Visser terug aan de top Ovatie voor Kasparov "tanen en kritiek ij NK kunststoten Sampras meest complete speler Haarhuis ook binnen de beste 1GII ORT £eicL*2 Soinant MAANDAG 17 DECEMBER 1990 PAGINA 15 :uwe coach inda Schultz lERGEN Brenda |tz, winnares van het na- Masters-toernooi, heeft ieuwe trainer De zoveel- haar loopbaan. Na Stan- 'ranker, Bill Belser, haar icha en de Tsjechoslo- Lada Stavnicek is het nu lanjaard Juan Nunez. Nu- ■ok op met Aranxta San- Deze klom in een jaar, e dertigste naar de vijfde en won in Parijs een Slamtitel. Schultz deelt met de Amerikaanse ath. ,,De 1500 dollar per die hij vraagt, zijn voor een niet op te brengen". Hooman-Kloppenburg pakt titel terug DEN BOSCH Mirjam Hooman-Kloppenburg is gisteren in Den Bosch voor de derde keer Nederlands kampioen in het enkelspel geworden. De 24-jarige tafeltennister uit Leiderdorp versloeg in de finale Emily Noor in drie games: 21-16, 21-6 en 21-12. Noor had in de halve finale titelhouder Gerdie Keen in een slopend duel over vijf games uitgeschakeld. Haldan veroverde de titel bij de heren. Ouderdom deert Ceulemans niet TOKYO Voor Raymond Ceulemans lijken de jaren niet te tel len. Mister „Honderd" veroverde in Tokyo voor de derde keer in zijn loopbaan de wereldbeker driebanden. De vijftiger uit Bonhei den had aan de overwinning in de achtste finales tegen zijn oude rivaalNobuaki Kobayashi genoeg om de trofee van zijn landgenoot Ludo Dielis over te nemen. Ceulemans beëindigde het Japanse slottoernooi als derde, nadat hij de halve finales van de Zweed Torbjörn Blomdahl had verloren. De Zweed besliste het duel in de vijfde set met 15-12 en won later het toernooi door Dielis in de eindstrijd eveneens in een vijf setter te verslaan. Tomba vernedert concurrentie DEN HAAG Alberto Tomba vernederde gisteren in Alta Badia op de reuzenslalom weer eens al zijn rivalen. Tomba naderde in de strijd om de algemene wereldbeker koploper Heinzer tot vier punten. Skaardal volgt op de derde plaats met 24 punten ach terstand op de Zwitser. Atle Skaardal won zaterdag de afdaling in Val Gardena. Tomba 'la Bomba' liet gisteren op de reuzenslalom van Alta Badia niets van de concurrentie heel. Vijf dagen geleden had de Ita liaan met de twee olympische titels zijn terugkeer aan de wereldtop opgefleurd met een overwinning op de slalom in Sestriere. Drie dagen voor zijn 24ste verjaardag was de afgeslankte Italiaanse playboy in de eerste manche 1,35 seconde sneller dan zijn ach tervolgers. In de tweede doorgang moest Tomba de winst aan Girardelli laten, omdat zijn bril was losge raakt De voorsprong van ruim anderhalve seconde over twee series zei echter voldoende over de vorm, klasse en kracht van de tweevoudige Olympische kampioen van twee jaar geleden. Valpartijen in super- reuzeslalom MEIRINGEN-HASLIBERG De super-reuzeslalom voor vrouwen in Meiringen-Hasliberg (Zwitserland) is zaterdag afgelast, nadat 25 deelneem sters waren gestart. De jury besloot tot de definitieve stop, nadat zich ernstige valpartijen hadden voorge daan Slachtoffers waren Lee-Gart- ner (Canada) en Gladisjeva (Sovjetu nie), die beiden uit de bocht vlogen. Toen vervolgens ook nog eens mist kwam opzetten, riep de jury de vol gende deelneemsters een