„Houding Roemenen maakte meer indruk dan ATP-punten" „Competitie moet weer aantrekkelijk worden" finale MICHAEL VAN DEN BERG OP WERELDRANGLIJST: Erkenning Ontspanning Onvrede Zware klus Onder redactie van Kees van Resteren Vreugde Quick Boys is weer terug aan de top. Na een wat haperende start in het begin van de competitie draait de blauwwitte ma chine weer op volle toeren. Na het verlies van IJsselmeervogel namen de Katwij ken de leiding in de eerste klasse A. Alle reden voor een klein feestje dus. Maar de toeters en vlaggen verdwenen al snel weer in de kasten van Nieuw Zuid. De les van vorig jaar ligt nog vers in het geheugen. Zelfs een Katwiikse ezel stoot zich niet tweemaal aan dezelfde steen. Van Slag Arie Kurver, de trainer van Rijnsburgse Boys. is de laatste tijd wat van slag. Afge lopen zaterdag sloop hij na het onluiste rende verlies tegen Bennekom via een achterdeur de kleedkamer uit. Hiermee ontliep Kurver de confrontatie met de verzamelde pers. Wij van Hutspo(r)t be grijpen deze houding van de anders zo spraakzame oefenmeester wel. Het valt ook niet mee om iedere week de moed et- in te houden. De woorden ziekenboeg en vormverlies moeten Kurver langzamer hand de neus uitkomen. Op sommige momenten valt er na een nederlaag ook niets zinnings meer te zeggen. Kurver be-' greep dat en zweeg in alle talen. Aandacht Er zijn mensen die soms nog gillend wakker worden van de herinneringen aan hun zwemjuf. Haar strenge blik en schelle stem bezorgden menigeen de ril lingen. Dat negatieve beeld is de laatste jaren wat bijgesteld. De grote aandacht van de jonge zwemmers voor de uitleg van hun trainster tijdens de clubkampi oenschappen in zwembad De Zijl is daar misschien nog wel het meest sprekende voorbeeld van. Handschoenen Koning Winter regeert weer met straffe hand over ons land. Ook op de voetbal velden is dat te merken. De handschoe nen en slidingbroeken zijn weer uit de kast gehaald. Alleen de keuze van som mige attributen wekt soms enige verba zing. De handschoenen van Feyenoord- aanvoerder John Metgod in het duel te gen Ajax waren een typisch voorbeeld van hoe het niet moet. Wie zo op het veld verschijnt, staat voor het fluitsignaal al met 1-0 achter Raboen Af el bi Raboen is weer terug op de voet balvelden. Na zijn roerige afscheid van Quick Boys is ae emotionele Hagenaar ingehuurd om het zwalkende Wilhelmus voor de hoofdklasse te behouden. Na de eerste wedstrijd van de Voorburgers toon de Raboen zich niet al te enthousiast over de ambiance en kwaliteit in de hoogste zondagsklasse. Het viel hem alle maal een beetje tegen. Maar dat had Ra boen van te voren kunnen weten. On danks zijn haat-liefde-verhouding met het Katwijkse publiek zal hij dit jaar nog vaak met enige weemoed terugdenken aan de unieke voetbalsfeer op Nieuw Zuid ZATERDAG 15 DECEMBER 1990 PAGINA 29 WARMOND/LEIDEN - Michael van den Berg heeft een jaar lang met een bescheiden budget gepro beerd een plaatsje op de wereld ranglijst te verwerven. In Roeme nie werd het doel eindelijk verwe zenlijkt. De vreugde is echter ge temperd, want de thans daar heer sende echte armoede heeft op de Koudekerker grote indruk ge maakt. De motivatie blijft onver minderd. Door nog gerichter te gaan trainen denkt de Dekkerspeler ook de volgende horde te kunnen nemen. Roemenië heeft indruk gemaakt op Mi chael van den Berg. De twee ATP-pun ten, die hij in het satelietcircuit verover de, lijken maar bijzaak, als de Koude kerker zijn ervaringen met dit voormali ge Oostblokland de revue laat passeren. „Ik ben duidelijk geschrokken van de