Sowamt* Pancras-West laaiend over plan Kaasmarkt ALLER LEADS) STAD OMGEVING/RTV "^ommissie Roofs zoekt onderdak voor studenten uit buitenland WEEK EINDE HAD LODEwaK. BOUWPLANNEN? Een cadeau van formaat ËeïdóaQowuvnt ZATERDAG 15 DECEMBER 1990 PAGINA 1&<- idenaar medeplichtig miljoenen-oplichting BOSCH/LEIDEN Een 53-jarige Leidenaar en een 41-jarige iner van Heesch zijn gisteren ieder door de rechtbank in Den h veroordeeld tot zestien maanden gevangenisstraf waarvan voorwaardelijk. De man uit Heesch gaf leiding aan een grote hting die zich afspeelde van 1985 tot 1987. Dat leverde bijna niljoen gulden op. Als directeur van een public relations-bu- liet hij adverteerders werven voor advertentie-vitrines. De engst zou voor het Rode Kruis zijn, maar de instelling kreeg its 2.6 procent van de omzet. .eidenaar werkte bij het Rode Kruis. De instelling wilde van jbrengst uit de advertentiekasten het schip Henri Dunant in lart houden. De Leidenaar bracht op zijn werk het adverten- rine-plan ter sprake en drukte het door. Hij heeft verklaard ij betaald werd door het PR-bureau. Een 34-jarige man uit Oss )ok enige tijd directeur van het PR-bureau was. werd niet vervolgd omdat de behandeling buiten zijn schuld 'onrede- lang op zich liet wachten. Sleutels voegt woningen samen LEIDEN Woningbouwver eniging De Sleutels wil 92 wo ningen aan de Damlaan, Lage Morsweg en Morslaan verhelen. Dat betekent dat van een bo ven- en een benedenwoning een eengezinswoning wordt ge maakt. De woningbouwvereni ging begint volgend jaar aan deze operatie die een aantal ja ren gaat duren. De duplexwo- ningen zijn in de jaren vijftig oorspronkelijk gebouwd als een gezinswoning. Vanwege de hoge woningnood werd toen besloten de woningen te splitsen. Nu vindt de vereniging de wonin gen niet meer geschikt voor be woning door twee huishoudens. Chemisch afval wordt volgend jaar in heel Leiden opgehaald LEIDEN De gemeente wil het klein chemisch afval vol gend jaar in de hele stad ophalen. Onderzocht wordt of het ophalen van het afval dan kan gebeuren in samenwerking met De Zijl Bedrijven. Op dit moment draait een proef in de Stevenshof, de For- tuinwijk en Pancras-Oost. De resultaten van dat experiment zijn goed. Wanneer de mensen het afval zelf moeten bren gen wordt er minder opgehaald. Bij een huis-aan-huis actie wordt drie maal zo veel chemisch afval aangeboden. De eni ge chemo-kar die de gemeente tot dit moment rijk is doet gemiddeld eens per maand de proefgebieden aan. Als het af val in de hele stad opgehaald wordt moet er een tweede wa gen bijkomen. Elke woning dient dan ook een speciale che- mobox te krijgen, waarin het afval bewaard kan worden. De kosten voor die boxen bedragen tien a vijftien gulden per stuk. Wethouder H. de la Mar kon niet zeggen of de bewo ners om een eigen bijdrage zal worden gevraagd. Studie naar wensen voor regionaal openbaar vervoer LEIDEN/REGIO De gemeente Leiden en de NZH beginnen met een studie naar de openbaar vervoer- sproblematiek in de Rijn-en Bollenstreek. „OV X 2 Rijn- en Bollenstreek" is de naam van het project. Binnen een half jaar moet een rapport klaarliggen met daarin de wensen voor de regio Doel is het open baar vervoer zo verbeteren dat er in het jaar 2010 twee keer zoveel reizigers gebruik van maken. Ook moet een vervoerregio Rijn- en Bollenstreek worden opgericht Daarin gaan 29 gemeenten, de NZH, Cen traal Nederland en Westnederland en de NS samen werken. Ingesteld worden allereerst een stuurgroep, een projectteam en een bestuurlijk platform. Gister middag kwam het bestuurlijk