Tolheffing komt uit trukendoos van Kohl fïAVO bezorgd ver uitleg van üFE-verdrag EG praat niet voor VS met Tareq Aziz - IITENLAND na. Qeidó&Qowant WOENSDAG 19 DECEMBER 1990 PAGINA 5 v igering in ballingschap eft Walesa ambtsinsignes RSCHAU De Poolse regering in balling- 'n :p, die na het begin van de Tweede Wereld- n'' 'S 'n ParÜs werd opgericht, later naar Londen n'® luisde en daar sinds Vijftig jaar zetelt, zal Lech pnsa als democratisch gekozen president er- nen. Hem zullen de officiële ambtsinsignes 'cm ^en overhandigd, waarna de regering zichzelf ontbinden. ;k ;i-jarige Ryszard Kaczorowski, president van egering in ballingschap, reist zaterdag voor de v :e maal sinds de Tweede Wereldoorlog naar i 1? n om Walesa de insignes te overhandigen. jg .yen heeft de advocaat Jan Olszewski zijn po lka ;en een reêering te vormen opgegeven. Ols- Don staakte zijn formatiepoging na een me gaverschil met Walesa over de samenstelling de regering. Volgend jaar verkiezingen in Suriname Ramsewak Shankar SCHIPHOL President Ramsewak Shankar van Suriname heeft gisteren gezegd dat in de loop van volgend jaar in zijn land verkiezingen worden gehou den. Volgens Shankar geeft het aanpassingsprogram ma dat nu in voorbereiding is, hiertoe aanleiding. Shankar deed zijn uitspraak gisteren op Schiphol, aan het eind van zijn bezoek aan Nederland. Shankar was een week in Nederland om privéredenen. Hij had ge sprekken met premier Lubbers en koningin Beatrix. De president was ontstemd over de behandeling die legerleider Bouterse in Nederland heeft gekregen. Bouterse mocht op doorreis van Ghana naar Ztlrich op Schiphol de pers niet te woord staan en werd in een transitruimte bewaakt. Shankar: „We zullen waarschijnlijk protest aantekenen als we de kwestie op de juiste waarde hebben kunnen beoordelen". Shankar zei dat legerleider Bouterse in opdracht van de regering momenteel bezig is met het voorwerk voor de „nationale verzoening". Leiders Joegoslavië trekken aan noodrem BELGRADO Het collectieve presi dentschap van Joegoslavië heeft giste ren het voornemen van de deelrepu bliek Slovenië om aanstaand weekeinde een referendum te houden over onaf hankelijkheid onacceptabel genoemd. Ook heeft de presidentiële raad de fede rale regering opgedragen maatregelen te nemen om de eenheid van het land te bewaren, aldus het persbureau Tanjug. Wat de maatregelen inhouden is niet bekendgemaakt. Het referendum over de volledige onafhankelijkheid van Slo venië gaat lijnrecht in tegen plannen van de presidentiële raad om de toene mende etnische en politieke conflicten in het land op een vreedzame manier op te lossen. CDU wil prominente DDR-communisten snel vervolgen BONN Duitse christen-democraten hebben in een reactie op het opstappen van de voormalige Oostduitse premier De Maizière gepleit voor een snelle vervol ging van voormalige prominente DDR- communisten met een Stasi-verleden. CDU-parlementsleden pleitten voor de oprichting van een coördinerend bureau dat tot versnelde vervolging van oud-me dewerkers van de Satsi moet overgaan. Secretaris-generaal van de CDU, Volker Riihe, stelde dat het tijd wordt de aan dacht te richten op de voormalige commu nistische leiders, de voormalige leden van de communistische partij SED en haar op volger PDS. ite Albanië wil icht behouden INEN Het stalinistische jnië lijkt een gigantische te hebben genomen door ■erste niet-communistische toe te staan, maar veel a'nese emigranten en ande- betwijfelen of de hervor- g gen gemeend zijn en vol- (X ide om de volkswoede in te houden, machthebbers zonden de lopen week, die geken- n m kt werd door protesten en rag :n, dan ook een aantal ver- Ie h rende signalen uit. Presi- Ni<Alia heeft toegegeven dat gesl hervormingen onomkeer- zijn, maar zijn regering is zover gegaan om de 1 opgerichte