Annie Meijer zegt baan op voor Moeder Teresa Met de dood in de ogen CcidócSouAcmt brieven van lezer] Bisschop Forck: sluit Stasi-dossiers kerk wereld Albanese katholieken verlaten catacomben beroepingen GEESTELIJK LEVEN/OPINIE £e«dóe(3ou/MMit DONDERDAG 20 DECEMBER 1990 PAGIN BERLIJN Gottfried Forck, de lutherse bisschop van Berlijn en Brandenburg, heeft voorgesteld alle Stasi-dossiers te sluiten en „met nieuw vertrouwen een nieuw begin te maken". Barbel Bohley, vorig jaar een van de aanstichters van de Oostduitse revolutie, heeft dit voorstel verworpen. „Je kunt een nieuwe start niet op een leugen bouwen." In een vraaggesprek met de Berliner Morgenpost zei Forck gisteren dat in de zaak-De Mai- zière de rechtspraktijk op zijn kop wordt gezet. De verdachte is vantevoren al schuldig en moet maar bewijzen dat hij het niet is. „Er is nu sprake van een heksenjacht die aan de Stasi-tijden doet denken." Bohley daarentegen wil dat er een parlementair onderzoek komt naar alle Stasi-connecties in Oost en West. „Anders zitten we met een corrupt parlement waarvan sommige leden ge chanteerd kunnen worden," zei ze voor de Deutschlandfunk. Behalve de christen-democraat De Maizière viel er deze week nog een politicus. De fractiemedewerker van Bündnis 90, Klaus Richter, trad af nadat bekend was geworden dat hij in de jaren '70 een opleiding van de Stasi had gekregen. Biindnis- parlementariër Werner Schulz verweet Richter dat hij de op leiding, op zichzelf nog niet zo'n zware overtreding, nooit had aangemeld. „Er is sprake van een vertrouwensbreuk." In ieder afscheid is een afspiegeling van de dood. SHKODER De rooms- katholieke Albanezen verlaten de catacomben, 23 jaar nadat de commu nistische regering alle re ligieuze activiteiten ver bood. Met duizenden te gelijk drommen ze weke lijks samen op de be graafplaats van Shkoder om in de open lucht de mis te vieren. De oude kapel op de begraaf plaats, die de afgelopen we ken in allerijl door enkele pa rochianen is gerenoveerd, is inmiddels het centrum gewor den van de renaissance van het. Albanese katholicisme. De bezielende leider is de 63-jari- ge priester Simon Jubani, die 26 jaar van zijn leven in gevangenissen en kampen doorbracht. „Onze eerste officiële mis, ge vierd op 4 november, werd door ruim 5.000 mensen be zocht. Een week later waren er bij de tweede mis bijna 50.000 mensen", zegt Jubani. Na zijn vrijlating in april 1989 heeft de priester in het ge heim vele huwelijken geslo ten en gemiddeld tien kinde ren per dag gedoopt. Sinds 8 november is dit gemiddelde nog eens fors opgelopen. Op die dag kondigde presi dent Ramiz Alia aan dat het -verbod op religieuze activitei ten, daterend uit 1967, wordt opgeheven. Kerken en mos keeën mogen hun deuren weer openen. In het jaar waarin 'de eerste atheïstische staat ter wereld' werd gebo ren, werden 740 moskeeën, 608 orthodoxe kerken en kloosters en 157 rooms-katho- Jieke kerken gesloten. „Wij zijn echt een onder- frondse kerk'-', benadrukt Ju- ani. Het afgelopen jaar vier de hij Kerstmis met 50 ande ren bij hem thuis. De priester moest het daarbij zelfs zohder bijbel stellen; zijn eigen exem plaar werd hem in 1967 in de gevangenis afgenomen. De rooms-katholieken reke nen erop dat ze alle inbeslag- genomen bezittingen terug krijgen waneer de door Alia aangekondigde maatregelen van kracht worden. „Wij wil len de kathedraal, de scholen en de drukkerij terug", aldus Jubani. De kathedraal in Shkoder is nu nog in gebruik als sporthal. De eis tot teruggave van de kerkelijke goederen zal ook zeker worden verwoord door de christen-democratische partij (in oprichting) in Shko der, die zich zal aansluiten bij de oppositionele Democrati sche Partij die vorige week in Tirana in het leven is geroe pen. De islamitische gemeen schap in Shkoder stelt dezelf de eis. De rooms-katholieke gemeen schap in Albanië telt op dit moment 32 priesters. Volgens Jubani voelen veel jongeren