lonsument krijgt meer lansen om tot klagen Van den Broek wijst kritiek af Alles tegen het licht houden Makelaars moeten tarieven loslaten weede Kamer twijfelt aan haalbaarheid van medicijnplan 3ii [NENLAND CcidócSouocmt DONDERDAG 13 DECEMBER 1990 PAGINA 3 jeerbaby in Blijdorp doodgedrukt 'EHDAM In de Rotterdamse diergaarde Blijdorp is eer- >n één van de twee ijsbeertjes die vorige week werd gebo- jor zijn moeder doodgedrukt. Het beertje kwam om door ingelukkige beweging van moeder Mien, die winterslaap Volgens een woordvoerder van de diergaarde kunnen maatregelen worden getroffen om te voorkomen dat ook indere ijsbeertje de winterperiode niet overleeft. Tot de bi er in maart uit haar winterslaap ontwaakt, kunnen verzor- me iet verblijf niet betreden. ng 6u' ximping aantal postkantoren mag HAAG De PTT kan niet verplicht worden het huidige jreide net van postkantoren en postagentschappen in stand udcn. Dit rapporteert de Raad van Advies inzake Post en ommunicatie aan minister Maij van verkeer en waterstaat. '0 lad is voorstander van meer beleidsvrijheid voor de PTT. Ie j; TT wil het aantal postkantoren en postagentschappen de nde jaren met 335 terugbrengen, fite- Nieuw gevechtspak voor de landmacht DEN HAAG Over twee jaar krijgen de dienstplichtigen en de beroepsmilitairen bij de landmacht een ander gevechtspak, dat opvalt ten opzichte van het huidige groe ne tenue door het camouflagepa troon in de stof. Defensie steekt de militairen in het nieuw omdat de huidige gevechtspakken onvol doende bescherming bieden tegen zware weersomstandigheden. Echt lekker zitten de pakken bovendien ook niet. De eerste order voor hon derdduizend pakken kost 145 mil joen gulden. Na deze order komen er jaarlijks veertigduizend pakken bij. Dat kost dan per jaar 46 mil- Ritzen: geen korting op studiefinanciering GRONINGEN Nieuwe bezuinigin gen op de studiefinanciering zijn voor minister Ritzen van onderwijs onbe spreekbaar. Hij reageerde gisteren in Groningen op de suggestie van CDA- fractievoorzitter Brinkman om bij hoge inkomens de basisbeurs voor studenten ter discussie te stellen. Ou ders die het kunnen betalen zouden wat meer voor hun kinderen kunnen zorgen, meent Brinkman. Minister Ritzen wil de discussie over nieuwe bezuinigingen bij onderwijs echter niet heropenen. „We hebben de dis cussie in het verleden gevoerd en moeten er nu een punt achter zetten. Na de vorige bezuinigingsronden hebben studenten nu recht op rust". Overvallers dank zij video aangehouden ALMELO De politie van Enschede heeft een 27-jarige man aangehouden in verband met een overval op een BP- tankstation in Almelo, afgelo pen zaterdagavond. De man werd gearresteerd na publika- ties in de pers en de vertoning van video-beelden van de overval op het Almelose ka belnet. Van de tweede over valler is de identiteit inmid dels bekend en de politie is naar hem op zoek. De Lokale Omroep Almelo is vanmorgen gestopt met het uitzenden van de video-band van de overvaL 4CHTING CONSUMENTENGESCHILLEN BESTAAT TWINTIG JAAR 'oei J HAAG Consu- ;en weten steeds be- e weg te vinden naar Geschillencommissie consumentenzaken, ns de Stichting Con- jntengeschillen bete- teJ dat overigens niet de aangesloten be- itakken meer aanlei- tot klachten geven. 