platform voor het eerst bij elkaar. Voorzitter van de stuurgroep is de Leidse wethouder J. Walenkamp, deelnemers zijn de wethou ders van verkeer en vervoer in Katwijk en Alphen aan den Rijn en de algemeen directeur van de NZH. Weer fietsers bekeurd op Haarlemmerstraat LEIDEN Ongeveer 30 fietsers heb ben gistermiddag bekeuringen gekregen omdat ze in het voetgangersgebied van de Haarlemmerstraat reden. De Leidse politie houdt daar extra controles. De afgelopen week zijn in totaal ongeveer 90 bekeuringen uitgedeeld. De politiewoordvoerder zegt de indruk te hebben dat de regels voor het inrij den van de Breestraat geleidelijk iets beter worden nageleefd Gistermiddag zijn opnieuw auto's teruggestuurd die de straat vanaf het Kort Rapenburg in draaiden De mogelijkheden daarvoor zouden echter beperkt zijn omdat an ders een chaos kan ontstaan op het Kort Rapenburg. 4ason ikkumi slderop >J irking ,EIDEN Wijkveréni- ;ing Pancras West is laaiend" over de plan van de gemeente roor de Kaasmarkt. Vol lens de buurt verwordt Ie inspraak tot „lach- vekkende, folkloristsche lanspasjes". Daarom is net onmiddelijke ingang iet overleg met de ge- leente stopgezet. Dat chrijft de buurtvereni- ;ing in een brief aan het illege van B en W. 'ancras-West is verbolgen 'i mdat zonder overleg aan ureau Koolhaas de opdracht gegeven om een stede- ouwkundige plan voor de Kaasmarkt te maken. De voormalige voorzitter van de wijkvereniging en architect E. van Reijzen maakte op ei gen initiatief een voorstudie voor de Kaasmarkt. Dit om de buurtbewoners een con creter, visueel beeld te geven van de bouwmogelijkheden op dat plein. „Ter lering ende vermaak", zoals Van Reijzen dat zelf noemt. „Ik wilde daarme een openbare discus sie uitlokken. Met blokken op een maquette spelen zoge zegd, zonder nog met stijl- of materiaalkeuze bezig te zijn", aldus Van Reijzen die zegt te beseffen dat de gemeente niet gewend is ongevraagde plannen te ontvangen. Een eerste discussie-avond die met de buurt, Van Reij zen en vertegenwoordigers van de gemeente op 21 mei jongstleden was gepland, werd op het laatste moment door de gemeente afgezegd. Op een discussie wachten buurt en architect nu nog steeds maar in de tussentijd gaf de gemeente wel aan Koolhaas de opdracht een nieuwe studie te maken. „Op deze manier worden we niet betrokken bij het formuleren van de randvoorwaarden. Het getuigt van een minach ting voor de wijkvereniging", aldus R. van Son van die buurtvereniging die vreest dat als het aan de gemeente wordt overgelaten er weer iets leijks als de Marca- of de Sandersgarage uitkomt: „Een massief, dominerend bouw- Opschorten De buurt wil alle overleg met de gemeente opschorten tot de diverse bebouwingsvari anten met de buurt wordt be sproken. Volgens wethouder Tjeerd van Rij berusten de uitlatingen van de wijkvere niging op een misverstand: „Het is uiteraard juist de be doeling om ook het plan van Koolhaas met de buurt te be spreken. Er liggen nog een viertal andere plannen en sa men met die van Van Reijzen zullen we ze met de buurt be spreken". Voor de buurt betekent dit nog afwachten tot eind janu ari als de studie van Kool haas wordt afgerond. In de tussentijd verhuist wethou der Va Rij zelf naar de wijk Pancras-West. „Als bewoner is hij van harte welkom, als wethouder niet", aldus Van Son. J KIJK OP OOST-GROENLAND Conservator neemt afscheid met fototentoonstelling G.W. Nooter (rechts), conser vator van de afdeling Noord- Amerika en de Arctische ge bieden, heeft gisteren afscheid genomen van het Rijksmuseum voor Volkenkunde. Ter