De dominee en de vrede die het verstand te boven gaat £eidóe0oivta/n kerk wereld Fout mgr. Gijsen leidde tot neerlegging bevoegdheden GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CeidócGouootit ZATERDAG 22 DECEMBER 1990 PAGIN fll Raad Kerken: kerkdiensten vooravond 15 januari AMERSFOORT De Raad van Kerken in Nederland heeft de plaatselijke kerken opgeroepen een oecumenische kerk dienst of een vredeswake te houden aan de vooravond van 15 januari 1991. Op deze dag loopt het VN-ultimatum aan Irak af. De Raad hoopt dat de kerken voor deze dienst, op zondag 13 of maandag 14 januari, de medewerking vragen van de plaatselij ke vredesgroepen. Tijdens de dienst moet „het bidden van de geloofsgemeenschap een duidelijke toespitsing krijgen", vindt de Raad. De Raad herhaalt zijn standpunt dat een offensief mi litair optreden irj de Golf „ten enenmale onaanvaardbaar" is. De „steeds manifester wordende opbouw van een offensieve troepenmacht van de Verenigde Staten" wekt bij de kerken grote verontrusting. STIBA wil beëindiging antisemitisch conflict ROTTERDAM/SLEEN De Stichting Bestrijding Antisemi tisme (STIBA) heeft burgemeester D. Apeldoorn van de Drent se gemeente Sleen dringend verzocht een einde te maken aan een slepende antisemitische kwestie in Schoonoord. De burge meester heeft echter de stellige indruk dat het hier om een ge wone burenruzie gaat, waarvoor de officier van justitie moet worden aangesproken. De burgemeester levert „geen commen taar" op de brief van STIBA-directeur R.A. Stein, waarin wordt gerept van „een meervoudig burenconflict, waarin anti semitische scheldtirades op straat, scheldbrieven met antisemi tische teksten en vernielingen met antisemitische motieven een centrale plaats innemen". Doelwit van de tirades is een echtpaar dat Israël gunstig gezind is maar zelf niet joods is. Voel je als een Engel met één vleugel die in twee-eenheid met de Heer kan vliegen overal doorheen. Angelique van Wouw Druk op bestuur Evan. Hogeschool om af te treden HUIZEN Negen voor- mannen uit de reformato rische wereld hebben gis teren in een open brief een dringend beroep op het bestuur van de Evan gelische Hogeschool ge daan om af te treden en een commissie van drie wijze mannen aan te stel len. Dit schrijven prof. dr. J. Dou- nta (vrijgemaakt), ir. J. van der Graaf. ds. mr. J Haeck. dr. J. Hoek, dr. S Meijers en A C. Veldhuizen (allen Gere formeerde Bond in de NH Kerk), ds J.H. Velema, prof. dr. W.H. Velema en dr. K. Veling (christelijk gerefor meerd). Alle ondertekenaars komen uit kerkelijke denomi naties die tot het 'achterland' van de EH gerekend mogen worden. „Als deze zaak voort blijft sle pen, zou het nodig kunnen zijn de kerken te adviseren de geldstroom voor de EH op te schorten," aldus de brief schrijvers. „Wij zouden ons daartoe gedwongen voelen, gegeven onze positieve steun in het verleden." Als niet-ge- subsidieerde instelling wordt de EH gedragen door vrijwil lige giften. De bestuurscrisis sleept al zo lang voort, zonder dat er een uitweg uit de crisis ophanden is. dat de geldstroom voor de EH en daarmee het voortbe staan van de EH zelf in ge vaar dreigt te komen. Volgens de briefschrijvers zijn de ver houdingen dermate verstoord dat van het bestuur in de hui dige samenstelling in redelijk heid geen oplossing voor de conflicten kan worden ver wacht. „De zaak heeft haast, de tijd drmgt," aldus de brief schrijvers. Ruim 1,3 miljoen voor restauratie Portugese synagoge AMSTERDAM De fi- nanciële actie voor de restauratie van de Portu- gees-Israëlietische syna goge in Amsterdam heeft tot nu toe ruim 1,3 mil joen opgeleverd. Ook is er voor bijna 4 miljoen gulden aan subsidies toege zegd, zo heeft de stichting Vrienden van de synagoge gisteren bekendgemaakt. De stichting, die in mei haar actie begon, hoopt op korte termijn de resterende 2,5 miljoen gul den te vinden. Naar alle waarschijnlijkheid zal