1 k< eft. Itichting Geschillencom- 5 streeft ernaar het cen- adres te worden waar Imenten klachten over larjven en instellingen kun- [t bfeponeren. De stichting is j00| samenwerkingsverband j fae Consumentenbond en vpantal branche-organisa- lijk iïO waren drie geschillen- hissies in de stichting ver- Iwoordigd, nu zijn het er Jï zijn werkzaam voor de hes chemisch reinigen, rijen, reizen, recreatie, n opginnchting, keukens, tePare nutsbedrijven, Post- la en °Pticiens- Per 1 nè januari zal daarbij een com missie voor het uitvaartwezen worden gevoegd. Later zullen 'ook commissies voor openbaar vervoer, de autobranche en de watersport in het leven wor den geroepen. Staatssecretaris Y van Rooy van economische zaken maakte dat vandaag be kend tijdens de viering van het twintigjarig bestaan van de stichting. Meer aankopen Volgens adjunct-secretaris J. Nijgh vertoont het aantal inge diende klachten een stijgende lijn in verhouding tot een aan tal jaar geleden Vorig jaar kwamen bij zijn stichting zes duizend klachten binnen, van af januari tot vorige maand waren dat er al weer 5.500. „Dat betekent niet automa tisch dat de bedrijven meer aanleiding tot ontevredenheid geven", zegt Nijgh De stijging van het aantal in behandeling genomen zaken wordt mede verklaard doordat consumen ten meer aankopen doen dan vroeger. Daarnaast is volgens Nijgh het simpele feit dat er tegenwoordig meer commissies bestaan dan vroeger ook ver antwoordelijk voor het geste gen klachtenaantal. De instelling van vier nieuwe klachtencommissies is het ge volg van eigen initiatief van de branche-organisaties. Vol gens adjunct-secretaris Nijgh blijkt daaruit het belang voor zowel bedrijfsleven als consu ment van de klachtencommis sies. „Een onafhankelijke com missie die een bindende uit spraak doet over geschillen draagt bij aan het kwaliteitsbe leid van de branche-organisa ties. Er ontstaat bovendien een vorm van jurisprudentie, waarop beide partijen kunnen terugvallen bij de behandeling van nieuwe geschillen. Zo kan ook een preventief effect uit gaan van een uitspraak van de commissie". Gezondheidszorg In de loop van volgend jaar verwacht Nijgh duidelijkheid over de eventuele instelling van een geschillencommissie voor de gezondheidszorg. Vo rig jaar oktober pleitte dc Na tionale Raad voor de Volksge zondheid (NRV) al voor een dergelijke commissie. Het mi nisterie van WVC zou volgens Nijgh ook voorstander zijn, maar staatssecretaris Simons moet formeel nog beslissen. De NRV verklaarde zich overi gens in beginsel voorstander van een klein aantal geschil lencommissies, die binnen de gezondheidszorg elk een eigen terrein beheren. Zo zou vol gens de raad begonnen kun nen worden met commissies waar klachten over tandart sen, apotheken en fysiothera peuten gedeponeerd kunnen worden. De meest geconsulteerde ge schillencommissie is die voor het chemisch reinigen. Het aantal ingediende geschillen steeg van 1316 in het jaar 1986 tot 2057 vorig jaar. Veel klach ten blijken voort te komen uit schade doordat kleding van onjuiste was-etiketten is voor zien. Overigens leiden niet alle geschillen tot een uitspraak van de betreffende geschillen commissie. Volgens adjunct-se cretaris Nijgh komt het gere geld voor dat consument en bedrijf nog tijdens de behande ling tot overeenstemming ko- mei1 JEAN-PIERRE GEELEN Beroepsonderwijs levert minder in Minister Ritzen van onderwijs en de organisaties van werkgevers en werknemers hebben gister avond toch nog een akkoord bereikt over een andere invulling van de bezuinigingen op het beroepsonderwijs. Eerder aangekondigde be zuinigingen op vooral het leerlingenwezen zijn verminderd en het bedrijfsleven hoeft in ieder geval volgend jaar niet bij te dragen aan de fi nanciering van het beroepsonderwijs. De be windsman heeft inmiddels een nota van wijzi ging op de onderwijsbegroting naar de Tweede Kamer gestuurd. Daarin kondigt hij tevens aan dat ook een aantal andere voorgestelde bezui nigingen zullen worden verzacht. Op de foto: Op het Binnenhof werd gisteren nog