J Amerikaanse theologen hekelen centralisme £eidóe(2owa/it HOE LANG MOETEN WE NOG ALS DE DOOD VOOR DE LIEFDE ZIJN? kerk wereld Geestelijken VS op pelgrimstocht voor de vrede Rusland en Afrika AIDS FONDS: GIRO 8957 GEESTELIJK LEVEN/OPINIE Cöidóc Sou/tci/nt MAANDAG 17 DECEMBER 1990 PAGIN ~NN1 Paus veroordeelt China wegens kerkelijk beleid VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II heeft de arres tatie van bisschoppen, priesters en leken in China veroordeeld. Tijdens een bezoek van bisschoppen uit Taiwan sprak hij zater dag ook schande van „andere problemen" die de ondergrondse RK Kerk in China kwellen. Indirect richtte hij zich tot de het Vaticaan erkende Patriottische Vereniging. Toenadering tus sen Rome en Peking, die geen officiële contacten onderhouden, ziet hij voorlopig nog niet ontstaan. Sinds eind vorig jaar wor den drie bisschoppen van de ondergrondse RK Kerk en ruim dertig priesters en leken vastgehouden, omdat zij betrokken waren bij de oprichting van een eigen bisschoppenconferentie in het noordwesten van China. Ook in andere delen van het land worden leiders van deze kerk vervolgd. Jim Bakker moet 130 miljoen dollar betalen CHARLOTTE De Amerikaanse prediker Jim Bakker, die sinds vorig jaar in de gevangenis zit, moet in totaal 130 miljoen dollar schadeloosstelling betalen. Dit heeft de federale recht bank in North Carolina bepaald die zegt dat Bakker 145.000 Amerikanen bedroog. Zij schonken het tv-station Praise the Lord 1.000 dollar om levenslang enkele dagen per jaar gebruik te kunnen van maken van Bakkers hotel. De evangelist moet geweten hebben dat de accomodatie dat nooit aankon. De ge dupeerden kunnen waarschijnlijk naar hun centen fluiten, meldde Bakkers advocaat Carr. Bakker verdient met zijn werk in het ziekenhuis van de gevangenis in Rochester ongeveer 12 dollarcent per uur. Bakkers tv-imperium stortte in 1987 in toen bleek dat hij een verhouding had met een secretaresse. Het zekerste middel om bedrogen te worden, is zich slimmer te houden dan anderen. La Rochefoucauld Kardinaal Danneels FOTO: PERS UNIE Mgr. Danneels waardeert 'Communio' ANTWERPEN Kardi- naai Godfried Danneels heeft zaterdag zijn „diepe waardering" uitgespro ken voor het internatio nale katholieke tijdschrift Communio waarvan de Nederlandse editie deze maand vijftien jaar be staat. Het blad vierde dit bestaan zaterdag in Antwerpen met een symposium over de chris telijke bijdrage tot de identi teit van Europa. Volgens de kardinaal slaagt het blad erin op de juiste manier het even wicht te handhaven tussen het leergezag, de bijbel, de traditie en de cultuur. Kardinaal Danneels uitte zich eerder dit jaar op het congres van het vooruitstrevende tijd schrift Concilium in Leuven waar hij op het allerlaatste moment was uitgenodigd heel wat omzichtiger. De theolo gen moeten in vrijheid kun nen werken, mits zij „het ker kelijk en wetenschappelijk Statuut" waarin de rechten en plichten van de theologen staan, onderschrijven. Ook hoopte hij dat het moment zou aanbreken waarop alle theologen onder een dak ver enigd zouden zijn. Communio werd opgericht uit onvrede over de vooruitstrevende koers van Concilium Communio voelt zich, zo zei kardinaal Danneels, nauw verbonden met de katholieke geloofsgemeenschap en be steedt ook veel aandacht aan de ecclesiologie (kerkleer). Niet het theoretisch denken staat voorop, maar de werke lijkheid als diepe bron van ge loofservaring. Die bron kan niet gebonden worden aan be paalde standpunten die weer vervluchtigen, maar is „het enige blijvende uitgangspunt" voor de