NB en Hobaho zijn niet phuldig aan ABM-affaire Structurele samenwerking nodig tegen schoolverzuim Ti £eidóe<3ou*cmt rieven zwembad Schelft omhoog )ORZITTER G. BROUWER: „Hoog btw-tarief voor sierteelt ongewenst" dakorganisaties hadden eerder aan bel moeten trekken' MLERAAR Parochie St. Bartholomeus ontruimt deel oude kerkhof Inbraak in Leiderdorp iihEN OMGEVING DONDERDAG 13 DECEMBER 1990 PAGINA 11 DWIJKERHOUT Met ingang van volgend jaar gaan Jeven van zwembad De Schelft in Noordwijkerhout om- wet enkelbadtarief wordt twee dubbeltjes duurder en gaat lilden kosten. Verder gaat de 10-badenkaart van 35 naar ygulden en de 25-badenkaart van 81,25 naar 90 gulden. De h 50-badenkaart wordt afgeschaft. wil De Schelft de leeftijd waarop kinderen gratis naar ji mogen verlagen van 3 tot 1 jaar. Het zwembad heeft on- jfcer tot deze maatregel, die in andere zwembaden ook ge- iiijk is, besloten omdat het voor het kassapersoneel moei- [3-jarige kinderen van 4-jarigen te onderscheiden. Ook in Jienstellingsrooster van het Noordwijkerhoutse zwembad volgend jaar verandering. Met name komen meer uren be- jaar voor 55-plussers en ouder-en-peuter-zwemmen. meenteraad van Noordwijkerhout vergadert donderdag Je voorstellen van De Schelft. Hoogheemraadschap groeit uit zijn jasje LEIDEN Om een oplossing te vinden voor het huisvestingsprobleem bij het Hoogheemraadschap van Rijnland aan de Breestraat zal naar een ander pand worden gezocht voor het laboratorium. Aanvankelijk werd gekeken of het Hoogheemraadschap in zijn totaliteit moest verhuizen, maar daar werd vanaf gezien omdat de huisvestingskosten dan drastisch zouden stijgen. Medewerkers klagen nu met name over een te kleine werkplek en over het klimaat in het ge bouw Omdat op te lossen wordt niet al leen gekeken naar nieuwe huisvesting voor het laboratorium, maar is ook 60.000 gulden beschikbaar gesteld voor het beweegbaar maken van vijftig ra men en 140.000 gulden om andere ver beteringen uit te voeren. Dieven maken sigaretten en chocolade buit SASSENHEIM In een benzinestation langs de A4 in Sassenheim is vanmorgen rond half vijf ingebroken. "De dieven kwamen binnen door een ruit in te slaan. Uit het gebouwtje werden circa twintig pakjes sigaretten en een aantal repen chocolade meegenomen. Schennispleger LEIDERDORP In de achtertuin van een woning aan de Drakestein is gisteravond rond tien uur een schennispleger gesignaleerd. Vol gens een woordvoerder van de politie toonde de man zijn geslachtsdeel en „was hij met zich zelf bezig". De bewoonster schakelde de politie in en ging vervolgens de schennispleger ach terna. De man sloeg echter op de vlucht en is niet meer gevonden. Muzikaal afscheid van dirigent Van Nerijnen VALKENBURG Valkenburg's Harmonie neemt morgenavond met een concert afscheid van diri gent Jan van Nerijnen. Van Nerijnen is acht haar aan het gezelschap verbonden geweest. Hij behaal de in deze periode veel successen met de harmonie. Het concert vindt plaats in De Terp en begint om acht uur. Voor de pauze worden vijf Weense klas siekers ten gehore gebracht: Leichte Kavalerie van Von Suppe, Le Pays du Sourire en Gold und Silber van Lehar, La Belle Helene van Offenbach en Wien bleibt Wien van Schrammel. Na de pauze speelt de harmonie Old and new Favorites: Olym- pica van Orsomando, Oregon van De Haan, Rumba Nina van Nimbly, Harlem-Nocturne van Hagen, Tango Bolero van Llossas, Friolera con Pendiente van Nimbly, Walking with Miss N.N. van Seeker, Brazil van Barosso en Samba Tropicana van See- Voorschotense welzijnsplan in de knel door problemen muziekschool VOORSCHOTEN Het welzijnsplan van de ge meente Voorschoten komt door de tekorten bij de Streekmuziekschool