KRO ondersteunt actie voor Afrika Zware straffen voor Albanese activisten uit de weekbladen ELSEVIER d0ENE r :e Saddam heeft legertop ingrijpend gezuiverd Militairen Chili beëindigen protest CcidacSou/umt DONDERDAG 20 DECEMBER 1990 PAGINA 5 De 35-jarige Italiaan Rocco Surace (met baard) wordt onder steund door zijn vrouw en andere verwanten als hij thuis in Rizziconi aankomt. Hij werd acht maanden gele den gekidnapt en deze week vrijgela- Stakingsoproep in Roemenië BUKAREST De Roemeense leiding heeft gisteren de onderhandelingen met .vertegenwoordigers van de oppositie voort gezet om deze aan het regeringswerk te la ten deelnemen en de situatie in het land aan de vooravond van de eerste verjaardag van de val van dictator CeauseScu tot rust te brengen. Toch riep de Federatie van vrije vakbonden voor zaterdag op tot sta kingsacties om haar eis tot aftreden van de regering en president Iliescu meer nadruk te verlenen. De dinsdag begonnen onder handelingen tussen het regerende „Front van nationale redding" en de Nationaal-li- berale partij zouden volgens de Roemeense premier Petr Roman kunnen leiden tot een „regering van nationale eenheid". Shankar ontkent vervroegde verkiezingen PARAMARIBO President Shan kar van Suriname spreekt tegen dat hij vervroegde algemene verkiezin gen heeft aangekondigd. „Als de si tuatie er om vraagt, kies ik liever voor verkiezingen dan voor het aan treden van een nationaal kabinet", heeft het Surinaamse staatshoofd gisteren via een woordvoerder laten weten. De president zou dinsdag op Schiphol niet hebben gezegd dat in de loop van 1991 verkiezingen ge houden zullen worden naar aanlei ding van een economisch aanpas singsprogramma. Cameroun: beperkt meerpartijenstelsel YAOUNDE Cameroun is het jong ste Afrikaanse land geworden dat een meerpartijenstelsel invoert. Pre sident Paul Biya keurde gisteren de wetgeving goed die de vorming van nieuwe partijen regelt. De langver wachte wetgeving, die eerder deze maand door het parlement werd aan vaard, verbiedt de oprichting van partijen op basis van de talen in het Centraalafrikaanse land, dat is ge vormd uit vroegere Franse en Britse koloniën. Ook verboden zijn in Ca meroun partijen die de centrale macht willen verminderen en de te rugkeer nastreven naar de losse con federatie die begin jaren zestig be stond in Cameroun. Elf EN HAAG Vorige eek keerde Mare Cou- enberg, medewerker de hulporganisatie OVIB, uit Eritrea (Etio- terug. Zijn oordeel 'er de situatie daar is lidelijk: „Een noodtoe- and, slechter dan het impjaar '84-'85". Droogte behoefte aan voedsel n er nog nooit zo groot 1 iweest. Voor dergelijke aodsituaties in Afrika or- iniseren Nederlandse hulporganisaties begin ja- jari een actie. ids enkele weken zijn de sa- t< inwerkende Nederlandse e lporganisaties „nogal in de- geweest met de omroe- n", zoals voorzitter F. Wij- het uitdrukt. De vraag was er voor Afrika net zo'n Dotse televisie-avond zou ko- •n als voor de Sovjetunie af lopen zaterdag. De omroe- noemden de situatie in rika echter geen „calami- maar een structureel te- gkerend probleem, en dan ;den de regels geen ruimte voor televisie-acties buiten de reguliere om. Niet van ironie ontbloot kon Wijsen gisteren namens de hulporganisaties melden dat de actie voor Afrika in januari toch ondersteund zal worden door de media. „Ons heeft nooit een tv-uitzending voor ogen gestaan waarvoor wij eerst bij de minister ontheffing van de reclame-voorschriften moeten aanvragen", zei Wij sen, fijntjes verwijzend naar de worst- en