„De overheid blijft zwijgen" 'De rode jonkheer' viert negentigste verjaardag 'Irak aanvallen nu het nog kan' Nederlander hee flink ingeleverd b Fiscus achterhaalt tien miljard aan verzwegen vermogen BINNENLAND ftjidóeSou/ui/rit DONDERDAG 20 DECEMBER 1990 PAGljU Maij-Weggen mistig over duurder treinkaartje DEN HAAG Minister Maij-Weggen van Verkeer heeft zich gisteren in de Tweede Kamer niet wil len uitspreken over het plan van de CDA-fractie om treinkaartjes, strippen kaarten en abonnementen extra in prijs te verhogen. Wel is zij het met het CDA eens dat de tekorten van het openbaar vervoer op de lange termijn moeten verminderen. Het CDA wil dat de tarieven voor het openbaar vervoer in 1992 en latere jaren met mini maal vijf procent worden ver hoogd: drie procent meer dan de stijging van de kosten voor levensonderhoud. Daarmee staat de grootste partij in de Kamer alleen. PvdA. VVD en Groen Links zijn ertegen. Minister Maij wilde zich er niet over uitlaten met het oog op de aanstaande besprekin gen in het kabinet over de grote bezuinigingsoperatie voor 1992 en daarna. Zij gaf het CDA gelijk in de stelling dat tariefsverhoging samen met een verhoging van de au tokosten dé manier is om de rijksbijdragen aan het open baar vervoer te kunnen verla gen. Wat de bewindsvrouw betreft komen de tarieven voor 1992 eerst in het voorjaar aan de orde, wanneer een onderzoek is afgesloten naar de gevolgen voor het reizigersaanbod van duurdere treinkaartjes/abon nementen en strippenkaarten. NEE. tegen de MOORDENAAR VAN ONS VOLK Protest 'Stop met het vermoorden van ons volk'. Deze en andere leuzen werden gisteren meegevoerd door de leden van het Komitee Marokkaanse Arbeiders in Nederland (KMAN) tijdens een demonstratie in Den Haag. De protestmars werd gehouden naar de Marokkaanse ambassade om uiting te geven aan de afkeer voor het gewelddadig neerslaan van recente onlusten in een aantal Marokkaanse steden. FOTO: ANP Consumentenbond bepleit gedragscode voor bewakers DEN HAAG Winkeliers gaan te ver in hun ijver zich te be veiligen tegen diefstal door klanten en maken daarbij te gretig gebruik van het gezag dat het uniform van de particuliere bewa kingsdienst inboezemt. Die conclusies verbindt de Consumen tenbond aan een het rapport 'Winkelier, Publiek en Preventie' van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Konsumenten- aangelegenheden. De bond vindt dat er een gedragscode moet komen voor de winkels. Voor het publiek is onvoldoende duide lijk dat bewakingspersoneel niet meer bevoegdheden heeft dan andere burgers. Men mag ongewenste klanten uit de zaak ver wijderen. Maar de klant kan niet gedwongen worden om de tas te openen en opsluiting van verdachten, zelfs als die op heter daad betrapt zijn, is helemaal taboe, aldus een woordvoerder van de Consumentenbond. In de gedragscode moet onder meer staan dat de bewakers zich bij een controle uit eigen beweging moeten legitimeren en dege ne die gecontroleerd wordt wijzen op diens rechten en plichten. MEDISCHE FOUTEN VERGEN MEER SLACHTOFFERS DAN VERKEER (Vervolg van de voorpagina) BORCULO Het gaat hem er in eerste instantie niet om te schatten of er nu 2000 of 5000 mensen overlijden door medisch handelen, maar om de be wijsvoering, dat er een probleem is. Als huisarts deed Tempelaar, thans ad viseur van het Zieken fonds Oost-Nederland, on derzoek naar de bijwer kingen van genesmidde- len, maar nu richt hij zich ook op de „de bijwerkin gen van de dokter". ..Ik heb geprobeerd vanuit de literatuur de oude stelling te onderbouwen, dat er even veel slachtoffers vallen door het verkeer als door foute medi sche ingrepen. Mijn conclusie is dat het probleem zeker zo groot is en ik denk veel groter. Maar deze cijfers zijn 'boter- hard', want