Inkoop medicamenten kan maanden duren Soma/tit finale Marchal 2 4 5 9 13 25 27 28 32 Appelen en peren Loods houthandel in de as Winkels open I' 14 Dagen Gratis £eiclóe6outti/nt Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 112300 AA Leiden, telefoon 071 -122 244, fax 071 -134 941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. Zaterdag 15 december 1990 82ste jaargang no. 24907 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers f. 1,35 Vandaag wolkenvelden en plaatselijk wat regen. Middag- temperatuur ongeveer 3 gra den. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. VAN ROY c.s ADVOCATEN Rapenburg 55, 2311 GH Leiden. Tel. (071) 122362 Jen las in blikken julashsoep Unox adviseert haar consumen- om bepaalde blikken goulashsoep te gebruiken omdat er mogelijk in kan zitten. Het betreft goulash- met een inhoud van 80 cl (beter ■nd als literblik), met de datumcode in de bodem. De oorzaak van het dent heeft Unox nog niet kunnen stellen. Winkeliers wordt verzocht iroorraad van dit produkt terug te ien. Consumenten kunnen het blik e bodem met datumcode p283 onge- ikeerd terugsturen naar Unox, Ant- irdnummer 10095, 5340 VB in Oss. if zaterdagmiddag één uur wordt consumenteninformatie het tele- lllj mummer 033-671231 opengesteld. Caissière steelt half miljoen AMSTERDAM Een 27-jarige caissière van een supermarkt in Amsterdam is aangehouden op verdenking van het stelen van ongeveer een half miljoen gulden uit de kassa van het bedrijf. Ook haar echtgenoot is gearresteerd. Hij wordt verdacht van het aanzetten tot de diefstallen en heling. Volgens de politie bracht de caissière, die al tien jaar in dienst van het bedrijf was, het supermarktconcern de afgelopen vijf jaar financieel in de problemen. Verschillende filialen moesten door haar toedoen zelfs worden gesloten. Niets hielp, tot enkele weken geleden de verdenking op haar viel. Een onderzoek le verde het onomstotelijke bewijs, aldus de politie. De caissière maakte buiten hun medeweten gebruik van de vas te klanten die geen winkelbon vroegen. Zij sloeg de door hen gekochte waren niet op de kassa aan, maar noteerde dat op een eigen blocnote. Telkens als zij het bedrag de moeite waard vond plunderde zij de kassa, aldus de politie. De flat van het echtpaar was zeer luxueus ingericht. De politie heeft de dure gebruiksgoederen, zoals een telvisie met super- scherm, audio- e#n videoapparatuur, in beslag genomen. Bush: Saddam moet opschieten WASHINGTON De Amerikaanse president George Bush heeft gisteren de Iraakse leider Saddam Husayn ervan beschuldigd de Amerikaanse poging om vredesonderhandelingen over de Golfcri sis op gang te brengen te traineren. „Mijn aanbod om een reuzestap te zetten voor de vrede was natuurlijk niet bedoeld om deel uit te gaan maken van Saddam Husayns manipulaties. Als de vrede de Iraakse leider ernst is, moet hij opschieten en iets verstandigs doen", aldus Bush vlak voor zijn vertrek naar Camp David. Bush zei dat hij Irak vijftien data had aangeboden terwijl Saddam slechts tot een aanbieding van ééntje, namelijk 12 januari, kwam. Deze da tum is verworpen door de VS omdat hij te dicht is op 15 januari, de dag dat het ultimatum van de Veiligheidsraad verstrijkt en Irak zijn troepen uit Kuwayt moet hebben teruggetrokken. Bush wekte de indruk dat hij desnoods van het hele overleg wil afzien. Nu het merendeel van de baggeraars Irak 1 :t verlaten en de overigen op het punt staan dit te doen zal hei kabinet op korte termijn een nieuwe sanctiebeschikking tegen Irak afkondigen. Het betreft niet-financiële dienstverlening aan Irak, zoals baggerwerk. Pagina 5: Oorlog in Golf lijkt dichter bij dan ooit 35.000 kilo vuurwerk in beslag genomen DEN HAAG Het Korps Controleurs Gevaar lijke Stoffen (KCGS) heeft gisteravond in Ou derkerk aan de IJssel 35.000 kilo verboden vuur werk in beslag genomen. Het KGCS en de rijks politie troffen de partij, met een marktwaarde van ruim 500.000 gulden, na een tip aan in twee containers. Volgens KCGS-woord voerder Kapel is het de grootste partij vuurwerk ooit in Neder land in beslag genomen. Het vuurwerk bestond onder meer uit strijkers die een volume van meer dan de toegestane 150 decibel kunnen pro duceren en die gevuld zijn met een metaalhou dend gas. Vuurwerk in Nederland mag alleen zwart buskruit bevatten. Het gevonden