Leidse middenstand ontroerd door succes koopzondag ALLER LEI(DS) Justitie dwingt plegers incest tot behandeling aïECREATIEF WINKELEN ZEER IN TREK m EIDEN OMGEVING CeidóeSomont MAANDAG 17 DECEMBER 1990 PAGINA 7 ^jnbrekers in ctie in Lisse uuiSSE Vier inbraken zijn Sa terdag gepleegd in Lisse. De n lordeur van een woning aan Heereweg werd 's avonds engebroken. De gehele wo- ng werd doorzocht, maar er ■leN niets ontvreemd. Anders 16.1 as dat bij een woning aan de iharstraat. De bewoners wa- een uurtje weg en hadden arom de achterdeur openge- ten. Toen zij terugkwamen :ken de computer met prin- en een aantal cheques en verdwenen. Cheques, rij- 'ijzen, paspoorten en een 6^ irtemonnee, dat was de buit in een diefstal uit een ^ng aan het Heemskerkplein. bewoners van een huis aan Rooversbroekdijk stoorden nachts bij hun thuiskomst ifs( fi inbreker. Een personenau- met de letters DJ in het inteken, zagen ze nog net ""[rijden. Cheques en een rij wijs werden ontvreemd. Y ok was geprobeerd een kluis j. »en te breken. Eventuele ge- 0u igen kunnen de politie bel- 02521-11852. LEIDEN Incestplegers uit de Haagse regio en Leiden worden door justitie verplicht zich onder behandeling te stellen bij de RIAGG. Met deze ambulante hulpverlening wordt getracht her haling van het seksueel gewelddadige gedrag te voorkomen. Het gedwongen karakter is een experiment van de vier Haagse RIAGG's, de Haage reclassering en het Openbaar Ministerie in het arrondissement Den Haag. Het is de bedoeling dat ook de RIAGG's in Delft en Leiden op korte termijn gaan meedoen. De RIAGG's krijgen in toenbemende mate te maken met slacht offers van seksueel geweld. De reclassering heeft de ervaring dat het opleggen van gevangenisstraf niet garandeert dat het ge weld zich in de toekomst niet zal herhalen. Men is er steeds meer van overtuigd geraakt dat hulpverlening in zaken waar het om seksueel geweld gaat zich niet dient te beperken tot het slachtoffer. Bij het experiment is er plaats voor vijftien incestplegers De ge schatte behandelduur is anderhalf tot twee jaar. De rechtbank kan gedwongen behandeling opleggen. De incest plegers die in aanmerking komen voor deze ambulante psycho therapeutische hulpverlening moeten aan een aantal voorwaar den voldoen. Is de delinquent verslaafd aan alcohol of drugs, heeft hij een IQ lager dan 80 of lijdt hij aan psychotische stoor nissen dan komt hij hiervoor niet aan aanmerking en wordt naar een andere vorm van hulpverlening gezocht. Sieraden gestolen ALPHEN AAN DEN RIJN Uit een woning aan de Marnix- straat in Alphen aan den Rijn zijn zaterdagnacht sieraden, een video en andere elektrische apparatuur gestolen. De dader ver schafte zich toegang door de voordeur open te breken. Aids De werkgroep HlV-café Lei den houdt vandaag en maandag 4 februari thema avonden over aids. Internist Maarten Boekhout spreekt vanavond over het onder werp „Aids en hulpverle ning in Leiden en regio". Robert Witlox gaat in febru ari in op „Aids en geestelijke weerbaarheid". De aanvang is 20.00 uur en de bijeen komsten vinden plaats in het pand Langegracht 65. Rijnland Omroep Rijnland houdt van avond haar halfjaarlijkse le denvergadering. Die wordt vanaf 20.00 uur gehouden in het restaurant van zwembad De Zijl aan de Paramaribo- straat 66. Op de agenda on der andere de stand van za ken rond de representativi teit. Kerstfeest De ouderen activiteitencom missie Binnenstad houdt morgen een kerstfeest in Pandje 65 aan de Hoge woerd 65. Het feest begint om 10.00 uur en duurt tot 15.30 uur. Op het programma staat on- der andere