Ze hebben Kuwayt elemaal leeg gejat" Tyminski vrij op borgtocht Moskou dreigt Balten met voedselembargo na 3UITENLAND QeidóaQowuvnt WOENSDAG 12 DECEMBER 1990 PAGINA 7 5x-leider Bulgarije ervolgcl wegens fraude jOFIA De voormalige communisti sche leider van Bulgarije Todor Zhivkov uur n z'jn nauwste bondgenoot, Milko Balev, ijn in staat van beschuldiging gesteld zegens fraude. Zhivkov heeft momenteel huisarrest. Onlangs heeft hij vèrschillen- e journalisten ontvangen, tegenover wie 1i ij verklaarde zich aan geen enkele mis- aad te hebben schuldig gemaakt. Zhiv- ov wordt ervan beschuldigd in de perio- e 1962-1989 voor zichzelf en anderen 6,5 miljoen leva (ruim zes miljoen gul- en) te hebben verduisterd. Grote som- nen geld zouden bijvoorbeeld gegaan ïaar verpleegsters, fysiotherapeuten, ste- I zardessen en andere personen van wier 'liensten Zhivkov gebruik maakte. „Journalist Der Spiegel spioneerde voor DDR" BERLIJN Een topjournalist van het toonaan gevende Duitse weekblad Der Spiegel wordt er van beschuldigd jarenlang gevoelige militaire informatie te hebben doorgespeeld aan de Stasi, de voormalige Oostduitse staatsveiligheids dienst. De journalist, Diethelm Schroeder, is chef van de Berlijnse redactie van Der Spiegel. Volgens de Duitse omroep ARD heeft de open baar aanklager een onderzoek ingesteld naar de vermeende activiteiten van Schroeder. De jour nalist zelf zei niet te weten waar de beschuldi gingen vandaan komen. Volgens de ARD was Schroeder tussen 1974 en 1987, toen hij in Bonn werkte, een van de best geïnformeerde journa listen in militaire aangelegenheden. Door zijn nauwe contacten met het Westduitse ministerie van defensie en hooggeplaatste militairen had hij toegang tot belangrijke informatie. Nieuw middel Geen handvol van een nieuw soort lu cifers of iets derge lijks, maar een nieuw voorbehoed middel dat bij vrou wen kan worden geïmplanteerd. Het nieuwe middel, dat is ontwikkeld door Wyeth-Ayerst Labo ratories in New York, werkt vijf jaar lang en is gisteren in de Verenigde Staten voor de ver koop vrijgegeven. FOTO: AFP Chaos in Somalië NAIROBI Westerse ambassades en hulporganisaties hebben buiten landers in Somalië aangeraden het land te verlaten, omdat zij er door de heersende chaos hun leven niet zeker zouden zijn. In Somalië ver blijven vier Nederlanders. In de hoofdstad Mogadishu heerst steeds meer armoede en neemt de mis daad hand over hand toe. Ook wordt met geweld opgetreden door veiligheidstroepen en rukt een re bellenleger op naar Mogadishu. Volgens waarnemers wordt de po sitie van president Mohamed Siad Barre, die in 1969 door een staats greep aan de macht kwam, door de veelheid van problemen ernstig be dreigd. BAGHDAD EEN GROOT HELERSPARADIJS 1AGHDAD De Iraakse ïoofdstad Baghdad lijkt in maar weinig opzich- ;n op het Baghdad van foor de inval in Kuwayt. Jveral rijden snelle auto's jond en de winkels puilen 75üit met electronica, par- ims en andere dure din gen. Het resultaat van nBblunderingen op grote 1Jj|chaal. 40 70Vloekend loopt gijzelaar Arie ^randwijk door Baghdad. Nog jven en hij kan met zijn ande- le Nederlandse lotgenoten l45Ölaar huis. Maar nu is hij boos: 42|Zie je die rode BMW, gejat uit "fcuwayt, kijk die Toyota ook n daar die radio's! Die luxe 43>ebben ze hier voor de inval 87iooit gezien. Het was hier in 691e winkels altijd armoe tot ze ^Kuwayt plunderden. Ik bekijk gAier alles. Het is een syndroom l48.ieworden: kijken of iets gesto- n is of niet. Het meeste wat de shops ligt is gestolen". Ie lopen door Rasheed treet, een drukke winkel- 325,jtraat in Baghdad. Arie Brand- ijk gromt: „Ja echt, ik heb er ngzamerhand een tic van. Ik iop steeds rond te kijken om n wat ze allemaal wegge- hebben en