vol gend jaar een begin worden gemaakt met de restauratie van de synagoge, die in 1675 in gebruik werd genomen. Bij het begin van de actie werd gezegd dat de synagoge, volgens de stichting „de oud ste en mooiste ter wereld", een bouwval dreigt te wor den. De Portugees-Israëlieti- sche gemeente, die slechts 500 leden telt, is zelf niet in staat de kosten van de restauratie, ongeveer 7,5 miljoen gulden, voor haar rekening te nemen. De column van pastor Marinus van den Berg verschijnt op maandag. ERMELO „Ik verte genwoordigde de kerken in brede zin. Mijn zon dagsdiensten in het cafe taria van de Witte de With werden wekelijks bijgewoond door gemid deld twintig belangstel lenden. Onder hen waren protestanten, katholieken en niet-gelovigen. Ik vind dat een redelijke aantal. Dat lijkt vreemd als je bedenkt dat meer dan de helft van de 196-koppige bemanning van kerkelij ke afkomst was. Maar ik rekende op een opkomst percentage van zo'n tien procent. Door het lopen van oorlogswacht, zes uur op, zes uur af, hadden ve len gewoon geen tijd om naar de kerkdienst te ko men. Dus dan is de be langstelling alleszins be hoorlijk geweest". „In de eerste weken na ons vertrek heb ik vooral als praatpaal gefungeerd. In het begin wisten we niet waar we heen gingen, wat onze taak zou zijn. Kortom, onzekerheid was troef. Dat gaf een psychi sche spanning. Toen we een maal in de Perzische Golf wa ren beland, kregen we duide lijkheid en was de druk een beetje van de ketel. Tot het laatste toe is de sfeer goed ge bleven en was de motivatie optimaal". „Er werd altijd op allerlei ma nieren een beroep op mij ge daan. De behoefte aan ge sprekken werd gaandeweg minder. Ik kreeg meer tijd en begon te tekenen voor het da gelijkse krantje waarin het persnieuws staat. Cartoons met een actueel tintje, waarin je mensen en gebeurtenissen op de korrel, neemt. Ook maakte ik de nieuwsbrief, on derhield contacten met het thuisfront, werkte met een team aan een herinnerings boek en hielp mee met het vi deojournaal. Dan maakte ik interviews op de werkplek van matrozen, onderofficeren en officieren. Voor mij was dat heel handig, want dwars door alle rangen heen kreeg ik veel contacten". „Juist die ontmoetingen en gesprekken met mensen boei en mij zo. Van huis uit ben ik hervormd. Pas later heb ik de bewuste keuze gedaan om Christus als Verlosser te ac cepteren. Dat gebeurde nadat ik met zendelingen had ge sproken. Niet zo zeer hun bui tenlandse verblijf zelf sprak mij aan, ik stond niet te trap pelen om op stel en sprong ook in den vreemde te gaan. Ik ging eerder op zoek naar de kern van het Evangelie en het woord van God De bood schap was voor mij: waai niet met alle winden mee Dog ma's spreken mij niet aan. Ik ben in Brussel theologie gaan studeren aan een interkerke lijk instituut. Na mijn studie werd ik predikant in België. „Wapens zegenen is je reinste flauwekul" De tegenstelling is schril. De 398 opvarenden van de Nederlandse marinefregatten Witte de With en Pieter Florisz zijn net teruggekeerd van een verblijf van drie maanden in de Perzi sche Golf en kunnen Kerstmis thuis vieren. Begin december is hun taak overgenomen door de collega's van de Jacob van Heemskerck en de Philips van Almonde, aangevuld rpet de be manning van het bevoorradingsschip de Zui derkruis. Honderden Nederlanders vieren het feest van de vrede op zee, bij een temperatuur van dertig graden, met een voortdurende oor logsdreiging boven het hoofd. Dominee Henk van den Born (48) uit Ermelo, zelf oud-mari nier, vertoefde de afgelopen maanden als gees telijk verzorger op de Witte de With. Hij moest van alle markten thuis zijn; naast het voeren van zware gesprekken tekende hij cartoons voor het dagelijkse nieuwsblad, maakte hij het video-journaal en was hij mede-samensteller van een herinneringsboek. Een monoloog van een predikant die geweld ziet als het uiterste middel om je