„Ik weet dat ik dat gefluit en gejoel niet verdien" FRANK RIJKAARD EN ZIJN ZELFRESPECT O G A Kerstmis 19 9 0 De taxichauffeur vloekt. Na anderhalf uur rijden zijn we terug op exact het zelfde punt vanwaar we vertrokken. Hij blijkt een supporter te zijn van Inter en is niet bekend met het veertig kilometer verderop gelegen trainingscentrum Milanello, waar concurrent AC Milan traint. Drie kwartier geleden al is de chauffeur opgehouden met zingen. Glimlachen in de achteruitkijkspiegel doet hij ook niet meer. Hij weet dat zijn passagiere op ontploffen staat en vraagt met Italiaans gemopper om genade. „Frank ontploft nooit", zegt Marco van Basten. „Hij is altijd even be heerst en gecontroleerd. Nou ja, bijna altijd. Als hij ontploft, dan doet hij het ook goed". Met spuug bijvoorbeeld. In de wedstrijd Nederland-Duitsland. „Toen had ik mezelf dus niet meer in de hand. Want dat doe je normaal na tuurlijk niet. Maar de laatste tijd gaat het goed. Een aantal zaken in mijn privéleven heb ik op een rijtje gezet (echtscheiding, red.). Daar ben ik nu geruime tijd overheen. Het heeft me nog eens doen beseffen dat ontploffen weinig zin heeft. Je moet handelen of gebeurtenissen aanvaarden. Wat heeft het voor zin om te ontploffen bij din gen die je niet kunt verhelpen?". Nuchter, maar niet onbewogen. „Na tuurlijk is je privéleven van invloed op je prestaties. Ze zijn aan elkaar ge koppeld. Als je je lekker voelt, geluk kig bent, kun je je beter concentreren op de wedstrijd en presteer je ook be ter". ffer Als zijn prestaties een graadmeter zijn van zijn welzijn, dan loopt Rijkaard nu over van geluk. Na enkele rode kaarten eerder dit jaar, speelt hij de laatste weken de sterren van de hemel met als hoogtepunt twee doelpunten in de wedstrijd om de wereldbeker te gen Olimpia Asuncion in Tokyo. Maar tijdens het wereldkampioen schap voetbal afgelopen zomer in Ita lië voelde Franklin Edmundo Rijkaard (27) zich helemaal niet lekker. Twee jaar lang al had hij zich geërgerd aan het gekonkel binnen en rond Oranje. In het belang van het team had hij ge slikt en gezwegen over gekijf over coa ches, spelers en opstellingen. Het we reldkampioenschap maakte een einde aan de jaren van aanvaarding. Na het gedwongen vertrek van Libregts en de komst van Leo Beenhakker speelde Oranje een slechte openingswedstrijd en Rijkaard verhuisde van zijn gelief de middenveld naar de positie van voorstopper. Het wereldkampioen schap werd voor Oranje een fiasco en voor Rijkaard de uitkomst van een lange optelsom: „De lol was er af'. Het was de hoogste tijd om te hande len: geen Oranje meer. Nederland rea geerde verrast en bedroefd. Bonds coach Rinus Michels jammert nog steeds, ook al kan hij de beslissing van Rijkaard plaatsen. „Frank heeft een ei gen stijl. Hij is zichzelf en dat zie je terug in zijn voetbalspel. Hij is tame lijk vrij, houdt niet van een te gebon den taakstelling wat nogal eens van hem is verlangd. Men vroeg hem om een offer in het teambelang. Dat heeft 'ie gedaan, maar die rol is hem niet op het lijf geschreven. Frank wenst geen ondergeschikte rol, hij wil een stempel drukken op het spel. Men moet hem niet te veel beknotten in zijn zijn". Het is maar heel even stil als Michels gevraagd wordt wat hij Rijkaard zou willen vragen. „Of 'ie op een gegeven moment in staat zal zijn zich over zijn persoonlijke bezwaren ten opzichte van Oranje heen te zetten ten behoeve van het teambelang en de toeschou wers". Oukkel Rijkaard legt zich niet vast, houdt graag deuren open „omdat je elk mo ment van de dag verandert. Het leven is een aaneenschakeling van gebeurte nissen waarvan de ene meer