'OvervaP Kohl en Mitterrand mislukt EG heft investeringsverbod op Ccicbc Somatit ÜiUi Alles ging 01 mis met Willem en Mary-loter voorrang marinewerven P Verzet scheepsbouw tegei STUDIE AMSTERDAMSE PSYCHOLOGEN: Betere hulp travestieten noodzakelijk PREMIER LUBBERS TEVREDEN NA EG- TOP BINNENLAND MAANDAG 17 DECEMBER 1990 PAGI Man aangehouden na grote brand AMSTERDAM' De Am- sterdamse politie heeft vrij dagavond tijdens de grote uitslaande brand in loodsen in het Westelijk Havenge bied, een 33-jarige man zon der vaste woon- of verblijf plaats aangehouden op ver denking van brandstichting. De politie haalde de man van een schip dat in de buurt lag afgemeerd. Een getuige heeft de man vlak voor de brand uitbrak zien rondlopen op de plek waar de brand begon en tipte de politie. De verdachte heeft nog geen bekentenis afge legd. Man onwel na drankje AMSTERDAM In de Amster damse discotheek 'It' aan de Am- stelstraat is gisternacht wederom een bezoeker onwel geworden na het nuttigen van een drankje, zo heeft een politiewoordvoerder gis teren meegedeeld. Na het drinken van een glas appelsap werd een 27-jarige Amsterdammer onwel. Vervolgens liep de man naar bui ten waar hij bewusteloos neerviel. De man werd daarop overgebracht naar een ziekenhuis. Volgens de politiewoordvoerder vertoonde de man dezelfde symptomen als die zich eerder hebben voorgedaan bij enkele andere bezoekers die na het nuttigen van een drankje in de discotheek onwel werden. De man kon na behandeling in het zieken huis naar huis. Jongeren organisatie Groen Links opgericht DEN HAAG De jonge renorganisaties van PSP, PPR, CPN en EVP hebben gisteren besloten om op te gaan in één organisatie. Dat gebeurde op een oprichtings congres in Wageningen. De jongerenorganisatie van Groen Links heet Dwars en telt 1500 leden. Ongeveer 200 leden van de voormalige jongerenorganisaties hebben te kennen gegeven zich niet bij de nieuwe club te willen aansluiten. ROME/JOHANNESBURG/DEN HAAG De rege ringsleiders van de twaalf leden van de Europese Ge meenschap hebben op de tweedaagse top in Rome be- van kracht, als onderdeel van een pakket van kwamen op de ANC-conferentie overigens wel sancties tegen het blanke minderheidsbewind in Zuid- ningsverschillen aan het licht over het sanctiebi Afrika. De overige sancties blijven van kracht totdat Voorzitter Oliver Tambo zei dat het ANC de buiten- de regering in Pretoria verdere maatregelen, zoals af- landse sancties tegen het blanke bewind in heroverwe- [eg 1101 apu on zi sta< oord ■ud troepen stoppen met het gebruik van geweld tegen de Groen Links lieten weten de beslissing om de sai zwarte bevolking. „Het is ongelukkig. We hebben de op te heffen voorbarig te vinden. Een Kamermeei EG kennelijk niet van ons standpunt kunnen overtui- heid van CDA en VVD vindt dat de Nederlandse sloten het verbod voor bedrijven om in Zuid-Afrika te gen", aldus ANC-woordvoerder Pallo Jordan. De Zuid- die de investeringsstop regelt, zo snel mogelijk ■*°n investeren op te heffen. De EG zegt dat de sanctie afrikaanse minister van buitenlandse zaken Pik Botha worden ingetrokken. Woordvoerders spraken wordt ingetrokken om Zuid-Afrika aan te moedigen was daarentegen zeer ingenomen met de opheffing „een positief signaal aan de regering De Klerk' voort te gaan op de ingeslagen weg van afschaffing van het EG-investeringsverbod. „Dit strekt tot voor- PvdA-fractie wil zich nog intern beraden voordi van de apartheid. Het investeringsverbod was sinds deel van het gehele Zuidafrikaanse volk". Vrijdag een standpunt naar buiten brengt. De Tweede Kj '-conferentie overigens wel me- debatteert vermoedelijk woensdag over de sanctie het licht over het sanctiebeleid, gen Zuid-Afrika. De