Kamer schrikt van rapport over slechte mestcontrole Kok wil nog geen enkele maatregel uitsluiten 147,50. Coalitie lositief >ver plan Schiphol Lezersservice nasiNNENLAND CcidócSouoant ZATERDAG 15 DECEMBER 1990 PAGINA 3 eezerring Amsterdamse riste Gabi van riem krijgt de arriet Freezering lgev de vinger .sschoven door 'ska Dresselhuys, jofdredacteur .van sty it vrouwenblad gen pzij. Van Driem 1 v eeg de ring To jteren voor haar renlange strijd ior rechts ontwikkelingen ten mste van vrouwen. be- - Strengere controle op 'zwart' kijken DEN HAAG Het 'zwart' kijken naar de te levisie zal worden terug gedrongen. Minister d'An- cona van wvc gaat de Dienst Omroepbijdragen opdragen strenger te con troleren. Daarnaast zal er volgend jaar een voorlich tingscampagne worden gehouden. Uit een onderzoek van McKinsey is gebleken dat één op de acht mensen geen kijk en luistergeld betaalt. In totaal zijn er circa één miljoen 'zwartkijkers'. De schatkist derft daardoor jaarlijks zo'n 176 miljoen gulden. De om roepbijdrage bedraagt 168 gul den per jaar; wie alleen radio heeft betaalt 49 gulden. Volgens de woordvoerder overweegt het departement geen andere incassomethode, danwel een andere heffings grondslag. Voor strengere con trole zou de wet moeten wor den aangepast. Een andere grondslag, bijvoorbeeld koppe ling aan het abonnement op het kabelnet, wordt door het departement en de Dienst Om roepbijdragen als te ingewik keld beschouwd. D66 heeft on langs nog in schriftelijke vra gen aan de ministers van ver keer en waterstaat en WVC geopperd de incassomethode te wijzigen. H. Sijthoff wil af van Het Financieele Dagblad AMSTERDAM De heer H. Sijthoff wil onder meer wegens zijn gevorderde leeftijd Het Finan cieele Dagblad verkopen. Hij is met de bedrijfsge- meenschap van de krant, de enige gespecialiseer de financieel-economische krant die Nederland nog kent, overleg begonnen. Het is zijn uitdrukke lijke bedoeling de onafhankelijke toekomst van de krant veilig te stellen. Er is al sinds enkele jaren grote belangstelling van uitgevers voor het snel gegroeide Financieele Dagblad, dat een oplage heet van" rond de 40.000 exemparen per dag en waar 140 mensen in dienst zijn. Ook de grootste Nederlandse uitgever, Elsevier, heeft wel eens be langstelling getoond. Een woordvoerder van het concern zei echter desgevraagd dat Elsevier niet is benaderd en dat er op dit moment geen contacten bestaan. Reclamespots Radio Utrecht mogen via STER AMSTERDAM De regionale omroep Radio Utrecht (RU) mag via de STER op radio 1, 2 en 3 reclame maken voor haar eigen programma's. Dat heeft de vice-president van de Amsterdamse recht bank mr. J.M. Vrakking gisteren naar aanleiding van een door de omroep aangespannen kort geding bepaald. De STER verzette zich tegen uitzending van de reclameboodschappen door RU omdat daar mee de luisterdichtheid van de landelijke omroe pen in gevaar kan komen. De STER heeft als taak zoveel mogelijk geld binnen te halen voor het pu blieke bestel. De stichting voerde aan dat, om die taak naar behoren te vervullen, goede luistercijfers van de landelijke omroepen van groot belang zijn. De RU wil met haar voorgenomen reclamespotje mensen aanmoedigen naar het regionale radiosta tion te luisteren. De STER ziet dit als. een onder mijning van haar positie. MWONENDEN REZEN NOG MEER ;ELUIDO VERLAST act uti EN HAAG De regerings- artijen CDA en PvdA hebben ch gisteren positief uitgela- p, ;n over de toekomstplannen oor Schiphol. CDA-woord- oerder Van Vlijmen zei dat e gedachtenlijn in het Plan an Aanpak overeenkomt met ideeën van zijn fractie over ;t Schiphol van de toekomst, t tv vdA-woordvoerder Van Gij- :1 vindt dat in het plan „de uede richting" wordt