^jeidóaGowumt Mediparkweg is oplossing voor verkeersproblemen ALLER LEI(DS) STAD OMGEVING/RTV hadeclaim van garage Janson is hoog opgelopen na jaren procederen .WERKGROEP PLEIT VOOR WEG OVER TERREIN AZL like actie tot behoud tn de plantenwereld s^eft onze instemming Ex-Yoto blijft dicht tijdens jaarwisseling Fraaie reiswekker £ei<^ Souwei/rit VRIJDAG 14 DECEMBER 1990 PAGINA 9 ie beau /er hety t. Afl. 7* de Gi EN Het is nog i of garagehouder Janson anavoii et Levendaal schadever- g van de gemeente krijgt, i vecht al drie jaar tegen ocume jgering van B en W om in vlak 15.000 gulden te betalen 3 Afl. 2 het tijdelijk afsluiten en literai atsen van een benzine- i bij zijn i iels is zijn eis opgelopen ,000 gulden als gevolg van •randerde berekening van woordjten en van drie jaar proce- Janson wil wel schikken, wacht op toenadering van neente, zo bleek gisteren e Raad van State. lefoort. en twe ceerde Janson ligt overhoop met de ge meente sinds de reconstructie van het Levendaal in 1988. De benzinepomp van Janson, die op gemeentegrond stond, moest worden verplaatst. Leiden had de grond nodig voor de recon structie, maar weigerde Janson een tegemoetkoming in de kos ten te geven. Janson probeerde al eerder een schikking te treffen met de ge meente, maar vond geen gehoor. Ook niet nadat advocaat Hamer de raadsleden voorrekende dat de 25.000 gulden die Janson wil de veel minder was dan de wer kelijke kosten en de gemeente dus blij moest zijn dat de garage houder .maar zo weinig vroeg. Alleen de belangrijkste techni sche kosten van verplaatsing van de pomp waren meegere kend en niet de derving aan in komsten vanwege de tijdelijke sluiting, het vier keer opnieuw betalen van een architect omdat de gemeente de tekeningen keer op keer afwees en de arbeidstijd die Janson in de affaire stak. Het probleem ligt op het juridi sche vlak, zo meende de Raad van State al eerder in 1988, toen ze er niet uitkwam en de zaak in het midden liet. Reden voor Janson om de zaak opnieuw te laten bestuderen en verhaal te halen bij de raadscommissie voor beroep- en bezwaarschriften. Voorzitter B. Olivier gaf Janson deels gelijk. Het probleem is dat Leiden geen beleid heeft op het gebied van bestuurscompensatie, waardoor Janson niet met een zwart op wit staande gemeente lijke verordening tot schadeloos stelling naar de rechter kan stappen. Waar de Raad van State zich gis teren over boog is, of Janson door het optreden van de ge meente met „normaal" aan vaardbaar ondernemersrisico is opgezadeld of dat het de propor ties van de redelijkheid te buiten gaat en dus compensatie ver dient. Een juridische kluif waar staatsraad Dorhout zich gisteren stevig in vastbeet, maar wijselijk besloot om niet eerder dan eind januari een oordeel te geven. Olivier begrijpt de gemeente wel! als Janson wint geeft dat een precedent en staat straks ie dereen die zich ook maar enigs zins bovenmatig benadeeld voelt bij de gemeente voor schadeloos stelling op de stoep. „Waar de gemeente de precariorechten re lateert aan de omzet van de ga rage, daar moet ze ook bijpassen als er kosten worden gemaakt. Janson is op kosten gejaagd. Aan de andere kant: als je als ge meente je eigen grond een ande re bestemming geeft, moet je daar dan een tijdelijke gebruiker schadeloos voor stellen? De maatschappelijke ontwikkeling kan omstandigheden nou een maal wijzigen". Het probleem is dus dat er sprake is van een leemte in de wetgeving, die de Raad van State in dit Leidse ge val moet vullen. Uitspraak 24 ja nuari. Riet Eradus van De Boekenhof krijgt Koudekerkse legpenning KOUDEKERK AAN DEN RIJN Riet Eradus, medewerkster van de jubilerende Koudekerkse bi bliotheek De Boekenhof heeft gisteravond uit han den van wethouder M. Le Large-van Breukelen