■Als je meedoet krijg je zo n lekker gevoel chaamte en dankbaarheid voor hulp Spanje nu voor f 1,45. Suriname nu vanaf f4,90. P Kinderjury kiest persfoto van het jaar Maij-Weggen relativeert milieuschade van Schiphol Frontale aanvaring tussen CDA en Pronk IET IS EEN SCHANDE DAT ZO'N KLEIN LANDJE ONS MOET HELPEN" Van Velzen laakt bezuinigingsdrift -WENLAND CgidoeSouaant MAANDAG 17 DECEMBER 1990 PAGINA 3 i/it: k draagt laatste lukse wijken over miljc Ie presiX at R Pei orde k te lener ip Z( HAAG Het rijk heeft vandaag met i gemeenten een overeenkomst geslo ver de overdracht van domeinwonin- waarin Molukkers zijn gehuisvest, gaat om de laatste zeven Molukse iwijken met ruim 450 woningen in n, Almelo. Doesburg, Leerdam, Vlis- (n, Middelburg en Koudekerke (Zee- De overeenkomst is ondertekend minister D'Ancona van welzijn, jezondheid en cultuur en d£ burge ters van de zeven gemeenten. De ge iten maken in overleg met de bewo- en woningbouwcorporaties een plan woningen op te knappen. Het rijk laarvoor geld beschikbaar. Na het op- >en draagt het ministerie van finan ce woningen nog voor 1 januari 1995 le woningbouwcorporaties over. Antiquair dood gevonden in woning ROTTERDAM In een woning in de Rotterdamse wijk Hillegersberg is het lichaam aangetroffen van de 47- jarige antiquair G.J. Driessen. De man is waarschijnlijk door een mis drijf om het leven gekomen. Twee bevriende antiekrestaurateurs von den Driessen dood in zijn bed. Ze za gen later in het souterrain de 50-jari- ge levensgezel van het slachtoffer zwaargewond op de grond liggen. De man is vermoedelijk met een zwaar voorwerp op het hoofd geslagen. De politie gaat uit van een misdrijf, hoe wel de doodsoorzaak nog niet is vast gesteld. De politie tast in het duister over daders en motieven. In de wo ning zijn geen sporen van inbraak aangetroffen. Protest tegen aanleg rangeerterrein „Wij protesteren tegen het rangeren". Zo luidt de tekst op èén van de spandoeken dit week end bij een demon stratie in het Betuwse dorp Valburg. De be woners van Valburg protesteerden tegen plannen van de Neder landse Spoorwegen om bij het dorp een rangeerterrein aan te leggen. De Valburgers zijn bang voor geluids- en lichtoverlast. WEER UITSTEL BASISVORMING DEN HAAG Het wil maar niet vlotten met de basisvorming in het voortgezet onderwijs. Nadat de 'mid denschool' in het parlement werd af geschoten, dreigt nu ook de discussie over de basisvorming te verzanden. De nieuwe voorstellen die minister Ritzen (onderwijs) heeft gedaan, blijken op bezwaren te stuiten bij de regerings fracties PvdA en CDA. Over tal van deelonderwerpen, zoals de invulling van 'vrije lesruimte', willen de fracties nadere informatie. In een interne ana lyse stellen de christen-democraten dat het niet waarschijnlijk is dat de Kamer voor 1 mei 1991 overeenstemming be reikt over de plannen. De start van het proefjaar basisvorming per 1 augustus 1991 wordt daardoor hoogst onzeker. Opnieuw grote vuurwerkvondst OUDERKERK AAN DEN IJSSEL Medewerkers van het Korps Contro leurs Gevaarlijke Stoffen (KGCS) hebben zaterdag in samenwerking met de rijkspolitie opnieuw een partij verboden vuurwerk in Ouderkerk aan den IJssel in beslag genomen. De 10.000 kilo strijkers, mortieren en zware vuurpijlen is gevonden op de zelfde plaats in Ouderkerk, waar vrij dag 35.000 kilo in beslag werd geno men. Het vuurwerk, afkomstig uit China en Duitsland, heeft een totale waarde van 175.000 gulden. Verwacht wordt dat er op korte termijn arresta ties kunnen worden verricht. De offi cier van justitie moet uitmaken wat er met het vuurwerk verder gebeurt. Waarschijnlijk wordt het vernietigd. JIM TWINTIG MILJOEN VOOR NOODHULP AAN RUSSEN t La|t( 1NENDAAL On es alle kritiek heeft actie 'Help de Russen Ajdnter door' tot nu toe. twintig miljoen