Aosto beperkt macht Kinderbescherm i ng Kenya nu voor f5,85. Brazilië nu voor f5,85. Spanje nu voor f 1,45 Comsumentenbond wil homeopatische middelen laten registreren Ombudsman eist goede klachtenregeling CBR Akkoord over reclame op regionale omroep Vrouwen hebben vaker eigen kamer Zuid-Holland voor rechter gedaagd (ADVERTENTIE) Op 1 oktober jongstleden heeft PTT Telecom weer een groot aantal internationale telefoontarieven verlaagd. Zo kost bellen naar de meeste Afrikaanse landen voortaan geen f 6,70 per minuut, maar circa f 5,85 per minuut. Alle informatie over onze tariefveranderingen krijgt u gratis als u 06 - 0228809 belt. DEN HAAG Het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbe wijzen (CBR) moet voor zijn gehele organisatie een goede procedure voor de afhande ling van klachten van bur gers opzetten. De Nationale Ombudsman stelt dit in een gisteren gepu bliceerd rapport naar aanlei ding van een klacht van een Amsterdamse rijschoolhouder. De rijschoolhouder had in ok tober 1989 een klacht inge diend bij het CBR over het zakken van een leerling voor haar rijexamen. Toen deze klacht door het CBR werd af gewezen, wendde de rijschool houder zich tot de Nationale Ombudsman. De ombudsman vindt dat de klachtenregeling van het CBR op een aantal punten niet voldoet aan de ei sen die daaraan uit een oog punt van zorgvuldigheid aan dienen te worden gesteld. De ombudsman wil onder meer dat het CBR de klager voortaan schriftelijk en goed gemotiveerd meedeelt of de klacht al of niet gegrond is. Ook verzuimt het CBR klagers te wijzen op de mogelijkheid desgewenst elders een klacht in te dienen. Tenslotte wijst de Nationale Ombudsman erop dat de bestaande klachtenre geling van het CBR alleen me dewerkers van de buitendienst betreft. Over andere mede werkers van het CBR die met het publiek in aanraking ko men, kan volgens de huidige klachtenregeling niet worden geklaagd. GRONINGEN Er moeten meer homeopati sche middelen worden ge registreerd volgens de Ge neesmiddelenwet, zo stelt de Consumentenbond. De bond doet dit naar aanlei ding van het rapport 'Pillen als levensmiddel - De speel ruimte tussen Geneesmiddelen en Warenwet' dat door de bond in samenwerking met de Wetenschapswinkel voor Ge neesmiddelen van de Groning se universiteit is samengesteld. Thans voeren veel fabrikanten van homeopatische middelen in hun advertenties ten on rechte de claim een genees middel te zijn. Dat is volgens de warenwet verboden. Het onderscheid tussen ge neesmiddelen en waren is van belang gezien de negatieve bij werkingen van geneesmidde len. Die zijn onder het regiem van de Geneesmiddelenwet al lemaal onder het licht gehou den voor het betreffende me dicijn in de handel komt. Veel homeopatische middelen val len nog onder de warenwet, en die kent die controle vooraf niet. Het is echter niet altijd zo dat homeopatische middelen even onschuldig zijn als veel mensen denken. Ze hebben soms net zulke negatieve bij werkingen als geregistreerde geneesmiddelen. Als er hier door iets misgaat kan er vol gens de warenwet alleen ach teraf worden opgetreden. Onduidelijk Uit 43 onderzochte adverten ties voor homeopatische mid delen uit het damesblad Mar griet bleken slechts 15 geen geneesmiddelenclaim te voe ren. Volgens de Consumenten bond ontstaat er voor de ge bruiker op die manier een on duidelijke situatie. De consu mentenbond wil dat probleem ondervangen door meer home opatische middelen onder het regiem van de geneesmiddelen wet te brengen. (ADVERTENTIE) Op 1 "oktober heeft PTT Telecom weer een groot aantal internationale telefoontarieven verlaagd. Zo