rladio achter plan oor coup in Italië Militair ingrijpen in Golf zal veel levens kosten SALLY dócSomont Tambo: Tijd voor ANC om sanctiebeleid te herzien NON AUX ÏSSA'S NUCLEAIR ASTRONAUT AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Tanks in straten Albanese staalstad Mazowiecki: Polen is nu ander land j ZATERDAG 15 DECEMBER 1990 PAGINA 5" JOHANNESBURG ANC- zaam is de sancties te handha- uitgesproken. Vice-voorzitter voorzitter Oliver Tambo heeft venHet vasthouden aan een Nelson Mandela heeft onlangs J„t u„t tiiH nrT1 fp he- verouderd beleid, waarschuwde gezegd dat het door president ^■tcnoi ^le international^ econo- Tambo. kan de blanke minder- f.tf de Klerk in gang gezette misehe sancties tegen het apart- heidsregenng een strategisch hervormingsproces nog te pril is heidsbewind in Zuid-Afrika niet voordeel geven in gesprekken om opheffing van de sancties te moeten worden opgeheven. over de toekomst van Zuid-Afn- overwegen - ka. Nederland zou graag zien dat de In een openingsrede voor het De ANC-voorzitter, die voor het Europese top die vandaag in congres van het ANC verklaarde eerst in dertig jaar een congres Rome wordt besloten, opheffing de uit Zweden teruggekeerde van zijn organisatie in Zuid- van sancties tegen Zuid-Afrika Tambo dat de zwarte oppositie- Afrika bijwoonde, liet echter in het vooruitzicht stelt indien beweging haar strategie moest niet na de afgevaardigden op te zich bepaalde, door de EG ge- herzien vanwege de veranderde roepen de strijd tegen de apart- wenste, ontwikkelingen voor politieke situatie in Zuid-Afrika. heid „op alle fronten" op te voe- doen. De landen van de Europe- „We kunnen niet langer vol- "rg ♦-ws-v ™ir gr gezind maken Nelson Mandela en Oliver Tambo het 'black power' ge- afgezaagde leuzen bij de opening van het ANC-congres. ,Wat onze taktiek ook is, Se Gemeenschap zijn het er over staan met het herhalen° van de ons absolute einddoel is onze eens dat de Zuidafrikaanse pre- Tambo. vrijheid te herwinnen", zei Tam- sident De Klerk een „politiek bo. signaal van aansporing ver- „We moeten daarom goed bij Het ANC heeft zich tot nu toe dient", aldus minister Van den FOTO: AP onszelf overwegen of het raad- tegen opheffing van de sancties Broek. Vakbondsleider in Brazilië vermoord SAO PAULO De vakbondsbestuurder José Helio da.Silva is donderdag in het noorden van Brazilië doodgeschoten nadat hij eerder bedreigd was „te eindigen als Chico Mendes". De vakbondsbestuurder had de strijd aangebonden met suikerba ronnen in het noordoosten van Brazilië. De president van de vakbond, Joao Luca de Silva, is er van overtuigd dat de moorde naars gehuurd zijn door de vijanden van de vakbond, de suiker- en alcoholproducenten in het noordoosten van Brazilië. De nieuwe aanslag komt op het moment dat in de stad Xapuri de grootgrondbezitter Darley Alves da Silva terecht staat wegens moord op de milieu-activist Chico Mendes. VS optimistischer over GATT-overleg BRUSSEL Het conflict tussen de Eu ropese Gemeenschap en de Verenigde Staten over de landbouw lijkt zijn scher pe kantjes te hebben verloren. „Ik ben wat optimistischer dan vorige week", zei de Amerikaanse minister van landbouw. Clayton Yeutter, gisteren na een werk- ontbijt met EG-landbouwcommissaris Ray MacSharry. Vorige week vrijdag werd in Brussel het GATT-wereldhan- delsoverleg verdaagd wegens grote on enigheid tussen de EG en de VS over de afbraak van de landbouwsubsidies. Vol gens Yeutter is er nog geen beweging te bespeuren in het EG-standpunt, maar