)uitse wetenschappers helpen Saddam Husayn aan z n atoombom Jonsumismo rond Italiaanse kerst Harde aanval van president De Klerk op ANC DE ATOOMBOM EN ZIJN ONTSTEKING IITENLAND CeidócSouoant WOENSDAG 19 DECEMBER 1990 PAGINA 9 jca-baas iio Ochoa Vasquez, een van lopmannen van het Colom- anse drugskartel van Mede- heeft zich aangegeven bij Colombiaanse autoriteiten. 33-jarige Fabio Ochoa dt onder meer gezocht r de VS, die ook om zijn evering hebben verzocht, gaf zich aan bij de hacienda een onderzoeksrechter in das, ten zuiden van Mede- De autoriteiten hebben en- 1 weken geleden toegezegd de leden van de drugskar- van Medellin en Cali die vrijwillig aangeven niet den uitgeleverd aan de enigde Staten. (Van onze correspondent Raymond Hasselerharm) JOHANNESBURG „Het ANC moet nu kiezen tussen een vreedzame op lossing door middel van onderhandelingen óf voor de harde confrontatie". Met die opmerking bekri tiseerde de Zuidafrikaanse president De Klerk de uit komst van de ANC-confe- rentie van het afgelopen weekend. In zijn gisteravond op de staat stelevisie uitgezonden kerstre de stelde hij vast dat het ANC terug lijkt gekeerd naar het gebruik van achterhaalde kre ten en een politiek, die de con frontatie verder aanwakkert. Het conflict rondom de door het ANC dit weekend aange kondigde massale acties en de monstraties, waar de regering tegen is, werd door de Klerk verder aangescherpt. Hij noemde de protesten absoluut onacceptabel omdat ze zullen leiden tot grote onrust in het land. „Wij kunnen geen anar chie tolereren en zullen niet buigen voor radicale druk". Ook protesteren door het wei geren te betalen van huur en elektriciteit vindt bij hem wei nig begrip: „Geen enkel land ter wereld zou dat accepteren, dus wij ook niet". De Klerk zei niet te begrijpen waarom de deelnemers aan de ANC-conferentie bleven ha meren op een overdracht van de macht, terwijl nou juist het doel van de onderhandelingen is om de macht te delen en overheersing door één partij te voorkomen. „Zij weigeren te accepteren dat fundamentele veranderingen hebben plaats gevonden, ondanks het feit dat ze nu voor het eerst sinds der tig jaar hier legaal en zonder inmenging een conferentie kunnen houden". Over het geweld in de zwarte woonsteden liet de Zuidafri kaanse president weten dat de inmiddels begonnen uitbrei ding van politie en leger ver der zal gaan. Er komen nog meer maatregelen om de 'anarchie' in de zwarte wijken te bestrijden, maar de Klerk gaf niet aan welke. De harde uitspraken van de ANC-conferentie zijn dus niet erg goed gevallen bij de Zuida frikaanse overheid. Toch is het onderhandelingsproces niet acuut in gevaar. De Klerk liet gisteravond weten on danks alle kritiek op het ANC de onderhandelingen in het komende jaar met vertrouwen tegemoet te zien. Ook heeft de regering gisteren aangekon digd dat de politieke ballingen die Zuid-Afrika tot 8 oktober dit jaar zijn ontvlucht, terug mogen keren. De Klerk rea geerde nog niet op de eis van het ANC om voor 30 april alle afspraken na te komen met betrekking tot de vrijlating van politieke gevangen, het intrekken van de veiligheids wetten en het beëindigen van het geweld in de 'townships'. Dat ultimatum is wat minder gevaarlijk dan het op het eer ste gezicht lijkt. Het is een. compromis tussen de harde kern en de wat redelijker vleugel binnen het ANC. Het dreigement om de onderhan delingen stop te zetten is niet nieuw en de genoemde datum geeft de regering geruime tijd om te voldoen aan de niet al te onredelijke eisen. Westen is er al enige tijd van op de hoogte dat Irak bezighoudt met de ontwikkeling van een imbom. Uit een onderzoek van de Sunday Times is ter gebleken dat het nucleaire programma van Irak 1 verder is gevorderd dan het Westen heeft