halt toe. De Oostenrijkse Kronberger, die al drie van de vier tot nu toe gehouden we reldbekerwedstrijden won, had op dat moment de leiding. Toernooizege hockeysters SAN SEBASTIAN De Nederlandse vrouwenhockeyploeg heeft het uitstekende hockeyjaar 1990 een gepast besluit gege ven. Oranje, dat in mei de allerminst verwachte wereldtitel uit Sydney wegsleepte, bleef bij wijze van aanloopje naar het EK ook in het vierlandentoernooi in San Sebastian ongeslagen. Na de winst op Engeland (3-1) volgde in de Noordspaanse stad meer overtuigend bewijs tegen Frankrijk (6-1) en het gastland (4-0). Opvallend was slechts, dat de drie opponenten de Nederlandse vrouwen telkens één helft waardig partij kon bieden. De Fran- caises voelden zich zaterdagna 35 minuten zelfs even koningin netjes, toen Llobet de rake strafbal van Wouters teniet deed: 1-1. De preek van bondscoach Roelant Oltmans in de rust miste zijn uitwerking niet. De tweede helft bracht slechts éénrichtingsver keer. Oranje-doelvrouw Bleeker, die Toxopeus verving, zag geen enkele corner op zich afkomen. Haar collega aan de over zijde had alleen aan de veldsituaties de handen al meer dan vol. Drie keer was ze kansloos. De Ruiter (lobje) en haar vervangster Wouters (solo en tip-in) bekroonden het Nederlands tophockey- jaar. FOTO: MILAN KONVALINKA STE TITEL VOORSCHOTENAAR SCHOLTES SSEL Rob Schol- i dde nieuwe nationale Ubioen kunststoten, zajgde eerst zijn tranen vefhij het volkslied aan- /jgde. De 27-jarige kel- iiit Voorschoten won Delorssel zijn eerste na- n zojle titel in de ereklas- verljloor een eenvoudige in drie sets op Jan inekreef. Na de hui- uitten beiden pitti- itiek op het kampi- hap nieuwe stijl, dat 'eer onder artistieke ;ers verpest. tes kreeg meteen na af- een zakdoek van Brun- lef. De winnaar: „Ik had toed geconcentreerd, alle ling viel van me af. Ik ïeel emotioneel". De op- ichtige Scholtes besliste ie sets allemaal voor het aantal van tien het eerst werd het NK ferkt volgens het knock [steem en in sets. Biljar- lie vrijdag in de eerste verloren, kregen één [nsing en mochten bij een ve nederlaag meteen naar Zo had veelvoudig kam- Jean Bessems zich niet [weten te plaatsen voor [asters Artistiek, zoals het [ment met de acht besten éderland genoemd werd. FOTorgaande jaren speelden ht finalisten alle 68 figu- 10e goed of slecht ze dat eden. it n intend ïieuwtje is dodend voor zelligheid klaagden beide sten. Kunststoters voelen v§én familie. Tijdens een iment kruipen ze 's is bij elkaar. Toen Brun- :ef onlangs een dag te naar een toernooi reisde :n avond te kaarten met [a Bessems, was hij ver- hs gel bijsterd te horen dat die al naar huis. Uitgeschakeld. Brunnekreef verafschuwt de nieuwe vorm. Hij maakt dit seizoen af, maar zegt bij een onveranderde vorm af te ha ken. „Ik kom niet alleen voor de punten, maar zeker voor vijftig procent voor de gezel ligheid". En Scholtes: „Als de bond het systeem niet veran derd, zullen velen van ons af vallen". Namens de bond zegt bestuurslid Du Fossee begrip te hebben voor de klachten, maar eerst het resultaat van een onderzoek door een com missie af te wachten. Scholtes was blij met het kam pioenschap en daarmee plaat sing voor de Europese titel strijd in Boom, maar