aange- even voor uitbreiding van de sla ichthaven op een voor het lilieu verantwoorde wijze, an Vlijmen merkte wel op at er „moeilijke kanten" aan ces et plan zitten die gevolgen uilen hebben voor de wo- ingbouw, het verkeer en het penbaar vervoer. De CDA- roordvoerder plaatst kantte- eningen bij sommige facetten iarvan in het plan. Hij noemt ;t prima dat er een kosten- laatje bij het plan gevoegd is, laar wil daarvan wel gezegd ebben dat dat niet meer dan prognose kan zijn. losten van het plan waar- de ministeries van ver- toijeer en waterstaat, VROM, :onomische zaken, binnen- ey ndse zaken, de provincie ioord-Holland, de gemeenten aarlemmermeer en Amster- de luchthaven en de CUM betrokken zijn bedra den 22 miljard gulden. Het .voorziet onder meer in de aan leg van een vijfde landings- aan (kosten 520 miljoen), uit- eiding van het aantal reizi- netiit rs naar vijftig miljoen in 15 en een vergroting Zo mden verminderen. De om- i ronenden zelf hebben grote vi tijfels of er na de uitbreidin- en ondanks de vijfde baan iel sprake zal zijn van minder ist van geluid. laden KLM kan zich vinden in gisteren gepresenteerde lan van Aanpak. Volgens een [oordvoerder van de KLM is :t echter gewenst dat er een [oeie, snelle en voortvaren- invulling komt van het tan. „Geen woorden maar da- in, want de concurrentie laat niet stil", aldus de woord- oerder. Naast tevredenheid iver het Plan van Aanpak be- taan bij de luchthaven Schip- lol „zorgen" omtrent de reali- ering van een aantal maatre gelen en de termijn waarop kra lat zijn beslag kan vinden. 'resident-directeur R. den kve lesten: „Zo wordt uit het plan mi liet duidelijk hoe de financië- irai e lasten van totaal 22 miljard djulden, die gepaard gaan met Zulle voorgestelde maatregelen, r zi lullen worden verdeeld. Maar nni iet integrale pakket van naatregelen dat nu ter tafel igt getuigt van realisme". In bel iet eigen Masterplan van bee Schiphol wordt uitgegaan van een bedrag van 3,5 miljard [ulden in de periode tot 2003. )aarin is overigens niet opge- ïomen de aanleg van een vijf- Ie baan. )e gemeenten Amsterdam en laarlemmermeer lieten zich Jisteren gematigd uit over de 'oorstellen. „Uiteindelijk gaar iet toch om een totaalafwe ging en niet meer alleen om je eigen belang", zei de Amster damse wethouder van econo mische zaken, P. Jonker. „Na een jaar praten moet je consta- leren dat dit kennelijk de ba- is", voegde zijn Haarlem- mermeerse collega J. Kroon (openbare werken) er aan toe. Afspraken over verdeling van de kosten zullen worden gere geld in het zogenoemde eind- convenant dat naar verwach- ling zal worden gesloten in fe bruari. Het plan wordt nu voorgelegd aan de provinciale staten van Noord-Holland en de gemeenteraden van Am sterdam en Haarlemmermeer. Aan de hand van het com mentaar dat zo op het plan komt, kan het worden aange- Zodra het kabinet voor nemens is het eindconvenant mede te ondertekenen krijgt de Tweede Kamer ook de ge legenheid zich over het plan uit te laten. Daarna pas kan bet eindconvenant worden ge sloten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Twee de Kamer heeft gisteren geschrokken gereageerd op een rapport van de Al gemene Rekenkamer waaruit blijkt dat het mi nisterie van landbouw nauwelijks controle uitoe fent op de mestproductie van veehouderijen. VVD- Kamerlid Piet Blauw zal volgende week voorstel len om na het kerstreces van de Kamer (eind janu ari) een „gedegen debat" over deze kwestie te hou den met minister Buk- „Uit het onderzoek van de Re kenkamer stijgt de geur op dat er in de veehouderijen en op het ministerie van landbouw maar wat aangeritseld wordt", aldus Blauw. Ook de land bouwdeskundigen van PvdA, CDA en D66 hebben