ïcidócSomcmt Beheersing van waterpeil aat burgers geld kosten ndustrieterrein Alkemade als buffer tegen stort slib STAD OMGEVING/RTV Opnieuw studie over extra parkeerplaatsen bij de Leidse Hout MADE BY GRUNDIG Commissie niet gelukkig met locatie van vredesmonument Persoonlijk cadeau DONDERDAG 13 DECEMBER 1990 PAGINA 9 •j tsers eurd iEN Na een je van waar- zen zijn gister- ig op de Haar- erstraat de bekeuringen jeeld aan fiet- n bromfietsers ich niet hou- ian het rijver- In totaal kre- chttien fietsers >n bromfietser oekeuring. De houdt de oles naar aan- ig van klach- an het winkel- ek. Annie Goddijn ontwerpt Leidse kerstkaart 1990 TEKENING: PR LEIDEN Wethouder H. Van Dongen (cul tuur) presenteerde gis termiddag in het Leidse stadhuis de nieuwe kerstkaart van de ge meente. De kaart (zie afbeelding) is ontworpen door de Leidse kunstenares Annie Goddijn. Op de kaart staat de wind wijzer in de vorm van een engel die op de top van de Marekerk staat. „Ik ben tij dens een stadswandeling op het idee gekomen", verdui delijkte Goddijn. Ondanks het fiasco van vo rig jaar besloot het college van B en W dit jaar toch op nieuw een kunstenares, dit maal Goddijn, te vragen een kerstkaart voor de gemeente te ontwerpen. Omdat het re sultaat vorig jaar in de ogen van het stadsbestuur te ab stract was, werd die kaart afgekeurd. In de haast kleurde wethouder H. de la Mar toen een tekening van cartonist Opland bij en klaar was Cees in 1989 Om dit jaar niet dezelfde di- cussie te hoeven voeren, kwam er geen vrije opdracht voor Goddijn. Het college eiste dat het duidelijk met kerst en nieuwjaar te maken moest hebben en dat het niet té abstract mocht zijn. God dijn liet gisteren lachend weten moeiteloos met deze restricties te hebben kunnen „Ik vind hem heel erg leuk", aldus Van Dongen die het eerste gedrukte exemplaar van de in totaal 5500 aan Goddijn overhandigde. Van de kaarten worden er 2000 gebruikt als uitnodiging voor de nieuwjaarsreceptie van de gemeente. De rest wordt door ambtenaren en bestuurders van de gemeen te gebruikt voor relaties. Vakaturekrant hekelt kritiek Ombudsvrouw LEIDEN „Voor elke vacature in onze krant geldt dat ze zowel door mannen als door vrouwen betrok ken kunnen worden". Dat zegt J. de Jeu namens de Vakaturekrant in re actie op schriftelijke uitlatingen van de stichting Landelijke Ombuds vrouw (SLO). Die stichting liet we ten dat 140 advertenties, die afkom stig waren van de drie arbeidsbu- reau's uit deze regio (Leiden, Alphen en Lisse) en in de Vakaturekrant hadden gestaan, in strijd zijn met de wet gelijke behandeling. Volgens De Jeu geeft de SLO haar eigen interpretatie van de wet en be roept het SLO zich op een uitspraak van de commissie gelijke behande ling die al vier maanden geleden is gedaan: „De berichtgeving is onjuist. We hebben 150.000 vacatures in onze krant staan en slechts een deel daar van is afkomstig van arbeidsbureaus. Omdat er inderdaad niet altijd m/v achter staat, maken wij er met een aparte zin melding van dat alle func ties door zowel mannen en vrouwen kunnen worden bekleed", aldus De Jeu die de aangehaalde voorbeelden van de SLO „flauw" vindt. „Als de koningin een hofdame zoekt dan wordt daar ook geen hof-ie mand van gemaakt", wijst hij op het probleem van beroepen waar het ge slacht al in het woord zelf naar vo ren komt. „De publicatie van de Ombudsvrouw is inhoudelijk geen goede zaak al zorgt het wel voor meer naamsbekendheid voor de krant", aldus De Jeu. IIDEN Iedereen lat in de toekomst beta- >n voor de beheersing n het waterpeil. Mo- enteel draaien alleen Jgenaren van opstallen dor deze kosten op. Dit j slechts één van de re els in de nieuwe Water- 5 _rhapswet die nog door Z... 