriveerde was de auto al helemaal uitge vc d. De oorzaak is onbekend. to brandt volledig uit Dronken automobilist beschadigt vijf auto's OEGSTGEEST Een 51-jarige man uit Noordwijkerhout heeft afgelopen maandag vijf auto's geramd in Oegstgeest. De man reed om even over half tien in beschonken toestand en raakte met zijn wagen een geparkeerde auto op de Morsebellaan. Ver volgens róakte hij nog vier wa gens. De Noordwijkerhouter stapte uit en reed met kennissen in een andere auto weg. Later op de avond is de man naar Oegst geest teruggekomen en is daar aangehouden. Inbreker steelt geld en cognac LISSE Een fles cog nac en enkele honder den guldens, dat was de buit van een inbraak die op kerstavond werd gepleegd in een restau rant in Lisse. De inbre ker is de aan de Heere- weg gevestigde zaak binnen gekomen door op het balkon te klim men en daar een deur open te wrikken. Het geld werd meegenomen uit de kassa die in het restaurant staat. Dieven nemen apparatuur mee VOORSCHOTEN Bij twee inbraken die gedurende de kerstdagen in Voorschoten zijn gepleegd, werd elektrische ap paratuur buitgemaakt. De eer ste inbraak had plaats in een flatwoning van het verzor gingstehuis aan de Nassauka- de. De dieven kwamen binnen door het raam van de slaapka mer open te breken. De buit bestond uit een videorecorder. Uit een huis aan de Jan van Gelderdreef werden op twee de kerstdag een televisie, videorecorder en geluidsappa ratuur gestolen. Hier kwam men binnen door de achter deur te forceren. Sleepboot ramt brugwachtershuis RIJNSBURG Een sleepboot heeft dins- dagavond het brugwachtershuisje aan de Sandtlaan in Rijnsburg helemaal ontzet. De boot was losgeslagen in het additioneel ka naal en kwam tegen het huisje tot stilstand. Grote buit bij inbraak LEIDEN Bij een inbraak in een woning aan de Hoge Rijndijk is op eerste kerstdag ruim 26.000 gulden buitgemaakt. De/bewo ner die op het moment van de inbraak niet thuié was, mist naast dit geldbedrag, siera den, foto-apparatuur en drank. De inbre kers hadden de deur van de woning openge broken. Man belandt onder wiel vuilniswagen BENTHUIZEN Een 20-jari- ge man uit Benthuizen is afge lopen maandag ernstig ge wond geraakt toen hij door nog onbekende oorzaak onder de wielen van een vuilniswa gen terecht kwam. De man liep om even over elf uur naast de vuilniswagen op de Appelgaarde in Benthuizen. De wagen sloeg linksaf en de man kwam onder het linker voorwiel. Met een been- en bekkenbreuk is hij opgenomen in het Langelandziekenhuis in Zoetermeer. De politie stelt een onderzoek in naar de oor zaak van het ongeval. Slagaderlijke bloeding na val LEIDEN Een 71-jarige Leidse vrouw heeft op eer ste kerstdag bij een val in haar woning aan de Lange- gracht een slagaderlijke bloeding opgelopen. Met haar pols kwam zij in een glaasje advocaat terecht. De vrouw die alleen thuis was, wist op eigen kracht het raam te bereiken en sloeg vervolgens alarm. Een on bekend gebleven voorbij ganger waarschuwde de po litie. Agenten bonden de pols van de vrouw af. De Leidse is daarna overge bracht naar het Diacones- senhuis. „AL LIGT ER EEN METER SNEEUW, DE ECHTE VERZAMELAARS KOMEN WEL" LEIDEN Onder de janken van ,,I wish you merry Christmas" die iet carillon over de stad ■erspreidt vluchten de ieeste mensen naar bin nen. Het is nat, winderig, maar gerust triest weer. Kerstmis anno 1990 dus. Toch zijn er uitzonderingen. De windkracht negen die buiten het water tot schuimkoppen opstuwt weerhoudt velen, die het binnenzitten meer dan zat