theologie. „Hiervoor wens ik Concilium, eh pardon Communio te danken." In tegenstelling tot de pro gressieve tegenhanger Conci lium heeft de formule van Communio „het grote voor deel" dat er veel meer uit het eigen taalgebied wordt geput, aldus de hoofdredacteur voor Nederland, prof. dr. J.H.Th.G. Ambaum (Kerkrade). Alle edities kunnen artikelen uit het internationale fonds opne men, maar bevatten ook arti kelen en kronieken die spe ciaal voor het eigen taalgebied van belang zijn. Behalve de band met wat er internatio naal verschijnt, worden zo ook Nederlandse artikelen in het buitenland gepubliceerd. Een ander onderscheid met Concilium is verder dat „wij niet in oppositie tegen het leergezag willen zijn". Dit maakt volgens Ambaum de doorstroming mogelijk: de vroegere redactieleden dr. J.F. Lescrauwaet en dr. J. de Kok zijn hulpbisschop in Haarlem en Utrecht gewor den. Het is overigens niet zo dat Communio slaafs het leerge zag in al zijn uitspraken volgt. Daar zou het leergezag ook zelf niet bij gebaat zijn. „In solidariteit met het leergezag maken wij gebruik van de ruimte die de theologie bin nen de RK Kerk heeft." Communio telt twaalf edities (Arabisch, Braziliaans, Chi- leens, Duits, Engels, Frans, Italiaans, Kroatisch, Pools, Portugees, Spaans en Neder lands) met in totaal 25.000 abonnees. De Nederlands- Vlaamse editie heeft ongeveer 1.200 abonnees. Redactieleden zijn onder anderen drs. J.B.F. Schroder, vicaris-generaal van het bisdom Den Bosch, en Rolduc-docent dr. G.Th.A. Wilkens S.J. Enige jaren geleden publi ceerde kardinaal dr. A.J. Si- monis, aartsbisschop van Utrecht, in Communio een ar tikel over feministische theo logie, dat hem door feministes niet in dank werd afgenomen en nog tot een rechtszaak leidde Tot een veroordeling kwam het echter niet. WASHINGTON Ruim vierhonderd Amerikaan se RK theologen hebben in de 'verklaring van Washington' het „buiten sporige centralisme" van het Vaticaan een belem mering genoemd voor de vernieuwing van de Kerk in de geest van het Twee de Vaticaans Concilie. De verklaring is bedoeld als pendant van de 'verklaring van Keulen' waarin progres sieve rk theologen uit West- Europa vorig jaar het Vati caan onder vuur namen. In de verklaring, die is opge steld door de Vereniging van rooms-katholieke theologen in Amerika (CTSA), wordt ook de wijze bekritiseerd waarop paus Johannes Paulus II en de curie met bisschop pen en theologen omgaan. Het Vaticaan toont verder weinig begrip voor de positie van vrouwen in de kerk. Tenslot te wordt het Vaticaan verwe ten de oecumene te blokke- De betekenis van bisschop penconferentie wordt door het Vaticaan ondermijnd, al dus de verklaring. Het Vati caan gaat met bisschoppen om „op een wijze die niet in over eenstemming met de leer van het Concilie over de bisschop pelijke collegialiteit is". Bis schoppen worden door de cu rie gepasseerd of openlijk be kritiseerd en hun „evenwich tig pastoraal oordeel" wordt terzijde gelegd. In een verwijzing naar recen te bisschopsbenoemingen in de VS zeggen de theologen dat het Vaticaan priesters met weinig pastorale ervaring en een vernauwd theologisch blikveld tot bisschop benoemt. De theologen citeren een ver trouwelijk onderzoek waarin eventuele kandidaten voor het bisschopsambt naar hun mening over het celibaat, de priesterwijding van vrouwen en voorbehoedmiddelen werd gevraagd Instemming met voorschreven standpunten legt bij een bisschopsbenoe ming meer gewicht in de schaal dan de pastorale be hoefte in een bisdom, aldus de theologen. Schending De theologen uiten ook kri tiek uit op