ze zijn slechts ge baseerd op de studie van de beschikbare literatuur". Als het probleem erkend wordt kan de dialoog begin nen, ook met de overheid, is zijn stelling. Een op te richten vereniging moet de medische fouten gaan registreren. „Ik heb heel wat reacties gehad. De overheid zwijgt echter tot nu toe. Als je het probleem er kent moet er geld beschikbaar komen. Ik heb aanwijzingen dat de overheid er vanuit gaat dat er geen probleem is. Dat betekent dat je geen beleid hoeft te maken". Waar gehakt wordt vallen spaanders en dokter Tempe laar is graag bereid de hand in eigen boezem te steken. „Ik heb in mijn eigen praktijk eens gekeken waar mensen aan overlijden, zowel in zie kenhuizen als thuis. Ik heb" me afgevraagd: stel dat er geen medische interventie was ge weest, had je dan een redelijke kans dat ze langer hadden ge leefd. Bij twaalf van de 124 pa tiënten kon ik dat zeggen. Ik wil niet zeggen dat het dus tien procent is, maar toch: een jaar later publiceert een En gelse huisarts een soortgelijk maar groter onderzoek en komt tot dezelfde getallen. De twaalf patiënten waar ik het over heb, zijn overleden door alle mensen waarmee ze in de gezondheidszorg in aanraking zijn gekomen". Mogelijk gaat, volgens Tempe laars studie, bij 450.000 mensen jaarlijks iets in meer of minde re mate mis in het ziekenhuis. Door die massale fouten te analyseren, voorkom je voor de toekomst veel leed èn kos ten. Tempelaar zegt: „Je kunt het op twee manieren benade ren. Een is de positieve wijze. Je kijkt hoe processen verlo pen, en waar de zwakke scha kels zijn en die verbeter je. Ik vind dat er ook een tweede manier is: foute incidenten moet je aan een heel nauw keurig onderzoek onderwer pen, analyseren, registreren. Er is bijvoórbeeld eens een on derzoeker op een intensive care unit gaan kijken, en ge woon gaan turven. Toen ont dekte hij dat tijdens het wisse len van de wacht een top van fouten ontstond. Daar kofn je alleen maar achter als je gaat onderzoeken. En daarop kun je dan je beleid vestigen". Er zal een radicale verande ring in handelen en denken moeten komen in de vanouds gesloten medische stand. Tem pelaar maakt een vergelijking met andere beroepen waar mensenlevens op het spel staan. „Kijk eens naar de luchtvaart of de petrochemi sche industrie. Daar is een stuk professioneel veiligheids- denken. Als er in de lucht-, vaart iets misgaat, of dreigt mis te gaan dan wordt dat tot de bodem toe uitgezocht. Niet zozeer met de vraag wie heeft het fout gedaan, maar hoe kun je voorkomen dat er weer zo iets gebeurt. Men heeft profes sioneel geleerd om open om te gaan met fouten. Dat ont breekt naar mijn gevoel in de geneeskunde. Dat heeft te ma ken met houding Die krijg je al in je opleiding mee. Artsen hebben alleen geleerd vooruit te kijken, wat ze nog beter kunnen, nog mooier Ze kijken te weinig achterom". HENK VERKERK Edward Koch bij de jachthaven van Zwartsluis. De ex- meester werd naar het Zwartewater-stadje gehaald om ooi wat van de rest van Nederland te zien. Tijdens vorige bez aan ons land kwam hij nooit verder dan Amsterdam. FOTO: FREDDY SCI MENING EDKOCH: ZWARTSLUIS Met de pleisters nog op zijn hoofd van een verwonding, die hij eergis teren in oud-Jeruzalem opliep, toen een demonstrant hem met stenen bekogelde, heeft Ed Koch ex-burgemeester van New York gisteren Zwartsluis bezocht. Hij venti leerde in een toespraak, die hij in Motel Zwarte water tot een klein aantal burgemeesters hield de mening, dat de wes terse troepenmacht ir i Golfgebied Irak op kor ;n mijn dient binnen te ,W| De Iraakse leider Sadda >OC sayn dient te worden ini schakeld voor hij de bejlr king krijgt over kernw^ Ontketenen de westers den geen oorlog tege bewind in Baghdad dan u.