wat er van- 230,jjaag weer is bijgekomen. Ge- ^ivoon omdat ze zo'n mooi wel varend land naar de kloten I9i'jielpen. Ze hebben Kuwayt he- 33,ljemaal leeg gejat". li Baba en zijn veertig rovers onen werkelijk in Baghdad, iaddam Husayn heeft van de tad een groot helersparadijs [emaakt. Elke dag worden er nieuwe winkels geopend. Eta lages puilen uit met luxe-arti kelen: elektronica, geluidsap paratuur, parfums, horloges, alles afkomstig uit de schatka mers en voorraadschuren van de Negentiende Provincie. De diefstal gekoppeld aan heling is in Baghdad moeiteloos te ontdekken. De Iraki's vinden het best. Ze hebben nog nooit zoveel glitter en luxe bij el kaar gezien. We lopen langs de etalages, stappen een horlogezaak bin nen. „Kijk", zegt Arie en pakt een polsklokje: „Da's een echte Cartier. Zie je die inscriptie? Da's een serie gemaakt voor Al Sabah de emir van Ku wayt. Hebben die dieven uit z'n paleis gepikt". Helersprijzen Ze liggen er bij tientallen, gou den horloges, armbanden en andere sieraden. Vaak kun je zien dat ze al gedragen zijn. Longines, Cartier, Citizen, ex- lusieve ontwerpen in goud en met diamanten, horloges die in het westen duizenden guldens kosten. Het ligt er allemaal open en bloot en voor een fractie van de oorspronkelijke waarde, helersprijzen. „Hoor je die motor pingelen?" Arie wijst op een gloednieuwe witte Mercedes met getint glas en aan het stuur een Iraakse legerofficier: „Gejat natuurlijk. De motor helpen ze in een paar weken aan gort, omdat ze hier geen goeie benzine meer hebben". Ik maak notities met een luxe blauwe pen, merk Waterman, met een gouden vogeltje erop. Dat vogeltje is het embleem van Kuwayt Airways. De rela tiegeschenken van de lucht vaartmaatschappij liggen in Baghdad in de winkels. De vliegtuigen zelf staan, overge schilderd, op de luchthaven We lopen door de bazaar. Het is er rumoerig als altijd. Er hangt een zoete lucht van oos terse thee en dadels. Mannen met tulbanden liggen op hun tapijtenhandel te slapen. Jon gens schreeuwen, katten schie ten weg tussen rollen stof. Ik grabbel in een stapel broeken en lees de labels. Safadi Dress Centre, Kuwayt City staat erop. Jassen idem, uit dezelfde We lopen verder door Rasheed Street, drinken een blikje fris van de Al Hoda Coolstore Ine, Kuwayt City. Arie vloekt weer. „We zullen in Neder land de grootste problemen hebben om de mensen duide lijk te maken en te overtuigen van wat hier gebeurt. Hoe ver tel je een blinde hoe de wereld eruit ziet? Dat zal het pro bleem worden. Er was hier niks te krijgen, maar door de inval in Kuwayt is de hemel opengegaan. Er zijn nog nooit zoveel winkels geopend als de laatste maanden". Brandschoon Brandwijk is nuchter genoeg om zich te realiseren dat de Kuwayti's geen brandschoon verleden hebben als goede bu ren, dat ze in Irak bekend staan als arrogante patsers, die hun buurland gebruikten om alles te doen wat ze thuis niet mochten: drinken, feestvieren en met ongesluierde vrouwen uit de bocht gaan. „Maar dit hebben ze niet verdiend", zegt hij. Dagelijks nog arriveren er in Baghdad trucks vol met goederen uit de opslagplaatsen van de Al Sabah-familie. Ze gaan naar speciale distributie centra van het leger. Leden van de regerende Bathpartij, soldaten en officieren staan vooraan bij de verdeling. Voor hen is het een soort betaling in natura. Via dit verdeelsysteem komen de goederen in de lega le economie terecht. In de Rolls Royces van de sjeik rij den sinds kort de generaals van Saddam. Arie Brandwijk: „Zo koopt Saddam Husayn zijn loyaliteit. Hij moet alles kopen, zelfs zijn eigen verleden, want hij hoort nergens bij. Hij heeft geen echte familie, geen stam, geen broers, alleen maar halfbroers. Zijn moeder is vier of