Nederlander aan basis van Italiaans genre fteidwQowuvnt Wonster van Frankenstein is niet mg en erg lief bij De Voorziening bt e avonden zijn lang en don- he ;r, zo rond de kerst. De goeie ?eI d dus voor een gezinsvoor- filing. Kerst, Anton Pieck en ickens grenzen direct aan el- aar en liggen erg voor de ,n^and. Het was dus een uitste- :nd idee van Noordelijk The- er De Voorziening om een torstelling met doctor Fran- de instein en zijn gedrocht te aken Verrukkelijke tekenfilm naar Andersens sprookje Geen Zappa-school in Los Angeles Martinus Nijhoff Prijs voor Zweedse vertaler Per Holmer 'SCHILDERS VAN VENETIE' IN RIJKSMUSEUM Hollandse eesters uit Amerika M' Kerst op z n Engels >ac;uNST/RTV vKIIDAG 21 DECEMBER 1990 PAGINA 13 ki Nalatenschap barones irengt 1,52 miljoen op ■gig' ,eMSTERDAM De nalatenschap van wij- i barones Harinxma thoe Slooten-Scheidi- bestaande uit meubelen en kunstvoor- irpen heeft gisteren op een veiling bij iristie's Amsterdam 1,52 miljoen gulden jebracht. Het hoogste bedrag werd neer- teld voor een achterglasschildering van 118de eeuwse kunstenaar Zeuner. Een Ne- irlandse particulier kocht dit 'Gezicht op Binnen-Amstel met de Munt' voor 2.700 gulden, aldus een mededeling van -t veilingshuis. De meubelen en kunst- orwerpen zijn afkomstig uit de 18de uwse Gelderse buitenplaats De Menthen- rg in Arnhem. Van de 364 kavels is don- •rdag ruim 81 procent verkocht. Het me nded van de kavels werd volgens Chris- gekocht door Nederlanders. Kunstroof in New York NEW YORK Uit een kunstgalerie in New York zijn giste ren twee schilderij en met een geza menlijke waarde van bijna anderhalf miljoen dollar gesto len Dit heeft de po litie van de Ameri kaanse miljoenen stad bekendge maakt. Het gaat om twee moderne wer ken, 'Sales Girls' van David Salle, en 'The Eye is the First Circle' van Lee Krasner. LOS ANGELES Tegendraads, weer barstig en principieel als altijd heeft (an ti )rockster Frank Zappa laten weten niet bijster enthousiast te zijn over het idee een school naar hem te vernoemen. De eenvoudige reden die Zappa opgeeft is de slechte staatwaarin het onderwijs verkeert in de Verenigde Staten. De directie van de Valley Union High School kwam met 132 namen op de proppen voor een in 1995 nieuw te openen school ten noorden van Los Angeles, waaronder die van de muzi kant/performer. Zappa studeerde zelf in 1958 af op deze school. „Gezien de miserabele staat van het onderwijs kunnen ze de school beter naar Ronald Reagan vernoemen", was het com- FOTO: TvR mentaar van Zappa. jaardag viert, wordt vanavond (Radio 4 20.02 uur) in een vier uur durend programma geportretteerd. Volgens de NOS gaat het om een 'geïllustreerd' gesprek van presentator Vin cent van Engelen met samensteller Co de Kloet, Zappa-fan en persoonlijke vriend van de muzikant. De 'illustraties' zijn interviews met Zappa, die onlangs bij hem thuis werden ge maakt en een selectie van opnamen die nooit eerder op plaat zijn verschenen. De program mamakers maakten zelf een keuze uit het im mense archief van Zappa en het archief van Co de Kloet. Er is een gesprek tussen Frank en de Tsjechische president Havel, een Zappa-fan en verder vertelt de componist over de muziek- censuur in Amerika, haalt hij herinneringen op aan zijn ontmoeting met de vorige maand over leden dirigent Leonard Bernstein en praat hij over de Golf-crisis. DEN HAAG De Martinus Nijhoff Prijs 1991 voor vertalingen