Missionarissen niet voorbereid op hun werk £cidóc(Soina4f *5 HOE LANG MOETEN WE NOG ALS DE DOOD VOOR DE LIEFDE ZIJN? kerk wereld beroepingen Rainbow herdenkt tien jaar abortuswet AIDS FONDS: GIRO 8957 GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CeidócSou/uuit WOENSDAG 19 DECEMBER 1990 pagin Koerden houden hongerstaking in Eindhovense kerk EINDHOVEN Een twintigtal Koerden is gisteren in de Eindho vense Catharinakerk de tweede week van een hongerstaking inge gaan. De Koerden zijn hun actie begonnen om aandacht te vragen voor de vervolging van hun landgenoten door Turkije en om een versoepeling te bepleiten van het Nederlandse asielbeleid. Volgens een woordvoerster van de Koerden zijn de hongerstakers van plan met hun actie „voor onbepaalde tijd" door te gaan. Het bestuur van de Catharinakerk gedoogt de actie. Inmiddels zijn enkele maatrege len getroffen om de omstandigheden in de kerk te verbeteren. Zo is besloten de verwarming aan te laten. Minister d'Ancona van WVC, die afgelopen weekeinde in Eindhoven was, zal op verzoek van bur gemeester Van Kemenade de problematiek voorleggen aan het kabi net. Griekse regisseur en filmster geëxcommuniceerd ATHENE De Griekse regisseur Theo Angelopoulos en de Italiaanse filmster Marcello Mastroiani zijn door een grieks-or- thodoxe bisschop geëxcommuniceerd (uit de kerk gezet). Zij zijn bezig in Griekenland met de opnamen van een film die volgens de bisschop „anti-nationalistisch" en „onzedig" is. De bisschop van Ioannina sprak de hoop uit dat de zielen van de geëxcommuniceerden „niet het paradijs zullen binnengaan maar eeuwig in de hel zullen branden". Excommunicatie hangt ook talrijke inwoners van Ioannina boven het hoofd die als fi guranten meedoen. De Frangaise Jeanne Moreau speelt naast Mastroiani de hoofdrol. Ondervinding is de beste leermeester, zij vraagt alleen een vreselijk hoog schoolgeld. Thomas Carlyle VIER KRO-DOCUMENTAIRES OVER NEDERLANDERS IN DE MISSIE KRO, woensdag 19 en 26 december, 2 en 9 januari 1991, Nederland 1, 22.15-22.54 uur, met herhaling op de zondag erna, 15.20-16.00 uur, Ned. 1 HILVERSUM „Voor katholieken is de missie een verhaal waar ze mid denin vielen. Niemand wist ooit hoe het begon nen was. Dat laat ik zien aan de hand van de mis sionarissen zelf, hun briefwisselingen met het thuisfront, en een moeder van een missionaris", al dus Marga Kerklaan over de eerste aflevering, die de situatie aan het thuis front in Nederland be handelt. De tweede afle vering 'In de wildernis sen van Afrika', die de KRO op Tweede Kerst dag op het scherm brengt, gaat het spoor na van de eerste Nederland se missionarissen, die als pioniers vanuit Oost-Afri- ka tot diep in de binnen landen met hun werk be gonnen. De derde aflevering 'Missie zonder macht' stelt het onaf hankelijk worden van de Afrikaanse landen in de jaren zestig centraal, terwijl in de laatste documentaire 'Missie voltooid' kritisch teruggeke ken wordt op het westerse christendom met zijn patriar chale inslag dat naar Afrika is gebracht en de toekomst van de Afrikaanse kerk belicht. Cultuurschok Hoezeer de Nederlanders, to taal onvoorbereid op hun taak, vaak niet wisten wat ze te wachten stond, blijkt in de eerste aflevering. „Je kon je er geen voorstelling van ma ken", zegt G. Stevelink, pater van het H. Hart uit Reutem, In de jaren dertig maakte de missie in katholiek Neder land een ongekende en ongeëvenaarde bloeiperiode door. Eén op de negen missionarissen die in die tijd wereld wijd uitgezonden werden was Nederlander. In zeventig missie-studiehuizen en noviciaten bereidden zich ruim negenduizend jonge mannen en vrouwen voor op hun la tere werkkring in de missie, vooral in Afrika. Zij werden massaal ondersteund door het thuisfront, die daarvoor met centen, stuivers, dubbeltjes, zilverpapier, 'knikenge- len' en missiebusjes, opgehaald door zogeheten „zela- teurs" en „zelatrices" hele kapitalen bijeenbracht. Hoe in Nederland een eeuw geleden die opleving begon, wat de achtergronden