kost bellen naar Zuid-Amerika voortaan geen f6,70 maar circa f5,85 per minuut. Alle exacte informatie over onze nieuwe tariefveranderingen krijgt u gratis als u 06 - 0228809 belt. Duidelijkheid nodig in toerisme-opleidingen BUSSUM Er moet duidelijkheid komen in het woud van toe ristische opleidingen. De wildgroei die is ontstaan moet te lijf worden gegaan door het vastleggen van kwaliteitseisen en sa menwerking. Ook moeten toekomstige leerlingen te horen krij gen dat, ondanks de groei van de toeristische sector, de werkge legenheid minder snel toeneemt. Deze boodschap had het On derwijscentrum Toerisme en Reizen gisterèn bij de presentatie van het rapport „Toeristisch vakonderwijs, een structuur voor de jaren negentig". DEN HAAG Dagbladuitgevers en regionale omroe pen zijn het vandaag eens geworden over het uitzenden van reclame. Daarvoor wordt per regio een Media-ex ploitatiemaatschappij bv opgericht, waarin uitgever en omroep elk voor de helft zeggenschap hebben. Ze krij gen ook elk de helft van de winst. De lokale omroepen maken geen deel uit van de overeenkomst. Uitgevers en regionale omroepen sturen echter wel aan op sa menwerking. Ze wijzen erop, dat dit voor de lokale omroep fi nancieel aantrekkelijker is dan reclame-zendtijd tegen een be paald bedrag te verkopen aan uitgevers. Wil een lokale omroep zo'n contract aangaan met een uitgever, dan kan dat. Uitgevers gaan echter alleen akkoord als daarover eerst overleg is geweest tussen de betrokken lokale en regionale omroep. (ADVERTENTIE) Op 1 oktober heeft PTT Telecom weer een groot aantal inter nationale telefoontarieven verlaagd. Zo kost bellen naar Spanje, Griekenland of Portugal voortaan geen f 1,80 maar circa f 1,45 per minuut. Alle informatie over onze nieuwe tariefveranderingén krijgt u gratis als u 06-0228809 belt. TWEEDERDE KENT GEEN GROTE SCHOONMAAK MEER AMSTERDAM Nederlandse vrouwen die samen met een partner een huis bewonen, hebben tegenwoordig vaker een eigen kamer dan mannen. De vrouwen hebben ook eerder een betere ruimte in de woning, zo blijkt uit een lan delijk onderzoek voor het fe ministische maandblad Opzij. Van de ondervraagde vrou wen van 18 jaar en ouder ant woordde 27 procent een eigen kamer te hebben tegen 22 pro cent voor de mannen. Een kwart van de vrouwen vindt zelf de beste of grootste kamer in het gezamenlijke huis te hebben tegen 23 procent voor de mannen. Circa 90 procent van de vrou wen is verder tamelijk tot zeer tevreden over de woning, zo wel wat betreft de woonsitua tie als de -omgeving. Met de buren hebben de vrouwen over het algemeen weinig pro blemen. Ruim driekwart van de ondervraagden acht de ver houding met de buren goed. Elf procent Heeft te maken met „slechte" buren of heeft geen relatie met de naastwo- nenden. Gevraagd naar de grote schoonmaak antwoordde twee derde van de vrouwen daar nooit aan te beginnen. De vrouwen draaien wel nog vaak op voor klussen als was sen, strijken, koken, stofzui gen, bed opmaken, ramen ze men etcetera. De mannen draaien vaak op voor repara ties, schilderwerk, auto was sen, de vuilniszakken buiten zetten enzovoorts. De woninginrichting is meest al een beslissing van man en vrouw samen. NNENLAND Ceidóc Couocmt WOENSDAG 19 DECEMBER 1990 PAGINA 3 idooi WNF voor erken visserij ~"ST Het Wereldnatuurfonds JF) m Zeist dringt er bij de Eu- ese Commissie in Brussel op aan visserij in de Noordzee met een je terug te dringen. Volgens het be F is dat nodig om te voorko- dat verschillende vissoorten 1 de Noordzee verdwijnen. Het V11F en e zusterorganisaties in de di ehillende Noordzeelanden vin dat Brussel de