indruk op je maakt dan de andere. De geboorte van mijn dochter, vier jaar geleden, was heel bijzonder. Maar er gebeuren voortdurend dingen die je veranderen. En gelukkig maar, anders groei je niet en zou ik dezelfde zijn als tien jaar ge leden". De deur naar Oranje staat dus nog open? „Het was een welovenvo- gen beslissing. En ja, ik ben princi pieel. Maar ik vind het onzin om nooit op principes terug te komen. Dan sta jc jezelf in de weg als je iets graag wilt doen". Maar voorlopig lijkt Rijkaard heel ge lukkig zonder Oranje. Hij volgt de verrichtingen van het nationaal elftal met belangstelling maar zonder brok in de keel. Toen vóór de wedstrijden Portugal-Nederland en Nederland- Griekenland het Wilhelmus klonk, zat Rijkaard thuis voor de buis. „Heel rustig. Ik kan er goed afstand van ne men. Oranjegevoel? Dat wordt door de pers en het publiek naar boven ge bracht. Je móet presteren. Als je wint is iedereen blij en ik moet zeggen dat het wel plezier geeft om zoveel men sen te zien feestvieren. Maar als je verliest slaat de euforie om in kritiek. Er zijn mensen die zeggen dat ik niet tegen die druk zou kunnen. Onzin. Ik had er gewoon geen lol meer in. De beslissing om niet meer in Oranje te spelen bewijst juist dat ik tegen stress en kritiek bestand ben. Ik heb geleerd afstand te nemen van de publieke opinie die jé tot held of sukkel kan maken. Je moet jezelf niet gaan zien als datgene wat de mensen van je den ken. Als ik m'n leven zou moeten schikken naar anderen, dan zou ik me niet goed voelen. Ik doe wat ik wil, conform mijn eigen normen en waar den". leen maar ellende van. Kijk alleen maar naar Noord-Ierland. Dominees die leiders worden en gelovigen die el kaar afslachten. En hoe zit het dan met 'heb uw naaste lief?' Nee, je kunt er ook zelf achterkomen wat goed en fout is". In de machtige dom van Milaan wach ten mensen in de rij om te biechten. De biechtstoelen die in Nederland be zienswaardigheden zijn geworden, worden hier volop gebruikt. Een ver gevensgezind gezicht in de stoel, tien bedrukte ervoor. Ze vinden verlichting bij Maria, waar honderden kaarsjes branden. Elke vlam koestert een wens. Liefde, beterschap, vergeving, winst voor AC Milan. Maria staat voor niets. Rijkaard vindt het allemaal pri ma. Baat het niet, dan schaadt het niet. Hij steekt geen kaars op voor een wedstrijd, maar draagt wel altijd het kettinkje dat hij ooit van zijn vader heeft gekregen. „Een kettinkje met een weegschaal eraan, mijn sterrenbeeld". msterdam „Van mijn vader gehad. Jongen, doe dit om, dan gaat het goed. zei hij toen 'ie het me gaf. Sindsdien heb ik het al tijd om. Niet dat ik denk dat het zon der kettinkje niet lukt, maar het gaat om het gevoel erachter. Ik heb het van mijn vader gehad". Rijkaard gaat vaak naar huis. Naar Amsterdam. Op bezoek bij zijn ou ders, de ouders van zijn vriendin en stappen met vrienden. „Ik heb het pri ma naar m'n zin in Italië. Maar het is fijn om naar Nederland te gaan. Om de twee maanden ben ik een paar da gen in Amsterdam. Daar voel ik me thuis, op m'n gemak. Overdag bij fa milie en 's avonds de sfeer van Am sterdam proeven. In Nederland zijn de mensen rustiger dan hier in Italië. Hier word je er veel meer aan herin nerd dat je voetballer bent. In Amster dam ga ik gewoon de kroeg in met vrienden, praat wat en vergeet alles. In Nederland ben ik meer mezelf'. In Italic is Rijkaard een held. Hij staat afgebeeld op posters, shirts, vlaggen en petjes. Alles in de kleuren zwart-rood met soms een vleugje Oranje. Wie niet alleen in kleur maar ook in geur wil bekennen supporter van AC Milan te zijn, gebruikt het AC Milan eau