W Dit moet u weten vóór u CV-ketel laat vervangen Christo en de kunst van het inpakken Lodewijk-Henri Wiener: bevrijdend cynisme Vanilla Ice genadeloos MOOI WARM AVONDJE UIT? KIJK INDE KRANT. JOOP BUITEMAN w. P. HARTWIJK VMcévé leiden H.W. SCHOUTEN B.V. BOEKEN EN PLATEN £eidóe@omo/nt VRIJDAG 14 DECEMBER 1990 PAGINA Lodewijk-Henri Wiener: 'Misantro- penjaren' (verzamelde verhalen), Uitgeverij Bert Bakker. Prijs 39,90. In de jaren zestig heeft een niet gering aantal kwalitatief hoogstaande schrijvers gede buteerd met enkele succesvol le boeken. Vervolgens zijn ze min of meer in vergetelheid geraakt. In de jaren zeventig en tachtig bleef nieuw werk van hen verschijnen, maar het werd amper besproken en niet ;goed verkocht. 'De Haarlemse prozaïst Lode wijk-Henri Wiener is zo'n schrijver. Met zijn eerste ver halenbundel 'Seizoenarbeid' gooide hij bij kritiek en pu bliek hoge ogen. Er volgde al snel een herdruk en tegelijk daarmee een eerste bundel 'Wegens Mensenkennis Geslo ten' (1988). Wiener schrijft daar niet zon der ironie het volgende over: „Ik had dat jaar twee boeken gepubliceerd. Eén van mijn verhalen zou worden verfilmd en ik werd gevraagd voor in terviews. Twee boeken in één jaar en het ging me eigenlijk nog niet hard genoeg. Ik was al tweeëntwintig, ik had een goudader aangeboord en niets of niemand kon mijn pad naar faam nog kruisen. Zou ik de Nobelprijs weigeren?". Het liep echter anders. Wiener werd een auteur voor fijnproe vers, genegeerd door de lande lijke pers en het grote publiek, bejubeld door de regionale. Thomas Verbogt van de Arn hemse Courant merkte over Wiener op dat hij „een auteur is die meer aandacht verdient dan hij tot nu toe gekregen heeft. Heruitgave van eerder werk zou zeker op zijn plaats zijn Die heruitgave is er nu geko men met de verzamelbundel 'Misantropenjaren'. Misschien dat deze bundel Wiener de aandacht geeft die hij zeer ze ker verdient. Niet vrolijk Wieners verhalen zijn bepaald niet gespeend van humor, maar allerminst vrolijk. Zijn hoofdpersonage (meestal een ik-figuur) is steevast een zwaar besnord, zwijgzaam en somber individu. Net als zijn schepper is hij leraar in een moderne taal op een middelba re school in Haarlem of Am sterdam, gescheiden en drank zuchtig. Verhalen waarin de hoofdper soon nog jong is, spelen zich vaak af in Zandvoort, waar Wiener ook geboren en opge groeid is. Gebrek aan contact is het cen trale thema in deze verhalen. Het verhaal 'Het Naamloze Meisje' opent met de volgende zin: „Toen ik op een middag de behoefte voelde om de ijs kast met Rudolf aan te spre ken, besefte ik voor de eerste maal dat ik begon te vereenza men". De ik-figuur gaat de stad in, in de hoop het meisje te ontmoeten dat hij drie we ken eerder leerde kennen. Als zij zich naast hem aan de bar zet, lukt het hem haar te versieren, maar als ze instemt met hem mee naar huis te gaan blijkt ze een inbeelding van hem te zijn geweest. Thuisgekomen haalt hij de fles uit de ijskast: „Ik schonk een waterglas genever vol en sloot de ijskast voorzichtig. Ru dolph, fluisterde ik. Maar het klonk gelukkig niet overtui gend'" De hoofdpersonen zijn meestal vrij eenzaam, maar dit isole ment is zelfgekozen. Ondanks de suggestie van de titel zijn het geen echte misantropen of contactgestoorden. Meestal zoeken ze geen contact, omdat dat vaak toch maar op de steeds weerkerende uitwisse ling van beleefdheden en on benulligheden uitloopt. In de roman 'Zwarte Vrijdag' schrijft de hoofdpersoon zijn vrienden en kennissen een be ledigende brief waarin hij hen dit vertelt. Van geen van hen verneemt hij ooit nog iets, wat precies zijn