Leiden en Omgeving in de knel. Voor 1989 en 1990 moet Voorschoten 98.000 gulden extra bijdragen en volgend jaar 15.000 gulden. Dat bleek gisteren in de commissie welzijn. Voorschoten wilde juist bezuinigingen toepassen op de grote subsi- diegenieters en daar is de streekmuziekschool er een van De gemeente Voorschoten kan de verhogingen niet ontlopen gezien het samenwerkingsverband met Leiden. Toch gaat Voorschoten duchtig nadenken over een eventuele stopzetting van het samenwer kingsverband met Leiden ten aanzien van het muzie- konderricht aan de kinderen. De commissie vroeg zich af of het D66-raadslid J. Aikens, die namens Voorschoten in het bestuur van de muziekschool zit, de problemen niet had kunnen voorzien. Wethouder M. Breunesse zei dat Aikens geen blaam treft. :n] henflDWIJKERHOUT- E CNB-voorzitter .puil-ouwer heeft in zijn lF°°:iddag in Noordwij- :orrfut uitgesproken Pelde fel uitgehaald g6n^ de „indianenverha- ^BYidie de ronde doen ^pe ABM-affaire. 1.30 l. 3flrak onder andere zijn ^"Uegen uit over de bewe- j'0 T dat de opstelling van I oojrenten CNB en Hobaho (Cè ABM-affaire, zouden Iin4 geleid. „Niets is min- pT'aar", aldus Brouwer. De °{wter van de Coöperatieve (alj-landse Bloembollencen- •LEjiield zijn rede vooraf- '•451 aan de jaarvergadering OO^B. Brouwer besteedde igr^oorden aan de affaire chlgens hem door sommi- OD1 aangegerepen om de ^45o0iienbemiddeling in QpSiet te brengen. .45, ettiirer noemde het feit dat !0 fP dergelijke wijze in de 3 Qfjnen is gekomen en dat e ii| een groot aantal vak- 2); in in gevaar is gebracht, II ijobleem dat het hele vak '"gd1„Het is begrijpelijk dat 15'h het spoor van deze af faire ook nadrukkelijk kijkt naar andere bemiddelingsbe- drijven. De Bloembollenbe middeling kan slechts functio neren als er sprake is van ver trouwen, het vertrouwen dat relaties moeten kunnen heb ben in de moraliteit en solva biliteit van deze bedrijven. Het feit dat één bedrijf dit vertrou wen zo heeft beschaamd, mag en kan niet betekenen dat daarmee de hele bemiddeling in diskrediet wordt gebracht. Een bemiddeling die inmid dels al meer dan zeventig jaar heeft aangetoond dit vertrou wen waar te maken", aldus Brouwer. Betrokkenheid Geen goed woord had de CNB-voorzitter over voor de verhalen die in het vak de ronde doen over de betrok kenheid van CNB en Hobaho bij de ABM-affaire. „Er gaan veel verhalen die die betrok kenheid onjuist weergeven. Tot zelfs indianenverhalen dat het aan de opstelling van CNB en Hobaho te wijten zou zijn, dat het zo ver is gekomen". Volgens Brouwer is dat abso luut onjuist omdat juist CNB en Hobaho aan het begin van dit jaar een aan ABM gelieer de onderneming uitstel van betaling hebben verleend voor de valuta 15 januari en 1 maart. „CNB en Hobaho deze valuta destijds naar de kwe kers toe afgewikkeld. Zij wa ren zowel bij de september- als de november-valuta in de po sitie hun rechten uit te oefe nen. Het is vakbelang geweest dat hen heeft doen besluiten dit niet te doen", aldus Brou- De CNB-voorzitter sprak ook zijn verbazing uit over het feit dat sommigen in de branche te kennen geven het zo'n uitne mende zaak te vinden dat er minstens drie bemiddelingsbe- drijven blijven bestaan. „Zelfs van officiële zijde (het Pro- duktschap van Siergewassen, red.) hebben we dat gehoord. Deze mening spoort niet met de tóch veel gehoorde ver zuchting van een teveel aan vertegenwoordigers. Kennelijk realiseert men zich onvoldoen de dat het functioneren van een bemiddelingsorganisatie met een hoge graad van dienstverlening toch opge bracht dient te worden door de marktpartijen uit het vak", al dus Brouwer, die daaraan toe voegde overigens niet bang te zijn voor gezonde