genomen. Irak blijkt er in te zijn geslaagd een gas a centrifuge te bouwen, noodzakelijk voor het tetten van uranium in uranium 235, de basis van atoombom. Om de wereldwijde verspreiding van omwapens tegen te gaan heeft de westerse wereld i verplicht geen technologie aan de wikkelingslanden te verkopen. Ondanks deze iraak blijkt dat de apparatuur voor de ontwikkeling produktie van de Iraakse gascentrifuges afkomstig lit het Westen. Bovendien heeft Irak gebruik ïaakt van de diensten van twee Duitse enschappers die in de jaren zeventig betrokken en bij de ontwikkeling van de gascentrifuge. Zij gen niet op de hoogte te zijn geweest van Saddams re bedoelingen. iHDAD Toen dr. Bruno nmler uit het vliegtuig te op Saddam Internatio- Airport te Baghdad, had waardevolle smokkelwaar ich. In zijn hoofd droeg hij jeheimen van twintig jaar k aan de gas ultra centri- een met geheimhouding ingd apparaat waarmee re- f goedkoop uranium kan den omgezet in het onbe- jare uranium 235 - de ba an een atoombom. was herfst 1987 en nmler was buiten medewe- van zijn werkgever, het tduitse MAN Technologie, enodigd door Irak. Stemm- vist niet meer dan dat Irak hulp nodig had bij het energie-programma van ■Mand, maar eigenlijk had- W de Irakezen zijn kennis g om U235 te kunnen ex il ?ren uit erts, met als eind- het bouwen van een mbom. ontwikkeling van de gas- ifuge in de jaren zeven- vaaraan Stemmler als één de belangrijkste weten- ppers van MAN een grote age had geleverd, versnel- de produktie van U235 'rm. Dientengevolge groei- ook de arsenalen atoom- jens met rasse schreden. 1ITen doordat de westerse len weigerden de gehei- van de gascentrifuge over Iragen aan de ontwikke- ilanden werd de interna- verspreiding van mwapens tegengegaan, nmler, boos dat MAN hem asseerd had bij een promo- in zich niet bewust van de bedoelingen van Irak, wejdaar verandering in bren- Verwoest Irak was vijftien jaar eerder begonnen met de ontwikke ling van atoomwapens, nog voor de bloedige oorlog met Iran. Saddam Husayn, toen nog vice-president, had zijn zinnen gezet op de produktie van een plutoniumwapen. Het benodigde nucleaire materiaal werd geleverd door de door Frankrijk gebouwde kernreac tor Osirak bij Tuwaitha, ten zuiden van Baghdad. De reac tor werd echter in 1981 ver woest door Israëlische straal vliegtuigen. Onder druk van de internationale gemeenschap weigerde Frankrijk de reactor weer op te bouwen. Saddam zocht naar een andere manier om aan nucleair mate riaal te komen: de gascentrifu ge. Hij werd echter in de wie len gereden door de weigering van de landen die technolo gisch geavanceerd genoeg wa ren om gascentrifuges te heb ben - de Verenigde Staten, Engeland, Duitsland, Holland en Frankrijk - deze te expor teren. Zij waren zich ervan be wust dat zij door de technolo gie te verkopen een Armaged don zouden kunnen ontsteken. Saddam besloot daarop met behulp van de enorme olie-in komsten van Irak de technolo gie en materialen te kopen om zijn eigen centrifuges te bou wen. De leiding van het pro ject gaf hij in handen van zijn schoonzoon Husayn Kamil Hassan. Kamil zette een aantal voor het oog van de wereld onschuldige technische bedrij ven op die werktuigmachines kochten, speciale staalsoorten en magneten. Tegen 1987 had een team van Iraakse topwe- tenschappers, met apparatuur uit Frankrijk, Duitsland, Zwit- doorsnee atoombom [plutonium KRYTRON: de etedrorcscfie bmr>g sctoliatad» oemaartdoor fc&GEtodro Opus SMnt Mau uranium 235 uranium 2381 normale exploslevenl ■ontstekers* De Iraakse president Saddam Husayn. seriand en Liechtenstein, een geheim centrifuge-laborato rium gebouwd in de omgeving van Tuwaitha. Ondertussen waren in Israël en de Verenigde Staten ver moedens gerezen dat Irak een atoombom aan het