gele genheid daarvan is tot en met 13 januari 1991 in het museum een overzichtstentoonstelling te bezichtigen van foto's die Nooter tijdens zijn vele reizen naar Groenland maakte. De expositie „Kijk op Oost-Groen land" werd gistermiddag geo pend door de directeur van het Museon, W.G. van der Meiden (links). Hij blikte terug op de periode dat Nooter in het on derwijsmuseum werkzaam was. „Hij kwam in 1961 als we tenschapper in een onderstel ling die gekenmerkt werd door een zeer onderwijsachtige me thode van werk. In 1970 koos hij voor het Museum voor Vol kenkunde, voor hem het Mek ka". Een periode waarin hij zijn reizen naar Oost-Groenland met een regelmaat voort zette. Dat zorgde voor een schat aan fotomateriaal. waarvan nu slechts een deel in Leiden te bezichtigen is. FOTO. HENK VAN DEN ENDE EN Een aantal Leidse iten heeft een initiatief nen om wat aan de nij- huisvestingsproblemen 'uitenlandse studenten in n te doen. Zij hebben e commissie, Roofs. Die liet alleen op zoek naar rs maar wil ook een sig- ?ven aan het college van ,r van de universiteit dat :n structurele oplossing voor het probleem moet wor den gevonden. „De universi teit steekt veel geld in uitwis selingsprojecten, ik geloof dit jaar zelfs drie ton, maar ver geet daarna wat aan de huis vesting van de buitenlandse studenten te doen. Leiden krijgt daardoor een slechte naam bij de universiteiten in het buitenland. Daarom is Roofs ontstaan", aldus G. Boot, een van de initiatiefnemers. Boot voelt zich gesterkt in die opvatting omdat van de 190 plaatsen die dit jaar aan de universiteit zijn gereserveerd voor buitenlandse studenten er slechts 100 zijn opgevuld. „Wij willen die internationale be trekkingen van de universiteit behouden", benadrukt Boot nogmaals de reden voor op richting van Roofs. Sinds twee weken heeft Roofs een eigen kantoortje ter be schikking gekregen in het pand van het Leids Universi tair Fonds aan het Rapenburg. Van daaruit wil de commissie studenten die tijdelijk naar het buitenland gaan en dus hun kamer achterlaten, verzoeken woonruimte onder te verhu ren. Ook particulieren zullen worden benaderd. „Tot nu toe loopt het goed", aldus P. Ko- lijn, een andere initiatiefne mer. 'Hij spreekt van tien aan meldingen in de eerste twee weken. De zeskoppige com missie aangevuld met een coördinatrice streeft naar een oplossing van het al jaren lo pende probleem. Enkele me thoden zijn het schrijven van brieven aan studie-adviseurs van de diverse vakgroepen en het verspreiden van posters. Toch wil Ro'ofs uiteindelijk komen tot een structurele op lossing. Dat wordt door Boot en Kolijn onder andere gezien door de vestiging van een stu dentenhotel in Leiden. Het liefst zien ze echter nog dat alle internationale instan ties en verenigingen die met de universiteit te maken heb ben, in een pand of een cen trum worden gehuisvest. bijdragen van Kees van )en, Peter van der Hulst, Kleijn en Karin ale 'ht(l) een aangekleed adressen- k verschijnt ieder jaar ir de Leidse Universitaire nanak. Een studentenre- tie zorgt voor de aankle- En afgaande op de ver- n die na afloop de ronde i is het steeds weer een n wonder dat de pagina's r de adressenlijst vol zijn omen. Maar ook nu is het gelukt en de afgelopen k werd het resultaat trots resenteerd. actievoorzitter Saskia broek, in universitaire ïlwaa igen heet zo iemand prae- vertelde bij die gelegen- dat ook dit jaar naarstig cht is naar een „rel", it zo'n „rel" zorgt ervoor e als redactie voor de ver- telijkheid wordt behoed, nog wordt in universitaire gen gegniffeld