daarvan waren, waar die missie-inspan ning toe heeft geleid, en hoe nu, aan het eind van dit Ne derlandse missietijdperk, de fakkel wordt overgedragen, brengt KRO-programmamaakster Marga Kerklaan in beeld in een vierluik over Nederlanders in de missie in Afrika. Vanavond zendt de KRO daarvan de eerste afle vering 'Zo ging dat bij ons' uit. die in een Belgische missie congregatie in de Kongo, het tegenwoordige Zaïre werkte. „Het land was anders, de we gen en de economie was er anders." Afrika was een ge weldige cultuurschok voor hem en zijn collega's. Ze spra ken de taal niet en begrepen niets van de gebruiken en ge woonten, met name op sek sueel gebied. In de praktijk hadden ze weinig aan hun op leiding. Zo schrijft één van de missionarissen in een brief over zijn eerste ervaringen: „In mijn seminarietijd had ik vrouwen moeten mijden. Ik was nog geen week in de mis sie of ik moest 's nachts een ^rouw in barensnood naar het hospitaaltje brengen. Tot mijn grote ellende werd het kind onderweg in de auto geboren. Ik heb me er nog nooit zo nutteloos gevoeld." Van de eersten, die eind vorige eeuw naar Afrika vertrokken, stier ven sommigen door de slechte omstandigheden al na een paar jaar. Scholen bouwen, kerken bouwen, voor de voedselvoorziening en de landbouw zorgen, het hoorde er allemaal bij. In de laatste aflevering blikt de Reutemse pater Stevelink er dankbaar en niet zonder een kritisch zelfbewustzijn op terug. „Wij zijn er altijd vanuit dat we iets moesten brengen, maar je deelt met hen. De blijdschap, die heb ik van hen geleerd. Ik heb nooit geen kwaaie zin meer. Ik ben niet een geboren optimist, maar een geworden optimist." Zijn eigen bijdrage ziet hij in zijn bouwactiviteiten, het wijzen op hygiëne en in het de Afri kanen leren ook buiten hun familieverband „hun naaste lief te hebben." Marga Kerklaan schetst in haar vier documentaires niet alleen een onderhoudend en bijzonder informatief beeld van de pioniers en de ontwik keling van de missie in Afri ka, die de strijd aanbond te gen de slavernij. Ook het de kolonisatieproces van de Afri kaanse landen en de economi sche afhankelijkheid van het westen komen aan bod, alsook het Afrikaniseringsproces van de RK kerk, dat op grote moeilijkheden stuit vanwege het celibaat van de priesters en de kerkelijke huwelijks wetgeving, die haaks staat op de Afrikaanse tradities. De paters en zusters zélf komen eveneens uitgebreid aan het woord: pater Theo Slaats, die als secretaris werkt voor de bisscoppenconferentie en een vrouw en zeven kinderen on derhoudt, pater F. Versteij- nen, die als laatste blanke Marga Kerklaan, maakster van de documentaires over Neder landse missionarissen, foto: dijkstra missionaris de oudste Afri kaanse missiepost in Bagayo- mo aan de oostkust bemant, en de antropoloog dr. H. Tul- lemans, die zijn visie geeft op de geschiedenis, cultuur en toekomst van Afrika en de F ranciscanessen Zo filmde Marga Kerklaan ook bij de zusters Francisca nessen van Denekamp, die in Tanzania in het onderwijs en de ziekenzorg werkzaam zijn: zuster Gemma Hassels-Möri- ning, zuster Willibrordis Kok huis, zuster Jeanni Meekes, en zuster Hermien Haarhuis. Ze werken er al meer dan dertig jaar. „Als we onze reli gieuze achtergrond niet had den, hadden we dit nooit vol gehouden als ontwikkelings werkers", zegt één van hen. „Door onze liefdevolle om gang met mensen hopen wij de liefde van God zichtbaar te maken." Zuster Jeanni Meek es ontfermt zich over de kin deren, waarvan de moeder gestorven is, vaak aan aids, of ernstig geestesziek. In een van de erbarmelijkste streken in Tanzania, ernstig getroffen door aids, die momenteel als een gesel over Afrika trekt, werkt zuster Hermien Haar huis in het ziekenhuis in Igogwe. De aids-patiënten iso leren de Franciscanessen niet van de andere zieken en van hun omgeving. Ze proberen hen weer terug te laten gaan naar hun familie en hun dorp, omdat ze geen rechtstreeks gevaar zijn voor hun naaste omgeving. En jonge