ontwikke len was, maar Saddam bleef de beschuldigingen tegenspre ken. Twee keer per jaar werd Tuwaitha bezocht door inspec teurs van het International Atomic Energy Agency. Als mede-ondertekenaar van het Nucleaire Non-Proliferatie Verdrag had Irak zich ver plicht geen nucleaire wapens te produceren of te importe ren. Hadden de inspecteurs het laboratorium ontdekt, dan zou Irak uitgesloten zijn en zou de uraniumbevoorrading van de reactoren voor vreed zame energie-doeleinden tot een halt gebracht zijn. Blauwdrukken Stemmler wachtte een enthou siast onthaal. Hij werd naar het al-Rashidhotel gebracht, één van de duurste hotels in Baghdad, en de volgende dag in een regeringsgebouw in de buurt ontvangen. Daar werd een serie blauwdrukken voor hem uitgespreid. Stemmler was verbijsterd. De tekenin gen, kennelijk gestolen, waren vrijwel identiek aan de blauw drukken waarvan Stemmler gebruik had gemaakt in de la boratoria van MAN. De Irakezen vertelden hem dat zij erin waren geslaagd de plannen te vertalen in een werkend prototype van een centrifuge, maar dat er proble men waren met enkele kritie ke aanpassingen. Zijn experti se moest hen uit de brand hel pen. Stemmler werd naar een log betonnen gebouw aan de rand van de stad gebracht. Binnen, via afrasteringen en gewapende bewakers, werd hij het nucleaire laboratorium binnengeleid waar zich, ver zonken in de vloer, een volle dig werkende centrifuge be vond. Stemmler was als eerste westerling getuige van Iraks embryonale atoombompro gramma. „Ik was verbijsterd. De centrifuge was perfect", herinnert Stemmler zich. De wetenschappers legden Stemmler uit dat zij proble men hadden met het vacuüm systeem. Stemmler had zich bij MAN beziggehouden met de perfectionering van het sy steem van vacuümpompen, - buizen en -kleppen. Door het vacuüm binnen het buitenste FOTO: AP omhulsel van de centrifuge kan de rotor draaien op hyper- sonische snelheid, zonder luchtweerstand, maar dit moest in balans gebracht wor den door de correcte druk bin nen de rotor. Stemmler bega- telliseert nu de hulp die hij het Iraakse nucleaire team gege ven heeft: „Toen ik het pro bleem opgelost had, bedankten ze me. Het vacuümsysteem was hun enige probleem. Ze wilden niets weten over de ro tor. Ik kreeg de indruk dat ze alles al wisten". Nu het prototype van de cen trifuge gereed was waren de Irakezen nog slechts twee stappen verwijderd van een atoombom. De laatste stap was de ontstekings-methode. De eerste was het produceren van voldoende U235 door een cas cadeschakeling te bouwen van duizenden centrifuges. Sad dams schoonzoon kreeg het bevel zijn aankoopbeleid op te voeren. Kamil wendde zich tot Europa voor de werktuigmachines en machinedelen die Irak in gele genheid zouden stellen centri fuges te produceren. Het is op merkelijk hoe Kamil de inter nationale regels wist te omzei len die in de koude-oorlogja- ren waren ingesteld om de verspreiding van nucleaire wapens tegen te gaan. Door verspreid over verschillende westerse distributeurs kleine orders te doen voor appara tuur kon hij de exportcontro les ontwijken. Hoewel het in de meeste landen verboden was centrifuges te verkopen, mochten onderdelen vrij ver kocht worden. Het kostte Kamil dus weinig moeite de benodigde onderde len en apparatuur te verkrij gen. Pas nadat een zending nucleaire ontstekingen voor Irak uit de Verenigde Staten in april werd onderschept door de Britse douane, werd de we reld wakker geschud. Saddams bedoelingen waren duidelijk. Te laat De ontdekking van de douane kwam echter te laat: Iraks in koopprogramma bevond zich al in een vergevorderd stadi um. Binnen zes maanden na Stemmlers bezoek had Kamil ten noorden van Baghdad pro- duktiefaciliteiten opgezet voor duizenden centrifuges. Terwijl