omstandigheden, waaronder de Roeme nen nu moeten leven. Je hebt er hier in Holland geen voorstelling van, maar de werkelijkheid is triest, zo triest. Er is een enorme inflatie, het geld is werkelijk niets waard. Maar iets kopen kun je ook niet, want er is gewoon niets te krijgen. Vijfhonderd man voor een winkel is geen uitzondering. Maar desondanks blijven de mensen heel vriendelijk en helpen ze je waar nodig". Een land op de rand van bankroet en dan toch een reeks van 10.000-dollar- toernooien lijkt in schrijnende tegen spraak met elkaar. Het circuit werd en wordt ook volgend jaar opgezet door in het Westen gesettelde Roemenen. „Man nen als Ion Tiriac en Ilie Nastase zorgen voor de financiën om die toernooien te organiseren", licht Van den Berg toe. „Zij willen dat het land over de gehele wereld ook als sportnatie erkenning krijgt. In de kwalificatie vechten die Roemenen zich dood. Ik heb meege maakt dat ze maar één racket hadden en die werd voor elke wedstrijd opnieuw bespannen. Als je hier overleeft, haal je ook je punten. Ik heb veel op mijn een tje moeten doen, maar die begeleide en verwende bondspikkies hadden hier toch afgehaakt, want een zwak circuit met Roemeense toppers als Pecariu en Pavel, die Europees jeugdkampioen is, was het bepaald niet." Ook de 22-jarige Van den Berg zocht er kenning in Roemenië. „Ik heb voor ten nis gekozen, hoewel ze tegen mij altijd zeiden, dat ik maar beter kon gaan bas ketballen. Ik ben er een jaar intensief mee bezig geweest. Ik was die fulltimer met een laag budget, die elke cent nog maar eens een keer omdraaide voordat hij hem uitgaf. Ik voel dat ik er nu bij hoor". De twee ATP-punten, die een overigens nog bescheiden plaats op de wereldrang lijst betekenen, werden in Timisoara en Brasov binnengehaald. In Cluj door stond Michael van den Berg de kwalifi catie niet. De twee singlezeges in het hoofdtoernooi leverden de lange Koude kerker een stek op in de afsluitende Masters, die in Boekarest werden ge speeld. Het toernooi in de Roemeense hoofdstad leverde verlies in de eerste ronde op. Met 5-7 in de derde set tegen de Joegoslaaf Cica kwam een eind aan het Oosteuropese tennisavontuur dat De ontspanning in de Oosteuropese po litiek heeft Roemenië niet de welvaart gebracht, waarop werd gehoopt. Michael van den Berg vertelt juist met spanning meer over zijn verblijf van ruim vier weken achter het inmiddels geslechte ij zeren gordijn. „De armoede is zo groot dat 99 procent van de vrouwen poten- tiëel prostituée is. Wij westerlingen heb ben het heel goed, maar daar willen ze vooi» een beetje geld zo met je mee. Nu was ik daar niet voor dat soort ontspan ning, maar triest was het allemaal wel. We hebben trouwens een keer de auto's bij een tankstation geteld. Dat waren er 648 en alleen als je dollarcoupons had, mocht je voordringen. En het ontbijt, dat niet werd geserveerd omdat er dom weg geen brood was, ach, daarvan laat je de terugbetaling ook maar achterwege". Roemenië heeft voor de eerste teamspe ler van Dekker Warmond wel een stuk ontspanning gebracht. „Ik weet nu dat ik twee punten heb. Dat betekent dat ik voor mijzelf ook weet dat ik er doorheen kan komen. Een paar keer zat ik net niet in de hoofdtoernooien en de ene keer dat dat wel lukte, lootte ik net tegen de als eerste geplaatste. Dan komt toch de spanning van het puntloos zijn, terwijl ik nu weet dat ik er na deze twee ook meer zal en ga halen. In het dubbelspel had ik deze zomer in Hongarije al pun ten gehaald. Samen met Mike Ooster veen kwam ik daarmee in het hoofdtoer nooi. Je speelt meer potjes, je zit