'e Tweede Kamer aan- ^P|enomen moet worden. SniJe verenigde vergade- Ging van het Hoogheem- Raadschap van Rijnland boog zich gisteren aan de hand van een provinciale discussienota over deze materie. In het advies aan de provin cie laat het hoogheemraad schap weten het eens te zijn met de invoering van de in wonersomslag. Dit bedrag komt naast de verontreini gingsheffing, die iedereen op dit moment al betaalt voor het op peil houden van de waterkwaliteit. Hoe hoog de kosten in de toekomst zullen zijn is nog niet bekend. Het houdt wel in dat naast de gemeenten, bedrijven en an dere instanties de inwoners een vertegenwoordiging gaan opeisen in het algemeen be stuur van het Hoogheem raadschap van Rijnland. En juist die toekomstige zetel verdeling zorgde voor de no dige meningsverschillen. De huidige verdeling van het be stuur, die afhankelijk is van het geld dat de diverse secto ren inbrengen, wordt in de toekomst losgelaten. Het col lege van dijkgraaf en hoog heemraden hecht even veel belang aan de taken water kering, waterbeheersing en waterkwaliteit en wil dat door een evenredige verde ling (elk eenderde) in het al gemeen bestuur tot uiting la ten komen. Met een motie pleitte hoofd ingeland H A. Visée gisteren voor meer invloed (vijftig procent) van de sector water kwaliteit. Vooral omdat dan beter rekening wordt gehou den met de bedragen die elk van de categorieën inbren gen. Ondanks de steunbetui ging van de Kamer van Koophandel voor Midden- Holland redde de motie het De vertegenwoordigers in het bestuur zullen na de in voering van de Waterschaps wet rechtstreeks worden ge kozen Dat betekent dat de Nederlanders naast de ver kiezingen voor de Tweede Kamer, provinciale staten en gemeenteraden vermoedelijk in 1995 ook naar de stembus gaan om het bestuur van het Hoogheemraadschap te kie- LUBarenhuis is het beschermen waard reeks van bekende gebouwen in Leiden igisteravond door de monumentencommis- i. autlls beschermenswaardig aangemerkt. Als follege van B en W de adviezen van de igij nissie overneemt, komt onder andere V ito) op de gemeentelijke monumentenlijst, htwapet warenhuis worden alleen de gevels aanf 1 A'Pfrnt van de Aalmarkt en de Breestraat op de eplaatst. De „zijkanten" in de Maarsmans- andemakersteeg zullen daar niet op voor in. Omdat ook het interieur van V D niet lonument wordt opgenomen, heeft het ad vies van de commissie geen consequenties voor de bedrijfsvoering, iets wat door de winkeldirec tie werd gevreesd. Naast V D wordt ook een aantal andere gebouwen tot monument bestem peld. Een daarvan is de Coöperatie aan de Ko- revaarstraat tussen Cathrijnestraat en Gere- gracht. Een ander is het Koetshuis, de voormali ge wijnproeverij in de Doelensteeg (Camino Real). Als laatste komt de Oranjerie in de Hor tus Botanicus op de lijst. FOTO: HENK VAN DEN ENDE LEIDEN De gemeente Leiden gaat onderzoeken of de extra parkeerplaat sen die in de omgeving van de Leidse Hout moeten komen, kunnen worden aangelegd nabij het Diaconessenhuis. Om wonenden van de Hout laan legden enkele amb tenaren gisteravond uit dat de parkeerplaatsen in ieder geval niet ten koste mogen gaan van de monu mentale bomen rond de kruising Houtlaan/Anto- nie Duycklaan. De ge meente wil in het gebied 20 extra parkeerplaatsen aanleggen. Dat is nodig om de verwachte extra toestroom van autover keer te kunnen opvangen, wanneer de nieuwbouw van basisschool Woutertje Pieterse volgend jaar gereed komt. Te gen de nieuwbouw loopt nog een procedure bij de Raad van State, maar de kans is groot dat de school er komt. Verschillende omwonenden grepen gisteravond tijdens een informatiebijeenkomst in het