„06-nummer tegen kindermish andeling' Verhoging huurwaardeforfait ligt het meest voor de hand Kerstmis 1990: geen vrede Straatverbod anti-abortus^ demonstranten Rotterdam Kabinet: Geen extra manschappen naar Golf BINNENLAND EcidócSou/uj/nt VRIIDAG 14 DECEMBER 1990 PAGI JU Dolfinarium Medewerkers van het X dierenopvangcentrum Ecomare houden op V. het strand van Den X' Helder een daar aan- «V gespoelde witsnuit- dolfijn nat met spon- zen. Het dier door de vinder gedoopt met de naam Theo is als gevolg van de storm van een paar dagen geleden uit de koers geraakt en ge strand. Theo is inmid dels naar het Dolfina rium in Harderwijk vervoerd. Korting spijbelproject ongedaan gemaakt DEN HAAG De bezuinigingen op de rijksbijdragen voor spij- belprojecten van basisscholen worden teruggedraaid. Deze toe zegging deed staatssecretaris Wallage van Onderwijs gisteren in overleg met de bijzondere kamercommissie voor de sociale ver nieuwing. Volgens Wallage dreigden de spijbelprojecten ten on rechte de dupe te worden van de snoei-operatie op de onderwijs begroting voor 1991. Hij zegde de Kamer toe dat de projecten na augustus gewoon doorgang kunnen vinden. Het ministerie on derzoekt nog op welke wijze de benodigde gelden bijeengesprok keld kunnen worden. Accountant onderzoekt claim A'dam AMSTERDAM Een onafhankelijke accountant gaat een on derzoek instellen naar de vraag of de claim van zevenhonderd miljoen gulden, die Amsterdam zegt te hebben op het Rijk, te recht is. Het besluit is het resultaat van een gesprek dat de Am sterdamse wethouder De Grave maandag heeft gehad met staatssecretaris De Graaff-Nauta over het probleem. PvdA: beboet werkgevers bij groei van leger wao'ers (Van onze parlementaire re dactie) HILLEGOM Als de groei van het leger arbeidsonge schikten (wao) niet spoedig ge keerd wordt moeten de werk gevers maar opdraaien voor de financiële consequenties. Dit voorstel deed vice-voorzitter Frans Leijnse van de PvdA gisteren tijdens een spreek beurt in Hillegom. De PvdA denkt dat een sterke financiële prikkel nodig is om de doel stellingen te halen van het wao-akkoord dat werkgevers, overheid en werknemers in oktober hebben gesloten. Daarin staat dat het aantal wao'ers na 1991 tenminste ge lijk moet blijven. De cijfers over de laatste maanden laten echter een gestage groei zien. De eventuele boetebedragen voor de werkgevers kunnen flink in de papieren lopen, zo erkende Leijnse. Als de groei van het leger arbeidsonge schikten onverminderd door gaat, kost dat de staat totaal zes miljard gulden extra. STICHTING NOEMT PREVENTIE IN BELEID ONDERBELICHT DEN HAAG In de strijd tegen de kindermis handeling moet een 06- nummer worden ingezet. Bedreigde kinderen, ou ders die het niet meer aankunnen en mensen die kindermishandeling me nen te constateren, moeten daar met vragen, problemen en meldingen terecht kunnen. Uit preventie-overwegingen moet bovendien op de middel bare scholen een vak relatie- kunde worden ingevoerd. Dat zal de jongelui leren later be ter met hun kroost om te gaan, zo is de mening van directeur P. Schoof van de Vereniging tegen Kindermishandeling in Den Haag. De vereniging, diè twintig jaar bestaat, vindt dat de preventie in de vorige week verschenen beleidsbrief tegen kindermishandeling on derbelicht wordt. Er moet meer en duidelijker informatie komen voor kinderen, ouders en beroepsgroepen die met kinderen in aanraking komen. De strijders tegen kindermis handeling zullen het steeds drukker krijgen, aldus Schoof. Op basis van de huidige gege vens hebben hij en zijn mede werkster J. Niekus vastgesteld dat er in 1995 zo'n twintigdui zend meldingen over kinder mishandeling zullen binnen komen. Dat is vooral te dan ken aan de steeds groeiende aandacht die het tot ongeveer 1975 ontkende probleem te genwoordig krijgt. De Vertrouwensartsen berei den een campagne voor (die