voor het priesterambt, maar durft de 75-jarige bisschop Mikoll Troshani hen niet te wijden. Troshani werd in 1988 na 17 jaar gevangenschap vrijgelaten en leidt thans een teruggetrokken bestaan in een dorpje bij Lezhe (in het westen). Van de 3,2 miljoen Albanezen behoort ongeveer 10 procent tot de Rooms-Katholieke Kerk; 20 procent is (oosters) orthodox en 70 procent mos lim. De katholieke gemeen schap is vooral te vinden in het noord-westen van het land. Protest CIDI Het Cen trum voor Informatie en Do cumentatie Israël (CIDI) heeft bij de apostolische pronuntius in Nederland protest aangete kend tegen de plannen van het Vaticaan om koningin Isabella van Spanje zalig te verklaren onder wiens ver antwoordelijkheid in 1492 de joden uit Spanje werden ver dreven. De kwestie werd be gin december ook door joodse leiders aan de orde gesteld tij- dens hun ontmoeting met vertegenwoordigers van het Vaticaan. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Klundert J. Ouwendijk te Oudshoorn-Ridderveld; Gereformeerde Kerken Bedankt voor Vroomshoop J. Malie paard te Wilsum en Kamperveen. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Deventer J. Bosch te Surhuisterveen. „VOOR MIJ IS ZE EEN HEILIGE, IK GA EN STA WAAR ZIJ WIL" OLDENZAAL Het zijn verwachtingsvolle dagen voor Annie Meijer (46). Vorige maand heeft ze de huur van haar flat in Ol- denzaal opgezegd en haar hele hebben en houden van de hand gedaan. Ook haar baan als administra trice bij het nutsbedrijf Cogas BV. Op 3 januari stapt ze op het vliegtuig naar Zagreb in Joegosla vië. Om mee te helpen met het werk van Moeder Teresa. „Voor mij is ze een heilige,-ik zal gaan en staan waar zij dat wil," aldus de Oldenzaalse. Deze donkere dagen voor Kerst logeert ze gastvrij bij deze en gene in de regio. Ze maakt zich stukje bij beetje los van de zekerheden van de Nederlandse samenleving. Er gaat een knop om, zo beseft ze. Maar vol vertrouwen gaat ze op pad om datgene aan te pakken wat haar hart heeft ingegeven. „Schrijf niet te verheven over me. misschien kan ik het wel helemaal niet aan. Maar vol goede moed ben ik wel en dat is al heel wat," zegt Annie Meijer Een late vervulling van een roeping? De Oldenzaalse legt uit dat sinds enige tijd een nieuwe fase in haar leven is aangebroken. Dat hangt sa men met de situatie van haar vader en moeder bij wie ze thuis in haar geboortedorp Agelo tientallen jaren heeft gewoond en die ze zo lang mogelijk heeft verzorgd. Va der die in Agelo timmerman was, is begin jaren tachtig overleden, moeder verblijft momenteel in een verpleeg huis. „Het kloosterleven heeft me altijd geïnteresseerd, zeker ook de missie. Twee van m'n zusters zijn toegetreden, de een in Zenderen, de ander in Tilburg. Enkele jaren geleden las ik een boek over Moeder Teresa en het werk van haar orde onder de straatjeugd in de sloppenwijken van Calcut ta (India). Dat sprak me bij zonder aan omdat ik voor me zelf dan ook echt het idee heb wat voor de samenleving te doen. Ik wil daarmee het werk van de gesloten ordes niet afvallen, maar m'n voor keur gaat meer naar dat maatschappelijk gerichte werk zoals van Moeder Tere sa uit. In ons land heeft ze twee steunpunten; in Rotter dam en Amsterdam. Annie; „Ik heb met hen con tact opgenomen en ben daar enkele keren geweest Het is daar heel sober, wartn en lief devol. De hele sfeer spreekt me geweldig aan, het is er precies zo zoals ik vind dat het zou moeten zijn. Haar liefste wens was vervolgens naar Moeder Theresa in Cal cutta toe. Vorig jaar ben ik daar ruim vijf weken geweest. Een geweldige ervaring om dat ik in reizen nooit zo'n held was. Wel ben ik twee keer naar Lourdes geweest en ook eens naar het Zwarte Woud voor een gewone va kantiereis. Maar in India was ik ineens in de Derde Wereld. Dat was net in de tijd dat Moeder Teresa ziek was, ik heb daardoor ook geen kennis met haar kunnen maken maar ben wel diep onder de indruk van de wereld