gul- opgebracht. Heeft de lerlandse bevolking weinig aangetrokken de kritische bericht- ng, is zij bezweken het gebaar van ko- ,n Beatrix of geeft het ion een lekker gevoel te geven? en de bj ïoet het estel u m le hi inen Jap ij] n< ronds vooi >nialldi edss ai aties nab jaat stin^ le W aan var rierc :t a Jatu acle en i Moe ïeril n te luroj •r-ste bela per >tinj is bijna Kerstmis. Robert zit achter een rijk gevul- en zingt over „schuldge- je zoekt naar een doel. wie help je?". Gelukkig laar de VARA die in het in ellende een boom aan- Rusland. Even dreigden ;che journalisten roet te n in het eten. Er zou he al geen voedselnood zijn Sovjetunie. Een commis- ng op onderzoek uit en udeerde dat er weliswaar roedselschaarste is in Mos maar dat er geen mensen en van de honger. Baby's inderen hebben het nog noeilijkst, maar ernstiger t tekort aan medicameiï- ".neldde de commissie. Van ymdige aspirientjes en in naaiden tot complete cou- s. De koerswijziging van ichting 'Voedselhulp aan stichtte verwarring en achterdocht. Moest je vel geven of niet? Was je ul als je 's avonds in de kou met een machtigings naar de brievenbus liep •est je je schuldig voelen als rijke westerling geen Geen tv-actie voor Afrika DEN HAAG Er komt begin januari geen tv-actie voor Afrika omdat dat een al geplande actie van het Koningin Juliana Fonds zou doorkruisen. De om roepen zullen begin janua ri wel journalistieke aan dacht besteden aan de ac tie voor Afrika, maar niet daadwerkelijk actie gaan voeren. Dit zei de secreta ris van het Centraal Over leg van Programmaleiders (COP-TV) gisterochtend in een radioprogramma. Alleen als er sprake is van calamiteit wordt van het collecte-schema afgewe ken. Volgens de woord voerder is de situatie in Afrika een steeds terugke rend probleem waar een politieke oplossing voor gevonden moet worden. moeten een vriend schapsgebaar maken", zegt mi nister-president Lubbers en kort daarna zingen Linda de Mol (de goede fee van Roeme nië) en Angela Groothuizen 'sneeuw glinstert zacht'. De techniek brengt Moskou in de. huiskamer, Hoorn, Apeldoorn en Eindhoven. Presentatoren kijken de kijker recht in de ogen en vragen te geven. Kin deren schenken de inhoud van hun spaarpot en koningin Bea trix laat weten dat ze „een be paald bedrag" heeft overge maakt. Bukman zegt dat „je geen hart in je lijf hebt als je niet aan de hulpactie mee werkt" en Van der Stoel her innert ons er aan dat tijdens de Tweede Wereldoorlog twintig miljoen Russen zijn omgeko- Thuis staat de kerstboom en het gevoel is rot. Presentator Peter Jan Rens klopt tegen de beeldbuis: „Als je mee doet krijg je zo'n lekker gevoel dat je mee hebt gedaan, daar kun je maanden op teren". Twijfe laars gaan alsnog de vrieskou in naar de brievenbus en aan het eind van een lange televi sie-avond is er ruim twintig miljoen gulden om de Russen (280 miljoen) de winter door te helpen. De presentator: „Ne derland was er weer. Ik voel me een beetje gloeien van trots. Dit is niet alleen goed voor de Russen maar ook goed voor ons dat we dit gepres teerd hebben". Twintig miljoen aan harde va luta. maar ook natura. Een half miljoen pakken zout, 125.000 kilo suiker, 250.000 blikken doperwten en voor 450.000 gulden aan koffie. Wat de Russische kinder- en zie kenhuizen met Hollands glorie moeten, is niet duidelijk. De gulle gevers komen in ieder geval breeduit in beeld. Emoties Achter de schermen mokt de roddelpers omdat ze niet wordt toegelaten tot het zaaltje waar bekende Nederlanders zich verpozen en telefonische giften noteren. Het telefoonpa nel in de studio in Veenendaal telt vijftig bekende Nederlan ders. Niet in beeld komen de 350 onbekende Nederlanders die in de Rotterdamse Ahoy- hal de hoorn opnemen. Marcel van Dam loopt heen en weer. Hij is voorzitter van de VARA en voorzitter