Democrati- Partij officiële erkenning ide iven. In tal van media zijn lorg epen van de nieuwe partij an om de kalmte te bewa- Een programma of por- ;n van de leiders ontbre- in de berichtgeving. De liters willen graag aan programma werken, maar en ervoor de regering te- zich in het harnas te ja- De behoedzaamheid die prichters van de nieuwe ij ten toon spreiden, leidt verdenkingen. Een ge- T hte Albanese intellectueel niet te weten wie er alle- in de partij zitten. Hij erop dat de econoom nl0z Pashko, die nauwe den heeft met de commu- isehe elite, een van de op- grol ersti BERLIJN Op een truc van bondskanselier Kohl, daar hadden veel Duitsers wel op gerekend. Op de een of andere manier moest hij immers zijn be lofte omzeilen dat voor de financiering van de Duitse eenheid de belastingen niet zouden worden ver hoogd. Het plan om de Duitse heilige koe van het autoverkeer te melken, daarvoor echter kan nie mand begrip opbrengen. Duitsers die door kranten, ra dio en televisie werden geïn terviewd over het plan voor tolheffing op de snelwegen toonden zich gisteren zonder uitzondering hoogst veront waardigd. De heffing is dan wel geen belasting in enge zin, maar het geld moet gewoon uit de portemonnee van de bur gers komen. De autobezitters moeten betalen voor de Duitse eenheid, is de opvatting. Twee weken na de Duitse verkiezin gen heeft de verslagen 'onheil sprofeet' Oskar Lafontaine ge lijk gekregen. De belofte van Helmut Kohl was niet meer dan een „belastingleugen", be doeld om stemmen te oogsten. De oppositie, milieuorganisa ties en de automobilistenclubs hebben vooral ernstige bezwa ren tegen de manier waaróp de automobilist wordt gepakt. Met deze heffing laat de toe komstige regering een kans liggen om milieupolitiek te be drijven. Van een eerlijke ver deling van de lasten is geen sprake. Veelrijders betalen precies hetzelfde als zondags rijders. Wie weinig rijdt en de snelweg vooral gebruikt voor de aanloop van zijn vakantie, wordt bestraft. Hij zal nu wel licht de wagen weer wat snel ler pakken, om nog enig genot te hebben van het snelwegen vignet. Milieuorganisaties en opposi tiepartijen hadden veel liever een verhoging van de accijns op autobrandstoffen gezien. Zo betalen degenen die veel kilo meters draaien of in een ben- zineslurpende auto rijden evenredig meer. Maar accijn zen zijn een vorm van belas ting en daar heeft Kohl een belofte over gedaan. Randstad Ter verdediging van het tol heffingsplan hebben woord voerders van de Duitse rege ringspartijen zich onder meer verschanst achter het Neder landse besluit tot invoering van tolpleinen in de Randstad. Uitleg over dat besluit werd echter niet gegeven, zodat de Nederlandse motieven als te rugdringen van de drukte in de spitsuren en bescherming van het milieu niet tot het Duitse publiek zijn doorge drongen. Voor de uitvoering denken de partijen aan het Zwitserse systeem: een jaar- vignet dat op de voorruit van de auto moet worden aange bracht. Voor buitenlanders wordt gedacht aan week- en maandvignetten. Met het nieuwe heffingsplan lijkt het omstreden voornemen om voor zware vrachtwagens een snelwegheffing in te voe ren van de baan. Het besluit daartoe had de Bondsdag eerder dit jaar genomen, maar de EG had de invoering ver boden omdat buitenlandse en Duitse vervoersondernemers daarmee ongelijk zouden wor den behandeld. De Duitse re gering is tegen dat EG-stand- punt in beroep gegaan. Op evenveel afwijzing als het nieuwe heffingsplan is de voorzet gestoten om de tele foontarieven te verhogen. Dat wil zeggen: de telefoontarie ven zouden gelijk blijven, maar het aantal seconden per tariefeenheid zou worden be kort „Geeft niks, we moeten alleen sneller leren praten'" aldus reacties uit het publiek. Bij dit voorstel lijkt overigens sprake te zijn van