het maKen van kerststukjes, een feestelijke lunch en samenzang. Be langstellenden kunnen zich voor het feest opgeven in Pandje 65 of via 071-143503. Deelname kost 9,50 Postzegels De Leidsche Vereeniging van Postzegel Verzamelaars houdt morgen een bijeen komst in het restaurant van zwembad De Zijl aan de Pa- rimaribostraat. De aanvang is 19.00 uur. De Burcht Muziekvereniging De Burcht is weer begonnen met het opleiden van kinde ren vanaf zes jaar. Ze leren noten lezen en het bespelen van een dwarsblokfluit. Ook is er nog ruimte voor ande ren die een instrument wil len spelen, zowel in de blaassecties als in de slag- werkgroep. Belangstellen den kunnen contact opne men met H. van Egmond, 071-223493 of D. Moerland 071-414793. Belangstellenden zijn ook welkom tijdens de repetities op donderdag van af 19.30 uur in het clubge bouw aan de J.C. de Rijp- straat 21. Engels In het Leidse Volkshuis gaat binnenkort de cursus „En gels voor op vakantie" van start. De lessen worden op dinsdagavond gegeven van 19.15 tot 20.15 uur en de kos ten zijn 51 gulden. Belang stellenden kunnen zich aan melden bij het Volkshuis aan de Apothekersdijk, tel: 149180. Eettafel Iedereen die ouder is dan 55 is welkom bij de open eetta fel van de stichting Oude renwerk in het Dienstencen trum Meren wijk aan de Ros molen 6. De open eettafel wordt iedere dinsdag en donderdag gehouden van 12.00 tot 13.30 uur. Deelna me aan de maaltijden kost 6,10 per persoon. Informa tie en inschrijving bij Wil van Heeten. 071-214808 of 123744, of in het Diensten centrum aan de Rosmolen 6. Vlietschans en Lucas College handelen fusie moeiteloos af LEIDEN De fusie tussen de middelbare scholen Vliet schans en Lucas College in Leiden Zuidwest verloopt zon der problemen. Beide scholen gingen op 1 augustus samen, waardoor het aantal leerlingen groeide tot duizend. Zij zijn ge huisvest over twee gebouwen: 800 leerlingen in het hoofdge bouw aan de Voorschotense- weg en 200 leerlingen in het gebouw aan de Beethovenlaan. „De fusie is wel ontzettend tij drovend. Het vergt veel van het personeel, dat eigenlijk solliciteert naar een totaal nieuwe school. Er zijn werk groepen van leraren van beide oude scholen gevormd om de leermethoden te bespreken. Bij de een stond bijvoorbeeld het vak centraal, bij de ander de begeleiding van de leerlin gen. Je kunt niet èn èn doen, je moet het beste van beide methoden bundelen", ver klaart conrector Bèl de weini ge vrije uren die de leraren de laatste maanden hebben ge had. Ondanks de uitgebreide voor bereidende gesprekken blijken veel zaken toch minder van zelfsprekend dan vooraf werd aangenomen. Juist daarvoor wordt voortdurend overlegd tussen schoolleiding en vak secties. „En die lossen de meeste problemen toch snel op. Niet alleen de verschillen de opvattingen die altijd al tussen de scholen bestonden, maar ook over zaken waar je door de fusie plotseling tegen aan loopt". Kerst-ins voor ouderen Op tweede Kerstdag worden in drie Leidse buurthuizen kerst-ins gehouden voor ouderen. Dat ge beurt in de buurthuizen Het Volkshuis aan de Apothekersdijk 33, Groenoord aan de Pasteurstraat 23 en Vogelvlucht aan de Boshuizerlaan 5. Er wordt een gevarieerd dagprogramma aange boden van half elf 's ochtends tot vijf uur 's middags met mu ziek, artiesten en een maaltijd. Kaarten zijn af te halen of telefo nisch te bestellen bij het Volkshuis (tel. 125736), In de Vroolijcke Arke (tel. 123271), Pancrat (tel. 126243), Pandje 65 (tel. 143503), Groenoord (tel. 217222) en Vogelvlucht (tel. 313648). Winkeliers Zoeterwoude boos over reclame