Sjevardnadze neemt ontslag FNV: Verlies 2500 banen bij omroepen 2 3 Wintersport KERST USEUM 14 Dagen Gratis £eidóc(3otüó/nt El xDA onthoudt steun an motie van VVD oor Golf-troepen Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 112300 AA Leiden, telefoon 071 -122 244, fax 071 -134 941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. Losse nummers f. 1,35 Vannacht naar het zuidoosten wegtrekkende regen en mini mumtemperatuur omstreeks 3 graden. Overdag wisselend be wolkt en een enkele bui. Mid- dagtemperatuur ongeveer 6 graden. Wind draaiend van zuidwest naar noordwest, ma tig, aan de kust en op het IJs- selmeer eerst nog af en toe IflIIlD met speciale rubriek ZIE PAGINA Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 4aam: Voorl.: Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071 -122 244 <LO> Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd. S ijkswaterstaat jonsort clubs NSCHOTEN Rijkswaterstaat Gro ten wil alle 175 voetbalverenigingen lie provincie gaan sponsoren. Voor actie is vier ton uitgetrokken. De ateurclubs moeten namens Rijkswa- staat reclame maken voor een grote- verkeersveiligheid. Zes clubs krijgen Rijkswaterstaat ieder 7500 gulden, ji, moeten op sportkleding en reclame- s-gi den voorlichting geven over ver- J394 irsveiligheid en in voetbalkantines 3EN.C iholarm bier gaan schenken. Alle an- e amateurclubs kunnen bij hun ge enten aankloppen voor een subsidie 1 Rijkswaterstaat. Doel van de actie is het aantal ongevallen in het verkeer t een kwart terug te dringen. Dief gapt kerstpost van Britse vorstin LONDEN Een dief is in Windsor aan de haal gegaan met een postzak, waaronder mogelijk kerstkaarten van ko ningin Elizabeth. De dief ging er vandoor met de fiets van een postbode, die zojuist post had opgehaald van kasteel Windsor. De onverlaat sloeg toe toen de postbode zijn rij wiel eventjes alleen had ach tergelaten. De politie heeft al laten weten de zaak als een normale diefstal te behandelen en zei verder dat de dief waar schijnlijk niet op de hoogte was van de inhoud van de postzak. CDA in geweer tegen ruimere winkeltijden VN neemt resolutie tegen apartheid aan NEW YORK De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteren met ongekende eensgezindheid een resolutie aan genomen tegen apartheid in Zuid-Afrika. De resolutie, het resultaat van langdurige onder handelingen tussen westerse landen en Afri kaanse staten, dringt erop aan dat de huidige economische sancties tegen Pretoria worden gehandhaafd, maar roept niet op tot nieuwe strafmaatregelen. Het lijkt er op dat de leden van de Veiligheidsraad van de VN dicht bij een compromisformule zijn waarmee onder andere een versterking wordt bereikt van de positie van de Palestijnen in de door Israël bezette Arabische gebieden. Pagina 3: Van den Broek wil verbod op in vesteringen in Zuid-Afrika intrekken 24 PAGINA'S Albanese katholieken komen uit de catacomben D'Ancona: „Zwerfkinderen perspectief bieden" 'De rode jonkheer' viert negentigste jaar huidige maximum van 52 uur per week. Het voorstel heeft de steun van VVD en D66 en kan daarmee rekenen op een kamermeerder heid. yolgens Frissen geeft het geen pas te komen met een PvdA-alterna- tief op het moment dat minister Andriessen van economische za ken een moeizaam akkoord heeft bereikt met de detailhandel: door de week een half uur langer open tot 18.30 uur en 's zaterdags een uur later dan nu: 18 uur. Voor waarde blijft dat de totale ope- ningsduur