is de stemming in de EG wel aan het om slaan. Of het genoeg is om een akkoord te bereiken, is een tweede, zo zei hij. ■cell, an onze correspondent Aart Heering) me/ij assejE In een in 1964 het hoofd van de ca- ieri, generaal Gio- De Lorenzo, ont- :eld scenario voor een in Italië was jelangrijke rol toebe- l aan de organisatie io. Bovendien fun- de op Sardinië ge- opleidingsbasis van n adiatoren in dit zoge- ïdety 'Plan Solo' als inter- ikamp voor linkse en vakbondsmen- gen el ijl kkeKft 6e voorzitter van de wev nentaire commissie die lam htergronden van de Gla- 0 faire onderzoekt, senator een o Gualtieri, meegedeeld. cade 'eri baseerde zich daarbij rklaringen van admiraal Martini, directeur van jjjl ilitaire inlichtingendienst akei and tussen Gladio en het Solo' wordt gevormd generaal De Lorenzo, die 956 tot 1962 de Italiaanse _u tingendienst Sifar leidde. moe hoedanigheid richtte hij aliaanse tak van Gladio leze i liet hij dossiers aanleg- let J net vertrouwelijke infor- rdt matie over niét minder dan 156.000 vermeend subversieve elementen. Als hoofd van de carabinieri ontwikkelde de ge neraal in het voorjaar van 1964 een gedetailleerd plan voor een staatsgreep, die door dit onder het leger vallende elitekorps van de politie uitge voerd zou moeten worden. Het plan voorzag in de bezetting van onder meer regeringsge bouwen, partijbureau's, radio en televisie. Bovendien zouden op basis van een ruim tevoren vastgestelde lijst 731 'mogelijk gevaarlijke personen' van hun bed worden gelicht en gevan gen gezet. In 1967 lekte het 'Plan Solo' uit en werd De Lo renzo van hoogverraad be schuldigd. Tijdens het proces, dat eindigde met het ontslag van de generaal en een niet erg grondige zuivering van de geheime dienst, was er al spra ke van een niet nader geïden tificeerd interneringskamp op Sardinië, dat nu dus de basis van de organisatie Gladio is gebleken. In het plan voor de coup, die verder door de cara binieri alleen (solo) uitgevoerd zou worden, was de steun voorzien van plaatselijk geor ganiseerde groepen 'betrouw bare burgers', de gladiatoren. Tenslotte is gebleken, dat on der De Lorenzo's leiding wa- penvoorraden van Gladio, naast de 129 'officiële' arsena len, werden ondergebracht in de kazernes van de carabinie ri. Het 'Plano Solo" is nooit uitge voerd, maar tijdens de rege ringscrisis van juli 1964 is er wel mee gedreigd. De coalitie van christendemocraten en so cialisten is toen gevallen over een socialistisch wetsvoorstel dat de onteigening inhield van veel particulier grondbezit. De crisis leek onoplosbaar en pre sident Segni, een conservatie ve christendemocraat, over woog om het parlement naar huis te sturen en een presiden tieel bewind in te stellen. Op dat moment bood De Lorenzo hem zijn diensten aan, alsme de het pasklare 'Plan Solo', dat in een reeks geheime vergade ringen werd uitgewerkt. Mari ne en Luchtmacht stonden al klaar voor het transport van de 'gevaarlijke elementen', maar zover is het nooit geko men. Nadat premier Aldo Moro tegenover de socialisti sche leider Pietro Nenni in be dekte termen had gesproken over een mogelijk ingrijpen van een 'organisatie met inter nationale banden', trokken de socialisten hun voorstel in en namen ze zitting in een nieuw door de christendemocratie ge domineerd kabinet. De 83-jarige Francesco De Martino, in 1964 socialistisch partijsecretaris, concludeerde vorige week in een interview met La Repubblica, dat Gladio de socialisten had bedwongen. s. bië zat achter yjcVerbie-ramp" ffDEN