*.. gevolgen op de langere t<en\ volgens hem niet te ove lp< WASSENAAR Krasse taal heeft hij nooit ge schuwd. In de Tweede Kamer hield hij zich wel iswaar keurig aan de spel regels, maar daarbuiten stond er meestal geen wacht meer voor zijn lip pen. Oud-premier Drees noemde hij vaak „een stiekem mannetje", de VVD-leider uit de jaren vijftig, prof. Oud, placht hij aan te duiden als een „smerige Streber" en de voormalige KVP-aanvoer- der Romme was volgens hem „een vijand van de democratie". In zijn Wassenaarse villa, waar hij al meer dan vijftig jaar woont, viert morgen een markant Nederlander zijn ne gentigste verjaardag: jhr. mr. Marinus van der Goes van Na- ters, alias 'de rode jonkheer'. Zijn bijnaam dankt hij aan het feit dat hij in zijn studententijd een hartstochtelijk socialist werd en dat tot op heden is ge bleven. Een salonsocialist wel iswaar (hij heeft zich ook nooit geschaamd dat volmondig toe te geven), maar altijd bezield met een heilig vuur om on recht, uitbuiting en armoede te bestrijden. Als het aan hem lag zou de overheid de welgestel- den hard mogen aanpakken: „Lieden als ik moet men ge woon woest hoge belastingen opleggen". Vijfentwintig jaar lang was Van der Goes van Naters lid van de Tweede Kamer, eerst voor de SDAP (1937-1940) en later voor de PvdA (1945- 1967). In de eerste vijf na-oor- logse jaren was hij fractielei der van de PvdA. In die hoe danigheid gaf hij mede leiding aan de wederopbouw en aan de onderhandelingen over de onafhankelijkheid van Indo nesië. Hij was het ook die in 1947 het initiatief nam tot het houden van een parlementaire enquête naar het beleid van de 'oorlogskabinetten' onder lei ding van De Geer („een kneusje" volgens de jonkheer) en Gerbrandy. Door zijn vaak solistische en flamboyante optreden joeg fractieleider Van der Goes herhaaldelijk partijgenoten te gen zich in het harnas. Op den duur leidde dat zelfs tot zijn val. In januari 1951 werd hij na een knetterende ruzie met premier Willem Drees en par tijvoorzitter Koos Vorrink over de toekomst van Nieuw- Guinea gedwongen zijn func tie als fractieleider neer te leg gen. In een krante-intefview had Van der Goes gezegd dat de overdracht van Nieuw-Gui- nea aan Indonesië (waar hij voorstander van was) hem wel een kabinetscrisis waard was, een standpunt dat hem door heel wat partijgenoten niet in dank werd afgenomen. Op aandringen van Jaap Bur ger, die enige tijd later de voorzittershamer van hem zou overnemen, bleef het rode en fant terrible met het blauwe bloed gewoon kamerlid Niet eventjes, maar nog bijna zes tien jaar. Pas na de Nacht van Schmelzer in de herfst van 1966 besloot hij dat het welle tjes was geweest. Gijzelaar De relatie tussen Van der Goes en Drees is op z'n zachtst ge zegd nooit vriendschappelijk geweest. De beide mannen verschilden te veel van karak ter om samen door één deur te kunnen. Bovendien heeft de jonkheer het Drees nooit ver geven dat deze in 1970 de PvdA verliet en overstapte naar „dat onzinnig rechtse DS'70 van zijn vervelende zoontjes". In het laatste inter view dat Van der Goes heeft gegeven, kort voor zijn 87ste jaar voor het weekblad De Tijd, zei hij over de toen 101- jarige Drees: „Als hij me nu verzoening aanbood, zou ik zeggen: Wim, hou qp, het heeft geen enkele zin". Het kamerlidmaatschap van Van der Goes van Naters be slaat slechts (letterlijk en fi guurlijk) een fractie van zijn indrukwekkende staat van dienst. De geboren Nijmege- naar studeerde rechten, werd advocaat en verhuisde in 1930 naar Heerlen waar hij juri Jhr. mr. Marinus van der Goes van Naters, alias 'de rode jonk heer'. FOTO: ROEL VISSER disch medewerker werd van de vakcentrale NVV, een functie waarin hij de hand schoen opnam tegen de macht van de mijnbazen en invloed van de