Tuchtrechter Van Oostveen wil geen slippendrager zijn /Vngst voor doorrollen van Duitse dopinggolf uoetballerlei Ui Complot SPORT ftwdaeCElowumt ZATERDAG 15 DECEMBER 1990 EAGINA 11 Putre terug in selectie Portugal JSSABON Paulo Futre is weer opgenomen in de selectie iian het Portugese elftal, dat woensdag de vriendschappelijke in- erland tegen de Verenigde Staten afwerkt. Bondscoach Arthur lorge kon de laatste drie internationale wedstrijden geen beroep jjoen op de speler van Atletico Madrid wegens blessures. Portu in 'al is bij de kwalificatiestrijd voor het EK ingedeeld bij Neder land- De „grote" drie van Portugal bepalen de selectie. )e selectie van Portugal ziet er als volgt uit: uel Silvino (Benfiea), Vitor Baia (Porto), dediging: Pinto (Porto), Madeiro (Benfiea), Veloso (Benfiea), Leal (Spor- i), Venancio (Sporting), Nelo (Boavista), Fernando Couto (Porto). ...denveld: Bento (Estrela Amadora), André (Porto), Semedo (Porto), Sousa jenfica), Paneira (Benfiea), Ramos (Sporting), Oceano (Sporting), Rui Barros IS Monaco). inval: Oliveira (Porto), Futre (Atletico Madrid), Jorge Couto (Porto), Cadete iporting), Rui Aguas (Benfiea). i/v FOTO: AP Milla vindt werk YAOUNDE Roger Milla, de vedette van het zo ver rassende Cameroun bij de strijd om de wereldtitel in Italië, heeft eindelijk werk gevonden. Niet in België of Engeland, waar hij testwed strijden speelde, of in Frankrijk waar hij al eerder actief was, maar gewoon thuis in Yaounde. Hij is daar deze week door Pierre Semenque benoemd tot technisch-directeur van landskampioen Tonnerre de Yaounde. Milla maakte na het WK in Italië ook nog een single-tje, dat echter volledig flopte. Diego Maradona „gedwongen,, Italië te verlaten NAPELS Diego Maradona, de 30-ja- rige wispelturige spits van de Italiaan se voetbalclub Napels, heeft in zijn co lumn in de plaatselijke krant II Roma gezegd dat hem geen andere keuze rest dan Italië te verlaten. De Argentijn le verde in het artikel bittere kritiek op Alberto Bigon, de trainer van Napels die Maradona in de afgelopen zondag gespeelde uitwedstrijd tegen Atalanta Bergamo niet opstelde. Maradona zei in II Roma dat dat de druppel is die de emmer heeft doen overlopen. De spits liet onlangs al weten dat hij Napels wil verlaten. Dubbele boekhouding bij Auxerre PARIJS Een Franse krant heeft onthuld dat de club Auxerre in 1987 er een dubbele boekhouding op heeft nage houden. Auxerre, momenteel tweede in de hoogste divisie, creëerde daarmee aan zwart geld 175.000 gulden. Brazilië stelt wederom teleur LOS ANGELES Het Braziliaanse nationale voetbalelftal heeft ook in zijn vierde wedstrijd onder leiding van de vroe gere international Falcao diep teleurgesteld. In Los Angeles kwam de Zuidamerikaanse ploeg voor 25.000 toeschouwers niet verder dan 0-0 tegen Mexico. Eerder speelde het team twee keer gelijk tegen Chili en werd met 0-3 verloren van Spanje. In geen van de vier duels kwam de ploeg, die het nog steeds moet stellen zonder de in het buitenland spelende sterren, tot scoren. In het Braziliaanse team was weinig meer terug te vinden van de Samba die bij de werelditel- strijd dit jaar nog zo duidelijk aanwezig was. Het midden veld toonde geen enkel initiatief. tfJTPHEN Zomaar een ipsomming. Van der Laan /eertien wedstrijden ge- chorst. Sion tien duels. Suits acht. De straffen die lit seizoen in het betaalde raetbal worden uitge- zijn niet mals. Iet betaalde