Dakloze jongeren erspectief bieden' Kosten studiebeurzenveel hoger dan verwacht" Aftrek lijfrente nog verder beperkt tWENLAND CeidóeSouocrnt DONDERDAG 20 DECEMBER 1990 PAGINA 3 XZO schuldig aan ^Wemvervuiling lerli ik g 5 -ij b< büj JELO De rechtbank in Almelo heeft het nieconcern AKZO aansprakelijk gesteld voor lodemverontreiniging in Twente met het gifti- 1CH. Dat heeft tot gevolg dat AKZO een deel de kosten voor het schoonmaken van de bo- moet betalen. De totale kosten zijn geraamd miljoen. De Nederlandse Staat stelde AKZO i6 aansprakelijk voor de vervuiling van de im met HCH op meer dan twintig plaatsen. De uiling, is afkomstig van een bedrijfsterrein van 'O in Hengelo. Volgens de rechtbank, die vori- fljyeek vonnis wees, is bewezen dat AKZO ver- -oordelijk is voor de vervuiling van tien plaat- Van negen plaatsen moet AKZO bewijzen dat daaraan geen schuld heeft. Van één perceel de overheid alsnog het bewijs leveren. Ontsnapping gevangenis ZUTPHEN Voor de zeventiende keer dit jaar zijn gedeti neerden ontsnapt uit de Zutphense jeugdgevangenis. Twee mannen van respectievelijk 21 en 22 jaar wisten dinsdagavond uit te breken door dè spij len van de huiska mer op de eerste verdieping door te zagen. Dit deelde de politie van Zutphen gisteren mee. Van het tweetal ont breekt elk spoor. Acht arrestaties na diefstal Schiphol SCHIPHOL De Amsterdamse po litie heeft gisteren acht mannen aan gehouden die worden verdacht van het stelen van 1,7 miljoen gulden aan buitenlandse valuta uit een kluis op de luchthaven Schiphol. De diefstal uit een kluis van Aero Ground werd in de eerste week van december ont dekt. De politie vermoedt dat de da ders gebruik hebben gemaakt van een gestolen pasje, omdat de kluis geen enkel teken van inbraak ver toonde. De acht aangehouden ver dachten, allen afkomstig uit Amster dam en omliggende gemeenten, zul len morgen worden voorgeleid aan de officier van justitie. Politie veroorzaakt dodelijk ongeval ASTEN Een auto van de Rotterdamse gemeentepolitie heeft gisteravond in het Bra bantse Asten een dodelijk ver keersongeval veroorzaakt. Volgens een zegsman van de rijkspolitie in het district Eindhoven botste de betref fende auto tijdens een inhaal manoeuvre op de provinciale weg tussen Asten en Helmond, frontaal op een tegenligger. De bestuurder daarvan, een 45-ja- rige man uit Asten, was op slag dood. In de politieauto za ten drie Rotterdamse recher cheurs. Zij bleven allen onge deerd. Cocaïnegebruik blijft stijgen UTRECHT Het aantal cocaïnege bruikers dat bij de consultatiebureaus voor alcohol en drugs (CAD's) staat ingeschreven, blijft stijgen. Dat blijkt uit gegevens van de CAD's over 1989. Het totaal aantal drugsverslaafden groeit niet maar in deze groep neemt het (bij)gebruik van cocaïne steeds meer toe. Binnen de groep verslaaf den die maar één middel gebruiken ging het in 1987 bij negen procent om cocaïne. In 1988 was dat 21 procent en vorig iaar 37 procent. Ook onder degenen die meer dan één middel ge bruiken is de consumptie van het witte poeder sterk toegenomen. Het lijkt er tevens op dat het aantal gok verslaafden fors is toegenomen. Verzekering voor seropositieven DEN HAAG Levensverzekeraars heb ben een plan opgesteld om seropositieven een soort levensverzekering aan te bie den. Tot nu toe werd dat door de verze keraars geweigerd. Voor de voorziening moet maandelijks een vaste premie van 125 gulden worden betaald. De looptijd bedraagt 15 jaar. Bij overlijden is de uit kering 8000 gulden in het eerste jaar van het deelnemersschap. Na het eerste jaar loopt de uitbetaling op met 200 gulden (mor elk jaar dat de deelnemer later komt te overlijden, totdat de uitbetaling bij overlijden gelijk is aan de som van de be taalde bedragen. De voorziening, die over een half jaar van start zou kunnen gaan, geldt voor mensen beneden de 65 jaar. NISTER D'ANCONA OPENT PENSION IN AMSTERDAM het STERDAM In rap po moeten in Neder- 1 zo'n vijftien pensions den geopend voor het k groeiende aantal at d(rfjongeren. De pen eis moeten de jongeren alleen onderdak