vijf keer getrouwd geweest. Hij is gebo ren uit een hoer zeggen ze hier. Hij heeft zijn eigen af komst en de Iraakse geschie denis laten reorganiseren om te bewijzen dat hij van Mo hammed afstamt". De tic van Arie, rondkijken naar wat gestolen is, werkt be smettelijk. Terug bij het hotel laat ik automatisch m'n blik over het wagenpark gaan. On der de palmen overheersen de Mercedessen, Chevrolets en Cadillacs. En op zes van die auto's zit hetzelfde plakplaatje als op die geblindeerde glim mende Lincoln Continental waar net een hoge regerings functionaris instapte: Algha- nim Car Company, Kuwayt City. PAUL DE SCHIPPER [oskou legt tadruk op voorkomen rolfoorlog (Vervolg van voorpagina) OUSTON Sovjet-mi- ister van buitenlandse :aken Edoeard Sjevard- ïadze heeft er gisteren lan het slot van zijn twee- 'aagse overleg met zijn .merikaanse collega Ja1- .es Baker bij de VS nog ■ens nadrukkelijk voor lepleit om het niet op een lorlog met Irak te laten ji tankomen. 7 ,We hebben alle hoop geves- igd op de komende contac- 2; en", zei Sjevardnadze over de lesprekingen tussen de VS en 4 rak die binnenkort 'worden 2 jevoerd. „Ik hoop van harte 21 lat de Amerikaanse troepen liet in actie hoeven te ko- laker verklaarde van zijn cant dat er nog altijd geen ivereenstemming is over een latum voor zijn gesprek in 1 rak met leider Saddam Hu- >ayn. Baker wil dat gesprek rei liet later dan 3 januari hou- len, gezien het in de laatste Amerikaanse militairen in Saudi-Arabië in gesprek met hun thuisfront. VN-resolutie gestelde ultima tum van 15 januari, waarop de Iraakse troepen uit Kuwayt weg moeten zijn. Intussen overweegt Frankrijk zijn troepenmacht in de Golf voor 15 januari op te voeren tot tienduizend man. Naar ver luidt zal het in Franse contin gent dat aan de Iraaks-Saudi- sche grens is gelegerd op korte termijn worden uitgebreid met zware artillerie, tanks en een regiment gevechtshelicopters. De Franse president Mitter rand heeft tot de versterkin gen besloten ondanks groeien de binnenlandse kritiek. De VS hebben aangekondigd hun bondgenoten een extra fi- FOTO: AP nanciele bijdrage te vragen om de enorme kosten te dekken van de ruim 400.000 Ameri kaanse militairen die half ja nuari in het Golfgebied zullen zijn. Thans bestaat de troepen macht van de VS uit 260.000 man. De Amerikanen zijn be zig aan hun grootste militaire expeditie sinds Vietnam. pE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB MYSTERIE VAN HET ZEVENGESTERNTE ^ei 772 Boven de zandbank, waar de „Lutine" ligt, staat maar h weinig water en Rob begrijpt nu ook, waarom het schip zo lang schijnbaar doelloos heeft rondgevaren: Ladrone heeft de spring vloed afgewacht. Maar hoe heeft hij zo precies de plaats weten te vinden waar het wrak ligt? Hij vraagt het aan Ladrone en die neemt hem mee naar een hut, waar de disperiscoop staat opge steld. Inmiddels wordt een reusachtige compressor in zee neer gelaten, die het zand ter plaatse begint weg te spuiten. „Kijk", zegt Ladrone, „met de disperiscoop kunnen we de krachtlijnen van het wrak op het doek projecteren. Deze zwarte lijnen geven de plekken aan, waar zich het ijzer bevindt en daar, bij die grijze vlekken, ligt het goud. En onze magneet doet straks de rest als we eerst het zand opzij hebben gespoten". Rob heeft gezien hoe snel de „Ranger" kan werken en het wordt nu toch tijd dat hij een poging doetde diamanten in handen te krijgen. Maar hoe? Wacht, er rijpt een plan in zijn hoofd. Ondervoed Honderden kinderen komen de laatste tijd om in de straten van de Liberiaanse hoofdstad Monrovia, waar nu al weer een jaar een burgeroorlog woedt. Deze foto toont twee ernstig ondervoede kinderen, die ook het slachtoffer zijn van het geweld. FOTO: AP Verbod op terugkeer vooroorlogse partijen (Vervolg van de voorpagina) BELGRADO In Bel grado verklaarde de Alba nese topambtenaar Fatos Nano gisteravond dat er in de toekom?