mede om financiële redenen tot eind volgend jaar is uitge steld) en de vereniging zelf ook. Over een week of zes zal zij een informatie-koffer voor het onderwijs presenteren, mogelijk gemaakt door bijdra gen van bij voorbeeld het Juli- ana-fonds en de opbrengst van de kinderzegels. Hieruit kun nen zowel de kinderen als de leerkrachten informatie halen. Volgens Schoof komen er door alle aandacht voor kindermis handeling nauwelijks onte rechte meldingen binnen, ook niet van kinderen zelf. Een pak op hun broek weten ze meestal wel in het juiste kader te plaatsen. Slechts vijf pro cent van wat er bij de tien Vertrouwenartsen binnen komt blijkt onzin te zijn. Een meldingsplicht, zoals in de Amerikaanse staat New York bestaat, zou daarom volgens hem fnuikend zijn. Daar blijkt ongeveer de helft van de mel dingen op spookbeelden te be- Volgens de Vereniging tegen Kindermishandeling zijn er wel degelijk risicogroepen als het om kindermishandeling gaat. Dat zijn de éénouderge zinnen, de ouders die kampen met alcohol en drugs en/of huwelijksproblemen. Werk loosheid lijkt nauwelijks op kinderen te worden afgerea geerd. Volgens Schoof speelt ook het feit een rol dat de kin deren tegenwoordig altijd op hun ouder(s) zijn aangewezen. In vroeger tijden woonden opa en oma vaak bij het gezin en dat zorgde meestal wel voor een soort sociale controle. Een jonge moeder die haar huilen de baby niet meer kon horen, kon dan haar hart even bij haar vader of moeder luchten. Schoof hoopt dat het genoem de 06-nummer in dit soort ge vallen soelaas kan gaan bie- KOK: EFFECTEN 'OORT' PAS IN 1992 ZICHTBAAR DEN HAAG Minister president Lubbers streeft niet naar een beperking van de aftrekbaarheid van hypotheekrente. Evenmin wil hij bewerk stelligen dat de huren vol gend jaar met vijf tot tien procent extra omhoog gaan. Lubbers zegt dit in antwoord op schriftelijke vragen van de VVD-Ka- merleden De Korte en Koning. Dezen wilden weten of het waar is dat Lubbers een brief over deze onderwerpen heeft gestuurd aan vice-premier Kok. Dat laatste klopt wel, al dus de premier. Ten behoeve van het kabinetsberaad over de tussenbalans, dat in januari moet beginnen, hebben ambte naren op verzoek van Lubbers een lijst opgesteld van moge lijkheden tot bezuiniging die moeten worden „uitgediept". Ook de mogelijkheid van het verhogen van de woonlasten komt daarin aan de orde .Ui teraard is er hier een verband met de hogere rente die zich nu structureel aftekent en die langs verschillende wegen doorwerkt in de uitgaven en inkomsten van het Rijk", zegt Lubbers. In de sector van de eigen woningen categorie ligt het volgens de premier overi gens het meest voor de hand het huurwaardeforfait te ver zwaren. De premier doelt op het bedrag dat een eigenaar bewoner bij zijn belastbaar in komen moet tellen. Begin dit jaar heeft het kabinet al eens geprobeerd dit bedrag extra te verhogen, maar dat liep stuk op verzet in de Eerste Kamer. Kennelijk meent de minister president dat er nu wel moge lijkheden zijn om een dergelijk voorstel door de beide Kamers van het parlement te krijgen. De VVD overweegt om vol gende week een spoeddebat te doen houden over de zaak van de rente-aftrek. De liberalen zijn niet helemaal tevreden over de antwoorden van Lub bers. Vorige maand spraken de liberalen de premier ook al eens aan op berichten over aantasting van de fiscale af trek. Lubbers ontkende toen met een kortweg nee dat er plannen die richting beston- Minister De Vries van sociale zaken en werkgelegenheid zei gisteren op een symposium in Den Haag dat hij bereid is een uitzondering te maken op zijn harde eis dat lastenverzwarin gen voor de burger bij de tus senbalans van het kabinet ach terwege blijven. „Als de minis ter van financiën bijvoorbeeld tot de conclusie zou komen dat de operatie-Oort veel meer lastenverlichting voor de ho gere inkomens