zijn, er niet van hun vertier toch buitenshuis zoeken. De kerst-in's in het Leidse Volkshuis en het buurthuis Vogelvlucht, de kerstmatinee iet Ronald Brautigam in l&O, en de kerstsnuffel- iarkt in de Groenoordhallen •lijken grote publiekstrek- iers. Bij het oprijden van het vei- [lingterrein in Leiden-Noord wordt één ding al snel duide- [lijk. Massaal heeft Leiden en lomgeving de auto gepakt om [het slechte weer te trotseren. De meeste bestuurders heb ben zelfs enkele minuten no- Idig om een parkeerplaatsje te vinden. Binnen is de drukte al niet anders. In geordende rijen slenteren de bezoekers langs de ruim 325 kramen met cu riosa, tweede handsartikelen en andere ongeregelde goe deren om te kijken of er nog iets van hun gading bij zit. Even na twee uur zijn al ruim zesduizend koopjesja gers de kassa's van de Groe noordhallen gepasseerd. In totaal bezochten 8500 mensen de snuffelmarkt. Belastingen Desondanks is niet iedereen tevreden. „U bent toch niet van de belastingen", zegt de handelaar in prachtig opge knapt gereedschap. Na enige aarzeling bekent de man, die gemakshalve even vergeet dat de gemiddelde belasting ambtenaar op tweede kerst dag echt niet aan werken denkt, dat de opbrengst te genvalt. „De mensen kijken meer, dan ze kopen", klaagt hij. Ondertussen houdt hij met een argwanend oog een passant in de gaten die een schaaf in zijn handen neemt. Het is voor de eerste maal dat de handelaar een kraam op een snuffelmarkt bemant. „Normaal sta ik op een ver- zamelbeurs en daar komen de echte liefhebbers',', laat hij op voorzichtige toon door schemeren dat het waar schijnlijk zijn laatste maal is. De kraam vormt ook een dis sonant tussen de vele stands met oude platen, kleding en gebruiksgoederen. De verkoper van de inmid dels tot een rage geworden houten ganzen laat een ge heel ander geluid horen. „Nee", zegt hij lachend op de vraag of hij geen schade heeft ondervonden van de 1 sketch van Kees van Kooten en Wim de Bie. „Ik trek toch een bepaald soort publiek", laat hij weten. Een publiek dat hij niet kan omschrijven, maar waarvan in ieder geval wel verondersteld mag wor den dat het niet in groten ge tale naar „Keek op de week" kijkt. „Het liefst zie ik ook vrouwen die alleen met hun kind zijn. Als de man erbij is verkoop ik minder", zegt de standhouder die wél regel matig de markten afloopt. Ontevreden is hij niet. „Het is drukker dan normaal, maar verhoudingsgewijs ver koop ik evenveel". Meter sneeuw Zoals het een goed koopman betaamt, heeft organisator T. Linssen niet voldoende rede nen om helemaal tevreden te zijn. „Dit is te slecht weer", klaagt hij. „De regen schrikt met name de ouderen, die doorgaans de grootste groep bezoekers vormen, af. De echte verzamelaars komen wel, al ligt er een meter sneeuw, maar het is juist rot voor die ouderen". Omdat Kerst dit jaar in zijn ogen erg gunstig viel, is dat zelfs dub bel zo jammer. „De meesten hebben dagen achtereen bin nen gezeten en willen er wel eens uit". Ondanks het minpuntje wil Linssen weer niet al te veel klagen. Want, sinds de snuf felmarkt vorig jaar voor het eerst op Tweede Kerstdag ge houden werd, is het aantal kramen dit jaar fors uitge breid. Van 200 naar 325. En ook de kooplust werd niet minder. „Kijk maar naar de vele tassen die de mensen mee naar huis nemen. Daar heb ik niets meer aan toe te voegen". Uitleven In het Leidse Volkshuis is het aanmerkelijk rustiger. Het plezier dat de ruim vijf tig bejaarden aan één van de kerst-in's beleven is er niet minder