verworvenheden te verdedigen. Maar: „Wapens zegenen is je reinste flauwe kul". Ik heb altijd graag met jonge ren gewerkt en toen ik de kans kreeg naar het leger te gaan, heb ik die gegrepen. Na negen jaar was er de moge lijkheid naar de marine over te stappen. Ik vroeg mijn echtgenote wat zij ervan vond, dat ik zo vaak van huis zou zijn. Ze zei. het is je op het lijf geschreven". „Gelukkig heb ik de nodige ervaring met crisissituaties. Als dienstplichtig marinier was ik in '62 in Nieuw-Gui- nea. Daar heb ik vier en een halve maand zonder aflossing in de jungle gezeten en aller lei acties meegemaakt. Later was ik als legerpredikant een half jaar bij het Nederlandse Unifil-bataljon in Libanon. Dat heeft mij een betere kijk gegeven op de manier waarop mensen onder spanning rea geren. Ik heb, voordat we naar de Golf gingen, geen vastomlijnd plan gemaakt. Mijn vrouw en ik kwamen net terug van een verblijf van anderhalf jaar bij de marine op Curasao. Ik ben amper een maand thuis geweest. Ik dacht 'ik zie wel hoe het gaat'. Wel verwachtte ik meer men sen bij me te krijgen met vra gen over de inhoud van hun leven Dat is ook gebeurd. Tot aan de passage door het Suez- kanaal was de politieke situa tie zeer gespannen Iemand zei, nadat hij z'n verhaal had verteld „Nou dominee, dit is dan mijn biecht geweest". Een ander vroeg mijn hulp bij het schrijven van 'de laatste brief' aan de familie. De meeste ge sprekken hadden diepgang, ze kwamen niet voor 'een praat je pot' zoals dat aan boord heet. Met mijn collega op de Pieter Florisz, een pater, wis selde ik ervaringen uit. We hielden elkaar goed op de hoogte, daar leer je van". „Voor de zekerheid had ik ex tra bijbels en studieboeken meegenomen. Die heb ik vooral gebruikt om mensen nuttige dingen aan te reiken, iets waar ze wat aan hadden. Je moet bijbelse verhalen en de bedoelingen van Jezus ver talen naar praktische geval len. Samen met de scheepsarts heb ik bijvoorbeeld stress in gevechtssituaties behandeld. Je moet absoluut geen theore tisch verhaal ophangen. Wel kun je uitleggen wat Jezus met vrede bedoelt en wat de mens ervan heeft gemaakt. Je verwijst naar het Kruis, de vrede die alle verstand te bo ven gaat" „Als predikant heb ik de rang van kapitein-luitenant ter zee. Of dit voor matrozen een drempel is hangt van je eigen opstelling af. Ik wilde totaal geen drempels, daarom heb ik altijd zoveel mogelijk gepro beerd hun taal te spreken. Het gebeurde dan nóg dat ze me aankeken met een gezicht alsof ze wilden zeggen: we hebben een mooie dominee, maar wat bedoelt 'ie nou pre- I Eentonigheid t „De eentonigheid, en niet de verveling, was onze grootste vijand. Doordat iedereen oor logswacht liep en voortdu rend op z'n hoede was, kun je niet zeggen dat er sprake was van verveling. De eentonig heid was des te erger. We voeren in een vierkant. Elke dag deed je hetzelfde. Dan hadden onze matrozen na tien dagen echt een 'break' nodig. Iedereen was dolblij als we een haven aandeden. In de tussentijd probeerden we het monotone ritme te doorbre ken met spel en ontspanning, variërend van bingoavonden tot videofilms. Hoewel de schema's prima in elkaar za ten, ging er toch wel eens iets fout op de werkvloer. Zo is het met het leven op zee: je kunt niet om elkaar heen, dan botst er wel eens wat. Daar sprak ik over met de com mandant van het schip of het hoofd van een dienst en dan probeerde je samen de inci denten de wereld uit të hel pen. Je moet elkaar de waar heid kunnen zeggen. Dat is positief, je moet samen de klus klaren". „Dat besef is, en dat valt mij echt op, diep geworteld bij de marine. Op de Witte de With wist de een wat 'ie aan de an der had. We vormden één groot team. Aan de andere kant is gebleken dat marine mensen buitengewoon zelf standige vogels zijn. Dat geldt ook voor het thuisfront, met name voor de partners en kinderen. Hoewel sommigen het natuurlijk best moeilijk