over de Minervanen die het zo'n jaar geleden presteerde aan de binnenkant van de van de almanak de kreet laten drukken: „Iedere nt tegen de plint". Doe- op de leden van de toen piepjonge vereniging itus. Iedere bezitter van lmanak sloopte het boek- kje om te zien of het er echt stond. Dit jaar komt el niet verder dan de boze van de bewoners van studentenhuis die er op n dat ze niet onder een nelijk verouderde naam den vermeld. rht (2) lr het thema van de alma- is dit jaar „Light". En dus Hes aan de lichte kant ge- den. Hoogtepuntjes zijn in iverband de vraaggesprek- met rector magnificus J. akker en zijn opvolger L. ouwer. Daafuit valt te dat Beenakker geen ieren heeft, maar dat de van de buren wel regel- g in zijn tuin komt. Leer- er antwoordt op de vraag ij de voorkeur geeft aan of bier dat hij ze allebei ~r vindt. Voor wie dat nog niet light genoeg vindt, is er nog een fo tostrip over een liefde die ont luikt op de Universiteitsbi bliotheek (UB). Daarin figure ren Anneloes Laamaker (stu dente kunstgeschiedenis, lid van Quintus) en Lodewijk Verwey (student rechten, lid van Minerva). De vrienden van Verwey stellen hem een kratje bier in het vooruitzicht als het hem lukt „kipje" Laamaker „voor vanavond te regelen". Het verhaal heeft een happy end. Verwey krijgt zijn kratje bier op bed en hij vindt zijn kipje nog aardig ook. Ooit, naar studententenmaat- staven heel lang geleden, was zoiets nog goed voor een rel. Net zo goed als anti-semiti- sche moppen van Minervanen dat ooit waren. Kennelijk is in 1990 de restauratie van het Leidse studentenleven gevor derd tot de negentiende eeuw en is het nu algemeen geac cepteerd dat studentes als kip jes worden gezien. Vlag Noordwijk is trots op zijn blauwe vlag Zo'n onderschei ding wordt immers niet zo maar uitgereikt. Daar moet je wel iets voor doen. Voor allé duidelijkheids De blauwe vlag wordt jaarlijks toegekend aan een badplaats die beschikt over schoon zwemwater en een proper strand. Tijdens de rondvraag in de commissie voor openbare werken infor meerde J Hogervorst (VVD) deze week listig of de blauwe vlag ook geldt voor het bad- centrum Langeveld, dat enke le kilometers ten noorden van Noordwijk aan Zee ligt, maar wel degelijk bij Noordwijk hoort. Volgens de liberaal staat op het strand aan de Slag een toilet, dat wel dicht bij een riool gesitueerd is, maar niet aan de afvoer is verbonden. Wat in de w.c. wordt gedeponeerd verdwijnt rechtstreeks in de bodem. Volgens Hogervorst is die si tuatie een badplaats met een blauwe vlag onwaardig. In het geval van Noordwijk kun je nog het beste spreken over een blauwe vlag op een mod derschuit. BOA De Stichting Boycot Outspan Aktie (BOA) mag De Leidse Waag niet meer gebruiken voor haar tentoonstelling Kunst tegen Racisme. En dat zint de stichting ,niet. Vorig jaar mislukte de expositie jammerlijk omdat zij in De Burcht werd gehouden. Al thans die reden geeft de BOA eraan. Nu kun je daaraan twijfelen, de mensen weten meestal een goede expositie ÖITOOIT DURVCW HOPtrV? Strip Een scène uit de fotoroman UB-Love in de Leidse universitaire almanak 1990. Thema van de almanak is „Light". Enig gewicht valt de almanak dan ook niet te verwijten. FOTO: ALMANAK 1991 wel te vinden. Maar het argu ment dat er veel mensen langs De Waag lopen en dat de drempel daardoor laag is, snijdt hout. Daarom is de stichting een of fensief begonnen tegen het Leidse college. Zij heeft de hulp ingeroepen yan Leidse kunstenaars, vrienden en be kenden. En allemaal sturen ze braaf de door BOA gedicteer de tekst naar de gemeente. Het