andere fabrikan ten die afgelopen zaterdag tot vervelens toe hun naam uitrie pen in de uitzending voor Rus land. Op zondag 13 januari zal de KRO in zes verschillende televisie-uitzendingen aan dacht schenken aan het ver loop van de actie. „Alle gevers zullen anoniem blijven, wij willen geen commerciële be langen van derden mee laten spelen", aldus Wijsen. Twee gevers wilde Wijsen gisteren al wel noemen: de Gerefor meerde en de Hervomde ker ken hebben elk toegezegd een half miljoen gulden te doneren voor Afrika. Buitenlandse acties De actie „Afrika sterft van de honger. Dat laten we toch niet gebeuren" komt op hetzelfde moment als waarop buiten landse organisaties eveneens acties organiseren in hun land. Zo zal in Engeland een week na de Nederlandse actie wor den gecollecteerd, Duitsland en Noorwegen hebben acties in voorbereiding. De Nederlandse actie zal zich vooral richten op de meest door droogte en oorlog geteis terde landen: Ethiopië, Sue- dan, Mozambique, Malawi, Angola en Liberia. Zo'n twin tig miljoen mensen worden daar door hongersnood be dreigd, zo werd onlangs be kend. Door het slechte regen seizoen zijn graanoogsten gro tendeels mislukt. Dat is vol gens één van de organisatoren van de actie slechts de druppel die een emmer vol oorlogen, interne conflicten, schulden lasten en ondemocratische be stuurders deed overlopen. „We moeten met onze actie het pu bliek niet het idee geven dat wij wel eens even alle proble men van Afrika zullen oplos sen. Maar we kunnen wel net op tijd zijn om met voedsel hulp velen het leven te red- Hoe ernstig de situatie in de Afrikaanse landen is, maakte Marc Couwenbergh van de NOVIB duidelijk. Tijdens zijn reis door Eritrea zag hij uitge mergelde kinderen en bejaar den liggen, de eerste slachtof fers van de ondervoeding. Een andere aanwijzing is volgens Couwenbergh de toestand van het vee. „Boeren kappen eeu wenoude Baobab-bomen, om het sponzige hout uit te wrin gen en de brei aan het vee te voeren", aldus de NOVIB-me- dewerker. Dergelijke nood sprongen zijn zinloos, want ,ook de boeren weten dat hun vee het volgende regenseizoen niet zal halen. „Verkopen heeft ook geen zin. De prijzen van het vee zijn nog geen tien de van de normale prijzen, en het valt niet te ruilen tegen graan, omdat dat er niet is". Couwenbergh benadrukt dat ondanks de rampzalige situatie er ook enig perspectief is voor de Afrikaanse toestand. Dat is vooral te danken aan eerdere hulp van de rijke landen aan Afrika. „Het feit dat mensen nu niet massaal op de vlucht slaan, wat wel gebeurde in '84- '85, is grotendeels te danken aan de efficiënte hulpverle ningskanalen die er in de af gelopen vijf jaar opgebouwd zijn"- JEAN-PIERRE GEELEN de p llen ulgarije heeft n'Jjieuwe regering Mê)FIA Het Bulgaarse par te snent heeft vannacht zijn iiedkeuring gegeven aan de duuwe regering van premier darnitar Popov, n. E: 63-jarige partijloze politicus 11de rond middernacht de uit lksvertegenwoordigers r is fia de eerste coalitieregering 43 jaar voor, waarin de mmunistische partij of haar beetj volger geen meerderheid eft. Ze vervangt de rege- ig-Loekanov die alleen uit lA'onfcialisten bestond en onder ik van de bevolking op 30 doei vember haar ontslag indien- De nieu.we premier van lgarije is een man van het npromis tussen de socialis- i (ex-communisten) van de en de oppositie, verza- :ld in de Unie voor Demo- itische Krachten (UDK). en kpov moet de overgangsrege- ig leiden tot de algemene erzoirkiezingen in mei volgend d en pov, groot en rustig, heeft