van gemeente voor koopdag ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse winkeliers vinden het uiterst merkwaardig dat de gemeente Zoeterwoude in haar wekelijkse rubriek in een plaatselijk weekblad de in woners heeft opgeroepen naar de Leidse koopzondag te gaan. Vooral omdat binnen de gemeente regelmatig wordt besproken hoe het winkelapparaat van Zoeterwoude aan trekkelijker kan worden gemaakt is de oproep bij de winke liers in het verkeerde keelgat geschoten. Burgemeester A. Houd ijk, verantwoordelijk voor economi sche zaken, vindt de reactie van de winkeliers nogal vreemd. „Het is een heel evenement in Leiden. Ik denk dat wij er goed aan doen de inwoners daarvan in kennis te stel len. Zeker omdat het openbaar vervoer gratis was. Hadden we het niet gedaan dan zouden de mensen ons het kunnen verwijten. In dit geval was het gratis vervoer en het winke len niet van elkaar te scheiden. Maar we wonen in Zoeter woude toch niet op een eiland. Als de winkeliers van me ning zijn dat zij hierdoor zijn geschaad wil ik best eens met hen praten over een betere aanpak om het economisch func tioneren hier te verbeteren", aldus Houdijk gisteravond. Portefeuille met tien mille gerold LEIDEN Een 41-jarige Leidenaar is zaterdag op de Haarlemmerstraat 10.000 gulden ontfutseld. De man stond rond half een op de straat te praten toen hij merkte dat zijn portefeuille werd gerold. Hij zag er iemand mee weglopen en zette de ach tervolging richting station in. Hij raakte het spoor van de dief echter bijster. De vermoedelijke dader is een lange magere man van ongeveer 35 jaar oud. Huub van der Meer voert in provincie lijst CDA aan LEIDEN Huub van der Meer wordt opnieuw lijsttrekker voor het CDA bij de verkiezingen voor provinciale staten op 6 maart. Van der Meer is sinds 1978 lid van de Zuidhollandse staten en sinds 1987 lid van het college van gedeputeer de staten. Van der Meer komt uit Numansdorp. Op de CDA-lijst prij ken acht regiogenoten. De tweede plaats op de lijst wordt bezet door de Leidse M. Koxhoorn. Verder staan op de lijst W. van der Berg (4e) ut Katwijk, L. Offringa (14e) en H Horlings (25e) uit Voorscho ten. J. Draijer (27e) uit Hillegom, J. Harting (37e) uit Alphen, P. Vonk (38e) uit Ter Aar, E. Zand wijk (40e) uit Noordwijk (40e) en J. Elderhrst (41e) uit Zoeterwoude. De discussie over het functio neren van de markt is al jaren aan de gang. De marktkooplie den zouden liever centraler, in het nieuwere Leiderdorp wil len staan, bij Santhorst of Winkelhof. Voor de Leider- dorpse politiek is dat echter al tijd onbespreekbaar geweest. In het meest recente college programma staat echter wel een uitwijkmogelijkheid: als de marktkooplieden kunnen aantonen dat de markt niet erg winstgevend is kan de dis cussie over verplaatsing weer worden geopend. Inmiddels lo pen er diverse onderzoeken naar het functioneren van de_ markt, onder meer van het' Holtland College en het Be- drijfsschap voor de Detailhan del. De suggestie van het J. de Waard (VVD) om een referen dum te houden onder de Lei- derdorpse bevolking om na te gaan waar zij de markt het liefst willen hebben werd door de aanwezige bewoners van het oude dorp afgewezen. Zij vrezen dat de talrijkere bewo ners van de nieuwere gedeel ten de markt dan naar zich toe zullen trekken. Ook het idee van De Waard om twee mark ten te scheppen met ieder 25 standplaatsen werd verwor pen. Alle vertegenwoordigers van de politieke partijen stel den voorstander te zijn van de markt op de huidige plaats. C. Bos (Groen Links) en V. Mol- kenboer (PvdA) drongen aan