katholieke kerk. De Limburgse activiteiten en de politieke publicaties van de adellijke SDAP'er bleven in hoge partijkringen niet onop gemerkt en zo belandde hij in 1937 in de Tweede Kamer. Aan het Binnenhof kostte het hem geen enkele moeite een nieuw doelwit voor zijn rode pijlen te vinden. Vele malen trok hij fel van leer tegen het nationaal-socialisme en de ver tegenwoordigers daarvan in de Tweede Kamer. Door deze on verbloemd anti-fascistische houding werd hij kort na de Duitse inval in Nederland als politiek gijzelaar in het con centratiekamp Buchenwald geïnterneerd. Het laatste oor logsjaar bracht hij door in het gijzelaarskamp te St. Michiels gestel (Noord-Brabant), waar tal van poltieke kopstukken verbleven. Gedurende zijn- gevangen schap kon Van der Goes van Naters zich volop uitleven in één van zijn hobby's: biologie. Hij las er zoveel boeken over plant-, dier- en menskunde dat hij als kundig amateurbioloog de oorlog uitkwam. Eind jaren dertig was hij al voorzitter ge worden van de Contactcom missie Natuur- en Landschaps bescherming, een overkoepe lend orgaan van diverse vere nigingen die zich inzetten voor het behoud van de Hollandse natuur. Hij zou deze functie ruim dertig jaar bekleden. Na zijn terugkeer in de Twee de Kamer in 1945 heeft Van der Goes geen gelegenheid voorbij laten gaan om het be lang van natuurbescherming te onderstrepen. In de jaren vijftig en zestig, toen milieu vervuiling nog een veronacht zaamd en onderschat politiek thema was, fulmineerde de jonkheer menigmaal tegen aantasting van natuurgebieden door industrie en autoverkeer, tegen ruilverkaveling, water vervuiling, onkruidbestrij dingsmiddelen en de gevaren van luchtverontreiniging. Het was meestal vechten tegen de bierkaai. Ten tijde van het ka- binet-Marijnen (1963-1965) be weerde de jonge minister van landbouw Barend Biesheuvel in de Kamer nog glashard te gen Van der Goes dat er in Nederland geen smog bestond. Europa en Afrika Twee andere hartstochten van het oud-kamerlid zijn hier nog niet vermeld: zijn ijveren voor een verenigd Europa en voor ontwikkelingshulp aan Afrika. Van der Goes kan beschouwd worden als een 'Europeaan' van het eerste uur. Kort na de oorlog pleitte hij al voor een economische en politieke unie van Westeuropese landen. Als buitenlandspecialist van de PvdA-fractie had hij veel be moeienissen met de eerste stappen die op dit terrein wer den gezet, zoals de totstandko ming van de Raad van Europa (1949), de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal (1951) en het sluiten van het EEG-verdrag in 1957. In de ja ren vijftig combineerde hij zijn functie als kamerlid met het lidmaatschap van het EGKS- parlement en later het Euro pees parlement, waarvan hij de eerste Nederlandse vice- voorzitter werd. In deze laatste hoedanigheid bracht Van der Goes een aan tal bezoeken aan voormalige Franse koloniën in Afrika, die via de EEG ontwikkelingshulp kregen. Daardoor raakTe hij zodanig in de ban van de Afri kaanse landen en culturen dat hij eind jaren zestig met zijn vrouw Anneke colleges ging volgen aan het Afrika-Studie- centrum in Leiden. Op 69-jari- ge. leeftijd ontving Van der Goes een verzoek van de uni versiteit van Rwanda om daar een aantal maanden rechten te komen doceren, een taak die hij ,gretig aanvaardde. In zijn memoires, die hij op z'n 79ste jaar publiceerde, noteerde Van der Goes dat het eigenlijk „ab surd" is als iemand na z'n pen sionering niets meer met al z'n kennis en ervaring doet. De rode jonkheer deed dat dus wél, en met intens genoegen. Naar omstandigheden gaat het de negentigjarige, die sinds 1985 weduwnaar is, op dit mo ment redelijk goed. Dank zij een huishoudelijke hulp weet hij zich in z'n romantische on derkomen aan de Wassenaarse