ivenwichtig >eeld van Urk Museumvereniging wil meer steun voor niet rijksmusea Fenomenale rol van Anne- Wil Blankers Northgo leeft veel alent n huis Sutherland op Oudejaar bij NOS Collegium Musicum overtreft verwachtingen IgflJNST/RTV QeidöaQowuvnt MAANDAG 17 DECEMBER 1990 PAGINA 9 HILVERSUM De we reldberoemde sopraan Dame Joan Sutherland neemt op 31 december in het Royal Opera House Covent Garden in Londen alsnog afscheid van haar Europese publiek met een optreden tijdens het bal in de tweede akte van 'Die Fledermaus' van Johann Strauss. De NOS zendt het concert rechtstreeks uit. Ook Luciano Pavarotti en Marilyn Horne hebben hun medewerking toe gezegd. Sutherland, die de bij naam „La Stupenda" (de ver bazingwekkende) heeft, nam op 2 oktober in de opera van Sydney onverwachts afscheid tijdens een voorstelling van „Les Huegenots" van Meyer beer. 'Die Fledermaus' wordt uitgevoerd door het orkest van de Royal Opera House onder leiding van Sutherlands echt genoot Richard Bonynge. De choreografie is van Sir Frede rick Ashton en Derek Deane. De hoofdrollen worden gezon gen door Nancy Gustafson (Rosalinde), Judith Howarth (Adèle), Bonaventura Bottone (Alfred), Louis Otey (Eisen- stein) en Jochen Kowalski (prins Orlofsky). NIETS TE DOEN VANKVOND HEB JE MISSCHIEN ZIN OM NAAR DE FILM TE GAAN GOED IDEE MAAR NAAR WELKE ZULLEN WE GAAN 't staat in de krant iedere dag weer }rote Prijs voor troep La Lupa |EN HAAG La Lupa uit tampen heeft zaterdag de lrote Prijs van Nederland vlfpnnen in het nationale Jncours voor popgroepen, ie jury onder voorzitter- ftap van Margriet Koe der, juriste bij de stich- j Popmuziek Nederland, )OS de Overijsselse groep t als de beste van de zes inds die waren doorge dongen tot de finale die lerd gehouden in Paradiso L Amsterdam. Op de twee- fe plaats eindigde Rump uit hnsterdam en derde werd fotcha! uit Haarlem. Rod Stewart met nieuwbakken echtgenote Rachel Hunter. FOTO: AP Rod Stewart hertrouwd LOS ANGELES Onder de klagelijke tonen van Schotse doedelzakken is de Britse rockster Rod Stewart zaterdag in het huwelijk getreden met het 21-jarige Nieuwzeelandse model Rachel Hunter. De trouwplechtigheid in Los Angeles werd bijgewoond door platenbonzen, vrienden en vriendinnen van het paar. „Ze is groots, prachtig en knap", zei de 43-jarige Stewart over zijn tweede echtgenote ter wijl hij, begeleid door acht doedelzakspe lers, haar over een rode loper voerde naar de wachtende Rolls Royce. Twintig lijf wachten hielden ongenode gasten tegen bij de Presbyteriaanse kerk in Beverly Hills, waar de korte plechtigheid plaats vond. De zanger ontmoette Hunter in au gustus, kort na de scheiding van een an der model, Kelly Emberg, de moeder van zijn drie-jarige dochtertje Ruby. BBC start nieuwe internationale televisiedienst LONDEN (REUTER/AFP) - De BBC start begin 1991 een nieuwe internationale televisiedienst, zo heeft de Britse omroepmaatschappij laten weten. Naast drama en amu sement, komen er nieuwsuitzendin gen en Engelstalige educatieve pro gramma's. Het aanbod van 'BBC TV Internatonal' zal gebaseerd zijn op BBC TV Europe, die nu al door zeven miljoen mensen op het vaste land ontvangen kan worden. James Arnold-Baker van de BBC is er van overtuigd dat er een markt is voor de nieuwe dienst. Oscar Carré Trofee 1990 voor Mexicaanse acrobaten AMSTERDAM De Oscar Carré Trofee is dit jaar toege kend aan de Mexicaanse acrobatengroep The Flying Vaz quez. De prijs is voor de tiende keer toegekend door de Club van Circusvrienden Nederland. De acrobaten krij gen de