daar geraakt. De mensen rapen van straat op wat ze hier nog niet in een vuilniston gooien. Je wordt je veel bewuster van de manier van leven zoals wij in het Westen gewoon zijn. Daar zijn ze blij met iets waar wij al niet meer naar omkij- Ook na terugkeer in Neder land heb ik me er erg mee be zig gehouden. In april van dit jaar ben ik naar de congrega tie van Moeder Teresa in Rome geweest, om eens een kijkje achter de schermen te nemen. Ik ben daar intern ge weest. Dat bezoek was door slaggevend maar nóg durfde ik er op m'n werk niet echt over te praten. Naar de bui tenwacht toe hield ik het alle maal op vakantie, niet dat ik stiekem wilde doen maar ik wenste gewoon nog een slag om de arm te houden. Stel dat het op het laatste moment was afgeknapt." Tot augustus duurde de be denktijd. Toen ging de kogel door de kerk. Annie kondigde haar ontslag bij de Cogas aan. Sommigen op haar afdeling stonden paf, ze had immers net haar vijfentwintig- jarig jubileum opzitten en niets wees op een vertrek. „Maar er waren er genoeg die begrip toonden Helemaal mijn trouwste vriendin. Die zei, o ja, dat is helemaal iets voor jou, Annie. Jij kunt immers altijd zo goed afstand nemen van dingen." „Kijk, ik heb m'n werk bij de Cogas altijd met plezier gedaan. Ik werkte daar op de afdeling automati sering. Ik hield me bezig met bijvoorbeeld voorschotten, maar ook met de grootboek houding en magazijnbeheer. Het had allemaal m'n aan dacht wel maar ik kan niet zeggen dat het me al die tijd echt voldoening heeft ge schonken. Dit wat ik nu aan wil pakken, belooft dat wel, al kan ik alles er van nog niet overzien. Zo weet ik bijvoor beeld niet precies bij welke afdeling ik in Zagreb terecht kom, bij een bejaardencen trum of bij een kinderhuis. Ik hoop het laatste want zoals ik dat in Calcutta heb mee ge maakt, lijkt me dat erg mooi om te doen. Kinderen spre ken me erg aan. Je kunt wel zeggen dat ik de stem van m'n hart volg. Maar of ik echt voor dit werk geschikt ben, zal nog moeten blijken. Ik heb per slot van rekening na m'n ULO-examen enkel een boek- houddiploma gehaald en zal er nog heel wat moeten bijle ren, alhoewel een luisterend oor ook al heel wat is." Vorige maand is ze uit de Meijbree-flat in Oldenzaal ge trokken. Via een soort boedel veiling heeft ze letterlijk af stand van haar spullen geno men. Veel ook weggegeven. „Sommigen hebben gezegd dat ze het voor me zullen be waren. Zo heb ik een gebor duurde schildering van een jongetje, met hele mooie war me kleuren, teruggegeven aan de mensen die me dat hadden geschonken. Moch ik over hoop terugkomen, dan krijg ik het terug, hebben ze ge zegd". „Het zal in het begin wel wennen zijn, niet meer terug te vinden van wat je hier zo vertrouwd was. Maar je krijgt denk ik tijdens je werk in Za greb er ook een hele boel an dere dingen voor terug. Ik heb via een reisbureau in Ol denzaal de reis geboekt vanaf Schiphol naar Zagreb. Ik heb daar nog naar toe gebeld. Ze zullen me van het vliegveld afhalen. Dat geeft je toch al een prettig gevoel. Moeder Teresa is voor mij gewoon een heilige. Wat zij allemaal wel niet doet voor andere mensen hier op aarde. Ik ben trou wens wel van overtuigd dat er veel meer van die mensen zijn, alleen dat die niet zo be kend zijn. Ik wil graag in haar voetsporen treden. Maar de afstand tussen ons beiden is nog erg groot, denk ik. Ik zal dat bij lange na niet halen, maar volgen wil ik haar wel...". JAN TER HAAR Strijd aangebonden tegen Ninja Turtles SANDBAAI Religieuze groeperingen in Zuid-Afrika hebben de oorlog verklaard aan de Ninja Turtles, de nieu we rage op het gebied van kinderspeelgoed. Met duizen den tegelijk werden de groene van vorm veranderende en op wraak op de volwassenen be luste vechtschildpadjes in vuilnisvaten gegooid. De Nin ja Turtles zijn begonnen als cartoon-serie op televisie en groeiden in korte tijd uit tot een rage in kinderspeelgoed. Volgens christelijke funda