heeft opgele verd dan volgens de oorspron kelijke berekeningen de ver wachting was, dan kan dat aanleiding zijn om te bekijken of we dat als kabinet kunnen corrigeren," aldus De Vries. Uit antwoorden van minister Kok op vragen van de com missie voor de rijksuitgaven van de Tweede Kamer over de effecten van de operatie-Oort blijkt echter, dat het nog lang niet is bewezen dat de tegen vallende belastinginkomsten voor de staat voor een deel aan Oort zijn te wijten. Vol gens minister Kok is een rede lijk zicht op de effecten van 'Oort' pas in 1992, twee jaar na de invoering, mogelijk. Pas dan is de verwerking van de aanslagbiljetten voldoende ge vorderd om conclusies te kun nen trekken over de opbrengst van 1990. Minister Kok foto: dijkstra Maij opent Den Uyl-brug Minister Maij van Verkeer en Waterstaat (rechts) heeft gistermiddag de Dr. J.M. den Uyl- brug, de tiende oeververbinding over de Zaan in Zaanstad geopend. ,,lk heb een zeer groot res pect voor zijn sociale bewogenheid en de poli tieke strijd die hij heeft geleverd om zijn idealen waar te maken", aldus de minister. Mevrouw S. Noorman-Den Uyl, de oudste dochter var.6iiv 1987 overleden staatsman (links), onthulL^ vijf meter hoog beeld op de brug van d^n e van Jan Wolkers (midden). Hij maakte hjen< stracte beeld met een hart van rood glas tn q gedachtenis aan het gedachtengoed vaie Uyl- FOTO: Dl£n I DEN HAAG Demon stranten van de Anti- Abortusstichting „Mi chael, red het leven" mo gen zich voor onbepaalde tijd niet binnen een straal van 250 meter rond de abortuskliniek van Stime- zo in Rotterdam begeven, op straffe van een dwang som van duizend gulden voor iedere overtreding van dat verbod. Dat besliste president van de rechtbank in Den Haag, mr. A.H. van Delden vanmorgen in het kort geding van de kli niek tegen de demonstranten. De demonstranten zijn volgens de president weliswaar ge rechtigd hun mening in het openbaar te verkondigen, maar mogen geen inbreuk ma ken op de openbare orde en de rechten van de kliniek en de genen wiens belangen deze be hartigt. In de periode van 6 april tot 4 oktober dit jaar hebben zes le den van de Stichting geregeld vrouwen lastig gevallen die de kliniek wilden bezoeken. Op 6 april drongen vier demon stranten de kliniek binnen, zongen zingend op de grond psalmen, schopten een ver pleegster en drongen behan delkamers binnen. 17 Juni versperden zij liggend op de stoep de toegang tot de kli niek, waardoor dagpersoneel noch patiënten de kliniek kon den betreden. Later op die dag toonden zij bezoekende vrou wen grote foto's met foetussen en spraken hen aan op hun voorgenomen behandelN A de kliniek. Ld Op 9 augustus maakten L( monstranten vier °Ptn van mensen die de klinr en uit gingen. Er is dir twee maal procesverbaal^1 de demonstranten opgeijoui Tijdens de laatste actiekjn oktober deelden de dKt stranten folders en plast»t tussen uit. Zij zijn door dr tie verwijderd en er is pP§ verbaal tegen hen opgenPOl De demonstranten veram volgens Van Delden u) oog dat abortus een groi vindt in de Wet Afbnoe' Zwangerschap. De expl|ruÉ van de kliniek vindt Mu^ tens die wet plaats, aldu|ei1' Delden. „Er is op geen wijs aannemelijk gemaal116 daar in strijd met de wFn handeld", aldus Van Dell DEN HAAG De Nederlandse overheid zal geen manschappen naar het Golfgebied sturen, maar alleen materieel, zo is vanoch tend vernomen in kringen rond het kabinet. De zogeheten 'Golfclub', waarin premier Lubbers, vice-premier Kok en de mi nisters Ter Beek (defensie) en Van den Broek (buitenlandse za ken) zitting hebben, vergaderde gisteravond laat over de Neder landse bijdrage aan de golftroepen. Naar verluidt zijn de min sters het in principe eens geworden over het zenden van met name 155-millimeter-munitie. Deze munitie kan gebruik wor den in artillerie-geschut tegen grondtroepen en tanks. De kosten voor de munitie