Kamils fabrieken rotoren en omhulsels leverden, werkte Irak aan plannen om ook de andere onderdelen zelf te gaan produceren. Weer wendde men zich tot Stemmler om hulp. Stemmler zelf raadpleeg de zijn oude vriend Walter Busse, voormalig hoofd van de centrifuge-produktie bij MAN. De twee gingen in de zomer van 1988 naar Irak, waar zij de blauwdrukken van de centri fuge nogmaals te zien kregen. Na die bestudeerd te hebben gaf Busse advies over de beste produktiemethoden voor be paalde onderdelen. Vervolgens werden de Duitsers in een re geringsauto door de woestijn naar het noorden gebracht, richting Samarra. Na ongeveer een uur verliet de auto de gro te weg en reed over een smal weggetje naar de poort van een gebouwencomplex. „Het zag eruit als een zeer mo derne fabriek", vertelt Stemmler. „De gebouwen wa ren laag en uitgespreid over een enorm gebied, zodat ze bij luchtaanvallen niet zo gemak kelijk verwoest zouden kun nen worden". Er werd verteld dat het complex op het hoogte punt van de Iran-Irak oorlog was gebruikt voor de produk tie van artillerielopen. Nu werden in één deel van de fa briek centrifuge-onderdelen gemaakt. De Irakezen hadden Busse no dig omdat ze problemen had den met een van de freesma chines waarmee de buitenste omhulsels voor de centrifuges werden gemaakt. De 87-jarige Busse sprak met de Sunday Times in zijn flat in Bernau, een klein dorpje in het voorge bergte van de Beierse Alpen. Hij zegt dat hij er geen idee van had dat de fabriek deel uitmaakte van een programma voor de produktie van atoom wapens. „Als je onderdelen produceert, dan weet je niet waarvoor ze bedoeld zijn. Ik was daar alleen maar voor consulterend werk". De fabriek die Stemmler en Busse bezochten - fabriek 10 -ligt tussen de rivieren de Eufraat en de Tigris in de bij belse hof van Eden. Elke dag vertrekt een peloton vracht wagens door de fabriekspoor- ten de woestijn in. Sommige rijden zuidwaarts, naar de zwaar versterkte nucleaire fa ciliteiten in Tuwaitha. Men ge looft dat Irak daar, achter een hoge aardwal en batterijen grond-luchtraketten, een cas cade van centrifuges heeft ge bouwd voor de produktie van uranium voor oorlogsdoelein den. Geen bewijs Uit de verhalen van Stemmler en Busse blijkt dat Irak ten minste drie jaar verder is met de ontwikkeling van een atoombom dan de westerse in lichtingendiensten dachten. Het project kan in 1992 gereed zijn. Afdoende bewijs dat Irak een werkende fabriek heeft voor de produktie van urani um 235 is er tot dusver niet. Stemmler zegt niet geweten te hebben dat hij Saddam hielp bij het bouwen van de eerste nuclaire bom in de Arabische wereld. Hij is vorig jaar ge schorst bij MAN na een intern onderzoek (hij had zijn werk gevers verteld dat het hoofd doel van zijn reis naar Irak was geweest advies te geven op het gebied van irrigatie en zonne-energie). „Ik had graag samen willen werken met Irak", vertelt hij in gebroken Engels. „Maar dat was voordat ik ontdekte dat Saddam het hoofd verloren had. Ik haat oorlog in mijn hart". Hij schudt zijn hoofd. „Saddam Husayn is een nieu we Hitier, een dictator en ik ben tegen alle dictators". (c) The Sunday Times Van onze correspondent Aart Heering) ME Elegante dames, ;n in kemelsharen jas- helverlichte vitrines prijskaartjes met vijf, of zeven cijfers. Het atbeeld van Rome in advent laat zien dat tmis hier op grootse wordt gevierd, een ruk die door de statis- wordt onderschreven. Ie maand december wordt alië bijna twee keer zoveel inders gespendeerd, door- de in het begin van de nd uitgekeerde vakantie- lag vrijwel volledig opgaat voedsel en cadeaus, gezin wordt voor duizen- guldens omgezet aan ju- en bontjassen, elektro- door vermaarde ontwer- gesigneerde kleding en aze voorwerpen in geraffi- d