Minder vuurwerk- overlast in Leiden JUdóC (SOUACWlt m!r STAD OMGEVING/RTV CAD pakt verstrekking methadon niet anders aan Slimme EHBO-kit J £cidóe6(HiAa/rtt A WOENSDAG 19 DECEMBER 1990 PAGINA 13 erknemer van EWR krijgt ininklijke onderscheiding )EN Burgemeester C. Goekoop heeft vanmiddag Ch. de f de eremedaille in goud overhandigd die is verbonden aan rde van Oranje Nassau. De Wolff werkt bij de Energie en rvoorziening Rijnland. Hij viert vandaag dat hij 40 jaar in ieidsdienst is. Hij kreeg de onderscheiding in het EWR-ge- aan de Langegracht. De Wolff begon zijn carrière in 1950 et Marine Elektronisch bedrijf in Oegstgeest. Vijf jaar later [te hij de overstap naar de toenmalige Stedelijke Fabrieken Gas en Electriciteit in Leiden. Sinds 1963 werkt hij bij de ing kabelnet Buitengemeenten van het bedrijf van wat nu WR is. Buiten zijn werk vervulde De Wolff ook diverse ties. Zo was hij van 1984 tot 1988 lid van het bestuur van de iting Bedrijfsschool Leiden waar werkloze jongeren worden eid. Van 1962 tot 1972 was hij diaken van de Gereformeer- .erk Vrijgemaakt. De Wolff is politiek actief binnen de ;e afdeling van het Gereformeerd Politiek Verbond. Immunoloog De Vries ontvangt SOFI-prijs LEIDEN Professor dr R.R.P. de Vries heeft van de Leidse universi teit de SOFI-prijs 1990 gekregen. De Vries krijgt de prijs een geldbe drag van 10.000 gulden voor zijn baanbrekende werk op het gebied van de associatie tussen weefseltype en gevoeligheid voor infectieziekten en auto-immuunziekten. Vooral de originaliteit en kwaliteit van zijn werk betreffende het ontstaansme- chanisme van chronische rheuma is aanleiding geweest om de prijs toe te kennen aan De Vries. De prijs is in gesteld door de stichting Ontwikke lingsfonds Immunohaematologie om het onderzoek in dit vakgebied te sti muleren. Wateroverlast inwoning Rijnsburg RIJNSBURG Een benedenwo ning aan de Saksen straat in Rijnsburg heeft gisteravond om kwart voor tien aanzienlijke water schade opgelopen.' De bovenbuur vrouw had de kraan open gezet en was vergeten deze weer dicht te draai en. De omvang van de schade is nog niet bekend. Gewond bij aanrijding OEGSTGEEST Een 17- jarige Sassenheimse brom fietser is vanmorgen ge wond geraakt bij een aan-' rijding in Oegstgeest. De jongen reed over het fiets pad langs de Haarlemmer- straatweg en werd omver gereden door een 44-jarige automobilist uit Zoeter- meer die zonder goed uit te kijken vanaf de Haar lemmerstraatweg een inrit inreed. De bromfietser liep verwondingen aan zijn been op. Hij is door de po litie naar huis gebracht. Provincie geeft zeven ton voor arbeidspool LEIDEN/DEN HAAG De provincie stelt op nieuw 700.000 gulden beschikbaar voor de arbeids pool Rijn- en Bollenstreek. Deelnemers hieraan zijn Leiden, Lisse, Rijnsburg, Hillegom het Gewes telijk Arbeidsbureau Leiden en de provincie. Doel van het project is langdurig werklozen aan een leerwerkprogramma en vervolgens aan een baan te helpen. In 1988 kreeg de arbeidspool voor het eerst zeven ton subsidie van de provincie. Toen kregen 25 mensen een werkervaringsplaats. De provincie heeft dat aantal voor 1991 verhoogd tot 40. De plaatsen moeten het liefst worden gezocht op vernieuwings-, restauratie- en onderhoudspro- jecten. Daar leren de deelnemers schilderen, tim meren, metselen en metaalbewerken. Leiden coör dineert het project. De provincie wil dat de regio de arbeidspool vanaf 1992 op eigen kracht voortzet. Bibliotheek Leiden gaat dicht LEIDEN In verband met de feestdagen gaan alle vestigingen van de openbare bibliotheek in Leiden een aan tal dagen dicht. Dat geldt voor voor maandag 24, dinsdag 25, woensdag 26, zondag 30 en maandag 31 de cember en voor dinsdag 1 janua- Toename pendelverkeer LEIDEN Niet de grote agglo meraties Den Haag en Rotter dam, maar een aantal andere gebieden laten de grootste groei in het Zuidhollandse pendel verkeer zien. Het gaat met name om Leiden en omgeving en het gebied rondom Rijn mond. Dit blijkt uit een onder zoek dat bij een groot aantal be drijven is verricht in het kader van het Bedrijven Register Zuid-Holland. In de Haagse ag glomeratie blijken gemeenten als