en het transport zouden zo'n 200 a 300 miljoen gulden belopen. In defensiekringen wordt er echter op gewezen dat dit een „relatief bedrag" is, omdat de 155-millimeter-artille- rie volgens het dit jaar in Wenen gesloten CVSE-ontwapenings- akkoord sowieso afgestoten moet worden. Ook reumapatiënten stappen naar de EG UTRECHT Nadat eerder deze week de Epilepsie Vere niging Nederland zich heeft beklaagd bij de Europese Com missie, zijn nu ook de reuma patiënten naar Brussel gestapt. De patiënten hebben een aan klacht tegen staatssecretaris Simons (volksgezondheid) in gediend omdat het door hem voorgestelde vergoedingensys teem voor geneesmiddelen (GVS) hen benadeelt. Zij voorzien ernstige proble men als zij minder keus krij gen in medicijnen die zonder bijbetaling beschikbaar zijn. Mensen met reuma moeten immers veel van geneesmidde len wisselen om blijvend een effectieve behandeling moge lijk te maken. SUSKE EN WISKE DE GOALGETTER (c) Standaard Uitgeverij/Wavery Productions Blijde gezichten op Schiphol, tevredenheid alom, champagne in de glazen: de gijzelaars zijn terug! En er wordt weer gepraat tussen Irak en de Verenigde Staten: Kan het mooier, zo net voor de kerstdagen? Wordt het dan toch nog 'Vrede op aarde', terwijl de kerstbomen opgetuigd worden en de kaarsjes bij de kerstkribbetjes wor den geplaatst? Vele kerkelijke leiders roe pen weer op tot gesprek. Hier en daar wordt zelfs gedemon streerd tegen een eventueel militair ingrijpen in de Golf Door ongeveer dezelfde men sen, die ten tijde van de kruisrakettendiscussie ook al massaal de straat opgingen om hun gevoelens tot uit drukking te brengen. Ook toen zaten ze er overigens naast. Het machtige Sovjet rijk, oorlogszuchtig en tot de tanden bewapend (zoals het nu zelf openlijk toegeeft) voelde zich toen door die de monstraties in de rug ge steund. Dat er een einde is gekomen aan de wapenwedloop tussen Oost en West, èn aan de ja renlange militaire spanning èn aan de dreiging van een atoomoorlog, is niet aan hen te danken. Eerder is het te gendeel het geval. Onbedoeld speelden zij de dictatuur aan de andere kant van het IJze ren Gordijn in de kaart. Wat zullen ze in die jaren in het Kremlin hebben gelachen over al die zo goed bedoelde onnozelheid, die hier en daar zelfs van de kansel werd ge preekt! Neen, dat er aan het Oost- West-conflict een onver wacht einde is gekomen is slechts te danken aan twee mensen In de eerste plaats aan de Amerikaanse presi dent Reagan Hij was het, die besloot om de door hem ver foeide Sovjet-dictactuur op spectaculaire wijze te gaan bestrijden. Niet door vermin dering, maar door opvoering van de militaire uitgaven en het bewapeningsniveau. De gevolgen zijn bekend. Eerst heeft de Sovjetunie nog ge probeerd deze wedloop bij te houden, maar daartegen was hun wrakke economie niet bestand. Een economische crisis was het gevolg. Het is de grote verdienste van Gor- batsjov dat hij daaruit de juis te conclusies heeft getrokken. Dat is dan de tweede naam, die ik met grote waardering Wat hebben we nu van deze geschiedenis geleerd? In de eerste plaats dat je nooit mild moet omspringen met dicta turen. In de tweede plaats, dat ook anno 1990 militaire middelen en bewapening wel degelijk kunnen bijdragen aan bevordering van de vrede. Er zijn echter mensen die het nooit schijnen te le ren. Dat zijn al diegenen die denken dat, als je maar hard genoeg om 'vrede' roept, die vrede er ook wel zal komen. Parallel Helaas is dat in werkelijk heid niet zo. Roepen om iets helpt meestal niet. Het gaat om de daden, niet om de woorden. Een democratie, die niet bereid is om de vrij heid desnoods gewapend te verdedigen, zal op den duur ten onder gaan. Ik zie een historische parallel tussen de gebeurtenissen in 1938 en de politiek in onze dagen. In 1938 kwam de En gelse minister-president Chamberlain terug met een vodje