de toi lette dat te koop is in 'Milan Point' in het centrum van Milaan. Wanneer de held zich op straat begeeft, wordt hij belaagd door handtekeningenjagers. Het is de tol van de roem, die Rijk aard graag betaalt. „Ze komen naar je toe rennen met papier en pen. Daarna zijn ze weer weg. Kleine moeite toch om een handtekening te plaatsen?". De vaak overdreven belangstelling van de Italianen maakt Rijkaard niet tot kluizenaar in zijn residentie in het rustige Legnano. De Amsterdammer vertoeft graag aan het Comomeer maar houdt ook van de drukte en het rumoer van de stad. Liefst vertoeft hij in de 'zona Brera', een middeleeuwse wijk met smalle straatjes, sjieke mode zaken en gezellige restaurantjes en bars. Of in een van de betere clubs aan de via Lodovico il Moro, even buiten het centrum. Samen met z'n vriendin. En soms met Ruud Gullit en Marco van Basten. „Samen een happie eten. Niet te vaak, want je ziet elkaai^al bij na dagelijks". G, eluk De twee Nederlandse spitsen verdie nen aanzienlijk meer dan de midden velder. Rijkaard haalt zijn schouders op. „Wal anderen verdienen interes seert me niet. Ik ben tevreden met het geen ik verdien. Ik teken wat ik goed en rechtvaardig vind. Er zijn er ook die minder verdienen". Rijkaard krijgt jaarlijks enkele miljoe nen uitbetaald. Hoeveel precies, gaat ons niet aan, vindt de Milanees. „Top sport is gewoon wat een gek ervoor geeft. Ik heb het geluk dat ik iets doe dat ik heel leuk vind, waar veel men sen van houden en waarmee je dus aardig wat geld kunt verdienen". Heb jij geluk? „Ik zoek het wel. Ik ben een zondagskind en ze zeggen dat die voor het geluk geboren zijn. Ik geloof het graag. Ik ben altijd bereid positieve dingen te aanvaarden. Wat geluk is? Tja geluk is een gelukkig en doel gericht leven hebben en daar elke dag blij mee zijn en elk moment van de dag. Ik heb geen doel in de zin van daar wil ik naar toe. Ik denk heel ont spannen over het leven na het voetbal len. Misschien ga ik terug naar Neder land en word ik jeugdtrainer of mis schien begin ik wel een winkeltje in mode. Ik weet het niet. Ik maak me er helemaal niet druk over. Mijn doel is genieten van het leven, elke dag iets doen waar je plezier in hebt. Ik leef heel sterk in het hier en nu. Dit is je leven. Dit zijn de momenten dat je moet genieten. Niemand weet of er oed en fout Zelfrespect en zelfvertrouwen houden Rijkaard op de been tegen de druk van media en publiek. Er is geen ge loof of leer waarop hij drijft of terug valt. „Voor mij is geloof iets dat van uit jezelf komt. Je moet zelf weten wat goed en slecht is. Ik heb alle waarde ring en respect voor welk geloof dan ook, maar het gevaar van geloof schuilt in de bundeling. Daar komt al- fr een leven na de dood is. Persoo geloof ik wel in de ziel. Het lichj het omhulsel gaat dood. Maar de het innerlijk, zou misschien kui doorleven". Rijkaard leeft onbezorgd. „Ik hel tijd een vrij nonchalante levens ding gehad. Ik ben geen streber, ook nooit gedroomd van roem, van goed voetballen. Roem wordi paald door anderen. Het gaat eron je plezier hebt in hetgeen je doet dat heb ik. Elke wedstrijd weer is uitdaging voor mij, vind ik spann Ik doe stinkend m'n best. En da het fijn als mensen zeggen 'wat hi goed gevoetbald'. Ik ben niet I voor dingen die fout kunnen gaai kom altijd wel terecht. Kwestie zelfvertrouwen. Als ik morgen meer zou kunnen voetballen dan ik wat anders waar ik plezier in Onkruid? Nou, dat klinkt zo négi Als jc in jezelf gelooft kom je een eind". Als Rijkaard niet voetbalt ma§ graag een partijtje tennis of sq spelen. Muziek vindt hij ook hardrock bijvoorbeeld, maar zwoele