Konijnenlaan, gelegen naast de villa van oud-VVD-leider Geertsema en diens echtgeno te, nog prima te redden. Staatssecretaris van justitie Aad Kosto, die geregeld con tact met Van der Goes onder houdt, staat telkens weer ver baasd over de vitaliteit van de hoogbejaarde PvdA'er. „Hij leest nog steeds veel, ook in zijn lievelingstaal - het Frans -, hij houdt het wereldnieuws uitstekend bij en levert nog al tijd ongezouten kritiek op dim gen die hem niet zinnen. Vorig jaar belandde hij even in het ziekenhuis maar hij kwam snel daarna weer op de been. Hij maakt elke dag een paar wandelingetjes met z'n hond en rijdt zelfs nog auto!" Drie jaar geleden zei Van der Goes van Naters tegen een verslaggever van De Tijd: „Het gekke is dat ik op het ogenblik helemaal niet het ge voel heb aan de poort van het kerkhof te staan". Toch maak te hij er geen geheim van dat de ouderdom hem in zijn greep begon te krijgen, maar hij deed dat met de bekende Goesiaanse zelfspot: ,,'s A- vonds na het nieuws van acht uur sleep ik mijn gebeente met enige gekreun naar m'n nest. En 's morgens ontdooi ik met het gevoel uit mijn graf te zijn opgestaan". DICK VAN RIETSCHOTEN KOOPKRACHT GEDAALD METreh GEMIDDELD TIEN PROCENT SUSKEENWISKE DE GOALGETTER [Ay exlrj itljt firn! DEN HAAG Door de verplichting aan de ban ken om de belastingin specteur inzage te geven in de rente die zij aan hun cliënten uitkeren, heeft de fiscus tot dusver ruim tien miljard gulden aan zwart vermogen achterhaald. Belastingplichtigen geven hun ontvangen rente thans zelf veel beter op en dat heeft er toe geleid dat er 1,6 miljard gulden meer aan rente is aan gegeven dan voorheen. Over 1988 leverde dat de schatkist al 545 miljoen gülden op- In 1989 en de eerste helft van 1990 hebben navorderingsaan slagen over verzwegen rente de schatkist ruim 300 miljoen gulden opgeleverd, zo heeft staatssecretaris Van Amels- voort van financiën de Eerste Kamer laten weten in zijn voorlopige evaluatie rente-' renseigenering. De „meevallers" zijn al ver werkt in de belastingramingen en doen derhalve niets af aan de belastingtegenvaller van ruim vijf miljard gulden die minister Kok dinsdag in de Tweede Kamer meldde. Sociale advocatuur gaat in staking DEN HAAG De sociale advocatuur gaat eind ja nuari een week lang in staking. Dit houdt in dat de kantoren van de socia le advocaten dan zijn ge sloten. Voor absolute noodgevallen wordt een oplossing gezocht. De Vereniging Sociale Advo- katuur Nederland (VSAN) hoopt dat de rest van de advo catuur zich bij de actie aan sluit. De deken van de Orde van Advocaten, mr L. Spigt, zegt nog te wachten met een advies. Het besluit van de VSAN is een reactie op de toe zegging van minister Hirsch Ballin (justitie) dat de sociale advocatuur 10 miljoen gulden extra krijgt voor de praktijk- kosten. Hij bereikte hierover dinsdag overeenstemming met de regeringspartijen. De VSAN, is hierover „absoluut ontevreden" en kiest nu voor hardere actiemiddelen. HEERLEN Het aforis me is van Godfried Bo- mans: „Een statisticus waadde door een rivier van gemiddeld één meter diep; hij verdronk". Het is dus even oppassen met het onderzoek van drs. Wil lem Wetzels van het Cen traal Bureau voor de Sta tistiek (CBS) in Heerlen, hoewel zijn conclusie op merkelijk is: de gemiddel de Nederlander is er de afgelopen tien jaar niet op vóóruit, maar op achteruit gegaan. Wetzels stelt dat we tien procent aan koop kracht hebben ingeleverd. Wetzels onderzocht de periode tussen 1978 en 1987 en ging uit van het gemiddelde inkomen per huishouden. In die tijd steeg dat inkomen met zestien procent van 32.800 naar f 37.900. Tegelijk werden de prijzen 37 procent hoger. In de afgelopen tien jaar is de sa menstelling van de gezinnen evenwel veranderd. Een