op het gebruik van het Dorps- kerkplein om de markt meer gestalte te geven. Dat is eigen dom van de Hervormde Ge meente die het plein tot nu toe niet heeft willen afstaan. Inbraken in Voorschoten VOORSCHOTEN In een woning aan de Raadhuislaan in Voorschoten is zaterdag tus sen half twaalf 's morgens en tien over acht 's avonds inge broken. De inbreker kwam binnen door een openstaand raam van de flatwoning. De hele woning is doorzocht. Het is nog niet bekend wat er is meegenomen. In een woning aan de Veurseweg is gisteren tussen kwart voor vijf 's mid dags en kwart voor elf 'sa- vonds ingebroken. De inbre ker kreeg toegang tot de wo ning door de keukendeur te forceren. Om een vluchtweg te creëren had hij de tuindeur en een raam aan de achterzijde opengezet. Vervolgens is de dief koekjes en chocolade gaan eten en is er vandoor gegaan met sieraden, antiek en een te levisie. JUTOMOBILIST RIJDT dei-T OP VOETGANGERS „.DEN Een nog onbekende automobilist is zaterdagmiddag Ind kwart voor vier ingereden op een 29-jarige Alphenaar en jn 26-jarige vriendin uit Hazerswoude. Het tweetal wandelde 'nswe an de Korevaarstraat naar de Breestraat. Toen ze ter hoogte \qK an het Steenschuur overstaken verzuimde de automobilist :lin«r oorrang te geven. Hij reed over de voet van de vrouw en raak- wo. haar knie. De man reageerde met een klap op de auto en riep 11 (ae bestuurder na dat zij voorrang hadden. Voor zover bekend 12): a(j de vrouw geen letsel. Toen het tweetal direct daarna weer "Wak bij het Steenschuur kwam de auto met hoge snelheid istraaanrijden. De man kon de vrouw nog net op tijd waarschuwen. c elf wist hij de auto niet meer te ontwijken. Om erger te voor- mei omen sprong hij op de motorkap, waar hij vanaf viel toen de stopte. De bestuurder reed daarna weer door. De politie be- chikt over een goede beschrijving van de auto en het kenteken EU rvan. De bestuurder was vanmorgen echter nog niet gehoord, raat em wordt waarschijnlijk zware mishandeling- of poging tot oodslag ten laSte ëeleid- Verlichtingscontroles leveren resultaat op NIEUWKOOP Aanmerkelijk meer fietsers rijden met verlichting in Nieuwkoop, Nieuwveen en Ter Aar dan vórig jaar rond deze tijd. Dit blijkt uit een jeugdverkeersactie die de rijkspolitiegroep van Nieuwkoop momenteel houdt. De actie is vorige week maandag begonnen en duurt tot en met vrijdag. Een herhaling vindt plaats van 7 tot en met 11 janu ari. Op diverse plekken in de omge ving van Nieuwkoop waar veel schooljeugd voorbij gaat, worden con troles gehouden. Bij een defecte ver lichting wordt een bekeuring van 20 gulden uitgedeeld. Bovendien krijgen de ouders van jeugd van 12 tot en met 16 jaar een brief. Dezelfde actie werd vorig jaar gehouden. Diefstal van geld NOORDWIJKER- HOUT Twee perso neelsleden van Psychia trisch Centrum Bavo in Noordwijkerhout zijn zaterdag tijdens het werk hun geld kwijt ge raakt. De vrouwen had den hun tassen in een kast geplaatst en bij het naar huis gaan bleek dat uit te zijn verdwe nen. De ene vrouw mis te 260 gulden, haar col lega een bedrag van 100 gulden. De diefstal heeft tussen twee uur 's middags en twee uur 's nachts plaats gehad. NOORDWIJKERHOUTER (17) UIT STREEKBUS GEGOOID NOORDWIJKERHOUT Een 17-jarige Noordwijkerhouter is in de nacht van zaterdag op zondag gewond geraakt toen hij uit een bus van de NZH werd gegooid. Hoe een en ander precies is gebeurd, wordt nog door de politie onderzocht. Twee 17-jarige jongens waren uit geweest en wilden om een uur 's nachts in de Kerkstraat in Noordwijkerhout uit de bus stappen. Eeri van de jongens