waardering van zijn mede- in drgers verdiend als secretaris andfn de kiesraad tijdens de eer- vrije verkiezingen in juni dit jaar. Hij werd geboren 25 juni 1927 en was juri- ch adviseur voor verschil- an dide transportbedrijven tus- 1955 en 1972. Daarna was rechter totdat hij dit jaar president van het gemeen- elijk tribunaal in Sofia werd ïoemd. De onpartijdigheid Popov tijdens de verkie- wilgen en zijn vastbesloten- lid om repect voor de wet te arborgen heeft hem bij alle krachten aanzien ge- geld ven. zijn toespraak tot het parle- nnt op 7 december verklaar- Popov dat hij de opdracht oorah een regering te vormen aanvaard om bij te dragen rei „het bestrijden van de it zej rwoesting van de economie de levensstandaard" pov is getrouwd met een ge- isioneerde verpleegster en jdeiivader van twee dochters. litga TIRANA Albanië heeft 26 mensen veroordeeld tot gevangenisstraffen tot twintig jaar voor hun aan deel in anti-regeringsde monstraties van vorige week. Radio Tirana meld de gisteren dat ze waren bestraft wegens „illegale acties" in de stedën Dur- res, Elbasan en Shkoder. Op gezag van het ministerie van justitie meldde het radio station dat in Shkoder een man was veroordeeld tot twin tig jaar cel. Twee anderen werden veroordeeld tot vijf tien jaar gevangenisstraf. De vorige week opgerichte Demo cratische Partij van Albanië heeft de regering beschuldigd van marteling van de betogers. In provinciesteden in Albanië worden momenteel tientallen mensen berecht die hebben deelgenomen aan de ongere geldheden en de betogingen van vorige week. De demon stranten eiser! meer democra tie in het laatste communisti sche bolwerk van Europa. In diverse steden richtten dui zenden betogers eind vorige week aanzienlijke schade aan. Bij de ongeregeldheden wer den ook winkels geplunderd en in brand gestoken. De ver oordeelden werden schuldig bevonden aan „het opzettelijk toebrengen van schade aan ge meenschappelijk bezit, ge welddadig verzet tegen verte genwoordigers van de staat, schending van de wet op sa menscholingen en bijeenkom sten, en maatschappelijk on waardig gedrag". De processen waren toegankelijk voor de pers en het publiek. Minister van justitie Enver Halili tekende gisteren een do cument waarbij de vorige week opgerichte Democrati sche Partij van Albanië wettig is geregistreerd. Er staan ver kiezingen op het programma voor 10 februari volgend jaar, maar de partij liet al weten dat zou worden geprobeerd die uit te stellen. Amerikaanse generaal Colin Power (links) had gisteren even tijd om met de commandant van i Amerikaanse troepen in de Golf, Schwartzkopf, een kopje Arabische koffie te drinken. FOTO: AP NICOSIA De Iraakse leider Saddam Husayn heeft binnen de legertop een ingrijpende zuivering doorgevoerd. Een aantal topofficieren, onder wie de in november ontslagen stafchef, luitenant-gene raal Nizar al-Khazraji, zou volgens doorgaans goed ingelichte dissidente Iraakse Kurden door Sad dam zijn geëxecuteerd. Doel van de zuivering zou zijn het groeiende verzet tegen Saddams oorlogs strategie in Kuwayt te smoren. Hehdi Zebari, een prominent lid van de ondergrondse Kur- dische Democratische Partij (KDP), zei, dat het ontslag van Al-Khazraji en het vertrek, eerder deze maand, van minis ter van defensie luitenant-ge neraal Abdel Jabbar Shanshal de uitgebreide zuiveringen in de legertop aan het zicht heb ben onttrokken. „Het feit dat bevelhebbers, die in de oorlog met Iran golden als helden, en andere topofficieren, die als vbekwaam te boek stonden, worden