ge middeld gezin werd kleiner en de de bestedingsmogelijkheden per gezin daalden. Maar een kleiner gezin moet vaste lasten zoals huur, gas- en licht en eten omslaan over een kleiner aantal mensen. Wetzels heeft dat allemaal ingecalculeerd en komt dan dan tot de slotsom dat het gemiddelde Neder landse huishouden er netto tien procent op is achteruitge gaan. Hij publiceerde zijn be vindingen gisteren in het sup plement bij de Sociaal-Econo mische Maandstatistiek van het CBS. Meneer Wetzels, als je om je heen kijkt, kun je toch weinig anders concluderen dan dat de welvaart de afgelopen jaren alleen maar is toegenomen? Wetzels: „Ik heb de zaken op een heel globale manier beke ken. Het is een kwestie ge weest van optellen en delen. Dan kom je op dit gemiddelde uit. Dat houdt in, dat er men sen zijn die er op achteruit zijn gegaan en mensen die er op vooruit zijn gegaan. Die laatse groep is echter klein. Er zijn echt niet zo gek veel mensen die een leuke carrière hebben gemaakt, die flink meer zijn gaan verdienen, in een groter huis zijn gaan wonen en een grotere auto hebben kunnen kopen". Maar zó slecht als uit uw on derzoek blijkt, is het toch niet gegaan? „Je moet niet vergeten dat in de periode die ik heb onder zocht ook de jaren tussen 1980 en 1985 zitten. Die mag je toch beschouwen als een soort cri- In 1983 zijn de uitkeringen met tien procent verminderd en vervolgens een aantal jaren bevroren. Die groep heeft dus de rekening betaald? u „Laat ik duidelijk zijn dat soort zaken kan ill iit uitsluitsel geven, omdat niet heb onderzocht. M2)F) conclusie vind ik te sne Zoiets kun je alleen ïJedl vervolgonderzoek aan d iu\ komen en ik hoop da mi binnenkort te starten. I 61 zou inderdaad kunnen 1 ld< dat de groep die een uit Iks krijgt het slachtoffer is fia den. Maar het kan net 2 4: zijn dat veel méér men nr der voor een klein beet vo. ben bijgedragen". eft 'g- Het gemiddelde inkon :ia. gestegen, maar met da ik konden we minder doeive dat een gevolg van de p. I gingen of hebben we lg; keuzes gemaakt bij het np den van dat geld; hebb i voor duurdere spullen P zen? ild itis „Dat is ook weer een kpo van oorzaak en gevolg ig heb ik dus niet onderzo rki heb geïnventariseerd err. uit is gebleken dat h*po verschillen, dat in het e w val de prijsstijgingen drg( zaak zijn en in het and<n c val een ander uitga troon. Duidelijk naar n komt echter wel dat r 2! meer geld zijn gaan ui ch aan wonen. Deels aan dide of hypotheeklasten van 1 ning zelf, maar voor ee r< belangrijk deel ook aar pi gie. De prijzen van gas eijk zijn enorm gestegen in 101 riode die ik heb onden Als je het niet koud wi ge ben, niet steeds in het lid wilt zitten en op z'n tijd ar sie wilt kijken, dan nliti eenvoudig wel veel geld/ei ven voor wonen. Tegeli zij stateer ik dat mensen nnt geld zijn gaan uitgeve P eten - er werd voora minder vlees gegeten d ding, schoenen en rei Maar ik kan dus niet ze( -w er tussen die twee zak d( direct verband bestaat", po „Opmerkelijk is dat nsi éénpersoons-huishouder vai zijn gaan uitgeven aan Ik denk niet dat je da denken aan yuppie-vr len die ruimer, chiqiu luxer willen wonen. H net zo goed zijn dat dezi /U over de hele linie juist i T geld heeft en dan slokt al meteen een flink de '/fo dat inkomen op. Voor zaken blijft dan minde Belastingen en heffing* huurders en eigenaren! ners van huizen zijn I 1978 en 1987 meer dal dubbeld. In 1978 wei§ vaste woonlasten, dus i huur, hypotheeklasteil warming en verlichti' middeld zeventien van het netto-inkomeiil geven. In 1987 was dat pen tot bijna 23 procen Maar uw conclusie is, daaruit dus eigelijk nie fui concluderen. „Eh, een beetje wel ja. stateer, ik analyseer ni< DICK HOI 1

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4