paterreereatie nog erder aan banden »roen Bal wint uziekconcours Leiderdorp Aangenaam zet alle activiteiten stop 1DEN OMGEVING CetdócSouocvnt WOENSDAG 19 DECEMBER 199D PAGINA 15 Hulp De Leeuwenhorstmavo in Noordwijkerhout houdt vrijdag een actiedag voor de Stichting Hulpverlening Noordwijkerhout aan Polen. Van de stichting rijdt ieder jaar een vrachtwagen vol voedsel, medicamenten en andere goederen naar het Poolse plaatsje Zyrardow, 70 kilometer ten westen van Warschau. Om geld in te za melen houdt de mavo een sponsorloop, een rommel markt en een fancy fair. Prijs De ondernemersprijs 1990 van de Kring Bedrijven Bloembollenstreek is dit jaar gewonnen door Jaap Kooy's Tuindorp in Lisse. Kooy nam vorige week bij Tennis- centrum Warmond de prijs, een litho, in ontvangst. Bij de Kring Bedrijven Bloembol lenstreek zijn 160 onderne mingen aangesloten. Muzenhof De kassa van Muzenhof Lei derdorp is in verband met de feestdagen van vrijdagmid dag 21 december tot en met dinsdag 1 januari gesloten. De kaartverkoop voor de voorstelling van Jenny Are- an begint op woensdag 2 ja nuari. Made '90 De werkgroep Cultuur Alke made houdt vrijdagavond de happening Made '90 in het dorpshuis De Alkeburcht, Noordhoek 3 in Roelof- arendsveen. Tussen acht en tien uur kan een tentoonstel ling beeldende kunst worden bezocht. Daarnaast kan wor den gekeken en geluisterd naar een soundmix optreden van The King Elvis, de over dracht van een kunstwerk door Henry Verboket en een monoloog „Home Sweet Home door de actrice Rineke Koek. De toegang is gratis. Hardrockband De Limburgse hardrockband Gin on the Rocks treedt za terdagavond op in Het Kas teel aan de Concertweg in Alphen aan den Rijn. Aanvang negen uur. Entree kost f 8. Scum Drie Katwijkse bands treden zaterdag op in muziekcen trum Scum aan de Helm- bergweg in Katwijk. The Rock bij het spits af. Deze groep, die dit jaar een eerste single uitbracht, speelt stevi ge livemuziek. Daarna is het de beurt aan de punkband Toilet Duck, een viermans formatie die zaterdag zijn de buut maakt. Na Toilet Duck volgt een optreden van This- D-fact, een band die al wat langer bestaat en voorname lijk zelfgeschreven hard rock nummers speelt. Scum opent om half acht, toegang f2,50. Kerstconcert Muziekvereniging DSS onder leiding van Danny Ooster man, christelijke zangvereni ging De Lofstem onder lei ding van Huub de Groot, r.k. kerkkoor St. Caecilia onder leiding van Albert Solingen en het kinderkoor de Do-re- rhi-zangertjes onder leiding van Nico Hoogervorst geven zaterdagavond hun jaarlijkse kerstconcert. Het concert wordt gehouden in de R.K. Petrus en Pauluskerk in Aarlanderveen. De aanvang is acht uur en de toegang is Kerstconcert (2) Het jaarlijkse kerstconcert van jeugdkoor De Lenteklok jes is zaterdagavond in de Dorpskerk in Sassenheim. Drie groepen treden afwisse lend afzonderlijk en geza menlijk op onder leiding van Henk Trommel met vader landse, maar ook Engelse kerstliederen. De koorzang wordt op de piano begeleid door de dirigent, en de sa menzang door hem op het or gel. Aanvang half acht, toegang kost f3,50. Kerstconcert In sporthal de Vliethorst in Voorschoten heeft zaterdag een kerstconcert plaats. De organisatie is in handen van de christelijke oratoriumver eniging Exultate Deo. Mede werking verlenen het Rijn lands Christelijk Mannen koor Vox Humana uit Leiden en de vocale solisten Lydia van Dam, Jolanda de Wit, Ted Koninkx en Caspar de Jonge. Declamator is Pie ter van den Bos. Voor de pauze is het programma traditio neel, na de pauze wordt de Amerikaanse musical „The Promise of Christmas" van Dan Burgess uitgevoerd. Ver