* >'n principe geen obstake. meer zijn voor kapitalistische partij en in Albanië. Nano is een van de opstellers van de nieuwe grondwet zoals die op stapel staat. Volgens hem zal de leidende rol van de communistische partij alleen nog maar histo risch zijn bepaald. „Alle par tijen zullen gelijk zijn, de wet kent geen privileges meer". Volgens hem zijn de zes oud leden van het Politburo mede onder druk van de stu dentendemonstraties vervan gen. Nano nuanceerde zijn woorden over het toestaan van kapitalistische partijen onmiddelijk door de verze kering dat de nieuwe partij en niet mogen teruggrijpen op het gedachtengoed van de partijen van voor de oorlog. Herinvoering van grond- en privé-bezit op enigzins grote schaal is niet mogelijk, roya listische partijen zullen niet worden toegestaan. Hij zag daarin geen tegenspraak met zijn eerdere woorden. „De mocratie en markteconomie zullen op de Albanese ma nier worden ingevoerd. De mensen willen niet anders". Behalve dat terugkeer naar de vooroorlogse partijen ver boden zal zijn, worden alle partijprogramma's volgens Nano aan vier andere krite- ria getoetst: ze mogen niet fascistisch, racistisch, terro ristisch of anti-nationalis tisch zijn. Elke programma zal worden voorgelegd aan de minister vart binnenland se zaken en aan het hoogste gerechtshof in het land. WASHINGTON De Sovjetunie dreigt voedsèl- leveranties aan de Balti- sche staten af te snijden als zij zich niet aan de centrale economische planning onderwerpen. Het Sovjetplanbureau Gosplan heeft Estland, Letland en Litouwen ge zegd dat het embargo an ders op 1 januari ingaat, aldus de Litouwse presi dent Landsbergis. „Ik ben ervan overtuigd dat deze winter beslissend zal zijn in onze strijd", aldus Lands bergis. Gosplan dreigt volgens hem de leverantie van voed sel, brandstof en grondstoffen voor de Litouwse industrie stop te zetten, onder het mom van algehele tekorten in de Sovjetunie. „Ze rekenen erop dat koning Winter aan hun zij de zal staan". Estland en Let land zijn met hetzelfde dreige ment geconfronteerd, aldus Landsbergis, maar hij zei niet te weten of hen ook een voed selembargo boven het hoofd hangt. Estland, Letland en Litouwen, die in 1940 door Stalin werden geannexeerd, streven ernaar hun onafhankelijkheid te her stellen. In navolging van de Russische Federatie heeft ook de Sovjet republiek Kazachstan gisteren laten weten het nieuwe unie verdrag niet te zullen onderte kenen wanneer Sovjet-presi dent Gorbatsjov zijn voorstel handhaaft om de economie centraal te blijven leiden. Unieverdrag Het parlement van de Russi sche Federatie en de president van Kazachstan, Nursultan Nazarbajev, verklaren het unieverdrag alleen te accepte ren wanneer het de republie ken zeggenschap geeft over hun bodemschatten en indus trieën. Het nieuwe uniever drag is een uiterste poging de 15 Sovjet-republieken bijeen te houden. „We zijn voor het verdrag. Maar pogingen van de top om het zelf allemaal te regelen zullen niet slagen". Zei Nazarbajev. De president van de grootste Sovjet-republiek, Boris Jeltsin, neemt hetzelfde standpunt in. Het parlement van de Sovjet republiek Georgië heeft giste ren een eind gemaakt aan de autonomie van de autonome republiek Noord-Ossetië. Daarmee is de dreiging van een nieuwe confrontatie in de regio toegenomen. WARSCHAU Stanislaw Tyminski, de presidents kandidaat die afgelopen zondag de verkiezingen verloor, heeft vandaag Polen mogen verlaten. Tegen hem loopt een aan klacht wegens smaad, maar na het storten van een borgsom van 100.000 dollar kon