hebben gehad, heb ik nauwe lijks klachten gehoord. Wel zijn de telefoontjes en de brie ven van en naar huis ontzet tend belangrijk geweest. Niet alleen voor de privésfeer, maar ook voor het functione ren aan boord". Adventsdienst „In de aanloop naar de kerst dagen proefde je dat de sfeer begon te veranderen. We wa ren al op de terugweg. Ze hebben mij gevraagd de laat ste zondag, dat was de 16e, een adventdienst te houden. Ja, aan Kerst op zee wordt goed aandacht besteed. Ik weet zeker dat mijn collega's van de Jacob van Heems kerck en de Philips van Al- monde een uitgebreide kerst dienst zullen houden. Tijdens onze adventdienst heb ik ge probeerd de rol van Jezus als vredevorst te benadrukken". „Tja, ik begrijp dat buiten staanders denken: hoe kun je als predikant op een oorlogs schip varen en over vrede spreken? Zo'n fregat zit im mers vol met wapentuig. Nou, ik wil benadrukken dat ik er altijd voor de bemanning ben geweest, en niet voor de ka nonnen. Aan het zegenen van wapens doe ik niet, dat is je reinste flauwekul. Ik was er voor mensen die, dat mag je toch wel zo zeggen, in een aparte situatie verkeerden en die mogelijk in gewelddadige omstandigheden zouden be landen. Geweld gebruiken soms kun je niet anders. Het is voor mij in dat geval een noodzakelijk kwaad, het ui terste middel om je eigen ver worvenheden te verdedigen. Want wat deden wij in Nieuw-Guinea? We hadden de Papoea's recht op zelfbe schikking beloofd. Daarvóór, en nergens anders voor, heb ben we ons ingezet. Je kunt het niet helemaal vergelijken, maar in het geval van Ku- wayt gaat het óók om het recht op zelfbeschikking". ROB SEBES ROERMOND/ROME In kerkelijke kringen in Rome wordt er op gere kend dat bisschop Gijsen spoedig zal opstappen. Functioneren terwijl hij zijn belangrijkste be voegdheden aan anderen heeft gegeven, wordt niet goed mogelijk geacht. Maar dat zal pas gebeu ren wanneer het priester seminarie Rolduc weer draait zoals de bisschop het altijd heeft gewenst. Bisschop Gijsen nam daarvoor begin oktober al maatregelen zoals hij zelf in het bisdom blad De Sleutel aankondigde. Hij rekende er toen kennelijk nog op dat hij de situatie zelf kon oplossen. Hij kon echter op dat moment niet de publi citeit bevroeden die over Rol duc ontstond door een uitzen ding van Sonja Barend op 27 oktober waarin een voormali ge student de toestanden in Rolduc aan de grote klok hing. Niet alleen was nu be kend dat twee studenten die op Rolduc waren gewijd zich niet konden houden aan de celibaatsverplichting en daar om uit het ambt waren gezet, uit de uitzending van Sonja Barend bleek ook dat de con rector-biechtvader van Rol duc een jarenlange verhou ding had gehad met een van de wijdelingen, reden waarom deze conrector naar Duitsland werd verbannen. Die feiten raakten uiteraard via de pronuntius ook in het Vaticaan bekend dat daarbij geholpen werd door verklik kers. Binnen de kring van vertrouwelingen waartoe ie mand behoorde als de vorig jaar op verlof gestuurde Wim van der Valk leefde immers ook kritiek op het beleid van de bisschop. De vorige maand uitgelekte notulen van de stafvergadering van het bis dom bevestigden die weer stand nog eens. Ook kardinaal Simonis wees vorige week, toen hem een oordeel werd gevraagd over het besluit van bisschop Gij sen zijn belangrijkste taken over te geven aan twee nieu we vicarissen, ongewild waar de zere plek zit: de „narig heid" op het priesterseminarie Rolduc had bisschop Gijsen persoonlijk heel erg aangegre pen. Wat de kardinaal in zijn be oordeling van Gijsens besluit ook signaleerde, namelijk dat de bisschop er al een tijdje over nadacht om zijn taken aan anderen over te dragen, moet sinds het gebeuren in Rolduc in verhevigde mate voor hem hebben gespeeld. Mgr. Gijsen was sinds hij in 1972 tot bisschop werd be noemd geregeld in Rome te vinden. Daar zocht hij de ge wenste steun voor zijn beleid en hij had