langer in de week in het toernooi en dan ga je vanzelf beter presteren. In Roemenië Michael van den Berg toonde zich door de plaats op de wereldranglijst. heb ik door die vier halve finales met Mike tien dubbelpunten erbij en ben ik op de ranglijst tot rond de plaats 500 ge stegen". De samenwerking tussen Michael van den Berg en zijn coach Berry Janse stamt reeds van een in 1987 door het Dekker tenniscollege georganiseerde trip naar Italië. De speler-coach-relatie wordt ook komend jaar voortgezet, zeker nu reisgenoot Miice Oosterveen bij de Was- senaarse trainer onderdak heeft gevon den. Voorlopig staat een periode van training op het programma. In de privé- Roemeense leefomstandigheden meer les worden de oneffenheidjes van de toernooiperiode weggeschaafd. Naast bij het toch tamelijk commerciële Dekker wordt voor het groepswerk ook bij ten- nisscholen in Amsterdam en Rotterdam een gastvrij onderdak gevonden. De fit ness heeft een plaatsje in het rooster ge kregen. Coach Janse zoekt de toernooien uit. Een flinke klus, want toelating is zo moeilijk dat regelmatig overleg nodig. Voorlopig lijken Franse A-toernooien de voorkeur te krijgen boven al te woeste plannen. „Ik wil inderdaad nog gerichter gaan •nponeerd dan over het bereiken van een FOTO: HENK SNATERSE trainen en ook een scherper toernooipro- gramma hebben, zodat je ook succes kunt hebben", stelt Van den Berg. De Dekkerspeler, die het van hard werken en een groot incasseringsvermogen moet hebben, lijkt op de weg omhoog te zit ten. „Je kunt een eind komen zonder buitenaardse kwaliteiten", merkt Van den Berg tenslotte op. De wel erg aardse realiteit van de vier toernooien in Roe menië heeft die mening van de laatste der Leidse toptennis Mohikanen alleen nog meer versterkt. PETER KLEIN In de nieuwe opzet van de atletiek- competitie zal het aantal deelnemers per onderdeel worden beperkt. FOTO: HENK SNATERSE we voorstel. Bij AVV'36 hebben wij de afgelopen jaren hard gewerkt om een sterke tweede en zelfs derde man neer zetten. Maar voor deze atleten is het eni ge perspectief de tweede en misschien wel derde ploeg". Een ander punt van kritiek in Alphen op de nieuwe plannen is de geringe promotie van de minder populaire atletiekonderdelen. Toch ziet men bij AVV '36 ook positie ve kanten aan de wijzigingen. Boere: „Onze huidige tweede ploeg heeft op dit moment een voornamelijk recreatief ka rakter. Dat zal volgend seizoen zeker veranderen. Door deze versterking kan onze tweede ploeg zich gaan mengen in de strijd om het kampioenschap van het district". Een ander pluspunt voor de Alphenaren is het toevoegen van het on derdeel kogelslingeren. Wim Schoema- ker kan als slingeraar voor zijn club van grote waarde zijn. Bij de Bataven in Leiden heerst enige te leurstelling over hét feit dat men niet naar de landelijke competitie is gepro moveerd. Technisch coördinator Cees Hoogeboom: „Onze overgang van de oude derde klasse naar de oude tweede klasse, die we afgelopen zomer met de Bataven hebben weten te bereiken, heeft door de nieuwe opzet al zijn waarde ver loren. We blijven de enige atletiekclub in de districtscompetitie. Al zal de com petitie zwaarder zijn dan vorig seizoen. Hoogeboom blijkt bij nadere bestude ring van het wedstrijdprogramma toch nog positieve kanten aan de nieuwe op zet te ontdekken. „De traditioneel zwak ke Bataven-nummers (werpen, springen) zijn, net als in de landelijke competitie, beperkt tot slechts een deelnemer. Ter wijl de dubbelslagen op de loopnum mers niet helemaal verdwenen zijn. Dat kan zeker in ons voordeel werken". Bij