ontslagen en geëxecu teerd „betekent dat de Iraakse president over zijn leger steeds meer zorg en achterdocht heeft gekregen", meent de in buitenlandse ballingschap le vende Zebari. In september werd uit diplomatieke kringen vernomen dat toen al zeker zes hoge legerofficieren zou den zijn geëxecuteerd, omdat zij het oneens waren met de beslissing van Saddam van een maand eerder om Kuwayt te bezetten. De executieberichten werden indertijd door het Iraakse regime tegengespro ken. Irak heeft het gisteren ver schenen rapport van Amnesty International over grove schendingen van mensenrech ten in Kuwayt afgedaan als het werk van provocateurs. De Amerikaanse president Geor ge Bush reageerde furieus op de bevindingen in het rapport en noemde het gedrag van de Iraakse bezettingsmacht in Kuwayt „primitief". Turkije heeft volgens bronnen in Brussel de NAVO verzocht voor 15 januari 1991 verschei dene luchtmachteskaders van haar multinationale strijd macht naar Oost-Turkije te sturen, met het oog op de be veiliging van het zuidoostelij ke grensgebied met Irak. Ja, majoor Ross heeft het leven er af gebracht. Hij is, ïn het vliegtuig in zee stortte, uit de cockpit geslingerd, maar ie ruime tijd nog weet hij zich drijvende te houden door zich vast klemmen aan de wrakstukken van het toestel. Dan begint de achine echter sneller te zinken. Ross laat zich los. Zou hij emmende de „Zuiderzee" kunnen bereiken? Maar die schijnt gevecht te zijn gewikkeld met de „Ranger". Ha, ginds drijft dOF n boei. Ross zwemt er heen. Hij weet niet dat de bemanning van de „Ranger" deze boei heeft uitgegooid boven het wrak van de Lutine en hij weet evenmin dat zijn vriend Rob niet ver van hem is verwijderd. Want Rob worstelt in zijn duikerspak nog al tijd op de bodem van de zee tegen het zand. Ross klemt zich stevig vast. Maar wat is dat met die boei? Het lijkt wel of er voortdurend aan wordt getrokken. Langzaam daalt de nacht. Waar is de „Zuiderzee"? Gelukkig is het water niet al te koud en Ross kan het nog wel even uithouden. SANTIAGO Chileense legereenheden hebben van ochtend hun zes uur durende bezetting van enkele ka zernes beëindigd, die was begonnen als protest tegen berichten in de pers dat een geheime militaire organi satie zich schuldig gemaakt zou hebben aan financiële onregelmatigheden. De overheid noemde de actie een oefening. Het was de eerste keer dat de strijdkrachten zich roerden sinds de voormalige heerser, generaal Augusto Pinochet, in maart de macht overdroeg aan de democratisch gekozen re gering van president Patricio Aylwin. Minister van defensie, Patricio Rojas, verklaarde na het bijwonen van een vergade ring in de woning van Aylwin dat de actie van de militairen een „mobilisatie-oefening" was om enkele coördinatieplan nen te testen. De parlementsvoorzitter en de staatstelevisie berichtten echter dat de bezetting een protest was. Extra dikke weekbladen Met het oog op de vele vrije dagen deze week extra dikke weekbladen. Interviews met Lubbers, Van den Broek, Duisen- berg en Wiegel, maar ook met Rijkaard, Van Basten, Leen Jonge- waard, Joan Collins en Bill Wyman. Opmerke lijk is het portret van kroonprins Willem Alexander in HP/De Tijd („Een interview werd geweigerd"). On der de kop Willem IV een verhaal gebaseerd op anonieme bronnen en roddelbladen. De troons wisseling kan nog wel twintig jaar duren, maar HP/De Tijd kan nauwe lijks wachten. Eindelijk weer een man op de postzegels". Minister Van den Broek van buitenlandse zaken lucht in Vrij Nederland zijn hart. Met het