daar des te meer behoefte aan omdat dit in Ne- FOTO: DIJKSTRA „Onhoudbaar" Na het bekend worden van de gebeurtenissen in Rolduc werd bisschop Gijsens positie in kringen rond het seminarie Rolduc als „onhoudbaar" ge kwalificeerd. Volgens de kerkjurist prof. dr. R. H'uysmans spelen in de ge wraakte situatie op het semi narie Rolduc twee bepalingen uit het kerkelijk wetboek een belangrijke rol. In de eerste plaats canon 977 die luidt: „De absolutie van een medeplich tige in een zonde tegen het zesde gebod van de Decaloog (Gij zult geen onkuisheid be drijven) is ongeldig Als straf daarvoor bepaalt canon 1378 dat wie zich daar aan schuldig maakt, door de Heili ge Stoel geëxcommuniceerd kan worden. In ieder geval moet kerkrechterlijk de Heili ge Stoel er aan te pas komen om zo'n situatie weer in het reine te brengen. Welke rol bisschop Gijsen zelf in deze heeft gespeeld of wel licht bewust niet speelde, blijft een open vraag. De ex- priester stelde in de uitzen ding van Sonja Barend dat de bisschop van zijn relatie met de conrector op de hoogte was. Openlijke desavouering van de bisschop zou echter in Va ticaanse ogen geen aanbeve lenswaardige beleidslijn zijn. Met zo'n veroordeling van bisschop Gijsen zou immers tevens het priesterinstituut in een kwaad daglicht worden gesteld, zodat, om het populair te zeggen, met het badwater ook het kind dreigde te wor den weggegooid. Volgens Nederlandse kerke lijke kringen in Rome is het de pronuntius geweest die een oplossing heeft bedacht voor de problemen van bisschop Gijsen. En dit ligt ook voor de hand, want hij maakt ook zelf deel uit van de oplossing: de pronuntius zal nieuwe pries ters wijden, zo heeft bisschop Gijsen in een brief aan alle parochiepriesters bekend ge maakt. Onduidelijk is of de gekozen oplossing ook het karakter heeft gehad van een „sanc tie". Zo dit al het geval is, dan zullen de verantwoordelijken dit nimmer willen toegeven. Maar erg waarschijnlijk is dit niet. Aan de goede trouw en de orthodoxie van de bisschop hoefde toch immers nooit te worden getwijfeld! Dat het canoniek recht voor de nu gekozen oplossing moest wijken mag gezien de hogere belangen die op het spel waren nauwelijks ver wonderlijk heten. Volgens het kerkelijk recht kan een bis schop namelijk bevoegdheden als die van de benoeming van priesters en van de priestero pleiding niet aan vicarissen delegeren. PAUL VAN VELTHOVEN 11. Kanttekening bij vacaturesto Fractievoorzitter eico Brinkman van het c|!eJ[ heeft ordeproblemen. De tweede garnituur van zijn kan jki fractie laat zich steeds minder gelegen Jiggen aan fractie ile 1 cipline of partijlijn. Zo moest Brinkman zijn fractiegenoot lse Kok nadrukkelijk terugfluiten vanwege een niet-geaut< &en seerde aanval op het beleid van PvdA-minister Pronk. VERVOLGENS kreeg partijgenoot Paulis van zijn voor 1 ter een veeg uit de pan. Paulis had namens het CDA afwijzend gereageerd op de suggestie van PvdA-fractievojF zitter Wöltgens een vacaturestop af te kondigen bij de rijf^ overheid. Botte bijl, onverdiende aanval op hardwerkei ambtenaren, Paulis kwam verontwaardigde woorden teki Hij was echter vergeten dat Brinkman nog maar kort g den exact hetzelfde drastische voorstel had gelanceerd. De politiek is het er wel degelijk over eens dat fors n worden gesnoeid in het ambtenarenkorps. De analyse i Thijs Wöltgens, die vaststelde dat alle halve maatregelen de afgelopen jaren niet het gewenste effect hebben geh it" wordt kamerbreed onderschreven. Minister Dales van b n nenlandse zaken sprak donderdag in de Kamer welisw ger van de „hardnekkige mythe" dat er van de afslanking i het overheidsapparaat nauwelijks iets terecht komt. neemt echter niet weg dat de inkrimping in elk geval i verloopt volgens het ambitieuze schema dat indertijd re ouv door het eerste kabinet-Lubbers is opgesteld. INTEGENDEEL, volgens de jongste cijfers is ons land jaar vijfduizend