vuur werk is afkomstig uit Duitsland en China en was volgens de politie bestemd voor verschillende plaatsen in Nederland. HULPACTIE AAN SOVJETUNIE: DEN HAAG Het kan nog maanden duren voordat Nederland de -aagde medicamen ten aan de Sovjetunie kan leveren. Dat zegt het Rode Kruis, die be reid is zijn deskundig heid op het gebied van inkoop en verzorging beschikbaar te stellen. .Afhankelijk van de soort medicamenten die nodig zijn moet je toch enkele maan den rekenen voor de aan maak ervan. Antibiotica, in- fuusvloeistoffen of orthope dische middelen peuter je niet zomaar los", aldus een woordvoerder van het Rode Kruis. De stichting Voedsel hulp aan Russen heeft om de expertise van het Neder landse Rode Kruis gevraagd en kan reeds rekenen op de medewerking van het Russi sche Rode Kruis. Het Rode Kruis in Den Haag heeft zich gisteren bereid ver klaard die expertise te verle nen, maar zal zich verder niet met de actie bezighou den „Onze prioriteit ligt bij landen waar écht miljoenen mensen sterven van de hon ger, zoals in Afrika". Hoeveel geld er al via de openstaande gironummers is ingezameld verklapt de stichting vanavond pas aan het begin van de televisie uitzending. De programma's van radio 2 en Nederland 1 staan vandaag in het teken van de actie Help de Russen de winter door. De program ma's zijn een mengelmoes Uittocht De regeringsleiders van de EG hebben gisteren tijdens hun topconferentie in Rome besloten volgend jaar onge veer 1,7 miljard gulden noodhulp aan de Sovjetunie te verstrekken. Rond de 475 miljoen gulden zal voor di recte voedselhulp worden aangewend. De rest van het bedrag wordt in de vorm van kredietgaranties gege ven. De EG zal het volgend jaar bovendien nog eens een miljard gulden voor 'techni sche hulp' aan de Sovjetunie beschikbaar stellen. In de Sovjetunie is niet ie dereen ingenomen met de hulp. Jevgeni Kozjokin, een radicale afgevaardigde in de Opperste Sovjet, meent dat de „bij het volk impopulai re" regering van premier Ryzjkov wordt gesteund. Ook meent hij dat er een soort chantage wordt ge pleegd ten opzichte van het Westen: jullie helpen ons, of we gooien de grenzen open. Voor een uittocht uit het vroegere Oostblok houden mensen in Oost- en in West- Europa hun hart vast. In de Sovjetunie is de liberalise ring van het in- en uitreizen die op 1 januari 1991 zou in gaan uitgesteld. Sovjet-president Michail Gorbatsjov heeft gisteren een decreet uitgevaardigd waardoor de beslissingen van lokale overheden en re publieken ongedaan worden gemaakt die de reguliere Een wagon met voedsel wordt geleegd in Vyborg in de Sovjetunie vlakbij de Finse grens. Uit Nederland komt hoofdzakelijk medische hulp. FOTO: AP voedselvoorraad in steden als Moskou en Leningrad op peil te brengen. voedselvoorziening door kruisen. Ook worden staats bedrijven verplicht dit jaar en het eerste kwartaal van 1991 hun leveringscontrac ten na te komen. Doel is de AMSTERDAM Een enor me brand heeft gisteravond een loods van de Noord-Eu- ropese Houtimport in de as gelegd. De brand brak rond zes uur uit. Drie uur later had de brandweer de brand, die woedde tussen de Bospo- rushaven en de Suezhaven, onder controle. De schade loopt in de miljoe nen. De oorzaak van de brand was gisteravond nog onduide lijk. Het vuur werd bestreden door negentig brandweerlieden, drie blusboten en acht brand weerauto's. Toen de brand weer arriveerde stond de ge hele loods over een lengte van 200 meter bij een breedte van 75 meter in brand. De vlam men bereikten een hoogte van veertig a vijftig meter. Door de inzet van vijftien wa terkanonnen en vele handstra- len kon worden voorkomen dat een naastgelegen bedrijf ook in brand raakte. De stra- lingshitte van de brand was zo groot dat de wegen langs het terrein nauwelijks te berijden waren. Aan de overzijde van het water gelegen bedrijven werden door autospuiten tegen het vuur beschermd. Er deden zich geen persoonlij ke ongelukken voor. De politie arresteerde een man die na aanwijzingen toch probeerde dicht bij de brand te komen. De inhoud van de loods be stond vermoedelijk uit hout en papier. Het nablussen nam vele uren ih beslag. irlements- rkiezingen angladesh 12 maart 1AKA De overgangsrege- ig in Bangladesh heeft giste- i voor 2 maart parlements- rkiezingen aangekondigd, de verkiezingen doorgaan, het de eerste