trofee, bestaande uit een bronzen beeldje ontwor pen door Bep Sturm-van den Bergh, voor hun buitenge wone prestaties aan de vliegende trapeze in het algemeen en de niet eerder vertoonde, nog ongeëvenaarde viervou dige salto, aldus de circusvrienden. De naam van de tro fee komt van de beroemde Nederlandse circusdirecteur Oscar Carré (1845-1911), tevens oprichter van het theater circusgebouw Carré in Amsterdam. De Club van Circus vrienden bestaat sinds 1949 en heeft als belangrijkste doelstelling het bevorderen van de belangstelling voor het circus als cultuurvorm. De trofee wordt 22 december door 'ruimteacrobaat' Wubbo Ockels uitgereikt tijdens de feestelijke matinee van het Wereldkerstcircus in Carré. Dr. Carpaij wordt geen voorzitter van KRO HILVERSUM Om gezondheidsredenen zal dr. F.P. Carpaij uit Beuningen geen voorzitter worden van de KRO. Kort n£ zijn benoeming op 15 augustus kreeg Car paij een hersenbloeding. Nu is na overleg tussen Carpaij en de KRO besloten dat het beter zou zijn als hij de zware functie van KRO-voorzitter niet op zich neemt. Het was de bedoeling dat hij na een inwerkpe- riode van drie maanden op 1 april 1991 in functie zou treden. Het bestuur van de KRO heeft een kleine commissie aange wezen die met onmiddellijke ingang de opvolgingsprocedure opnieuw ter hand neemt. Met mr. B.A. Schmitz, de huidige voorzitter van de KRO, die op 1 april zou aftreden, is afgesproken dat hij zo lang zal aanblijven als nodig is. [RK/HILVERSUM De ooie VARA en het Gods- ruchtige Urk. Een grote tegenstelling is nauwe- jks denkbaar. Toch is het e VARA gelukt een ui- irst boeiende documen- lire met de veelzeggende tel 'De Leer en het Le- te produceren over rk en z'n bewoners. rogrammamaker Hans Polak er in geslaagd de Urkers or de camera aan het praten krijgen over een heikel on- trwerp als hun geloofsleven relatie tot het ontduiken in vangstbeperkende maat- gelen. Een hele prestatie. is bovendien een even- lichtige reportage geworden. Wak heeft de verleiding kun- m weerstaan om van Urk n karikatuur te maken; een meenschap die 's zondags naf de kansel hoort dat de 'erheid moet worden gehoor- amd, maar door-de-week :h van God noch gebod iets ntrekt. Haarscherp wordt aangetoond dat een dergelijk beeld niet al leen niet klopt, maar boven dien geen recht doet aan al die Urkers die zich wel degelijk gewetensvol aan de wet probe ren te houden. Veel dank is Hans Polak ver schuldigd aan drs C. Bijman, al elf jaar predikant van de gere formeerde kerk (synodaal) op Urk. „Hij opende deuren die anders wellicht gesloten wa ren gebleven", geeft Hans Po lak toe. „We moesten in het begin een aversie overwinnen tegen a. de VARA en b. het medium televisie. Toen ds. Bij man uiteindelijk mee wilde werken, kregen we veel ge makkelijker toegang tot de vissers. 'De dominee doet ook mee, dus...". Religieus een genuanceerd beeld over De 42-jarige predikant opende het dynamische vissersdorp, niet alleen deuren, bovendien In de documentaire noemt hij staat zijn inbreng garant voor de Urkers „gastvrij, gul, on- Urk en visserij, een twee-eenheid die het dorp regelmatig in aanvaring brengt met zowel justitie als religieuze overtuiging. FOTO: PERS UNIE dernemend, muzikaal, ijverig, saamhorig en religieus". Maar anderzijds schroomt hij niet vanaf de kansel en op ca techisatie de gemeente onder de neus te wrijven dat ze zich aan de regels en wetten moet houden. „Op geld dat op slink se wijze is verdiend, rust Gods zegen niet". De reportage krijgt een emo tionele lading door de schuld belijdenis van