stapte uit, maar ontdekte tot zijn verbazing dat zijn vriend nog in de bus zat die weer verder reed. De jongen keek de bus na, die na driehonderd meter plotseling stopte waarna de andere jongen naar buiten werd gegooid. Hij liep daarbij dusda nige verwondingen op dat hij moest worden opgenomen in het Academisch Ziekenhuis in Leiden. De politie kon vanmorgen geen nadere mededelingen doen omdat alleen de versie van de vriend van de gewonde Noordwijkerhouter bekend was. De chauffeur en enkele medepassagiers zijn in de loop van vandaag een verklaring afgenomen. Ook het slachtoffer, dat tamelijk ernstig gewond raakte aan zijn schouder en hoofd, had vanmor gen nog niets over de gebeurtenissen kunnen vertellen. Pleidooi voor betere markt in Leiderdorp LEIDERDORP De Lei- derdorpse markt moet in het oude dorp nabij de Hoofdstraat blijven, maar dan wel in een aantrekke lijker opzet. Dat was de conclusie van een politie ke discussie over de markt die gisteren in de Hol- landsche Tuyn werd ge houden. Dm »rvolg van voorpagina) 5IDEN Initiatiefne er L. Palm van de mid- le 3 ?nstandsorganisatie Lei- Leeft was enkele Is/' en na afloop van de *jj topdag nog opgetogen -er het succes. „Ik ben bijna ontroerd van. Ik irkeer nog in een soort iforie, Je steekt toch je 2® ik uit. De wereld walst i2t 'er je heen als je de be- ngstelling verkeerd in- hat. Er stonden toch ook STndernemers heel scep- SJfch tegenover. Door het icces van vandaag zijn zij hun hemd gezet". lm noemt bet „maar goed" t er toch veel mensen met auto zijn gekomen. „Die waren afgeladen vol. 5: At reden met de assen over t asfalt. Die stroom mensen d de NZH nooit kunnen op- jen, al hadden ze duizend ;en ingezet". Hij vergelijkt drukte met die tijdens de tenfeesten. Ook de omzet is led geweest volgens Palm die e| lf een zaak in huishoudelijke we! 'pacten heeft in de Haar- mmerstraat. Palm is enthou- ist over het publiek. „Hele zinnen liepen gezellig de e zaak in en de andere uit. ^et was een volstrekt aparte S.Citspannen sfeer, een echte •00 miliedag". th"z e koopzondag trok volgens Lejalm ook veel publiek uit de .gei gio en was in die zin goed istei ior de positie van de stad als gionaal centrum. Palm weet i al zeker dat er een vervolg imt. „Maar goede dingen zijn 5309 ldzaam en dus moet je het et te vaak doen. Ik verwacht it het met de komende La- t infeesten weer gebeurt en ,..fo ituurlijk voor de kerst. Dan kinqillen na dit eerste succes ook eer winkelcentra meedoen". üssische rijen voordat de winkels om elf iir open gingen, stroomde het irste kooplustig publiek naar stad. Na het middaguur elbo velde die stroom geleidelijk "9 in. Na drieën bereikte de 3Q ukte een hoogtepunt. De aarlemmerstraat en Bree- ig vraat vertoonden daarbij het jeeld van een heel drukke za- 0n" rdag. Vooral in de Donker- k'l ee8 en bij de kerstmarkt op Vismarkt was het schuife- n geblazen voor de bezoekers ie vaak forse tassen met aan- meetorsten. Op de waar niet is, verliest de keizer zijn recht". Verkeersproblemen waren er niet voor de bussen, aldus Van der Geer, ook niet in de Bree straat. Dat de bussen niet steeds op tijd konden rijden, kwam volgens hem vooral door het gigantische aanbod van passagiers. Over het alge meen alle lijnen vanuit de bui tenwijken druk, aldus de NZH-woordvoerder. Maar vooral de lijnen 15 en 16, van uit Stevenshof/ Morskwartier sprongen er daarbij uit. Hij vermoedt dat ettelijke duizen den mensen meer dan anders zijn vervoerd. Een exacte schatting valt niet te geven. „Maar het was een geslaagd experiment. Dat moet het ook voor de winkeliers