concurren- NOORDWIJKERHOUT- /'LISSE Het brengen van sierteeltprodukten onder het hoge btw-tarief, 18,5 procent, is niet goed voor de sierteeltsector. Macro- en bedrijfseconomisch zullen de gevolgen aanzienlijk zijn. Zo zou de verhoging ge volgen hebben voor de werk gelegenheid en de inkomens in de sierteeltsector". Dit zei vanmiddag CNB-voorzitter G. Brouwer tijdens de algemene ledenvergadering van de Coö peratieve Nederlandse Bloem bollencentrale, die in Noord wijkerhout werd gehouden. Brouwer reageerde daarmee op het onlangs door minister Kok van Financiën geopperde plan de sierteeltprodukten on der het hoge btw-tarief te brengen. Kok zou als reden voor deze maatregel aanvoe ren dat de voorstellen van de Europese Commissie de ruimte bieden voor een dergelijke verhoging. Volgens CNB-voorzitter Brou wer heeft de sierteelt al diver se malen een reeks van argu menten tegen de verhoging aangevoerd. „Zowel in Neder lands als in Europees verband zou het een slechte zaak zijn. Immers, hiermee zou de sier teelt als enige in de agrarische sector een uitzonderingspositie gaan innnemen, waarbij onge wenst onderscheid wordt ge maakt tussen eetbare en niet- eetbare produkten. Dit zal on der andere een grote admini stratieve lastenverzwaring voor alle betrokkenen in de sector betekenen", aldus Brou- °ND VAN BLOEMBOLLENVEILINGEN: wo. EtD WIJKERHÖUT- fE De Bond van ibollenveilingen be- het in hoge mate i irfakorganisaties zoals friJVS,de KA VB en de van Bloembollen- 'Jj-jMïlaren niet eerder !nij Hebben geslagen tot de betalingsproble- igTïij het Lissese bloem- i.oinbemiddelingsbu- 5,hABM. Dat maakte vice-voorzitter J. Algera vanmiddag duidelijk tijdens de algemene ledenver gadering van CNB in Noord wijkerhout. Volgens Algera was begin 1990 al duidelijk dat ABM een bedrag van 800.000 gulden aan vakheffingsgelden niet aan het Produktschap van Siergewassen had afgedragen. Ook andere vakorganisaties zouden al eerder van de beta lingsmoeilijkheden van ABM op de hoogte zijn geweest, maar hebben verzuimd de Bond van Veilingen op de hoogte te brengen. Een slechte zaak, aldus Algera. „Indien een belangrijke af- drachtplichtige in gebreke blijft vakheffingsgelden af te dragen, dan is dat in de eerste plaats een signaal naar het ge hele bollenvak, dat er bij het betrokken bedrijf fundamen teel iets mis is. Indien dan maatregelen achterwege blij ven die ook kunnen inhou den dat de betrokkene de hel pende hand wordt geboden dan kan daaruit een aanzien lijke en onherstelbare schade voor vakgenoten uit voort vloeien", aldus Algera. Hij pleitte dan ook voor een in vroeg stadium aan de bel trek ken als in de toekomst niet na komen van betalingsverplich tingen van dergelijke omvang zich voordoen. „Concurrentie- belangen moeten wijken voor vakbelangen omdat alleen dan grote calamiteiten kunnen worden voorkomen en geza menlijk kunrjen worden opge- Algera ging voorts in op de bij sommige vakgenoten levende vraag of een debécle als bij de ABM in de toekomst kan wor den voorkomen door de rege- lementen van bemiddelingsbu reaus te wijzigen. De Bond van Bloembollenveilingen is geen voorstander van zo'n wijzi ging. „De huidige reglementen en het in de loop der vele ja ren opgebouwde vertrouwen bieden de beste waarborg voor een goed financieel verloop van de handel met de betrok ken vakgenoten", aldus Alge- SOEPELE JING snel naar de D ujeentelijke Kredietbank an n. u|maken ze persoonlijke StPen tot f. 30.000,-vlot in ï8|iZonder moeilijk gedoe en ó-i)el op de persoonlijke klajie afgestemd. Tegen een •ente en soepele aflossings- raarden. plezierig geregeld allemaal, ilfde geldt trouwens voor '9 jloorlopend krediet van de steeds over wat