hie rnaar ook een oplei- en een baan. ak li 1 D IJ in; van vindt de Stichting Pen- Amsterdam, die zich ge ld weet door minister icona van WVC. Zij open- in Amsterdam het e pension voor zwerfkin- S|}n met als cadeau een half gulden en de belofte een samenhangend net- sop c van hulpverlening te ko- om het probleem van de •fjongeren het hoofd te sn. „In tegenstelling tot assen thuislozen zien c dige thuislozen vaak zelf een toekomstperspectief, zullen alles op alles :en zetten om te voorko- dat jeugdigen in het vol- snogencircuit van daklozen te- tkomen", aldus D'Ancona. rzoekers verwachten dat antal thuislozen in Neder- binnen tien jaar zal stij- van 30.000 naar 53.000 men. Hoe groot het aan- jongeren is, moet vervolg- rzoek uitwijzen. De Leid of essor J. van der Ploeg dat er in Nederland 3 jongeren zijn die geen verblijfplaats hebben. Ze aar lijven in opvangcentra, bij W0Iiden, familie en zijn dan weer even thuis. Het aantal jongeren dat bijna dag en nacht op straat leeft loopt vol gens Van der Ploeg in de hon derden. Zeker is, dat het aantal zwerf jongeren in Nederland de laat ste jaren explosief is gegroeid. Alleen Amsterdam telt al min stens dertienhonderd jongeren zonder vaste woon- of verblijf plaats. Ze slapen bij vrienden, opvangcentra maar ook onder bruggen, in portieken of lood sen. En niet alleen in Amster dam. „Iedere stad heeft zwerf jongeren. Utrecht, Rotterdam, Den Haag, maar ook Heerlen, Eindhoven, Apeldoorn, De venter, Groningen", weet voorzitter Frans van de Ven van de Stichting Pensions Am sterdam. Om de steden van pensions te voorzien is volgens Van de Ven minstens twintig miljoen gulden nodig. En dat terwijl de stichting de beno digde twee miljoen voor het vandaag geopende 'Zeezicht' nog niet eens bijeen heeft. „Als je niet begint, komt er niets van de grond. En er is haast geboden. Honderden jon geren staan aan de rand van de afgrond; of ze willen of niet, buiten worden ze afhan kelijk gemaakt van drugs en prostitutie. Voor de inzameling van geld denken we aan een grote televisie-actie waarin we dit pension als voorbeeld laten zien. Ik ben ervan overtuigd dat de Nederlandse bevolking deze jongeren niet in de kou zal laten staan. Als we in staat zijn de Russen de winter door te helpen dan toch zeker ook de zwerfjongeren?" 'Zeezicht' is een voormalig kantoorgebouw van vier ver diepingen met uitzicht over het IJsselmeer. De één-, twee- ,en driepersoons kamers zijn eenvoudig en schoon. Morgen nemen de eerste gasten hun intrek. Jongens en meisjes (aparte verdieping) in de leef tijd van 13 tot 23 jaar. Van de Ven: „De daklozen worden steeds jonger. We zijn er ook al van acht jaar tegengekomen. De jongsten vallen nog onder de voogdijwet en leerplicht wet. Zij kunnen hier niet lang blijven. In overleg met hulp verleningsinstanties wordt een oplossing gezocht". De jonge ren die niet meer leerplichtig zijn mogen enkele weken tot maanden blijven. Zij krijgen niet alleen onderdak, maar ook een opleiding en een baan aangeboden. „Dat is essentieel. Wij willen de jongeren zicht geven op een andere toe komst". Onderzoek heeft uit gewezen dat thuisloze jonge ren geen andere wensen heb ben dan de doorsnee Neder landse jongere. De meesten zijn (nog) niet verslaafd en vertoeven (nog) niet in het zware criminele circuit. Ze verlangen naar een huis, een opleiding of werk en naar een vaste partner. Maar hoe kom je aan een huis als je geen geld hebt en hoe kom je aan werk als je je school niet hebt afge maakt en geen vak hebt ge leerd? Alleen opvang voor de nacht is dus niet voldoende. Ook hulpverlening niet. Bijna alle jongeren komen volgens Van der Ploeg uit 'probleem- Menig zwerver moet nu nog de koude nachten doorbrengen in de verder verlaten gangen van stations. gezinnen' en hebben al zoveel van doen gehad met hulpver- leneners, dat ze er de buik van vol hebben. In 'Zeezicht' ko men ze dan ook geen 'gogen' tegen. De jongeren kunnen ei- opleiding volgen in de keuken, de horeca, meubels opknappen in het meubelbedrijf, kleding maken of uitgezonden worden