fotidóii 00* ant Staatsgreep in Suriname dreigt na ontslag van Desi Bouterse Kersttijd 14 Dagen Gratis Cheney: „Golfoorlog steeds waarschijnlijker" TG EXTRA Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071-122 244, fax,071-134 941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. Maandag 24 december 1990 82ste jaargang no. 24914 HET WEER Veel bewolking en in de loop van de dag mogelijk wat re gen. Middagtemperatuur onge veer 8 graden. Matige, aan de kust vrij krachtige zuiden wind. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers f. 1,35 Turkse Suryoye- gemeenschap massaal naar begrafenis GLANE Met een imposante eredienst in het Syrisch Or thodoxe klooster in Glane en onder een overweldigende be langstelling heeft de Suryoye gemeenschap zaterdagmiddag de laatste eer bewezen aan Y. Turan. Turan, die vorige week op 50-jarige leeftijd overleed in Hengelo, was een invloed rijk en geliefd persoon binnen Suryoye-kringen. Hij stamde uit een familie, die van gene ratie op generatie in Turkije een voortrekkersrol vervulde in de strijd tegen de onder drukking van Syrisch Ortho doxen. Meer dan 2000 perso nen trokken zaterdag naar Glane om afscheid van Turan te nemen. Zij waren niet al leen afkomstig uit Nederland, maar uit geheel West-Europa. Lange rijen guto's, waarvan vele met een Duits kenteken, schoven op het tijdstip dat de uitvaartsdienst begon nog in de richting van het klooster in Glane. Volgens de tradities werd na de dienst de uitvaart afgesloten met een maaltijd voor alle aanwezigen. Honderden vissers na storm verdwenen DHAKA Meer dan 200 Bengalese vissers zijn in de Golf van Bengalen verdwenen na een hevige storm. Onge veer 228 vissers hadden dins dag hun thuishaven verlaten aan boord van zesendertig schepen voordat de radio mel ding maakte van de storm. Sindsdien is niemand terugge keerd. Frankrijk spreekt Duitsland aan op ereschuld BERLIJN Frankrijk heeft van Duitsland geëist dat het oorlogsschade aan Franse bur gers vergoed die de voormali ge DDR altijd heeft geweigerd te betalen. De eis vloeit voort uit het feit, dat de bondsrege ring bij de samenvoeging van beide Duitslanden in oktober alle schulden en verdragsver plichtingen van de DDR heeft overgenomen. Bronnen in Pa rijs bevestigden dat onderhan delingen over herstelbetalin gen aan de gang waren, maar benadrukten dat het ging om eisen van particuliere burgers, niet van de overheid. Volgens het bericht in Die Welt heeft Frankrijk de schade-eis uitge drukt in de in 1945 geldende valuta. (ADVERTENTIES) MEDEDELING Rijswijk, Koopmansstraat 9 Den Haag, Spuistraat 71, hoek Spui Delft, Verwersdijk 6-8 Zoetermeer, le Stationsstraat 148 Gouda, Markt 26 Leiden, Apothekersdijk 34 Wij wensen u prettige feestdagen" Directie Haagsche Courant/Het Binnenhof/ Goudsche Courant/Leidse Courant MEDEDELING voor de adverteerders en reclameburo's In verband met een noodzakelijke aanpassing van het productieproces van de HAAGSCHE COURANT/DAGBLAD HET BINNENHOF in de week van oud- en nieuwjaarsdag, dienen de sluitingstijden voor het aannemen van advertentieopdrachten als onderstaand aangegeven, gehanteerd te worden. Voor de krant van MAANDAG 31 december 1990; sluitingstijd voor kader- en rubrieksadvertenties is vrijdag 28 december 1990 voor 16.00 uur. Voor de krant van WOENSDAG 2 januari 1991; sluitingstijd voor kader- en rubrieksadvertenties is maandag 31 december 1990 Voor 10.00 uur. De directie Haagsche Courant/dagblad Het Binnenhof mm Branden bij Sydney Boven de noordelijke voorsteden van Sydney hangt een dikke rookwolk als gevolg van de hevigste bosbranden in Nieuw-Zuid-Wales sinds twintig jaar. In deze Australische staat woeden momenteel tientallen grote branden. FOTO: AP Dochter