antwoord van de gemeen te is voorspelbaar. BOA paste vorig jaar al niet meer in 'het hedendaagse - kunst- en cul tuurbeleid van De Waag en past dit jaar dus ook niet. Maar de gemeente is bereid mee te helpen met het zoeken naar een alternatieve locatie. Het antwoord van B en W wordt door de BOA afgedaan als „onduidelijk, tegenstrijdig, onvoldoende gemotiveerd en feitelijk onjuist". De gemeente stelt een „dwingende ivoren torennorm in" en daardoor komt wat onder de bevolking leeft niet meer aan bod, aldus BOA. De alternatieve locaties die de gemeente heeft aange boden, wijst de BOA af. „De gemeente dient zich te reali seren dat er sprake dient te zijn van een optimaal klimaat voor een organisatie als de BOA om zich te kunnen ma nifesteren", schrijft de stich ting boos. Bij de alternatieve locaties waarmee de gemeente op de proppen komt, zit er echter één met zo'n optimaal BOA- klimaat. Namelijk de hal van het Leidse stadhuis. Tot nu toe is het zo dat veel Leide- naars voorbij De Waag lopen. Om vervolgens het stadhuis binnen te gaan. Koppeling De waterschappen voelen zich als een ondergeschoven kind je. Altijd ging er veel aan dacht uit naar bestuursorga nen als Tweede Kamer, pro vincie en gemeente, terwijl de waterschappen slechts mond jesmaat in het nieuws komen. Dat steekt, bleek uit de reac tie van een van de hoofdinge landen (afgevaardigde in het algemeen bestuur). De beperkte interesse is ech ter begrijpelijk, want de bin ding van de burger met het Hoogheemraadschap van Rijnland gaat doorgaans niet verder dan de jaarlijkse beta ling van de verontreinigings heffing. De agenda van de verenigde vergadering ver meldt daarnaast veelal niet meer dan het beschikbaar stellen van kredieten, de bouw van waterzuiveringsin stallaties en het geven van re acties op landelijke nota's. Za ken die de burger nauwelijks interesseren. Dat blijkt ook uit de publieke belangstelling. Zitten bij een gemeenteraadsvergadering in het gunstigste geval nog drie belangstellende burgers, bij de waterschappen staat de be stuurlijke vernieuwing blij kens de lege publieke tribune nog in de kinderschoenen. Een nieuwe Waterschapswet moet de belangstelling van de mensen gaan prikkelen. Een van de voorstellen daarin is de vertegenwoordigers van de verenigde vergadering via rechtstreekse verkiezingen aan te wijzen. Hoe de campag ne van de kandidaat-hoofdin geland er in de toekomst uit gaan zien blijft vooralsnog een vraagteken. Misschien iets in de trant van: „Stem op mij dan zorg ik dat die stin kende zuiveringsinstallatie naast uw huis gesloten wordt". Een van de weinige zaken, naast de hoogte van de verontreinigingsheffing en de nieuw in te voeren inwoner somslag (voor de beheersing van het waterpeil), waar de gemiddelde Nederlander nog warm voor wil lopen. Stilletjes wordt er aan gedacht om de eerste stemming in vermoedelijk 1995 samen te laten vallen met de verkiezin gen van de provinciale staten Al staat de Kieswet een der gelijke koppeling niet toe, he lijkt vooralsnog de meest ver standige keus. De opkomstcij fers kunnen anders wel eens heel desastreus uitvallen, want de waterschappen zijn en blijven nu eenmaal een on- geschoven kindje. Parkeren W. van der Geest, die aan de Dorpsstraat in Zoeterwoude woont, trok deze week offi cieel zijn bezwaarschrift in dat hij had ingediend tegen de uitbreiding van de super markt aan de Dorpsstraat. Het ging hem daarbij niet om de uitbreiding op zich maar lou ter om aandacht te vragen voor de parkeerproblemen. Omdat door zijn actie de Spar in de problemen dreigde