Er is „overtui- bewijs voor de stelling ;ibië achter de bom aan van een Amerikaans -ric" taarbij 270 mensen de vonden. Dit stond giste- de Britse krant de Inde ent. De conclusie is geba- op de analyse van een jaw 'deel van de bom die op 11 aats van de ramp gevon- chteli' a'6us de Independent, .onderdeel was indentiek dat wat men gevonden in een radio-cassettebom i februari 1988 in beslag nomen bij twee geheime che agenten op het vlieg- van Dakar in Senegal. (ADVERTENTIE) Vanaf maandag 17 december Opruiming Schoenen Tassen Den Haag Venestraat 54-56 070-3468862 Leidschendam Van Beek Bally Leidsenhage 070-3272516 Ook in: Amsterdam, Arnhem, Laren, Jtterdam, Utrecht H.C. Greenpeace in Parijs Slechts enkele uren heeft dit spandoek met de tekst „Nee tegen kernproeven" gisteren tussen de torens van de Notre Dame in Parijs gehangen. Greenpeace-activisten wilden hiermee de aan dacht vestigen op de gevaren die de Franse kernproeven rond het atol Mururoa met zich meebrengen. Vorige week meldde Greenpeace dat het sporen van radio-activiteit had aangetroffen in plankton rond Mururoa. De vijf activisten die deze week wer den gearresteerd omdat ze in een verboden zone rond het atol watermonsters namen, zijn inmiddels weer op vrije voeten ge steld. FOTO: EPA Een Amerikaanse soldaat loopt langs een rij tanks die deze week in een van de havens van Saudi-Arabië zijn aangekomen. FOT0. EPA (Door A.H. Lind) DEN HAAG In de eu forie over de terugkeer van de gijzelaars zal het moeilijk zijn de internatio nale verontwaardiging over de brute inval en verovering en de daarop volgende plundering van Kuwayt overeind te hou den. Het is een merkwaardige men selijke gedragslijn dat iemand die bijvoorbeeld onder marte lingen wordt verhoord, een soort haat-liefdeverhouding ontwikkelt ten aanzien van zijn beulen. Dat heeft tot ge volg dat iets dat lijkt op een gunst van de onderdrukker door de gekwelde wordt erva ren als een ongekende wel daad die beloning verdient. Hetzelfde dreigt te gebeuren met de wereldopinie over Sad dam Husayn. Hoevelen hoort men nu al niet zeggen: „Laat hem toch die oliebron en die paar eilandjes. Het is immers nauwelijks de moeite waard en onze mensen zijn nu toch veilig! Er valt best met die man te praten en hij heeft toch een beetje gelijk voor wat be treft de Israëlisch-Palestijnse kwestie!". President Bush en zijn minis ters Baker en Cheney zullen het daarom moeilijk krijgen om de westerse coalitie eens gezind te houden in haar stre ven de uitvoering van elf reso luties van de Veiligheidsraad gerealiseerd te zien; met name die besluiten die het herstel ei sen van de integriteit en soe vereiniteit van Kuwayt en zijn wettelijke regering. De Ameri kaanse strijdkrachten blijven zich verzamelen in Saudi-Ara bië en de Perzische Golf, waar eind januari omstreeks 400.000 Amerikanen met circa hon derd schepen, zeshonderd vliegtuigen en tweeduizend tanks aanwezig zullen zijn. Het materieel is zonder uitzonde ring zeer modern, het perso neel is goed geoefend en men kan zonder meer zeggen dat het Amerikaanse potentieel in, staat moet worden geacht Irak zodanig offensief te kunnen aanpakken- dat Kuwayt zal worden bevrijd. Nog daargela ten dat de steun van de Brit ten daar flink toe zal bijdra gen. De hamvraag blijft echter met welke consequenties men zal worden geconfronteerd. Het verlies aan mensenlevens aan beide zijden zal indrukwek kend zijn, hetgeen met name in de westerse wereld met af grijzen zal worden bezien. In hoeverre de overige