huidige schoolgebouw de kans om tegen de geprojecteerde parkeerplaatsen te protesteren. In de gemeentelijke plannen worden ze gesitueerd tussen de bomen, die daardoor geen lang leven meer beschoren zouden zijn. De omwonenden willen dat de gemeente andere loca ties zoekt. Woordvoerder J. van Duyn van de gemeentelij ke directie Ruimtelijke Orde ning waarschuwde alvast dat dat dan wel ten koste zal gaan van struiken, „maar de Hout laan is een mooie straat. Dat moet zo blijven". Tegen het opschuiven van de parkeer plaatsen in de richting van het Diaconessenhuis heeft Van Duyn op voorhand gen be zwaar „Het ziekenhuis is ten slotte de belangrijkste veroor zaker van de verkeersdrukte". (ADVERTENTIE) C QOO VHS videorecorder VS 700 PAL. Met I f automatic tape time select, datum programmering, 49 voorkeuzezenders, every day every week opnamemogelijkheid, scart-aansluiting, zomertijd/ wintertijd schakeling, afstandsbediening met LC-display. En dat allemaal voor 899.-. Dat kan alleen Grundig maken! GRU VIDIG Ga kijken bij uw Grundig-dealer. w, MUy5i.cnweg 22,1090 cj Amsterdam TEKENING: P. STULEMEIJER LEIDEN De monumen tencommissie vindt de voorgestelde locatie voor het Leidse vredesmonu ment geen gelukkige. De commissie was gevraagd te bekijken of de histori sche omgeving van de hoek Steenschuur/Garen- markt geen schade zou ondervinden van het kunstwerk. De commissie vond gister avond van wel maar wilde eerst met de ontwerper P H. Stulemeijer op de plek zelf gaan kijken. Over het hoekige kunstwerk, waarvan de prijs is vastgesteld op 80.000 gulden, heeft binnen de gemeente een discussie gewoed over de plaats waar het moest komen te staan. Opstelling in het Van der Werfpark werd door de directie groen afgewezen. Sa men met de uit Breda afkom stige kunstenaar werd besloten dat het bij de ingang van het park, uit de rooilijn van de Garenmarkt moet komen. De leden van de monumenten commissie mochten gister avond de plek ook nog eens toetsen ten opzichte van de historische, monumentale om geving. Voorzitter P. Olivier had moeite de leden van de com missie te overtuigen dat alleen de locatie en niet het ontwerp zelf ter discussie staat. Dit na dat enkele leden zich infor meel zeer laatdunkend over het kunstwerk hadden uitgela ten. Maar ook over de locatie was men het eens dat het niet de goede was- „Het staat de verlenging van het Levendaal in de weg", was de mening van J. Visser. Andere commis sieleden vonden het een van- dalisme-gevoelige plaats en R van Cruijsen vreesde voor het uitzicht van omwonenden. Olivier vroeg zich af of het monument wel te gebruiken viel: „Er zullen toch manifes taties en herdenkingen bij het vredesmonument worden ge houden en daar is te weinig plaats voor". Toch gaf de commissie nog geen definitief afwijzend oor deel mee voor het college van B en W. Eerst wil men met de kunstenaar op de Garenmarkt gaan kijken zodat deze tekst en uitleg kan geven. Dieven stelen kerstbomen LEIDEN Een handelaar in kerstbomen keek gisteren vreemd op toen de hele voor raad uit zijn achtertuin aan de Van Hogendorpstraat verdwe nen bleek te zijn. De 38-jarige Leidenaar was thuis op het moment dat de vijftig kerstbo men en vijftig blauwsparren werden weggenomen. De poli tie heeft in de omgeving nog tevergeefs naar de bomen ge- JANUARI BESLUIT OVER INSTELLEN ADVIESRAAD -~3EN Door het Veenderveld langs fjL4 te ontwikkelen als 'ijfsterrein voor de re- ïoopt de gemeente Al- ade „druk op de ke- te houden om te voor- en dat het wordt ge- kt als slibstort. d. 9 gou» £1 burgemeester A. Meer- gisteren tijdens een geza- ijke vergadering van de STA^nissies voor economische van de gemeenten uit 6 ïgio Leiden. Het was