van de stichting Voedselhulp voor de Russen, maar wil de pers niet te woord staan. Ook niet na de uitzen ding? „Ik heb het hem giste ren gevraagd en toen zei ie nee", verklaart woordvoerder Thomas Notermans. Maar hij is toch voorzitter? „Dat is een argument vanuit de rede, maar een mens heeft ook emo ties" Het zijn niet de kinderen van circus Simsalabim die Van Dam tot ontroering hebben ge bracht, noch Linda de Mol als tapdansend elfje. „De Neder landse pers heeft de laatste weken niet kritisch maar op een hetze-achtige manier ge schreven", verklaart Noter mans tegenover twee Belgi sche journalisten. Na de uitzending heeft Van Dam zich kennenlijk vermand en is hij toch bereid de pers te woord te staan. Hij is tevreden over de actie en zou het on danks alle kritiek weer doen. „Hetze? Die discussie brengt mij niet in de war. Ik word er niet koud of warm meer van". De vergelijking met de ellende in Afrika is Van Dam beu. ,,Al!s Afrika het criterium is, dan kun je geen enkele andere actie meer organiseren". Oud minister G. Braks (voorzitter van het comité van aanbeve ling): „De discussie over de ernst van de nood en prioritei ten vind ik best. Laat de men sen die nu niet hebben meege daan, meedoen aan de actie voor Afrika". VARA-journa- list Paul Witteman: „Tegen elke actie valt wat in te bren gen. Ik vond de discussie heel legitiem en interessant. Een winst voor de actie. Door alle discussie hebben we veel in formatie over Rusland gekre gen, een polemiek in de pers, hebben mensen heel bewust kunnen afwegen of ze wel of niet zullen geven en is er toch veel geld ingezameld. Prima." MONIQUE VAN DE VEN intator Jan Peter Rens temidden van de Nederlandse mara thon AMSTERDAM De kin- defjury van Krant in de Klas heeft een foto van een kleu ter op een crossmotor geko zen tot persfoto van het jaar 1990. De foto is gemaakt door Brand Overeem en ver scheen in de Amersfoortse Courant. De winnende foto behoorde tot de categorie „regionaal"'. Verder waren er de catego rieën „binnenland", „buiten land" en „sport". Het was de zesde maal dat de Stichting Krant in de Klas in Amster dam de verkiezing organiseer de. De stichting stelt zich ten doel het lezen van kranten te bevorderen via lesprojecten op scholen. De foto's die werden beoordeeld, zijn geselecteerd en ingezonden door scholieren. Ze hadden een aantal weken achtereen de foto's in de krant bekeken. Namens dagblad Het Binnenhof zat Chafia Taoul in de jury, namens de Leidse Courant Eric Lindeman. Ze werden begeleid door de edu catieve dienst van Sijthoff Pers, die tot taak heeft jonge mensen meer bij het nieuws te betrekken. Aan de fotowed strijd werd door 52 kranten uit heel het land deelgenomen. DEN HAAG Het milieu wordt volgens minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat niet de dupe van de forse uitbreiding van de luchthaven Schiphol. „Wij hebben een goed evenwicht gevonden tussen milieu- en economische maatregelen", zei de minister in een toelichting op het 'Plan van Aanpak', waarover vrijdag overeenstemming is bereikt. In het plan staat dat de uitstoot van drie belangrijke vervuilende gassen ongeveer zal verdrievoudigen als Schiphol in 2015 vijftig- miljoen passagiers wil afhandelen tegen zestien miljoen nu. Mi lieu-organisaties concluderen daaruit dat de uitbreiding van Schiphol op gespannen voet staat met het milieubeleid van het kabinet. Voor de TROS-microfoon relativeerde Maij afgelopen weekeinde echter dat bezwaar. Volgens haar is een belangrijk winstpunt dat de woningen in het gebied minder geluidhinder van het nieuwe Schiphol zullen ondervinden. Op de luchtver vuiling ging zij nauwelijks in. Wel zei Maij: „U kent mijn mi lieu-vriendelijkheid. Als een plan mijn bureau gepasseerd heeft kunt u er vanuit gaan dat er heel wat tegemoetkomingen voor