zijn ge- Eén uitzondering in al dat en thousiasme was de VVV, die anders op zondag is gesloten. Daar was geen sprake van ex tra aanloop. Er verschenen in de loop van de middag 45 mensen. „Dat is heel weinig, tien per uur Normaal ver schijnen er op zaterdag vier- tot vijfhonderd. Daarnaast kregen we vijf telefoontjes van mensen die naar de winkels informeerden. Maar een paar daarvan gingen over andere plaatsen, dus eigenlijk waren het nog maar drie telefoontjes die over Leiden gingen". Ook volgens de politie is koop zondag goed verlopen. Een woordvoerder sprak van „een 3 Octoberachtige drukte". Om dat de parkeerpolitie op zon dag niet werkt, hielpen agen ten bij het oplossen van par keerproblemen. markt maakten de Vietnamese loempiaverkopers, maar ook andere kraampjes met snacks overuren. In de Haarlemmer straat werd bisschopswijn ver kocht waarvan een deel van de opbrengst ten goede kwam aan de Ruslandactie. Maar de kerstsfeer in het cen trum moest toch vooral komen van het legertje kerstmannen in alle soorten en maten dat de stad bevolkte. Eén kerstman netje met een door een pony getrokken slee trok overal waar hij kwam veel aandacht. Voor een dumpzaak in de Haarlemmerstraat maakte het personeel de sfeer door in ge heel eigen stijl kerstliederen ten gehore te brengen. Het winkelend publiek be zocht bepaald niet alleen de zaken met kerstartikelen en andere feestelijke attributen. Voor de toonbank van de en kele slager die open was ston den zelfs Russisch aandoende rijen. Enkele kantoorboekhan dels deden goede zaken met de verkoop van agenda's en ka lenders. In de Nieuwstraat zat De kerstsfeer in het centrum moest toch vooral komen van het legertje kerstmannen in alle soorten en maten dat de stad bevolkte. foto's: henk van den ende het leescafé van de bibliotheek vrijwel stampvol. Een drogist in de Haarlemmerstraat had het al vroeg in de middag be hoorlijk druk. De extra perso neelssterkte kwam er goed van pas. Bedrijfsleider J. Bos van V D was aan het eind van de dag uiterst tevreden. De drukte vergeleek hij met die van een „goede zaterdag". Hoewel hij nog niet over cijfers beschikte had hij de indruk dat het ook met de omzet goed zat. Vol gens hem gaat het daarbij wel degelijk om extra omzet en niet om kerstaankopen die toch wel zouden worden ge daan, zoals sommige midden standers voorafgaand ?an de koopzondag verwachtten. Bos: ..Het is een ander soort winke len, recreatief winkelen. De mensen kopen op een ander manier, impulsiever". Bos is ook tevreden over de manier waarop dat recreatieve gewin- kel zich afspeelde. Het aantal winkeldieven bleef volgens hem binnen de perken. De bus reed gratis en dat was goed te merken. Het passagiers aanbod was zo groot dat de buschauffeurs reizigers moesten laten staan. Volgens G. van der Geer van de NZH was het gisteren gi gantisch druk" in de bussen. Dat sloeg niet alleen op het gratis vervoer in Leiden en de randgemeenten, maar ook op de andere buslijnen. Zo was het bijvoorbeeld extra druk op de lijnen vanuit de Bollen streek en vanuit Katwijk en Noordwijk. Vanuit Voorscho ten reden extra bussen. „We hebben al het personeel dat beschikbaar was ingezet om de bussen te rijden. Ook contro leurs en toezichthouders". Bo vendien werden extra grote „gelede" bussen gebruikt. „Die hebben 125 plaatsen, dat is heel wat meer dan de gewone stadsbusjes. Toch moesten we nog heel wat keren mensen la ten staan, met name in de Breestraat waar enorm veel mensen stonden te wachten, omdat we vol zaten. Maar ja,

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7