bedoeling was. Als echt contact onmogelijk is, dan maar helemaal geen con tact. Echter, als je zelf nie mand opzoekt, kan een ander jou natuurlijk nog opzoeken. Man met ervaring Meestal slagen Wieners perso nages er aan het eind van het verhaal in, op een slinkse ma nier, daar onder uit te komen, maar soms worden ze zelf in de maling genomen. Zoals in 'Man met Ervaring', waarin een aantrekkelijk meisje de hoofdpersoon tijdens een voor stelling in het Concertgebouw brutaalweg vraagt of hij met haar mee naar huis wil gaan. Ze heeft namelijk nog nooit de liefde bedreven en zoekt voor haar eerste keer een man met ervaring. Hij is overbluft, maar ook gevleid en accep teert. Als hij zich naderhand, bevredigd en voldaan, staat te wassen, blijkt de reden voor haar brutale en onbeschaamde aanpak: ze wilde één keer met een man naar bed alvorens zelfmoord te plegen. De verhalen zijn stuk voor stuk goed gecomponeerd, niet zelden met een verrassend eind, en geschreven in een iet wat degelijke, maar nergens saaie stijl. Wiener heeft weinig illusies over de menselijke na tuur. Toch heeft zijn cynisme niets verstikkends, eerder iets bevrijdends, want .wie zich ontdaan heeft van al het valse en onbelangrijke contact is rijp voor het echte. JEROEN KUYPERS Eerst komt het Leven, dm dTstrifc?"*" aarna de Dood. en mep Js <lües Gids over filosofie Lodewijk-Henri Wiener i de filosofie'. Uitgev nP im Priia 1A Ort IC Uitgeverij Het Spectrum hei I de afgelopen tijd diverse g ri sen op de markt gebrat 0C waarin in kort bestek inf(/o matie wordt gegeven over e Jei bepaald onderwerp. Zo vi scheen ook 'Prisma van de losofie', over filosofen en fi 'P sofische begrippen. Ni Groen en drs. Robbert Ve geven daarin een select j overzicht van de vele moge ke onderwerpen. Oppervlakkigheid is in dergelijke opzet onvermiji lijk; de selectie doet soms w merkwaardig aan Waan erl bijvoorbeeld wel prof. dr. O. Duintjer genoemd en niet z collega aan de Universit van Amsterdam prof. dr. Th de Boer? En waarom zo weii in over bijvoorbeeld het dualisi )e: geschreven in vergelijk! 'S met het artikel over Duns Si ij tus? LÜTSEN KOOISTI tal Marina Vaizey: 'Christo', vertaling Bab Westerveld, Uitgeverij Meulen- hoff/Landshoff. Prijs 49,50 'Genie' wordt in woordenboe ken omschreven als een meng sel van begrippen als begaafd heid, oorspronkelijkheid, uit zonderlijke scheppings- en verbeeldingskracht. Al die ei genschappen bezit beeldend kunstenaar Christo in over- Over zijn werk is bij Meulen- hoff/Landshoff voor het eerst in het Nederlands een boek verschenen. Daarin uitvoerige documentatie met veel ge kleurde afbeeldingen over de verschillende projecten die de kunstenaar in het verleden heeft uitgevoerd. Ingepakte spullen, van ver- keersbordjes tot een handvol eilanden, van een stoel tot de Parijse Pont Neuf, zijn sinds dertig jaar het handelsmerk van Christo, geboren en opge leid in het Bulgaarse Sofia. Vooral aan de gigantische om vang van zijn 'verpakkingen' heeft hij zijn bekendheid te danken. Hele gebouwen, berg toppen en andere objecten ver spreid over de aarde, werden door Christo van een omhulsel voorzien. Wisselwerking De kracht van zijn werk vormt vooral de wisselwer king tussen object en omge ving. Altijd zijn ze tijdelijk en worden ze na verloop van en kele dagen of weken weer af gebroken. Ze blijven bestaan bij de gratie van de duizenden die ernaar hebben gekeken en de uitvoerige documentatie. De aarde is Christo's werkter rein en zijn plastieken dragen meestal Engelse namen. 