Rijswijk, Voorburg en Leid- schendam zeer hoge pendelper centages te hebben. Rond Lei den hebben vooral Leiderdorp, Zoeterwoude, Oegstgeest, Leid- schendam en Sassenheim met veel pendelverkeer te maken. NA OVERLIJDEN LEIDSE PEUTER LEIDEN Het Consulta tiebureau voor Alcohol en Drugs ziet vooralsnog geen reden om de ver strekking van methadon anders te regelen. Maan dag overleed een 2-jarig Leids jongetje, nadat hij eerder dit voor zijn vader bestemde verdovende middel had ingenomen. De ouders van het kind wordt dood door schuld ten laste gelegd. Sectie in het laboratorium wees uit dat methadon de doods oorzaak was. De 31-jarige man had het spul dat bestemd was voor het weekeinde vrijdag bij de Basis gezondheidsdienst opgehaald. J. Koren, coördinator van de methadonvoorziening bij het Consultatiebureau voor Alco hol en Drugs (CAD), zegt dat dit gebruikelijk is. Op verzoek van de verslaafden in het verleden was enkele malen zelfs sprake van een gewelda- dig treffen en vanwege per soneelsgebrek is de Basisge zondheidsdienst (BaGD), die de door de CAD voorgeschre ven middelen slechts ver strekt, daar meer dan een jaar geleden mee begonnen. Leiden is daarmee de laatste stad in Nederland die het vervangen de middel voor drugs voor meerdere dagen uitdeelt. Het bevreemdt de coördinator dat het kind gemakkelijk toegang had tot het flesje me thadon. „Het is niet zo slim om het in de ijskast te bewaren. Daarnaast zijn de potjes niet zo gemakkelijk open te maken. Je moet hard drukken om het dekseltje te sluiten. De flesjes zijn stevig want ze moeten vervoerd kunnen worden. Maar elk medicijn blijft een ri sico en bleekwater of een schep zout kan ook dodelijk zijn". Bij het CAD worden de ge bruikers op de hoogte gesteld van de risico's die aan de me thadon verbonden zijn. „Cliën ten moeten een contract teke nen, waarin staat dat metha don in gebruik met andere medicijnen en alcohol gevaar lijk is. Daarnaast wordt met stickertjes aangegeven dat het spul de rijvaardigheid kan be ïnvloeden en wordt de cliën ten geadviseerd het op een veilige plaats te bewaren, maar je hebt altijd onvoorzich tige mensen", aldus Koren. De medewerker van het CAD kan nog niet zeggen of naar aanleiding van het tragische ongeval maatregelen genomen zullen worden. „Daar moet nog met de directeur van de Basisgezondheidsdienst over gesproken worden". LIK-OP-STUK BELEID WERPT VRUCHTEN AF jEIDEN Het lik-op- tuk-beleid tegen vuur- verkvandalisme werpt 'ruchten af. De overlast 'an voortijdig afgestoken 'uurwerk is dit jaar op- lieuw verminderd. Tot lit moment zijn dit jaar iog maar 33 jongeren uit ,eiden en omgeving in anraking gekomen met iet bureau Halt dat zich leze maand bijna uitslui- end bezighoudt met het fhandelen van gevallen 'an vuurwerkvandalis- ne. In dat is in het verleden wel ens anders geweest. Al ïaanden voor de jaarwisse- ng werden de eerste rotjes fgestoken en moesten die- en en vaak ook kinderen en veilig heenkomen zoe- en. „Steeds vroeger was jrake van vuurwerkover- ist, omdat steeds meer men- ;n zich op het terrein van e illegale handel begaven, "en aantal mensen zag daar :n mooie bijverdienste in. aarbij werd ook nog ge- aarlijk vuurwerk aangebo- en zoals strikers. Door het orte lont ontploffen die ge makkelijk in de hand of in de broekzak. Zo'n vijf jaar geleden zijn we daarom gaan werken met zogenaamde vuurwerkteams", zegt poli- tievoorlichter Dick Grave- Lik-op-stuk Persoonlijke ongevallen met vuurwerk komen in het Leidse sinds de invoering van het lik-op-stuk-beleid steeds minder voor. „De teams gaan razendsnel op de plek af waar vuurwerk wordt afgestoken. Via de jon gens proberen we de illegale handel te achterhalen". Hon derden kilo's in woonkamers en kelderboxen verborgen voorraden vuurwerk werden zo in beslag genomen. „Nu treffen we nog geringe hoe veelheden aan die veelal via Duitsland of België over de grens komen". Al valt de overlast nog mee, toch moest het vuurwerk team van de Leidse politie dit jaar al vroeg in actie ko men. Begin oktober waren de eerste knallen al te horen, daarna is de overlast minder geworden. Een voorraad van zesduizend