extra te kunnen beschikken, interessant voor u? Welkom ladere informatie, irkdagen van 9.00 -12.30 donderdagavond van 19.30 uur. kan natuurlijk ook. PeiL - GOED VOOR UW LENING ientelijke Kredietbank n itraat 24, vfus 11300,2301 EH Leiden 1-254145 IIJLAGE BIJ UW KRANT MET J0RMATIE OVER FILMS, MUZIEK PATER, RECREATIE, EXPOSITIES •N EEN COMPLETE AGENDA Drie mille van Lions voor smalspoormuseum De Nationale Smalspoorstich ting is drieduizend gulden rij ker. Adriaan Ouwehand (mid den), voorzitter van de Lions- club Katwijk, overhandigde het geld gistermiddag namens zijn vereniging aan P. van der Ham (rechts) en A. Bonjer, bestuurs leden van de Smalspoorstich ting. De Katwijkse Lions heb ben de drie mille bijeen ge bracht door middel van een bridgedrive die enkele weken geleden is gehouden. De Na tionale Smalspoorstichting be steedt het geld aan de bouw van het smalspoormuseum dat in het recreatiebebied Valken- burgse Meer wordt gebouwd. Bij het museum komt ook een smalspoorbaan die in hoefij- zervorm rond het meer wordt aangelegd. De geldoverhandi ging had plaats in restaurant De Roskam in Katwijk aan den Rijn. FOTO: HENK VAN DEN ENDE De oude begraafplaats van de St. Bartholomeuskerk maakt een vervallen indruk. Circa honderd graven worden in januari ontruimd. FOTO: HENK VAN DEN ENDE VANWEGE RUIMTEGEBREK EN VERWAARLOZING VOORHOUT Een ge deelte van het oude kerk hof van de Bartholomeus- parochie in Voorhout wordt ontruimd. Het pa rochiebestuur heeft hier toe besloten omdat op de „nieuwe" begraafplaats ruimtegebrek dreigt. Voorts is het het bestuyr een doorn in het oog dat het oude kerkhof een steeds onverzorgder in druk maakt. „Het wordt nu echt tijd voor een her inrichting", aldus J.H. Oostdam en J.C. Bakker, voorzitter en secretaris van het parochiebestuur. Het besluit om tot ontruiming van een deel van de begraaf plaats nam het parochiebe stuur in november. Het werk wordt in januari volgend jaar uitgevoerd. „Een inventarisa tie heeft aan het licht gebracht dat meer dan honderd graven voor ontruiming in aanmer king komen", vertelt parochie bestuurvoorzitter Oostdam. „Een afvaardiging van het be stuur onder leiding van Cor van Steyn heeft dat uiterst zorgvuldig uitgezocht". Volgens Oostdam en Bakker komt een algemeen graf over eenkomstig de wet op de lijk bezorging na tien jaar voor ontruiming in aanmerking. Bartholomeus hanteert echter een aanzienlijk langere ter mijn. Vrijwel alle graven zijn vijftien jaar of ouder. Dat de parochie de ruimte op de begraafplaats binnen kort nodig heeft, was niet ver wacht. Oostdam: „Het hangt samen met de ontwikkelingen van de Stichting Begraafplaats Voorhout die in de volksmond 'het Nieuwe Kerkhof' wordt genoemd. In deze Stichting participeren de gemeente, de St. Bartholomeusparochie en de Federatie Hervormde-Ge- reformeerde Gemeente. Na het slopen van de oude kos terswoning werd dit nieuwe kerkhof in 1976 gerealiseerd en vanaf dat moment is de oude begraafplaats gesloten, met uitzondering van de eigen graven. De verwachting was dat Voorhout met het nieuwe kerkhof tot ver na het jaar 2000 genoeg ruimte zou heb ben om de inwoners te begra ven. Maar dat is anders gelo- De prognoses van destijds wa ren vooral ook gebaseerd op de verwachting dat steeds meer mensen zouden kiezen voor een crematie. Bakker: „Dat was toen een landelijke tendens. Het tegendeel is ech ter gebeurd. Voorhouters kie zen over het algemeen niet voor cremeren, Daarbij komt dat steeds meer mensen over gaan tot aankoop van een ei gen graf en dus een vastleg ging voor een lange periode op basis van contract. Al met al dreigt hierdoor de komende jaren opnieuw ruimtegebrek te ontstaan". Een tweede reden om