van Nederlandse literatuur is toegekend aan de Zweed Per Hol mer Aan de prijs is een bedrag verbonden van 15.000 gulden Dit heeft het bestuur van het Prins Bernhard Fonds bekendge maakt. Holmer (39) werkt als schrijver-vertaler in Stockholm. Hij vertaalde onder meer werk van Henk Bernlef (Hersen schimmen en Publiek geheim), Hugo Claus (De verwondering. Een zachte vernieling). Adriaan van Dis (Een barbaar in China), Oek de Jong (Cirkel in het gras) en Monika van Paemel (De vermaledijde vaders). De jury acht Holmers werk van grote waarde voor de Nederlandse literatuur. In de jury hadden Loes Visser, Sjaak Commandeur, Peter Kaaij, Hans van Pinxteren. Piet Schrijvers en Maarten Steenmeijer zitting. Holmer krijgt de prijs eind januari uitgereikt. Tegelijkertijd wordt de prijs voor vertalingen in het Nederlands uitgereikt. Die werd al eerder toegekend aan Gerard Koolschijn voor vertalingen van de klas siek Griekse literatuur. [XPOSITIES AMSTERDAM Als opening van de manifes tatie 'Amsterdam-Vene- tië' is onder de titel 'Schilders van Venetië' t/m 10 maart in het Rijksmuseum in Amster dam een tentoonstelling j te zien van Venetiaanse stadsgezichten uit de achttiende eeuw. vee1 ïloflDe grondlegger van het Ve- 'an'j netiaanse stadsgezicht was iels! verrassend genoeg niet een ;|Jn-: van de drie grote Italiaanse 1S V meesters in het genre Ca- naletto, Guardi en Bellotto j maar de Amersfoortse schil- |der Caspar van Wittel. De naam Caspar Witte zal de meeste Nederlanders even min iets zeggen als de naam van diens Amersfoortse leer meester Matthias Withoos. Matthias Withoos (ca. 1627- il703) was een van de eerste Hollandse schilders die zich specialiseerde in het panora mische stadsgezicht het oudste type stadsgezicht in de I Nederlanden. In 1648 reisde Withoos naar Rome, waar hij ongeveer vijf jaar verbleef en onder meer voor kardinaal Leopoldo de Medici schilder de In 1653 keerde de Wit hoos naar Amerfoort terug. Eén van zijn in Nederland bekendste werken is het 'Ge zicht op Amersfoort', nu te zien in het Rijksmuseum, dat ook een kleiner Amersfoorts stadsgezicht van hem heeft, dat nu hangt temidden van de Venetiaanse meesters. Caspar van Wittel Withoos is vooral van belang als leermeester van Caspar van Wittel (1653-1736). Van Wittel, eveneens in Amers foort geboren, kreeg zijn op leiding van de Amersfoortse portretschilder Thomas van Veenendael, waarna 'hij zes jaar werkte voor Matthias Withoos, met wie hij in 1672 naar Hoorn vertrok. In het najaar van 1674 dook Van Wittel echter in Rome op, waar hij zich vestigde als to pografisch tekenaar en schil der. Van Wittel was al zeer jong bedreven in het tekenen van panoramische composities in een nauwkeurig lineair per spectief, een techniek die hij bij Withoos moet hebben op gedaan Maar deze speciali teit combineerde Van Wittel met het tekenen en schilde ren van architectuur op korte afstand, zoals dat sinds het midden van de zeventiende eeuw door sommige schilders in Rome en de Nederlanden werd beoefend. En het was deze combinatie waarmee de Amersfoorter het topogra fisch verantwoorde stadsge zicht dat in diezelfde tijd in Italië de naam 'veduta' kreeg tot een zelfstandig en bovendien geliefd schil dersgenre maakte. Officiële erkenning voor zijn vernieuwende werk kreeg Van Wittel echter pas met zijn benoeming tot lid van de Accademia di San Luca, toen hij al bijna 60 jaar oud was. Van Wittel is, met