met ver bazing en schrik van het rap port kennis genomen. De Re kenkamer constateert dat sinds 1984, het jaar waarin een wet tot stand kwam ter beper king van het aantal varkens- en pluimveehouderijen, de mestproduktie in deze sectoren juist sterk is gegroeid. Het aan tal varkens nam in twee jaar tijd met 28 procent toe (er zijn inmiddels bijna 14,5 miljoen varkens in Nederland) en het aantal kippen steeg met 16 procent tot bijna 97 miljoen. Volgens de Rekenkamer heeft het ministerie de afgelopen ja ren onvoldoende controle uit geoefend op de groei van het aantal rundvee-, varkens- en pluimveehouderijen. Uitbrei ding van bedrijven en vesti ging van nieuwe is weliswaar- volgens de wet verboden, maar wordt niettemin toege staan als de totale hoeveelheid mest beneden een bepaalde grens blijft. Die grens blijkt echter veelvuldig te worden overschreden, maar gezien de gebrekkige controle blijft dat doorgaans onbestraft. De Rekenkamer bekritiseert ook het feit dat alleen de grote veehouderijen verplicht zijn een mestboekhouding bij te houden. Dit betekent dat on geveer 40.000 van de 90.000 veehouderijen niet zwart op wit hoeven te zetten hoeveel mest zij produceren. In het rapport krijgt de ambte lijke top van het ministerie van landbouw er flink van langs. De Rekenkamer vindt het verbazingwekkend dat pas in 1984 de toenmalige minister Braks maatregelen uitvaardig de om de mestoverschotten te rug te dringen. Sinds 1970 zijn er namelijk zowel binnen als buiten het ministerie tal van nota's en rapporten opgesteld waarin werd gewaarschuwd voor de kwalijke gevolgen van de almaar groeiende mestover schotten. De ambtelijke topad viseurs hebben de achtereen volgende ministers echter ja ren lang voorgehouden dat de situatie niet ernstig was. Oogst Een student van de Twentse universiteit in Enschede stapelt een verkeersbord op een stapel „geleende" verkeersborden. De stapel was de zeer ruime oogst van een politie actie waarbij alle „tijdelijk in bruikleen genomen" spullen door studenten konden worden ingeleverd ,GEEN OMHEINING PLAATSEN OM RENTE-AFTREK' (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabi net mag in januari bij het opmaken van de 'tussen balans' geen enkele maat regel bij voorbaat uitslui ten. Dat geldt dus ook voor de mogelijke beper king van de aftrekbaar heid van de rente op hy potheken en persoonlijke leningen. Vice-premier en minister van financiën Kok zei gisteravond na wekelijkse zitting van de ministerraad ervan overtuigd te zijn dat de tussenbalans voor het kabinet een 'doenlij ke' operatie is. „Daar kijk ik niet met een grote mate van wanhoop tegenaan". Kok zei begrip te hebben voor de onrust die deze week in de Tweede Kamer en elders is ontstaan over de rente-aftrek. Dit naar aanleiding van voor stellen van premier Lubbers en staatssecretaris Van Amels- voort (financiën) over respec tievelijk de hypotheekrente en de rente op het consumptief krediet. „Maar ik voel me op geen enkele manier gekneveld en geboeid", aldus Kok. „Het is niet evenwichtig als er om bepaalde onderwerpen een omheining wordt gezet. Want dat is overdreven", vervolgde hij. „Dat geldt voor de hele rente-problematiek". Ook de verhoging van het huurwaar deforfait mag niet bij voorbaat worden afgeschoten, aldus Kok. Volgens hem heeft Lub bers niet op de zaken vooruit gelopen, zoals de Kamer meent. Persoonlijk Kok heeft „de persoonlijke wens" om de stand van zaken rond de rente goed te analyse ren. „En daarmee bedoel ik ook de rente die we op de staatsschuld moeten betalen, en de kosten van de volkshuis vesting". Kok zei dat het niet goed zou zijn als op elk plan dat naar buiten wordt ge bracht een spervuur van kri tiek ontstaat. „We moeten