liescu vraagt om dialoog en begrip Alarm in VS om economie Leger herstelt rust in Albanië Deportatie Palestijnen door Israel veroordeeld Honderd doden bij rellen in Marokko fïsUITENLAND £ekUe6owcMit MAANDAG 17 DECEMBER 1990 PAGINA 5 [egentien jaar cel voor [oord op Chico Mendes &PURI Een Braziliaanse veeboer en zijn on zijn door de jury van een rechtbank in J stad Xapuri schuldig bevonden aan de ce£ ,ord op Chico Mendes, de man die zich op- als beschermer van het tropisch regen- in Brazilië. De twee zijn veroordeeld negentien jaar gevangenisstraf. Volgens jury staat vast dat de vader de moord op indes op touw heeft gezet en dat diens zoon m heeft uitgevoerd. ;e bt iico Mendes kwam op voor het behoud van ei tropisch regenwoud in het Amazonege- Wc id en stuitte daarmee op de belangen van grote Braziliaanse veeboeren, die op grote iaal stukken regenwoud kappen of plat- Z1J0 jnden om hun landbouw- en weidegronden te breiden. Olszewski moet kabinet formeren GDANSK Lech Walesa, die on langs tot president van Polen werd gekozen, heeft de jurist Jan Olszews ki (60) verzocht een nieuw kabinet te formeren. De nieuwe regering moet die van de demissonaire premier Ta- deusz Mazowiecki vervangen. Ols- zewksi is een jurist die vooral in poli tieke processen zijn sporen heeft ver diend. Decennia lang heeft hij veel vertegenwoordigers van het huidige politieke leven in Polen voor de rechter verdedigd. Hij staat bekend als een man van weinig woorden, die geen overhaaste beslissingen neemt. Hij werkte altijd op de achtergrond en geniet bij het grote publiek in Po len slechts weinig bekendheid. Moskou maakt excuses voor neerhalen Boeing SEOUL De Sovjetunie heeft voor het eerst haar excuses gemaakt bij Zuid-Korea voor het neerschieten van een toestel van de Koreaanse lucht vaartmaatschappij KAL in september 1983, waarbij 269 mensen het leven verloren. De verontschuldigingen zijn zaterdag aangeboden door de Sovjet minister van buitenlandse zaken Edoe- ard Sjevardnadze aan zijn ambtgenoot Choi Ho-Joong, tijdens diens bezoek aan Moskou. Volgens Choi verklaarde Sjevardnadze„het ongeluk dat on- schuldigen het leven heeft gekost te betreuren". Een Sovjet-gevechtsvlieg tuig schoot de verdwaalde Zuidko- reaanse Boeing neer omdat het toestel boven een strategisch gebied vloog. CDU legt bom onder coalitie BONN Met zijn plannen om de wegenbelasting en telefoonkosten te verhogen heeft de Duitse mi nister van financiën, Theo Wai- gel, politieke opschudding ver oorzaakt in de Duitse regerings coalitie van christen-democraten en liberalen. Waigel (CSU) wil met de opbrengst van de maatre gelen de kosten voor de Duitse eenwording betalen, maar zijn maatregelen liggen zeer gevoelig bij de liberale FDP. Waigel staat onder grote druk van de machti ge centrale bank, de Bondsbank, die niet wil dat de leningen van de regering volgend jaar de 140 miljard mark overschrijden. Ta j Mahal dicht na nieuwe rellen NEW DELHI De Taj Mahal, het beroemde tempelgraf in de Indiase stad Agra, is na de rellen tussen mos lims en hindu's voor toeristen geslo ten. In Agra zelf is een avondklok van kracht. In het gebied rond de Taj Mahal zijn vorige week bij botsingen tussen moslims en hindu's ten minste twin tig mensen zijn omgekomen. De afge lopen tien dagen zijn in India 340 mensen omgekomen bij religieuze rellen tussen hindu's en moslims, die zich concenteren rond de heilige hin- dustad Ayodhya. Daar willen hindus een tempel bouwen op de plaats waar nu een moskee staat. JERUZALEM De voorgenomen deportatie van vier Palestijnen door Israel, waartoe zaterdag werd besloten, heeft tot kritiek geleid van onder andere de Verenigde Sta ten. Minister van defensie Moshe