naar computer-, elektronika- en bouwbedrijven waarmee de stichting afspraken heeft ge maakt. Van de Ven: „Ik was gemeenteraadslid in Amster dam toen ik op het idee kwam om de opvang van zwerfjonge ren te koppelen aan het bedrijfsleven. Bij bedrijfsbe zoeken lieten directies lege be- drijfsscholen zien. Ze zitten te springen om werknemers ter wijl er honderden zwerfjonge ren rondlopen". De werkge vers geven de garantie van een baan en stellen geen oplei dingseisen. „Als ze maar ge motiveerd zijn", aldus Van de Ven. Verharding Tien jaar geleden kende Ne derland nauwelijks of geen zwerfjongeren. „Toen dachten we dat het iets was van de Derde Wereld en Zuid-Ameri- ka, maar de Derde Wereld ligt hier voor de deur". Als oorza ken van het groeiende aantal jeugdige thuislozen noemt Van de Ven de verharding van de samenleving, de 'onderwijscri- sis' en het zelfstandiger wor den van jongeren. „De samen leving is harder geworden. De individuele huursubsidie voor jongeren is afgeschaft en als je een huurschuld hebt, kun je geen andere woning meer krij gen. Er wordt veel minder coulant opgetreden. Daarnaast is er sprake van een soort on- derwijscrisis. Er zijn heel veel spijbelaars, jongeren die zon der diploma de school verlaten en scholieren die de verkeerde opleiding volgen. De druk op de gezinnen wordt hierdoor groter. De spanningen thuis zijn toegenomen, waarbij jon geren zelfstandiger zijn gewor den. Vroeger werden ook kin deren mishandeld, maar als het nu gebeurt, pikken veel jongeren dat terecht niet meer". Meisjes en allochtone jongeren (sterke familieband) vormen met respectievelijk twintig en tien procent een minderheid onder de thuisloze jeugdigen, maar Van de Ven vreest dat dit percentage met de emanci patie van deze groepen zal stij gen. MONIQUE VAN DE VEN Ritzen heeft niets tegen koeriersdiensten studenten (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Ritzen van onderwijs heeft geen enkel bezwaar tegen studenten die door het organiseren van koe riersdiensten een slaatje proberen te slaan uit hun verplichte O V-jaarkaart „Zoiets getuigt van grote creativiteit", zei de minis ter gisteren in de Tweede Kamer. „Wat zou ik er tegen kunnen hebben?", vroeg Ritzen zich af. „Niets. Koeriersdiensten per trein, bus of tram bevorderen het gebruik van het openbaar verboer, dus dat ligt helemaal in de lijn van wat het kabinet De minister toonde zich opti mistisch over de gevolgen die de invoering van de OV-stu- dentenkaart vanaf 1 januari zal hebben. In tegenstelling tot de oppositiepartijen VVD, D66 en Groen Links verwacht hij geen chaos en langdurige ver tragingen in het openbaar ver voer. „Er zullen hier en daar wel wat problemen ontstaan, bijvoorbeeld in de noordelijke provincies waar nogal wat aie- seltreinen rijden. Voor die die seltrajecten heeft de NS nau welijks extra materieel be- schikbaar om aan het grotere reizigersaanbod te voldoen. Maar verder zijn overal in het land zodanige maatregelen ge nomen dat de risico's op chao tische toestanden tot een mini mum zijn beperkt", aldus Rit- Nederlanders ontsnapt uit brandende bus DEN HAAG Een bus waar in 56 Nederlandse toeristen werden vervoerd, is in de nacht van dinsdag op woens dag in Frankrijk in brand ge raakt en volledig uitgebrand. De Nederlanders van wie niemand gewond raakte waren op weg naar het Spaan se Alicante met een bus van het vervoerbedrijf Concordia uit Wapserveen. In Frankrijk, bij Lyon, vatten de banden vlam. De inzittenden konden zich op tijd in veiligheid stel len. Wel ging een deel van de bagage verloren. De oorzaak van de brand en de omvang van de schade is nog onbe- inister wil rbod op vesteringen Zuidafrika zitrekken HAAG Minister den Broek van bui- indse zaken wil het ontwerp dat Neder- investeringen in J$afrika verbiedt in- ken. zei dat gisteren in de ïde Kamer tijdens het de- ver de EG-topconferentie afgelopen vrijdag en za- g in Rome. Hij heeft 'voor de steun van de derheid van de Kamer. rekking vloeit voort uit lesluit van de staats- en .ngsleiders van de Euro- Gemeenschap om