Andrew en Fergie gedoopt LONDEN De negen maan den oude dochter van prins Andrew en Sarah, prinses Eu genie, is gisteren in de buurt van het kasteel Sandringham in het graafschap Norfolk ge doopt. Als peter en meter van Eugenie Victoria Helena, die in maart geboren is, fungeer den onder meer James Ogilvy, zoon van een nicht van de ko ningin, kapitein Alastair Ross die het bevel voert over de on derzeebootjager Edinburgh waarop prins Andrew gediend heeft, Sarah's stiefmoeder Su san Ferguson en twee vrieden van de ouders. De Britse ko ninklijke familie brengt de kerstdagen dit jaar weer op het kasteel Sandringham door. Jongen steelt aansteker: huis afgebrand ARNHEM Het spel van een achtjarig jongetje met een stie kem weggepakte aansteker heeft ervoor gezorgd dat zon dagmorgen in Arnhem een woonhuis voor de helft afge brand is. De rest van de wo ning heeft roet- en waterscha de. De jongen wilde met een aan steker onder het bed van zijn ouders kijken. Daarbij vatte de matras vlam. De jongen, zijn moeder en zijn zusje konden het huis ongedeerd verlaten. Het is weer de tijd van de kerstboom, de kerststol, de kerstman, de kerstbal, de kerstroos, de kerstda gen, de kerstliederen, de kerstsongs, de kerstdi ners, de kerstkrans, de kerstweek, de kerstcantates, de kerstconcerten, de kerst-inns, de kerstvieringen, de kerstboodschap(pen), de kerststal, de kerstetala ges, de kerstversieringen, de kerstgeschenken, de kerstkribbe, de kerstvakantie, de kerststemming en de kerstvertelling, kortom van Kerstmis. Twee mooie dagen, waarin ook volop tijd om de Leidse Courant te lezen. Om zo bij de (kerst)tijd te blij ven. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,50. Noteer mif direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 Naam: Voorl.: Postcode/Plaats: j Telefoon: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant/Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071 -122 244 £cidóc0outmit CAIRO/BAGHDAD De situatie in de Golf ver betert niet en de compro misloze opstelling van de Iraakse leider Saddam Husayn maakt een oorlog steeds waarschijnlijker. De Amerikaanse minister van defensie, Dick Cheney, heeft dit gisteren verklaard na een onderhoud met president Hos- ni Mubarak in Egypte ver klaard. „Saddam blijft troepen aanvoeren naar het gebied en publiekelijk uitlatingen doen dat Kuwayt nu een deel is van Irak. Daarom moeten we concluderen dat de situatie er niet beter op wordt en dat de dag nadert, waarop we ge dwongen kunnen worden mi litair geweld te gebruiken". Cheney zei dat de Amerikaan se troepen „onmiddellijk na 15 januari" gevechtsklaar zijn als het VN-ultimatum afloopt. Daarna mag militair geweld worden gebruikt om het Iraakse leger uit Kuwayt te verdrijven. Volgens Cheney moet Irak rekenen op een „verpletterende en verwoes tende" reactie van de Verenig de Staten als Baghdad massale vernietigingswapens inzet. De bewindsman maakte bekend dat het aantal Amerikaanse troepen in het Golfgebied in tussen is aangegroeid tot 300.000. Hij onderstreepte dat de troepen in geval van een oorlog de beschikking hebben over het „hele scala" moderne wapens. Ook de Amerikaanse president George Bush zei za terdag dat de Amerikaanse troepenmacht jn de Golf ge reed is om een eventuele Iraakse provocatie onmiddel lijk „krachtig" te beantwoor den. De president sprak op zijn buitenverblijf Camp David, waar hij gesprekken heeft ge voerd met de Britse premier John Major. De Iraakse minis ter van defensie, Saadi To'ma Abbas, zei in reactie dat de Iraakse troepen klaarstaan om elke agressie te vernietigen die gericht is tegen Iraaks grond gebied. „Cheney en zijn mede werkers zullen zien hoe de aarde onder hun voeten brandt, niet alleen in Irak, maar