voorman Klaas Kramer. In de cel, op verden king weegbrieven te hebben verbrand, is hij tot inkeer ge komen. „Toen heb ik me afge vraagd: 'Waar ben ik mee be zig. Bewijslast verbranden, dat kan niet als christen". Jongeren blijken over het al gemeen minder moeite te heb ben met het overtreden van de wetten dan de oudere garde. „Niemand trekt zich iets van de maximumsnelheid aan. Je mag maar 120 rijden, maar ie dereen rijdt 140. Waarom zou den wij ons dan wel aan de re gels moeten houden", zo merkt een jongeman op. Daarmee contrasteert de hou ding van visser L. Post, die zich het liefste aan de regels zou houden („Met het toege wezen quotum zouden we een goed bestaan kunnen heb ben"), maar met die gewetens volle houding in conflict komt met z'n jeugdige bemanning. „Ik kan niet werken met ruzie aan boord. Daarom geef ik wel eens toe". Over één ding is echter heel Urk het eens: de overheid moet werkbare regels uitvaar digen om de onderlinge naij ver binnen te perken te hou den. Zo niet dan maken de vissers elkaar af. Kabeljauw visser Sjoerd Pasterkamp: „De regering heeft het helemaal uit de hand laten lopen. Het was een wedstrijd. Hij een kot ter van 2.000 pk, ik een kotter van 3.000 pk. Het ging tegen elkaar op. Gelukkig is er nu een stop van 2.000 pk. Anders waren ze doorgegaan tot 10.000 pk en was heel de zee leegge- KEES VAN OOSTEN De schrijver Jean Genet (1910- 1986) was deserteur, dief en prostitué. Zijn stukken hebben alles te maken met goed en kwaad, ze doen de sfeer voe len als in de film 'The Night of the Hunter', waarin Robert Mitchum een priester speelt, die op de ene hand „love" en op de andere „hate" heeft ge tatoeëerd. Het kwade wint van het goede, het dunne laagje be schaving kan de duistere krachten in de mens amper verhullen. Zo ook in 'De mei- Genet baseerde dit stuk op een ware geschiedenis, die van de zusters Papin, die in 1933 hun meesteressen vermoordden. Zover komt het niet in 'De meiden': de dienstbodes Claire en Solange zinspelen slechts op moord en zij repeteren hun poging steeds weer als me vrouw van huis is. Schijn en werkelijkheid gaan in het stuk hand in hand. De meiden willen mevrouw zijn, maar om die rol werkelijkheid te maken, moet mevrouw dood. Is zij echter thuis, dan kruipen ze in hun schulp. Dat kan alleen maar tot een uit barsting leiden en hun spelle tjes, waarin Claire en Solange beurtelings mevrouw en bode spelen, nemen hallucinerende vormen aan. 'De meiden' opent als een soort spokenfilm met stevige accoorden, klanken uit de film-noir en lichtbundels op de attributen in het boudoir van mevrouw. Gierende syn thesizers bezorgen kippevel. Claire en Solange noemen zich Anne-Wil Blankers FOTO: SP zusjes, maar zijn op zijn best half-zusters, de actrice Helen Kamperveen is zwart. Lat Lohr wit. Hun spelletjes heb ben weinig griezeligs. Ze lijf ken meer op kinderen die doen alsof, ook al gaat het in 'De meiden' om moord. Drie pluspunten maken deze voorstelling echter tot iets bij zonders, allereerst Anne-Wil Blankers als de meesteres. Zij komt op als een echte diva, met een van Marilyn Monroe geleende stem en een syntheti sche bigband als begeleiding. Blankers is een fenomeen. Ze is maar een minuut of twintig op het toneel, maar lijkt daar na in het netvlies gebrand. Waar verder licht en muziek het laten afweten, blijft Hdt stuk ondanks alles overeind 'De meiden' is een buitenbeen tje in de toneelliteratuur, waar knechten altijd hun meesters de baas zijn. Hier laat Genet het omgekeerde zien en wor.dt het publiek haast ervan over tuigd, dat de geknechte mens nooit vrij komt. En dan is er nog de regie van Shireen Strooker, die maakt dat niet alleen Claire of Solan ge, maar ook het publiek niet meer in staat is schijn en wer kelijkheid op het toneel te on derscheiden. 