de congregatie voor de geloofsleer, die in haar optreden tegen indivi duele theologen fundamentele mensenrechten schendt. De autoritaire wijze van op treden vormt ook een belem mering voor de oecumene. Bepaalde interventies van Rome hebben bij orthodoxen, anglicanen en protestanten de angst versterkt dat aanvaar den van het Petrusambt ertoe zal leiden dat de eigen traditie ten onder gaat. Rome reageert vaak te langzaam op de resul taten van oecumenische dialo gen en vaak „zonder de theo logische rijpheid waartoe de rk theologie in staat is". De voorzitter van de vereni ging van theologen, pater Walter Principe, zei in een toelichting dat de verklaring ondanks haar kritische toon geen afwijking van de leer is. „Het document houdt zich niet met de leer bezig, maar met de wijze van optreden van het Vaticaan." Vaticaan in kersttooi Een kerstboom voor de Sint Pieter-basiliek in Rome wordt opgetuigd met een kerstster. Nieuwe Ierse primaat roept IRA op wapens neer te leggen DUBLIN De nieuwe pri maat van de Rooms-Katholie- ke Kerk in Ierland, dr. Cahal Daly (73), heeft het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) opgeroepen de wapens neer te leggen. Hij deed dat zondag in een bewogen rede bij zijn installatie als aartbis schop van Armagh. De IRA heeft „geen enkele gezonde reden of rechtvaardi ging - moreel, rationeel of po litiek - om zijn „campagne van geweld voor te zetten". Daly richtte zijn oproep voor al tot „die republikeinse acti visten die in hun jeugd ge leerd hebben naar God en de kerk te luisteren en van wie verwacht mag worden dat ze ook naar een katholieke bis schop luisteren". Het doel waarnaar de IRA streeft, zal alleen door middel van „een vreedzaam politiek proces" bereikt worden, aldus Daly. „Hoe langer jullie doorgaan met geweld, hoe schandelijker de herinnering aan jullie zal zijn en hoe verder weg jullie doel zal blijken te zijn." Daly heeft zich ook als bis schop van Down en Connor geregeld kritisch uitgelaten over de IRA. Sinn Fein, de politieke arm van de IRA, be schuldigt hem ervan pro-Brits Oecumenische gebedsdienst voor vrede in het Midden-Oosten in Kerk der Friezen ROME Een oecumeni sche gebedsdienst voor de vrede in het Midden-Oos ten wordt binnenkort in de Kerk der Friezen (Santi Michele e Magno) in Rome gehouden. Daarin gaan een gereformeer de en een rooms-katholieke Nederlander voor, die beiden in Libanon hebben gewerkt. Dr. A. Wessels is hoogleraar missiologie en godsdienstwe tenschappen aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, dr. A. Weiten is hoogleraar in de natuurfilosofie aan de pau selijke Gregoriana-universi- teit te Rome. Joden, christenen en moslims erkennen allen Abraham als hun vader. Waarom blijven de aanhangers van deze drie godsdiensten elkaar steeds ge welddadig bestrijden, aldus de uitnodiging van het Willi- brordcentrum, waarvan de Kerk der Friezen deel uit maakt. De dienst wordt opgeluisterd door het koor van de Santa Saba-kerk in Rome, die Ne derlandse en andere religieu ze liederen ten gehore zullen brengen. De Italiaanse zan gers worden op het orgel be geleid door de Nederlander Wijnand van der Pol, hoogle raar aan het conservatorium te Perugia. De Europese top, die dezer dagen in Rome wordt gehou den, bood premier Lubbers de mogelijkheid een bezoek aan de Kerk der Friezen te bren gen. Lubbers zit in het comité van aanbeveling van de Stichting Vrienden van de Kerk der Friezen. Hij werd daarbij vergezeld door minis ter Van den Broek van bui tenlandse zaken en de staats secretaris voor Europese aan gelegenheden, Piet