ongehuw de mannen, die sero-positief zijn en seksueel contact met meisjes hebben, geven ze zelfs condooms mee, vertelt zuster Hermien Haarhuis nuchter, zonder opsmuk en schroom voor de camera: „Om verdere besmetting te voorkomen." De Afrikaanse bisschoppen wijzen het gebruik van con dooms in de strijd tegen aids af. Mocht de bisschop er iets van zeggen, maar dat heeft hij nog nooit gedaan, dan zal deze Franciscanes van Denekamp dat verdedigen „op medische indicatie". Met „Het einde van een tijd perk" heeft Marga Kerklaan een prachtig afgewogen en gevarieerd historisch docu ment aan de KRO als af scheidscadeau aangeboden. Een historisch document over een „apart slag mensen": on dernemend, religieus geïnspi reerd, overal inzetbaar. Iedere aflevering wekt de nieuwsgie righeid naar de volgende op. De programmamaakster, die bekendheid verwierf door haar documentaire over de katholieke huwelijkssmoraal ('Moeder van een groot gezin', 1985) en voor de KRO zo'n 80 documentaires en tv-pro- gramma's maakt, zal in janua ri met pensioen gaan. Zij was altijd meer geboeid door ge wone mensen en hun sponta ne verhalen dan door wat deskundigen te vertellen heb ben. Deze serie is daar weer een goed voorbeeld van. THEO KRABBE KBS komt met populaire bijbeluitgave AMSTERDAM De Ka- tholieke Bijbelstichting in Boxtel heeft gisteren in Amsterdam een nieuwe uitgave van de bijbel ge presenteerd. Zij heet „De. Bijbel dichter bij ieder een". Het bijzondere van dit boek zijn de toelich tingen waardoor de bijbel in zijn context wordt ge^ plaatst en daardoor aan begrijoelijkheid wint voor hedendaagse lezers. Het boek is bovendien rijke lijk geïllustreerd. Het nieuwe project van de KBS gaat terug op een Franse uitgave La Bible pour tous (De bijbel voor allen). De Ka tholieke Bijbelstichting geeft het boek samen uit met Bre- pols in Turnhout. Na een inleiding door profes sor drs. B. Hemelsoet werd gisteren het eerste exemplaar van het boek aangeboden aan de kinderboekenschrijfster Gertie Evenhuis. Bij de evangelische uitgeverij In De Ruimte in Soest zal bin nenkort het eerste deel ver schijnen van een lijvig naslag werk, waarmee bijbellezers de Griekse grondtekst van het Nieuwe Testament woord voor woord kunnen bestude ren zonder één woord Grieks te kennen. Het naslagwerk vormt onder deel van een zestiendelige nieuw-testamentische studie bijbel, waarmee In De Ruimte op de markt komt. De studie bijbel legt elf vertalingen naast elkaar, vergelijkt aller lei belangrijke tekstuitgaven en oude bijbelhandschriften en geeft vers voor vers com mentaar. Aan het project is ruim zes jaar gewerkt door een keur van theologen, taalkundigen en computerdeskundigen. In De Ruimte denkt met de stu diebijbel een doorbraak te plegen doordat nu ook niet- theologen even grondig als theologen de bijbel kunnen bestuderen. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Kloetlnge J.P. Ooster- hotf te Nlekerk-Oldekerk-Faan en Lutjegast (part-time). Te gast bij het Leger Een heilsoldate van het Leger des Heils zat gisteravond met haar gasten rond een dinertafel in het Amsterdamse Sonesta- hotel. Daar vond het traditionele Kerstdiner plaats dat het Le ger des heils elk jaar voor daklozen, bejaarden, en andere hulpbehoevenden organiseert, foto: anp Radiopriester veroordeeld GÖTTINGEN De uit Ne derland afkomstige 'radiop riester' Jan van den Brule (65) is gisteren in Göttingen (BRD) in hoger beroep tot een boete van 2.400 mark (ruim 2650 gulden) veroordeeld. Met een illegale zender gaf hij sinds 1984 kerkdiensten door voor „oude en zieke gemeen teleden die op deze wijze de verkondiging van Gods Woord konden volgen". Sinds 1984 had Van den Brule, die tijdens de Korea-oorlog tele grafist was, de kerkdiensten uit de Maria Verkondiging- kerk te Breitenberg bij Göt tingen uitgezonden. Directeur Duitse Missio stapt op MÜNCHEN De voorzitter van de pauselijke missiewer ken in München, de prelaat Heinrich Haug, heeft gisteren zijn functie neergelegd. Daar mee erkent