der is er nog muzikale bege leiding door pianist Jan Veenje, Ton Scherpenzeel en Peter Bontje op synthesizer, het Arpeggio Trio, bestaande uit Anke Anderson, harp, Han Kapaan, hobo en Dierks Visser, dwarsfluit, en een ko persensemble bestaande uit de trombonisten John en 'Jong paard' met extra lening weer in het gareel Gratis op de schaats Raad Valkenburg neemt afscheid van A. Bremer Provincie akkoord met komst Archeon Koen van 't Hof, Arno Schip- dam, An tal Steixner en John May. Dirigent is Sander van Marion. Kaarten zijn ver krijgbaar op de bekende adressen. Aanvang kwart over acht. Kerststukjes Meer dan honderd kinderen zullen zaterdag in het zieken huis Sint Antoniushove in Leidschendam zelfgemaakte kerststukjes uitreiken aan patiënten. De groep van kin deren tussen vijf en vijftien jaar bestaat uit leden van de verkennersgroep Sa toko Ki- tahara. De traditionele kerst- gift wordt door de patiënten altijd op hoge prijs gesteld en voor de kinderen is het, al dus de verkennersleiding, van belang dat zij denken aan de zieken medemens. Postduiven De Concourscommissie Post duiven van Leiden en Om streken (CPLO) houdt zater dag en zondag december een postduivententoonstelling in de Van Bentenhal aan de Huyssitterweg 29 in Stomp- wijk. De hal is zaterdagmid dag vanaf vier uur open en zondag vanaf twee uur. De toegang is gratis. Postduiven (2) Postduivententoonstelling De Luchtsport houdt zaterdag en zondag een postduiventen toonstelling in het clubge- bouw naast de R.K. kerk aan de Langeraarseweg in Lan- geraar. Ongeveer 160 duiven strijden voor de titel 'mooiste duif 1990'. Keurmeester is A. de Vries uit Leiderdorp. De tentoonstelling is zaterdaga vond geopend vanaf acht uur en zondagmiddag van twaalf tot vier uur. KTERWOUDE De klassieke pianist Jeroen (17) uit Zoeterwoude is onlangs winnaar ge len van het nationaal muziekconcours in De |en te Rotterdam. Met een gemiddelde score 9 punten beoordeelde de jury het werk van (SI jen Bal als het beste. Eerder dit jaar behaalde een 2e prijs tijdens het Prinses Christinacon- te Den Haag. De beste pianist van het door Stichting Jong Muziektalent georganiseerde ProN iours vindt de eerste prijs een mooie bekroning le uren intensieve arbeid. Hij volgt momen- uv, AVO-opleiding aan het Koninklijk Conser- lersÜ 'r'um te ^en **aa8 waar hij les krijgt van Mar- ethn Baudet. De eerste schreden op zijn muzikale baan zette Jeroen Bal bij de Muziekschool in ierwoude-dorp. Tjin Nio Tjia leerde hem de :UFjt [e beginselen. VALKENBURG Nieuwbouw van jongerencentrum De Peuk is duurder dan verwacht. De bouwkosten waren geraamd op 500.000 gulden, maar deze vallen 36.000 gulden hoger uit. Voorts is er een achterstand in de werkzaamheden die door leden van De Peuk zelf worden uitgevoerd. Dit betekent dat het centrum enkele maanden later opengaat en daardoor 14.000 gulden aan inkomsten misloopt. De Peuk gaat in januari open. De gemeen teraad van Valkenburg ging gisteren akkoord met een extra le ning van 50.000 gulden. H. Dijkhuizen (CDA) schetste de goede wil van de soos die te maken heeft met wat tegenslag. P. Mizee (VVD): „Ik was er bang voor dat ze te veel op hun schouders hadden geladen maar als je een ziek paard zijn haver weghaalt, zakt ook hij door zijn knieën" Wethouder H. van der Nagel: „Een jong paard maakt wel eens een verkeerde sprong, dan moeten we hem weer in het gareel zien te krijgen". De raad ging akkoord met de lening. ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse schaatslief hebbers kunnen komende zondagmiddag van twaalf tot twee uur gratis schaat sen op de ijsbaan in Lei den. De IJsclub Zoeter woude, die in 1990 de 95e verjaardag heeft gevierd, wil de inwoners laten de len in de lustrumfestivitei ten. De hele ijshal staat ge durende twee uur ter be schikking van de schaats liefhebbers. Het gaat daar bij louter om recatief schaatsen. VALKENBURG De gemeenteraad heeft gisteravond na de vergadering afscheid genomen van het raadslid A P. Bremer (PvdA/PPR). Tevens werd zijn echtgenote, die lid was van de woningadviescommissie, uitgezwaaid. Loco-burgemeester M. Vos dankte Bremer voor de bijdra ge die hij sinds 1982 aan de oppositie had geleverd. „U was een prima raadslid dat zonder theater zijn mening naar voren bracht", aldus Vos. Namens de raad sprak P. Mizee (VVD) waarderende woorden. „Er was veel van je te leren en er is positief naar je geluisterd". Van de raads leden kreeg het echtpaar een prachtig kerststuk en een envelop met inhoud. Bremer had het laatste woord. „Poli tiek is soms een noodzakelijk kwaad, maar het moet er wel zijn". Bremer, die naar Breda vertrekt, zei dat het in Valkenburg goed toeven was en voegde er aan toe dat het gezin Bremer zeker op de paardenmarkt 1991 is terug te ALPHEN AAN DEN RIJN/DEN HAAG Met de bouw van het archeologisch themapark Archeon in Alphen aan den Rijn wordt medio volgend jaar een begin gemaakt. Niets staat de aanleg meer in de weg nu Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland met de plannen hebben ingestemd. GS stem den in met Archeon nadat de provinciale adviescommissies voor ruimtelijke ordening en planologie rapporten hadden overlegd waarin het themapark overeind bleef. Ook de mi lieu effect rapportage viel positief uit. Knelpunt in de dis cussie was het verlies van 1.200 woningen die door de komst van Archeon niet in de wijk Kerk en Zanen kunnen wor den gebouwd. GS verbinden aan hun goedkeuring daarom de voorwaarde dat als Archeon toch niet doorgaat de wonin gen alsnog worden gebouwd. De provincie gaf de gemeente Alphen voorts de verzekering dat Archeon zeker tot het jaar 2000 geen vermindering van de woningbouwcapaciteit tot gevolg zal hebben. IEUWE PROVINCIALE VERORDENING: id INE ::h G IDEN De Verorde- ig watergebieden en Demi ziervaart, die door pro- :iale staten van Zuid- lland is vastgesteld, 1< et meer duidelijkheid flien voor de waterrecre- Het gaat om een nieu- allesom vattende rege- voor de recreatie in het water en komt voor drie be- ulande regelingen. nieuwe verordening voert regels toe voor de en voor de be- van rietkragen en natuurwaarden. De be waren: de die stei- beschoeiingen, meerpa- vlonders, bergruimten en behandelt; de >enverordening en de Veror- motorboten, die geeft voor het varen Ligplaatsen Een nieuw element dat de ver ordening regelt is het innemen van ligplaatsen. De beperkin gen voor de pleziervaart varië ren van een maximum vaars- nelheid van zes kilometer per uur tot een totaal vaar- of plankzeilverbod. Op deze ma nier kan de provincie de re creatiedruk in goede banen leiden en kunnen zones wor den aangegeven voor verschil lende recreatievormen. In alle watergebieden is het voortaan verboden ligplaats in te nemen met pleziervaartui gen. Tijdens de zomer mogen ze echter ten hoogste drie da gen blijven liggen. Voor de Nieuwkoopse en Reeuwijkse Plassen maakt de verordening een andere uitzondering. Daar mogen pleziervaartuigen 's zo mers hooguit vier uur ligplaats innemen. Vanwege de bijzon dere natuurwaarden en het besloten karakter van deze plassen - ze liggen niet op een Ook de bescherming van riet kragen is, zoals genoemd, in de verordening vastgelegd. Riet kragen zijn niet alleen onder deel van het karakteristieke Zuidhollandse landschap, ze