mentalisten is het speelgoed „satanisch" en beïnvloeden ze kinderen. Vorige week raak ten twee kinderen over hun toeren en hielden huis in een school in Zuidafrika met bij len en hamers, daarbij roe pend dat ze beruchte Ninja Turtles zijn. De bedenker van de cartoon, Kevin Eastman uit de Verenigde Staten, vindt het angstaanjagend dat een paar „instabiele personen zo'n hysterie maken". Dierenbeschermers in Zuid- Afrika hebben laten weten dat kinderen kleine schild padjes uit dierentuinen en - winkels stelen, ze groen ver ven en pizza te eten geven in de hoop dat ze echte Ninja's worden. 'Beeltenis Maria in Texas' Meer dan 1.000 mensen per dag komen sinds enige weken de beeltenis bekijken van de Maagd Maria achter een winkel voor auto-onderdelen in het Texaans-Mexicaanse grensplaatsje Progreso. De beeltenis is te zien op de vloer van een washok, pal naast het toilet. Winkeleigenaar Reynaldo Trevino ontdek te de vorm op de vloer voor het eerst op 3 december. „En toen. was het nog een grijze schaduw. Inmiddels heeft het di verse grijstinten gekregen", aldus de winkeleigenaar. „Ik vroeg haar waarom ze de vloer naast het toilet uitgekozen had. En iets in mijn hart zei het woord te verspreiden dat haar geloof met voeten getreden wordt", zo verklaart Trevino. Sindsdien komen duizenden mensen per dag de beeltenis op zoeken en is er een vaasje bloemen neergezet FOTO: AP RELATIE CHRISTENDOM EN STERVEN BELICHT OP EXPOSITIE LEEUWARDEN 'Met de dood in de ogen'. Zo heet een fors opgezette expositie die eind deze maand in Leeuwarden is te zien en komend jaar onder meer ook in Am sterdam. De tentoonstel ling in de Grote Kerk in Leeuwarden is samenge steld uit het werk van achttien Friese kunste naars. Dood, rouw en ver gankelijkheid vormen de thema's van de objecten. De expositie, die bedoeld is om de dialoog tussen kerk en kunst te stimule ren, wordt gesponsord door een uitvaartvereni ging- „Deze tentoonstelling is niet echt opwekkend", geeft Reg- nerus Steensma van het Insti tuut voor Liturgiewetenschap aan de Rijksuniversiteit Gro ningen (RUG) toe. Op ver zoek van de commissie Kerk en Kunst van de hervormde Grote Kerk in Leeuwarden heeft dit instituut de expositie samengesteld. „Over thema's als 'hoop' of 'verwachting' worden maar weinig kunstwerken' ge maakt", aidus Steensma. „In de kunst zijn lijden en dood overheersend". Dat voor een dergelijk morbide onderwerp gekozen is, komt volgens Steensma ook doordat het zo veel raakvlakken heeft met het persoonlijk beleven van mensen, en met het christelijk geloof. Volgens voorzitter M. Terp- stra-Andringa van de com missie Kerk en Kunst gaat het bij de expositie om de emoties die de kunstvoorwer pen oproepen. „Daarbij staat 'herscholing van het kijken' voorop. Wat op het eerste ge zicht afkeuring oproept, kan op het tweede gezicht bewon dering wekken". De uitgestal de kunst en de kerkmensen moeten met elkaar in discus sie, aldus Terpstra. „Kunst speelt in de protestants» ker ken nauwelijks een rol. Dat willen we weer oppeppen". De negen predikanten die in de periode van 29 december 1990 tot 24 februari 1991 voor gaan in de Grote Kerk, zijn gevraagd speciaal aandacht te besteden aan de kunstwerken. In de selectie van de kunst werken heeft de artistieke be oordeling een hogere priori teit gehad dan de 'bijbelvast heid' waarmee de thema's in beeld zijn gevat. Dat wil niet zeggen dat er binnen de com missie niet stevig is gediscus sieerd. Over zeker twee wer ken is lang gepraat, „omdat ze strijdig zouden zijn met de christelijke uitgangspunten". Eén object kwam niet door de selectie, omdat het teveel emoties zou kunnen opwek ken bij de bezoekers. Drie van de werken zijn spe ciaal voor de expositie in de Grote Kerk gemaakt. Zo schilderde Jan Murk de Vries 'Witte Dood' die het langzaam wegsterven van een aidspa- tiènt in beeld brengt, en maakte Jean Le Noble een object van neon en aarde. Het verhaal van Kain en