coalitie partners ook bereid zullen zijn een eventueel Amerikaans of fensief buiten Kuwayts grond gebied te ondersteunen zal moeten blijken als de tijd daar is. Moskou heeft inmiddels een militaire actie van de Sovjetu nie tegen Irak al uitgesloten. Arabisch conflict Een complicatie zal dreigen als Syrië de kans schoon ziet zijn rivaal Irak binnen te vallen, hetgeen een inter-Arabisch conflict van de eerste orde zou kunnen opleveren. Daarnaast zijn de kosten verbonden aan de operatie-Desert Shield en de bijbehorende operaties van de 27 deelnemende landen enorm. En hoe de situatie zich zal ontwikkelen als Kuwayt is heroverd of teruggegeven, is niet te voorspellen. Duidelijk is dat het streven van Washington erop is ge richt mèt het herstellen van de status quo ante ook het gehele veiligheidsaspect in het Golf- gebied zodanig té regelen dat eventuele nieuwe uitbarstin gen van veroveringsgeweld kunnen worden voorkomen. Een van de maatregelen zal moeten bestaan uit het demili tariseren van de macht van Irak, waarbij de nadruk zal moeten worden gelegd op het chemisch wapenpotentieel en de nucleaire capaciteit van dat land. Dat zal echter zeer moei lijk, zoal niet onmogelijk zijn als ook niet Syrië momen teel een vijand van Irak en de Palestijnse kwestie aan de orde worden gesteld. Een deel van het probleem zou kunnen worden opgelost als van Amerikaanse zijde wordt gekozen voor een militaire aanpak van Irak. Een luchtof- fensief kan immers het chemi sche en nucleaire potentieel van Irak uitschakelen, terwijl de land- en luchtoorlog de vele tanks en vliegtuigen drastisch kan verminderen. De Pale stijnse kwestie kan wellicht aan de conferentietafel wor den bijgelegd. De eerste signa len voor een dergelijke moge lijkheid hebben zich al aange diend blijkens de concept-reso lutie van de Veiligheidsraad die nu op tafel ligt. Een oplossing voor de dreiging die kan uitgaan van een Syri sche of Iraanse overmacht voor het Midden-Oosten ligt minder voor de hand. Een wapenembargo voor het gehe le gebied zou wellicht enige soelaas kunnen bieden, zij het dat een dergelijk embargo na verloop van tijd steeds zijn kracht verliest. Mocht Irak zich vrijwillig terugtrekken, een mogelijkheid die zich ge lukkig steeds meer begint af te tekenen, dan moet het Westen zich er wel op prepareren dat het legeren van een VN-vre- desmacht in of nabij Kuwayt, zeker in het begin, hoogst waarschijnlijk noodzakelijk zal blijken te zijn. Ook dan zal in een gecontroleerd wapenem bargo door middel van onder meer maritieme controle in de Perzische Golf en de Golf van Accaba moeten worden voor- Beide maatregelen zouden een onderdeelmoeten worden voor het afdwingen van Iraak- se concessies ten aanzien van het staken van het produceren van chemische wapens en het vernietigen van de bestaande voorraden daarvan, alsmede het onder internationale con trole brengen van de ontwik kelingen op nucleair gebied. De kosten verbonden aan de legering van de vredesmacht en de maritieme aanwezigheid zullen grotendeels gedragen moeten worden door het Wes ten en de Arabische olielan den, waaronder niet op de laatste plaats Kuwayt. de Golfstaten en Irak. Militair gezien is de geweldda dige oplossing wellicht de meest effectieve. In humani tair opzicht is de politieke op lossing natuurlijk verre te ver kiezen. Indien dat mogelijk blijkt zal het muisje echter wel een lange en zeer dure staart hebben. President Bush wacht het komend jaar een heel moeilijk begin. (ADVERTENTIE) .ENORM GROOT. Wordt 