het hele pakket bezien", aldus Kok. Hij wilde niet zeggen hoe groot het gat op de begroting de komende jaren is, maar stelde wel dat het vele miljar den zijn die in de dubbele cij fers lopen. Aangenomen mag worden dat het bedrag tussen de 10 en 15 miljard gulden ligt. Er is volgens Kok nog geen zicht op de reden van de te genvallende belastinginkom sten. „Oort-operatie of niet, de tegenvallers in de inkomsten belasting zijn fors. Inkomsten belasting wordt meestal door de hoge inkomens betaald, dus moeten we daar een oplossing zoeken". Hij nuanceerde de plannen die in politiek Den Haag circuleren voor een forse beperking van het aantal sub sidies. Naast het snijden in uit gaven is het ook goed mogelijk om heffingen te leggen op „ongewenste ontwikkelingen", zoals milieuvervuiling. Vol gens Kok gaat het dan om een rem op ongewenst gedrag dat zowel de directe rijksuitgaven als de kosten voor de sociale voorzieningen opdrijft. Hij wilde niet zeggen waar hij aan dacht. Ook moet de bureaucra tie van de overheid drastisch worden verminderd en dient de doelmatigheid te worden vergroot. Een aaptal ministeries pro beert de departementale fi nanciële problemen door te schuiven naar de algemene rijksuitgaven, stelde Kok. „Daar ben ik tegen. Elk minis terie moet zijn eigen zaken af handelen", aldus Kok. Allen de uitgaven voor de EG die hoger dreigen uit te vallen kunnen uit de staatskas wor den betaald, aldus Kok. Evenwicht Volgens Kok moet de tussen balans worden gekenmerkt door evenwicht. Oplossingen moet worden gevonden die „zo dicht mogelijk bij de proble men liggen". Daarnaast moet het kabinet niet dogmatisch zijn door een strak onder scheid te maken tussen bezui nigingen of lastenverzwaring. „In beide gevallen moet de burger meer betalen", aldus Kok. Hij meent dat er naast alle bezuinigingen ruimte moet blijven voor nieuw be leid. Dat is mogelijk, omdat de economie blijft groeien, aldus Kok. De belangrijkse ministers heb ben deze week vergaderd over de koppeling tussen lonen en uitkeringen. Besloten is dat minister De Vries (sociale za ken en werkgelegenheid) zijn vertraagde wetsvoorstel nog een keer gaat bekijken. Hij moet de twee ontbindende voorwaarden voor de koppe ling een te hoge loonstijging in het bedrijfsleven en een on evenredige groei van het aan tal uitkeringen nader om schrijven. Er is volgens Kok geen sprake van dat de finan ciële problemen van het rijk als derde voorwaarde worden ingevoerd. Fractieleider van de VVD Bol- kestein heeft gisteren uitge haald naar minister Kok. „Mi nister Kok (financiën) kan ge rust een weekje op vakantie gaan. Het CDA knapt het kar wei van lastenverzwaring wel op. De CDA-bewindslieden staan in de rij te trappelen met voorstellen die de Oort-lasten- verlichting achteraf moeten kortwieken", aldus Bolkestein op een partijbijeenkomst in Den Bosch. Volgens hem wordt de publieke opinie „ge masseerd" om lastenverzwa ring weer acceptabel te ma ken. „Ik hoopte dat we in de jaren tachtig voorgoed af scheid hadden genomen van het beleid van lastenverzwa ring. Na de afgelopen week van fiscale luchtballonnen ben ik daar nu een stuk minder ze ker van". Hij doelde op de voorstellen voor lasten ver zwaring die Kok, staatssecre taris van Amelsfoort en CDA'er Brinkman deze week deden. Droogscheren Een medewerker van de Explosieven Opruimings Dienst loopt voorzichting af op een koffertje dat verdacht tikt. Het koffertje was gistermiddag door een KRO-medewerker neergezet bij het NOS- complex in Hilversum. Er bleek een scheerapparaat in te zitten dat uit zichzelf aan het droogscheer was gegaan. Gerard Krul naar GPD DEN HAAG Gerard Krul, voormalig hoofdredacteur/ad junct-directeur van Het Vrije