de 52 uur per week niet overschrijdt. Ook in het voorstel De Cloe blijft die maximale ope- ningsduur overeind. SOVJETMINISTER WAARSCHUWT VOOR DICTATUUR Britse krijgt 25 jaar wegens heroïnesmokkel BANGKOK Een 19-jarige Britse vrouw is vandaag in Thailand wegens smokkel van 26 kilo heroïne tot 25 jaar ge vangenis veroordeeld nadat de rechter haar doodvonnis had omgezet in levenslang. Karyn Joanne Smith was in juli op het vliegveld van Bangkok aangehouden toen zij met haar 17-jarige vriendin Patricia Ann Cahill op het punt stond aan boord te stappen van een vliegtuig naar Amsterdam. DEN HAAG Het voorstel van de PvdA om de winkelsluitingswet voor een aantal gemeenten buiten werking te stellen, heeft de toorn opgewekt van het CDA. CDA- woordvoerder Frissen toonde zich gisteravond uitermate misnoegd over het wijzigingsvoorstel van zijn PvdA-collega De Cloe op het wetsvoorstel D-Gemeenten. De Cloe wil gedurende 2,5 jaar in vijf gemeenten laten experimente ren met een grote vrijheid van openingstijden van winkels. In Schiedam, Hilversum, Borsele, Joure, Hummelo en Keppel zou den winkels desgewenst op alle dagen van de week op alle uren foto: dijkstra open mogen zijn, zij het met het Bulgarije heeft nieuwe regering Kerst niet ten koste van Sint Ex-directeur Lakenhal niet schuldig aan roof schilderijen Nieuwkoop mag 44a bedrijventerrein |I1 uitbreiden IV Bouw kinderdagverblijf j j Noordwijk begint 11 in maart I Van Basten schiet Malta aan flarden Niemand heeft hen nog kunnen tellen, want ze zit ten nog thuis. Maar er wordt verwacht dat in het komende weekeinde zo'n 125.000 Nederlanders hun biezen - en alles wat ze verder voor de wintersport nodig hebben - pakken om deze keer niet tever geefs de sneeuw op te zoeken. Het populairst is Oostenrijk, waar 65.000 vakantiegangers heen gaan. Dan volgt Duitsland (25.000), dan Zwitser land (15.000) en tenslotte België en Frankrijk. On der de wintersporters zijn vast ook abonnees van de Leidse Courant. Ongetwijfeld ook toekomstige abonnees. Voor hen is de bon, die ze dan maar be ter kunnen invullen als ze terug zijn van wegge weest. J MOSKOU Sovjetmi nister van buitenlandse zaken, Edoeard Sjevard nadze, heeft vandaag zijn ontslag ingediend. Hij maakte zijn aftreden bekend in Moskou waar het Congres van Volk safgevaardigden wordt gehouden. Sjevardnadze waarschuwde voor het onststaan van een dictatuur in de Sovjetunie. „Dictatuur wint terrein. De hervormers hebben het to neel verlaten. Niemand weet wat voor een dictatuur er zal komen en wie de dic tator zal zijn", aldus de mi nister in een emotionele toespraak voor het congres. De 62-jarige minister ver klaarde zich niet te kunnen verenigen met maatregelen die president Michail Gor- batsjov dictatoriale macht zouden geven. „Wanneer u de stemknop indrukt beslist u niet alleen over het lot van Gorbatsjov maar ook over de perestrojka en de democratie". Sjevardnadze zei een vriend te zijn van Gorbatsjov, wiens hervor mingsbeleid hij steunde. „Wij hebben samen veel be reikt in de internationale lizenden doden door medische fouten RCULO In Nederlandse ziekenhuizen sterven jaarlijks _;elijk 4700 tot 7900 mensen aan de gevolgen van medische evallen. Tot die conclusie komt A. Tempelaar, adviserend eeskundige van het Ziekenfonds Oost-Nederland in een lite- ïurstudie over de gezondheidszorg. Volgens hem komt bo- dien rond de vijf procent van de mensen in een ziekenhuis r terecht door vermijdbaar handelen van een