de legpenning van de gemeente Koudekerk aan den Rijn gekregen. Eradus is al sinds de oprichting van de bibliotheek in 1965 vrijwilligster. De wethouder sprak de zeer verraste jubilaresse lovend toe. De Koudekerkse legpenning is uniek. De laatste vier jaar zijn er maar twee andere penningen uitge deeld. Waarschijnlijk was dit ook de laatste die werd uitgereikt omdat Koudekerk per 1 januari sa mengaat met Benthuizen en Hazerswoude. Tijdens de receptie die gisteravond ter gelegenheid van het 25-jarige bestaan van De Boekenhof werd gehou den, werden de vrijwilligers tevens verblijd met de toezegging dat op 7 januari wordt begonnen met de uitbreiding van de huisvesting in de Ridderhof. n sport CIDEN Het Medi- triath rk op het AZL-terrein de oplossing voor de wikkeling van het ver ier bij het nieuwe sta- Dat schrijft de erkgroep Herindeling Forunfationsplein in een brief '~"in het college van B en De gemeente moet lan onderhandelen met jserie^t ziekenhuis voor de leg van een Medipar- speisijweg. En de poot daarbij ijf houden, want het t om wezenlijke be- ionk«pgen voor de bewo ners, aldus de werk groep. De bewoners van het Sta tionsplein lijden al jaren on der het drukke verkeer bij het Leidse station Daarom zijn ze het van harte eens met de aanleg van een lange tunneb onder het plein. An ders is het gesteld met de in de nota „Verkeerscirculatie Stationsomgeving Leiden" aangekondigde verkeersaf wikkeling via de Marislaan. ..De narigheid die de Maris- laanbewoners nu boven het hoofd hangt is dezelfde waar wij als Stationspleinbewoners al jaren tegen strijden: over last veroorzaakt door het au toverkeer", betuigt de werk groep zijn steun. De werkgroep vindt dat de gemeente niet voldoende heeft gekeken naar alterna tieven voor de verkeersaf wikkeling. Zo wordt aange geven dat de verkeersstroom stad-in-en-uit via de Schip- holweg kan lopen. Maar de werkgroep heeft nog een be tere variant ontdekt: de Me- diparkweg-variant. Het AZL-terrein moet voor het Medipark toch opnieuw wor den ingericht. Het wordt een bedrijfsterrein, zodat geen re kening gehouden hoeft te worden met de omwonenden. En voor een bedrijfsterrein is een goede ontsluiting belang rijk, motiveert de werkgroep. Zij zien de Mediparkweg als de verbinding tussen de Ples- manlaan en Rijnsburgerweg, de weg mondt uit direct ach ter het Rijnsburgerviaduct. De voordelen daarvan zijn: minder verkeersoverlast voor de omwonenden van een deel van de Rijnsburger weg, optimale ontsluiting van het Medipark en een nog be tere bereikbaarheid van het station. Bovendien kunnen langs deze route parkeerga rages worden gebouwd. Bewoners van de Marislaan. Rijnsburgerweg, Stations plein, Noordeinde, Mors- straat, Morssingel en de bin nenstad hebben voordeel van deze variant. Daarom moet de gemeente haar poot stijf houden in de onderhandelin gen met het ziekenhuis „Het AZL wil zoveel mogelijk Me dipark hebben en de infra structuur- en parkeerproble men zoveel mogelijk afschui ven op het omliggende ge bied. De gemeente Leiden, die dus eigenlijk meer zeg genschap over dit deel van haar eigen gebied zou moeten hebben dan de beide ministe ries, kan deze AZL-kolos niet aan. En is gedwongen twee derangs oplossingen, waarbij Marislaan- en Stationsplein bewoners tegen elkaar wor den uitgespeeld, te kiezen om het AZL-terrein te ontzien", aldus de werkgroep. Dijk 33 opent nieuw atelier In het buurtcentrum Dijk 33 werd gistermiddag een nieuw atelier geopend. Na de verbouwing in 1986 van het buurthuis in combinatie met het Volkshuis bleef er behoefte voor een atelier waar cursisten konden werken en kleine ten toonstellingen konden worden gegeven. Geld en ruimtegebrek stonden het inrichten van zo'n atelier in de weg. Pas toen de administratie van het buurthuis naar een andere onderkomen ver huisde en het Koningin Julianafonds voor het benodigde geld zorgde. 