'Run ning Fence', 'Surrounded Is lands' en 'Le Pont Neuf Wrap ped' zijn slechts enkele van de indrukwekkende broze, fraaie en uitgestrekte kunstwerken die Christo vanaf 1958 tot nu toe gemaakt heeft. Een passen de definitie van deze kunst vorm bestaat nog niet. De ge weldige werkstukken doen vaak teer en vluchtig aan. Ze worden gemaakt met de mate rialen van ons technologische tijdperk: kunststof en metaal. Ondanks die moderne materi alen en technieken die bij de totstandkoming een rol spelen, lijken de ingrepen die hij in het landschap doet verfijnd en onontkoombaar. Christo heeft niet alleen te kampen met de creatieve en materiële moeilijkheden die elke andere beeldende kunste naar ook kent. Hij moet daar naast ook nog op andere fron ten opereren. De grote Chris- to-projecten hebben jarenlange onderhandelingen met ver schillende partijen nodig voor ze werkelijkheid kunnen wor den. Aan allerlei voorwaarden moet worden voldaan voor hij toestemming krijgt om zijn enorme bouwsels en verpak kingen te kunnen uitvoeren. Onderhandelingen Dergelijke onderhandelingen gingen bijvoorbeeld vooraf aan het ophangen van 'Valley Cur tain' aan twee toppen van de Rocky Mountains. Het gordijn had een grootste breedte van 410,4 meter en de grootste hoogte was 109,5 meter. Het doorschijnend oranje gordijn hing boven een snelweg die open moest blijven voor het verkeer. De 'Running Fence' gemaakt in 1976 in Californië was niet meer dan 5,4 meter hoog maar had een lengte van 39,2 kilo meter. In de twee weken dat de 'Fence' bestond doorsneed het open terrein, boerenerven, dorpen, stadjes en snelwegen. Dat allemaal zonder schade toe te brengen aan de omgeving. En zonder ter plekke storend te werken. Bij de 'Surrounded Islands' uit 1983 ging het om onbewoonde eilandjes van verschillende grootte die door Christo om ringd werden met opvallend rose bloembladen. Die dreven op het water van Biscayne- baai bij Miami in Florida. Noch het leven in het water, noch dat op de eilanden werd verstoord of nadelig beïnvloed tijdens dit mammoetproject. In 1985 pakte Christo de oud ste brug van Parijs, de Pont Neuf, volledig in in goudkleu rige stof die glinsterde als een barok visioen. Blijmoedig, uit bundig en groots. Het normale drukke verkeer van voetgan gers en voertuigen dat de brug passeert en het water van de Seine dat eronderdoor stroomt, werden door de verpakking op geen enkele wijze gehinderd. Christo heeft niet alleen een nieuwe kunstvorm bedacht waarvoor tot nu toe een pas sende benaming ontbreekt, hij heeft ook nieuwe methoden gevonden voor het maken van kunst. Want Christo's enorme sculpturen die in de werkelij ke wereld geplaatst worden, hebben weloverwogen een be perkte levensduur. Enkele da gen, hoogstens twee weken. Omgevingskunst Christo werd in 1935 als Chris to Javacheff geboren in Bulga rije. Daar studeerde hij vier jaar aan de kunstacademie van Sofia. Christo heeft zelf al eens verklaard dat het idee in te grijpen in het landschap, het idee van verpakken en om wikkelen, wel eens zou kun- studenten werden aangewezen voor de 'verfraaiing' van het spoorwegemplacement waar belangrijke bezoekers op uit keken. Daar werd kunst ge maakt, omgevingskunst van bestaande materialen in de werkelijke wereld. In 1956 begon Christo aan de trek naar het westen. Eerst naar Praag, een jaar later naar Wenen. Daar studeerde hij een semester aan de Weense aca demie voor schone kunsten. In 1958 trok hij naar Parijs waar hij trouwde met Jeanne-Clau- de de Guillebon. Zij heeft na drukkelijk een aandeel in de verwezenlijking van de projec ten waarbij haar talenten op het gebied van organisatie en administratie een goede aan vulling zijn op de kwaliteiten van Christo. In Parijs trad Christo