ook in het oosten van Saudi-Arabië", aldus Abbas. Irak zal Britse en Amerikaan se belangen waar ook ter we reld aanvallen als de anti- Iraakse coalitie medio januari Irak aanvalt, zo verklaarde de Britse parlementariër Bernie Grant gisteren in Jordanië na een bezoek aan Irak. Tijdens de jaarlijkse vergade ring van het Samenwerkings raad voor de Golf (GCC) heeft Oman aandrongen eerst met Irak te overleggen voor dat aan een militaire aanval ge dacht kan worden. Pagina 5: Van Eekelen he kelt Golfbeleid kabinet LEGER IN STAAT VAN PARAATHEID DEN HAAG/PARAMARIBO Het Surinaamse leger is in staat van paraatheid gebracht, nadat za terdagavond laat bevelhebber Desi Bouterse en zijn ondercommandant Badrissein Sital hun ontslag hadden ingediend. Zij zeggen niet langer te willen dienen onder president Rewsawak Shankar. Bouterse noemde de president een „jo ker" en „een man zonder trots en waar digheid". Het ziet er naar uit dat Bouterse aanstuurt op de val van Shankar en de in 1987 democratisch gekozen regering. Het _er staat achter hem. Als de intern sterk verdeelde regeringscoalitie voor Shankar kiest in plaats van voor Bouter se, dreigt het gevaar van een staatsgreep. Bouterse houdt president Shankar, de Su rinaamse regering en de Surinaamse am bassadeur Cyriel Ramkishor in Den Haag verantwoordelijk voor de „beledigende behandeling" die hem tot driemaal toe op Schiphol ten deel is gevallen. De aankon diging van Desi Bouterse dat hij zijn functie als legerleider neerlegt, betekent nog niet dat zijn rol is uitgespeeld. Hij blijft voorzitter van het militair gezag, de politieke arm van het leger, zo zei de vroegere Surinaamse premier André Haakmat gisteren voor de AVRO-radio. Haakmat gelooft niet dat Shankar een andere legerbevelhebber zal benoemen, omdat niemand bereid is om Bouterse op te volgen. Een leger zonder bevelhebber betekent een machtsvacuüm. Als deze si tuatie lang gaat duren zou het leger wel eens tot actie kunnen overgaan, voorspelt Haakmat. Het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken heeft Bouterse in bedekte gewaarschuwd voor een even tuele staatsgreep. De waarnemend leger bevelhebber Ivan Graanoogst heeft de manschappen van het Surinaamse leger voor vandaag opgeroepen voor een infor matieve bijeenkomst. Het leger zal het beleid dat door de Desi Bouterse is uitge stippeld ongewijzigd, consequent en zorg vuldig voortzetten, aldus Graanoogst. Pagina 5: Bouterse: Surinaams volk moet duidelijke keus maken" 28 PAGINA'S Krijgsraad gaat op in burger rechtspraak KGB-chef: bloedvergieten nodig om rust te herstellen Tesselaar wil meer h groepslessen op muziekschool I De kleine oorlog van Lou de Jong Voorzitter Smolders neemt afscheid van Hollands Merendistrict Perfect spel van Nationale Toneel in 'La Musica' Kerst RTV-gids Kerstbestand van de IRA BELFAST Het Ierse Repu blikeinse Leger (IRA) heeft voor de kerstdagen een staakt- het-vuren van drie dagen af- H gekondigd, dat afgelopen nacht is ingegaan. Eenheden IRA hebben de opdracht „alle offensieve mili- in het door de Brit- >ezette gebied op te schor tot middernacht op 26 de- mber". De laatste keer dat guerrilla-organisatie, die rijdt tegen de Britse heer- happij in Noord-Ierland, een ficiële staakt-hët-vuren af- ndigde was 16 jaar geleden. erstvrouw elen op een opisch eiland af en toe 6m een luchtige pauze, zo laat de 19-jarige Christine uit Nieuw Caledonië zien. Ver van haar vandaan, in Jackson, in de Amerikaanse staat Wyoming, houdt ene Daryl ook noodgedwongen rust. Hij kijkt bij 34 graden vorst verlangend uit naar de komst van de bus. Wat Christine aan graden Celsius te veel heeft, komt Daryl zwaar te kort. iets té...

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1