„Kinderen krijgen is iets anders dan een auto kopen" M ETHICUS TEN HAVE KEERT ZICH TEGEN 'MAAKBAARHEIDSDENKEl K9M90U "DïllCIWAfC Prenatale diagnostiek en selectieve abortus kunnen het beeld van de gehandicapte in de samenleving negatief gaan bepalen. menswaardig bestaan? In dat licht moet je ook de discussie over de mi lieuvervuiling plaatsen. Mensen moeten het besef hebben dat het niet zozeer gaat om de condities waarin ze zelf leven als wel om de condities waarin hun kinderen zullen gaan le ven. Juist voor die toekomstige gene raties moet je ervoor zorgen dat de aarde leefbaar blijft". Vanuit de maakbaarheidsgedachte doen mensen ook een onbeperkt beroep op de geneeskunde. De morele keuzes dienen echter niet alleen ge maakt te worden door degene die een beroep doet op de geneeskunde, ook de medici dienen hun eigen morele af wegingen te maken.. Ten Have vertelt over een kwestie die onlangs in de me- disch-ethische commissie van het Aca demisch Ziekenhuis werd behandeld. Een vrouw van veertig jaar, met drie kinderen uit haar vorige huwelijk, klopte bij de gynaecoloog aan om de sterilisatie ongedaan te maken. Ze had sinds drie maanden een nieuwe relatie, met een man die zelf ook drie kinde ren had. Samen wilden ze een kind als bezegeling van hun relatie. „Je kunt nooit zeggen dat de keuze bij de vra gers van de dienstverlening alleen ligt. oraal Ook de medici moeten hun eigen mo rele afweging maken. Want anders ontstaat natuurlijk ook terecht het idee dat de gynaecoloog een soort loodgieter is die op verzoek van de cliënt de ene keer de buizen dicht draait, de andere keer weer open, en de volgende keer weer dicht". De 'harde' uitspraken uit de officiële rooms-katholieke moraal, waarin ook de methodes van reageerbuisbevruch ting en kunstmatige inseminatie cate gorisch afgewezen worden, verklaart Ten Have eveneens vanuit een verzet tegen die 'maakbaarheidsfilosofie'. Trouwens, de katholieke kerk wijst nog steeds anticonceptie af. „Die uit spraken worden gedaan vanuit een pessimistische visie dat het eventueel in onze maatschappij zo zou zijn dat kinderen worden beschouwd als een produkt. Trekje het denken in termen van maakbaarheid namelijk door, dan is het kinderen krijgen hetzelfde als het kopen van een auto. Wanneer het krijgen van kinderen door de voort plantingstechnieken onder onze con trole komt, kun je over kinderen als een soort produkt denken. Dat gevaar is misschien wel aanwezig, maar tege lijkertijd kan ik me moeilijk voorstel len dat dat voor veel ouders het geval zal zijn. Wel kan ik me voorstellen dat er in de aanlooproute van de technolo gie tot het geboren kind wel op zo'n mechanische manier over gedacht wordt. Maar dan heb je het over de discussies over de status van embry o's, het doen van experimenten en de overtollige bevruchte eicellen in het IVF-proces, de reageerbuisbevruch ting. In een laboratoriumsituatie be staat inderdaad een groot gevaar dat ervan wordt uitgegaan dat zulke eicel len materiaal zijn die in niets verschil len van ander materiaal. Die waar schuwingen gelden voor het eerste sta dium van de technologie. Maar niet voor het moment dat die kinderen er zijn". Op zijn laatste reis naar Afrika deed paus Johannes Paulus II de uitspraak dat er meer kinderen moeten komen. Zo'n uitspraak wil Ten Have niet geï soleerd beschouwen, maar in verband brengen met het sociaal-politieke spre ken van de kerk, dat niet zo gedetail leerd, en aanzienlijk progressiever is. Bijvoorbeeld in de visie hoe je armoe de moet bestrijden. „In feite zou het een enorme inzet van ons in het Wes ten vergen om de omstandigheden te verbeteren waarin kinderen in ontwik kelingslanden opgroeien. Kinderen zijn de toekomst van de samenleving. Daar moet je de nadruk op leggen. Heel vaak wordt de redenering ge volgd dat de honger en de sociale ach terstand in de Derde Wereld te wijten is aan de bevolkingsgroei. En wij heb ben dan een middel om die bevol kingsgroei te stuiten: 'op grote schaal anticonceptiemiddelen verstrekken. F undamenteel Daarmee kunnen we ons eigen econo misch bestel, waarin we de daar gepro duceerde produkten tegen een spot prijs afnemen, in stand houden. Zo laat je ons in onze comfortabele posi tie zitten en hoef je je niet af te vragen wat een goede oplossing is