sloot zich aan bij de kastelein uit Goor. „De sfeer is weg, samen een drankie en happie nemen hoort bij het artistiek". Van de finalisten mogen de sets best blijven bestaan, maar dient te worden overgestapt naar het zogenaamde avé-systeem. Alle acht finalisten spelen dan te gen elkaar. Het voordeel is, dat ze verzekerd zijn van ze ven wedstrijden en. volgens Brunnekreef, ook alle suppor ters blijven tot het einde zit- Want afgezien de zondag, toen in de sportzaal in Gorssel on geveer honderd mensen zaten, bleef het publiek vrij massaal weg. Brunnekreef: „Vrijdag waren er zeven mensen, echt waar. Als het er acht waren, had ik het ook gezegd. Zater dag misschien dertig". Volgens de caféhouder, niet helemaal objectief natuurlijk, had het NK bovendien nooit in een sporthal gehouden mogen worden. „De bondsmensen willen maar af van het imago dat biljarten een kroegsport is. Waarom? Wat mankeert er aan een kroeg? Ze liggen er zelf ook altijd. Bovendien mo gen mensen hier niet roken en drinken op de tribune. Dat is fout. Bij biljarten moet eigen lijk altijd een blauwe waas on der de lampen hangen". '2Ê ijinsink weer aan de leiding 'EN Jos Lansink heeft van de afwezigheid van Roger- Bost in Londen gebruik gemaakt door de eerste plaats op >t giropese ranglijst voor de wereldbeker weer over te nemen. ?zag af van deelneming in Olympia wegens het slechte dat de overtocht naar Engeland riskant maakte, ik werd derde achter Thomas Fuchs en Janet Hunter Je Zwitser Thomas Fuchs had door de storm problemen Al- *re bereiken. Hij stond met drie paarden tot vrijdag in Ca- [oordat een boot de oversteek waagde. De probleemtrip had invloed op zijn beste paard Dollar Girl. Fuchs legde de d'i fentie in de barrage, negen combinaties, met de merrie Ma< Iwingend tempo voor dat niemand aan zijn tijd kon tippen. n Hunter, Lansink en Vangeenberghe konden zijn foutloze pieren. De 33-jarige Fuchs, die bijna het gehele zomersei- met een beenbreuk in een stoel zat in plaats van in het klom door deze zege naar de derde plaats in de algemene Ayi chikking achter Lansink, die Egano in Londen bereed, en bu' De Zwitser heeft 49 punten, twee meer dan Jan Tops, en is iee ook al zeker van een plaats in de finale in Zweden. Iriks even uit de anonimiteit 'KFURT Martin Hendriks is gisteren even uit de anoni- gestapt. De Nederlandse veldrijder won in Frankfurt na tijd een internationale wedstrijd voor profs en amateurs. V t'dkampioen Henk Baars finishte als zevende met 1.59 mi- achterstand op zijn landgenoot. Het was niet de eerste keer Nederlander triomfeerde in Frankfurt. BUTTE Leo Visser heeft de internationale schaatselite achterhaald. Op een baantje in de ber gen van de Amerikaanse staat Montana, waar het beeld van de bescherm vrouw van Butte een van de weinige 'belangstellen den' was, liet de Europese - en wereldkampioen van '89 weten dat hij terug is aan het front van de in ternationale schaatselite. Met overwinningen van Adne Söndraal (1500 meter) en Jo- hann Olav Koss (5000 meter) deed Noorwegen goede zaken. Het kan echter niemand zijn ontgaan dat de 24-jarige Visser op de wereldtop niets hoeft toe te geven. Op de 1500 meter bleef de piloot viertiende se conde verwijderd van zijn bes te