voetbal staat op jn kop trainers, spelers en lubs zijn woedend. En de uchtcommissie staat meer dan oit in het middelpunt van de elangstelling. Te veel, naar izin van mr. J. J. van Oost- >en, sinds vier jaar voorzitter. Eigenlijk zou de tuchtcom- nissie werkloos moeten zijn. en eerste hoeven wij dan niet i werken en ten tweede zou iet voetbal schoon zijn". Het is en ultiem ideaal, dat waar- :hijnlijk nooit zal worden ge- we zijn geen schimmen en nee, we zoeken ook liet naar spoken". Hij kijkt orsend of de boodschap is xji|iangekomen. Mr. Co van Oost- ^een, in het dagelijks leven (resident van de rechtbank in lutphen, wil de tuchtcommis- ie van de voetbalbond het efst uit het verdomhoekje ha- en. Want het college der echtsprekers bestaat niet uit warsliggers en opereert het efst achter de coulissen. Onze enige taak is volgens de lelregels van de KNVB het :cht te doen gelden". Met als itgangspunt: gij zult niet trap- n naar een ander. Niet meer niet minder. a' [aar lang niet iedereen is aar even blij mee. Geen leler vindt het leuk om ge- raft "te worden en met een jelshoedje in de hoek te kijk 1 worden gezet. Ook al is het on vaak verdiend. Geen club indt het leuk om spelers voor ngere tijd te moeten missen n zodoende haar selectie walitatief en kwantitatief kracht te zien inboeten, et was dan ook niet voor fiets dat op de najaarsvergade ring van de sectie betaald 'oetbal de aanval werd geo- inn^end. Zo wilde het merendeel de clubs in het betaalde itbal (ruim dertig) in Zeist gebruik van tv-beelden lor strafzaken ter discussie loewel de heikele kwestie verd doorgeschoven naar de oorjaarsvergadering, staat nu 1 vast dat mr. Van Oostveen al aftreden als de clubs gelijk [rijgen. „Ik hang mijn pij dan an de wilgen", klinkt het astberaden „Ik wens geen lippendrager van de clubs te rorden. En ik denk dat de an- ;t zijl Vrije bewijsgaring Het argument dat tv-beelden ook in de burgerrechtsspraak niet toegepast worden als be wijs, vindt de praeses van nul en generlei waarde. Want net als in de burgerrechtspraak is er ook in de tuchtrechtspraak van de KNVB sprake van vrije bewijsgaring. „Er is geen grens, alles mag. Zolang we maar niet onder de gordel sto ten. Vroeger werden mensen gemarteld om hen een beken tenis af te dwingen. Dat is dus niet de bedoeling. En we ma ken niet alleen gebruik van tv-beelden, alles kan dienen als bewijs. Als u als journalist een misstand signaleert en daarover schrijft kan dat voor ons reden zijn een onderzoek in te stellen. Datzelfde geldt voor radioverslagen, foto's of een rapport van een functio naris die toevallig in een sta dion aanwezig was. Zolang er maar voldoende redengeving is om een oordeel te vellen". Van Oostveen vindt dat de clubs zich maar tamelijk hypo criet opstellen. „Ze maken na melijk ook gebruik van tv- beelden om zich te excuseren. Dan moeten ze niet zeuren als de beelden zich tegen hen ke ren". De vlieger dat de top clubs vaker op televisie zijn dan de kleinere, gaat volgens hem ook al niet op. „Als MVV tegen Ajax speelt is MVV net zo kwetsbaar. Daarnaast zijn er beker-, degradatie en na- competitiewedstrijden op tv. Daar zijn juist veel kleine clubs bij betrokken, dus zoveel verschil is er niet. Absoluut gezien zijn Ajax, Feyenoord en PSV meer op televisie, maar het staat in geen verhouding met wat de clubs als rechtson gelijkheid betogen". Daarnaast zijn daar de hoge bomen die veel wind