design. Bij dat alles is indeke in de kribbe wei- meer dan een vage herin- ng, die nog voortleeft in Lam, dat in een merk- iig christen-kannibalis- ritueel miljoenvoudig de lis siert. Want verder is le' vooral een offerande de maag. Tussen kersta- I en tweede kerstdag dt vijfmaal uitgebreid ge ld, waarbij zoveel truffels, tar, gerookte zalm en tpagne worden verzwol- dat de uitgaven aan le- liddelen in deze maand >rocent boven het gemid delde komen te liggen. Het 'consumismo', de onge breidelde consumptiedrang, is elk jaar weer het mikpunt van talloze kritische beschouwin gen. Bijna iedereen moppert over de geldverspilling, maar doet desondanks lustig mee aan de collectieve jacht op mooie en luxueuze geschen ken. In de praktijk is het ook vrijwel onmogelijk je zonder gezichtsverlies aan de maal stroom van wederzijdse atten ties te ontworstelen. Dat kan eigenlijk alleen door Italië te ontvluchten, en daarom zal Amsterdam ook dit jaar in de kerstweek weer door Italianen worden overspoeld. Evenals trouwens Wenen, Londen, Pa rijs en de Maladiven. Soberheid Kerstmis in zijn huidige vorm bestaat in Italië nog niet zo lang. Voor de oorlog was het een door soberheid en devotie gekenmerkt familiegebeuren, met als vaste ingrediënten het kerststalletje, de nachtmis en de van een kapoen getrokken bouillon. En pas twee weken later, met Driekoningen, stop te de Befana, een goedaardige heks, de aan de deur opgehan gen sokken van de kinderen vol met cadeautjes (en met een stukje houtskool voor wie niet zoet was geweest). Maar met de komst van de geallieerde legers deed naast kauwgum, boogie-woogie en spijkerbroe ken ook het Amerikaanse kerstfeest zijn intrede. In de meeste huizen is de kerststal nu vervangen door de (ten zui den van de Alpen niet in heemse) sparreboom, terwijl menigeen zich bovendien een geïmporteerde mistletoe aan schaft. De kapoen heeft plaats gemaakt voor een kalkoen, en in plaats van Stille Nacht wordt nu Jingle Bells gezon gen. De Befana is verdrongen door een Yo-Ho-Ho!-roepende dikzak, die zich tot in Sicilië toe heet te verplaatsen met een door elanden getrokken arreslee, en dan ook 'Babbo Natale', de letterlijke vertaling van 'Father Christmas', heet. Om mij onduidelijke redenen heeft sinterklaas wél stand kunnen houden tegen de kerstman. De tegenwoordige uitbundige en wat platvloerse kerstbele ving komt volledig tegemoet aan het individualisme dat de Italiaanse maatschappij sinds de jaren tachtig kenmerkt. De magere jaren van de wederop bouw zijn voorbij, evenals de arbeidsonrust en het terroris me van de jaren zeventig. De ideologie van de jaren tachtig (en negentig?) is het 'consu mismo', en zeven van de tien Italianen beschouwen hun consumptiepatroon dan ook als een bevestiging van hun per soonlijkheid. Zij ontlenen hun aanzien en identiteit aan ge stroomlijnde auto's, gesigneer de kleding en keukenvoorwer- pen in Milanees design, en zijn zich daar ook volledig en blij moedig van bewust. De Ita liaan van nu heeft een decen nium van ongekende economi sche groei achter de rug en ge niet met volle teugen van zijn nieuw verworven rijkdom, zonder zich al te veel illusies te maken over de boze en cor rupte buitenwereld. Het mas sale politieke en religieuze en gagement behoort tot het ver leden. Het privébelang staat centraal, en kerken, partijen en vakbonden lopen al jaren lang leeg. In een recent rap port van het toonaangevende onderzoeksbureau Ispes wordt Italië daarom weinig vleiend gekenschetst als „een lui en egoïstisch land, met weinig lust tot verandering en steeds minder gemeenschapszin". Flinke veer Zelfs het gezin, in Italië meer dan waar ook hoeksteen van de samenleving, heeft een flinke veer moeten laten aan het consumismo. De kinderrij ke Italiaanse familie bestaat alleen nog in de armste delen van het zuiden, In het noor den, waar al een paar jaar sprake is van een negatief ge boorte-overschot, is het enig kind meer regel dan uitzonde ring. 