alarmerende be- we, ten van de biologen niet langer -~~?ren en maatregelen moet me. terugdringen van de visse- "c i mogelijk door inkrimping van ash doot, het sluiten van gebieden ren b Noordzee voor de visserij en beperken van de toegestane jjd, aldus het WNF. Minister Alders wil autovrije wijken EDE Minister Alders van volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en milieubeheer is voorstander van het aanleggen van auto vrije wijken. Door de ruimte die vrijkomt door de afwezigheid van auto's, kunnen voor hetzelfde investeringsbedrag meer en grotere woningen worden gebouwd. Ook is er meer ruimte voor andere functies, aldus Alders vandaag tijdens een congres over mi lieubeleid en stedelijk verkeer in Ede. De minister wil dat er op korte termijn wordt begonnen met een voorbeeldproject van een autovrije wijk. Gemeenten die een dergelijk project willen opzetten, zullen door het rijk worden gestimuleerd, aldus Alders. Hij kon digde voorts een brochure aan over auto vrije wijken. Stichting wil te vernietigen BVD-dossiers zien AMSTERDAM De advocaat van de Stichting Waak zaamheid Persoonsregistratie, mr. J. Pen, zal de minis ters Dales (binenlandse zaken) en D'Ancona (welzijn, volksgezondheid en cultuur) sommeren hem dinsdag in zage te geven in de BVD-dossiers die zullen worden ver nietigd. Verder wil de stichting, en een initiatiefgroep rond de stichting, dat de vernietiging van de dossiers wordt uit gesteld totdat er in Tweede Kamer over het onderwerp is gedebatteerd. De advocaat eist van de ministers dat hij vijdag voor tien uur antwoord heeft gekregen op zijn ei sen. Mocht dit niet gebeuren dan spant de jurist moge lijk een kort geding aan. De BVD heeft het voornemen geuit in totaal twee derde van de dossiers van de gehei me dienst te laten vernietigen. Volgens de minister verzet de veiligheid van de staat zich ertegen om personen wier dossier wordt vernietigd eerst inzage te geven. Van Aardenne kandidaat voor senaat DEN HAAG Oud-minister van economische zaken Van Aardenne is kandidaat voor de nieuwe VVD- fractie in de Eerste Kamer. Leden van de 6 maart te verkiezen nieu we Provinciale Staten stemmen 27 mei over de samenstelling van de nieuwe Senaat. Van Aardenne was VVD-bewindsman op economische zaken onder premier Van Agt (1977-1981) en in het eerste kabi- net-Lubbers (1982-1986). Door de parlementaire enquête in zijn laat ste ambtstermijn naar het RSV-de- bacle verwerd Van Aardenne tot „aangeschoten wild" waarmee zijn politieke lot was bezegeld. Minister Dales tegen vacaturestop DEN HAAG Minister Dales van binnenlandse zaken ziet niets in het voorstel van haar partijgenoot Wöltgens om een vacaturestop af te kondigen voor het overgrote deel van de rijksoverheid. Dales sloot zich gisteren in de Tweede Kamer aan bij het afwijzende oor deel van haar topambtenaar Pont over de suggestie die de PvdA- fractievoorzitter afgelopen week end in Friesland het land instuur de. Pont herinnerde er eerder deze week in. een reactie aan dat er al twee effeiciency-operaties lopen bij de rijksoverheid. Het niet op vullen van vacatures zou de kwali teit van de dienstverlening van de overheid verminderen. Vertraging ambulance niet oorzaak dood Hillegomse jongen HAARLEM De dood van een 10-jarige jon gen uit Hillegom, begin deze maand in een Amsterdams ziekenhuis, is niet het gevolg ge weest van de vijf-minutenvertraging van de ambulance waarin het slachtoffer werd ver voerd, zo blijkt uit een onderzoek van de ge neeskundige inspectie. Wel is vastgesteld dat het ambulance-personeel te weinig deskundig was om het slachtoffer, dat hersenletsel