hij de verant woordelijkheid voor de onre gelmatigheden die de naam van Missio de laatste weken in een kwaad daglicht hadden gesteld. Kardinaal Friedrich Wetter van München heeft gisteren de ontslagaanvrage van Haug geaccepteerd. Haug wil plaats maken voor een nieuwe lei ding die het vertrouwen van de donateurs kan herwinnen, zo zei de woordvoerder van het bisdom. Het hoofd van de afdeling voorlichting van Missio, Rein- hold Lehmann, had onder hands een stuk bouwgrond gekocht dat aan Missio was geschonken. Toen hij kort erna het perceel zelf ver kocht, kreeg hij het dubbele van de prijs. Missio had de bouwgrond niet in de openba re verkoop te koop Lehmann, een broer van de voorzitter van de Duitse bis schoppenconferentie mgr. Karl Lehmann, zal de winst (ongeveer 600.000 gulden) aan Missio terugstorten. Tegen hem is een ontslagprocedure in gang gezet. ARNHEM „Ik hoop dat jullie allemaal een straatverbod krijgen! Jul lie weten niet waar je mee bezig bent!" De Arn hemmer die het groepje mensen met fakkels en anti-abortusborden bij de Mildredkliniek passeert, spuwt de woorden haast uit. Een poging om met de man in discussie te ra ken strandt, want hij loopt snel door. De de monstranten kijken hem hoofdschuddend na. Gisteravond werd bij veertien abortusklinieken en zieken huizen op initiatief van de Rainbow-alias dominee Do renbos-beweging tien jaar abortuswetgeving herdacht met een nachtwake. Of liever gezegd, herdacht werden alle kinderen die als gevolg van die wetgeving niet geboren zijn. Gistermorgen legde Do renbos op het Binnenhof in Den Haag een vlak van twin tig bij twintig meter die de aantallen gedode kinderen moeten symboliseren. Ook bood hij tienduizend handte keningen aan waarin gepleit wordt voor opheffing van de abortuswet. De nachtwake bij de abortus kliniek Mildredhuis in Arn hem staat onder leiding van Robert Becht en zijn vrouw. Becht, gewapend met fakkel en bord met daarop de afbeel ding van een foetus, zegt niet te schrikken van de felle re acties die de wake oproept bij het publiek. „Wij weten waar we voor staan. We willen al leen maar bekend maken wat hier in deze praktijk allemaal gebeurt." En dat is in de ogen van Becht en de zijnen moord op ongeboren levens, iets dat volgens hem niet ongemerkt voorbij mag gaan. Het is daar om ook dat de Arnhemse Rainbowactivisten erover denken in de toekomst ook overdag actie te gaan voeren bij de abortuskliniek. „We zijn daar heel voorzichtig mee, maar ik denk dat we wel die kant op zullen gaan. Bij voorbeeld door hier te gaan staan en folders uit te delen aan de vrouwen die hier ko men. Niet om ze lastig te val len, maar om te zorgen dat ze over de dingen na gaan den ken. Of dat opdringerig is? Nee, ik denk het niet. Wij hebben toch ook het recht om onze mening aan de mensen kenbaar te maken?" Is de Arnhemse Rainbowafdeling van plan zover te gaan als de actiegroep 'Michaël, red het leven', die vorige week een straatverbod kreeg opgelegd bij een Rotterdamse kliniek na opdringerig en agressief gedrag? „Ik weet het niet. Het is natuurlijk niet niks om wachtruimtes en behandelka mers binnen te dringen. Daarvoor moet je met een groep mensen zijn die stevig in de schoenen staat. Maar een blokkade voor de kliniek, zodat niemand er in kan, kan natuurlijk wel. Want elk uur dat er geen abortussen ge pleegd worden in deze kli niek, is er één." Israël te zelfverzekerd ST if) PREMIER Shamir was nog maar net terug van zijn be F aan de Amerikaanse president Bush, of de Israëlische i ring wees vier militante Palestijnen het land uit. Het vif jfc, was actief in de fundamentalistische beweging Harnas, di ;ch verantwoordelijkheid heeft opgeëist voor de dood van joodse arbeiders, die eind vorige week met messen weiler vermoord. In tegenstelling tot de Arabische Liga en de i ring van Egypte lieten de VS slechts een zwak protest ho De VS „betreurden" het Israëlische besluit, hoewel 1 ton het wel een „schending van de conventie van Genile noemde. UlT dit incident