prestatie. Koss, in een recht streeks duel, pakte op de vijf kilometer niet meer dan twee seconden: 6.57,18 tegen 6.59,48. Visser meldde zich schoorvoe tend in de wereldtop. Hij mocht graag doen geloven dat hij nog tekort komt op zijn col lega's. Hij kiest positie in de schaduw De Zuidhollander had in feite slechts last van de dunne berglucht, waardoor het verval te groot was. Maar dat was een omstandigheid, waar van het gehele donderdag per charter van Calgary gevlogen deelnemersveld hinder onder- Ben van der Burg drong zich als enige tussen de wereld kampioenen van de laatste sei zoenen. Bij wijze van uitzonde ring reed hij „gedoseerd". Van de Nederlandse kernploegle den had de Westlander de laatste weken voortdurende hoge kwaliteit geleverd. Met Koss deelt hij na drie wereld- bekerweekeindes de leiding bij de stayers, op de 1500 meter is hij ranglijst-aanvoerder. De nummer twee van het laatste wereldkampioenschap is toch niet erg te spreken over het bochtenwerk. „Dat is slecht. Zeker op de 1500 meter. Op de langere afstanden kom ik er wel ontspannen door". Bart Veldkamp, die over een maand in Sarajevo zijn Euro pese titel verdedigt, had ver ondersteld dat de weken van „bagger en uien" (Haags jar gon voor minder positieve ver richtingen) voorbij waren. Dat bleek niet het geval. Veld kamp zette opnieuw een „zwabbertijd" op het ijs. In de tussentijden zat wederom grote variatie (drie seconden). „Er zijn rondjes dat ik het gevoel heb dat ik er maar mee moet ophouden. Na de goede resul taten in november vreesde ik te snel in vorm te komen. Daarom heb ik hard doorge- traind." In de komende we ken, als de ploeg van Ab Krook een trainingskamp in Collalbo opslaat, krijgt Veld kamp vooral rust voorgeschre- Bijna-val Naast Van der Burg begint Thomas Bos in vorm te ko men. Dat bleek deze week in Calgary bij een ontspannen Marathonwinst Van Kempen HEERENVEEN Volgestopt met pijnstillers heeft Richard van Kempen de marathon vijfdaagse gewonnen. Hij was alle dagen de beste sprinter, en de slimste rekenmeester. Echt gelukkig was niemand er mee. Incluis de winnaar. Daarvoor zaten er zaterdag in de grote finale op het ijs van Thialf in Heerenveen in het reglement teveel lekken en dwaasheden. Rijders die een ronde voorsprong namen, werden bestraft. De dagwinnaar ging als 44e over de streep en de wedstrijd was voor de 2000 toeschouwers onoverzichtelijker dan ooit. Johann Olav Koss won de 5000 meter. een bijna-val na tweehonderd meter verspeelde Bos de kans op de 1500 meter zich opnieuw te bewijzen. Van Gennip boog twee keer voor de Oostenrijkse Emesse Nemeth. Op de drie kilometer leek de Nederlandse de zege reeds op zak te hebben, maar test op de tien kilometer. In Butte sloot hij keurig bij Van der Burg en Visser aan. Door een onzeker rondje in de slot fase leidde tot een negatief verschil van 0,38 seconde. Door de afwezigheid van troe ven als Gunda Kleemann (en Tomas Gustafson bij de man nen) was de oppositie aanzien lijk minder sterk dan een week tevoren in Calgary. Butte, een nagenoeg verlaten mijnwerkersstadje, spreekt maar weinig schaatsers aan. Toch kan de piste bijzonder snel zijn. De baanrecords (1500 meter van Söndraal in 1.53,97 en de 5000 meter van Koss in 