werkgeversorganisatie VNO de door de EG genomen beslissing om de invested stop in te trekken „op zich juist". Het Europese be is voor de multinationals met belangen in Zuid-A zoals Philips en Shell aanleiding hun strategische] nen opnieuw tegen het licht te houden. Een wt j1^ voerder van Shell Nederland verwees voor conn zaterdag juist tijdens een conferentie besloten om de ringen in Zuid-Afrika in te trekken, is in Nederland taar naar Shell South Africa in Kaapstad. Daar ~aj wereld te vragen alle sancties te handhaven totdat de overwegend positief ontvangen. Alleen het Komité klaarde president-directeur Kilroi tevreden te zijn .nCje apartheidswetgeving is opgeheven en de veiligheids- Zuidelijk Afrika en de kamerfracties van D66 en de EG-beslissing. te schaffing van de Group Areas Act en de Land Act, heeft genomen om de apartheid te beeindigen. De anti- ging zou moeten nemen. Vice-voorzitter Nelson Man dela verklaarde daarentegen dat de internationale ge- apartheidsorganisatie ANC reageerde in Johannesburg meenschap „druk moet blijven uitoefenen" op Preto- teleurgesteld op het besluit van de EG. Het ANC had ria. Het EG-besluit om het verbod op nieuwe investe- (Vervolg van de voorpi eng ;bbf DEN HAAG De Sfc loterij heeft door een brekkig management overspannen verwad gen vorig jaar 1,3 mil gulden verloren aan Willen en Mary-Loter De Rekenkamer neemt ui delijk genoegen met dat lies, in de wetenschap da WOl de Staatsloterij, die het v iger nu zelfstandig moet gaan gt c en, niet meer zal gebeure res. Het idee was dat er 1,5 mi loten zouden worden ver! tegen vijf gulden per stuï miljoen) tegen kosten van miljoen gulden. In werki heid gingen er slechts 26 gsic loten van de hand, terwij! nog werd vergeten dat ee levisiepromotie 480.000 gi Tin zou kosten. Dat een vergi bare loterij in 1988 s' 597.000 verkochte loten verde, was de Staatslfm eveneens ontgaan. Opmerkelijk was verder de Staatsloterij in totaa spr« miljoen loten liet drukken isie wijl er vergunning was ven voor slechts 1,5 miljor p ten. De Rekenkamer p"- hoe het zat: „De Staatsli rwo was van plan deze extra I ie b - in strijd met de vergunn eke uit te geven bij een succes iale verkoop." 'd In haar vandaag gepublici ni 'decemberrapport' heeft Rekenkamer nog diverse dere vormen van geldver i ling, onverantwoorde uitg Jen of onjuiste kostenrami aan het daglicht gebracht kele voorbeelden: De voltooiing van de dijkversterkingen in derland zal 185 miljor den meer gaan kosti minister Maij-Wegger jaar december aan de de Kamer meedeelde. De versterking van d( tadijken is dit jaar nil reedgekomen, zoals de malige minister van v en waterstaat Smit-Ki 1983 had beloofd. Ooi dreigen flinke kostei schriidingen. Geblekt dat Smit-Kroes in IS twijfelde aan de haall heid van het project Zij heeft de Tweede daarvan echter bewust kundig gehouden. Rijkswaterstaat oefent welijks controle uit 0] werk dat de dienst steedt aan aannemers! ven (onder meer bij aanleg). Die geringe coi werkt misbruik en one lijk gebruik van rijksgi de hand, zo meent de kenkamer. i Met het schoonmaken het Apeldoorns kanaal Zuid-Willemsvaart is waterstaat te vroeg tAJ nen. Toen de werkzaal den een aanvang bleken de oorzaken va EN vervuiling namelijk nog incj te zijn weggenomen. Het Algemeen Burgf Pensioenfonds (ABP) doln sinds 1986 vergeefse p< gen om een goed wer! computersysteem in te ren voor de administ (j_ van vut-uitkeringen rijksambtenaren. Het matiseringsproject heel ruim acht miljoen gu gekost en nog steeds w het systeem niet. SUSKE EN WISKE Défilé Terwijl de tambour-maitre een oogje in het zeil houdt, marcheren oud-mariniers nergens als zoda nig aan het herkennen, want ze dragen geen uniform over de