Abel in spireerde Gerrit Terpstra on der andere tot het maken van een offerinstallatie, die ook in de kerk te zien is. Verder worden er al bestaande wer ken getoond van o.a. Marjo lein Baarsma, Jan Hofman, Hans Niemijer, Tom Reeders en Ids Willemsma. Frank Zeilstra gaf het verdriet over het sterven van zijn moeder gestalte in een drieluik met een Piëta, waarin een ver krampte hand tast naar hou- Door een foto van een frag ment met een liefdesscene te plaatsen naast een foto van een vijftiende-eeuws schilde rij met de bewening van Christus daagt Rins Boschma de beschouwer uit na te den ken over de emoties rond lief de en dood. Aan de expositie in de Grote Kerk zijn drie nevenprojecten verbonden. Student T. Schoe- maker van de Vrije Universi teit in Amsterdam gaat aan de hand van de tentoonstelling een doctoraal-scriptie voorbe reiden over de relatie tussen kerkganger en kunst. In de tweede plaats worden exposi tiebezoekers gevraagd een en quêteformulier in te vullen. Daarop staan vragen over persoonlijke belevingen rond dood en rouw. Een van de kwesties waarover het Insti tuut voor Liturgiewetenschap met de enquête duidelijkheid wil krijgen, is of niet-kerkelij- ken anders tegen de dood aankijken dan kerkelijke mensen. Ten slotte is een school- en catecheseproject aan de ten toonstelling verbonden. Het Gemeenschappelijk Centrum voor Onderwijsbegeleiding in Friesland heeft in samenwer king met de RUG en het In stituut voor Liturgie weten schap daarvoor een lesbrief uitgegeven, voor gebruik in de bovenbouw van het voort gezet onderwijs. De lessen be handelen hoe de kunst, de Bijbel en de psychologie met het thema 'dood' omgaan. De expositie, waarover het Christlik Frysk Selskip en het Roomsk Frysk Bun een dicht bundel hebben uitgegeven, is tot 24 februari in Leeuwarden te bewonderen. Daarna ver trekt ze via de Westerkerk in Amsterdam (15 maart tot 13 april) naar het Museum voor Religieuze Kunst in Uden (15 juni - 20 juli). In het najaar is de tentoonstelling in Berlijn, reden waarom de catalogus in het Duits en het Nederlands is geschreven. STEVEN EMMENS Bezwaren ouders overgenomeii! ICI De Raden van Kinderbescherming moeten gebruik g maken van externe deskundigen, zoals psychologen, psycl ters en pedagogen. Volgens staatssecretaris Kosto van just 986 die deze maatregel gisteren in een nota aankondigde, w< "jj de taak van de raden daarmee verzwaard. Dat is een 1 ,q nette manier om te zeggen dat de macht van de huidige ^ee] derbescherming wordt ingeperkt. En dat komt weer neei roo; een motie van wantrouwen tegen het beleid dat de Ra Va van Kinderbescherming tot nu toe hebben gevoerd. N NADRUKKELIJK stelt staatssecretaris Kosto dat hij indruk heeft dat de Kinderbescherming misbruik heeft maakt van haar positie. Dat impliceert al dat de raden afgelopen jaren enorm veel macht hebben gehad. Het nat van die positie is dat de beslissingsbevoegdheid in de huit situatie in feite bij de maatschappelijk werkers ligt. Zij bt len of kinderen al dan niet bij hun ouders kunnen blij J wonen en, als dat naar hun mening niet het geval is, adv ren zij de kinderrechter dat de ouders uit de ouderl macht moeten worden ontzet. In negen van de tien gev; volgt de rechter zo'n advies op. Staatssecretaris Kosto gaat ervan uit dat de ml schappelijk werkers naar eer en geweten hebben gehand Niettemin blijft aan de tot nu toe bestaande situatie het deel kleven dat het bij zeer ingrijpende beslissingen om eenzijdige visies gaat. Het leven, ook dat van kinderen, I z ingewikkelder in elkaar dan op het eerste gezicht vaak li de k A.LS een kind het gevaar loopt te ontsporen, komt dat di gaans niet alleen doordat de ouders hun taak niet goed vullen, noch doordat het kind niet wil deugen. En zelfs een van beide omstandigheden zich wèl voordoet, wil nog niet zeggen dat de situatie uitzichtloos is. Kosto h derhalve gelijk als hij stelt dat deskundigen met specifi kennis