6.57,18) bevestigden dat. De uitgedunde internationale schaatstop pakte het wedstrijd je, dat de allure van een ge westelijke kortebaanrace had, even mee. Voor een enkel treffen in Calgary is de reis immers te lang. Nemeth maakte gebruik van Kleemanns absentie. De Oos tenrijkse van Hongaarse kom af is een vrolijke meid die op 24-jarige leeftijd het schaatsle- ven serieus is gaan nemen. Haar mogelijkheden reiken verder dan zij beseft; als enige verbeterde zij haar in Calgary gevestigde persoonlijke record op de 1500 meter. In het spoor van Nemeth en Van Gennip volgden Sandra Voetelink (1500 meter) en Lia van Schie (3000 m) met ereplaatsen. In tegenstelling tot de schaatstra- ditie werden de wedstrijden in razend tempo afgewerkt. Laat in de middag was de kern ploeg al op thuisreis, omdat Veldkamp en Van der Burg vandaag een optreden in de verkiezing van sportman van het jaar moesten verzorgen. SPORT OP TV VANDAAG Nederland 2, 18.55 uur. AVRO's Sportpanorama; 20.29 uur Sportverkiezing van het Jaar. Nederland 3, 22.15 uur Studio Sport Journaal. België Nederlands 2, 20.00 uur Sportquiz BBC 1, 00.00 uur Paardesport. Eurosport, 18.00-02.30 uur Sport. Sportnet, 18.00-00.00 uur Sport. MORGEN Duitsland 1, 09.55 en 12.55 uur Skiën. BBC 2, 15.03 uur: Paardesport. Eurosport, 08.30-18.00 uur Sport. Sportnet, 08.00-18.00 uur: Sport. DEN HAAG.Onze tips voor de koersen van Hilversum (morgen, aanvang 18.30 uur) luiden: le koers: 1. Duchess Lelystad, 2. Emil. 3. Esra Williams (8-7-2). 2e koers: 1. Evil Knevil, 2 Elma De Bloomerd, 3. Eloi Shoeing (1-10-7). 3e koers: 1 Donald Tefka, 2. Daan Wielinga, 3. De Beste Peka (6-9-4). 4e koers: 1 Ebbony Prince, 2. Candy White. 3. Evito Ruimzicht (2-7-8). 5e koers: 1 Chan Williams. 2. Jetty Linnart. 3. Claudia (3-7-2). 6e koers: 1 Elias. 2. Dunja Elsene, 3 Dee Schermer (2-1-3). 7e koers: 1 Cesar Buitenzorg. 2. Duke Hanover. 3. Dina Jeanet (10-6- 4). 8e koers: 1 Apollo. 2. Champion's. 3. Amber (3-6-7). 9e koers: 1 Dutch Hanover, 2. Care- lvn Space. 3 Adam Buitenzorg (3-6- LYON Gari Kasparov heeft uit de resterende vier partijen nog slechts één punt nodig om zich wereldkampioen schaken te mogen blijven noemen. De overwinning in het twintigste duel van zater dag bracht de stand in Lyon op 11-9 in zijn voor deel. Als titelverdediger heeft Kasparov aan een totaal van twaalf punten voldoende voor prolonga tie. Toen Karpov na bijna vijf uur spelen in het Palais de Con gres zijn hand naar Kasparov uitstak ten teken van overga ve, barstte er een ovatie los in de zaal waar zich bijna dui zend schaakliefhebbers bevon den. Vergeten waren de ge ruchten over handjeklap tus sen de beide rivalen, die ster ker werden nadat de negen tiende partij woensdag in een betere positie voor Kasparov onverwacht met remise werd beklonken. Kasparov won in ouderwetse, aanvallende stijl. Karpov, die wist Jat hij deze keer niets aan deling van het punt zou heb ben, deed een va-banque po ging, die zich echter als een boemerang tegen hem keerde. Kasparov was zo uitgelaten over de winst, dat hij zich deze keer verwaardigde na afloop enig commentaar te geven. De man uit Bakoe toonde zich vol lof over Karpov: „In de ne gentiende partij heeft hij kun nen zien dat ik geen