onderbre king van enkele jaren in Na pels, zijn hele verdere leven in Rome gebleven, tot aan zijn dood in 1736. Wel heeft hij enkele malen het noorden van Italië bezocht en daarbij Venetië aangedaan, getuige enkele uitgewerkte tekenin gen naar het leven en een groot aantal daarop gebaseer de veduten van de Molo en de Bacirio di San Marco. Canaletto Van Wittels werk is van gro te invloed geweest op de vor ming als 'venduta'-schilder van Canaletto een van de drie onbetwiste Venetiaanse meesters in het genre als topografisch schilder, al was het maar omdat met name de toeristen hem om dezelfde onderwerpen vroegen als Van Wittel eerder had ge schilderd. In het overzicht in het Rijksmuseum zijn twee grote gezichten op Venetië van Caspar van Wittel opge nomen en is goed te zien dat Canaletto dezelfde onderwer pen even nauwekeurig en overzichtelijk benaderde. Daarnaast heeft Canaletto vermoedelijk aan het werk van Van Wittel een aantal compositieschema's ontleend, alsmede de kunstgrepen om die te verwezenlijken, zoals het combineren van verschil lende gezichten tot één com positie 'naar het leven'. Het standpunt van de schil der in Van Wittels schilderij en is meestal vrij hoog, vol gens een klassiek Hollands recept dat hij van zijn leer meester Withoos had geleerd. Opmerkelijk zijn Van Wittels kleuren. Voor zijn olieverf schilderijen op doek koos hij namelijk niet voor de verza digde tinten die in de zeven tiende eeuw gebruikelijk wa ren, maar zocht hij naar koe le, heldere nuances die nauw aansloten bij de lichte tinten van de temperaverf van zijn gouaches op perkament. Van Wittel bracht de verf zeer dun op, waardoor vaak doorschijnende effecten ont staan, een schildertrant die ook in de kleinere topografi sche doeken van Canaletto wordt aangetroffen. Opmer kelijk is de geringe rol van schaduwpartijen in zijn schil derijen, en ook die lichte be nadering zou later door Ca naletto worden gevolgd. Het belangrijkste onder scheid met zijn Venetiaanse vakbroeders ligt echter in Van Wittels tastbare weerga ve van de waterpartijen, hun beweeglijke spiegelingen en wisselende lichtweerkaatsin- gen, een effect dat door geen andere schilder is nagevolgd. Venetianen De drie grote Venetiaanse venduta-schilders waren zo als gezegd Canaletto, Guardi en Bellotto. Van de circa 50, meest grote tot zeer grote schilderijen zijn er maar liefst twaalf van de hand van Canaletto, die van zijn tijdge noten de onbetwiste leider was. Zijn schilderijen zijn van een ongelofelijke detail lering, zonder dat hij ook maar een moment in star ge priegel of statische steriliteit vervalt. Canaletto's stadspanorama's bieden een schat aan archi tectonische informatie, maar zijn daarnaast zonder uitzon dering bevolkt met een enor me verscheidenheid aan han delende figuren. Een bijzon der effect is de theatrale be lichting, waarmee Canaletto naar believen bijzondere plaatsen, architectonische de tails of menselijke bewegin gen accentueert, waardoor zijn doeken zo vol drama zit ten dat de bezoeker uren mee zoet kan zin om alle details in zich op te nemen. Naast het werk van Canalet to, Guardi, Bellotto, Withoos en Van Wittel is in de 'Schil ders van Venetië' werk te zien van hun tijdgenoten Mi- chele M^rieschi, Luca Carle- varijs, Marco Ricci, Alessan- dro Salucci, Viviano Codazzi, en van de Nederlanders Jan van der Heyden, Gerrit Ber- ckheyde en Jacob de Heusch. GODERT VAN COLMJON