Dankert, een 'Fries om ütens'. NICOSIA Een delega tie bestaande uit achttien Amerikaanse kerkelijk leiders heeft zaterdag ge zegd dat zij een „Pelgrim stocht voor de vrede" be ginnen om te proberen een oorlog in het Golfge- bied af te wenden. De geestelijken verklaarden op een persconferentie dat zij als „religieuze leiders van een religieus volk" niet stil kun- ■nen blijven zitten in de perio de tot 15 januari, wanneer het ultimatum voor de Iraakse te rugtrekking uit Kuwayt af loopt. Bisschop Edward Brow ning, voorzitter van de Ame rikaanse Episcopale Kerk, zei dat de delegatie de nadruk zal leggen op het koppelen van de Golfcrisis aan andere pro blemen in het Midden-Oosten, zoals het Palestijns-Israelisch conflict en de Libanese bur geroorlog. Daarmee druist de delegatie in tegen het stand punt van de Amerikaanse re gering, die een dergelijke koppeling resoluut afwijst. Wel vinden de geestelijk lei ders dat Irak zich uit Kuwayt moet terugtrekken. De delegatie zal zich in drie groepen splitsen en bezoeken brengen aan Baghdad, Jeruza lem, Bayrut en de Syrische hoofdstad Damascus. Er zal daar contact worden gezocht met politieke en religieuze leiders. Op 21 december wil de delegatie van de missie zijn teruggekeerd in New York en op een persconferentie ver slag doen van haar bevindin gen. Behalve de Episcopale kerk is onder meer de Metho distische kerk in de vertegenwoordigd. Computerblad voor kerkewerk GORINCHEM Een perso nal computer die onder een verblindend licht de wolken doorklieft. Zo ziet de afbeel ding op de voorpagina eruit van Return, het nieuwe 'in terconfessionele vakblad voor computergebruik in kerke werk en godsdienstonderwijs'. Volgens uitgever Narratio in Gorinchem is Return de eer ste in zijn soort in Nederland. Return wil zich onderschei den van de zogenaamde 'ge bruikersbladen' van de ver schillende computermerken. Pastores, kerkeraadsleden, le den van het kerkbestuur en godsdienstdocenten hebben geen tijd voor dure opleidin gen, zoeken geen 'machinege noten' en hebben behoefte aan specifieke gebruiksmoge lijkheden, aldus Return. Re den waarom er een speciaal blad voor deze gebruikers groep moet zijn. Het 'nulnummer' van Return is de afgelopen week ver spreid onder 3000 protestantse predikanten en 2000 rooms- katholieke parochies. De uitgever hoopt aan de ver spreidingsactie ongeveer 4000 abonnees over te houden. Ruim 3500 daarvan zouden gratis kunnen zijn, aldus Van den Herik. Met behulp van een zestal sponsors wil Narra tio iedere wijkgemeente en parochie in Nederland een abonnement op het blad gratis aanbieden. Datzelfde geldt voor scholen voor voortgezet onderwijs. Return heeft al drie sponsors (waaronder het Nederlands Bijbelgenootschap en de hervormde Stichting Mechanische Registratie en Administratie (SMRA) en is in gesprek met drie andere. kc lu ONDANKS alle deels terechte, deels ongerechtvaar kritiek vooraf heeft de zaterdag gehouden hulpactie vo Sovjetunie een resultaat opgeleverd waar de organisa |t^ en het Nederlandse volk zich niet voor hoeven te sch; Wie bezwaren heeft tegen de manier waarop de bijeen zijn gebracht veel reclame, geëxalteerde toren en valse emoties moet maar bedenken dat die dank zij de „Nederlandse" medicijnen beter woi kinderen en bejaarden die nu een keer behoorlijk te krijgen, geen weet hebben van de showavond in Veenei En zelfs als ze dat wel hebben, zal die wetenschap ze deren. miljcle w pres daai at R Pen °rd<M JII Een van de presentatoren van de avond, Peter Jan riep de kijkers op een gegeven moment op mee te doei de actie, omdat je daardoor „zo'n