risico's meer wens te nemen. Daarom heeft hij vandaag besloten voor de winst te knokken. Hij is een groot strijder", aldus de bijzonder complimenteuze Kasparov. De tweekamp kan vandaag in theorie afgelopen zijn. Als Kasparov, die dan zwart heeft in de 21ste partij, dan opnieuw weet te winnen, komt hij op de benodigde twaalf punten. Beide spelers hebben overi gens ook nog recht op een time-out. Timman De eerste helft van de KRO- schaaktweekamp tussen de Amerikaanse kampioen Yas ser Seirawan en de Nederland se grootmeester Jan Timman is gistermiddag met de stand 1,5 - 1,5 afgesloten. Morgen wordt verder gespeeld, Tim man hanteert dan de witte stukken. In de eerste drie par tijen bleek eens te meer dat ook schakers uit de wereldtop niet ontkomen aan wisselende lotsbestemmingen. Gisteren zat Seirawan achter de witte stukken en leidde met 7. Lcl-g5 actief spel in. Het was de vraag of zwart in deze onbekende variant goed rea geerde; waarschijnlijk diende hij op bij de achtste zet g7-g5 te spelen. Hij deed Pb8-c6. Na Seirawans 14e Dh3-e3 was er al bijna geen houden meer aan. In deze partij maakte hij geen fouten meer. Het zettenverloop van de par tij Kasparov (wit) - Karpov was: 1. e2-e4 e7-e5; 2. Pgl-f3 Pb8- c6; 3. Lfl-b5 a7-a6; 4. Lb5-a4 Pg8-f6; 5. 0-0 Lf8-e7, 6. Tfl-el b7-b5; 7. La4-b3 d7-d6; 8. c2-c3 0-0; 9. h2-h3 Lc8-b7; 10. d2-d4 Tf8-e8; 11 Pbl-d2 Le7-f8; 12. ?2-a4 h7-h6; 13. Lb3-c2 e5xd4; 14. c3xd4 Pc6-b4; 15. Lc2-bl c7-c5; 16. d4xd5 Pf6-d7; 17. Tal-a3 f7-f5; 18. Ta3-e3 Pd7- f6, 19. Pf3-h2 Kg8-h8; 20. b2- b3 b5xa4; 21. b3xa4 c5-c4; 22. Lcl-b2 f5xe4; 23. Pd2xe4 Pf6xd5; 24. Te3-g3 Te8-e6; 25. Ph2-g4 Dd8-e8; 26. Pg4xh6 c4- c3; 27. Ph6-f5 c3xb2; 28. Ddl- g4 Lb7-c8; 29. Dg4-h4+ Te6- h6; 30 Pf5xh6 g7xh6; 31 Kgl- h2 De8-e5; 32. Pe4-g5 De5-f6; 33 Tel-e8 Lc8-f5; 34. Dh4xh6+ Df6xh6; 35. Pg5-f7+ Kh8-h7; 36 Lbl-f5+ Dh6-g6; 37. Lf5xg6+ Kh7-g7; 38. Te8xa8 Lg8-e7; 39. Ta8-b8 a6- a5; 40. Lg6-e4+ Kg7xf7; 41. Le4xd5+, zwart geeft op. Kasparov wacht. MÜNCHEN Pete Sam pras kan op elke onder grond uit de voeten. De negentien-jarige Ameri kaan won gisteren in München het met ruim tien miljoen gulden gedo teerde toernooi om de Grand Slam Cup, een eve nement waar de 'beste' spelers uit de vier belang rijkste titeltoernooien (Melbourne, Roland Gar ros, Wimbledon, Flushing Meadow) hun opwachting mochten maken. Invaller Brad Gilbert vormde in de finale geen belemmering voor het binnenhalen van de hoofdprijs van twee miljoen dollar, ongeveer 3,3 miljoen gulden. In iets meer dan 100 minuten beslechtte de winnaar van de Open Amerikaanse ti telstrijd met 6-3 6-4 6-2 de wei nig enerverende partij. Het prestigieuze object van de Internationale Tennis Federa tie kreeg daarmee in elk geval nog een winnaar van naam. Vedetten als Boris Becker, John McEnroe em André Agassi weigerden kortweg naar München te reizen. De jacht op het buitensporig hoge prijzengeld vonden ze belache lijk. Toppers als Edberg en Lendl stoorden zich minder aan de vorstelijke beloningen voor minimale inspanningen. Ze lagen er alleen, tot verdriet FOTO: EPA van de organisatie, snel uit. Het evenement, in het leven geroepen als tegenhanger van het toernooi waar de speler sorganisatie ATP onlangs het seizoen officieel