Baccino di San Marco' van Caspar van Wittel. FOTO: RIJKSMUSEUM Voorziening: Frankenstein of het r iheim van Smrntwskl van Hugo itthijsen. Regie: Pol Dehert en »ert de Jager. Decor en licht: Niek 1 ortekaas. Kostuums: Catherine ers lykens en Luc Debacker. Compo- I ie8: Wouter de Koning. Op 20 de- II mber in de Leidse Schouwburg. dit monster van Fran- fnstein zorgt zeker niet voor het bederven van kerstge dachtes in het gezin. Hij is bij zonder vriendelijk en uiterst vergevingsgezind. Victor Frankenstein maakte hem, met een handigheid die uit zonderlijk is voor doctores in de kunstgeschiedenis. Victor leerde het vak uit het boek van zijn oudoom Zoltan. Knecht Kneut zorgde voor de hersens, maar in plaats van de culinaire kop van baboesjka Simons snelde hij dat van de pianist Janosj. Het monster is behalve een goedkope arbeids kracht ook zeer muzikaal. Janosj werd vermoord door de vier ingezetenen van het dorp, die hem daarmee uiteindelijk en dienst bewezen: in zijn vol gende leven kan Janosj de dingen doen 'die hij als 79-jari- ge met goed fatsoen niet kon maken, zoals naar Parijs met Raisa. Alles komt dus goed, en de onthulling van het geheim van Smrntwsk is niet zo ramp zalig als de betrokkenen wel dachten. De voorstelling heeft twee ij- zersterke punten, het decor en de belichting van Niek Korte- kaas. Het centrumpje van Smrntwsk wordt aangeduid door een mooie hamburger tent, de bouwval van het kas teel is zowel van binnen als van buiten niet minder fraai gestileerd. Op het kerkhof ploepen de grafstenen uit de grond. De kwaliteit van de vormge ving haalt de rest van de •voor stelling niet. Niet dat die slecht was, maar tekst en regie vermijden extremen en on danks aardige vondsten blijft het geheel wat vriendelijk en vlak. Victor is geen gevaarlij ke geleerde, meer een kunste naar a la Dali. Kneut rooft een hoofd, is gebocheld en lui, maar nooit angstaanjagend. Het monster (goed gespeeld door Joop Wittermans) is le lijk, maar vanaf zijn geboorte zeer zachtaardig. De enige schoften zijn de bewoners, en zelfs die zijn zo gemeen als de zeven dwergen. Van (vaak klassieke) muziek fragmenten wordt sterk ge bruik gemaakt. Het tempo van Frankenstein had hoger kun nen liggen voor kinderen die gewend zijn aan videoclips. De voorstelling duurde nu inclu sief pauze zo n tweeënhalf uur. Er viel wel te lachen, maar een overdosis humor kreeg het publiek zeker niet. Wel een aardige voorstelling met prachtige beelden. DICK VAN TEYLINGEN Geen Dali gewoon een poppenhuis. Ook in Amerika poppenhuis, dat 1400 gulden kost en te neemt de belangstelling voor dit speel- zien is in zijn winkel in het Amerikaanse goed toe. De man wiens gezicht we nog Salem, net zien door de deur is de bouwer van dit FOTO: AP 'De kleine zeemeermin', getekende hoofdfilm uit Disney-studio's vrij naar sprookje van H.C.Andersen. Scenario en regie: John Musker en Ron Clements. Muziek: Howard Ash man en Alan Menken. Regie Neder landse bewerking: Arnold Gelder- man. Met de stemmen van o.a. Freddy Gumbs, Nellie Frijda, John Kraaijkamp, Ton Lutz en Nellie Frij da. De Disney-studio's zijn nog al tijd spreekwoordelijk als het om animatie-films' gaat. Maar die grote, onvervangbare te kenfilms uit het verleden kwamen er niet meer van daan. Tot dit jaar. Met 'The little mermaid' levert de film studio een kanjer van een te kenfilm die alles heeft om de hele familie te amuseren: in nemende figuren, de