Rotterdamse Coolsingel. Allemaal in het teken van het 325-jarig bestaan van het Korps Mariniers, dat zaterdag is gevierd. foto: anp GORKUM Veertien Nederlandse scheepswerven en werfc binaties hebben bij minister Andriessen van economische zi I geprotesteerd tegen diens voornemen de marinewerven De S de, RDM en Van der Giessen De Noord een bevoorrechte p te geven. Zij hebben de minister geschreven dat de Nederlai werven gelijke kansen dienen te hebben bij het verwerven opdrachten voor de bouw van Nederlandse marineschepen. De regering moet zich richten op het structureel verbeteren de concurrentiepositie van de Nederlandse scheepsbouw. Een voorrechte positie van enkele werven staat hier haaks op en niet in het Nederlandse beleid om binnen de Europese Geral schap te komen tot liberalisering van overheidsopdrachten, in sief defensie-aanbestedingen. De veertien zeggen over voldol 1 kennis te beschikken voor het bouwen van marineschepen^ menen dat open concurrentie op de Nederlandse scheepsbi markt leidt tot meer kwaliteit en lagere kosten. Andriessen 1 zijn voornemen de drie marinewerven voorrang te geven bi gunning van opdrachten neergelegd in een nota over de Ne^ landse defensie-industrie. De Tweede Kamer heeft de nota)g deze week op zijn agenda staan. )r In de nota schetst Andriessen de toekomst van de Nederla: defensie-industrie in het licht van de ontspanning tussen OoS n West in de afgelopen jaren. De bewindsman wil voor de orris a keling van de defensie- naar civiele industrie geen geld besd baar stellen. Hij staat echter niet afwijzend tegenover het re< 0r(j| streeks gunnen van enkele opdrachten aan de marinewerven 8n f Hasj- vondst in woning De politie in Etten-Leur heeft bij een inval in een woning 4.400 kilo hasj gevonden en de 37-jarige bewoner aan gehouden. Hij is voorgeleid aan de officier van justitie. Waar de hasj, die een straat waarde van 12 miljoen gulden vertegen woordigd, vandaan komt is nog niet onbekend. De politie heeft de zaak nog in onderzoek. foto: anp AMSTERDAM Hoewel de seksuele revolutie voor de meesten alweer tot het verleden behoort, lijkt die zich nu pas te voltrekken voor mensen die het on bedwingbare verlangen hebben zich te tonen in kleding van de andere sekse. Vele vragen zijn nog onbeantwoord als het gaat om travestie, maar maar volgens de studie 'Een dubbel bestaan', staat één ding vast: de hulpver lening is hard aan verbe tering toe. Er bestaat nog bijzonder wei nig literatuur over travestie, concluderen dr. A. M. Ver schoor en drs. J. Poortinga in hun studie. Beiden zijn werk zaam bij de vakgroep klinische psychologie van de Vrije Uni versiteit van Amsterdam, te vens auteurs van de studie 'Een dubbel bestaan'. Het boek bevat onder meer de levensverhalen van 15 20 travestieten. „Travestie wordt nog steeds voor 99 procent hei melijk bedreven", schrijven Verschoor en Poortinga. „Schaamte en angst bij de tra vestiet en vaak ook bij de part ner verhinderen de integratie van deze behoefte in de rest van het bestaan". De travestiet vraagt zich af waar zijn behoefte vandaan komt en heeft vaak de neiging die te onderdrukken vanwege de afwijzende reacties van zijn omgeving. Als kind blijken travestieten vaak al de neiging te hebben gehad zich af te zon deren, zeggen Verschoor en Poortinga. „Als volwassene ontstaan later dan ook vaak problemen met de partner. Soms wordt door de travestiet zelfs levenslange geheimhou ding geprobeerd. Ontdekking leidt vaak tot volledige ont kenning van de kant van part ner of zelfs gescheiden leven. In het uiterste geval onderne men zij zelfmoordpogingen. Agressieve veroordeling door de buitenwereld is voor tra vestieten soms aanleiding om te proberen te stoppen, wat