het milieu in staan". (ADVERTENTIE) Op 1 oktober jongstleden heeft PTT Telecom weer een groot aantal internationale telefoontarieven verlaagd. Zo kost telefoneren met landen buiten Europa, die u nog uitsluitend via de internationale telefonist (e) kunt bellen, voortaan geen f 10,00 per minuut, maar f 5,85 per minuut. Alle informatie over onze tariefveranderingen krijgt u gratis als u 06 - 0228809 belt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De CDA-frac- tie en PvdA-minister Pronk van ontwikkelingssamenwer king zijn frontaal met elkaar in aanvaring gekomen over de besteding van ontwikkelings gelden. De irritaties over en weer zijn zo hoog opgelopen dat Pronk vanmorgen van een 'grootscheepse aanval' op zijn beleid sprak. Aanleiding voor het conflict is de suggestie van CDA-kamer- lid Ton de Kok om de hulp aan Zuid-Amerika en Azië af te bouwen ten gunste van Oost-Europa en Afrika. De Kok: „Er op het moment on voldoende geld voor Afrika en Oost-Europa. Dan stel ik vast: het moet uit de lengte of de breedte komen. Bouw daarom op langere termijn de hulp aan Zuid-Amerika en Azië af". Pronk reageerde voor de NCRV-microfoon bijzonder verongelijkt. „Ik heb met gro te verbazing kennisgenomen van de suggestie van dit pro minente CDA-kamerlid", al dus de minister. „Ik weet echt niet waar het CDA mee bezig is Bij de bespreking van mijn beleidsnota heeft het CDA al vier moties ingediend en dat is niet niks. En nu dit er nog overheen. Zo'n grootscheepse aanval verbaast me van een regeringspartij zeer". De discussie over de ontwik kelingshulp aan Oost-Europa komt toch niet helemaal uit de lucht vallen. Reeds bij het de bat over de begroting van 1990 liet de toenmalige CDA- woordvoerdster Yvonne van Rooy (nu staatssecretaris van buitenlandse handel) door schemeren dat ontwikkelings hulp aan Oost-Europa moge lijk moet worden zodra be paalde landen onder de ar moedegrens zakken. Op 1 oktober heeft PTT Telecom weer een groot aantal inter nationale telefoontarieven verlaagd. Zo kost bellen naar Spanje, Griekenland of Portugal voortaan geen f 1,80 maar circa f 1,45 per minuut. Alle informatie over onze nieuwe tariefveranderingen krijgt u gratis als u 06-0228809 belt. (Van onze speciale 'erslaggever Hans Bos) 'ROV Enkele oude ïwen kunnen hun iwsgierigheid niet be ngen. Direct nadat ze "f&rochtend het kerst- uit Flevoland in 2^angst hebben geno- i, wordt de inhoud in hoekje van het cultu- centrum in Dmitrov een nauwkeurig on- zoek onderworpen. knijpen in het pakje thee ammelen met de erwten, de deur van het cultureel rum in Vmitrov, een stad- 5 kilometer ten noorden van Moskou, staan de hele dag enkele honderden oude vrou wen in de kou te wachten. Maar van echte blijdschap is geen sprake: het gebaar van vriendschap uit Flevoland is niet meer dan een heel klein spatje op een oververhitte plaat. Een oude vrouw kan op een bijeenkomst van invaliden in het nabijgelegen dorpje Novo Sinkovo haar woede niet meer beheersen. „Het is een grote schande dat onze eigen over heid tekortschiet. Natuurlijk danken we Nederland voor de hulp, maar het is eigenlijk onze eigen schuld dat we tot over onze oren in de proble men zitten", zo bijt zij de voor zitter van de lokale invaliden- bond toe. De Russen hebben het deze winter zonder enige twijfel moeilijk. Net zo moei lijk als de Polen, Bulgaren, Roemenen, Hongaren en ga zo maar door. De schaamte over de noodzaak in het rijke wes ten de hand op te houden is echter in Rusland veel groter dan in de overige landen van het oostblok. „Jarenlang heb ben we ontwikkelingslanden gesteund, en nu zijn we er zelf een geworden", zegt Igor Chu- rukov (24) bitter. Igor is leraar Engels aan een middelbare school in Dmitrov. „Jullie zijn van harte welkom, maar ik neem niets aan. Ik ben geen bedelaar. Als jullie