verwijt dat hij de gijze laarskwestie onhandig zou hebben aangepakt is hij het niet eens. „Ik heb het gevoel dat Buitenlandse Zaken als kop van Jut werd gebruikt. Er werd voortdurend de in druk gewekt dat Nederland bij andere landen achter bleef. Terwijl die commenta toren hadden kunnen weten dat we er nu eenmaal bewust voor hadden gekozen geen politieke missie naar Bagh dad te sturen en we eerst ze kerheid over het lot van de baggeraars moesten krijgen. Men heeft het stelselmatig vertikt om dat in de beschou wingen te betrekken. Er worden in Nederland langza merhand meer harde dan zuivere oordelen geveld. Het ging om uiterst gevoelige za ken en dan verdenk ik die journalisten van kwade trouw". Ook Van Basten heeft het niet gemakkelijk met de me dia. Hij krijgt een nieuwe rol opgedrongen, die van geme nerik. „Voor een miljonair van zesentwintig is natuur lijk wel een leuker leven denkbaar. Ideaal zou zijn: het geld dat ik hier verdien, en het voetbal en de gezelligheid van Ajax. Want wat lol be treft heb ik hier toch eén hoop moet inleveren". Rechercheurs' hebben ook te maken met de minder lollige kant van Amsterdam. Ze doen een boekje open over de wantoestanden op hun bu reau. „De schouwarts zei: ik zie duidelijk kogelgaten. Maar de adjudant van ernsti ge delicten besliste: laten we er maar een zelfmoordje van maken, we hebben al zesen twintig onopgeloste moorden dit jaar", zegt Leo H., tot eind november nog hoofdagent bij de Amsterdamse gemeente politie. „De volgende dag vertelde ik dat bij de groeps bespreking. De chef recher che nam me na afloop apart en zei: ik moet je van de commissaris zeggen dat moord pas moord is als je het kunt bewijzen. Het was een waterlijk, we hadden hem met Kerst '88 gevonden. Het hoofd en de benen waren eraf, het lichaam lag open. Hij is als N.N. het graf in ge gaan". Superspion Blake heeft ook al niet zoveel vertrouwen in de Nederlandse politie. Vorig jaar, vertelt hij, waren zijn vrouw Ida en zijn in Rusland geboren zoon Misja in Neder land. Hij kon of durfde niet mee. „Ik geloof niet dat de Nederlandse autoriteiten wat tegen mii hebben, maar ik kan wel door de Engelsen ge kidnapt worden 'en dan houd ik er toch rekening mee dat de Nederlandse politie de an dere kant op kijkt". Leen Jonge waard vertelt in Elsevier over zijn eenzaam heid. „Ik ben bang mensen te kwetsen. Ik ben ook heel vaak woedend. Die kwaad heid richt zich op mijzelf. Het kind dacht: als ik niet aardig ben tegen moeder loopt ze bij me weg. Dat was de grootste ramp die kon gebeuren, dus heb je voor eeuwig afgeleerd woede te uiten. Ik wil geen zielig verhaal ophangen. Het waren lieve ouders, maar ik was verdomd alleen. Het zit zo diep. Jarenlang heb ik me verstopt in die ballon van het toneel en ik kan niet zeggen dat ik er nu uit ben". Het zelfvertrouwen van Wim Duisenberg is de laatste we ken flink toegenomen. De woorden van premier Lub bers („Ha, de eerste blaadjes vallen en daar is de heer Duisenberg...") werden gelo genstraft. „Mijn reactie op de vallende bladeren was: let op, door deze aanval krijgen mijn woorden over het finan cieringstekort nog veel meer aandacht. Het zal nu meer doorwerken dan anders het geval was geweest en ik krijg toch gelijk". Elsevier ziet in Frank Rijk aard nog steeds de dromerige eenling, een poëet tussen de macho's. Hij weet nog wie Omayra Sanchez is, het twaalfjarige meisje dat stierf in een Colombiaanse mod- derput. Rijkaard: „Als iets me diep geraakt heeft, dan schud ik het niet meer van me af. Ook aan de kunst