voor het eerst op als kunstenaar. Hij presenteerde allerlei verpakte voorwerpen en bouwde tijde lijke constructies in het open baar. Die waren van meet af gratis toegankelijk voor hel publiek. Zoals ook de ingepak te Pont Neuf die Christo naar schatting rond vier miljoen dollar kostte. Dit bedrag werd zoals gewoonlojk opgebracht door de verkoop van ver plaatsbaar werk van Christo: zijn tekeningen, collages en objecten. In 1961 stapelde Christo olie vaten en scheepslading op de kade in de haven van Keulen en ontwierp hij zijn eerste in gepakte gebouw. Een jaar na de bouw van de Berlijnse muur bouwde hij zijn eigen Iron Curtain van olievaten die de rue Visconti in Parijs af- Christo: Surrounded Islands in Biscaine- baai, Florida, 1980-1983 sloot. Deze muur bestond aan merkelijk korter dan de Ber lijnse variant. In 1964 verhuis de het kunstenaarspaar naar New York waar beiden Ame rikaans staatsburger werden. Boodschap Bij kunst wordt vaak gevraagd naar de boodschap van het werk. Marina Vaizey die de inleiding verzorgde van het boek over het werk van Chris to, schrijft daarover: „Hij heeft duizenden mensen recht streeks bij zijn projecten be trokken en miljoenen mensen zijn rechtstreeks in contact ge komen met zijn werk. Door bijvoorbeeld over de Pont Neuf te lopen toen deze om zo te zeggen gechristoneerd was, of via de media. Christo doet ons beseffen: het medium is de boodschap. Maar wat is de boodschap? Die is zo onschul dig en geraffineerd als genoe gen en schoonheid. Het is op zichzelf staande kunst. Haar reden van bestaan is, net als van het leven zelf, dat ze be- Een voortreffelijk boek, goed gedocumenteerd, goed geïllu streerd over een van de op merkelijkste kunstenaars van onze tijd. JAN VAN KOOTEN Twee dingen worden onmid dellijk duidelijk bij het kas succes van Amerika's jongste rap-sensatie Vanilla Ice: blanke rappers klinken (soms) net zo als zwarte, maar hebben aanmerkelijk minder creativiteit in hun bagage. Vanilla Ice lijkt op het kind, dat geen ijsje krijgt en vast van plan is zich voor deze wandaad van zijn ou ders te wreken. Nu, 22 jaar na z'n geboorte, slaat het verwende joch uit Miami toe en pakt al zijn muzikale op voeders terug. Genadeloos, het moet gezegd. Op het debuut 'To The Ex treme' schroomt Vanilla Ice zelfs niet om zijn nummers te vernoemen naar de origi nelen, die hij voor de sam ples gebruikte, zonder ook maar een bron te noemen. 'Stop That Train' en 'Play That Funky Music' waren grote hits voor achtereenvol gens Clint Eastwood Ge neral Saint en Wild Cherry, maar Vanilla Ice doet alsof hij het allemaal zelf heeft bedacht. Tussen de bedrij ven door zingt hij voorna melijk over ijs, dus over zichzelf. Maar zelfs dan is Vanilla Ice niet te vertrou wen. De huidige hitsingle 'Ice Ice Baby' is een natuur getrouwe kopie van David Bowie en 'Queen's Under Pressure'. Het schijnt dat deze ijsventer recentelijk ge zegd heeft niet, op de hoogte te zijn van dit nummer. Te gen zoveel domheid is na tuurlijk geen kruid gewas- Mother's Finest Al ver voordat bands als Li ving Colour en Fishbone hun zwarte roots een coalitie lieten aangaan met stevige rock was er Mother's Finest. De multiraciale band met frontvrouw Joyce 'Baby Jean' Kennedy, die aan het einde van de jaren zeventig vooral in Nederland op volle Er is niets te koop in de wereld, of 't komt in de krant. ATH<N4 Interieurverwarming nieuwe stijl. Mooi en gezellig als een open haard, warm en voordelig als een gashaard. Ontwerp Jan des Bouvrie, techniek Faber. Netto kap.: 8000 Watt. In wit, rood,.blauw en zwart HP met eventueel chroom of Hg geelkoper pilaren. r EFABER