strikers vormt tot op dit moment de grootste vangst. „Maar het probleem is toch veel ernstiger dan men vaax wei uenKi Graveland probeert dat met een aantal voorbeelden aan te tonen. „Op de Lammen- schansweg gooide een jongen strikers uit een rijdende auto en in het gebied Cronesteyn werden drachtige schapen verstoord door drie jongens van zestien jaar. Zonder uit zondering zijn zij overgedra gen aan het buro Halt. Daar worden ze op zinvolle wijze gestraft". Het buro dat ongeveer tien jaar geleden in het leven werd geroepen om wat aan het groeiend vandalisme te doen, houdt zich sinds twee jaar met het vuurwerkpro bleem bezig. Jongeren die met rotjes opgepakt worden krijgen de keus: of afhande ling door justitie, wat meestal een boete van negentig gul den en een strafblad inhoudt, of doorverwijzing naar het buro Halt aan de Plantage. Makers van vuurwerkbom- men vallen daarbuiten, om dat het bezit daarvan onder de wapenwet valt. Vrijwillige uurtjes Bij Halt worden de kinderen in de leeftijd van twaalf tot achttien jaar niet alleen met een film over brandwonden op de gevaren van het vuur werk gewezen, maar komt ook de overlast ter sprake. Tijdens de vrijwillige uurtjes (een ochtend of middag) die de jongeren bij het asiel, vo gelpark of de plaatselijke rei niging of plantsoenendienst moeten vervullen worden ze met de neus op de feiten ge drukt. „Die film en het werk vormt tezamen de afhande ling van de zaak. Daarna is het vergeten en vergeven", zegt Frans Bosch van Halt, dat voor achttien plaatsen in de regio actief is. „Wij zijn daarbij uiterst autoritair", be kent hij. „Te laat komen be tekent alsnog doorverwijzing naar justitie". Frans Bosch vindt het moei lijk om het effect van deze aanpak aan te geven. „Het is subjectief, want wat is meet baar?" Zijn collega Els Koo- ter kan op basis van cijfers wel aangeven dat het aantal recidivisten zeer laag is. Van de 145 jongeren die vorig jaar in aanraking met het buro kwamen, gingen er slechts vier op herhaling. Dit jaar staat dat aantal op vier en verwacht Halt zo'n tweehon derd jongeren voor de eerste maal te zien. Ruim zestig meer dan vorig jaar, maar dat komt omdat het gebied, waarbinnen het buro actief is met Alphen aan den Rijn is Rhijnwijck houdt lesmarathon voor Pools kindertehuis Deze handzame EHBO-kit voor thuis, in de caravan, auto of uitgebreid. De echte drukte wordt rond Kerst verwacht. Reële beelden Het buro waakt ervoor om de kinderen met gruwelijke filmbeelden af te schrikken. „In de film van de Brand wondenstichting zitten geen spectaculaire beelden. Dat roept alleen maar reacties op en het is niet onze bedoeling om de jongeren bang te ma ken met gore beelden van een oogziekenhuis. Dat werkt niet. Je kunt beter reële beel den brengen. Laat ze er maar over nadenken", aldus Frans Bosch. Hij is het niet mee eens met de kritiek dat de anti-vuurwerkcampagnes (Door dat te korte lontje heb ik nu een hondje) de laatste jaren juist harder zijn gewor den. „Misschien was het die periode daarvoor juist wel te soft". PETER VAN DER HULST Jongeren die vuurwerk afsteken, een beeld dat de laatste jaren in Leiden is afgenomen. eer woningwetwoningen en minder premie-koop in 1991 HAAG/LEIDEN/ IO De gemeenten Ie Leidse regio mogen 'end jaar relatief meer ale huurwoningen wen, maar dat gaat koste van de premie- psector. Het totaal tal te bouwen huizen It daardoor uiteinde- iket van de Leidse directie shuisvesting wijst in dat and op de omzetting lan- n 5.000 premie-koop- ngen in sociale huurhui- „In Leiden speelde het maar in diverse andere eenten bleek het door de rentestand moeilijk die ngen te verkopen". Hij kt op dat de verdeling van woningcontingenten het es volgt dat al enige tijd len is uitgebracht door de 'nale commissie volks huisvesting. Dat aantal blijft ver achter bij wat Leiden had willen hebben. „De gemeente begint met een aantal te vra gen om uiteindelijk veel min der te krijgen. Het rijk stelt eerst het landelijke totaal vast, dat wordt vervolgens over de provincies verdeeld die het verder doorsluizen. Leiden mag nu meer bouwen in de so ciale sector maar het totaal daalt wel fors". Piket