'De meiden' doet even de greep op de werke lijkheid verliezen, heel ver dienstelijk. PETER SNEL een tot de nok toe gevulde liumzaal van het Noord- ijkse Dorpshuis de Kuip be- ees zondag de nog jonge Rijf tenbare scholengemeenschap orthgo nogal wat muziekta- in huis te hebben. Tijdens gezellig koffieconcert lie- leerlingen en leraren zich et onbetuigd op onder meer trompet, hobo, cello, alt- xofoon, gitaar, dwarsfluit en ano. Zowel populair als klas- ik kwam aan bod. Muziek tent L. Roest begeleidde de 234 listen op piano of clavecim- s uitsmijter voor de pauze m het 100 kinderen tellende irgsmurfen Choire bezit van t podium. Onder luide bijval inuit de zaal werden enthou- ist liedjes als „Opzij, opzij" n Herman van Veen en and van Maas en Waal" van udewijn de Groot ten geho- gebracht. Sommige burgs- irfen ontpopten zich, tijdens o's, tot ware zangtalentjes.» koor kreeg de zaal on- orwaardelijk „plat" met het >oie „Donna, donna" en la- met „Love me tender" van vis en het swingende „Rock "ound the clock", het tweede gedeelte van het leert werd er lustig geïm- oviseerd op piano's, gitaren slagwerk. Om lege momen- op te vullen speelde de isentatrice van de middag, 'Vrouw Kerstma, een muzi- le quiz met een panel be- ande uit een leerling, een der en een leraar. De leer- won verdiend, daarmee vijzend dat muziek een vak waaraan op Northgo kenne- i veel aandacht wordt be- *d [RIJKE DEN HOLLAN DER AMSTERDAM De Ne derlandse Museumvereni ging (NMV) dringt er bij het ministerie van WVC op aan de niet-rijksmusea „met uitermate grote soe pelheid" te behandelen als zij geld vragen uit 'Deltaplan voor Cultuur behoud'. De vereniging vreest dat lokale overheden om uiteenlopende re denen geen bijdrage willen leve ren. Minister D' Ancona kondig de bij de presentatie van de voor bereidende ïiota 'Bedreigd Cul tuurbezit' aan dat zij bereid is 84 miljoen gulden te reserveren voor het wegwerken van achter standen bij registratie en conser vering in de niet-rijksmusea. Dat is 40 procent van de totale kos ten. De minister koppelde daar wel de voorwaarde aan vast dat de lokale overheden de rest aan vullen. In totaal stelde zij voor de komende jaren voor een bedrag van 310 miljoen gulden aan prio riteiten vast. De NMV toonde zich vrijdag in een reactie tevreden over de voornemens van het ministerie: „Natuurlijk is er veel te weinig geld beschikbaar, maar het is een begin. Wat betreft de rijks musea is er in grote lijnen een helder beleid, maar wat betreft de niet-rijksmusea liggen er ons ons inziens grote problemen." De vereniging meent dat er van uit de rijksoverheid politieke druk moet worden uitgeoefend op lokale overheden om deze te wijzen op hun verantwoorde lijkheid met betrekking tot het inhalen van de achterstanden. De minister legt in de nota „Be dreigd Cultuurbezit" prioriteit bij registratie. Een deugdelijke registratie noemde zij woensdag de basis voor een goed beheer van de collecties. De NMV heeft echter de indruk dat er te veel nadruk wordt gelegd op de noodzaak van snelle registratie. „Wanneer het om absolute prio riteiten gaat zou het beter zijn te beginnen met actieve en passie ve conservering. Er kunnen wel degelijk maatregelen worden genomen in het depot zonder dat men weet wat waar allemaal precies staat of door wie het is geschonken." De