rijksambtenaren rijker geworden. De windsvrouw verklaarde bovendien zelf niet te kunnen b< ven, dat het aantal ambtenaren volgend jaar beslist nietv iar der zal toenemen. Daar is kennelijk geen kruid en geen 'e ciencykorting' tegen gewassen. De politiek staat machteloos toe te kijken terwijl de i van Parkinson onverminderd haar werk doet. Indien het gering en parlement ernst is met hun voornemen de vie macht een halt toe te roepen, dan zijn harde ingrepen onv mijdelijk. Een vacaturestop is een ongenuanceerde, bele sarme maatregel. Maar hij helpt wel, en is wel heel erg ci ewe troleerbaar. bl Een politicus die de omvang van het ambtelijk apparaat discussie stelt krijgt de bal onmiddellijk teruggekaatst. plan dat kabinet en Tweede Kamer uitbroeden of het s. gaat om tolheffing, milieucontrole of fraudebestrijding vergt bij de uitvoering menskracht. Als de politiek zorgt vi minder regelgeving, en zekér voor minder gedetailleerde gelgeving, komen er vanzelf minder ambtenaren, zo zegj t r ambtenarenbonden en andere verdedigers van de status q f i ar 1 DAAR zit veel waars in. Wöltgens en Brinkman moeten seffen dat zij niet van de overheid mogen eisen zo nog steeds doen dat elke op de Noordzee gevangen en elke druppel koeiemest ambtelijk wordt geregistreeJ terwijl ze gelijktijdig het mes willen zetten in de omvang het ambtelijk apparaat. Een vacaturestop bij de rijksoverh is slechts mogelijk, indien de politiek zich in haar wetgev de arbeid aanzienlijk terughoudender gaat gedragen dan dusver het geval is. Hetgeen niet alleen mogelijk, maar uitermate gewenst is. Kandidatuur Van Aardenne Volgend jaar maart worden de verkiezingen voor Provinciale Staten gehouden. Dat lèidt ook tot een nieu samenstelling van de Eerste Kamer, die nog steeds indir (door de leden van de Provinciale Staten) in nieuwe same stelling wordt gekozen. Dat gebeurt overigens pas eind mp. OVER de kandidatuur van oud-minister Van Aardenne economische zaken (1977-1981 en 1982-1986) voor de nieu Eerste Kamer wordt wat meewarig gedaan. Zoals bekend de VVD'er Van Aardenne de man die te boek staat als 'aangeschoten wild' omdat hij, ondanks de voor hem niet gunstige uitkomst van de parlementaire enquête over RSV-affaire, kon aanblijven en ook aanbleef als minister HlJ diende zijn termijn als minister uit omdat de Twe« ike Kamer er toen het er op aankwam, in het belang van CDA/VVD-coalitie, voor terugdeinsde hem weg te sturioet Maar het politieke lot van Van Aardenne was l de resterende tijd van zijn ambtstermijn had hij alle gei ikt verloren en hij keerde na de verkiezingen van 1986 ook n terug in de Tweede Kamer. MAAR dat wil natuurlijk niet zeggen dat Van Aarden ver geen goed lid van de Eerste Kamer zou kunnen zijn. Als e minister of een staatssecretaris een fout heeft gemaakt, mi11 dat consequenties hebben, maar de man of vrouw moet lat )r° in een andere functie, wel voluit kunnen functioneren. J geldt voor Van Aardenne, maar eveneens voor andere ou bewindslieden als bijvoorbeeld oud-minister Braks. Het m< aar mogelijk zijn van hun onmiskenbare kwaliteiten elders, 1 voorbeeld in de Eerste Kamer, te blijven profiteren. CcldócSoiiACMlt Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers) Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon: 071 - 122 244 Postadres. Postbus 11, 2300 AA Leiden ier Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17 00 uur. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248. van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u, op za van 14.00 tot 15.00 uur Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per acceptgirokaarten per maand f 25,70 per maand f. 26,7^, per kwartaal f. 76,60 per kwartaal per jaar 294,30 per jaar Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 -122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050 dsi ayt or

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2