om. „Ik leef me hele maal uit", roept één.van hen als ze met gespreide armen in het midden van de zaal staat. Geen wanklank over het programma dat ze die dag kreeg voorgeschoteld: samen zang, bloemschikken, optre dens van een harpviolist, At lantic en Wies Cavé, een bin go en een diner, waarbij een ossestaartsoepje en runder rollade op het menu staat. In vergelijking met vorig jaar blijkt het programma niet ga rant te staan voor meer deel nemers. En daar was wel op gerekend. Aanvankelijk zou gisteren ook in het buurthuis Groenoord een kerst-in wor den gehouden, maar door de tegenvallende belangstelling bleven de deuren daar dicht. Voorzitter J. Kamphuis van de Stichting Ouderen Kerst- in's heeft daar wel een ver klaring voor. Terwijl op de achtergrond de ouderen mee zingen óp de klanken van Wies Cavé's „Rode Rozen", zegt de voorzitter: „De buurt vereniging Groenoord kent in vergelijking met het Volkshuis en Vogelvlucht veel minder activiteiten voor ouderen". Toch blijkt het evenement in een behoefte te voorzien. Telde de eerste kerst-in vijf jaar geleden zo'n dertig deel nemers, nu is dat aantal uit gegroeid tot ruim honderd. „En allemaal vrijwilligers werk", benadrukt Kamphuis enkele malen. „De mate van zelfwerkzaamheid is groot. Ouderen bedienen zelf en stellen ook het programma samen". Een bingo mag daarop niet Ruim 8500 bezoekers brachten op Tweede Kerstdag een bezoek aan de snuffelmarkt in de Groenoordhallen. ontbreken. „De mensen vin den dat prachtig", zegt de voorzitter op een moment dat de vijftig ouderen aandachtig over hun briefjes gebogen zitten. Nadat de nodige num mertjes op pinnige toon „het lijkt de koningin wel", zegt één van de bezoekers zijn opgesomd, klinkt zenuw achtig uit een hoek het „bin go". De vrouw heeft nog de FOTO: HENK VAN DEN ENDE keus uit een doos bonbons of zeep. Ach, wie zal zich dan nog druk maken om het slechte WPETER VAN DER HULST ET KUNST VERTREKT NA DERTIG JAAR UZIEKSCHOOL 5IDEN „Muziek is ichtig, maar de pedago- ik trok me altijd meer. ngaan met kinderen, insen. Als je eenmaal in organisatie zit hou je weinig tijd over voor de iziek. Je verleert je 'hniek". Piet Kunst ikt terug op 30 jaar •eekmuziekschool Lei- n. Op 5 januari stapt hij de wereld van de mu- ik als directeur, niet als usicus pur sang. In volle /redenheid, hij wilde it anders. „Ik ga cursus volgen. Nee, niet aan ze school. Ergens an- Waar weet ik nog it". typeert Kunst ten voeten Middenin de afbouwperio- maar nog lang niet los van 1 werk. Hoe het na zijn af leid verder moet weet hij niet. „Ja, ik heb wel wat eeën. Maar daar heb ik me B| niet mee bezig gehouden", blokfluit bracht Piet Kunst het spoor van de muziek- bol, juist toen die een ster- .opgang meemaakte. „Een ike tijd waarin we ontzet- nd veel hebben gedaan. Ik gon hier als docent. Voor okfluit, algemeen vormend uziekonderwijs, ensemble en ano. Die laatste viel geleide- af, daar had ik geen tijd eer voor", oor de blokfluit had Kunst te meer tijd. Eenmaal op klommen tot afdelingschef p hij met collega-docenten l^j n werkgroep in het leven het ontwikkelen van een iuwe lesmethode. Dat lukte ter dan gedacht: „Blokfluit- ast" werd direct na de eerste uk een bestseller en een elgebruikte methodiek in 1. 