weer leidt tot zelfverwijten, schuldgevoel en schaamte. Onverantwoord Gevraagd naar hun gevoelens bij het omkleden, zullen tra vestieten niet zelden zeggen: ik voel me dan zelfverzekerd, het ontspant me, het geeft rust. „Als ik me enkele weken niet heb kunnen omkleden, ga ik me steeds rotter voelen. Maar is het zover, dan vergeet ik to taal de dagelijkse problemen. Ik ben dan zachter, durf mijn, gevoel te tonen", zegt een man in 'Een dubbel bestaan'. Zelfacceptatie blijkt van groot belang om een aantal proble men de baas te kunnen. Voor wie de schaamte- en schuldge voelens, de grote innerlijke spanningen en soms ernstige lichamelijke klachten niet al leen kan verwerken, bestaat er het hulpcircuit. Psycholo gen Verschoor en Poortinga hebben daar weinig lovende woorden voor over. Zo bestaan er volgens hen legio verhalen over artsen, psychologen, psy chiaters of maatschappelijk werkers die niet veel meer weten te adviseren dan „Het gaat wel over", „Zoek maar een meisje", „Vertel het toch gewoon aan je vrouw" of „Probeer het af te wennen". Er bestaan weliswaar in grote re steden al twintig jaar groe pen voor lotgenoten, de zgn. T T groepen, en de meer pro fessionele hulpinstantie Gen- der Stichting. Maar daarbuiten bestaat nauwelijks enige ken nis van zaken, laat staan prak tische ervaring met deze hulp verlening, stellen Verschoor en Poortinga. „Het lijkt wel of er bij de psychologen en artsen eigenlijk geen belangstelling voor dit onderwerp is. Noch de consultatiebureau's van de Rutgers Stichting noch de RI- AGG's kennen professionele medewerkers die zich deze problematiek hebben eigen ge maakt en zijn zodoende niet in staat passende hulp te bieden". Opleidingen voor arts, psycho loog of maatschappelijk ken nen nog steeds geen verplicht vak seksuologie, dus kan vol gens de auteurs geen deskun digheid verlangd worden. „Het gevolg is dat men maar wat aanrommelt op basis van een soort gezond verstand, hetgeen voor de hulpverlening bij zulke specifieke problemen absoluut onvoldoende, sterker: onverantwoord is". Het zou volgens de onderzoe kers voor travestieten van groot belang zijn als verdeeld over het land, zes a zeven RI- AGG's zich zouden specialise ren in de problematiek van sekse en seksualiteit. Deze centra kunnen dan een vast samenwerkingsverband ont wikkelen met hulptelefoons van vrijwilligers van de T T groepen, waardoor praktische hulp en persoonlijke contacten geboden kunnen worden. Dat vergt volgens Verschoor en Poortinga nauwelijks extra geld, maar wél de wil en inzet van een aantal psychologen en psychiaters, vanuit de overtui ging dat deze problematiek ook een ernstig lijden kan be tekenen en er alle reden is tra vestieten op te vangen en te begeleiden. JEAN-PIERRE GEELEN ROME De brief die premier Lubbers en mi nister van buitenlandse zaken Van den Broek vrij dag bij de Europese top conferentie in Rome op tafel hebben gelegd, heeft waarschijnlijk gewerkt. In die brief werd fors tegen gas gegeven tegen de ideeën van de Franse pre sident Mitterrand en de Duitse bondskanselier Kohl, over de opbouw van de Europese Politieke Unie. De twee leiders wil den de rol van de Europe se Raad versterken. Kohl en Mitterand verrasten een dag of tien geleden de EG- partners met een brief die voornamelijk over de Europe se Politieke Unie (EPU) ging. In die brief drongen de twee leiders erop aan de rol van de Europese Raad dat zijn de regeringsleiders van de twaalf EG-landen, die als zodanig het hoogste besluitvormingscollege in de Gemeenschap vor men te versterken. Achter liggende gedachte van de bei de staatslieden was de toch al grote invloed van Frankrijk en Duitsland in de EG nog een extra zetje te geven, daarmee bovendien