had, te kunnen stabiliseren en begeleiden. Bovendien zou de huisarts van de jongen te weinig infor matie hebben meegegeven. Het slachtoffer kon niet bij het Academisch Ziekenhuis in Leiden terecht. Het ambulance-personeel be greep nadien dat er ook in Haarlem geen plaats voor hem was. Er werd daarom naar het VU Ziekenhuis in Amsterdam uitgeweken. Ibis irsch Ballin £il lik-op- P uk-beleid gen j inkeldieven ?rb N HAAG Minister sch Ballin (jusititie) wil betrapte winkeldieven plaatse worden bekeurd, werkt aan wetgeving die dergelijk lik-op-stuk-be- 2n 1 mogelijk maakt. minister heeft dat gisteren gezegd aan vertegenwoor- ;ers van het midden- en inbedrijf. Voorzitter H. van Geest van de sectorraad ailhandel van het Konink- Nederlands Ondernemers rbond (KNOV) heeft dat egedeeld na afloop van het ïrleg. Van der Geest ver- cht dat de nieuwe aanpak d volgend jaar in werking n treden. Hirsch Ballin ;ft volgens hem ook beloofd er politie in te zetten voor toenemend aantal overval- rriet geweld waarmee de ailhandel wordt geconfron- rd. Naar de mening van n der Geest heeft de sector gedaan om het aantal nkeldiefstallen terug te ngen. „Wij hebben tiental- i miljoenen geïnvesteerd in iventieve maatregelen. Het iter staat ons tot aan de lip- Nu is de overheid aan is zeven ton oete voor andel in twarte melk' iKMAARTegen een in- 'ner van Schellinkhout is teren in Alkmaar zeven ton ete geëist wegens handel in 'arte melk'. Onder de be- jfsnamen Lacterade, Agitra- en Centramelk zou hij te «1 geproduceerde melk van eren in Noord-Holland en recht hebben opgekocht om supperheffing te ontduiken, j weigerde bovendien zijn ekhouding ter inzage te ge- n. Verdachte was formeel irhuisd naar Antwerpen, uur. j>ar hij Belgische vennoot- pen oprichtte die melk lederlandse boeren koch- en vervolgens naar België 78,6 ansporteerden. De veehou- "Jfrs ontvingen daarvoor 25 tot cent per liter, terwijl zij vol- ns de EG-norm 73 cent per T aan superheffing ver- tuldigd waren. Zijn advoca- vroegen ontslag van chtsvervolging en vrij- raak, hoewel zij de Alk- aarse rechtbank niet be- *gd tten te oordelen in te „Belgische zaak". De kmaarse rechtbank doet uit- ik op 31 december. Sh AATSSECRETARIS WIL MEER EXTERNE DESKUNDIGEN Onder toezicht van minister Pronk (rechts) en negen kinderen zet Lubbers zijn handtekening onder de slotverklaring. foto: stephen evenhuis Lubbers tekent slotverklaring kindertop VN DEN HAAG Premier Lubbers heeft vanmorgen alsnog in de Trèveszaal van het ministerie van algemene zaken namens de Nederland se regering de slotverklaring ondertekend van de kinder top die in september bij de Verenigde Naties in New York werd gehouden. De premier kon destijds zelf niet bij de top aanwezig zijn Bij de ondertekening waren ook minister Pronk van ont wikkelingssamenwerking en negen kinderen, onder wie ook de drie kinderen die deel uit maakten van de Neder landse delegatie op de top in New York. Op de topconferen tie, die werd bijgewoond door vele regeringsleiders onder wie VS-president Bush en de toenmalige - Britse premier Thatcher, zijn twintig specifie ke doelen voor het jaar 2000 vastgesteld. Deze moeten lei den tot een betere bescher ming van kinderen in de hele wereld. Het belangrijkste doel is het met éénderde terugbren gen van de kindersterfte in de wereld. In het vandaag in Berlijn ge presenteerde jaarrapport van Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties, roept de organisatie de hele wereld op de doelstellingen van de slot verklaring van de kindertop te ondersteunen. het dij N HAAG Raden de Kinderbescher- ig zullen in de toe- de rechter