VERWARMINGSSYSTEMEN Geautoriseerde FB-dealer Binnenkort ontdekken zo'n 200.000 Nederlanders dat hun CV aan vervanging toe is. Misschien bent u een van hen. Daarom heeft Vaillant een boekje voor u gemaakt. Het vertelt u hoe verwarming en warm water samen voor méér comfort kunnen zorgen. Het kan zelfs gecombineerd in één toestel: de Vaillant Thermocompact VCW. Maar Vaillant biedt nog veel meer slimme oplossingen... U leest er meer over in het ilMUÉI Vaillant Comtort-boekje. Dat ligt bij ons gratis voor u klaar. Haal dat boekje even op. HET GRATIS VAILLANT COMFORT 0 E K J E Warmte technisch buro Jacob Romanstraat 1, Leiden. Tel. 071-760600 Landelijk erkend C.V.-, gas- en waterinstallateur. IJZERHANDEL Nieuwe Beestenmarkt 7 t/m 11, Leiden, 071-126627 CENTRALE VERWARMING - Telefoon 071-765500 H. Haasseplantsoen 14 - 2343 KR OEGSTGEEST Installatiebedrijf P. Th. Vink en Zonen B.V. Hv 1 hE Hl Zuideinde 18, Roelofarendsveen, 01713-19105. CENTRALE VERWARMING GASINSTALLATIES Rembrandt van RI|nsJngel 7 Q1713_12565 Wyk^Mt8^^Qeweo^20^ 01713-15941 ■hi zalen kon rekenen 'Piece Of The Rock' er 'Baby Love' twee bescheiden 1 hits had. Mother's Finest U haakte in 1983 wegens ge |;i brek aan succes in het eigen 5 Amerika af. Maar de solo carrière van Kennedy lever de niets op en nu het kli maat wereldwijd wel rijp voor Mother's Finest is del band aan zijn tweede jeugc bezig. Dat leverde vorig jaar een weinig overtuigend stu dio-album op, maar de live cd 'Subluxation' is beslis wél interessant. Mother Fi nest is nog steeds een podi um-act bij uitstek en nog be ter dan op de in '79 versche nen live-elpee komt dat tot uiting op 'Subluxation'. Het energieke geluid van band komt ook in de huiska mer heel direct over en bo vendien is de materiaalkeu ze (oud en nieuw, eigen i covers, waaronder 'Straw berry Fields Forever' Jefferson 'Airplane's Some-L body To Love') aardig en verfrissend. Hindu Love Gods Met het uitbrengen v 'Hindu Love Gods' gokt d platenmaatschappij kenni lijk op de liefdadige instel ling van de fans van R.E.M en Warren Zevon. De opna men op deze cd dateren mers al van drie jaar terug toen de drie muzikanten vai R.E.M. (alleen Peter Bucl was niet van de partij) Ze von hielpen met 'Sentimen 9rii tal Hygiene', dat later Zeir von's grandioze comeback album zou betekenen. Tij dens de opnamen werden di pauzes opgevuld met he spelen van eikaars all time favorites. Voornamelijk bluesstukken van Roberen Johnson en Willie Dixori Maar ook Prince' 'Raspberr; Beret' hoorde er bij. Dik' nummers zijn nu dus op c( verschenen, maar artistiel gezien is daar geen enkelijeJ reden toe. Het is soms gezel lig, maar meestal slordig ei weinig inspirerend. Ik gui oo Zevon en R.E.M. best bovenmodaal inkomen maar dan mogen ze er we erf wat voor doen. hc Walter Trout Band Walter Trout is een goede maar vrijwel onbekende bluesgitarist en -zanger. Da gebrek aan bekendheid za niet veranderen als Trou zijn albums blijft opnemei in dat obscure studiootje ii nc Stockholm en zich terzijdi i z laat staan door dat zich pro ducer noemend warhoofd Op de cd 'Life In The Jun gle' is sprake van een bijm rampzalige mix, bijvoorbeeld zang, bas ei drums nogal benepen klin ken; een kleine tragedie bij na in het tijdperk van dl' compact disc. Wie de moeiti^1 neemt toch verder te luiste ren, constateert dat Trou naast zijn boeiende snaren trekkerij (let ook op de liveDn< uitvoering van Hendrix lei 'Red House'!) ook nog heeen: aardige composities kaï !ur schrijven. En nou maar ho pen dat het ook nog eens al lemaal perfect op een o aa: komt. e GERT MEIJESej leg

Leidse Courant | 1990 | | pagina 14