gedemonstreerd tegen de bezuinigingen op het leerlingenwezen. Daartoe werden posters van het kabinet voor éénderde opgerold. FOTO: ANP DEN HAAG De Euro pese Commissie eist dat Nederlandse makelaars hun vaste tarieven losla ten. De Vereniging Eigen Huis voorspelt een moor dende concurrentieslag onder makelaars waarbij consumenten hun voor deel kunnen doen. „Eindelijk", verzuchten de medewerkers van de Vereni ging Eigen Huis. Zij zijn zijn altijd tegen de prijsafpraken geweest en hadden verwacht dat de Nederlandse overheid al eerder zou hebben ingegre pen. Maar nu is het de Europe se Commissie die heeft gezegd dat de makelaars door de prijs afspraken binnen de Neder landse Vereniging van Make laars (NVM) een verboden kartel vormen. Meer dan tweeduizend makelaars zijn bij de NVM aangesloten. Samen nemen zij tweederde deel van de transacties in onroerend goed voor hun rekening. De NVM-makelaars rekenen hun klanten een vast percentage (1,85 procent) van de verkoop prijs van een pand. Nu zal er echter concurrentie met tarie ven kunnen ontstaan. Volgens de Vereniging Eigen Huis is een een sanering binnen de makelaardij niet uitgesloten. „De makelaars die niet effi ciënt werken zullen afvallen. Hoeveel dat er zijn. valt niet te zeggen". Vrijspraak in fraudezaak Urk ZWOLLE De rechtbank in Zwolle heeft alle betrokkenen in de strafzaak rond de visaf- slag in Urk vrijgesproken. Op verdenking van fraude waren twee weken geleden forse straffen geëist tegen de ge meente Urk als eigenaar van de visafslag, tegen de afslagdi recteur en een oud-wethouder van Urk. De rechtbank achtte het tenlastegelegde niet bewe zen. ,bl. jde op Schiphol, bij de thuiskomst van de baggeraars uit Irak. DEN HAAG Minister Van den Broek (buiten landse zaken) wijst de kri tiek van de voormalige Nederlandse gijzelaars in Irak af. Als er snel een missie naar Baghdad was gegaan, zouden de kansen op vrijlating van de 'ge wone' gijzelaars eerder zijn verkleind dan ver groot, aldus de bewinds man gisteravond in de Tweede Kamer. „Dan was de kans groot ge weest dat de missie alleen met de baggeraars van Volker/Ste- vin en Bos-Kalis of een ge deelte van die groep zou zijn teruggekeerd". Zelfs J. Veling, die ambassadeur van Neder land was in Kuwayt, vroeg zich na zijn vrijlating openlijk af waarom het zo lang had moeten duren voordat Neder land in staat en bereid was een delegatie naar Irak af te vaar digen. Van den Broek toonde wel begrip voor die klacht. Maar, zo vroeg hij zich af, wat zouden de ex-ambassadeur en de andere Nederlanders in Baghdad ermee zijn opgescho ten als er wel snel bijvoorbeeld een missie-Luns naar Irak was gegaan? Niets, antwoorde de minister zichzelf. Als de bag geraars met Luns zouden zijn vertrokken, zouden de 'gewo ne' Nederlanders zijn gedu peerd. „Er zou immers niet veel kans zijn geweest dat er een tweede missie af had kun- Alles overziende kwam Van den Broek tot de conclusie dat de Nederlandse regering te recht had vastgehouden aan de lijn, die ook door andere Europese landen werd ge volgd, dat regeringsmissies het doel niet dichterbij zouden hebben gebracht. Van den Broek voegde er met nadruk aan toe dat regering en parle ment nooit bezwaar hebben gehad tegen een strikt huma nitaire missie. De Tweede Ka mer had geen moeite met dit standpunt van de minister. De grote kans op een gewoon ver trek van de baggeraars was immers ook voor de fractie voorzitters de reden geweest om geen al te grote haast te maken met het samenstellen van een humanitaire delegatie. Hoge prijs Over dat 'gewone vertrek' valt toch een merkwaardig licht nu geruchten de ronde doen dat voor de vrijlating van