't zelf in: 'The Dream is Alive' het space-shuttle avontuur. Bekijk onze aarde eens vanuit de ruimte.. ECHTER OXN ECHT MYSTERIE VAN HET ZEVENGESTERNTE i brede kringen cirkelt Ross boven de „Ranger" rond. het schip nu herkend en weet, dat het bewapend is. 3 zal niet aarzelen hem neer te schieten als hij meent, dat 't tegengewerkt. Ross heeft geen vuurwapen aan boord, >1 enkele rookbommen. Hij laat er twee vallen, die een b nevel veroorzaken. En net op tijd, want Ladrone heeft al I machinepistool gegrepen en geprobeerd om Ross onder vuur te nemen. Nu ziet hij niets meer van het vliegtuig maar opeens duikt de schim van het toestel op uit de nevel en op het zelfde ogenblik ratelt Ladrone's machinepistool. Taaie Toon en Larry zien verschrikt dat het toestel van Ross opeens een scher pe bocht maakt en in zee stort. „Die schurken hebben hem neer geschoten!", schreeuwt Taaie Toon verontwaardigd; „als Ross dat maar overleefd heeft". WENEN Het anti-commu nistisch verzet in de Centraal- albanese staalstad Elbasan is gisteren met het inzetten van tanks gesmoord. Gisteravond laat kozen tanks positie in de straten van de stad, terwijl enige duizenden betogers bus sen en vrachtwagens in brand staken, winkels plunderden en ruiten insloegen. De politie greep daarbij niet in. Volgens Albanese journalisten was er ook sprake van oproer in de kustplaatsen Burres en Saranda. In de zuidelijke stad Saranda aan de Adriatische kust waren vreedzame protes ten. De rust in Elbasan, een stad met 80.000 inwoners, 30 kilometer ten zuidoosten van de hoofdstad Tirana, zou in middels zijn weergekeerd. Al donderdag waren Albanese politie-agenten en militairen in de noord-Albanese stad Shkoder slaags geraakt met betogers, die officiële gebou wen aanvielen. Waarnemers zeiden te vrezen dat de onlust het streven naar democratisering van Alia in gevaar kan brengen. De woensdag opgerichte eerste niet-communistische partij van het land, de Democratische Partij van Albanië, distan tieerde zich van de geweldple gende betogers. Partijleider Alia, onder wiens leiding het Centraal Comité instemde met de invoering van een meerpartijen-stelsel, verklaarde dat democratie niet beschouwd moet worden als het loslaten „van alle vormen van politieke moraal". Vanaf het begin van de open lijke studentenprotesten heeft nog geen enkele buitenlandse journalist toestemming gekre gen het land binnen te komen. Volgens waarnemers kan daaruit worden afgeleid dat de autoriteiten nieuwe troebelen vrezen en dat de situatie onze ker blijft. Oorlog in Golf lijkt dichter bij dan ooit (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON Oorlog te gen Irak, korte tijd na het ver strijken van het VN-ultima- tum op 15 januari a.s., lijkt thans waarschijnlijker dan ooit. Volgens ingewijden in Washington heeft president Bush 'privé' het besluit geno men militaire actie ter bevrij ding van Kuwayt te onderne men, indien Iraks leider Sad dam Husayn half januari niet aan het VN-ultimatum heeft voldaan. De Amerikaanse president acht in Amerika zelf voldoen de steun in de bevolking en in het Congres aanwezig om een oorlog, met mogelijk ook veel Amerikaanse slachtoffers, te beginnen. Bush zou inmiddels ook instemmen met de opvat ting van zijn minister van de fensie Dick Cheney, dat de omvangrijke in de Golfregio samengetrokken VS-leger- macht niet nog maandenlang inactief kan blijven wachten op mogelijke doeltreffendheid van de economische sancties tegen Irak. Indien Saddam Husayn niet spoedig aan te rugtrekking