vangen. Wie mooi wil zijn moet pijn durven lijden. „Guus Hiddink, de voormalige trainer van PSV, is eigenlijk de enige die ik over de kwestie van de tv- beelden wijs heb horen reage ren. Hij stelde dat PSV er be lang bij heeft dat de club zo veel mogelijk op televisie komt. Dat levert geld op en is commercieel aantrekkelijk. Hiddink kwam met het ver haal over de hoge bomen en accepteerde ook de schaduw- Schande Vervolgt dan, fel: „Neem nu als voorbeeld het geval Jan Wouters. Die werd vorig jaar in staat van beschuldiging ge steld en vervolgens geschorst nadat tv-beelden hadden uit gewezen dat hij Pastoor van Volendam een elleboogstoot had gegeven. Heel Nederland heeft het kunnen zien, heel Nederland sprak er vervolgens schande van. Moeten wij, als tuchtcommissie, dan zeggen, we hebben het niet gezien, er is niets aan de hand? Dat vind ik nu maatschappelijk onver antwoord". De kwestie van de tv-beelden was niet de enige pijl die de spelers en clubs in Zeist op hun boog hadden. Karei Jansen, voorman van de spelersvakbond VVCS, poogde tevergeefs de nieuwe richtlij nen van de FIFA nietig te doen verklaren. In dit seizoen moeten arbiters onder meer een rode kaart tonen in geval een speler in een reële sco- ringspositie onreglementair door een tegenstander wordt afgestopt. Volgens Jansen zijn de recente instructies van de FIFA in strijd met de Neder landse voetbal wetgeving. Jan sen heeft de spelers inmiddels al het advies gegeven naar de burgerrechter te stappen, als er geen bevredigende oplos sing komt. Niet heet Mr. Van Oostveen: „Ik denk dat de soep niet zo heet gege ten wordt, als hij wordt opge diend. Juridisch gezien heeft Jansen namelijk ongelijk. Het reglement van de KNVB maken van de regelgeving van maakt er melding van dat de de KNVB en dus moeten wor- FIFA-aanwijzingen deel uit den opgevolgd. Jansen zegt rechtbank nog nooit over ge hoord heb. Het is gewoon een lachwekkend betoog. Stel dat een officier van justitie per maand honderd processen- verbaal wegens diefstal op zijn bureau krijgt en een maand la ter ineens tweehonderd. Moet hij dan denken: dit gaat niet goed, er moet lichter gestraft worden. Dat is natuurlijk een redenering van nul. Als twee de argument gebruikt Jansen het feit dat de selecties van de clubs te klein worden. Nu, als de clubs dat risico willen lopen dan is dat hun zaak. Jansen moet niet des broeders hoeder spelen, als hem dat niet wordt Hij zegt het zonder schroom, ook al wordt de voorzitter en zijn collega's van de tuchtcom missie vaak voor de voeten ge worpen geen voeling met het voetbal te hebben. Jan Reker zei onlangs dat er bij een straf zaak weer drie heren achter de tafel plaatsnemen die niet eens weten of er zan,d dan wel lucht in een bal zit. Scheve kijk Mr. J.J. van Oostveen: „Eigenlijk zou de tuchtcommissie werkloos moeten zijn". FOTO: PERSUNIE ook dat er dit seizoen veel zwaar gestraft moet worden", meer kaarten worden gege- „Dat is een redenering waar ik ven, en dat er dus minder verdachten op de Zutphense De voorzitter: „Het is in mijn ogen juist wenselijk om niet zo dicht op de materie te zitten waarover je moet oordelen. Te grote betrokkenheid geeft een scheve kijk op de zaak. Dan geraak je op een hellend vlak. Neem nu Plovie van Club Brugge. Die krijgt een elle boogstoot van Van Basten, waardoor zijn gezicht mishan deld wordt. De volgendedag kan hij door het geraakte oog zelfs niets meer