TJ Kerstmis, oud en nieuw 8 7 9 10 11 'Ierstmis fieUUe 6oma/nt Zaterdag 22 december 1990 Sociale vernieuwing: een injectie voor de fc samenleving V Ton van Duinhoven had met Crooswijk In Afrika dreigt opnieuw een ramp Commercie stort zich op Mozart Bethlehem: een puistje op de kale kruin van Groningen Familie vermisten tussen hoop en wanhoop Kerstverhaal Max Dendermonde et kerstmysterie twee keer in beeld: een hedendaagse ^flAhen één van bijna vijf eeu wen geleden. De oude afbeelding is op klein, zogenaamd agenda-formaat, goed 12 bij 8 centimeter, en maakt deel uit van de prachtige expositie Rondom Kerst in Rijksmu seum Het Cathanjneconvent te Utrecht (prentkunst uit eigen bezit, tot 27 januari dagelijks, behalve op maandag, te bezoeken). Een anonieme Parijse meester beschilderde rond 1510 een kostbaar perkamenten getijdenboek met onder meer de voorstelling van de aanbidding der konin gen. De magiërs uit het Oosten die de ster aan de hemel hadden gezien en volgens de profetie van Bileam wisten dat er een ster uit Jacob zou opgaan als aankondiging van de geboorte van een koning. De wijzen werden koningen genoemd van Tarsis (Spanje), Arabiê en Saba (Ethiopië) om aan te duiden dat alle bekende werelddelen de nieuw geboren koning kwamen eren met kostbare geschenken. De moderne voorstelling is die van de Pius X-kerk in Den Haag. Misschien dat straks ook sprake is van ano nieme kunstenaars van het eind van de twintgste eeuw. Nu weten we dat het Tom Bakker en zijn mede-stalbou- wers zijn die prachtig werk hebben verricht om ook van daag nog de beleving van de geboorte van Jezus een feest te laten zijn (FOTO: STEPHEN EVENHUIS).

Leidse Courant | 1990 | | pagina 23