Braziliaanse klanken of janl de Amsterdamse smartlappen. Et zen, liefst boeken van Kees van I ten of Yvonne Kroonenberg. Al maar humor hebben, en niet te( zijn. want dan haakt Rijkaard af. lange verhalen kan ik me niet con treren. Korte verhalen met zelfspj waarin dagelijkse dingen op de worden genomen, die lees ik graag ik ben gek op backgammon. Eigei alle spelletjes wel. Vooral spell met woorden vind ik leuk. Scrabbj zo". Interviews? „Ook, mits de vn aardig zijn. Als ik dichtklap dan I dat met de vragen te maken, die zó stompzinnig kunnen zijn. De s| journalistiek is toch een bekron wereldje, vooral hier in Italië. A standaard vragen: hoeveel wordt hadden jullie er zin in vandaag? moet je daar nu mee? Italiaanse ij views zijn heel oppervlakkig. Elke hetzelfde". Langs de lijn hangen Italiaanse joi listen. Verslaggevers van bladen e levisie. Elke dag hebben ze iets te den over AC Milan. De hoge free tic maakt de nieuwswaarde g< Wat valt er vandaag te melden? C is niet op de training omdat hijl stelt van een blessure. Maar dat w we al. Verder schijnt de zon en hej de jongens er zichtbaar zin in. In kringetje spelen ze de bal rond. beurten moet iemand proberen dl te onderscheppen. Jonge hondei dollen op het gras. Leuk om te zi< ongetwijfeld nog leuker om te Van Basten kraait van plezier. Dekrompen „De Nederlanders zijn heel popuj verzekert Tonie van het televisi tion Channel 5. „Het Italiaanse bliek houdt van hen omdat ze nil leen voetballer zijn, maar ook it De meeste Italiaanse voetballers alleen de bal. De Nederlanders hel geen oogkleppen op. Vooral Gul populair. Omdat ie ook een beetji partiest is en tegen apartheid". 1 anti-apartheid is weinig populai Italië. De werkloosheid, woning! en armoede in de grote steden zei tot discriminatie. Op de Italiaan] levisie verschijnen spotjes als ol deel van een overheidscampagne I racisme. En in de voetbalstal wordt gefloten en gejoeld wanneel donker gekleurde speler aan de b „Ja, het is in de mode om te fll Het gebeurde al langer in Schol Engeland en Duitsland en heel ste België, maar na het WK lijkt n zijn overgewaaid naar andere Eu se landen. Ik hoor het wel op het maar ik laat me er niet door ui( evenwicht brengen. Je kunt er ooj positiefs uithalen: motivatie. AcH is een oud thema. Overal heb je en slechte mensen. De slechte hfl geen eigen mening, voelen ziel dreigd, zijn jaloers op het werk auto van de buurman en denke krompen! Maar het is een mindel Daar moet je niet te veel woordj tijd aan besteden. Ik probeer er b te staan. Het is meer hun pro# dan het mijne. Ik heb een bepaal! druk van me als mens, een bd respect voor mezelf. En ik weet dat gefluit en gejoel niet verdien Zondagmiddag, half drie. Het gij sche stadion 'San Siro Guiseppe azza' kolkt. Een oorverdovend U stijgt op. Vuurwerk wordt ontstj papiersnippers dwarrelen naar I den. Tachtigduizend Italianen wi op hun gladiatoren. Een voor eei den de namen van de spelers roepen om als held te worden beid. „Numero otto: Frank Rijk: Geen gefluit of gejoel. AC Milan een thuiswedstrijd en de in roi zwart getooide massa overstemt teloos de geringe aanhang van genstander. De Surinaamse mit velder wordt met gejuich verwelf Negentig minuten rent en dribl over het veld, kalmeert teamj Gaudenzi die dreigt te ontplof hij een gele kaart krijgt en vei spoorslags in de catacomben vai Siro als het eindsignaal heeft ge ken. Terwijl de coach van AC 1 de horde journalisten uitlegt wa het vandaag niet zo lekker gil Gaudenzi verantwoording aflegt zijn gedrag, zit Rijkaard in de Op weg naar huis of een intiem n rant. MONIQUE VAN DE

Leidse Courant | 1990 | | pagina 26