kwalitei ten van een musical, show-ele menten en zeker twee liedjes die je niet meer uit je oren krijgt. Het zal er wel mee te maken hebben dat Disney met 'De ke- line zeemeermin' is terugge keerd naar het oude, niet ka pot te krijgen sprookjesgenre. Het befaamde vertelsel van Hans Christian Andersen na melijk, al is dal ontdaan van het al te zware sentiment van de Deense sprookjesverteller én van het zielige slot. De zee meermin en de prins krijgen mekaar bij Disney wél. Bete kent de keus voor het sprookje verhaaltechnisch een inleve ren qua originaliteit, de voor treffelijke invulling qua te kenwerk en muziek doet je dat vergeten. Na het zeer oneven wichtige en weinig succesvolle 'The black cauldron' (Taran en de toverketel) raakte men bij Disney zo in mineur dat er bij na besloten werd geen gete kende hoofdfilms meer te ma ken. De miljoenen kostende 'full animation' en de concur rentie van de oude eigen suc cessen (van 'Sneeuwwitje' tot en met 'Jungle Book') werden de studio teveel. Pas met 'The great mouse detective' werd enkele jaren geleden een nieu we, originele stijl gevonden voor een weg terug. Mede on der druk van concurrent-te kenfilmer Don Bluth, die Dis ney teleurgesteld verlaten had en in opdracht van Spielberg in Ierland 'The secret of Nimh', 'An American tail' en 'The land before time (Plat voet en zijn vriendjes) maakte, ging Disney verder. Met 'De kleine zeemeermin' heeft de studio weer een ouderwetse hit in handen die - a la 'Sneeuwwitje' decennia mee kan. Al is het de vraag of de zakenmannen van Buena Vis ta (=Disney) de film zo'n lang bioscoopleven gunnen Wer den vroeger hun tekenfilms steeds opnieuw in 're-issues' in de biscoop gebracht en wacht te men tot jaren na dato met de video-release, ditmaal is de Scène uit 'De Kleine Zeemeermin'. zakelijke tactiek opvallend an ders. In Amerika probeert men de kosten al snel terug te verdienen door de video-cas sette van 'De kleine zeemeer min' nog dit jaar als 'sell through' (koopvideo) op de markt te brengen. Hoe het in ons land zal gaan is nog niet bekend. De film zelf: het is het verbaal van de zeemeermin Ariël, de dochter van de zeekoning Tri ton, die verliefd wordt op een mens. de drenkeling-prins Eric die zij het leven redt. Van liefde kan niets komen want het water is veel te diep en zij heeft een staart. Via de zee heks Ursula krijgt ze een kans op benen. Maar daarvoor moet ze haar stem inleveren én zor gen dat de prins haar binnen drie dagen de liefdeskus geeft, anders valt ze helemaal in handen van de kwade super octopus. Dat bekende verhaal- stramien is door de Disney- mensen ingevuld met een reeks kleinere karaktertjes die de film voortdurend vol leven (ADVERTENTIE) Nog even en ze gaan weer terug. Allemaal. Absoluut. houden. Dat zijn o.m. het visje Botje, de krab Sebastiaan, de zeemeeuw Scuttle. De werking van tekenfilms heeft in niet geringe mate te maken met de stemmen die de karaktertjes meekrijgen. Luis ter naar al dat amateuristische en talentloze inspreekwerk op de Hiversumse tv, RTL en Kindernet hoort Of ge schreeuw en geschmier of bleekneuzenwerk. Kwestie van geld, jawel, maar toch. De Amsterdamse geluidsstudio Metasound heeft met Arnold Gelderman als stemmenregis- seur hier weer knap werk ge leverd. Vanuit Amerika heb ben de Disney-mensen de Ne derlanders al gecomplimen teerd. Terecht. De liedjes klin ken soms wat erg badkamer- hol, maar verder: Johnny Kraaijkamp sr. laat bij z'n eer ste zinnetje al horen dat hij een echt acteur is en maakt je elke keer blij wanneer 'zijn' zeemeeuw Scuttle in beeld komt. Laura Vlasblom klinkt mooi onschuldig-lyrisch als Ariel, Nellie Frijda geeft 'm van katoen als de achtarmige heks Ursula, Ton Lutz lijkt zich in dat gezelschap zelfs wat in te houden als Grimbert. De leukste vondst is de onbe kende Freddy Gumbs als de krab Sebastiaan. In Amerika kreeg die rol het Jamaïcaanse accent van Samuel E.Wright. Gumbs klinkt ook duidelijk 'zwart', komt uit het Caraïbi- sche of Surinaamse, is geen ac teur, maar doet het prima. De manier waarop hij het liedje 'Diep in de zee' vertolkt is heerlijk. Het is de hit van de film. die toch al trekjes van een getekende musical heeft (de film begint al met een song van de zeelieden aan boord van de bark van'prins Eric). Op het sprankelende Caraïbi- sche ritme van dat 'Diep in de zee' (Under the sea) hebben de tekenaars van Disney een compleet musical-shownum mer neergezet. Met vissen, schaal- en weekdieren in een volleerde 'chorus line'. Een ge not otn te zien. BERT JANSMA Christmas carol concert door het Leiden English Choir en het Leiden English Chamber Orchestra, met medewerking van Nienke Oostenrijk (sopraan), onder leiding van Stef Collignon. Gehoord in de Leonar- duskerk in Leiden op 20 december. Herhalingen op 21 december in de Dorpskerk in Wassenaar en op 22 december in de Oudhoornse kerk in Alphen aan den Rijn. Onder de talrijke kersttradi ties die Leiden rijk is, behoort het jaarlijkse gezamenlijke op treden in een 'Carol'-concert van het Leiden English Cham ber Choir en het Leiden En glish Chamber Orchestra zo niet tot de hardnekkigste, dan toch zeker tot de populairste. Om die reden moest dit jaar het concert, waar door de trouwe aanhang al maanden naar wordt uitgezien, zelfs van een van de sfeervolle kleine kerkjes in de Leidse binnen stad naar de grotere - en even eens uitverkochte - Leonar- duskerk verplaatst worden Het strekt dirigent Collignon tot eer dat hij ook dit maal weer een afwisselend pro gramma samen heeft weten te stellen waarin opnieuw een paar nog niet eerder ten geho re gebrachte kerstklanken wa ren opgenomen. Voor de pauze zong het koor behalve Benjamin Brittens „A ceremony of carols", met harpbegeleiding, voornamelijk Oudengelse kerstliederen a ca- pella. Van deze werken uit de oude doos maakten met name de Abingdon Carols „Jesu. son most ^weet and dear" en „King Herod and the cock" in de bekoorlijke zettingen van Brian Kelly een doorleefde in- Het koor ontwikkelde in deze en andere werken een mooie volle klank, al stond het in de eerste liederen nog wat on wennig tegenover de nieuwe akoestiek. Hoewel niet in alle opzichten geslaagd - sommige inzetten waren er net niet he lemaal en de mannenstemmen bleven soms aan de lage kant - was de uitvoering van Brittens kerstmuziek. niet in de laatste plaats door het schitterende aandeel van de sopraan Nien ke Oostenrijk, verrassend. Na de pauze werd het koor in iets bekendere kerstliederen door het orkest ondersteund Dat begreep heel goed wat no- het koor iets moois tot stand en moedigde door zijn spel vol zwier ook het publiek aan om aan zijn kerstgevoelens uiting te geven door sommige „kra kers" uit vollke borst mee te zingen, hetgeen de goede sfeer nog eens extra ten goede TOM STRENGERS

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13