mee afsloot, ontaardde al snel in een Ame rikaans onderonsje. Sampras, Chang, Gilbert en Wheaton bereikten de halve finales. Sampras bleek in de eindfase van het toernooi voor iedereen te sterk. Chang kreeg zaterdag voor een opnieuw niet uitver kochte hal (8000 toeschouwers) een afstraffing. Gisteren volg de Brad Gilbert, die een dag eerder tegen Wheaton vijf sets en bijna vier uur op de baan DRIEBERGEN Paul Haarhuis heeft na de zo- mertitel ook de Masters op zijn naam gebracht. In de finale van het toernooi in Driebergen zegevierde hij in drie sets: 4-6 6-3 6-4 over Michiel Schapers, waardoor hij zich na het gebruik van de auto en de bonus van vijftienduizend gulden, ook nog verzeker de van de hoofdprijs van negenduizend gulden. Bij de vrouwen werden de prijzen gedeeld. Brenda Schultz won het toernooi, maar haar zege op Bollegraf in de finale (6-3 6-4) kwam te laat om de Gelderse van de eerste plaats op de ranglijst te verdrijven. Met een bonus van 7500 gulden en een jaar lang gratis auto-gebruik, kwam de revaliderende Bollegraf er zelfs iets beter vanaf. De vraag wie nu eigenlijk Ne derlands beste is, bleef bij de vrouwen onbeslist; temeer daar nationaal buitenkampioe ne Linda Niemantsverdriet uit Maasdam zaterdag in de halve finales de strijd met een spier- scheuring moest staken. Bij de mannen kan er- maar één aanspraak op die onder scheiding maken: Paul Haar huis. „Het is een mooie afslui ting van een goed jaar. Of voor mij eigenlijk een goed be gin van het nieuwe seizoen, want de vakantie zit er alweer op". Inzinking Voor Haarhuis is het jaar 1990 een van consolidatie geweest. De grote daden in het voorsei zoen werden gevolgd door een lichte inzinking in het ver volg. Oorzaken: teveel toer nooien, te weinig rust en on voldoende verzorging. Omdat hij nu eenmaal geen klagerig type is liep hij maandenlang met een hielblessure door. Maar dat neemt niet weg, dat het voor Haarhuis toch een succesvol seizoen is geweest. „Aan het eind van 1989 was ik 57e. Door de invoering van de nieuwe ranglijst viel ik terug naar de 79e plaats. Daarna klom ik naar plaats 36 en nu sta ik ergens in de vijftig". Het Master-toernooi in Driebergen was voor Haarhuis geen abso lute „must". Was hij in Parijs of Londen iets verder geko men, dan zou hij deze week in München bij de Grand Slam Cup aan de slag zijn gegaan. De verdiensten aldaar bedroe gen ongeveer het driehon- derdvoudige van Driebergen. Monaco Het steekt Haarhuis dat de Ne derlandse fiscus aardig mee- eet van zijn verdiensten. Van daar dat hij zich een dezer da gen officieel inwoner van het belastingvriendelijke Monaco hoopt te noemen. „Het heeft zo'n zonnig klimaat" De 31-jarige Michiel Schapers gaf in Driebergen zijn jongere collega's onderricht in motiva tie. Paul Dogger had zaterdag evenmin iets in te brengen als de dag tevoren Richard Kraji- cek. In de finale tegen Haar huis ging het echter bij 6-4 2-3 mis. Een misser op een hoge backhandvolley was de inlei ding tot een hele serie fouten. Het aantal dubbele fouten liep daarbij op tot tien. Maar daar weet Schapers zijn nederlaag niet aan. „De echte oorzaak was, dat ik de tweede service van Haarhuis niet genoeg heb aangepakt".

Leidse Courant | 1990 | | pagina 15