'el Nederland. „We wilder, 'lip Leiden voor alle disciplines n eigen lesmethode ontwik ten, maar zo ver is het niet komen. We zitten nog bij it begin. De rest moet nog >lgen' erschillende leerlingen van s t Kunst hebben het in de mu ziekwereld ver gebracht. Blok- fluiters, want daar was Kunst het meest gedreven in. „Zes mensen zijn doorgestroomd 'naar het conservatorium. Vijf blokfluiters ja, en één die ging voor de zang, Wim de Ru". Kunst kijkt peinzend. „Een andere topper. Even denken. Ja, Paul Leenhouts. Een uit stekend musicus met de blok fluit. Hij speelt tegenwoordig in het Loeki Stardustkwartet en zit meer in het buitenland dan in Nederland". Kunst loopt naar een tafel achter zijn bureau en pakt een krant in A3-formaat. „Kijk, de nieuwe vorm van het blad van de school. Vroeger hadden we een paar stencils die we simpel aan elkaar nietten. Dit is veel mooier. Alles staat erin: de agenda, excursies, artikelen, luistermuseumeoncerten, een verhaaltje". En het afscheid van Kunst. Pagina 3. Bezuinigen Hij zakt onderuit, gaat weer rechtzitten, kijkt uit het raam en beweegt zijn handen losjes. Nog geen last van stijve vin gers. Maar ook geen ambitie meer om een nieuw instru ment uit te proberen en daar goed in te worden. „De laatste jaren is er nogal wat creativi teit in de organisatie van de school gaan zitten. Er werd fors bezuinigd, overal in Ne derland werden scholen afge knepen. Ook in Leiden. Al dat politiek lobbyen dat toen moest gebeuren. Het heeft heel wat moeite gekost om de activiteiten allemaal door te laten gaan". De bezuinigingen gingen wel ten koste van vernieuwingen die Kunst graag had willen doorvoeren. „Het had zelfs niet veel gescheeld of de mu ziekschool was er aan onder door gegaan. We hebben alles gedaan om de gemeenteraad ervan te overtuigen dat het dichtdraaien van de geldkraan een funeste uitwerking zou hebben. Uiteindelijk kregen we wel geld, genoeg om te kunnen blijven bestaan. Maar veel dingen hebben we gefor ceerd moeten doorvoeren en die zijn daardoor minder goed geregeld dan mogelijk was ge weest. Jammer". Maar Kunst is optimistisch. „Je moet niet negatief tegen allerlei zaken aankijken, dat helpt je niet verder. Iedereen moet zijn schouders eronder zetten en de gemeente moet gewoon betalen wat nodig is. Dan komen we er best". Ondanks die financiële proble men, die door oud-wethouder Dick Tesselaar als interim-di recteur in de periode tot 1 juli 1991 moeten worden opgelost, is er wel het nodige bereikt. „In Leiden-Noord trokken we de wijk in. Dat was een ach tergebleven gebied. Met aan gepaste lesgeldtarieven trok ken we uiteindelijk 100 leer lingen over de streep. Die vol gen nu muzieklessen". Projecten Maar behalve het leren van instrumentale vaardigheden was muziek voor Kunst nog meer. Kleinere en grotere pro jecten werden opgezet, met ex cursies naar Leidse musea, theorieën, uitvoeringen en dansen. „Over de renaissance, de barok, een landenproject, de 20e eeuw. Een heel scala hebben we gehad. Het grootste project was Latijns-Amerika, vier jaar geleden. De hele school deed mee. Werkboeken, kamermuziek-uitvoeringen, lessen op scholen in Leiden en Voorschoten, clusterwerkda gen, Mexicaans eten. Actvitei- ten van de Wereldwinkel, La tijns-Amerikaanse volksdan sen, een bezoek aan het mu seum van Volkenkunde, een koor van eigen leerlingen dat een Latijns-Amerikaanse mis zong, een slotmanifestatie in de Stadsgehoorzaal. Kortom, het was gigantisch". Ook de afdeling lichte muziek die tot stand kwam in de tijd van zijn directeurschap is een verworvenheid die Kunst graag tegen het licht houdt. „We hadden wat ideeën neer gelegd in een nota en daarvoor kregen we drie jaar subsidie van de provincie, speciaal be doeld voor verbreding van het Piet Kunst: zonder telefoon managen is