de Ne derlandse bagggeraars de be drijven Volker Stevin en Bos kalis een hoge prijs hebben moeten betalen. De Volks krant van vandaag meldt zelfs dat Saddam Hoessein van de bedrijven geëist zou hebben eerst een vordering van vijf miljoen gulden kwijt te schel den. In Baghdad deden de laatste tijd ook geruchten de ronde als zouden ook andere internationale bedrijven aan Irak losgeld hebben betaald voor het vrijkopen van gijze- Inmiddels is gisteravond een groep van 71 Nederlandse bag geraars vanuit Dubay met een vliegtuig, waarin ook drie Britten zaten, op de Amster damse luchthaven gearriveerd. Een van hen, baggeraar Loek Meun (50) wond er geen doek jes om: „Het is maar goed dat minister Van den Broek van avond niet op Schiphol stond. Die vent had van ons gegaran deerd een klap op z'n muil ge kregen". De politiek heeft het grondig verbruid bij de bagge raars. Het tijdrovende jojo-spel in Den Haag over het wel of niet sturen van een delegatie om de gijzelaars uit Irak te krijgen, heeft veel kwaad bloed gezet. „Als we op Van den Broek hadden gewacht, zouden we nu nog in Irak zitten, onze uit reis is alleen aan Volker Ste vin en Bos-Kalis te danken. Daar heeft men zich te pletter gewerkt voor ons vertrek. Voor de rest hebben we niet het gevoel dat iemand in Den Haag zich heeft ingespannen. En zo denken de meesten ero- VRIES WIL LIEVER BEZUINIGEN DAN LASTEN VERHOGEN n volg van de voorpagina) J HAAG Volgens woordvoerder van de svoorlichtingsdienst >rd< ten de voorstellen van iremier gezien worden 'én van de vele losse ichten die op het mo- t bij Algemene Zaken lespreking zijn om de jettaire problemen het Rijk op te lossen.- irbij wordt alles tegen het gehouden, ook politiek elige zaken". Bij Algeme- aken ontkent men dat er taboe rust op de hypo- crente-aftrek. „Men kan niet bij' voorbaat zeggen: daar kijken we niet naar". Beperking van de rente-aftrek kan de schatkist behoorlijk wat geld opleveren. Volkshuis vestingsdeskundigen hebben al uitgerekend dat een beper king van de rente-aftrek tot tweederde van de hypotheek een netto-besparing oplevert van twee miljard gulden per jaar. Over de resterende kabi netsperiode scheelt de maatre gel het Rijk dus zes miljard gulden. De opbrengst van een eventuele huurverhoging is minder zeker. Een fors deel van het geld belandt immers in de zakken van particuliere verhuurders. Bovendien moet het Rijk meer uitgeven aan in dividuele huursubsidie en kop peling om de koopkracht van de minima overeind te hou- De Vries Minister De Vries (sociale za ken en werkgelegenheid) is te genstander van hogere belas tingen en een hogere premie druk. Hij vindt dat het kabinet bij het opmaken van de tus senbalans de oplossing in hoofdzaak moet zoeken waar het probleem is ontstaan; na melijk aan de uitgavenkant. Op een CDA-bijeenkomst in Maastricht zei De Vries dat het kabinet eerst moet bezien op welke uitgaven verantwoord kan worden bezuinigd. Daarbij denkt hij nadrukkelijk aan de defensie-uitgaven. Volgens De Vries zal een verhoging van de belasting- en premiedruk een loongolf teweegbrengen. Dat is in het verleden ook steevast gebeurd. Door een on beheerste loonontwikkeling komt volgens De Vries echter ten eerste de koppeling in ge vaar en ten tweede zal de werkloosheid verder stijgen. Dit punt zal volgens De Vries bij de tussenbalans voortdu rend centraal moeten staan. Wel vindt De Vries dat er aan leiding is om bij bezuinigingso peraties te kijken naar subsi dies in de volkshuisvestings sfeer en naar het huurwaar denforfait. Minister De Vries. Handtekeningen voor gekuiste telefoongids BOSKOOP Een actie voor een gekuiste telefoongids heeft 