'Kinderen zijn hinderen', zei vader Cats, en dat is zeker waar wanneer beide ouders full time moeten werken om zich een dure levensstijl te kunnen veroorloven. De kerk, traditioneel de ande re bindende factor naast het gezin, ziet de ontwikkeling met lede ogen aan. Zo klaagde de theoloog Sergio Quinzio dat „het consumismo de herinne ring aan Jezus definitief heeft verslonden". Ook de paus heft herhaaldelijk zijn vermanende vinger op tegen het 'hedonis me' van de moderne Italiaanse maatschappij, al vinden zijn woorden vooralsnog even wei nig weerklank als die van de apostel Paulus, die de Romei nen ook al vergeefs opriep zich niet te laten gaan in bras- serij en dronkenschap. De staat ten slotte geeft de toon aan in het feest van de vrolijke spilzucht. Begrotingso verschrijdingen van tweehon derd miljard gulden en een staatsschuld die onderhand ho ger ligt dan het bruto natio naal produkt, gefinancierd met vet renderende obligaties, hebben de burgers de indruk gegeven dat het niet op kan. En tien jaar lang is dat ook zo geweest, dank zij de explosieve ontwikkeling van de Italiaan se industrie. Maar de werktijd verkorting bij Fiat, de ontsla gen bij Olivetti, de dure lire en de toenemende inflatie hebben duidelijk gemaakt dat de gren zen aan de groei gevaarlijk dichtbij zijn gekomen. Is het feest dan inderdaad voorbij, zoals Fiat-topman Gianni Ag nelli somber voorspelde? Voorlopig lijkt het er nog niet op. Het uitgavenpatroon van de Italianen is zeker niet so berder geworden, en het kerst spektakel zal in 1990 minstens zo exuberant worden gevierd als de voorgaande jaren. Een derde niet Maar niet voor iedereen is het feest. De politicoloog Ralf Dahrendorf heeft berekend dat een derde deel van de Ita liaanse bevolking niet of nau welijks meedeelt in de 'alge mene' welvaart. Daartoe beho ren niet alleen de duizenden bedelaars, zigeuners en daklo ze zwakzinnigen die rond Kerstsfeer op het Sint Pietersplein. scharrelen in de centra van de grote steden, maar ook de bij na één miljoen immigranten, het merendeel van de Napoli- tanen (die gemiddeld de helft verdienen van de inwoners van Milaan) en de zes miljoen aow'ers die moeten rondko men van een miezerige zeven honderd gulden per maand. Voor hen is het consumismo slechts een wrede weerspiege ling van een maatschappij waar de nieuwe rijkdom steeds ongelijker wordt verdeeld. Ne gen miljoen Italianen, een mil joen meer dan tien jaar gele den, verdienen minder dan de helft van het gemiddelde in komen, en de kloof wordt nog steeds wijder. Italië is een 'pa radijs voor de rijken en een hel voor de armen', conclu deerde het dagblad La Repub- blica daarom En de zanger Francesco De Gregori om schreef in zijn hit 'Viva l'Ita- lia!' zijn vaderland als „meta giardino e meta galera", half tuin en half gevangenis. De so ciale desintegratie, maar ook de roofbouw op het milieu, de planologische wildgroei, de terreur van het stadsverkeer, de drugsproblematiek en het ontbreken van goed functione rende openbare voorzieningen hebben duidelijk gemaakt dat het hyper-individualisme niet alleenzaligmakend is. Als reac tie daarop hebben de afgelo pen jaren een groei te zien ge geven van nieuwe solidari teitsbewegingen. milieugroe pen, studentenorganisaties en katholieke jongerenverenigin gen als 'Comunione e Libera- zione'. Elk van hen probeert op zijn eigen manier Italië van de decadentie van het fin de siècle te redden, en zal daar in de jaren negentig nog een har de dobber aan krijgen. AART HEERING

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9