niet mogelijk. FOTO: TEJO RINGERS muziekonderwijs. De bedoe ling was dat de gemeente die subsidiëring na die periode zou overnemen. Zo maakten we een begin met de cursussen lichte muziek die uiteindelijk uitmondden in een aparte af deling. Nu hebben we drie lo kalen tot onze beschikking op het Pieterskerkhof. Hoopvol De toekomst van de muziek school ziet er volgens Kunst hoopvol uit. „Ik heb alle ver trouwen in Tesselaar. Die zit hier straks een half jaar. Ik hoop dat alles wat we bereikt hebben in stand blijft. Voor veel docenten is het de laatste jaren moeilijk geweest. De grote druk van de bezuinigin gen liet de mensen niet los. Velen werden een tijdlang ziek en dat drukte het is niet anders weer dubbel op onze salarisbegroting. Daar kwam nog bij dat twee docen ten vanwege oorproblemen moesten afhaken. Als een ambtenaar ziek wordt, ver vang je die niet. Maar bij ons is het gemis direct voelbaar". De rust is inmiddels weerge keerd. „Het belangrijkste is en blijft de leerling. Groepslessen vooral. Het aanleren van vaar digheden niet alleen op het muzikale vlak. maar ook op sociaal gebied. Die worden in een groepsles naar voren ge haald. De meer technische vaardigheden worden wat naar een later tijdstip ver plaatst. Dat is geen verarming, je werkt meer in de breedte. Als een leerling na een tijdje afhaakt met de studie heb je ze toch veel meegegeven: leren luisteren, ritmische vorming, plezier in muziek. Samenspel in een vroeg stadium is onge looflijk belangrijk. Dat is ook iets waar ik na mijn vertrek mee doorga: ensembles. Met mijn eigen blokfluit-ensemble Praetorius bijvoorbeeld". Een andere tijdsbesteding is de kunst in het algemeen. „Schil deren, lezen, architectuur. Met muziek blijf ik me altijd wel bezighouden. Maar de meeste tijd zal opgaan aan kunstge schiedenis. Ik wil de samen hangen tussen kunstvormen meer gaan bestuderen. Mu ziek, beeldende kunst, litera tuur. Waarom vind ik barok muziek wel mooi maar de beeldende kunst uit dezelfde periode veel minder?" JOEP VAN ZEIJL (ADVERTENTIE) ™l I ALLES MOET WEG Herenschoenen 39t Laarzen ook AO met vacht v.a. w Kinderschoenen 70- Auto op de kop in tuin SASSENHEIM Een 21-jari- ge man uit Bennebroek is van nacht met zijn auto over de kop geslagen en in een tuin aan de Teylingerlaan in Sas senheim beland. De man reed omstreeks drie uur over deze laan en vergat een bocht te ne men. Hij botste tegen de stoep rand, ramde een bloembak en vervolgens een tuinhek. On dersteboven en totaal vernield kwam de auto vervolgens in een tuin terecht. De Benne- broeker bleek onder invloed van alcohol te rijden. Antieke klok buitgemaakt NOORDWIJKERHOUT Een Friese Staartklok van an derhalve eeuw oud is gister avond gestolen uit een woning aan de Eikendonk in Noord wijkerhout. De dieven ver schaften zich toegang door het slot van de achterdeur open te breken. De klok is 15.000 gul den waard. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 uur en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122 248 en uw krant wordt nabe zorgd. Met deze praktische storingsset, bestaande uit een schroevedraaier, spanningsmeter en penlight, hebt u in een handomdraai de kort sluiting verholpen. Het setje wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon: ir controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatisch betalen) f 25,70 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de storingsset naar: Naam: Adres: Postcode/plaats:

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11