papier met daarop en kele loze beloften van Adolf Hitler. Hij werd luid toege juicht: „Vrede in onze tijd" was het parool. Het is een zeer populair misverstand dat als er (nog) niet gevochten wordt, het dan 'vrede' zou zijn. De geschiedenis van de jaren na 1938 heeft iets an ders geleerd. Terwijl de de mocratieën met uitzonde ring van staatslieden als Churchill en De Gaulle zich in slaap lieten wiegen, ging Adolf Hitler in hoog tempo door met z'n oorlogs voorbereidingen. In het Midden-Oosten dreigt nu eenzelfde situatie. On danks alle militaire machts vertoon van de Amerikanen en hun bondgenoten, wordt het spel in feite bepaald door de slimme dictator uit Bagh dad. Hij is z'n tegenstanders steeds enkele zetten vooruit op het schaakbord. Zijn te genstanders hebben wel iets geleerd van de situatie in 1938. Ze laten zich niet in slaap wiegen, maar ze laten hem wel z'n gang gaan. Nuchtere analyse leert dat het Saddam niet gaat om Ku- wayt. Kuwayt is slechts een pion in het spel. Het gaat hem zelfs niet om de olie, ook al zeggen velen, dat alles slechts om olie en het oliekapitaal zou gaan. Dat klinkt intelligent en quasi- diepzinnig, maar dat is het niet. Het is zelfs oliedom. Het gaat Saddam net als Hit- Ier vervallen in persoonlijke grootheidswaan om de vorming van één grote Ara bische natie en vernietiging van Israël. Net als Hitler in zijn boek 'Mein Kampf', waarin hij zeer gedetailleerd heeft ver teld wat zijn plannen waren, heeft Saddam dat onlangs ge daan in een interview. De wereld heeft indertijd het boek van Hitier niet serieus genomen. Hetzelfde dreigt nu te gebeuren met dat inter view van Saddam. Griezelig Ook hier weer een griezelige historische parallel. Roeide Hitier indertijd zes miljoen joden uit met chemische mid delen in z'n gaskamers, Sa- dam heeft aangekondigd om op een kwade dag plotseling tweederde van Israël onver wachts met raketten, geladen met afschuwelijke chemische wapens, te vernietigen. Sad dam heeft daarvoor tijd no dig. Niet zoveel, maar toch: tijd. Zijn chemische fabrie ken werken op volle toeren. Zijn deskundigen werken aan de fabricage van de „isla- mistische" atoombom. Zijn geheime diensten proberen op alle denkbare wijzen mo derne wapentechnologie te stelen, daarbij geholpen door de PLO en gewetenloze pro fiteurs van het grootkapitaal. Er is zeker één man die nu geen oorlog wil: Saddam. Al thans nog niet. Zoals Hitier in 1939 (nog) geen oorlog wil de, omdat zijn Wehrmacht eerst in 1941 op topsterkte zou zijn om de wereld te ver overen. Wie meeloopt in de monstraties tegen militair op treden in de Golf moet besef fen dat hij zich in de hache lijke sympathie van Saddam Husayn kan verheugen. Wat ze zullen tegenhouden is, wellicht, een verschrikke lijk conventioneel conflict. Dat lijkt iets bij te dragen vrede op aarde. OndertussL' komt Israël dat met kerheid weet het volgei doelwit van de Iraakse dicLe( tor te zijn steeds meer de rug tegen de muui staan. Israël zal dan in laat instantie moeten terugval op zijn militaire macht. WL licht heeft Israel een ker macht. In elk geval is li bezig er nu één op te fc wen. En Saddam heeft de reidheid getoond om alle delen te gebruiken die heeft. Als de democratische werj nu geen orde op zaken sl wat moet Israël dan doi Gelaten afwachten tot de verhoedse nieuwe poging volkerenmoord komt? Betogers tegen onze militi aanwezigheid in de C moeten zich eens afvraj waarmee ze bezig zijn. Irak nü niet wordt ii damd, wanneer zal dat wel gebeuren? En door We zullen in de komei kerstdagen weer veel prei horen, waarin met dankbi heid wordt gezegd dat er| de Golf (nog) geen milil conflict is geweest. Ik wei in elk geval dat vrede op a -j. de te noemen. Ik weet zef niet of ik er dankbaar v moet zijn. De tijd zal het (W.A. Mateman is lid van Tweede Kamer voor CDA)

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4