ook nog hun per soonlijk machtsbereik aanzien lijk vergrotend. Ze vonden bij dat streven evenwel premier Lubbers op hun pad. Lubbers zag meteen welk addertje onder het Frans-Duitse gras school. De Europese Raad mag dan wel het hoogste college in de EG zijn, het is tegelijkertijd ook het college dat zich het sterkst aan nagenoeg alle democrati sche controle onttrekt. Het legt geen verantwoordelijkheid af aan het Europees Parlement en in feite ook niet aan de na tionale parlementen. Verantwoording Een uitbreiding van de Euro pese Raad zou een deel van de bevoegdheden wegnemen bij de Europese Commissie en de Raad van Ministers. Vooral de Raad is zeer direct bij de dage lijkse besluitvorming in de Ge meenschap betrokken. Boven dien nemen bijna alle nationa le vakministers op gezette tij den deel aan het ministeriële overleg in Brussel. Voor de be sluiten die de ministers daar nemen, zijn ze rechtstreeks verantwoording schuldig aan hun eigen nationale parlemen ten. Dus zette premier Lubbers zich aan het schrijven van zijn brief Niet iedereen vond Lub bers' reactie even verstandig. Zo liet de Belgische premier Martens weten dat hij achter Lubbers' opvattingen stond, maar dat hij de brief een beet je te veel van het goede achtte. Waarschijnlijk echter mede dank zij de brief van Lubbers en Van den Broek waren de opvattingen van Kohl en Mit terrand niet in de slotverkla ring van Rome terug te vin den. Om het nieuwe Europa nog doelmatiger te maken en voor al om het 'democratisch tekort' van de EG weg te werken, is in de EPU nu juist meer arm- slag gegeven aan de Raad van Ministers en de Europese Commissie. Bovendien moet in de EPU ook de rol van het Eu ropees Parlement en de Euro pese Commissie worden opge tuigd. Aldus kan het doen en laten van de Europese be stuurders beter in de gaten worden gehouden, hetgeen, vanuit democratisch oogpunt bezien, bepaald geen luxe is. Over de versterking van de Europese Raad stond in de slotverklaring alleen dat „de conferentie zal nagaan of de ontwikkeling van de Gemeen schap naar de Unie een ver sterking van die rol vergt". Premier Lubbers toonde zich na de top tevreden. „Met de tekst ben ik nogal tevreden. Ik ben opgewekt over het feit dat wij tijdig een reactie hebben gegeven en daarmee hebben voorkomen dat de brief van Kohl en Mitterrand in het slotdocument is ingebracht", aldus Lubbers. Aansluitend aan de top zijn za terdag in Rome de twee Inter gouvernementele Conferenties (IGC's) van start gegaan die de weg moeten effenen voor de Europese Politieke Unie (EPU) en de Economische en Monetaire Unie (EMU). Het resultaat van de onderhande lingen tussen de twaalf EG- landen moet tot wijziging van het EEG-verdrag leiden en i ieder geval op 1 januari 19Ï zijn afgerond. De regeringsleiders hebben tij dens hun verblijf in Rome ook gesproken over de in het slop geraakte GATT-onderhande- lingen, over een verdere vrij making van de wereldhandel. In de conclusies van de top conferentie zeggen zij dat al leen een globale benadering die berust op evenwichtige te gemoetkomingen aan verschil lende kanten kan leiden tot een succesvolle beëindiging van de onderhandelingen. Een Sovjetrussische windjammer ligt afgemeerd in de Amsterdamse haven. Afgelopen zaterdag wer den de Amsterdammers even herinnerd aan SAIL '90 toen het Russische marine-opleidingsschip 'Mir', wat 'Vrede' betekent, aanmeerde aan de Oostelijke Handelskade. Het 110 meter lange schip is in de hoofdstad om het 'Perestrojka Sailing Concept', een commerciële en vooral westerse benadering van de exploitatie van marine-opleidingsschepen, te ondersteunen. foto:ANP 'Vrede' in Amsterdamse haven

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4