zien. En dan nog wil hij gaan getuigen dat Van Basten het niet met opzet deed en dat het zonde is dat zo'n fantastische voetballer de volgende wedstrijd niet mee kan spelen. Dat is een wel heel bijzondere ontwikkeling". „Een van de redenen dat ik tien jaar geleden in de tucht commissie kwam was ook dat ik in het dagelijkse leven rechter ben. De tuchtcommis sie moest toentertijd geprofes sionaliseerd worden. Voorheen hadden in de commissie verte genwoordigers van alle gele dingen van het betaalde voet bal plaats. Oud-spelers, oud arbiters, oud-trainers. Maar op een gegeven kwam daar de conclusie dat die mensen wel fijn veel van het voetballen af wisten, maar dat rechtspreken een heel ander vak is". Daarom moet de tuchtcommis sie gewoon haar werk kunnen doen, en moeten de clubs en. spelers eens ophouden de we reld om te keren, vindt mr. Van Oost veen. PETER WEKKING >EN HAAG De Neder- indse sportwereld is er iet geheel gerust op dat e Duitse dopinggolf ons and zal ontzien. De in het iringtij van de Duitse énwording in de voorma- DDR ontstane vloed- olf heeft inmiddels heel 'at weggespoeld van de ide, degelijk lijkende, andkastelen van zowel )ost- als Westduitse sport- restaties. Dat een uitlo- er van die golf ook een edreiging vormt voor het escheiden Nederlandse lortbouwwerkje is niet ^waarschijnlijk. Nie- land minder dan IOC-lid nton Geesink heeft deze eek inmmiddels een eer- e dammetje opgeworpen, erwijl bij de oosterburen de eksenjacht op gebruikers in He hevigheid aan de gang is, lijven de al dan niet op waar- eid beruste sensatieverhalen ons land nog aan de be reiden kant. De Haarlemse uisarts Karsten, die in het erleden nooit veel gehoor ond met zijn openbaringen ver Nederlands dopingge- [uik, zag vorige week zijn ans schoon om onder meer et televisieprogramma arend Van Dorp wereld- undig te maken dat hij zo'n 50 slikkende sporters „bege- •idt". „Maar hij zegt er niet jj dat daar heel veel body- uilders tussen zitten", brengt ■mile Vrijman van het NeCe- o (Nederlands Centrum voor jj opingvraagstukken) enige uance aan. iet Keizer >arsten noemt, zich beroe- end op zijn ambtsgeheim, namen, waardoor zijn 'Opraken dus oncontroleer- ter zijn. Wat dat betreft is ^immy van Rompu, bijge naamd „doping Jimmy", open hartiger. De voormalig club arts van Telstar, Xerxes, DWS, FC Den Haag en AZ deed on langs in zijn boek „de bal als oogklep" een aantal onthullin gen over het pilgebruik van profvoetballers. In een openlij ke brief aan ex-Ajacied Piet Keizer meldde Van Rompu vorig jaar: „Beste Piet. Voor zover ik weet, moet je thuis nog een schoenendops vol heb ben met pilletjes. In'de gouden jaren van Ajax moet jij zo on geveer de enige geweest zijn, die niet heeft geslikt. John Ro- link, destijds de clubarts van Ajax, schroomde niet jullie voor een belangrijke wedstrijd allerlei pilletjes te verstrek ken. 'Als ik alle pilletjes die ik bewaard heb, in het waterlei dingnet gooi, gaat heel Am sterdam van de doping uit zijn bol', heb jij me ooit verteld". Einde citaat. Van Rompu („Zoals je onge twijfeld weet worden in de voetballerij over het algemeen stimulantia gebruikt. Stimu lantia als amfetamine en efe drine zijn in'principe betrek kelijk onschuldig...") noemt in zijn boek onder meer Hugo Hovenkamp en Pier Tol met naam en toenaam als slikkers. Voor zover bekend heeft de voetbalbond deze uitspraken nooit onderzocht, zoals in een verder verleden