Volk, gaat met ingang van ja nuari 1991 bij de Gemeen schappelijke Pers Dienst (GPD) werken. Krul gaat deel uitmaken van de redactie eco nomie van de GPD, een sa menwerkingsverband van veertien grote regionale dag bladen met een gezamenlijke oplage van 1,2 miljoen kranten per dag. Krul (40) stapte 1 juni van dit jaar samen met direc teur G.J. Laan op bij Het Vrije Volk. Zij waren het niet eens met de manier waarop de Ne derlandse Dagbladunie en Sijt hoff Pers met ingang van vol gend jaar een Rotterdamse avondkrant op de markt wil len brengen in plaats van Het Vrije Volk en het Rotterdams Nieuwsblad. Beiden verklaar den weinig vertrouwen te heb ben in de fusie. Zij kondigden toen aan in alle vrijheid aan een nieuwe eigen krant te wil len werken. f) 070 - 3 190 882 In samenwerking met het Hilton hotel en het Muziektheater in Amsterdam kunnen wij u het volgende arrangement aanbieden HET KYLIAN-PROGRAMMA NEDERLANDS DANSTHEATER 2 FEBRUARI 1991 treedt het Nederlands Danstheater en het Nederlands Danstheater 2 voor u op met 4 Kylians, oud en nieuw met elk een totaal verschillende stijl en sfeer. No More Play- indringend en eigentijds expressief Sechs Tanze- brutaal en humoristisch De Psalmensymphonie- spannend en tijdloos Nieuw stuk r«r<w Inclusief bij alle voorstellingen: een overnachting in een tweepersoons kamer uitgebreid onbijtbuffet welkomstdrankje entree/ticket voor de voorstelling Inlichtingen en boekingen telefonisch onder nummer 070-Ï190882. maandag t/m vrijdag van 09.00 - 16.00 uur of persoonlijk bij de Haagsche Courant/dagblad Het Binnenhol Spuistraat 71 /hoek Spui, Den Haag en bij de Coudsche Courant, Markt 26, Gouda. 'SIJTHOFF PERS Sprits-bakkers profiteren van beperkt legerrantsoen EDE Banketbakkerij Nobo BV in Ede is jaar lijks goed voor de produk- tie van 300 miljoen sprit sen. Hoeveel? „Met 300 miljoen spritsen kun je over een afstand van 200 kilometer een muur bou wen van een meter hoog. Of, als je ze achter elkaar ligt, een lijn trekken van 17.000 kilometer, bijna de helft van de omvang van de aarde", verduidelijkt commercieel directeur Harrie Lever. Op de kop af vierhonderd jaar geleden deed het verschijnsel sprits zijn intrede; het oudst bekende recept staat in een kookboek uit 1590. Het Edese bedrijf Nobo zorgt voor het grootste aandeel in de 16 kilo spritsen die in Nederland per hoofd van de bevolking per jaar wordt verorberd. „Ter vergelijking: in de Verenigde Staten wordt per hoofd van de bevolking 7 kilo sprits gege ten, in Duitsland wordt 8 kilo weggewerkt". Nobo bv is groot geworden met het bakken van spritsen. De grondleggers van het be drijf, bakker P. Nolens en zijn zwager A. van Bochhove za gen in 1935 wel iets in het fa brieksmatig produceren van koeken. Het tweetal ging aan de slag in het dorp Ederveen in de gemeente Ede. Nolens en Van Bochhove stonden daar mee in de voorhoede van de groep ondernemers die zich op de Nederlandse koekmarkt be gaf. Belangrijkste afnemers? De duizenden militairen in de kazernes in en om Ede. De manschappen zaten te sprin gen om een afwisseling van het 'rats, kuch en bonen- In 1980 werd het produkt sprits vernieuwd. „De smaak werd aangepast, de verpak king gemoderniseerd en er werden variaties aangebracht. Tien jaar geleden werden sprits met een laagje chocolade geïntroduceerd. De vernieu wing werd ondersteund met een grootscheepse reclame campagne", aldus Lever. Niet zonder effect: Nobo voerde het drieploegen-systeem in om aan de vraag naar spritsen te vol doen. Nobo heeft driehonderd medewerkers in dienst om de koekstroom op gang te hou den. Commercieel directeur Lever: „Ons personeel is ver deeld over onze vestigingen in Ede en in het Zeeuwse Tholen. In Tholen