van zijn bezet tingsleger uit Kuwayt begint, zou de VS daarom nog gedu rende de Saudische winter de Golfcrisis met geweld willen beëindigen. Waarnemers in Washington menen, dat ook als de beoogde visite van Amerikaans minis ter van buitenlandse zaken Ja mes Baker aan Saddam Hu sayn in Baghdad nog doorgaat, de kans op oorlog niet veel kleiner zou worden. Dat be zoek is voor wat de VS betreft nog steeds onverminderd be doeld om Saddam Husayn per soonlijk een ultimatum over te brengen en geenszins om enig compromis te bespreken. Bush liet gisteravond blijken dat hij ingaande de reis van Baker naar Baghdad met een datum zou kunnen instemmen, die iets later ligt dan de tot dusverre voor Washington 'ui terlijke' dag: 3 januari. Maar veel later is voor Bush onaan vaardbaar, omdat hij dan 'me deplichtig zou worden aan Saddams opzet om het VN-ul- timatum van 15 januari te pas- Steeds meer bronnen in Was hington menen dat president Bush zich tevens omwille van Amerikaans prestige inmid dels niet meer kan veroorlo ven nog lang te wachten met militaire actie tegen Saddam, indien deze onbuigzaam blijft. „De hele positie en het aanzien van de VS in de wereldorde van na de Koude Oorlog staat in het Golfgebied op het spel", aldus gisteren een medewer ker van minister Baker. De weigering van Bush om een VN-resolutie te ondersteu nen, waarin Israël zoals Saddam Husayn zou willen aan een internationale vredes conferentie voor het Midden- Oosten moet geloven en de on verminderde uitbreiding van de Amerikaanse krijgsmacht in de Golfgebied, zijn aanwij zingen temeer dat het Bush ernst is met zijn oorlogsdrei ging- Bush zou tot de overtuiging zijn gekomen dat een oorlog tegen het leger van Irak niet langdurig en dat het aantal Amerikaanse slachtoffers 'po litiek overkomelijk' zal zijn. ELKE DONDERDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS. MUZIEK THEATER. RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA WARSCHAU De Poolse premier Tadeusz Mazowiecki heeft gisteren in een af scheidsrede voor het parle ment gezegd dat Polen een „ander land" is geworden ver geleken met wat het was, toen hij vijftien maanden geleden aantrad als eerste niet-commu nistische leider van het oost- blok. Terwijl Mazowiecki het parlement toesprak, onderhan delde de aanstaande president Lech Walesa in Gdansk over de keuze van een nieuwe pre mier. In zijn rede noemde Mazo wiecki de oprichting van een ongecensureerde pers, vrij ge kozen lokale bestuursorganen, een gegarandeerde grens met Duitsland en een democratisch politiek bestel als de voor naamste resultaten die zijn re gering heeft geboekt. De pre mier kreeg een staande ovatie, nadat het parlement zijn aftre den had bevestigd en hem had waarschijnlijk volgende week vrijdag, wordt beëdigd'en een nieuwe premier benoemt. Als grootste kanshebber geldt Jan Olszewski, een 60-jarige advo caat die in het communistische verleden veel oppositiemensen heeft verdedigd. Belangrijke vraag is of minis ter van financiën Leszek Bal- cerowicz zal aanblijven. Als uitvoerder van de meest ver gevorderde economische om wenteling in Oost-Europa staat hij bij de westerse kredietver leners in hoog aanzien. Walesa heeft de uitgangspunten van Balcerowicz een rharktge- richte economie en jJyivatise- ring van staatsbecfrijven onderschreven, maat gezegd dat de verkiezingsuitslag dui delijk maakt dat enigg aanpas sing, met name wa^_ het boe ren en werklozen betreft, ge boden is.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5