tot ont ruiming over te gaan is.de on verzorgde toestand waarin het oude kerkfhof zich bevindt. „Enkele uitzonderingen daar gelaten, blijkt dat nabestaan den een graf na enkele jaren, en zeker na 15 jaar, niet of nauwelijks meer verzorgen. Kennelijk is alles verganke lijk. Feit is dat de grafmonu menten een vervallen indruk maken. Ze zijn soms omge waaid of gebroken, overwoe kerd door onkruid enzovoort. Ook treden hier en daar ver zakkingen op", aldus Bakker. Parochiebestuurvoorzitter Oostdam legt de procedure van de operatie uit: „Binnen kort worden in het kerkpor taal lijsten opgehangen met de graven die voor ontruiming in aanmerking komen." Naast het grafnummer worden daarbij ook de namen van de overle denen vermeld. Op zaterdag 19 januari is er tussen tien en twaalf uur gelegenheid voor nabestaanden om het grafmo nument op te halen. Leden van het parochiebestuur zijn daarbij aanwezig. De grafste nen die niet worden opgehaald zullen daarna in opdracht van het Parochiebestuur worden verwijderd". In de week van 21 tot 25 janu ari is het kerkhof gesloten. Onder toezicht van leden van het parochiebestuur zal dan de herinrichting plaatsvinden. Zo spoedig mogelijk daarna gaat het rooms-katholieke kerkhof over tot het uitgeven van nieuwe graven. Kortsjnoj, Böhm en Piket bij schaak - simultaanwedstrijd in Noordwijk NOORDWIJK Victor Kortsnoi, Hans Böhm en Jeroen Piket zijn de publiekstrekkers bij de schaaksimultaanwedstrijd die ko mende zomer in Noordwijk wordt gehouden. De wedstrijd, die wordt gehouden in het kader van het 125-jarig bestaan van de badplaats, is 27 juli in Hotel Oranje. De komst van de drie schaakgrootmeesters naar Noordwijk is deze week bekend gemaakt bij de ondertekening van een spon sorcontract. Op in totaal 125 schaakborden kan tegen de voor malige Rus, de televisiepresentator en de Leiderdorper worden geschaakt. De jeugd kan zich ook inschrijven. De Noordwijkse schaakkampioen C. Scherpenisse neemt het op 25 borden tegen hen op. LEIDERDORP In een wo ning aan de Gansstraat in Lei derdorp is tussen gisteravond half tien en 's nachts één uur ingebroken. De inbrekers kwamen binnen door het slot van de achterdeur te forceren. Stereo-apparatuur wordt ver- KATWIJK Er moet een structurele samenwer king komen tussen ge meenten, scholen en hulp verleningsinstanties om het schoolverzuim en vroegtijdig schoolverlaten te beperken. Dat is de uit kómst van een gistermid dag in Katwijk gehouden symposium over spijbelen. Het symposium was een ver volg op de dit jaar veschenen discussienota „Leerplicht anno 1990, een dagelijks dilemma" van de gemeente Katwijk en georganiseerd door de Kat wijkse leerplichtambtenaar J. de la Fuete. Zo'n honderd mensen uit Katwijk en omge ving kwamen luisteren naar drie lezingen over het onder- .Samenwerking is van essen tieel belang voor een goed ge meentelijk schoolverzuimbe- leid". Dat zei de eerste spre ker, Harry Hamstra. Hij is pro vinciaal leerplichtconsulent in Overijssel en dagelijks bezig met het bevorderen van de sa menwerking tussen gemeen ten, scholen en de verschillen de hulpverleningsinstanties. Die samenwerking moet vol gen Hamstra niet beperkt blij- vert1 tussen scholen en de ge meente. „Er zijn' meer instel lingen die een rol spelen bij het beleid dat er op is gericht is de jongeren zo goed moge lijk van hun recht op onder wijs te laten profiteren. Ik denk daarbij aan instellingen voor jeugdhulpverlening, voor school- en beroepskeuze en een regionaal orgaan voor het leerlingwezen De samenwerkende instanties zouden volgens Hamstra speci fieke probleemgevallen kun nen bespreken en ook beleid kunnen maken. „Er moeten afspraken komen over de re gistratie