ook beschul digingen van Karei Bouwens (nu artsenbezoeker!) aan het adres van enkele Feyenoor- ders nooit tot straffen hebben geleid. Een sportbond zou met al te opzienbarende conclusies weieens het eigen nest teveel kunnen bevuilen... Overigens, om nog even in de voetbalwereld te blijven, in het jongste nummer van het Nederlandse maandblad Sport International zegt de Maltezer journalist Camenzuli dat de voor Nederland fatale 12-1 bij Spanje - Malta (waardoor Oranje het EK '84 miste) een gevolg was van dopinggebruik. Emile Vrijman. FOTO: SP „Simon Tortell ging na afloop naar de Spaanse kleedkamer om er zijn shirt te ruilen. Vol gens hem lagen de meeste spe lers daar in alle kleuren van de regenboog te braken. Ze moeten volgens Tortell volle dig gedrogeerd zijn geweest". Betrapt De Nederlandse sporthistorie telt „slechts" drie gevallen van op dopinggebruik betrapte sporters. In de zestiger jaren schreef tienkamper Edward de Noorlander geschiedenis met Edward de Noorlander. FOTO: SP een positieve reactie. Jaren la ter volgden de wielrenners Joop Zoetemelk en Gert-Jan Theunisse zijn voorbeeld, van wie de laatste nu nog steeds met de naweeën worstelt. Voor het overige zijn verhalen over dopinggebruik in Neder land gebaseerd op speculaties, geruchten, kinnesinne en an dere medisch onbewijsbare be weringen. Met zijn nogal vrije houding ten opzichte van dopingzaken heeft Henk Kraayenhof (nu werkend in het Midden-Oos ten en voormalig trainer van wereldrecordhoudster Nelli Fiere-Cooman)op z'n minst de indruk gewekt dat de door het IOC ingestelde .vliegende do- pingbrigades' bij zijn atleten weieens aan het juiste adres zouden kunnen zijn. Maar de spieromvang van Cooman le vert geen bewijs dat voor haar een druïde als Panoramix in de weer is geweest. „Iedereen weet dat er in Nederland dope wordt gebruikt. Omdat we nu eenmaal weinig toppers heb ben, zal het op veel geringere schaal geschieden dan in het buitenland", aldus arts John IJzerman van de Nederlandse atletiekunie. Vrijman „Niemand gaat natuurlijk ver tellen dat hij of zij doping heeft gebruikt", vult Vrijman aan. „Als je dat binnen zes jaar na een bepaalde prestatie wel doet, neemt bijvoorbeeld de internationale atletiekfedera- tie alsnog je medaille af", weet Emile Vrijman. De beleidsme dewerker van het vorig jaar opgerichte NeCeDo weet daar om dat het „vreselijk moeilijk" zal zijn een betrouwbaar getal van Nederlandse dopingge- bruikers te achterhalen. „Vast staat dat er een hele grote zwarte handel in anabolica be staat. Er zijn twee onderzoe ken naar geweest. De één kwam tot een bedrag van 10 a 15 miljoen per jaar en de an der tot 70 100 miljoen. We weten dat er dopinggebruik in Nederland plaatsvindt. Maar van de omvang weten we he lemaal niets. We kunnen al leen maar gissen". Vrijman, voormalig midden- afstandloper, constateert in Nederland een opmerkelijke ommezwaai naar aanleiding van de Duitse dopingaffaire. „Toen wij een jaar geleden werden opgericht, was de opi nie in de pers voornamelijk negatief: zonde van het geld. Maar nu lees ik ineens dat er veel meer gedaan moet wor den en dat er meer geld moet komen voor repressief beleid. Wonderbaarlijk! Maar geluk kig waren wij daar al een tijd je mee bezig. In 1991 gaat een campagne van start waarin op de gevolgen van dopingge bruik wordt gewezen". Voor wie daarop niet wachten kan: het gebruik van anabolica kan, behalve een voor