voor rst dat de inlijk vergaderden. Aan- voor die vergadering is g 16 apport van het adviesbu- Buck over de bedrijfster- in de regio. Daaruit blijkt dat er na 1997 een tekort ontstaat van ongeveer 20 hec tare aan bedrijfsterrein Met Veenderveld meegerekend is er tot 1997 voldoende terrein. Meerburg benadrukte dat het gebruik van het gebied niet ten koste gaat van het groene hart. „Het ligt ingeklemd tus sen de snelweg en het kassen- gebied en sluit aan op de be staande bebouwing". Hij merkte op dat hoewel gedepu teerde Van de Vlist heeft ver klaard dat Veenderveld voor alsnog niet nodig is als slib stort „de dreiging blijft". Vol Andere gemeenten hebben de regio minder te bieden als het gaat om bedrijfsterreinen. Zo wees een woordvoerder van Zoeterwoude er op dat er in die gemeente inmiddels al net zoveel mensen werken als er wonen. „En dan tel ik de schoolkinderen mee". Met burgemeester A. Houdijk con stateerde hij dat er geen plaats meer is voor nieuwe vestigin gen. Houdijk: „Er is' nu 140 hectare bedrijfsterrein in een gemeente die groen wil blij ven, maar die als dat zo door gaat een heel klein plekje groen wordt in een verstede lijkt gebied". Hij wees daarbij met name op de ontwikkeling van Zoetermeer dat weliswaar niet bij de regio Leiden hoort maar wel „als een spin" zich ontwikkelt. Ook gemeenten als Oegstgeest" en Voorschoten stellen weinig te kunnen bijdragen aan de ontwikkeling van bedrijfster reinen. Oegstgeest omschreef zich vooral als een gemeente om te wonen, waarbij het een probleem wordt om zich als groene long langs Leiden te handhaven. De Voorschotense wethouder F. ten Have ver klaarde weliswaar nauwelijks industriegebied beschikbaar te hebben, maar dat er aan de andere kant in zijn gemeente wel een overschot aan kanto- Leiden wil volgens wethouder J Walenkamp vooral selectief zijn met de uitgifte van de res terende terreinen op Room burg, de Leeuwenhoek (Bios cience Park), het Schutters veld en in de toekomst de kan toren bij het station. Mede om die reden zijn bedrijven in de distributiesector geweigerd voor Roomburg. Adviesraad De regiogemeenten spraken zich gisteren nog niet uit over de instelling van een regionale adviesraad voor de economi sche ontwikkeling. Volgens Walenkamp moeten daarin met name deskundigen zitting nemen, zoals prof. J. Lam- booy. J. van der Reijden, wet houder in Oegstgeest zei dat zijn gemeente pas geld voor zo'n raad beschikbaar wil stel len als globaal is aangegeven welke verhouding de hoeveel heid bedrijfsterrein moet heb ben ten opzichte van andere functies als wonen en groen Dan zou ook pas zijn te bepa len in welke mate bedrijven moeten worden geworven. Maar hij wees het idee ook niet af. Het Leidse PvdA-raadslid A. Boot bepleitte eerst een struc tuurschets op te stellen. J. Laurier (Groen Links) meende dat zo'n raad wel degelijk al aan de slag kan om advies te geven over de soorten bedrij ven die moeten worden ge worven, terwijl andere even tueel moeten worden aange moedigd te vertrekken Wa lenkamp kondigde aan dat Leiden een notitie opstelt op basis waarvan in januari ver der kan worden gesproken over de instelling van de raad. Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. j Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Voorl: I Adres: (voor controle bezorging) J Postcode/plaats: J Telefoon: I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. J Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f75,10 Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: I Naam: I I Adres: Postcode/plaats: J Op de pen moet komen te staan: t" óoonoe »iW«i) btvoal <c Ceidóe Sou/uwt

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9