keer worden ids Bangladesh in 1971 ge- cht werd dat er een machts- sseling komt via de stembus. dusver kwam de macht ieds door staatsgrepen of oord in andere handen. Vrije eerlijke verkiezingen wa- het voornaamste doel van togers die het aftreden van esident Hussain Muhammad ihad eisten. Na zeven we- van massale protestacties studenten en oppositiepar en droeg Ershad op 6 decem- het presidentschap over de president van het iggerechtshof, Shahabud- Ahmed. De toekomst aan uw pols RADO bij uw vakspecialist Hoogstraat 15 070-3463016 zondag 16 dec. geopend Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 uur en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122 248 en uw krant wordt nabe zorgd. Ongeregeldheden bij staking in Marokko RABAT In verscheidene Marokkaanse steden heeft de politie gisteren traangas ge bruikt om een eind te maken aan ongeregeldheden die wa ren uitgebroken tijdens een al gemene staking. Een van de vakbonden die de staking or ganiseerden, meldde dat in Fez „meer dan 25 doden" wa ren gevallen, maar de andere bond kon de melding niet be vestigen. Een regeringsfunc tionaris ontkende dat er men sen waren omgekomen. Wel waren ongeveer dertig politie agenten verwond door stenen die. waren gegooid door stu denten. De staking was door twee van de drie grote Marok kaanse vakbonden uitgeroe pen om kracht bij te zetten aan hun eisen voor salarisver hogingen voor overheidsperso neel. De helft van de universi taire docenten en studenten deed mee aan de staking. Zondag 16 december 12.00-17.00 uur binnenstad Den Haag Afscheid Twee Sovjetofficieren kijken naar het vijf jaar oude Amerikaantje Crag Hall dat vol ernst salueert naar de langs marcherende troep Amerikaanse soldaten die gisteren in Berlijn deelnamen aan een afscheidsparade. Na zes jaar in de Duitse hoofdstad te hebben gebivakkeerd, keren de Amerikanen weer terug naar hun vaderland. FOTO: AP Weinig medestanders voor Lubbers en Van den Broek ROME Premier Ruud Lub bers en minister van buiten landse zaken Hans van den Broek hebben in Rome nog maar weinig openlijke mede standers kunnen vinden voor hun standpunt dat president Mitterrand en bondskanselier Kohl op de verkeerde weg zijn met hun voorstellen voor de Europese Politieke Unie. Bel gië en Luxemburg hebben geen probleem met de brief die het Nederlandse tweetal gisteren bij de Europese top conferentie in Rome op tafel heeft gelegd. Maar in Belgi sche diplomatieke kringen zegt men wel dat Nederland wat hard van stapel is gelopen. Irritatie bestaat er bij de Bel gen ook over het feit dat Den Haag het kennelijk niet nodig gevonden heeft om tevoren met Brussel te overleggen. 32 PAGINA'S Middeleeuwse devotie rond geboorte van Christus Nooit meer poekelen Gladio achter plan voor coup in Italië Wanprestatie met dubbelrood winnend Feyenoord Pancras-West laaiend over plan Kaasmarkt Flora-voorzitter ageert tegen j hoog btw-tarief voor sierteelt I I Koen Wauters als Hollandse Romeo tussen Indisshe Nederlanders Frans van Steenis kan niet zonder Den Haag Van Velzen: Volksverhuizing dreigt als we Oost-Europa in de steek laten Tropenmuseum pakt depot uit GEESTELIJK LEVEN/OPINIE2 BINNENLAND 3/4 BUITENLAND5 ECONOMIE7 SPORT 9/11 LEIDEN/REGIO13/15/17 KUNST/RTV19 AUTONIEUWS21 RTV PROGRAMMAS22/23 WEER/PUZZEL/MENU23 Appelen kunnen nimmer met peren worden vergele ken. Maar hun oogsten natuurlijk wel. Dat gebeurt vandaag dan ook in de Leidse Courant, waaruit blijkt, dat het met de peer belangrijk minder goed gaat dan met de appel. De perenoogst is zelfs met ruim 20 procent gedaald. De laatste vijf jaar zijn er zelfs niet zo weinig peren geoogst als nu. De ap pelen doen het daarentegen best. Er waren er weer meer dan vorig jaar. En dat, terwijl de verwachtin gen voor beide oogsten toch somber waren. Appe len en eieren hebben in zoverre iets met elkaar te maken, dat een veertiendaags proefabonnement op de Leidse Courant zelfs ddt nog niet kost. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 Naam: Voorl.: I I I I I I I I I I I I I Straat: J Postcode/Plaats: I Telefoon: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar I de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag i OF BEL: 071 -122 244 (LO) I Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd. II

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1