voor het ar moedeprobleem". Op zichzelf zijn moderne voortplan tingstechnieken als reageerbuisbe vruchting en kunstmatige inseminatie niet verwerpelijk, vindt Ten Have. Maar bij de introductie van nieuwere technieken dienen er wel enkele fun damentele ethische vragen gesteld en beantwoord te worden. Is het voor veel mensen vanzelfsprekend gewor den dat je het wel of niet hebben van kinderen zelf kunt bepalen en ook de grootte van het kindertal, door de voortplantingstechnologie zal ook in de toekomst de kwaliteit van het men selijk nageslacht volledig beheersbaar en maakbaar worden gemaakt. De ge volgen daarvan zijn voor een individu niet te overzien. Ten Have: „Door de genetische technologie hebben de mensen het straks zelf in de hand wel ke eigenschappen een kind zal hebben. Dan komt er nog een grotere verant woordelijkheid bij mensen te liggen. Het is een stap waarvan individuen niet meer kunnen overzien wat het op de langere termijn gaat betekenen. De eerste stap, het beheersbaar maken van de kwantiteit van ons nageslacht, heeft ertoe geleid dat onze kinderen straks in het jaar 2030 met een gewel dig verouderde bevolking komen te zitten. Daarmee komen allerlei maat schappelijke voorzieningen, zoals pen sioenen, in het gedrang. Maar ook gaat de verhouding tussen de generaties veranderen. Ouderen zullen de toon aangeven; de functie en de rol van jongeren zullen veranderen. Wat gaat dat voor gevolgen hebben? En dat wordt nog ingewikkelder op het mo ment dat mensen kunnen bepalen wat de eigenschappen zijn van een toe komstige generatie. Hoe kunnen wij zeggen welke eigenschappen hel zenlijkst zijn voor die generatie? weten wij wat over veertig, vijftig de belangrijkste eigenschappen Intelligentie? Maar wie zegt mij di telligentie een eigenschap is die betere samenleving zal opleveren? J_/erste stappen Die ontwikkelingen zijn nu al De eerste stappen in de richting ethische consequenties hebben, zij gezet, bijvoorbeeld door het toepa van prenatale diagnostiek en select abortus. De Maastrichtse hoogli wijst er op dat dit het beeld vandf handicapte in de samenleving negi kan gaan bepalen. „Als de rnaatsc pelijke ontwikkeling in die rick gaat, wordt het heel moeilijk zelf ij slissen. Want je hebt de mogelij' gehad om vóór de geboorte te vaststellen dat je kind mogoloii Als je het dan toch geboren laat den, dan is dat jouw keuze en mtf ook maar voor de consequenties draaien. En dan wil de samenle' daar ook geen voorzieningen voor treffen. Ik weet niet of W) mogelijkheden om de kwaliteit het nageslacht te bepalen ook vers dig zullen gebruiken. En de same ving zal zich moeten afvragen of verstandig is deze nieuwe technie zonder meer te introduceren; zot dat we ons afvragen of we dat niet bepaalde regels en criteria zou moeten verbinden". THEO KRAl Kerstmis 19 9 0 In de huidige tijd lijkt er voor de mens niets belangrijkers te bestaan dan zijn gezondheid. En de geneeskunde heeft ongekende mogelijkheden. Hart-, lever en niertransplan taties of (dubbele) longtransplantaties; de medische techniek heeft het allemaal mogelijk gemaakt. Ook voor het krijgen ,van kinderen, wan neer dat langs de natuurlijke weg niet lukt, zijn medische technieken beschikbaar, zoals reageerbuisbevruchting en kunstmatige inseminatie door donoren. De voortplantingstechnologie is zover voortgeschre den, dat in de toekomst zelfs bepaald kan worden wat voor soort kin deren we kunnen krijgen. Is de mens beter dan God geworden? Hoe verantwoord gaan we om met het menselijk leven bij de beslissing kinderen te krijgen, geen kinderen te krijgen, of een beroep te doen op die voortplantingstechnologie? Prof. Henk ten Have, bijzonder hoogleraar aan de Rijksuniversiteit Limburg vanwege de Radboud- stichting, heeft daar zo zijn gedachten over. „De moderne mens dreigt het slachtoffer te worden van de illusie dat zijn gezondheid en het menselijk bestaan maakbaar is". Een illusie, waarin voor het besef van God, de onvolmaaktheid en de eindig heid van het menselijk bestaan geen plaats meer is. Voor de medicus en fi losoof (Henk ten Have (39) promo veerde in beide disciplines) staat het vast dat de 'obsessie' voor de gezond heid die we in onze westerse cultuur zien, te maken heeft met de wijze waarop we aankijken tegen leven en