hij vertrekken. Tyminski wordt ervan be schuldigd premier Tadeusz Mazowiecki in de campagne voor de presidentsverkiezin gen van verraad te hebben be ticht. Tyminski, die behalve de Poolse nationaliteit ook het Peruaanse en het Canadese staatsburgerschap bezit, liet gisteren weten dat hij Polen slechts voor korte tijd wil ver laten. Vanwege de grote steun die hij heeft ontvangen, ziet hij het als zijn „plicht en ver antwoordelijkheid" in Polen te blijven. Of hij een politieke partij zal oprichten wist hij nog niet te zeggen. De aftredende Poolse presi dent, generaal Wojciech Jaru- zelski, excuseerde zich gister avond tijdens een door de na tionale televisie uitgezonden toespraak bij het Poolse volk voor alle „pijn en onrechtvaar digheid" die hij tijdens zijn ne genjarige ambtstermijn ver oorzaakt heeft. Jaruzelski leek met name te doelen op de ge volgen van de staat van beleg die hij in 1981 instelde om de vakbond Solidariteit dwars te zitten. „Het spijt me. Dat klinkt misschien wat gewoon, maar ik kan niets anders ver zinnen", aldus de generaal. PJij voegde er aan toe dat hij het altijd goed heeft gemeend met Polen en wilde voorkomen dat de bevolking bovenmatig zou Stanislav Tyminski toont de aanklacht die tegen hem is uitge-. bracht op beschuldiging van smaad aan het adres van premier Mazowiecki. FOTO: EPA Ex-president Bangladesh wacht arrestatie DHAKA De politie van Bangladesh heeft opdracht ge kregen om dé vorige week on der druk van de oppositie af getreden president Hussain Muhammed Ershad te arreste ren. Ershad wordt ervan be schuldigd zich tijdens zijn re geerperiode sinds 1982 te héb ben bezondigd aan corruptie en machtsmisbruik. Op de ar restatie van de president en andere voormalige regerings leden zou vooral zijn aange drongen door radicale studen ten, ,die een vooraanstaande rol hebben gespeeld in de pro testen die tot het aftreden van Ershad leidden. Koreaanse premiers bespreken eenwording SEOUL De premiers van de rivaliserende sta ten Noord- en Zuid-Korea hebben in Seoul gisteren gezamenlijk een Koreaans lied voor de vereniging gezongen tijdens het emo tionele hoogtepunt van de eerste dag van het bezoek van de Noordkoreaanse premier Yon Hyong Muk aan Zuid-Korea. Premier Yon arriveerde via. het zwaar bewaakte grensge bied in Zuid-Korea voor een nieuwe gespreksronde met vertegenwoordigers van de re gering van het buurland over toenadering. Maar de hartelijke ontvangst in Zuid-Korea kon de aanhou dende strubbelingen tussen beide landen op hun toenade ringspad niet verbloemen. Kort na de aankomst van de delegatie gaven de Noordkore- anen een verklaring uit waar in zij zich pessimistisch uitlie ten over de mogelijke resulta ten van het nieuwe gesprek, het derde op dit hoge niveau tot nu toe. De regering in Seoul werd in de verklaring gekritiseerd, omdat zij onlangs drie Zuidkoreaanse leden van de oppositie.liet oppakken na een gesprek dat dezen in het verre Berlijn hadden met een groep Noordkoreanen. De Zuidkoreaanse regering staat op het standpunt dat dergelij ke particuliere initiatieven on geoorloofd zijn en wil de dia loog over hereniging voorlopig geheel via de officiële kanalen laten lopen. „De tijd dat de discussie over hereniging door bepaalde per sonen wordt gemonopoliseerd is voorbij", liet een woord voerder van het Noordkore aanse Comité tot Vreedzame Hereniging van het Vaderland weten in een kritische reactie op de aanhouding van de op positieleden. Hoewel het de hoogste politie ke ontmoeting is tot nu toe, wordt niet verwacht dat beide landen tot een belangrijk ver drag besluiten; de gesprekken zijn meer een volgende stap in het moeizame toenaderings proces.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7