en signalering van verzuim, over de aanpak er van en er moet preventief be leid worden gevoerd". Hamstra schetste in het kort de ernst van het schoolver zuim. Er blijkt dat jaarlijks zo'n 50.000 jongeren het voort gezet onderwijs ongekwalifi ceerd verlaten, dus zonder dat ze goed zijn voorbereid op de maatschappij. „Schoolverzuim leidt vaak tot het nog verder verslechteren van de presta ties op school, een spiraal waar de jongere niet zo gemakkelijk uitkomt. Maar al te snel is het vroegtijdig verlaten van de school het resultaat". Begeleiding Het gaat op school tegenwoor dig niet alleen om de cijfers, maar ook hoe de leerling func tioneert. De docent beperkt zich niet meer alleen tot het overdragen van kennis, maar heeft een taak bij de opvoe ding van het kind. Dat zei me vrouw Danny Kaay van de Nederlandse Vereniging van Leerlingbegeleiding (NVL). Deze instelling zet zich in voor persoonsgericht onderwijs en een betere leerlingbegeleiding op scholen voor voortgezet on derwijs. „De leerlingbegeleiding moet door de hele school gedragen worden. Een leerling moet een individu zijn, met wie de school als het goed is een na tuurlijke relatie heeft. De hulp moet zoveel mogelijk binnen de school gebeuren. Leerlin gen moeten niet meteen naar hulpverleners verwezen wor den en direct worden gehol pen". Kaay noemde de uitkomsten van een dit jaar gehouden en quête onder leerlingbegelei ders. Daaruit blijkt dat zij hun handen vol hebben bij de be geleiding van scholieren. „Bin nen de scholen zit veel kennis en ervaring, maar ze moeten wel hun grenzen kennen. De leerlingbegeleider moet weten bij wie hij terecht kan voor vragen en naar welke instan ties hij kan verwijzen. Ze moeten elkaar kennen. Sa menwerking is daarom heel belangrijk". Problemen thuis Volgens Cees Senten, de laat ste spreker van de middag, kan spijbelen een symptoom zijn voor problemen in het ge zin. Senten is een medewerker van het Haagse Riagg (Regio nale Instelling voor Ambulan te Geestelijke Gezondheids zorg). Hij ging dieper in op de oorzaken van het spijbelen. „Spijbelgedrag wordt nog veel te vaak gezien als het indivi duele probleem van de spijbe lende leerling. Het probleem wordt bij het kind gelegd. Vaak speelt het gezin van de spijbelaar een heel belangrijke rol. Vaders hebben bijvoor beeld psychiatrische proble men, hebben lichamelijke klachten, zijn overspannen en soms gewelddadig. Moeders zijn depressief, overspannen of hebben een alcoholprobleem. Broers en zussen vertonen wild gedrag, zijn uit huis ge plaatst of zijn teruggetrokken. Deze gezinsfactoren kunnen een van de oorzaken van het spijbelen vormen". Gezinstherapie en ouderbege leiding ziet Senten als belang rijke wapens in de strijd tegen schoolverzuim. Door met ge zinnen te praten kunnen de onderlinge verhoudingen wor den hersteld of de positie van de ouders worden versterkt. „Schoolverzuim is redelijk goed te behandelen. Voor waarde is dat gezinnen bereid zijn het probleem te onderken nen en op te lossen", conclu deerde de Riagg-medewerker. Hij ziet voor de leerlingbege leider een belangrijke taak bij de signalering van gezinspro blemen. Hij pleitte voor regel matig overleg tussen de bege leider en het Riagg. Katwijk krijgt een Werkgroep Uitvoering Leerplicht (WUL), waarmee de gemeente een be langrijke stap zet naar samen werking tussen alle betrokken instanties. Er zullen leerling begeleiders, onderwijsorgani saties en hulpverleningsin stanties in vertegenwoordigd zijn. In samenwerking met leerplichtambtenaar De la Fuente zal de WUL proberen te voorkomen dat scholieren vroegtijdig van school gaan of te veel spijbelen.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11