65.000 handtekeningen opgele verd, die worden aangeboden aan de PTT. De bezwaren richten zich op het 06-katern, waarin ook de sekslijnen en babbelboxen worden vermeld. De actie voerders zijn ertegen dat deze nummers „ongevraagd en on gemerkt bij iedereen in huis komen, met alle gevaren van dien". De PTT heeft, om aan de bezwaren tegemoet te ko men, het 06-katern gesplitst in een deel „amusement" en een deel „serieuze" informatie. Het deel amusement is voorzien van een geperforeerde rand, zodat dit direct na ontvangst uit het telefoonboek kan wor den gescheurd zonder de rest te beschadigen. 26 HAAG Staatsse- 78 aris Simons van volks- 299 ndheid is gisteren in Tweede Kamer over- it met vragen en kriti- opmerkingen over plan om de kosten het medicijngebruik erlagen. fracties bleken grote twij- e hebben over de uitvoer- beid van het voorgestelde lesmiddelen-vergoedings systeem (GVS). Volgens het GVS worden alle geneesmid delen ingedeeld in gelijkwaar dige groepen met dezelfde werking. Voor elke groep wordt de maximum-prijs vast gesteld die door de zieken fondsen wordt vergoed. Als een fondsverzekerde een me dicijn moet (of wil) hebben dat duurder is dan die maximum prijs, dient hij het verschil uit eigen zak bij te passen. Door dit systeem hoopt Simons dat artsen meer goedkope medicij nen gaan voorschrijven, dat apothekers meer goedkope medicijnen zullen verstrekken en dat de farmaceutische in dustrie de prijzen van genees middelen zoveel mogelijk aan de lage kant houdt Op de kos ten van het medicijngebruik kan op die manier de komen de drie jaar 700 miljoen a 1,1 miljard gulden worden be spaard, zo verwacht de staatse cretaris. Deze besparing zal op den duur leiden tot lagere zie kenfondspremies. Op papier ziet dit alles er veel belovend uit, zo meent de Tweede Kamer, maar de vraag is of het GVS in de praktijk zo simpel en probleemloos zal werken. De woordvoerders van CDA, PvdA, VVD, D66 en Groen Links beantwoordden deze vraag vooralsnog ontken nend, daarbij wijzend op di verse voetangels en klemmen die in het GVS verborgen lig gen. Van alle kanten kreeg Si mons op het hart gedrukt een oplossing te vinden voor de problemen die chronische pa tiënten bij invoering van het medicijnplan dreigen te onder vinden. Diabetici, astmalijders, epilep tici en andere chronisch zie ken moeten noodgedwongen veel medicijnen gebruiken. Vrijwel altijd gaat het daarbij om dure preparaten. Het is dus zo goed als zeker dat deze mensen jaarlijks een flinke som geld aan eigen bijdragen voor hun medicijnen kwijt zul len zijn. Overstappen op goed kopere medicijnen kan in veel gevallen niet, omdat die door gaans een andere chemische samenstelling hebben en ver velende bijwerkingen veroor- Verder vroegen de fractie woordvoerders zich af of het GVS wel de goedkeuring van de Europese Gemeenschap zal krijgen De kans bestaat im mers dat overheidsmaatrege len om de medicijnprijzen te drukken in strijd zijn met de EG-regelingen over vrije han del en concurrentie. Als hier bij ook nog bedacht wordt dat de farmaceutische industrieën onoverkomelijke bezwaren te gen het GVS hebben, „dan dreigt het gevaar dat het GVS vastloopt in een diarree van juridische procedures", aldus D66'er Kohnstamm. Gezien de stortvloed van vragen was staatssecretaris Simons giste ren niet in staat de Kamer on middellijk van repliek te die nen. Hij zal dit aanstaande maandag doen. (ADVERTENTIE) Nu GRATIS het spannende boekje "Het lokkende eiland"* van Herman Pieter de Boer bij aankoop van een 70 cl f.les BACARDI Premium Black of BACARDI Carta Blanca Beleef't mei BACARDI rum.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3