het od op njeuwe investerin- in Zuid Afrika op te hef- Het wetsontwerp ligt al 1987 bij de Kamer, maar zien de veranderde ver ingen in Zuid-Afrika „op lank" blijven liggen. On- eel van het wetsvoorstel is dat bedrijven die in dat actief zijn, worden ver- jaarlijks te rapporteren hoe zij zich houden aan (edragscode van de EG. den Broek wil dat die ortages gehandhaafd blij- Een op stapel staande no- over Zuid-Afrika wordt februari door de Kamer roken. De VVD-er Weis- wil daarop niet wachten de intrekking van het ontwerp en diende daar- ien motie in. Snorfiets Kamerlid IJsma (D66) laat zich demonstreren hoe de werking is van de elektrische snorfiets die gisteren op het Binnenhof zijn intree deed. Onder het motto „Je hoort 'm niet, je ruikt 'm niet, maar hij mag gezien worden" levert de MTC Electric Bike opmerkelijke prestaties: een uiterst com fortabele zit en een actieradius van 50 tot 70 kilometer bij een snelheid van 25 km/uur. Daarna - of osten kwijtschelden van reinigingsrecht vallen mogelijk mee !i ten 3EN Wethouder H. Mar (milieu) ver dat het kwijtschel- van de reinigings- de gemeente Lei- 100.000 gulden kost, !i hij gisteravond tij een gecombineerde missievergadering. er was uitgegaan van het dubbele. Dat bete dat ruim 400.000 gulden blijft om de reinigings ten kwijt te schelden dan- te matigen. In de begro- van de dienst reiniging is hiervoor namelijk 550.000 gul den geraamd. De la Mar zei dat hij niet overtuigd was van het bedrag van twee ton, dat overwegend bestaat uit perso neelskosten. Het college heeft hierover advies gevraagd aan de commissie personeelsplan ning. Met deze uitspraak ondermijn de hij de aanval van VVD'er T. van der Nat. Zijn fractie is groot tegenstander van de re geling. „Er is een complete wanverhouding tussen het be drag dat wordt kwijtgeschol den en' de kosten daarvan. Voor kwijtschelding is zo'n twee- tot vierhonderdduizend gulden gereserveerd, de kos ten daarvan zijn tweehonderd duizend gulden. Dit voorstel is ongewenst. Het is vele malen beter om die vijf ton te gebrui ken om de tarieven voor alle burgers te verlagen", zo zei hij. Maar hij kreeg geen steun van de overige raadsleden. Die wa ren juist blij dat niet alleen de mensen met een uitkering, maar ook de minima een tege moetkoming krijgen in de kos ten. De SP maakte een voor behoud. Het reinigingsrecht is dit jaar veel meer dan verdubbeld- Per 1 september ging het tarief van 36, 12 naar 103,20 per jaar. Per 1 januari 1991 moet voor een jaar ƒ280,80 worden betaald. De la Mar legde nog uit dat mensen met een belast baar inkomen van ƒ850 per maand niets hoeven te betalen. De mensen die ƒ950 verdie nen, moeten 100 gulden beta len, de rest compenseert de ge meente. En zo loopt de eigen bijdrage langzaam op. Per 1 ja nuari 1991 is het tevens moge lijk om bezwaar te maken te gen de gemeentelijke beslis sing over kwijtschelding. Voorheen kon alleen een ver zoek tot heroverweging wor den worden ingediend. DEN HAAG De stijging van de uitgaven voor de studiefinanciering is veel groter dan tot nog toe werd aangenomen. De on verwachte verhoging is slechts voor een deel te verklaren uit de toename van het aantal studenten. De „onbeheerste stijging" van de kosten wordt in grote mate veroorzaakt door opstapelende proble men rondom invoering, coördinatie, beleid en be groting. Dat staat in een vandaag gepresenteerd rapport van de Algemene Rekenkamer. Volgens de Rekenkamer zijn de uitgaven voor de studiefi nanciering in de periode '85- '88 met 1,1 miljard gulden ge stegen, bijna vijf keer zo veel als tot nog toe werd aangeno men. De Rekenkamer stelt dat de wetgeving, tot stand geko men onder de toenmalige on derwijsminister Deetman, al lerminst eenvoudig, doorzich tig en doelmatig is, zoals de be doeling van het kabinet was. Deetman heeft de problemen onderschat en de mogelijkhe den van zijn ministerie over schat. Ondanks pogingen de regelgeving en de uitvoering te verbeteren zijn de controle en de aanpak van het mis bruik nog steeds problema tisch. Het is volgens de Reken kamer