bergen tevens ecologische waarden. Gedeputeerde Peter van Heemst (recreatie, natuur en landschap) is blij dat het deze statenperiode uiteindelijk is gelukt één uniforme regeling voor de pleziervaart vastge steld te krijgen, die bovendien kan rekenen op een breed draagvlak bij de betrokken in stanties en belangenorganisa ties. „Zeker nu binnen de wa tersport de toervaart en vooral de kleine watersporten als roeien en kanoën toenemen, is het belangrijk een duidelijke regeling te hebben waarmee je de recreatiedruk van de ple ziervaart in de hand kunt hou den", aldus Van Heemst. Hij vertrouwt erop dat gemeenten Water recreanten krijgen te maken met meer regels. en rijkspolitie meewerken aan de controle en handhaving. Komend jaar brengt de pro vincie een waterkaart uit waarop de gevolgen die de verordening voor de plezier vaart heeft in beeld worden gebracht. De kaart, die in een grote oplage verschijnt, wordt meenten, VVV-kantoren en onder meer verspreid via wa- bibliotheken. De provincie tersportverenigingen, jachtha- ëaat met borden aangeven wat vens, bruggen, sluizen, ge- is toegestaan of verboden. Expositie over blauwe tram Het is dertig jaar geleden dat de blauwe tram voor het laatst haar ritten van Leiden naar Katwijk en Noordwijk reed. Te gelijk met de opheffing van deze kustlijnen verdween ook de Leidse stadstram, die sinds 1911 het verkeersbeeld in Lei den voor een belangrijk deel had bepaald. Over historie, af takkingen, plaatselijke actieco- mitê's, visvervoer en moeizame onderhandelingen gaat een ex positie die te zien is in het mu seum Swaensteijn aan de He renstraat 101 in Voorburg, toe gespitst op de kustlijnen en de Leidse stadstramlijn van Rijn dijk naar Oegstgeest. De expo sitie is geopend op donderdag, vrijdag en zaterdag van twee tot vijf uur. Ter gelegenheid hiervan is de oude tegel van de blauwe stadstram opnieuw uit gebracht. Die is verkrijgbaar bij museum Swaensteijn en bij het NZH-haltekantoor aan het Stationsplein. Op de foto een tram op het Kort Rapenburg in Leiden. FOTO: PR LEIDERDORP De Werkgroep Leiderdorp Aangenaam heeft besloten haar activiteiten stop te zetten. De werkgroep or ganiseert onder meer de jaarlijkse ontmoetingsdag voor etnische minderhe den met inwoners van Leiderdorp. Onlangs heeft de werkgroep het gemeentebestuur van Lei derdorp laten weten wel te willen doorgaan maar onder de vorwaarde dat het meer be wegingsvrijheid zou krijgen. Het gemeentebestuur is echter aan de subsidieverordening Welzijn gebonden, zo blijkt uit het antwoord van het college van B en W. Volgens deze ver ordening moeten de activitei ten vooraf door de gemeente worden getoetst. De werkgroep houdt de ge meente verantwoordelijk voor het afbreken van de activitei ten. „Het zal u duidelijk zijn, dat de beslissing niet genomen is zonder spijt en in het-frus- trerende besef, dat opnieuw werkzaamheden voor, maar ook door leden van minder heidsgroeperingen worden af gebroken. Echter uw schrijven liet aan duidelijkheid niets te wensen", zo staat in de brief die voorzitter Emilie Snell aan het college van B en W van Leiderdorp heeft gestuurd. Wethouder C. Kerner (CDA) van Welzijn vindt het niet te recht, dat de werkgroep „met het vingertje naar de gemeen te wijst". Volgens haar heeft de werkgroep alle ruimte om haar activiteiten te ontplooien. Op basis van de ingediende begroting en plan van activi teiten kon Leiderdorp Aange naam in 1991 op een bedrag van 7.800 gulden rekenen. Over wijziging van de actitivi- teiten in de loop van een jaar valt volgens wethouder Ker ner te praten, maar dat moet dan wel vooraf gebeuren. Zij hoopt overigens in