niet er zo gemakkelijk kun- adviseren een kind de ouderlijke macht jnttrekken. mei So\ irtaan zullen eerst meer isen van buitenaf moeten den geraadpleegd, zoals chologen, psychiaters en agogen. Staatssecretaris gst hel ito van justitie kondigt deze ilos atregel aan in een nota die er vanochtend heeft gepresen- d. to vindt het tijd de macht de Kinderbescherming [szins te beperken, gezien inorme kritiek op het func- roe eren van de raden. Zowel [id( ers als de Tweede Kamer len dat de maatschappelijk kers over het algemeen te ïakkelijk oordelen over het van kinderen, die vervol onder toezicht worden eld van een voogd (door- is eèn professionele instel- kan dat worden voorkomen als er ook externe deskundi gen bij worden betrokken. Dan kan men volgens hem be ter beoordelen of een kind 'met zedelijke of lichamelijke ondergang wordt bedreigd', zoals de wet het noemt. Uitvoering Een ander opmerkelijk punt uit de nota 'Justitiële jeugdbe scherming: met recht in bewe ging' is dat de kinderrechter niet meer verantwoordelijk is voor de uitvoering van een maatregel. Als hij heeft beslist dat een kind onder toezicht van een voogd moet worden gesteld, is het verder de ver antwoordelijkheid van de pro fessionele voogdij-instelling. Die kan dan bijvoorbeeld be sluiten een kind uit huis te plaatsen. De nota bevestigt verder nog eens dat er meer mogelijkhe den voor altenatieve straffen komen en dat het aantal cellen voor jeugdige gevangenen de komende vier jaar met 167 wordt uitgebreid tot 879. Terug van weggeweest Personeel van het vervoerbedrijf van de gemeente Amsterdam installeert momenteel in een tiental trams zitplaatsen voor conducteurs. Vanaf 1 januari is de conducteur op lijn 4 'terug van wegge weest'. ledereen die de tram in wil zal zich eerst bij hem moeten melden. foto: anp DEN HAAG De staat der Nederlanden en de provincie Zuid-Holland worden voor de Belgische rechtbank gedaagd door de bewoners van de Waalse dorpen Mellery en Mont Saint Guibert. De bewo ners van die plaatsen voelen zich bedreigd door de aanwe zigheid van honderdduizenden tonnen chemisch afval uit Zuid-Holland. De bewoners zeggen dat hun gezondheid wordt bedreigd door het gif dat in Mellery de heuvel afdruipt naar de moes tuinen van de bewoners. De bodemgesteldheid in Mellery en Mont Saint Guibert is vol strekt ongeschikt om de gigan tische hoeveelheden chemisch bedrijfsafval te laten liggen. Volgens de bewoners blijkt uit dossiers dat de provincie Zuid- Holland niet alleen ernstige nalatigheid te verwijten is, maar ook een tiental onthef fingen heeft verleend die ab soluut onterecht zijn. Ook het ministerie van VROM heeft volgens de Belgen geen pogin gen ondernomen om het dum pen van zwaar chemisch afval te voorkomen. Het Waalse ge west heeft het dumpen in 1983 verboden. Sindsdien gebeurde het dus illegaal, zo stellen de bewoners. Een aantal Neder landse gemeenten heeft van de situatie gebruik gemaakt om goedkoop van vervuilde grond af te komën. Volgens milieugedeputeerde Van der Vlist hebben de be drijven die het vuil afvoerden het afval destijds in het ge heim vermengd met chemisch afval. Er is volgens hem geen sprake van directe verant woordelijkheid in de zin dat de provincie opdracht zou heb ben gegeven tot afvoer van chemisch afval. Bovendien is volgens hem ook het nodige chemische afval uit België zelf daar gestort. Staatssecretaris Kosto. foto: dijkstra ling). Ouders voelen zich vaak machteloos, omdat ze vinden dat „één persoon eventjes in z'n eentje" zo'n ingrijpende be slissing neemt. Volgens Kosto

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3