haastwerk, want postminister Schwarz- Schilling was van dit voorne men van het duo bondskanse lier Kohl en minister van fi nanciën Waigel niet eens op de hoogte gesteld. ISSEL De NAVO is gelukkig met de ma- waarop de Sovjetunie TV vorige maand in Parijs ™ertekende verdrag conventionele ont lening (CFE) interpre- t. blijkt uit de slotverklaring de NAVO-ministers van a*>11 enlandse zaken in Brussel am( ben uitgegeven na afloop hun halfjaarlijkse overleg, de verklaring staat dat er r zal worden gestreefd dat CFE-partijen de gemaakte dl ^'e iraken i S' dat dezelfde manier ïggen. Volgens minister den Broek (buitenlandse en) spitst de discussie zich op wapens die op schepen gestationeerd, maar die te kunnen worden ingezet val infantry). De Sovjets Zl den dat die wapens niet on- het CFE-verdrag vallen, ge maand ontstonden er andere problemen inzake CFE-verdrag. De NAVO lelde toen of de opgave de Sovjets van hun aan- in wapens in centraal Eu- 3? zien Üf :ad, ropa klopten en noemde de grote hoeveelheden achter de Oeral teruggetrokken wapens „in strijd met de geest van het verdrag". Volgens Nederland se diplomaten belemmert de opstelling van de Sovjets een uitgebreide, effectieve verifi catie van de CFE-afspraken. Een ander in het oog sprin gend onderdeel van de slot verklaring is hët onderstrepen van een eigen Europese veilig heidsidentiteit. Volgens minis ter Van den Broek zijn er be langrijke processen aan de gang. Enerzijds het versterken van de „Europese pilaar bin nen de NAVO", anderzijds de met de Europese eenwording gepaard gaande behoefte aan een Europese veiligheids- en defensiestructuur. Amerika's minister Baker zei het „prima" te vinden dat Europa werkt aan een Europese veiligheids dimensie. „Maar Europa moet wel bedenken dat besluiten die de NAVO aangaan ook in NAVO-verband worden be sproken en dat het ontwerpen van andere militaire structu ren een aanvulling op de NAVO dienen te zijn". Luier redt leven Een extra dikke luier heeft waarschijnlijk het leven gered van de tien maanden oude Brandi Ford uit Riverview in het Ame rikaanse Florida. Bij een overval in het huis van de baby wer den schoten gelost waarvan er een de baby bereikte, maar bleef steken in de luier. foto: ap Een Sovjetmilitair houdt een auto aan bij een controlepost in de republiek Georgië, waar vanwege rellen tussen etnische groepen de noodtoestand is uitgeroepen en een uitgaansverbod geldt. foto- ap Moldavië en Oezbekistan ook tegen unieverdrag MOSKOU De steun voor het nieuwe uniever drag in de Sovjetunie loopt terug. In navolging van Estland, Letland, Li touwen en Georgië keer den gisteren ook Moldavië en Oezbekistan zich tegen het ontwerpverdrag dat de relaties tussen Moskou en de verschillende deel republieken moet regelen. De Russische Federatie en de Oekraïne verklaarden gisteren dat in het nieuwe verdrag de rechten van de republieken versterkt dienen te worden. Het voorstel van Gorbatsjov om een nationaal referendum te houden over het uniever drag werd gisteren door een groot deel van de afgevaardig den terughoudend ontvangen. Gorbatsjov zei gisteren dat hij vindt dat de bevolking van de Sovjetunie zich ook in een re ferendum moet uitspreken over de vraag of particulieren het recht moeten krijgen grond te kopen. President Bo ris Jeltsin van de Russische Federatie heeft onmiddellijk geprotesteerd, omdat volgens hem al over afschaffing van de staatseigendom van grond is beslist. Afwijzing beroep Nicolae Ceausescu BUKAREST Het Roemeense Hoogggerechtshof heeft het beroep van de broer van wijlen president Ni colae Ceausescu tegen een gevangenisstraf van 15 jaar verworpen. Generaal Andruta Nicolae Ceausescu was in juni veroordeeld wegens poging tot moord en „aanstichting tot volkenmoord. Ongeveer tienduizend demonstranten hebben gisteren voor de