vereniging wil verder dat wordt vastgesteld wat onder top- kunst wordt verstaan. Dat is de kunst die in de visie van de mi nister vanuit cultuurhistorisch belang in elk geval moet worden gered en daarom voor subsidië ring in aanmerking komt. Het benieuwt de vereniging wie gaat bepalen welke collecties wel of niet voor subsidiëring in aan merking komen. Tweede regie van Audi bij Nederlandse Opera Concert door het Leidee Studenten- koor en -orkest Collegium Musicum, met medewerking van Miranda van Kralingen (sopraan), onder leiding van Jos Vermunt en René Gulikers. Werk van Davies, Britten, Janacek, Stravinsky en Mahler. Gehoord in de Stadsgehoorzaal in Leiden op 16 de cember Het Leidse muziekgezelschap CM staat bekend als een bij zonder gezelschap. Van de laatkomers moest gisteravond dan ook enige speurzin wor den verlangd om in de over volle Stadsgehoorzaal nog een plaatsje voor het traditionele winterconcert te kunnen be machtigen. Voor die moeite werd men echter ruim be- Het belangrijkste werk voor de pauze was de mis voor ge mengd koor en dubbel blaas- kwintet van Igor Stravinsky. Daarnaast composities van Pe ter Davies, Benjamin Britten (Hymn to St. Cecilia), uitge voerd door het CM-kamer- koor, en drie liederen voor ge mengd koor van Leos Jana cek, uitgevoerd door het grote koor. Na de pauze volgde Gustav Mahlers vierde symfonie in G. Met name in dit laatste werk overtroffen de musici van CM de stoutste verwachtingen. Zelfs een matige uitvoering van deze aartslastige partituur zou voor een orkest uit louter amateurs bestaande al een gro te prestatie hebben betekend. Maar CM speelde dit werk zelfs heel redelijk. Opvallend was een in doorsnee grote mate van zuiverheid en een tamelijk homogene orkest klank. Aangenaam was het om te horen dat het hele orkest zich in frasenopbouw en ex pressiemiddelen op één lijn be vond, hetgeen dirigent Guli kers in staat stelde om verfij ningen en details aan te bren gen. De bijdrage van Miranda van Kralingen was van éen diepe oprechtheid die de een voud van het vierde deel zeer ten goede kwam. Overigens was de uitvoering van Stravinsky's mis nauwe lijks een geringere prestatie. Koor en blazers waren hier beide goed in vorm. Hoewel Jos Vermunt zijn muzikanten hier naar enkele uitgesproken muzikale momenten wist te leiden, hielden blazers en zan gers niet altijd dezelfde cadans aan en haperde het koor op enkele cruciale momenten. Jammer, maar niet rampzalig, omdat er ook voldoende viel te genieten. Zoals het publiek ook al veel genoegen aan het optreden van het kamerkoor had beleefd, toen het 'Haylle, comly and clene' van Peter Davies en Brittens 'Hyms to St. Cecilia' zong. Zoals met Ja- naceks 'De wilde eend' en 'Ons lied' voor gemengd koor de niet onaanzienlijke kwali teiten van het grote CM-koor al onomstotelijk vast waren komen te staan. TOM STRENGERS AMSTERDAM De Neder landse Opera presenteert op 12 januari in Het Muziektheater in Amsterdam de première van de dubbelproduktie „Die Glückliche Hand" van Arnold Schönberg en „Neither" van Morton Feldman. Het is de tweede regie van artistiek di recteur Pierre Audi. Berlusconi getrouwd TV-magnaat Silvio Berlusconi, ook bekend als eigenaar van voetbalclub AC Milan, gefotografeerd tijdens een intieme bijeenkomst ter gelegenheid van zijn huwelijk met de achttien jaar jongere ac trice Veronica Lario (34). Het huwelijk werd gesloten door de burgemeester van Milaan. De receptie was in het befaamde Scala-theater. FOTO: AP

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9