Arens heeft gezegd dat Israel eraan vasthoudt en dat mogelijk meer de portaties zullen volgen. Premier Shamir zei ech ter dat Israel rekening moet. houden met de ge voelens die in het buiten land leven met betrek king tot de deportaties. Ook de Arabische Liga en de Egyptische regering hebben de voorgenomen uitwijzing van de vier Pa lestijnen door Israël ver oordeeld. De deportatie volgt op een aanslag in Jaffa dit weekeinde, Daarbij werden drie Is raëliërs door islamitische fundamentalisten doodge stoken. Daarop werden ongeveer .950 Palestijnen aangehouden. 0EMEENSE PRESIDENT DENKT NIET AAN AFTREDEN 'te' JKAREST De Roe- eense president Ion Jf escu heeft gisteren de da woners van Timisoara et igeroepen de democratie et door „intolerantie en te ilict ni (Van onze correspondent Gert van Wijland) ur{ ressie" S,gen stuk 'bben ensen de i 2( ■wij! t ee in gevaar In Roemenië tienduizenden gedemonstreerd regering van Timisoara, waar de revolu- tegen Ceaucescu van een slf geleden werd herdacht, •n ren tijdens een herdenking atsk im tienduizend mensen op been, een tegenvallend aan- Iliescu richtte zich in een »taal spraak die door radio en te ken 'ïsie werd uitgezonden tot de as voners van Timisoara en Ijof p hen op tot „dialoog en be- p". Hij betoogde dat „de itsj rworvenheden van de revo- ;ra ie bedreigd worden door po- inn eke instabiliteit en ernstige ces iale spanningen" die het d naar „chaos en anarchie" leiden. Iliescu erkende „de plicht van de ;rse chthebbers is" een dialoog Ivei te gaan met elke politieke, jitg denten- of werknemersor- uoii lisatie die zijn ontevreden heid uit om een oplossing te vinden. Op de in het hele land gehoorde eis dat hij moest af treden reageerde Iliescu met de opmerking dat het afzetten van een gekozen regering slechts tot moeilijkheden zal leiden. Een dag eerder verenigden de zes grootste Roemeensë opposi tiepartijen zich in een gemeen schappelijk front, de Nationale Conventie voor Democratie (NCID). D^ Nationale Vrij heidspartij (NLP), een van de zes oppositiepartijen die vorig jaar zijn ontstaan toen de com munistische regering werd om vergeworpen, verklaarde dat zij president Ion Iliescu heeft verzocht de regering van pre mier Petre Roman naar huis te sturen. Tot dusverre was de oppositie te verdeeld om een front te kunnen vormen tegen de NSF-regering die vorig jaar de macht overnam nadat presi dent Ceausescu werd verdre ven. Tijdens een persconferen tie zei de NCID dat de partijen een 11-puntenprogramma heb ben aangenomen over politie ke en ecologische kwesties. Opvallend was dat de betogin gen, zowel in Boekarest als in Timisoara, aanzienlijk minder mensen op de been brachten dan verwacht. Veel Roemenen lijken te beseffen dat het ver trek van de „communisten- zoon" Iliescu niet bijster veel zal oplossen en dat de econo mische situatiè in hun land voorlopig belabberd zal blijven. Bovendien kweekte Iliescu on langs weer enige goodwill door voorgenomen prijsverhogingen een half jaar uit te stellen om de burgers wat op adem te la ten komen. Stakende werkne mers in Timisoara, waar het verzet tegen Iliescu groter lijkt dan elders, willen actie blijven voeren tot de regering aftreedt. Studenten verklaarden dat zij doorgaan met het% boycotten van colleges om het regerende Front tot aftreden te dwingen. Ook elders zijn studenten en docenten in staking. Over het aantal stakers doen de wildste geruchten de ronde. Volgens de oppositie zou het om elf be drijven gaan waarmee vrijwel het totale bedrijfsleven van Ti misoara plat zou liggen. Waar nemers sloten gisteravond niet uit dat mochten deze stakingen doorzetten, de regering van Roman uiteindelijk vanuit Ti-, misoara in gevaar