derde opeenvolgende dag het aftreden van de Roemeense presi dent Ion Iliescu geëist. MYSTERIE VAN HET ZEVENGESTERNTE >ru| 1- Woedend dat hij zijn tegenstander niet meer ziet, heeft Ma sr de brug weer verlaten en Ladrone, die zich verborgen heeft „W< louden, maakt van de gelegenheid gebruik om terug te slui- ).00fl fi naar de brug. Als de meester beneden er nou maar in is ver-slaagd de averij te herstellen... Zenuwachtig draait hij de tele- ons iaf op „Volle kracht achteruit" en ja hoor, onmiddellijk rinkelt be- telegraaf ten antwoord dat de machinist het bevel heeft be grepen. De schroef begint te draaien en langzaam komen de schepen van elkaar los. Ternauwernood zien de opvarenden van de „Zuiderzee" nog kans weer over te springen en van een nieu we aanval moeten ze wel afzien, want snel verwijdert de „Ran ger" zich. Peer is licht gewond aan zijn been. „En nu op zoek naar Ross!" zegt Larry. „Ja, en naar Rob!" voegt Willy er aan toe. (Vervolg van de voorpagina) BRUSSEL De voorzit ter van de EG-minister- raad, de Italiaan Gianni de Michelis, zal geen ont moeting hebben met zijn Iraakse collega Tareq Aziz voordat deze in Washing ton met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, James Baker, heeft gesproken. De ministers van buitenlandse zaken van de twaalf EG-landen hebben daartoe besloten. Baghdad, aldus minister Van den Broek, „mag niet de in druk krijgen dat met de Twaalf op andere wijze kan worden gesproken dan met de Verenigde Staten. Het moet Irak duidelijk zijn dat Europa zich niet wenst te le nen voor welke poging dan ook om een politieke wig te drijven tussen de Verenigde Staten en Europa". Al met al zijn de vooruitzich ten op besprekingen tussen Irak en de VS verder geslon ken. Baghdad bezwoer giste ren opnieuw zich niet terug te trekken uit Kuwayt tot het Arabisch-Israëlische pro bleem is geregeld. De bespre kingen worden gezien als een laatste kans voor vrede, nu in het Golf-gebied onge veer een miljoen militairen zijn samengebracht. In een vraaggesprek met de Turkse televisie, dat gisteren werd uitgezonden, zei de Irar^se president Saddam Husayn dat Aziz niet naar de Verenigde Staten gaat om opdrachten in ontvangst te nemen. „Als Bush de VN-re- soluties tegenover ons gaat herhalen, dan heeft het be zoek geen zin. Van een Iraakse concessie inzake Ku wayt is geen sprake voor het Palestijnse probleem is opge lost". Saudi-Arabië heeft intussen de export van vliegtuig brandstof gestaakt om de voorraden uit te breiden die nodig zijn in het geval van een oorlog. „Het lijkt erop dat Saudi-Arabië op 15 janu ari over volle (brandstof) tanks wil beschikken", zei een handelaar. Westerse diplomaten in Baghdad spreken intussen Iraakse berichten over te korten aan babyvoeding en medicijnen tegen. Volgens Irak zouden 2.042 kinderen onder de vijf jaar zijn overle den aan ziekte of ondervoe ding als gevolg van het han delsembargo van de Verenig de Naties. Er zou vooral een tekort zijn aan babyvoeding en medicijnen. De diploma ten wijzen er echter op dat de Veiligheidsraad in okto ber ontheffing heeft ver leend voor zendingen eerste levensbehoeften en medicij nen naar Irak. Humanitaire groepen hebben sinds medio oktober bijna 120 ton medi cijnen gestuurd, bestemd voor kinderen. Verscheidene landen hebben geneesmidde len gestuurd in ruil voor de vrijlating van gijzelaars. Sommige diplomaten en me dici in Baghdad zijn daarom van mening dat de Iraakse autoriteiten de geneesmidde len oppotten, voor het geval er een oorlog uitbreekt. Stop martelen Familieleden van politieke gevangenen protesteren voor de verwanten worden vrijgelaten en kathedraal van Santiago in Chili. Ze eisten gisteren dat hun he* martelen van gevangenen. dat er een einde komt aan foto. epa

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5