maken we bokken- pootjes, in Ede de jamkoekjes, de spritsen en alle sprits-va- rianten. Wat een sprits tot een echte sprits maakt? De recht hoekige vorm, de golfjes op de koek, de ambachtelijke goud gele kleur en de brosheid. Dat maakt een sprits tot een Nobo- sprits". Luchtpassagiers blijven brandstoftoeslag betalen DEN HAAG Ook deze zo mer zullen reizigers per vlieg tuig een brandstoftoeslag moeten betalen. Als de situatie in de Golf en de daarmee sa menhangende prijzen van ke rosine zich zo wijzigen dat de toeslagen kunnen komen te vervallen, hoeven de passa giers de toeslag niet te betalen. Dit heeft de Algemene Vere niging van Reisorganisatoren (ANVR) gisteren meegedeeld. De ANVR noemt de kans dat de toeslagen komen te verval len „niet irreëel". Tussen half en eind januari zal de passa giers worden meegedeeld of zij wel of geen toeslag hoeven te betalen. De prijs voor de vlieg tuigbrandstof kerosine blijft hoog. De olieproduktie is wel opgevoerd, maar kan de toene mende vraag van defensiezijde niet aan. Ook brengen andere olieprodukten minder op. B en W bereid tot snelle opheffing van Den Haag DEN HAAG B en W van Den Haag zijn bereid tot spoe dige opheffing van hun ge meente. Zodra een recht streeks gekozen Agglomeratie- raad functioneert, aldus het college, „kan worden bezien of Den Haag moet worden opge splitst in een nader te bepalen aantal (deel)gemeenten". Burgemeester Havermans voegt hieraan toe dat wat hem betreft de gekozen Aggloraad vanaf 1994 aan het werk mag. Dat betekent dat Havermans in beginsel bereid is de ophef fing van Den Haag al over vier jaar ter hand te nemen. De bereidheid van B en W om Den Haag op te heffen komt naar voren in een schrijven aan de betrokken gemeente raadscommissie waarin de wenselijkheid van een recht streeks gekozen Agglomeratie- raad centraal staat. Dit nieuwe lichaam zou het grondgebied moeten besturen dat nu ressor teert onder de gemeenten die samen het Gewest 's Graven- hage vormen: Den Haag, Rijs wijk, Voorburg, Leidschen- dam, Wassenaar, Zoetermeer en Nootdorp. Het Haagse college presenteert het voorstel tot spoedige vor ming van een rechtstreeks ge kozen Aggloraad als commen taar op de voorstellen zoals die zijn geformuleerd in het rap port „Regionale problemen, regionale oplossingen", van de Rotterdamse onderzoekers prof, W. Derksen en dr. E. ten Heuvelhof. De Aggloraad in de vorm zoals door deze on derzoekers is voorgesteld, is volgens het college „in de eer ste fase" acceptabel. Maar dan moet die raad wel worden toe gerust met „reële gemeentelij ke en provinciale bevoegdhe- Deze moeten in de plaats ko men van het door de onder zoekers voorgestelde systeem van schadeloosstellingen voor gemeenten die door bepaalde besluiten van de Aggloraad worden gedupeerd. „Dit laatse is geen efficiënte vorm van bestuur en zal in de praktijk niet werkbaar blijken", aldus het colege. Werkende vrouwen niet belemmerd door financiële regelingen DEN HAAG Er bevinden zich in de regelingen die in Nederland op financieel en fis caal terrein bestaan geen „one venredige belemmeringen" voor een grotere deelname door vrouwen aan de arbeids markt. Dat is de conclusie van een onderzoek dat de staatsse cretarissen Ter Veld van socia le zaken en Van Amelsvoort van financiën hebben laten verrichten. Zij hebben het on derzoek verricht op verzoek van de Tweede Kamer. Daar bestond de indruk dat er tal van regelingen zijn die het voor getrouwde vrouwen fi nancieel onaantrekkelijk ma ken een baan te accepteren. Volgens beide staatssecretaris sen hebben de bestaande rege lingen vooral tot doel om de huishoudens met de laagste in komens te beschermen.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3