arts. Verder ft hij berekend dat maximaal 40 procent van de laboratoriu- ïderzoeken overbodig is. Tempelaar wil een vereniging op- iten die fouten in de ziekenhuizen gaat registreren. „Door :en te erkennen en te analyseren voorkom je in de toekomst leed én kosten". ;ina 4: De overheid blijft zwijgen (Van onze parlementaire redactie) |N HAAG Het CDA vanavond niet zonder er de motie van de D steunen om direct dische troepen van het derlandse leger naar zij idi-Arabië te sturen, ar het CDA zal er bij kabinet wel op aan- /enjngen in Europees ver- ïd te bewerkstellingen er meer troepen naar 'S dGolf gaan. k de VVD-motie wordt het inet verzocht „thans" posi- te reageren op verzoeken de Verenigde Staten en •ot-Brittannië. Het CDA is ori rst teleurgesteld over het inetsbesluit om een blus- van Smit Tak en munitie voofr het Midden-Oosten te den, Met de VVD vindt het A dat de tijd rijp is onder- inende grondtroepen te en, zoals medische eenhe- De PvdA is het daar ab- Af ut niet mee eens en vindt materiële bijdrage voorlo- meer dan genoeg. Het zal, om ruzie binnen de coalitie te voorkomen, VVD-motie in prinicpe niet steunen, maar wel laten blij ken de inhoud zeer sympa thiek te 'vinden. Zo moet het kabinet onder druk worden gezet om via een ortïweg, na melijk de Westeuropese Unie (WEU), toch een bijdrage aan de troepenmacht te leveren. VVD-woordvoerder Weisglas zei vanmorgen bereid te zijn de tekst van de motie aan te passen, zodat het CDA er als nog mee akkoord kan gaan. Luitenant-generaal Calvin Waller, vice-bevelhebber 3 de Amerikaanse troepen in de Golf, heeft gisteren onomwon den toegegeven dat de Ameri kanen in de Golf op 15 januari nog niet klaar zijn voor de strijd. Op die datum loopt het ultimatum af dat de Verenigde Naties Irak hebben gesteld voor terugtrekking uit Ku- wayt. Waller: „Ik zou zeggen: ik ben nog niet klaar voor de klus, als president Bush mij dan opdracht geeft aan te val len". Hij verwacht dat Bush onmiddellijk na het aflopen van het VN-ultimatum het be vel tot de aanval zal geven. Pagina 5: Saddam heeft le gertop ingrijpend gezuiverd diase treinreizigers slaan bandieten dood W DELHI In India hebben woedende treinreizigers tien dieten gedood die hen wilden beroven. De bandieten waren 1, 900 km ten oosten van New Delhi, de trein binnenge- 825tlen en begonnen de reizigers van hun kostbaarheden te be en. Toen reizigers tegenstribbelden lieten de bandieten ei- gemaakte bommen ontploffen, waardoor zes van hun slacht ers werden gewond. lat de trein vanwege de commotie was stilgezet sloegen de sagiers de bandieten dood, daarbij geholpen door toegesnelde darbeiders. arena", zei hij. Maar „als een vriend en als commu nist" kon hij niet zwijgend toezien hoe gekozen wetge vende organen hun macht aan de Sovjetpresident zou den afstaan. Volgens het officiële pers bureau Tass verklaarde Sje vardnadze dat zijn besluit was gemotiveerd door inti midatie door zijn politieke tegenstanders, die hij ka rakteriseerde als reactionai ren. De koers van de Ame rikaanse dollar en het Brit se pond ging vandaag op de Europese wisselmarkten omhoog na het nieuws over Sjevardnadze. Sovjetpresident Gorbatsjov heeft de republieken giste ren tot de orde geroepen. In een toespraak op de derde dag van het Congres van Afgevaardigden dreigde hij met de invoering van de noodtoestand of van een presidentieel bestuur in de meest gespannen gebieden. Hij gaf aan hierbij onder meer te denken aan de Bal- tische republieken