sporters gunstige verkorting van de herstelperiode, ook leiden tot kanker. Of geelzucht. Of pria- pisme (pijnlijke, langdurige erecties). Of verschrompeling van de teelballen. „Het NeCe Do (dat is gevestigd op Papen dal, red.) wordt vaak gebeld door body-builders. Of hun vriendinnen", aldus Vrijman. „Zij willen informatie over het gebruik van anabole steroïden. Wij gaan dan geen belerend praatje houden. Natuurlijk, het gebruik van doping is onzinnig en wij zijn ertegen. Maar laten we nou niet liegen: anabole steroïden wérken gewoon. Het is heus niet alleen maar een placebo-effect. Maar wij wij zen erop dat iemand die opti maal getraind is, zich goed voedt en goed rust z'n presta ties ook enorm kan verbete ren. En we wijzen op de bij werkingen". Geesink Opmerkelijk is dat de sporters die bij het telefonische loket van het NeCeDo aankloppen allen afkomstig zijn uit de we reld van body-building, een door de Nederlandse Sport Fe deratie (NSF) niet als sport er kend tijdverdrijf. Vrijman: „Uit de georganiseerde sport zijn het vaak begeleiders of artsen die bij ons om informa tie vragen. De sporter zelf belt haast nooit". Wie evenmin contact heeft gezocht was IOC-lid Anton Geesink. De in ternationaal olympische bobo stuurde deze week een zoge naamd convenant naar dertig Nederlandse topsporters (waarom trouwens niet naar alle 200 die sinds vorige week in aanmerking komen voor een sponsor-auto?). Door mid del van een handtekening moeten sporters als Vriese- koop, Vanderlijde en Florijn beloven dat zij zich houden aan het dopingreglement van het IOC. Móeten, want wie niet tekent is natuurlijk bij voorbaat verdacht; zoals ook degene die om principiële re denen zijn plas weigert af te staan. De letterlijke tekst van Geesinks convenant, zoals deze week gepubliceerd in De Telegraaf, luidt: „Doping is be drog. Ik wil eerlijk sporten en hou me aan de spelregels, die «de medische commissie van het IOC heeft vastgesteld. Ook mijn (medische) begeleiders kennen mijn standpunt en die nen dat te respecteren. In eer lijk sporten wil ik voorop gaan. Als voorbeeld voor onze jeugd. Daarom verklaar ik het volgende: In het jaar vooraf gaande aan de Olympische Spelen laat ik me desgevraagd zowel tijdens trainingen als wedstrijden onaangekondigd op dopinggebruik controle- „Een beetje naïef", meent Emile Vrijman. „En het ver driet me dat Geesink hierover nooit contact met het NeCeDo heeft opgenomen. Ik ben het trouwens wel met hem eens dat de topsporters met het weigeren van dopinggebruik een voorbeeldfunctie hebben naar de jeugd". En hij besluit: „Ik vind dat we dopinggebruik nooit mogen le galiseren. Ook al is daarmee sprake van discriminatie van de sporter. Want terwijl een sporter al gepakt kan worden voor het gebruik van Abdijsi roop of (het in deze dagen veel gebruikte, red.) Nattermann, wordt een drugsgebruiker in Nederland niet gestraft. ROB LANGEVELD door Frank Werkman De ruzies tussen Ayrton Senna en Alain Prost, toen die nog voor dezelfde firma deelnamen aan het Grand Prix-a u tosportgebeuren, kwamen mij immer als tamelijk waarachtig voor. Het gaat tenslotte niet om niets bij die razendsnelle bolides, die het begin van een verkeerde manoeuvre maar al te gauw doen uitmonden in het einde van een mensenleven. Dat je in deze branche nog wel eens een knoop laat vallen en een concurrent voor rotte vis uitmaakt, kan ik me goed voorstellen. Een andere, inmiddels