blijkt hoe zelfverzekerd Israël zich v tegen de VS durft op te stellen na het overleg van Shj met Bush in Washington. Premier Shamir had alle reden tevreden te zijn over het verloop van zijn besprekingen, i sident Bush beloofde dat de Golfcrisis niet ten koste vatf 7 raël zal worden geregeld en het was voor zo'n uitspraak, Shamir naar Washington was gereisd. De wrijvingen vai afgelopen maanden lijken weer even vergeten. VOORSPELLINGEN dat de vriendschap tussen beide den ten einde liep na de Israëlische afwijzing van de Am kaanse voorstellen voor een rechtstreekse dialoog met d< lestijnen, zijn weggevaagd door het optreden van Sadi Husayn. Zijn dreigement Israël met chemische wapen verwoesten, en zijn pogingen een tweede front te openen de meest radicale Palestijnse terreurorganisaties, het averechts gewerkt. Israël heeft daarmee een alibi gekre om zijn beleid onverkort voort te zetten, zonder dat dit koste gaat van de Amerikaanse steun. De klok lijkt daarmee weer teruggezet naar de jaren vai11 regering Reagan. Shamir heeft Bush een lijstje kunnen vi leggen met extra financiële en economische hulp, zonder daareen tegenprestatie tegenover behoefde te staan, heeft wijselijk in het midden gelaten of die hulp toch niet worden gebruikt voor het opvangen van de stroom Sov ,rt immigranten. de Op het politieke vlak heeft Shamir echter het scoord. De toezegging dat géén nieuwe initiatieven in hel ;to raëlisch-Arabisch conflict worden genomen tot een oplos atr van de Golfcrisis is bereikt, is voor hem belangrijker welke hulp ook. Daarmee heeft Jeruzalem in zekere zin laatste woord gekregen in Amerikaanse beleidskwesties, raël ziet bijvoorbeeld tevreden toe hoe Washington al rende verscheidene weken tracht de stemming over een solutie van de VN-Veiligheidsraad, waarin wordt opgeroeier tot een internationale vredesconferentie over het Mid<j?r Oosten, op de lange baan te schuiven. d. MAAR zoals Saddam zich keer op keer misrekent in beoordeling van de situatie, vergist ook Shamir zich z\v^ als hij meent dat de Golfcrisis enkel de status quo in het den-Oosten bevestigt. Shamir's risico weegt immers niet tegen het dilemma van Bush. De ontwikkelingen in Golfgebied hebben de Amerikaanse president een uitgele kans gegeven een nieuwe band te smeden met de Arabis wereld. De strategische alliantie die hij voorstaat is inmidij. al een feit geworden in de coalitie tegen Saddam. Eg; Saoedi-Arabië en de Emiraten hebben zich, nadrukkelij] dan ooit, positief opgesteld tegenover de VS. Daarv^ moeten zij onderhand echter ook eens worden beloond, mislukking van de Golfstrategie zou voor hen fataal zijn] Met een conferentie over de Palestijnse kwestie zou hington op zich niet zoveel moeite hebben, zeker niet al VS er zelf in de relatie met de Arabische landen in verl met het Golf-conflict zo veel voordeel aan overhouden, woord is nu opnieuw aan Bush. In de aanloop naar 15 ri, wanneer het VN-ultimatum tegen Irak verstrijkt, kan zich niet veroorloven zijn coalitie uiteen te laten vallen, beurt dat niet, dan zal de winst op lange termijn des te gro j zijn. Wellicht zou premier Shamir er daarom verstandij aan doen wat minder zelfverzekerd te zijn over de verd politieke ontwikkelingen in het Midden-Oosten. (Storten op bankrekeningnummer 70.70.70.228 kan ook.) CcidócSommit Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon: 071 - 122 244 Postadres: Postbus 11, 2300 AA Leiden Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 uur. Nabezorging Telefoon 071 - 122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14 00 tot 15.00 uur Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTVd.) Bij automatische betalingBij betaling per acceptgirokaarten per maand f. 25,70 per maand f. 26,1 1 per kwartaal f. 76,60 per kwartaal 78.6 u per jaar f. 294,30 per jaar f. 299, Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel.: 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 -134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2