30.000 gulden kon een atelier worden opgezet. In aanwezigheid van tientallen cursisten en van wethouder A. van Bochove, opende T. Zeldenrust namens het fonds de ruimte op de begane grond van het buurthuis aan de Apothekersdijk. FOTO: TEJO RINGERS FESSOR KALKMAN VERTREKT BIJ RIJKSHERBARIUM: /ena?r' EN „Het geven en naam zal een niet redden, maar latisch onderzoek planten zorgt wel gegevens waarop in ekomst beslissingen q in worden geno- Professor C. Kalk- Aben [an de kritiek op de Ausi nsystematiek het benoemen, be zen en het aangeven lantensoorten wel „Het levert incou bijdrage aan de ont ging van 'de' weten- an zei dit laatste gister- tijdens zijn afscheids- m het Academiege- van de Rijksuniversiteit i. De 63-jarige Leide- legde zijn functies als raar in de Bijzondere ;unde en wetenschappe- n Cl|lecteur van Onder- nstituur Rijksherbari- irtus Botanicus neer. lite kritiek moet volgens eidende hoogleraar ook te letterlijk worden ge- ,.De systematiek kan ed beeld geven van wat it en wat de waarde er- In Nederland weten we nu is, terwijl het in veel niet goed mogelijk is t aan te geven". De isystematiek gaat daar- el degelijk verder dan een naam of de be- ?n van een planten- woning in de Burge- irswijk geeft Kalkman, httien jaar directeur is >t van het Rijksherbari- natuurbescherming als voorbeeld. „Wanneer in Ne derland gekozen moet worden tussen het behouden of opge ven van een natuurterrein dan is het slechts een kwestie van twee weken werken om te zien wat er groeit: is het uniek, interessant of worden de plan ten veelvuldig gevonden?" Heel wat minder voor de hand liggen die keuzes in andere de len van de wereld. Grofweg geschat mag dan 80 procent van de ongeveer 250.000 plan tensoorten in kaart zijn ge bracht, werelddelen als Azië en Zuid-Amerika nemen de overige procenten voor hun rekening. Door onwetendheid worden waardevolle natuurge bieden daar regelmatig vernie tigd. Denk alleen maar aan de regenwouden in Brazilië. „Daar ben je dan bijna emotio neel bij betrokken", zegt Kalk man „Elke actie om de plan tenwereld te behouden heeft dan ook onze instemming". Azië „De wetenschap zelf kan daar zelf slechts indirect wat aan doen door het inventariseren en het met verstand schrijven over de planten". In de hoop de regeringen vervolgens dui delijk te kunnen maken wat zij vernietigen. Onder zijn voorganger Van Steenis ging in 1950 daarom het Flora Ma- lesiana Project van start. In de „flora" wordt de Zuid-Oost Aziatische plantenwereld be schreven. Het onderzoek richt zich op zes landen waaronder Indonesië en de Filipijnen. Dat daar nog veel werk te verrich ten is, bleek uit het afscheids college van Kalkman. In het eilandengebied Malesia wach ten twintig grote tot zeer grote families, elk met meer dan driehonderd soorten, op be werking. Op zijn vroegst over 15 jaar wordt de Flora Malesiana af gerond. Om die datum te ha len is 25 miljoen gulden nodig; geld dat de veertig deelnemen de landen moeten ophoesten. Dat de mensen milieubewuster zijn geworden helpt een stuk. „Het gevoel van. urgentie is groter Voor het op Nederland gerichte werk komt dan ook geld onze kant op". Anders is dat echter voor de buitenlandse projecten. Kalk man sprak tijdens zijn college de hoop uit dat de Nederland se regering een kwart van het onderzoeksgeld voor de Flora Malesiana voor haar rekening wil nemen. „Omdat het hart van de Flora Malesiana in Lei den klopt. Hier is de beste col lectie ter wereld voor dat ge bied aanwezig". De regering houdt vooralsnog de boot af. De Aziatische plantensoorten meegerekend bezit het Rijks herbarium momenteel drie miljoen exemplaren. Daarmee