voedsel blijven sturen, verandert er niets in dit land. Deze hulp is een steun in de rug voor Gor- batsjov, die niet bij machte blijkt iets te veranderen". Het eerste van de vier lucht transporten van Flevoland naar Dmitrov is uitstekend ge regeld. Als de Iljoesjin 76 vrij dagavond op het vliegveld van Moskou landt, staan 12 legert rucks en 32 soldaten te trappe len van ongeduld om de 6000 kerstpakketen en dozen medi cijnen en medisch hulpmateri aal uit te laden. Drie weken lang heeft het provinciebe stuur van Flevoland, alle denkbare instanties in Moskou en Dmitrov bestookt met tien tallen telexen om het transport goed te regelen. De misdaad tiert welig in de Sovjetunie, de normen vervagen zienderogen en als je je omdraait, ben je in eens de helft van de hulpgoe deren kwijt. Dmitrov, een agrarisch district met circa 160.000 inwoners, kent in totaal 10.641 probleem gevallen. Iets minder dan de helft bestaat uit gepensioneer den, die onder het bestaansmi nimum. Dmitrov telt daar naast nog eens 6000 invaliden, alleenstaande moeders, oor logsweduwen, weeskinderen, Afghanistan-veteranen, zieken en zogende moeders, netjes uitgesplitst naar categorie. De groep onder het bestaansmini mum komt het eerst aan de beurt. Zesduizend gelukkigen krijgen een kerstpakket uit Flevoland, bestaande uit meel, macaroni, witte en suikerrijst, een blikje ham, droge soep, waaraan olie en azijn zijn toe gevoegd. Veel Russen vragen om vitaminen in plaats van koffie. „Zonder koffie kunnen we leven, zonder vitaminen niet", zo zeggen ze. In het gemeentehuis van Novo Sinkovo doet de voorzitter van de invalidenbond een klem mend beroep om vooral in Ne derland over te brengen dat de Russen alleen geholpen willen worden de zaak goed op te zet ten. „Stuur ons bij voorbeeld naaimachines, zodat we ons zelf kunnen helpen. Dan kun nen we wat verdienen en zo onze vrijheid kopen", zo zegt ze. Een oude vrouw staat op en roept: „Wij hebben orde nodig. Orde in de winkels waar we uren lang met onze oude be nen in de rij moeten staan voor iets wat er niet is. Het is er wel, maar het is er ook weer niet. Als we orde hebben, kunnen we ook zonder Hol land overleven. Het is een schande dat zo'n klein landje ons moet helpen". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ministers en de Kamer moeten eens ophouden met het lanceren van allerlei losse bezuini gingsvoorstellen. Langzamerhand begrijpen de burgers niet meer wat hen boven het hoofd hangt. Deze verma ning uitte CDA-voorzitter Van Velzen gisteren voor de NCR V-radio, óók aan het adres van premier Lubbers. In een brief aan christen-democratische bewindslieden heeft het CDA-hoofdbestuur dit weekeinde gewaarschuwd dat het 'maat schappelijk draagvlak' voor bezuinigingsvoorstellen kan wegval len als kabinet en Kamer doorgaan met het publiek brainstor men over de 'tussenbalans' die in januari moet worden opge maakt. Van Velzen, in een toelichting op deze brief: „Men moet eerst eens goed overwegen wat men wel wil en wat kan in plaats van alleen maar luchtballonnen lanceren. Voor de burger is het an ders allemaal zeer onoverzichtelijk. Die is meer gebaat met een samenhangend pakket maatregelen". De CDA-voorzitter zei zich onder meer gestoord te hebben aan het initiatief van premier Lubbers om de hypotheekrente-aftrek te beperken. „Dat is nu niet aan de orde". (ADVERTENTIE) Op 1 oktober heeft PTT Telecom t nationale tarieven verlaagd. Zo kost belle maandag t/m vrijdag tussen 22.00 en 10. voortaan circa f 4,90 per minuut. In de c f 5,85 per minuut. Alle informatie over onz u gratis als u 06 - 0228809 belt. veer een groot aantal inter- in naar Suriname van 00 uur en in het weekend jverige uren betaalt u circa e tariefveranderingen krijgt telecom j

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3