een ge sprek de werkgroep op andere gedachten te brengen. Zuid-Holland wil parkwachters voor recreatiegebieden DEN HAAG/LEIDEN De Zuidhollandse gedepu teerde P. van Heemst (re creatie, natuur en land schap) wil in Zuid-Hol land een proef beginnen met parkwachters. „Park wachters dragen bij aan het terugdringen van van dalisme, vervullen een rol als vraagbaak en vergro ten de gevoelens van vei ligheid", aldus de gedepu teerde naar aanleiding van het rapport „Veilig in het groen". Onderzocht is welke maatre gelen de inrichter of beheer der van een recreatie- of bos gebied kan nemen om het ge voel van sociale veiligheid te vergroten. Het gaat dan met name om inrichtings- en be heersmaatregelen. Aan de hand van een toetslijst kan de beheerder nagaan welke maat regelen hij moet treffen om het recreatiegebied sociaal vei liger te maken. Deze lijst heeft onder meer betrekking op lig ging en bereikbaarheid, func ties, inrichting en infrastruc tuur. Overigens moet de socia le veiligheid bij de inrichting worden afgewogen tegen de landschappelijke en natuurwe tenschappelijke waarden, stil te- en rustfuncties en het ver blijven in een natuurlijke om geving. Met ruimtelijke maat regelen kan men de buitenste- delijke recreatie- en bosgebie den niet absoluut veilig ma ken, zonder dat dit ten koste gaat van de doelstelling en het eigen karakter van een derge lijk gebied. Het ontwerp zal al tijd een compromis zijn. Een zekere mate van sociale onvei ligheid zal dan ook geaccep teerd moeten worden, zo con cluderen de samenstellers van het rapport. Het rapport is opgesteld door de provinciale dienst Ruimte en Groen, omdat tot nu toe weinig bekend was over deze materie. Sinds enkele jaren stelt het ministerie van land bouw en visserij in het kader van de Nota Recreantenbeleid voorwaarden op het gebied van de sociale veiligheid bij het verlenen van subsidies. Het rapport is toegezonden aan natuur- en recreatieschappen, een groot aantal gemeenten, de Vaste Kamercommissie voor Landbouw, de statencom missie voor recreatie, natuur en agrarische zaken, de Stuur- en Werkgroep Randstadgroen structuur, de provinciale stuurgroep Vrouwenemanci- patiebeleid en de gedeputeer den van de overige provincies die recreatie in de portefeuille hebben. NCVB afdeling Valkenburg van n R de Nederlandse Christen Vrouwenbond (NCVB) ge- denkt vanavond de geboorte Jezus Christus. Dit ge- door middel van deca- zang en meditatie in kerkzaal van de Neder- Hervormde kerk. De is om acht uur. Dorpskerk in Sassen- is vrijdagavond de jaar- -eni'v""" kerstontmoeting met '■qq het Oranjecarillon. Medewer- O king wordt verleend door de sopraan Griete Pronk-Barn- Stü hoorn uit Katwijk en het Lans Hervormd Kerkkoor uit Koudekerk. Het carillon wordt bespeeld door Gerard Waardt, die ook synthesi- ier-bespeling verzorgt. De sa menzang wordt op het orgel 'eid door Georg Ger mans. Aanvang half acht, toegang is gratis. Vlooienmarkt is! h sporthal Treslong i n Hil- tegom wordt vrijdag van ne- tot vier uur een vlooien- markt gehouden. De toegang kost voor volwassenen f2,50. HJtf Kinderen en 65-plussers ant» betalen fl minder. De sport- hal is gevestigd aan de Park kan 5. Gin on the Rocks. Voedselhulp Het Hazerswoudse Voedsel- comité Bulgarije-Varna za melt verpakte voedingsmid delen in. In de tweede week van januari brengt het comi té voedselpakketten persoon lijk naar Bulgarije. Ook gel delijke steun is van harte welkom. Geld kan gestort worden op nummer 32.5947.597, Rabobank Ha- zerswoude-Koudekerk. Het gironummer van de bank is 62020. Voor informatie: 01714-13698/12927

Leidse Courant | 1990 | | pagina 15