spreekt daarbij van een totaal aantal huizen van 566 (vorig jaar 694) en niet van 655 zoals de pro vincie dat opgeeft. Volgens Pi ket mogen er namelijk maar 142 premiekoopwoningen wor den gebouwd en geen 231. Gemeentesecretaris J. van Elk van Alkemade reageerde van morgen teleurgesteld op de toegewezen woningcontingen ten. „Wij hebben meer wonin gen aangevraagd. We wilden 40 woningen in de sociale huursector, 30 sociale koopwo ningen en 10 vrije sectorwo ningen met een eenmalige bij drage van 5000 gulden". Een grote tegenvaller vindt hij dat er maar 20 naoorlogse woning wetwoningen verbeterd mo gen worden. Alkemade wilde 52 huizen renoveren. Tevreden De provincie had in totaal voor 1991 bijna 16.000 wonin gen te verdelen. Daarbij gaat het behalve om woningwet huizen ook om sociale koop woningen, premie-huur wo ningen te bouwen door de be leggers en de vrije sector met een eenmalige bijdrage van 5000 gulden (vroeger premie- C). De sociale huursector dreigde er in Zuid-Holland in eerste instantie maar bekaaid af te komen met 6000, terwijl voor sociale koopwoningen een grote hoeveelheid zou overblijven. Na druk door ge deputeerde staten is dat omge zet en komen er 7500 sociale huurwoningen en minder pre miekoophuizen. Gedeputeerde P. van Heemst is daar tevre den over. „Dankzij deze mee valler kunnen we in 1991 de vaart houden in de stads- en dorpsvernieuwing. Bovendien geeft de staatssecretaris een impuls aan de grote woning bouwlocaties rond de grote ste den". Wel wordt volgens Van Heemst de planmatige nieuw bouw moeilijk door de ver schuiving. Ook bij de woningverbetering is een verschuiving. Voor het vooroorlogse woningbestand dat de afgelopen twintig jaar flink is verbeterd, zijn minder plannen aangemeld dan waar voor subsidie beschikbaar is. Aan de andere kant worden steeds meer na-oorloge projec ten voor subsidie aangemeld. „Gelukkig mogen we de over geschoten subsidie uit de voor oorlogse sector gebruyiken voor het opknappen van na oorlogse woningen", aldus Van Heemst. Gemeenten SHS SK PHB VSEB totaal Alkemade 20 24 7 51 Alphen 88 150 65 89 392 Hazerswoude 16 12 11 39 Hillegom 19 19 12 50 Katwijk 38 20 10 10 78 Koudekerk Leiden 229 231 65 130 655 Leiderdorp 16 53 10 20 99 Leimuiden 8 8 34 23 20 77 Nieuwkoop 9 10 5 6 30 Nieuwveen 7 7 Noord wijk 14 12 8 34 Noord'hout 11 11 9 31 Oegstgeest 25 16 21 12 74 Rijns'woude Rijnsburg 18 16 - 10 44 Sassenheim 7 6 13 Ter Aar 9 5 4 18 Valkenburg 12 6 5 23 Voorhout 15 15 Voorschoten 20 15 20 55 Warmond 2 2 Woubrugge 10 7 17 Zevenhoven 10 10 Zoeterwoude 10 - 2 12 SHS is sociale huursector; SK is sociale koopwoningen; PHB is premie-hiliur beleggers; VSEB is vrije sector met eenmalige bij drage van 5.0001 gulden. I Postcode/plaats; I Telefoon: (voor controle bezorqinol j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f 75,10 Stuur als dank de slimme EHBO-kit naar: J Naam: J Adres: j Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar ^Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. |NZ deren vieren alvast kerst Ie tientallen Leidse ouderen hebben gisteren deelgenomen Ben kerstfeest in Pandje 65 aan de Hogewoerd. De ouderen ;ten kerststukjes, kregen koffie en een lunch aangeboden, en kerstliedjes en kregen een kerstverhaal voorgelezen. Het kerstfeest is een van de activiteiten die in december voor de ou deren uit de binnenstad worden georganiseerd. Op Tweede Kerstdag volgt nog een kerst-in. foto: tejo ringers LEIDEN Derdejaars leerlingen van de scholengemeenschap voor middelbaar beroepsonderwijs Rhijnwijck zijn vanmorgen om half negen begonnen met een lesmarathon van 24 uur. De opbrengst van de actie is voor een kindertehuis in het Poolse Golanka Dolna. Het initiatief is afkomstig van de leerlingen die worden opgeleid voor beroepen in de kraamzorg, gezinsverzor ging, bejaardenverzorging en gehandicaptenverzorging. De les marathon duurt tot morgenochtend half negen. boot, is voor u als u een nieuwe abon- nee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. i j Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: I I Adres:

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13