gebracht kan worden. Oppositiepartijen en andere groepen riepen op tot een „regering van nationale eenhéid" die het land naar vervroegde verkiezingen zou moeten leiden. De leider van de Nationale Liberale Partij, Radu Campeanu, zei dat die regering zou moeten worden geleid „door een neutrale fi guur die niet afkomstig is uit het Front voor Nationale Red ding". lp! in demonstrant schreeuwt leuzen tegen presodent Iliescu tijdens een demonstratie gisteren karest, waarbij de revolutie van een jaar geleden werd herdacht. foto: ap GOLFCRISIS ONBETAALBAAR VOOR AMERIKA (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON In Amerika is sprake van een alarmtoestand rond de snel voortschrijdende economische recessie in het land. Voor het eerst erkent de Amerikaanse regering nu dat zich een zware terugval van de be drijvigheid voordoet. On afhankelijke economen maken zich openlijk grote zorgen over de levensvat baarheid van Amerika's grootste commerciële ban ken. De nu onmiskenbare recessie in de VS versterkt de roep in het Amerikaanse Congres om meer financiële bijstand uit Europa, Japan en bevriende Arabische landen in de kosten van de Amerikaanse militaire ontplooiing in het Golfgebied. De Democratische Partij dreigt het verzoek van president Bush af te wijzen om dertig miljard dollar extra voor de operatie JDesert Shield in 1991, indien de president niet eerst meer geld loskrijgt van de 'bondgenoten' tegen Irak. Het thans bijna voltooide laat ste kwartaal van 1990 zal naar verwachting een scherpe reële daling laten zien van Ameri ka's bruto nationaal produkt. Die terugloop van de totale produktie van goederen en diensten zou volgens de mees te economen rond de twee procent kunnen liggen. Som migen verwachten zelfs een reële inkrimping van het BNP in het lopende kwartaal met vier procent. Bij de begroting voor 1991 ging de regering Bush nog uit van een groei van 2,5 procent. In de Amerikaanse winkels en warenhuizen is de recessie ok te merken. De uitverkoop heeft vóór in plaats van na Kerstmis plaats, omdat reces- siezorgen een 'kopersstaking' tot gevolg heeft en de wanho pige winkeliers enorme kor tingen geven om hun voorra den kwijt te raken. Traditio neel moet de detailhandel in de VS in het laatste kwartaal (waarin de 'cadeaufeestagen' Thanksgiving en Kerstmis vallen') tweederde van de to tale jaaromzet maken. Angstaanjagend De gevolgen voor het toch al reusachtige Amerikaanse be grotingstekort zullen ingrij pend zijn. Terwijl politiek Washington nog maar net een hevig gevecht achter de rug heeft om een bescheiden be zuinigingsronde met verhoog de belastingen, gaan Congres kringen er intussen vanuit dat spoedig extra belastingverho ging en uitgavenbeperking vereist zullen zijn. Wall-Street-econoom Kauf man ziet weinig mogelijkhe den voor de VS om in de loop van volgend jaar krachtig te herrijzen uit de recessie. Dat in verband met de angstaanja gende problemen in de bank-, de onroerend goed- en de ver zekeringensector. Na de ineen storting van het (semi-over- heids-) Spaar- en Leenban kennetwerk (S en L's), komen nu ook steeds meer grote com merciële banken in moeilijk heden. Het overheidsfonds dat de banken en hun spaarders ver zekert tegen faillissement, het FDIC, wordt met de dag zwaarder aangesproken. Vol gens een Congresstudie zal er gedurende de komende drie jaar mogelijk 64 miljard dollar nodig zal zijn om failliete com merciële banken uit te kopen. Het bankprobleem is gevolg van de zware crisis in de on roerend goedmarkt, zowel in particuliere huizen als in com merciële gebouwen. Enorme overschatting van de economi sche vooruitzichten heeft in de tachtiger jaren geleid tot over productie van