Estland, Letland en Litouwen. Studentes voorkomen grote brand in school LEIDEN Twee Leidse studentes van 19 en 23 jaar hebben gis terochtend een grote brand in de Haanstraschool aan het Rapen burg voorkomen. De studentes, die tegenover de school wonen, zagen tegen twaalf uur vlammen in een klas op de bovenste ver dieping van het pand. De vrouwen renden naar de school om het vuur met een brandslang te doven. Even later was ook de brandweer ter plaatse, die nog een half uur bezig is geweest met nablussen. De brand was ontstaan door oververhitting van de kerstverlichting. Daardoor raakten kussens in brand. Op het moment dat het vuur uitbrak waren de leerlingen niet aanwe zig. Zij waren aan het sporten. Persoonlijke ongelukken werden daardoor voorkomen. De schade aan de klas bedraagt zo'n drie duizend gulden. HILVERSUM De Dienstenbond FNV vreest dat een uitvoering van de aanbevelingen in het gis teren gepubliceerde McKinsey-rapport zal kunnen leiden tot een verlies van 2500 arbeids plaatsen bij de omroepen. Dit zei bondsbestuurder Koornstra in een reactie op het rapport. In het rapport wordt de pu blieke omroepen geadviseerd om zo snel mogelijk meer met elkaar te gaan samen werken om het hoofd te kunnen bieden aan de toene mende concurrentie van de commerciële zender RTL4. In een eerste reactie hebben alle omroepen laten weten, bereid te zijn constructief mee te willen praten over de herstructurering van het om roepbestel. AVRO, TROS en Veronica willen echter wel behouden wat zij nu reeds hebben opgebouwd. De NCRV en de Evangelische Omroep benadrukken dat de eigen identiteit behouden moet blijven, terwijl de KRO meent dat McKinsey in elke geval het belang van de pu blieke omroep niet uit het oog heeft verloren. De besturen van de Diens tenbond FNV, de Diensten bond CNV, de Unie BLHP, Kunstenbond FNV en de Nederlandse Vereniging van Journalisten voelen zich ech ter geschoffeerd door de wij- Ze waarop de NOS en de om roepen waren omgesprongen met het McKinsey-rapport. De bonden krijgen pas mor gen de beschikking over het vertrouwelijke rapport. Zij achten zich daardoor niet in staat de leden en werkne mers bij de omroep voldoeh- de te informeren over de mogelijke gevolgen van een herstructurering. Pagina 14: NCRV-voorzitter: Identiteit omroep niet aan tasten Sovjet-burgers van Duitse afkomst staan met hun paspoorten in de hand in de rij bij de Duitse ambassade in Moskou. Ze hopen een inreisvisum voor Duitsland te krijgen. Het aantal wachtenden werd gisteren op tweeduizend geschat. foto-, ap Wapenstilstand op Filipijnen Een jeugdige guerrilla van het Filipijnse communistische volksle ger (NPA) laat hurkend naast een machinegeweer een zelfge maakte kerstlantaarn zien. Het NPA, dat al 21 jaar op de Filipij nen een guerrilla-oorlog voert, heeft voor de kerstdagen en nieuwjaarsdag een éénzijdig staakt het vuren afgekondigd. foto: epa (ADVERTENTIE) Voetgangster overleden na aanrijding OEGSTGEEST Een 75-jari- ge inwoonster van Oegstgeest is vannacht overleden aan de gevolgen van een verkeerson geval dat omstreeks zes uur gisteravond gebeurde. De vrouw stak op de kruising Irislaan/Floralaan, nabij het winkelcentrum, over op het zebrapad. Een 46-jarige Leidse automobilist zag haar over het hoofd en reed haar aan. Met zware verwondingen werd het slachtoffer overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden, waar zij vannacht overleed.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1