is Leiden één van de toonaan gevende herbaria. „We beho ren tot de top tien", merkt Kalkman op bescheiden toon op Per jaar wordt de collectie met zo'n 35.000 planten uitge breid. Sinds zijn indiensttre ding als student/assistent in 1951 zag de Leidse weten schapper de collectie dus met ruim één miljoen nieuwe exemplaren groeien. Ook de personele bezetting veranderde. In 1951 bestond de wetenschappelijke staf uit zes man. Nu zijn dat er twin tig, telt het Rijksherbarium zes assistenten in opleiding en zes tig man ondersteunend perso neel. Het leidde ertoe dat het hoogleraarschap voor Kalk man een deeltijdfunctie werd. „De hoofdtaak is toch het lei ding geven. Daarnaast maar een beetje onderzoek en les ge- Dat onderzoek heeft zich in de loop der jaren maar mondjes maat gewijzigd. „Zo revolutio nair gaat dat niet in zijn werk. Het gaat geleidelijk voort", al dus Kalkman. Doelstellingen zijn onder andere om achter de verwantschappen van plan ten te komen en hoe de soor ten zijn ontstaan. Maar bij de pogingen om de evolutie te re construeren bieden de resulta ten zich niet in een hoog tem po aan. De intrede van de computer (als vervanging van de kaartenbakken) en de steeds beter wordende electro- nenmicroscopen, die telkens nieuwe facetten van planten aan het licht brengen, noemt hij dan ook als opmerkelijke veranderingen. Opvallende ontdekkingen lij ken ook niet bij het werk van de Leidse onderzoeker te ho ren. „Voor leken is een herba rium niet spectaculair. Er is niets anders dan droge planten te zien". Een schril contrast met het enthousiasme dat de medewerkers bij het vinden van een nieuwe plantensoort tonen. „Een onderzoeker zelf kan dan heel opgewonden zijn. Het spannende van de weten schap is te weten komen wat anderen niet weten". Na enig doorvragen laat Kalk man weten met name het uit pluizen van de berg-Potentil- la's, kleine kruidachtig plan tjes - leuk te hebben gevon den. „Ze komen als kussens voor in de bergen van Nieuw Guinea. Haal je ze uit elkaar dan zijn bij de plantjes ver schillende soorten te onder scheiden". De research richt zich dus niet alleen op de gedroogde exem plaren in het herbarium. De levende zijn minstens zo be langrijk. Dat is ook één van de redenen waarom Kalkman de samenvoeging met de vierhon derd jarige Hortus Botanicus, die vorig jaar tot stand kwam. zo toejuicht. „De mogelijkheid om de levende planten te be studeren wordt daarmee al leen maar beter", aldus Kalk man, die nog als gastmedewer ker aan het onderzoeksinsti tuut verbonden blijft. Zijn di recteursfunctie wordt voorlo pig waargenomen door profes sor P. Baas. PETER VAN DER HULST ADVERTENTIE Oude Vest 43 Leiden Tel. 071-131943 EXTRA VOORSTELLING: ARSENICUM OUDE KANT In verband met de overweldigende belangstelling voor de voorstelling „Arsenicum Oude Kant" door de Hollandse Comedie op 21 en 22 december is een extra (matinee-) e voorstelling geboekt op burg ZONDAG 23 DECEMBER, AANVANG 14.30 uur. gelegenheid van het feit dat dit de laatste voorstelling van het jaar 1990 is irdt u door de directie van de schouwburg voorafgaand aan deze extra lorstelling EEN GRATIS KOPJE KOFFIE aangeboden. lauffeur bestolen van portemonnee lEN Op brutale wijze is gistermiddag de het moment dat hij in zijn auto wilde klimmen 27-1' nonnee van een 30-jarige Rotterdammer deed de man de deur dicht, waarop de chauf- en. De chauffeur werd op de Kaasmarkt feur klem kwam te zitten. Uit de achterzak mo! sproken door een man die hem de weg haalde de man vervolgens de portemonnee van Onbekend met het Leidse liep hij naar de chauffeur en ging er vandoor, rachtauto om op een kaart te kijken. Op VOORHOUT De Voorhout- se jeugdsociëteit Ex-Voto viert in de nacht van 31 december op 1 januari geen nieuwjaar. Burgemeester