lekker gevoel krijgt, i, kun je maanden op teren". Het valt te hopen dat wei dat gevoel van Rens overnemen, want over bijna drie v staat een nieuwe actie voor de deur. Voor Afrika waai ders dan in de Sovjetunie het geval is, wèl een echte dreigt. Zijn de voedseltekorten in steden als Mosko Leningrad vooral een gevolg van een falend distribut teem, tegenwerking door conservatieve krachten en machtige maffia, de meeste van de Afrikaanse landen een hongersnood voor de deur staat hebben te lijden i een combinatie van oorlogs- en natuurgeweld. op, Het samenvallen van de noden in de Sovjetunie en ALpi is koren op de molen van diegenen die menen dat de b t\ ting voor ontwikkelingssamenwerking gebruikt moet den om hulp te geven aan Oost-Europa. Zo heeft het erl; kamerlid De Kok het afgelopen weekeinde voorgestel minister Pronk zich voortaan op twee gebieden zou m de concentreren: Oost-Europa en Afrika. De bestaande hi ng, laties met landen in Latijns-Amerika en Azië kunnen de mening van De Kok het best worden beëindigd. Jap jn Australië moeten de armen in Azië onder hun hoede nt qo de Verenigde Staten en Canada zouden zich met Laje Amerika kunnen bezighouden. is b Het voorstel van De Kok valt op verschillende grond te wijzen. Op de eerste plaats is de verdeling die hij voo er een die regelrecht stamt uit de tijd van het kolonialdaa waarin de westerse wereld de arme landen in invloedss verdeelde. De essentie van de ontwikkelingsrelaties Derde-Wereldlanden is echter niet gelegen in hun nab tot Europa en de Europese markt. Waar het om gaat ;nï che al j ernst van de problemen honger, ziekte, huisvesting §o derwijs en onderdrukking en onze beperkte i ing lijkheden om daarin verandering te brengen. MET de opsomming van de problemen in de Derde Wtind is een tweede argument genoemd, waarom de hulp aan |"oe Europa niet of slechts in bescheiden mate uit de pot varf wikkelingssamenwerking moet worden gefinancierd^ problemen in Oost-Europa zijn van een volstrekt at, orde dan die in veel landen in de Derde Wereld. Natuli moet overal waar levens op het spel staan snel en adej hulp worden gegeven. Het mag daarbij niet uitmaken gaat om kinderen in Rio de Janeiro of bejaarden in Mol Maar waar in tal van landen in Azië, Latijns-AmerilT^1 vooral Afrika veel hulp nodig is om mensen in leven teL, den, en niet meer dan dat, dient hulp aan Oost-Euron nj landen daar op weg te helpen naar economisch herstepes internationale handelsstromen zijn daarvoor veel belaia'5 ker dan de miljoenen van Pronks begroting. In dat peiF tief bezien is de aanval van De Kok op de begrotingj Pronk het CDA volstrekt onwaardig. (Storten op bankrekeningnummer 70.70.70.228 kan ook.) £cidóc0ommit Uitgave. Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor. Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon: 071 - 122 244 Postadres Postbus 11, 2300 AA Leiden Abonnee service Telefoon 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 uur. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 van ma. t/m vr. van 18 00 tot 19 00 u op za van 14.00 tot 15.00 ui Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW Bi] automatische betaling: Bij betaling per acceptgiroka per maand f. 25,70 per maand per kwartaal f. 76,60 per kwartaal f. per jaar f. 294,30 per jaar f. Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel.. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 -134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijtt 070 - 3902 702 I Bankiers jr AMRO BANK NV 473 575 515 k POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2