nauwelijks te controle ren of studenten werkelijk de studie volgen. Schoo genoemd voor post bij Wereldbank DEN HAAG De Nederland se ambassadeur in India, drs. Eegje Schoo, is een van de kandidaten voor een hoge functie bij de Wereldbank in Washington. De regering zal haar voordra gen voor de binnenkort vacant komende post van secretaris van het Ontwikkelingscomité, een onderafdeling van de We reldbank die het financiële be leid ten aanzien van Derde- Wereldlanden bepaalt. Me vrouw Schoo (VVD) was van eind 1982 tot medio 1986 mi nister van ontwikkelingssa menwerking in het eerste ka- binet-Lubbers. Wintersport zorgt voor grote drukte op wegen DRIEBERGEN De ver- keersdienst van de rijks politie en de ANWB ver wachten het komend weekeinde veel drukte op de wegen naar de winter sportgebieden. In Neder land zelf zal het wel mee vallen, maar vooral in Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland moet het ver keer met files en wachttij den rekening houden. Door de grote hoeveelheden sneeuw die de laatste weken is gevallen in de ski-oorden, ook dicht bij huis, is de verwach ting nu dat circa 125.000 Ne derlanders in de kerstperiode op wintersport gaan. Het po pulairst is Oostenrijk (onge veer 65.000 vakantiegangers), gevolgd door Duitsland (25.000), Zwitserland (15.000) en de overige, waaronder Bel gië en Frankrijk (20.000). De meesten van de sneeuwzoe- kers, ongeveer 90.000, gaan met auto. Omdat vrijdag de scholen en veel bedrijven hun deuren voor twee weken sluiten, is er in de loop van vrijdagmiddag en avond in ons land vooral op de routes richting Duitsland meer verkeer dan normaal. Tot grote verkeersproblemen zal dit vermoedelijk niet lei den. In Duitsland daarentegen worden wel lange files en ver tragingen verwacht. Bij de be kende grensovergangen met Oostenrijk en Zwitserland ont staan de min of meer ver trouwde wachttijden. Daar naast brengen veel Duitsers de kerstdagen door in het voor malige Oost-Duitsland. Vooral van en naar Berlijn is er daar door veel verkeer. De treinen richting sneeuw zitten de komende dagen mud vol, zo meldt NS, die het voor al vrijdag druk krijgen met wintersportgangers. Met in to taal vijf door reisbureaus ge charterde treinen vertrekken er 2.0G0 wintersporters rich ting Duitsland, Oostenrijk, Ita lië en Frankrijk. CDA EN PVDA: MAXIMAAL 5000 GULDEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Tot groot ongenoegen van de verze keraars zal de aftrek van lijfrentepremies volgend jaar verder worden be perkt. De coalitiepartners CDA en PvdA willen dat de aftrek niet van 17.000 naar 10.000 gulden per persoon gaat, maar naar 5000 gulden. Beide fracties zullen daartoe een wijzigingsvoorstel indie nen op het plan van het kabi net. De behandeling van het wetsvoorstel heeft wat vertra ging opgelopen waardoor de besluitvorming pas over een paar maanden kan worden af gerond. Maar PvdA-amerlid Vermeend verwacht dat staatssecretaris Van Amels- voort (financiën) niet om het plan heen kan. Een woord voerster van Financiën had vanmorgen nog geen reactie op het voorstel van CDA en PvdA. In oktober ontstond onder verzekeraars en financiële in stellingen grote beroering toen het kabinet aankondigde dat de aftrek van lijfentepremies zou worden beperkt tot 10.000 gulden. Alleen voor mensen die pas laat aan een pensioen opbouw zijn begonnen of die pensioenbreuk hebben ge pleegd mogen meer aftrekken. Het CDA heeft echter altijd gevonden dat de aftrek nog verder moest worden beperkt. Volgens het CDA is het vol doende als echtparen of sa menwonenden in totaal 10.000 gulden mogen aftrekken. De PvdA is daar nu mee akkoord (ADVERTENTIES) VOORDELIG BEREIKBAAR. De vijf geavanceerde sema foons van PTT Telecom: al vanaf fl. 335,- (excl. BTW). De semafoons werken in de hele Benelux. Voor meer in formatie over onze modellen en de verkooppunten belt u gratis 06-0403, of faxt u 06-0433. Binckhorsüaan 180, Prinses Beatrixlaan 10, Den Haag. ER SPEELT ZICH HEEL WAT AF IH DE WINKELS VAN FREE RECORD SHOP

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3