bijna klassieke vete is die tussen de dammers Ton Sijbrands en Rob Clerc. De één schijnt de ander eens een kunstje te hebben geflikt en nu kijken die twee elkaar nooit meer aan. Maar net als Senna en Prost hebben Sijbrands en Clerc soms wel degelijk met elkaar te maken. Bijvoorbeeld als ze tegenover elkaar aan het bord zitten. Een dambörd wel te verstaan, want het is natuurlijk ondenkbaar dat ze na het verplichte kruisen van de degens ook in eikaars gezelschap mes en vork hanteren. In de voetballerij bestaan ook vetes. Historisch is bijvoorbeeld geworden de ruzie tussen Johan Cruijff en Frank Rijkaard. De gemoederen tussen dit duo liepen zelfs zo hoog op dat de voetballer zijn toenmalige trainer innerlijk alle mogelijke besmettelijke ziektes toewenste, lekker thuis ging zitten en nooit meer een poot voor hem uitstak. Jean-Paul van Poppel en Peter Post zijn ook niet meer zulke dikke vrienden. In het wielermetier wordt, nu prestaties uitblijven, tegen woordig voorn a m el ijk met modder gegooid. Waarbij de voorbije maanden vooral de ooit zo populaire ploegleider het zwaar kreeg te verduren. De ene na de andere wielrenner keerde zich van hem af en Van Poppel daagde hem zelfs voor de rechter. Zo ver zal het nooit komen tussen Gari Kasparov en Anatoli Karpov. Tot voor kort stond dit tweetal topschakers te boek als gezworen vijanden. Vooral Kasparov was er een meester in om naar buiten toe een klimaat te schetsen dat zijn weerga niet kende. Als je de wereldkampioen moest geloven was het tussen die twee geen kwestie van zwart en wit, maar van water en vuur. Een krachtmeting tussen beide Russen kreeg daardoor een wel heel erg aantrekkelijk, maar kunstmatig sausje. Toen beide heren nog in New York achter het bord zaten kreeg ik al argwaan. Na alle tumult, die de ouverture van het eerste deel van de match had omringd, gingen die twee mijns inziens toch wat al te amicaal met elkaar om om de vete echt geloofwaardig te houden. Kasparov en Karpov leken met het creëren van hun geschil de absoluut beste meesterzet te hebben gedaan. In Lyon, waar beide Sovjet schakers inmiddels aan de slotfase van hun strijd om de wereldtitel bezig zijn, lijkt de aap uit de mouw te komen. Kasparov en Karpov schijnen niet alleen in de praktijk de beste maatjes te zijn, ze gooien het ook sportief nog op een akkoordje met elkaar. Kennelijk hebben ze afgesproken dat de meest kleurrijke van de twee gewoon wereldkampioen moet blijven. Kasparov is misschien ook wel de beste van de twee. Maar Karpov zou zijn marktwaarde ernstig schaden als hij in de tweekamp was afgedroogd. Dus werd er keurig een paar keer naar remise geschoven en op afgesproken momenten om en om een winstpartijtje geboekt. Zelfs de specialisten zijn deze week in opstand gekomen tegen deze naar doorgestoken kaart riekende vertoning. Alom werd in Lyon schande gesproken van de manier waarop in de negentiende partij naar een gelijkspel werd afgewikkeld. Van omkopen zal in deze kamp geen sprake zijn; beide heren vangen sowieso voldoende voor hun veel te lange optreden. Complotterie lijkt evenwel aan de orde. Zonder opgeklopte humbug zou niemand een stuiver geven voor hun onderlinge partijtjes, die ze dan ergens achter de Oeral hadden kunnen afwerken. Nu houden Kasparov en Karpbv een stevige hoeveelheid roebels over aan hun duel en lachen ze in hun vuistje.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11