te komen, trok Van der Geest zijn bezwaren in. Maar geluk kig met de hele gang van za ken is hij zeker niet. Overi gens zijn er méér bewoners die moeite hebben met de be sluiteloosheid van de politiek. Steeds schuiven de politici de problemen voor zich uit waar door de parkeerchaos alleen maar groter wordt. A. Hilgersom, ook hij woont aan de Dorpsstraat, sprak eerder deze week in de com missie ruimtelijke ordening al zijn verwondering uit over de besluiteloze aanpak. Al aan het einde van de jaren zestig was er sprake van de komst van een winkelcentrum. Zo ver is het nooit gekomen, om dat de gemeente er toen niet in is geslaagd het pand van Van der Kolk te kopen. Kort geleden is dat wel gelukt en op die plaats komen vier win kels met bovenwoningen. Er komen dan wel extra par keerplaatsen maar ook de be woners van de bovenwonin gen moeten parkeerruimte hebben. Het zal er vrijwel ze ker op neerkomen dat van een echte uitbreiding van par keerplaatsen niet of nauwe lijks sprake zal zijn, zoals de politici hopen. Integendeel, verwacht kan worden dat de parkeerdruk alleen maar zal toenemen. En toch is de ge meente verplicht ruimte te creëren, al is het alleen al voor de Spar-supermarkt die 50.000 gulden in de gemeente kas zal storten als maar „er gens in de buurt" vijf par keerplaatsen extra komen. Gelet op de weinig krachtda dige aanpak tot nu toe moet echter het ergste gevreesd worden. Immers, op dit punt slaagt de politiek er niet in de woorden om te zetten in da den. Wethouder Rob Hoge- nelst hield zich deze week in de commissie op de vlakte met de opmerking dat de par- keerproblematiek in zijn ge heel eens onder loupe moet worden genomen. Dat zal dus nog wel even duren. Tegen de tijd dat ze er in Zoeterwoude uit zijn, is autorijden zo duur geworden dat kan worden ge sproken over het opheffen van parkeerplaatsen. Origami Ellen Stavast geeft morgen van 12.00 tot 17.00 een de monstratie Origami Ja pans papier vouwen) in de bibliotheek aan de Nieuw st raat. Iedereen die dat wil krijgt ook zelf de gelegen heid om mee te vouwen. De vitrine voor verzame laars in de bibliotheek is in december gevuld met werk van Ellen Stavast. Wandeltocht Het Instituut voor Natuur en Milieu-educatie (IVN) zet morgen weer een wan deltocht uit door de Leidse Hout. Wandelaars kunnen tussen 14.00 en 16.00 uur vertrekken vanaf het Koetshuis. Koopjesmarkt De Zevensprong houdt morgen in het buurthuis 't Spoortje een koopjesmarkt. Particulieren en verenigin gen bieden dan spullen te koop aan als boeken, platen en speelgoed. De markt in (ADVERTENTIE) OP NAAR VAN OER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk Deceuninck. Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt Het geheel voorzien van Komo-certificaat. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. Vogelbeurs VOORSCHOTEN-De vogel- vereniging Avibus houdt in het clubgebouw aan de Voor- schoterweg morgen een vogel- beurs. De zaal is geopend van 10.00 tot 14.00 uur en de toe gangsprijs is één gulden. Kin deren tot 12 jaar kunnen gratis naar binnen. Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieu we abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: I I Adres: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) I I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f 75,10 Stuur als dank de luxe handdoek naar: J Naam: Adres: l Postcode/plaats:I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar 2 I I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. |NZ I

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13