en wethouders hebben besloten dat de socië teit, in tegenstelling tot voor gaande jaren, tot uiterlijk twee uur geopend mag zijn. Ex-Voto ziet daarom maar helemaal van de viering van de jaarwis seling af. Het B en W-besluit is genomen op advies van de po litie. De laatste jaren deden zich rond het feest, waar hon derden jongeren uit Voorhout en omgeving op af kwamen, steeds meer ongeregeldheden voor. PvdA-raadslid P. Jo- chemsz sneed tijdens de rond vraag van de gisteravond ge houden raadsvergadering het vraagstuk aan. Jochemsz vond dat Ex-Voto wel ontheffing zou moeten worden verleend om langer open te blijven. „Er moet toch iets voor de jonge ren te doen zijn. Ze kruipen heus niet na twaalven weer achter het mens-erger-je-niet- bord". Hij kon het college, tot teleurstelling van enkele op de publieke tribune aanwezige Ex-Voto-bestuursleden, niet overtuigen. Inbreker(26) betrapt in Roelofarendsveen ROELOFARENDSVEEN Een 26-jarige inbreker uit Amsterdam is de afge lopen nacht op heterdaad betrapt op het terrein van de woningbouwvereni ging aan de Lasso in Roe lofarendsveen. De Amsterdammer had de toe gangsdeur van de werkplaats vernield. De politie was ge waarschuwd door het alarm systeem. In zijn auto trof de politie een telefoon en een ra dio-cassetterecorder aan. De man is ingesloten voor ver hoor. Toneel Toneelvereniging De Timde- lerclub speelt vanavond Bed- Kwartet" van Alan Ayck- bourn Het stuk ontrafelt op cynische wijze de relatie tus sen vier echtparen. De voor stelling in de Leidse Schouw burg begint om 20.15 uur. Kaarten kosten 11 en 9 gul den. Bingo Buurthuis Cornel is Joppensz houdt vanavond een bingo. Aanvang om 20.15 uur op het adres Oppenheimstraat 6a. Spreekbeurt Het werk van God staat cen traal in een spreekbeurt die de heer Steenhuis vanavond geeft in de Streekschool aan het Lammenschanspark. De aanvang is 20.00 uur en de toegang is gratis. Slaaghbuurt De Stichting Slaaghbuurt houdt morgen in buurthuis Op Eigen Wieken een kerst bingo. De prijzen bestaan uit levensmiddelenpakketten, gourmetstellen en barbecues. De eerste bingo begint om 20.15 uur in het buurthuis aan het Valkenpad 2. Fruta bomba De salsaband Fruta Bomba speelt morgen vanaf 21.30 uur in De Droomfabriek aan de Oude Singel 56. Kunstmarkt Zestien kunstenaars uit Lei den bieden morgen tijdens een kunstmarkt in het ge bouw ARS aan de Pieters kerkgracht 9 werk te koop aan. Naast aquarellen kunnen belangstellenden op 15 en 16 december ook terecht voor grafiek, olieverfschilderijen en keramiek. Tijdens de ope ningsuren van 11.00 tot 16.00 uur worden ook demonstra ties gegeven. 't Spoortje Een boodschappenmand van 100 gulden is één van de prij zen tijdens een bingo morgen in het buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40. De aanvang is 20.00 uur. Wandeling De Leidse afdeling van het Instituut Voor Natuurbe schermingseducatie houdt morgen weer een natuurwan deling in de duinen bij Meij- endel (Wassenaar). Deelname aan de wandeling onder bege leiding van natuurgidsen is gratis. Vertrek voor de onge veer twee uur durende tocht is om 14.00 uur bij boerderij Meijendel. Deze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donker bruin kunstleer, is voor u wan neer u ons een nieuwe abon nee opgeeft. In opgevouwer toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 cm. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I j Noteer als nieuwe abonnee ingaande J Naam: Voorl: I Adres: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) I J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f 75,10 I Stuur als dank de fraaie reiswekker naar: J Naam: Adres: J Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar j^Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9