dergelijke situaties in veel gevallen beter kunnen oordelen dan maatschappelijk werkers, hoe waardevol in algemeen hun werk ook is. Ouders die moesten toezien hoe ze hun kind 'kwijtraL ten' namen dat standpunt al veel langer in. Vaders, en sin moeders, die na een scheiding ineens hun kinderen meer mochten zien, vonden dat ook al heel lang. De Twe ei Kamer nam die kritiek over. Daarmee ontviel de soc1 rechtvaardiging aan de huidige manier van werken van Kinderbescherming. ■fjo Het is te hopen dat de Raden van Kinderbescherming c de beslissing van staatssecretaris Kosto in de toekomst in< daad beter toegerust zullen zijn voor hun taak. Gezien deke ringe uitbreiding met 38 formatieplaatsen, die de kome vijf jaar kan worden betaald, is enige twijfel vooralsnogem zijn plaats. Brieven graag kort jn duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezond stukken te bekorten. Wiardi Beekman Stichting 'Milieu voor PvdA meer waard dan koppeling', zo luid de de kop van een bericht in deze krant. Daarmee wordt gesuggereerd dat deze uit spraak in de nota 'De ecologi sche kwestie' voorkomt of op een daaraan gewijde perscon ferentie is gedaan. Geen van beide is het geval. Op de pers conferentie is zelfs uitdrukke lijk voor de handhaving van de koppeling gepleit door Hans van der Vlist, PvdA-be- stuurder en milieu-gedepu teerde in de provincie Zuid- Holland. Wat de nota van de Wiardi Beekman Stichting (WBS) betreft: daarin wordt een pleidooi gehouden voor een stringent milieubeleid, dat voor alle burgers, dus ook de laagste inkomensgroepen, ex tra kosten met zich mee zal brengen. Voor zover bepaalde groepen door het milieubeleid onevenredig worden getrof fen, zal daarvoor fiscale com pensatie moeten worden gebo den. In het algemeen zal het milieubeleid er niet toe mogen leiden dat de inkomensverde ling in Nederland zich ten na dele van de lage inkomens wijzigt. Een rechtvaardig in komensbeleid zal daarop toe moeten zien. Over de plaats van de koppe ling in dat inkomensbeleid doet de werkgroep die de WBS-nota geschreven heeft, en waarvan ik deel uitmaakte, geen enkele uitspraak. De ge citeerde kop betrof dus een (m.i. onjuiste) conclusie van de parlementaire redactie. Die had beter niet tussen aai jjv lingstekens kunnen woi 1(je geplaatst. Paul Kalma, Directeur Wiardi Beekman Stichting, AMSTERDAM. Wanprodukt De redactie van de aut briek is er zaterdag 15 dei ber met de foto van een 2 naamde 'klassieker' weg hebbende van een Topolino muisje) aa ingelopen. In de tekst bi foto heet het onding een pk sterke sprintauto verm als FT" Het is heel dom men wel een oversterk om in elkaar kan zetten, toch behoefte blijft hebben een „historische (dek)man Het brengt ondeskundiger verwarring en is misbruik een historisch gegeven heeft een normale Fiat (1936) er nooit uigezien foto toont wat Amerik; o doen in hun kinderlijke ^oc extravagantie en dualisering tegenover hel^tr rieprodukt. In de ogen werkelijk historisch geïnt4jni seerden is het afgebeelde tuur een treurige afwij van het normale. De gebri^n Fiat-500-carrosserie kan wel een stuk zijn waar echte liefhebber dringend verlegen zit. Al met al eerlij treurenswaardig wanprodi lar] iel da de aff He £cldóc0omo4it Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor. Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon: 071 - 122 244 Postadres Postbus 112300 AA Leiden Abonnee service Telefoon. 071 - 313 677 van ma. t/m vr van 8.30 tot 17.00 uur. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248. van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15.00 uijht Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per acceptgiroka per maand 25,70 per maand per kwartaal f 76,60 per kwartaal per jaar 294,30 per jaar 299jei Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel.: 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050 os DE 26 tei II mi

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2