dood. Als in een samenleving het geloof in het hiernamaals verdwenen is, wordt het hiernumaals vreselijk belangrijk. Het hier en nu is het enige leven dat telt, dus moet ten koste van alles wor den geprobeerd dat leven te verlengen. Alles moet uit het hier en nu gehaald worden. Ten Have: „Het verdwijnen van het perspectief na de dood leidt ertoe dat vóór de dood het fysieke be staan en de gezondheid automatisch alle aandacht, alle energie en inzet krijgen. Mensen kunnen in feite hun gezondheid niet meer relativeren. Als er geen perspectief meer is, geen leven na de dood, dan kun je alleen maar krampachtig proberen die dood zoveel mogelijk uit te stellen. En de gezond heid zo hoog mogelijk op te kalefate ren. Daarmee worden we slachtoffer van een illusie". Want de dood wint het altijd, en de strijd daartegen zal de geneeskunde nooit winnen, aldus de Maastrichtse hoogleraar, die zich gespecialiseerd heeft in de medische ethiek. „Ziekte zal de geneeskunde nooit kunnen voorkomen. Ze kan alleen het mo ment waarop we ziek worden en de ef fecten van die ziekte uitstellen. Maar uiteindelijk, ook als er een therapie ge vonden zou worden tegen kanker en hart- en vaatziekten, zal er wel een an dere aandoening zijn waaraan we overlijden". Toch wordt vanuit de gedachte dat onze gezondheid maakbaar is een haast onbeperkt beroep gedaan op de geneeskunde: die moet alles beschik baar stellen wat ze aan technieken in huis heeft. Existentiële ervaringen van geboorte, ziek-zijn, lijden, veroudering en sterven worden zo omgezet in tech nische problemen, waarvoor de ge neeskunde de oplossing moet aandra gen. nderen Ook bij het krijgen van kinderen speelt het idee dat het menselijk be staan maakbaar is een grote rol. Sprak je vroeger over kinderen als een ge schenk, nu 'neem je een kind'. Sterker nog, de uitdrukking 'een kind maken' behoort voor veel mensen al tot het normale spraakgebruik. Ten Have: „Je kunt nu zelf volledig bepalen of je wel of geen kinderen wilt, hoeveel kinderen, en in de toe komst misschien ook wat voor kinde ren je wilt. Tegelijkertijd zie je in uit spraken van de rooms-katholieke kerk de andere kant benadrukt: het krijgen van kinderen is niet maakbaar, het is een gegeven, het is een genade, het is iets wat je toebedeeld wordt. Beide po sities zijn extreem. We weten ook wel dat de vraag of je kinderen krijgt en wat voor kinderen je krijgt, niet volle dig beheersbaar is. Mensen willen mis schien ook helemaal niet zo ver gaan dat ze op al die voortplantingstechnie ken een beroep doen. Op een gegeven ogenblik trek je zelf een grens. Hoever wil je gaan? Aan de andere kant is het ook niet helemaal een gegeven waar je geen invloed op kunt uitoefenen, zoals de kerk dat zegt. Maar waar het om gaat is dit: hoe gaan wij om met de mogelijkheden die we hebben om kin deren te krijgen? Hoe verantwoorde lijk zijn we dan? Door welke uitgangs punten zouden we ons laten leiden?". Zelf formuleert de medisch ethicus daarbij een uitgangspunt dat veel mensen zullen onderschrijven en dat ook door kerkelijke uitspraken op dit gebied ondersteund wordt. „Kinderen zijn wezens die zich moeten kunnen ontwikkelen tot volwaardige mensen. De omstandigheden waarin kinderen geboren worden, moeten zodanig posi tief zijn dat ze tot volwaardige indivi duen kunnen uitgroeien. Dat is de re den waarom er in kerkelijke standpun ten elke keer weer de nadruk op wordt gelegd dat er een huwelijk moet zijn, een liefdesrelatie, een relatie waarin een vruchtbare voedingsbodem be staat voor het krijgen van kinderen". ^Menswaardig Dat ethische uitgangspunt strekt ver der dan alleen de opvoeding binnen een liefdesrelatie of gezin. Het heeft ook een maatschappelijke kant. „Zijn we, op het moment dat we besluiten kinderen te krijgen, niet voor meer verantwoordelijk dan alleen het feit dat zo'n kind in die kleine kring goed wordt opgevoed?", vraagt Ten Have zich retorisch af. „Hebben we ook niet de verantwoordelijkheid ervoor te zor gen dat de maatschappij waarin onze kinderen groot worden, evengoed die kwaliteiten heeft die leiden tot een Prof Ten Have: ..De moderne mens dreigt het slachtoffer te worden van de illusie dat ziin gezondheid en het menselijk bestaan maakbaar is". FOTO: PAUL MELL4.4RT

Leidse Courant | 1990 | | pagina 24