van het vergeten zijn grenzen". En over de dood. „De dood maakt me niet bang, het is 'wel doodzonde dat je er op een dag niet meer bent. Zoals mijn vriend Jerry die veron gelukte in de crash van de Surinaamse voetballers. Daar heb ik van geleerd. Ja, er is een troost. Als ik doodga weet ik alles. De zin van het leven, de geesten en schim men, in een flits zal ik het al lemaal zien". H^DETIJD HP/De Tijd maakte een por tret van kroonprins Willem Alexander, op weg naar de troon. „Zoals het was op de middelbare school en bij de marine, zo is het ook op de universiteit: de jonge prins hoort niet echt bij de uitblin kers", aldus het weekblad. „Ons bange vermoeden dat de troonopvolger misschien als Willem de Domme de ge schiedenis zal moeten ingaan, blijkt ongegrond. Van over heidswege wordt met kracht tegengesproken dat hij niet erg intelligent zou zijn. Hij haalt immers aan de lopende band vliegbrevetten, en dat is heus niet makkelijk". Het portret van de werkloze „bij wie de 'platte brutaliteit' van Wöltgens emmers deed overlopen" gaat vooral over de woede. „Je wordt er schi zofreen van. Alles wat je ge leerd hebt en alle ervaring die je hebt tellen opeens niet meer. Intussen probeer je te doorgronden hoe het nu pre cies zit met die werkloosheid. En dan lees je dit, dan hoor je dat, en je ziet weer iets an ders. Dat klopt dan voor een deel, en voor een deel weer niet. En dan hoor ik Wölt gens en dan ben ik sprake loos; want zo zit het in ieder geval helemaal niet". In het bestand van het mo dellenbureau De Boekers zit ten geen bloemkooloren en haakneuzen, wel veel schoonheid en uitstraling. Ook een model heeft zijn problemen. „Als ik een puis tje voel heb ik een stress- week. Mijn God, waarom nu, denk ik dan. IJdel ben ik niet, wel zeker van mezelf. Als ik op een bepaalde ma nier mijn hand door mijn haar haal, weet ik dat 't op valt". Het bureau zit er maar mee. „Mensen hebben trou wens vaak een raar idee over zichzelf. Er komen hier soms exemplaren binnen, die abso luut lelijk zijn. Maar ja, hoe laat je dat een beetje diplo matiek weten?, aldus een me dewerker. De Groene is deze week ge wijd aan de magie van Het Kwaad. „Iedereen weet wel iets dat hij of zij als het ultie me kwaad in de wereld zou willen aanmerken. Maar is het kwaad werkelijk een kwestie van persoonlijke smaak? Is het kwaad niet veeleer iets dat ons, nietige wormen op het ondermaanse, alle verstand te boven gaat? Is het kwaad wellicht iets dat altijd heeft bestaan en tot in lengte van dagen zal blijven bestaan, zodat er niets anders op zit dan er mee te leren le ven? Schrijfster Renate Dor- restein, filosoof O. Duintjer, componist Peter Schat en se nator E. Schuurman discus siëren over de antwoorden. In de galerij van enge man nen wordt het kwaad concre ter gemaakt. De Groene ont dekte een opmerkelijke over eenkomst. „Ze wonen in Baghdad, zijn onlangs in Baghdad geweest of hebben hebben recentelijk hun uiter ste best gedaan in Baghdad te geraken. Zeg mij waar u heen wilt, en ik zeg u of u goed of kwaad bent". Vervol gens volgen korte beschrij vingen van Husayn, Jan maat, Luns, Waldheim en Le Pen. Onder de kop „Verdient het kwaad de doodstraf" wordt besproken welke straf moet volgen op een misdaad. „Ik koester nog steeds de waar schijnlijk ijdele hoop dat de moordenaar van mijn buur vrouw zelf zijn verantwoor delijkheid neemt en een eind aan zijn leven maakt. Vol gens mij is het, hoe wrang het ook moge klinken, de FONS VAN RIJN

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5