onroerend goed. De eigenaars kunnen niet meer aan hun verplichtingen voldoen. Twintig procent van alle mo derne kantoorruimte in de VS staat leeg en de huizenverkoop is zeven procent gedaald. De werkloosheid in de VS is nog beperkt, maar niettemin scherp stijgende. Ze is van 5,2 procent in juli geklommen naar 5,9 procent eind novem ber. De laatste keer dat zo'n hoog stijgingstempo zich voor deed was in het recessiejaar 1983. Leden van de regering-Bush hebben van de president een verbod gekregen het woord recessie in de mond te nemen, maar moeten zich in bochten wringen om 'het R-woord' op andere wijze te beschrijven. Minister van financien Nicho las Brady spreekt van een „be langwekkende neergang" en Michael Boskin, voorzitter van Bush' Raad van Economische Adviseurs, erként sedert giste ren dat van een „betekenisvol le krimping" moet worden ge sproken ENEN In Albanië is 108 ndaag een begin ge- aakt met de berechting du n demonstranten die bij po onlusten van eind vori- week zijn opgepakt. ^ist >lgens de Albanese radio t n bij de rellen in de steden ee| Albanië ruim 150 mensen g„ ngehouden. Zij worden 3 v ngeklaagd wegens onder eer plundering, geweldple- ng en illegale bijeenkom- Albanese president miz Alia heeft met de hulp van het leger de rust in de hoofdstad Tirana en diverse provincieplaatsen hersteld. Volgens Albanese journalis ten hebben pantserwagens en tanks bezit genomen van de straten in Elbasan, Shko- der, Kavaje en Dürres. In deze provinciesteden kwam het tot de felste anti-commu nistische protesten, waarbij bussen en vrachtwagens in brand werden gestoken en winkels geplunderd. De onlusten braken uit nadat het regime toestemming gaf voor de oprichting van niet- communistische partijen. In Shkoder moesten ordetroe pen worden ingezet tegen demonstranten die officiële gebouwen aanvielen. De „op-" roerkraaiers", gooiden ijze ren staven en stenen naar overheidsgebouwen en dis trictskantoren van de partij en belaagden het lokale radiostation. President Alia, die streeft naar geleidelijke hervormin gen van het communistisch systeem, lijkt de steun te hebben van de studenten en intellectuelen die woensdag de eerste niet-communisti- sche partij van het land, de Democratische Partij van Al banië, hebben opgericht. Deze partij distantieerde zich van de betogingen. De partij drong aan op een eerlijk pro ces voor de arrestanten. De Democratische Partij zal zich morgen officieel laten regis treren en waarschijnlijk te gelijkertijd pleiten voor uit stel van de parlementsver kiezingen van 10 febrauari naar april of mei. '6 Nog steeds is de „Ranger" in dikke nevelwolken gehuld iar.n nu ontwaken de oude zeeroversinstincten bij Peer de Schuy- 0;: er- .Laten we hem enteren", gromt hij; Larry en Taaie Toon ns£ ln er direct vóór, Marga en Willy vinden het een beetje ge- sct aa9d, maar kapitein Bloemsma meent, dat ze het best kunnen rJöberen'. „We zullen hem rammen", zegt hij; „de Zuiderzee" la9d, maar kapitein Bloemsma meent, dat ze het best kunnen re4?')er< Drdt 's winters als ijsbreker gebruikt en de voorsteven kan te- Pf een stootje". Volle kracht gaat het nu op de „Ranger" aan en met een dreu nende slag boort de sleepboot haar neus in de flank van het stoomschip. Ladrone, op de brug, tuimelt bijna om van de schok. Hij staat te tieren van woede, want het ellendige voor hem is, dat hij nog steeds niet kan zien wat er nu precies is gebeurd. Maar uit de verwarde kreten van het voorschip begrijpt hij spoedig, dat de „Zuiderzee" de „Ranger" heeft geramd. Marokkaanse soldaten bewaken in Fez, temidden van uitgebrande autobus wrakken. een plein dat vrijdag het toneel was van felle demonstraties. foto: ap RABAT