ATLETIEKCLUBS CONTENT OVER NIEUWE OPZET LEIDEN - De degradatie van de atletiekverenigingen AV Holland uit Leiden en De Spartaan uit Lisse is drie maanden na dato op een bijzondere manier teruggedraaid. De Unieraad van de KNAU ging met een zeer krappe meerderheid (20 tegen 18) akkoord met een ge wijzigde competitieopzet. In dje opzet is in de landelijke eerste di visie (voorheen eerste klasse) voor twee clubs meer plaats dan dat er tot dit jaar mochten meedoen. Daardoor hoefde er dit jaar slechts een ploeg in plaats van drie të degraderen. AV Holland en De Spartaan - de beste twee van de drie verliezers van de dergradatiefinale van dit jaar - profiteren van deze regeling. De kritiek op de competitie van de atle- tiekclubs is al enkele jaren hoorbaar. De nieuwe opzet wil aan deze geluiden tege moet komen. De wedstrijden worden in de nieuwe plannen aanzienlijk korter. Deelnemers zullen beperkter worden in gezet. In de oude opzet waren twee atle ten per onderdeel actief. Het komende seizoen houdt slechts een atleet de eer van zijn club hoog. De beperking van het aantal atleten heeft niet alleen met de tijdsfactor te maken. De wedstrijden moeten met mindër atleten aantrekkelij ker worden voor het publiek en de me dia. Want die waren de laatste jaren een beetje uitgekeken op de verrichtingen van de sporters. De reacties van de regionale -atletiek- clubs op de beslissingen van de Unie raad van KNAU zijn over het algemeen positief. Toch heeft men ook wel wat be denkingen tegen de gewijzigde competi tieopzet. Vooral het beperken van het aantal atleten is enkele clubs in een ver keerde keelgat geschoten. Bestuurslid Gerard Boere van AAV'36 uit Alphen verwoordt de onvrede als volgt: „We zijn helemaal niet gelukkig met dit nieu de Bataven heerst dan ook een gematigd optimisme over de kansen in de dis trictscompetitie. Hoogeboom: „Promotie naar de landelijke competitie is het ko mende seizoen ons streven". Daarvoor moeten de Bataven wel na de twee dis trictsvoorronden in de districtsfinale bij de eerste twee eindigen om naar de lan delijke (promotie) finale te mogen. Na een rampzalige jaar op sportief ge bied is men bij AV Holland vooral ge lukkig met het feit dat het aantal deelne mers is teruggebracht van twee naar een. De Leidenaars hadden al jaren moeite om de ploeg in de breedte sterk genoeg te bezetten en dat zou dit jaar niet veel anders zijn geweest. Voorzitter Cor Brandwijk erkent dat de nieuwe opzet op geen beter moment kon komen. „Als we weer twee man hadden moeten op stellen dan had het een hele zware klus geworden. Maar als we hard genoeg wer ken denk ik dat het dit jaar toch wel be ter zal gaan". De Spartaan in Lisse is blij met de nieu we kans. De ploeg was mede door veel pech gedegradeerd. Ploegleider Wim van de Krogt reageert dan ook enthousiast. „Deze opzet komt in de buurt van het bedrijven van topsport en dat komt de wedstrijd ten goede. De motivatie van de deelnemers zal dan ook zeker toene men gezien het feit dat we nu met gepro moveerde AAV'36 uit Alphen met een aantal regioclubs bij elkaar in dezelfde divisie zitten". Het is nog maar de vraag of het optimis me in Leiden en Lisse gerechtvaardigd is. De resultaten van het afgelopen sei zoen, vooral van AV Holland, waren erg matig. Tegen dezelfde teams die volgend jaar weer hun tegenstanders zullen zijn, waren beiden kansloos. Het lijkt dan ook tijd dat binnen de regionale clubs structurele veranderingen plaats gaan vinden. Anders lijkt degradatie naar de tweede klasse onafwendbaar. £eidóe6ou/ia/nt

Leidse Courant | 1990 | | pagina 29