Bij de rellen in de Marokkaanse stad Fez zijn volgens vakbondsleiders en mensenrechtenorganisaties mogelijk meer dan honderd doden gevallen. Volgens de re gering kwamen er bij de rel len, die vrijdag ontstonden tij-, dens een algemene staking uit protest tegen het (te) lage mi nimumloon, slechts vijf men sen om. In Parijs verklaarden mensen rechtenorganisaties, die de ge beurtenissen in Marokko nauwlettend volgen, dat het dodental veel hoger was dan het officiële cijfer. Volgens het Actiecomité voor de Vrijlating van Marokkaanse Politieke Gevangenen zijn tachtig men sen gedood en duizend mensen gearresteerd. De regering meldde 210 arrestaties. De onrust duurde zaterdag in Fez voort, maar er waren geen berichten van nieuwe botsin gen. Zaterdagavond en zon dagochtend was er een aantal kleine ongeregeldheden in Fez en Rabat. Gisteren was het in de grote steden rustig. Veilig heidstroepen bewaakten be langrijke kruispunten en openbare gebouwen. In Fez la gen de restanten van in brand gestoken bussen in de straten. Met spanning wordt nu in het land gewacht op het politieke antwoord van koning Hassan II. De regering zegt door het opgelegde bezuinigingsbeleid door het IMF om de buiten landse schuld van 23 miljard dollar weg te werken geen speelruimte te hebben. De Ma rokkaanse gemeenschap in Nederland heeft geschokt ge reageerd op de onlusten in Marokko. VS: Wegblijven Aziz bevestigt onwil van Irak (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON Het Witte Huis bekritiseerde de Iraakse weigering om minister van buitenlandse zaken Aziz naar Washing ton te zenden. „De be kendmaking van vandaag is een bevestiging van de Iraakse onwil om de kwestie serieus aan te pakken", aldus Witte- Huiswoordvoerder John Herrick. De bevelhebber van de Ameri kaanse troepen in de Golf, ge neraal Norman Schwarzkopf, heeft gewaarschuwd dat Irak in geval van een militair con flict geduchte tegenstand zal bieden en dat een totale oorlog wel eens meer dan zes maan den zou kunnen duren. „Het zal een harde strijd wor den", verklaarde Schwarzkopf die volgende maand 400.000 manschappen onder zijn bevel zal hebben, „en ik kan niet zeggen dat deze minder dan zes maanden zal duren". Maar hij voegde daaraan toe: „Ik voorzie geen slepende oorlog". De generaal sloot uit dat Irak zich al na een groots opgezet bombardement uit Kuwayt te rug zal trekken. De voormalige Franse minis ter van defensie André Giraud betoogde voor de Franse radio dat het een „totale leugen" is dat Irak kernwapens heeft of op het punt zou staan om deze te maken. Volgens de Britse krant „The Sunday Times" heeft Baghdad voldoende technologie in huis om binnen een jaar een kernbom te kun nen maken. Het blad beroept zich op uitspraken van twee Duitse wetenschappers, Bruno Stemmler en Walter Busse, die Irak bij zijn atoomprogramma geholpen zouden hebben. Baggeraars veilig in emiraat ROTTERDAM De sleep hopperzuiger Geopotes 15 met aan boord de laatste groep van 34 Nederlandse baggeraars is vanmorgen om acht uur gear riveerd in het emiraat Umm Al Quawain. Naar verwach ting zouden de baggeraars in de loop van de dag via Abu Dhabi naar Schiphol vliegen, waar ze in de loop van de avond worden verwacht. De Geopotes verliet zaterdag de territoriale wateren van Irak. Behalve de Nederlandse werk nemers van Boskalis en Vol- ker Stevin bevonden zich aan boord twaalf Indiërs,, een Pa kistaanse en een Filipijnse werknemer. Afgezien van het ambassade-personeel is er nu nog één Nederlander in Irak, die later deze week zal ver trekken. In Kuwayt verblijft ook nog een landgenoot, maar die is van plan om daar te blij- ADVERTENTIE

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5